Positie Borghouts wankel BELANGRIJKE MEDEDELING Binnenland Intensieve hulp voor negentien arme landen Dijkstal daagt PvdA en D66 uit over asielbeleid 'Mijn vrouw vond dat ik zo'n mooie stem had' van tilWiïEK 'Lawaaiige toestellen weren' 'Een wet hebben, betekent niet dat iedereen zich er aan houdt' Doe-het-zelf op de Hiswa 'ZO'N BED VAN CIACCI, DAAR WAS HET WACHTEN OP!' rouw voorkomt komst pedofiele buur elofarendsveen Een vrouw uit Roelofarendsveen is erin ge- ERDAG 27 FEBRUARI 1999 agd met een handtekeningenactie de komst van een pedofie- buurman te voorkomen. De actie werd op touw gezet toen :ek dat de toekomstige buurman dezelfde man was die haar id enige jaren geleden had misbruikt. De man is daarvoor roordeeld. De woningbouwvereniging zegde na onderzoek de man een andere woning toe te wijzen. attenvangers vinden lijk in Ussel lsum Twee muskusrattenvangers hebben gisterochtend in IJssel ter hoogte van Welsum (tussen Zwolle en Deventer) stoffelijk overschot aangetroffen van een man. Het lijk dreef het water en verkeerde in verregaande staat van ontbinding, ilgens een politiewoordvoerder is de identiteit van de man :t bekend. rie jaar voor eigenaar jongensbordeel isterpam De eigenaar van een jongensbordeel in Amsterdam gisteren door de rechtbank in de hoofdstad veroordeeld tot ie jaar cel. Naast het runnen van het bordeel heeft de 55-jari- Amsterdammer zich schuldig gemaakt aan het maken en rspreiden van grote hoeveelheiden kinderporno en aan on- met minderjarigen. Tegen hem was vier jaar geëist. De ilitie kwam achter de praktijken van de Amsterdammer door 1 onderzoek in de Zandvoortse kinderpornozaak. Volgens 3 rklaringen van tientallen jongens runde de man in'elk geval f naf 1989 een bordeel waarin jongens tot 18 jaar werkzaam "iren. olitie lost moord uit 1995 op ineuzen Een 38-jarige man uit het Belgische Gent heeft be nd in juni 1995 een 32-jarige man uit Terneuzen te hebben 1' rmoord. De politie kwam de verdachte bijna vier jaar later op t spoor door een tip, zo werd gisteren bekendgemaakt. Het ichtoffer werd destijds levenloos in een woning in Terneuzen 1 vonden. Hij bleek door slagen met een hamer om het leven te n gebracht. De politie zette een team van dertig mensen op zaak. Een tip bracht de zaak onlangs weer in een stroomver- lelling. [lacht ex-gevangenen over CDA-spot 'iswuk Een radio-reclamespot van het CDA is bij de organisa- 't van ex-gedetineerden, Themis, verkeerd gevallen. In de radi- 1 joodschap ageert CDA-leider De Hoop Scheffer tegen het re- 'ningrijden en betoogt hij dat in plaats daarvan criminelen Loeten worden aangeslagen. Themis vindt die uitlatingen 'mis- en discriminerend'. Directeur E. Hoos van Themis 1 :eft zijn advocaat opdracht gegeven een klacht in te dienen bij Reclame Code Commissie. !leer benzinepompen langs snelweg n haag Het kabinet heeft besloten dat er meer concurrentie de benzinemarkt moet komen. Voor de pompen langs de wordt een nieuw regime ingevoerd. De zogeheten 'eeu- igdurende concessies', die de grote oliemaatschappijen nu Dg hebben, worden afgeschaft. Dat geldt voor nieuwe contrac- n, maar vice premier Jorritsma wil ook de bestaande eeuwige i intracten ter discussie stellen. Ook de bepaling dat de benzi- epompen op een afstand van twintig kilometer van elkaar loeten staan, wordt geschrapt. Shell heeft grote bezwaren te- :n de kabinetsplannen. „Het afnemen van bestaande conces- es is niet eerlijk. Die hebben we via vrije concurrentie verwor- :n", aldus een woordvoerder van het concern. 'assend werk ook voor ouderen en haag Vanaf 1 mei moeten ook oudere werklozen passend erk accepteren. Mensen die een uitkering ontvangen en 57,5 iar of ouder zijn, blijven vrijgesteld van de sollicitatieplicht die Dor jongere werklozen geldt maar ze moeten zich wel inschrij- en bij het arbeidsbureau. Als dat een passende baan vinden, ïag de betrokkene niet meer weigeren. Dat is de kern van een j inpassing van de uitkeringsregels die het ministerie van socia- 1 zaken gisteren heeft bekendgemaakt. De nieuwe regeling eldt niet alleen voor de oudere WW'erS maar ook voor ouderen i iet een uitkering. De maatregel is een uitvloeisel van afspraken i het regeerakkoord. rouw (80) verdacht van drugshandel rneuzenDe politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft de afgelopen 1 vee weken 28 mensen aangehouden die worden verdacht van andel in harddrugs. Ook een vrouw van 80 jaar is verdachte, i ïaar zij is in verband met haar leeftijd niet aangehouden. Ze 'ordt wel verhoord. De rest van de verdachten zijn drie vrou en 25 mannen tussen de 21 en 51 jaar. Bij huiszoekingen is en kleine hoeveelheid harddrugs in beslag genomen. Vier ver- achten zitten nog vast. Stelling met vracht bij KLM valt om :hiphol In een gebouw van de KLM op Schiphol is gister- vond een grote stelling met goederen omgevallen. Het gevaarte akte tegen een tweede stelling. Onmiddellijk werd alarm gesla- en, omdat het goederen betrof die in de luchtvaart als gevaar- ijk staan aangemerkt. Volgens een woordvoerder van de KLM iel het met het gevaar echter wel mee. „Het gaat hier om niet- i' giftige stoffen als kleurstof, medicijnen en bindmiddel. De do- en zijn niet beschadigd." Direct na het eerste alarm gingen ook rispectieteams het gebouw in om na te gaan of er giftige stoffen rij konden komen. VOOR DE KOPERS VAN FRISOVOM 1 KINDERVOEDING CODE: HLP MAC FRIESLAND Nutrition neemt de partij Frisovom 1 kindervoeding met code HLP MAC uit de'markt. Deze maatregel is genomen omdat is geconstateerd dat in een aantal blikken een te laag gehalte aan bepaalde mineralen voorkomt. Bij langdurig gebruik van deze voeding zou dit tot tekorten kunnen leiden. De betreffende party is echter recentelijk op de markt gebracht. FRIESLAND Nutrition adviseert ouders om het product met deze code niet langer te gebruiken. De betreffende partij Frisovom 1 js te herkennen aan de code HLP MAC die aan de onderzijde van het blik is aangebracht. Het gaat uitsluitend om blikken van 900 gram. Op meerdere verkoopadressen is het product met de juiste samenstelling nog steeds verkrijgbaar. Binnen enkele dagen zal Frisovom 1 weer bij alle verkoop punten verkrijgbaar zijn. Indien onverhoopt Frisovom 1 niet voorradig is, dan is Frisolac het beste alternatief. Voor informatie over verkoopadressen en extra voedingsadviezen is een gratis telefoonnummer opengesteld. Dit nummer is 24 uur per dag bereikbaar. Het gratis informatienummer is 0800 - 00 09 FRIESLAND Nutrition verzoekt consumenten om het blik met de betreffende code ongefrankeerd op te sturen aan FRIESLAND Nutrition, Antwoordnummer 291 8900 VC Leeuwarden, onder vermelding van naam, adres, bank- of gironummer. Het aankoopbedrag zal zo spoedig mogelijk worden vergoed. FRIESLAND Nutrition biedt haar excuses aan voor het veroorzaakte ongemak. Topambtenaar justitie in problemen na publicaties Topambtenaar Borghouts van justitie is gisteren verder onder vuur komen te liggen. WD en CDA in de Tweede Kamer hebben na nieuwe beschuldigingen jegens Borg houts nu ook schriftelijke vragen gesteld over diens functioneren. Eerder vroeg D66-Kamerlid Dittrich mi nister Korthals al om een extern onderzoek. Dit naar aanleiding van de publicaties in deze krant dat Borg houts tot twee keer toe zijn minister de Kamer verkeerd liet voorlichten. oen haag-crohingen qpd Gisteren werd bekend dat se cretaris-generaal Borghouts in 1998 tegen alle regels in en zon der overleg met Korthals toe stemming gaf voor het inzetten van een burgerinfiltrant in een crimineel netwerk. De Tweede Kamer werd in november 1998 door Korthals fout over deze kwestie geïnformeerd. De mi nister moest dat later rechtzet ten. Daarnaast blijkt Borghouts in 1997 in de zaak-Lancee cru ciale informatie te hebben ach tergehouden voor toenmalig minister Sorgdrager. Zij lichtte daarop de Tweede Kamer even eens verkeerd voor. Borghouts zou minister Kort hals ook hebben gedwars boomd in diens keuze voor de nieuwe voorzitter van het colle ge van procureurs-generaal. Volgens het Algemeen Dagblad was mr. Geelhoed, nu de rech terhand van premier Kok, be reid om Docters van Leeuwen als hoogste baas van het open baar ministerie (OM) op te vol gen. Hij zag begin december daarvan af na een gesprek met Borghouts, waarin de laatste aangaf dat Geelhoed geen di recte toegang zou hebben tot de minister. Borghouts zou zelf de baas willen spelen over het OM. Kamerlid Vos (WD) wil dat minister Korthals alle aantijgin gen uitzoekt. Hij wil daarnaast weten of het college van procu reurs-generaal voor politieke den haag anp Minister Herfkens (ontwikke lingssamenwerking) gaat de bij na drie miljard gulden voor ontwikkelingshulp concentre ren op negentien landen. Maat gevend voor haar is een effici ënte besteding van de hulpgel den. Onder het motto 'Goed bestuur kan je niet kopen', be houden regeringen van ontwik kelingslanden een grote verant woordelijkheid bij de besteding van de fondsen. De landen worden pas achteraf afgere kend op hun prestaties. De nieuwe tlandenlijst is een breuk met het beleid van haar PvdA-partijgenoot en voorgan ger Pronk. Bij diens afscheid van het ministerie, afgelopen zomer, kende Nederland een hulprelatie met 78 landen. Herfkens brengt dat aantal nu terug tot 54, waarvan er negen tien worden uitverkoren voor een intensieve hulprelatie. Volgens Herfkens is het hoog tijd om de hulp te stroomlijnen. De beschikbare hulp is schaars. Wil je hulp doelmatig inzetten, dan is het noodzakelijk de aan dacht op een beperkt aantal goedwillende landen te richten, meent Herfkens. PvdA en D66 kunnen zich in de nieuwe landenlijst vinden. Het CDA vindt de landenkeus willekeurig. De negentien landen op Herfkens' lijst zijn: Bangladesh, Bolivia, Burkina Fasso, Eritrea, Ethiopië, Ghana, India, Jemen, Macedonië, Mali, Mozambique, Nicaragua, Pakistan, Sri Lanka, Tanzania, Uganda, Vietnam, Zambia, Zimbabwe. schiphol anp WD-fractieleider Dijkstal heeft de PvdA en D66 uitgedaagd met 'betere' voorstellen te komen ten aanzien van het asielbeleid. ,Alle WD-voorstellen op het gebied van asielbeleid mogen van mij worden afgeschoten. Maar dan moeten er andere voorstellen op tafel komen die op korte termijn het probleem aanpakken." Hij zei dat gisteravond op een partijbijeenkomst op Schiphol. ,Als de PvdA moeite heeft met het terugsturen van Bosniërs, dan mag dat. Maar ik begrijp zware woorden als onaanvaard baar niet. Het is in Duitsland al lang praktijk." Dijkstal zei verder zijn hoop te stellen op het kabinet. „Als PvdA en D66 niet zelf met op- ANP Algemeen Nederlands Persbur GPD Geassocieerde Pers Diensten zaken nu eerst naar Borghouts moet en geen rechtstreeks con tact heeft met de minister. Vos zou dat geen goede zaak vin den. De CDA-fractie vraagt hier eveneens naar. In de Kamer vraagt men zich af of Borghouts een machtsstrijd voert. Vos is overigens tegen een ex- tem onderzoek naar de secreta ris-generaal, zoals Dittrich heeft gevraagd. Volgens de WD'er moet de topambtenaar eerst de kans krijgen zich te verdedigen. Hij gaat er daarbij van uit dat de minister waakt over de kwa liteit van het onderzoek naar Borghouts. Ook CDA en PvdA wachten eerst de antwoorden van Korthals af. Een extern on derzoek kan altijd nog, meent Van de Camp (CDA). NECROLOGIE: PHILIP BLOEMENDAL De carrière van de maandag overleden Philip Bloemendal begon kort na de oorlog. Zijn vrouw bracht hem op het idee presentator/commentator bij de omroep (Herrijzend Neder land) te worden. „Omdat ze vond dat ik zo'n mooie srem had voor de telefoon, heb ik ge solliciteerd", vertelde hij eens aan het Zaanse dagblad De Typhoon. „Met het idee van wat-kan-mij-gebeuren, deed ik dat. Moet je horen, ik was assis tent van de adjudant van de sous-chef knoopjesinkoop bij een textielfirma in Amsterdam. En dat was niet een positie waarvan ik als kind nachten lang had gedroomd." Na een korte periode bij Herrij zend Nederland kon hij bij de Wereldomroep komen,maar het bioscoopjournaal betaalde meer. Bloemendal zou onge veer synoniem worden aan dit journaal. Begeleid door zijn stem, waarin een ingehouden opwinding hoorbaar leek, kwam zelfs het simpelste on derwerpje over als een gebeur tenis van mondiaal gewicht. Bloemendal permitteerde zich in zijn commentaren wel eens een grapje, maar zijn stem en hij bleven altijd super-be schaafd. Het bioscoopjournaal, vooraf gaand aan de hoofdfilm, was vooral in de jaren voor de tele visie een belangrijke informa tiebron. Polygoon ging later geen concurrentie aan met het tv-journaal uit Hilversum. Poly goon koos gewoon onderwer pen die de tv niet bracht. Wind- hondenrennen in Zeist of het zoveelste afscheid van Heintje Davids. Bloemendal had zelf ook nooit zin over te stappen naar de tv, zei hij lang geleden tegen het Algemeen Dagblad. „Het tv- Philip Bloemendal, archieffoto journaal vertoont te veel de sporen van de haast." Boven dien vond hij de manier van werken van de tv-journalisten storend. „Een aantal verslagge vers stelt zich naar mijn smaak op de voorgrond, komt te vaak in beeld ten koste van de geïn terviewde." Eind jaren tachtig moest Poly goon het voor gezien houden. Het laatste onderwerp was een reportage over Auschwitz. Voor de jood Bloemendal was dat heel emotioneel, want nage noeg zijn hele familie is in de Tweede Wereloorlog omgeko men. De stem van Bloemendal was nog lang na Polygoon te horen in onder meer de Amsterdamse metro, waarvoor hij banden met tijden en bestemmingen had ingesproken. Toen de me tro de banden wilde laten ver nieuwen door anderen, kwam daar vanuit de passagiers nogal wat kritiek op, maar de wijzi ging werd toch doorgezet. amersfoort anp vervolg voorpagina ■lllflB ■lilHIiM Van Til's slaapspecialist C. Roos: Amsterdam Zelf een boot bouwen aan de hand van een bouwtekening. Het wordt gedaan en gedemonstreerd tijdens de Hiswa in de RAI, die za terdag voor het publiek wordt geopend. foto anp cor mulder V \j}& 0 g 3 0 68 6 68 STATEN lossingen komen, worden ze ongeloofwaardig", aldus Dijk stal. WD-minister De Grave van defensie zei nog onlangs in Bosnië te zijn geweest. Neder landse militairen begeleiden moslimvluchtelingen naar hun oorspronkelijke woonplaatsen. Internationaal wordt het als een veilig gebied gezien en de mili tairen zullen er blijven zolang als dat nodig is, verzekerde De Grave. Hij zei dat het kabinet hoe dan ook maatregelen zal moe ten nemen om de instroom van asielzoekers te beperken, al was het alleen maar vanwege de grote financiële gevolgen. .SIAAPCENTRUM schiphol anp Schiphol moet als een normaal gen hiervoor worden gewijzigd, bedrijf met een hindervergun- Dat bepleitte WD-fractieleider ning gaan werken. Dat houdt Dijkstal gisteravond op een par- ook in dat de luchthaven mi- tijbijeenkomst op Schiphol, lieuonvriendelijke toestellen Bijzonder hoogleraar oorlogsrecht Fischer zet vraagtekens bij NAVO-inzet De Duitser prof. dr. Horst Fischer wordt de opvolger van prof. dr. F. Kalshoven op de bijzondere leerstoel (het enige in zijn soort in Europa) internationaal humanitair recht, in het bijzonder in gewa pend conflict. Kalshoven was voorzitter van de VN-commissie voor onderzoek naar oorlogsmisdaden in voormalig Joegoslavië. Later was hij enige tijd verbonden aan het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Fischer zei gisteren 'zeer vereerd' te zijn in de voetspo ren van deze illustere vakgenoot te mogen treden. Eerder bezette ook de Amerikaanse prof. G. Aldridge, rechter bij het VS-Iran-tri- bunaal, de leerstoel die in 1975 door het Leids Universiteits Fonds werd ingesteld op initiatief en met financiële ondersteuning van het Nederlandse Rode Kruis. Om die reden was prinses Margriet, beschermvrouwe van het Rode Kruis, aanwezig bij Fischers oratie. Doel is het besturen en doceren van recht dat toepasselijk is in ge wapende conflicten, gemakshalve oorlogsrecht genoemd. Fischer doceert sinds 1984 aan de Universiteit van Bochum in Duitsland. Hij maakte daar naam met zijn faxberichten (Bofaxen) aan minis teries, hulporganisaties en de media, waarin hij meteen na het uit breken van een gewapend conflict probeert de juridische aspecten te duiden. De Bofaxen worden sinds kort ook in het Nederlands vertaald. leiden onno havermans Slachtoffers van oorlogsgeweld zoeken bescherming. Daarin voorziet het oorlogsrecht. Ge wonden, zieken, kinderen, vrouwen, ouderen; iedereen die niet meedoet aan het gevecht is wettelijk beschermd. Op papier is dat prima geregeld. „We heb ben een wet, we hebben een in ternationaal hof. Maar dat wil niet zeggen dat iedereen zich aan de wet houdt", zegt prof. dr. H. Fischer. Hij is sinds vorig jaar bijzonder hoogleraar oor logsrecht aan de Universiteit Leiden. Gisteren hield hij zijn oratie. Dat er zoiets als oorlogsrecht bestaat is voor velen niet te be vatten. Oorlog is immers bij uit stek een schrikbeel'd van ge weld en normloosheid. Toch is het humanitair recht geen loze gedachte.Als er geen wet was, zou je onverschillig wie op on geacht welk moment kunnen vermoorden", stelt Fischer. „De wet moet voorkomen dat de chaos die oorlog per definitie is, ontaardt in anarchie." In veel gevallen werkt dat uit stekend. Soldaten weten dat ze zich moeten houden aan het recht en ze kunnen daarop aan Prinses Margriet en professor Fischer. spraak maken als ze krijgsge vangen worden gemaakt. Fi scher geeft de Golfoorlog als voorbeeld. „Duizenden Iraakse soldaten zijn toen door de Amerikanen gevangen geno men, in kampen ondergebracht en volgens de regels behandeld. Uiteindelijk zijn ze weer over gedragen aan Irak. Wat echter blijft hangen - omdat we dat uitvoerig hebben gezien op te- foto henk bouwman levisie - is het beeld van de Amerikaanse piloten die waren gemarteld door Bagdad. Dat was een schending van het oor logsrecht." Probleem met veel hedendaag se conflicten is dat ze worden uitgevochten tussen strijdgroe pen of gewapende bendes, die niets van het oorlogsrecht we ten of zich er niks van aantrek ken. „In een land als Sierra Leo ne wordt het recht genegeerd. Dat komt door onwetendheid, omdat er geen sprake is van echte legers, maar ook doordat het aantrekkelijk is. Gijzelaars nemen is absoluut verboden, maar het levert vaak veel geld op." Juist die hedendaagse conficten maken onderzoek naar de ef fecten ervan op het oorlogs recht nodig, zo vond het Rode Kruis, en dat verklaart Fischers leerstoel. Zo waarschuwde de Duitse hoogleraar gisteren in zijn oratie dat een NAVO-bom- bardement op Servië indruist tegen de principes van het hu manitaire recht omdat de kans groot is dat burgers er het slachtoffer van worden. „Ik zeg niet dat het niet mag, maar ik vraag me af of het niet vreemd is om Servische burgers te ra ken als de bedoeling is daarmee Albanese burgers in Kosovo te beschermen." Voor de vergeldingsacties van Amerikaanse vliegtuigen in Irak geldt hetzelfde. Daarbij komt dat voor de westerse strafmaat regelen tegen Saddam Hussein instemming van de Verenigde Naties bestaat. „Rusland heeft nadrukkelijk 'nee' gezegd." Fi scher is het met die aanvallen dan ook oneens, al wil hij dat niet zeggen in zijn hoedanig heid als Leids hoogleraar. „Het is geen oorlogsrecht, hier gaan de Verenigde Naties over. Maar als u mijn persoonlijke mening vraagt, ik vind die vergeldings acties zeer bedenkelijk." Ook bij de op zichzelf gerecht vaardigde acties tijdens de Golfoorlog zet Fischer vraagte kens. „Met kruisraketten zijn heel gericht militaire installaties uitgeschakeld, ook krachtcen trales waarmee de Iraakse oor logsindustrie werd gevoed. Maar het effect was dat de be volking zonder energie kwam te zitten. Dat is een nieuw aspect: men houdt zich aan het oor logsrecht. maar het heeft toch schadelijke gevolgen voor bur gers." Fischer voorziet hetzelf de probleem met computer centrales, telefoonbedrijven en banken die nu al in oorlogsstra tegieën als doelwit worden aan gemerkt." Een oplossing is niet zomaar voorhanden. „Sinds de eerste vredesconferentie in Den Haag, precies honderd jaar geleden, zoeken we daarnaar. Inmiddels is alles wat het recht verlangt aanwezig. Er is een wet, de vraag is nu hoe die kan worden toegepast. Ik denk dat we ver der moeten kijken dan het recht. Bijvoorbeeld door beper kingen te stellen aan de wapen distributie. Dat valt niet onder oorlogsrecht, dat moeten de Verenigde Naties regelen. En dat is nieuw." 'Tot voor kort was het onmogelijk om het heerlijke comfort van een boxspring te combineren met de elegance van een smeedijzeren ledikant. Het Itali aanse huis Ciacci bracht daar nu verandering in Door een vernuf tige wijze van bekleden wordt het beste van twee werelden gecombineerd. U vindt deze samensmelting van romantiek en comfort in de uit gebreide collectie van Slaap- centrum Van Til.'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3