c n Brommend naar de brommertest VEER f Asielbeleid: geen paniek Het Gesprek van de Dag Als een zonnetje Grote spinnen 'helpen kinderen bij filmkeurir ZATERDAG 27 FEBRUARI 1999 152 COMMENTAAR Eén van de schaarse zegeningen van de verkiezingscampagne voor de Provinciale Staten is dat het taboe is geslecht op het thema asielbeleid. Oud-WD-leider Bolkestein besprak de kwestie vroeger ook geregeld in verkiezingstijd, maar dat kwam hem op bittere ver wijten te staan van de andere partijen. .Asielbeleid", zo opperde PvdA-politica Hedy d'Ancona nog vorig jaar bij de Kamerverkie zingen. „is een te belangrijk onderwerp voor partijpolitiek." Met die opvatting, zo is inmiddels wel gebleken, is de politiek, noch het asielbeleid een dienst bewezen. Voor de kwaliteit van de besluitvorming over belangrijke maat schappelijke problemen is een brede en openhartige discussie een voorwaarde. Het is aan de politieke partijen om de te maken keu zes helder over het voetlicht te brengen. Tot voor kort gebeurde dat niet en werd over het asielbeleid vooral in karikaturale of ver hullende termen gesproken. Onder druk van de dit jaar verwachte 67.000 asielaanvragen heeft zich van veel betrokkenen een lichte paniek meester gemaakt. De bestaande organisatie is immers niet toegerust om binnen een re delijke termijn uit dat aantal de vermoedelijk 7.000 aanvragen te selecteren die volgens de regels van het vluchtelingenverdrag voor toekenning in aanmerking komen. De winst van het debat tot dusver is dat een ruime meerderheid in het parlement zich kan vinden in een strenge en meer kordate se lectie aan de grens. Uiterlijk binnen enkele weken moet in redelijk heid duidelijk kunnen zijn of een asielzoeker een politiek vluchte ling is. Staatssecretaris Cohen bereidt maatregelen voor om dat mogelijk te maken. Aan de relatief geringe groep 'echte' asielzoe kers kan vervolgens de aandacht worden gegeven waarop zij ge zien hun vluchtelingenstatus recht hebben. Politiek verschil van mening is er wel over het te voeren uitzet tingsbeleid. D66 bijvoorbeeld wijst op het probleem dat het voor veel afgewezen asielzoekers onmogelijk is om terug te keren en dat je die mensen niet zomaar aan hun illegale lot kunt overlaten. Dat is op zichzelf juist, maar dat zou tot de conclusie moeten leiden dat het kabinet zich meer dan voorheen moet inspannen om de opvang van deze groep in de eigen regio mede te financieren. Het is nogmaals een zegen dat in Nederland nu eindelijk open en realistisch over het asielbeleid wordt gediscussieerd. Jammer is het hooguit dat in (provinciale) verkiezingstijd af en toe ook weer loze retoriek opduikt. De WD verdient lof dat ze dit thema ook op de agenda's van andere partijen heeft gekregen. Maar als WD-leider Dijkstal, net als zijn voorganger, in de campagne luid roept om be leid dat in feite al lang is afgesproken, dan draagt dat weinig bij. Zijn suggestie dat de Bosniërs die al een verblijfsvergunning heb ben gekregen, gedwongen moeten terugkeren lijkt op een paniek reactie. die overbodig is als ook zijn partij doet wat ze vorige week nog beloofde: volwaardige steun geven aan staatssecretaris Cohen die er meer dan zijn voorgangers in lijkt te slagen betrouwbaar en uitvoerbaar beleid te ontwikkelen. Prealabel Behalve onaangename beelden levende televisie natuurlijk op ge zette tijden ook onaangename geluiden. Zeer onaangename gelui den. Vooral het geblaat van de politici is mij dikwijls een doom in het oor. Alle-mensen-nog-an-toe zeg wat kunnen die luitjes baze len, zeveren en mekkeren. Den Haag Vandaaghoe informatief ook, is daarom vaak een hele zit. Het dieptepunt deze week vormde het gereutel van een gansje ge naamd Herfkens. onze minister van ontwikkelingshulp. In welk programma ze optrad, zou ik niet meer weten (was het NOVA, was het Netwerk?). Door haar gegorgel was ik meteen de kluts kwijt. Het was in elk geval een korte documentaire over haar bezoek aan Mo zambique, het armste land van zuidelijk Afrika, vertelde ze. Neder land had het politiekorps van Maputo, de hoofdstad van Mozambi que, een aantal auto's geschonken. In het kader van ontiuikkelings- hulp. Of dat niet een tikkeltje merkwaardig was, wilde de verslagge ver weten. Want het korps had een paar jaar geleden tijdens de bloedige burgeroorlog nog een twijfelachtige naam als het ging om mensenrechten. Goede, kritische vraag. Nee hoor, gakte Herfkens er op los. dit was nu juist ontwikkelingshulp. De burgeroorlog was voorbij en met een goede bestrijding van de misdaad zou het land er sneller bovenop komen. Of woorden van die strekking. Dat geleuter kon ik ondanks die hete aardappel in haar keel nog net verdragen. Maar toen gebeurde het. 'Prealabel' brabbelde ze ineens. Halvenuege een zin. Ja echt, prealabel.En toen kon ik wel wat ont wikkelingshulp gebniiken. Want prealabel, dat woord kende ik niet. Prompt verstond ik de rest van de zin niet meer en was ik het eerste stuk van de zin vergeten. Ik was verbijsterd. Er kwam geen ondertiteling. En de verslaggever, die kort daarvoor nog zo kritisch was geweest, vroeg niet wat het betekende. Dus rukte ik de Dikke van Dale uit de boekenkast. Daar stond het: prealabel betekende 'voorrang verdienend'. Nou gun ik iedereen zijn stokpaardjes en stopwoordjes. Maar een politica die prealabel zegt... Wie zo kletst, staat mijlenver van de kie zers af. Ergens in Mozambique ongeveer. wil buys Meteorologische lente Komende maandag verschijnt de meteorologische lente in de startblokken. Vooruidopend op het klimatologische wel en wee van de afgelopen maanden kan gesteld worden dart de winter qua kou bepaald geen hoogvlieger is geweest. Het Vorstgetal van Folk- ert Ynsen, dat een zuivere schatting geeft van het winterweer in Nederland, komt voor De Bilt voorlopig uit op 10,4. Deze waarde valt binnen de categorie vrij zacht. Hoewel maartse kou het Vorst getal, samengesteld uit het aantal vorstdagen, ijsdagen en zeer koude dagen (minima onder -10 graden), nog enigszins kan opvij zelen, is het volgens klimaatanalist Van Mourik onwaarschijnlijk dat het koude seizoen, november-maart, nog in de categorie 'nor maal' terechtkomt. Een front, dat door de vorming van een golfvormige storing weinig haast maakt, veroorzaakt vandaag veel bewolking en enige tijd re gen of motregen. De temperaturen lopen vanmiddag op tot maxi maal 8-9 graden. De wind waait uit het zuidwesten en is zwak tot matig van sterkte. De komende nacht en morgenochtend kan er plaatselijk een bui vallen. Over het algemeen overheersen de droge perioden en er zijn ook opklaringen. Op de nadering van een randstoring wordt de bewoklking 's middags dikker en later gaat het ook weer regenen. De wind wordt aan de kust hard tot stormachtig, windkracht 7-8, en de temperaturen stijgen tot rond 10 graden. Na het weekeinde aanhoudend zacht maar puur wisselvallig. M Rond het midden van de week bereikt een mogelijke depres- sie de Noordzee. Gisteren wat regen en motregen onder in- vloed van een slepend front, met name tijdens de ochtend uren. Op Schiphol werd gisteravond totaal (nacht en dag) 5 mm afgetapt. Gisteravond regende het overigens voorname lijk in het Waddengebied. In Limburg brak 's middags de zon door en steeg de temperatuur in Hoensbroek tot 12,5 graden. Bij ons werd het op Valkenburg maximaal 8,1 en op Schiphol 8,4 graden. De wind was aan zee enige tijd krach- i tig, windkracht 6. jan visser Voortgedreven door zonne-energie rijdt de Sunspeed 1 door de straten van Singapore. Het voertuig van fiberglas rijdt op drie speciaal ontworpen wielen, haalt een snelheid van 20 kilometer per uur en weegt rond de 300 kg. De Sunspeed, de eerste van een serie van zes elektrische wagens, is gebouwd door stafleden en studenten van de Technische Hogeschool van Singapore om het publiek te tonen dat autorijden ook 'milieuvriendelijker' kan. Het autootje rijdt als een zonnetje. foto epa MENSELIJK' Een van de helikopterpik" die het huwelijk van BAR STREISAND met acteur, mes Brolin verstoorden, i aangeklaagd wegens roei loos vliegen. Tijdens de I welijksplechtigheid van sand op 1 juli vorig jaar c keiden er zeker vijftien h( kopters boven het bruids alle vol cameramensen ei paparazzi. Piloot Robert I Ier zou de enige zijn gewi die onder de wettelijk vo< schreven vlieghoogte van 150 meter vloog. Butler hangt een gevangenisstra van 270 dagen en een b( van 1.400 dollar (2.800 den) boven het hoofd. 'Duel of the Giants' wordt al genoemd. Het Nederla kampioenschap ballroom dansen, in 's-Hertogenbo zal dit weekeinde vooral strijd worden tussen de tv sterksten. Dat zijn MIRJA ZWIJSEN uitOss, die me haar Italiaanse partner Fe rico Fillipone danst, en df Rotterdammer JOHAN BLANKEN, die zijn vroegs Amsterdamse danspartne Chantal Hopman weer in armen neemt. Met haarz hij zijn titel van Nederlan kampioen verdedigen. Johan Blanken prestee het om binnen een jaar tij tweemaal Nederlands kaï oen te worden. In april 1< was hij, samen met zijn h dige partner Chantal, nog beste bij de amateurs en maart 1998 liet hij alle d paren in het professioneli circuit achter zich. Die ov winning behaalde Johan i de Engelse Stacey Arm strong, de partner met wi danste toen hij negen ma den in Londen verbleef, hij terug is, wil hij proberi het stijldansen in Nederl; (,,Het is toch volkssport n mer vier") te verbeteren, ben bang dat dansen and in het slop raakt." Theorie-examen is bepaald geen makkie voor jongeren Het bromfietsexamen is voor menig 16-jarige een regelrechte nachtmerrie. Voor veel van hen is het 't eerste 'echte' examen, met alle zenu wen en onzekerheden van dien. De theorietest die moet worden afgelegd voordat een puber op de brommer mag stappen, is dan ook be paald geen makkie. Het Centraal Bureau Rij vaardigheid (CBR) maakte onlangs bekend dat meer dan de helft van de deelnemers zakt. Vol gens het CBR komt dat omdat jongeren zich niet goed genoeg voorbereiden. Volgens de jongeren zelf is het examen gewoon veel te moeilijk. Het bromfietscertificaat is ruim twee jaar geleden ingevoerd omdat jongeren met een brom mer buitensporig vaak betrok ken waren bij ongevallen. Veel pubers reden met hun brom mer rond zonder dat ze ook maar het flauwste benul had den van de voorrangsregels. Ook van de betekenis van ver keersborden hadden ze meestal weinig kaas gegeten. Volgens H. Fontijn, woordvoer der van het CBR, is heel bewust gekozen voor het afnemen van een theorie-examen in plaats van een praktijkexamen. „Uit vooronderzoek bleek dat de be heersing van het voertuig niet het probleem was, maar dat het veel jongeren simpelweg aan elementaire basiskennis van de verkeersregels ontbrak. Dat bij voorbeeld verkeer van rechts voor gaat, is voor veel van hen helemaal niet zo vanzelfspre kend. Dat is ook niet zo gek als je bedenkt dat de meeste van hen na de lagere school nooit meer verkeersles hebben ge had." Fontijn erkent dat het theorie- examen voor veel kandidaten een fikse tegenvaller is. „Veel kandidaten onderschatten de test omdat ze vaak geen idee hebben wat ze kunnen ver wachten. Het examen is niet onmaakbaar moeilijk maar het vereist wel wat voorbereiding. Kandidaten die het op de gok komen maken, redden het meestal niet." Het CBR denkt dat jongeren er beter aan doen voor het afleggen van het exa men een speciale cursus te vol gen bij een rijschool. Als kandi daten les krijgen van een er kend instructeur, stijgt volgens de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid het slagingspercentage met 20 procent. Bij een willekeurige sessie van het bromfietsexamen blijkt een aantal kandidaten het er toch zonder enige voorbereiding op te wagen. „Ik heb wel een boek gekocht maar ik had geen tijd. Ik zie wel hoe het gaat. Als ik zak, probeer ik het volgende week nog een keer. Ik moet dan wel zelf die 52,50 gulden exa mengeld betalen. Nu heeft mijn moeder dat gedaan", vertelt Ra- mona (net drie weken 16). Ze heeft voor haar verjaardag een scooter gekregen. „En daar rij ik heus al wel op hoor, ook zonder certificaat." Het bromfietsexamen bestaat uit een theorietest die, net als het theorie-examen voor het 'gewone' rijbewijs, wordt afge legd in één van de dertig CBR- examencentra. Het examen be staat uit 50 ja/nee-vragen aan de hand van dia's, waarvan er 45 goed beantwoord moeten worden om te slagen. Het ac cent ligt op vragen over voor rangsregels en ander verkeers gedrag. Daarnaast zijn er bij elk examen maximaal vijf vragen over EHBO en milieu en vijf vragen over wegkenmerken. In de examenzaal is de span ning te snijden. Er zijn vanmid dag 48 kandidaten. Twee ervan worden al bij voorbaat wegge stuurd omdat ze vergeten zijn een pasfoto mee te nemen. De jongens zijn absoluut in de meerderheid. De examencoör dinatrice geeft opdracht om de massaal aanwezige mobiele te lefoons, buzzers en message- watches uit te zetten. Baseball- petjes moeten met de klep naar achter om spieken te voorko men. Na twee voorbeeldvragen begint het echte werk. Aan het gezucht en gesteun in de zaal is precies na te gaan welke vragen voor problemen zorgen. 'Moet een nieuwe bromfietshelm bij voorkeur iets te ruim zitten?' is er zo één. Ook de dia met de vraag 'U heeft uw bromfiets hier op de stoep geparkeerd, mag dat?' zorgt voor veel hoofdbrekens. Na een half uur is de test voor bij en mogen de kandidaten in de kantine de uitslag afwach ten. Alle vragen nog eens door gesproken. („Nee joh, dat blau we bord met die witte pijl bete kent voorrang, man") en de ene sigaret wordt met de andere aangestoken. Mobieltjes gaan van hand tot hand: 'Hoi mam, ik ben klaar maar ik ben vast vet gezakt'. In een hoekje zit de 16-jarige Mylène stilletjes aan een kop koffie. De rode vlekken van de zenuwen staan nog in haar nek. Ze is gezakt, dat weet ze zeker. „Ik heb de hele week al de ze nuwen, ik heb geen nagels meer over. Ik heb best hard ge leerd maar ik heb alle regels door elkaar gehaald", vertelt ze met tranen in haar ogen. Mustafa (16) is een stuk opti mistischer. Hij is drie weken bezig geweest met de voorbe reidingen voor het examen. „El ke avond heb ik anderhalf uur geleerd. Het viel me nu erg mee, sommige vragen stonden letterlijk in het boek. Ik wist al leen even niet meer of je een nieuwe helm nu iets te groot moet kopen of juist niet." Mus tafa blijkt uiteindelijk gesla met drie fouten. Hij hoort mee tot de minderheid. Val 48 kandidaten zijn er dezel sie 28 gezakt. Ook Mylène I fout) en Ramona (7 fout) b! ken gezakt. Volgens F. Korpel, hoofd al ling verkeerszaken en -opli dingen van het CBR, wijkt i uitslag niet af van het norn beeld. „Het slagingspercen is het laatste jaar zelfs al w; opgschroefd. Maar er blijvi natuurlijk kandidaten die 1 examen wel vijf keer over r ten doen." Korpel stelt dat het de afge pen twee jaar wel even hee duurd voor jongeren besef dat het certificaat ernst wa „Maar de controle door de tie is een stuk strenger gevv den. In het begin kwamen jongeren bijvoorbeeld zelf met de brommer naar het i mencentrum en bij een ne tieve uitslag gingen ze ever lijk weer op de bromfiets t< naar huis. Maar inmiddels de meesten wel doordrong van het feit dat ze een boe! van 110 gulden riskeren als geen certificaat bij zich hel ben." nathalie strijker Oproep Laten we het vandaag eens over ta lent hebben. Eerst ik, straks neemt u hoop ik mijn plaats in. Aanleiding voor dit onderwerp is een artikel dat ik in de N.R.C. las. Drie Britse psy chologen zetten in dat artikel vraagtekens bij het begrip 'aangeboren talend. Een belangrijk argument voor die vraagtekens is een onderzoek onder Engel se muziekschoolleerlin gen. Daaruit bleek dat succesvolle jonge musici evenlang moesten oefe nen om te slagen voor de examens als 'minder suc cesvolle'. Dat lijkt vreemd maar is l het niet. Dat soort examens wordt in allerlei vakken af genomen zoals muziekge schiedenis, het verplichte bij-instrument en noten- leer. Allemaal zaken waar alle leerlingen, succesvol of niet, voor moeten blokken. Bovendien: twee studenten kunnen wel foutloos een in- oolconcert spelen, maar de succesvolle zal het mooier doen. Toch slagen ze allebei. Want docenten heb ben nu eenmaal de neiging om de middelmatige maar vlijtige leerling in bescherming te nemen. Ik wil maar zeggen: om op grond van zo'n onderzoek het begrip talent in twijfel te trekken gaat nogal ver. Eén ding moet ik die psychologen na geven: talent is een vaag begrip. Te meer omdat talent voor boekhouden weer iets anders is dan talent voor hardlopen. En daarmee ben ik bij het doel van deze column gekomen: ik wil met uw hulp dat begrip wat con creter maken. Ik zal de spits afbijten door talent voor toneelspelen te defi niëren. Op de toneelschool kregen wij les van Ank van der Moer, in die tijd een beroemd actrice. Een onzer vroeg: Wat is acteertalent eigenlijk precies? "Zij antwoordde: Acteertalent be staat uit theaterpersoonlijkheid, charme, humor en een goede gezond heid. Theaterpersoonlijkheid bete kent dat het publiek naar je kijkt als je op het toneel gaat staan. Te verge lijken met fotogeniek zijn. Charme betekent dat het publiek van je moet houden. Humor spreekt voor zich. En ten slotte: je fysieke gestel moet in or dezijn want wij hebben een fysiek beroep. Ziekteverzuim komt aan het toneel bijna niet voor Tot zover Ank. Ik heb eigenlijk nooit een betere definitie van talent voor mijn vak ge hoord. Maar hoe staat het met al die andere beroepen? Hoe definieer je talent voor verpleegster, timmerman, huis vrouw ambtenaar of onderwijzer? Of voor welk vak dan ook? Hebt u ooit nagedacht over de vraag wat ta lent voor uw beroep eigenlijk in houdt? Zou u een omschrijving a la Ank van der Moer kunnen geven? Een paar korte punten eventueel met toelichting? Dan kunnen we samen de komende weken het begrip talent eens in kaart brengen. Tot heil mis schien van de jeugd die een houvast zoekt bij de beroepskeuze. En in ieder geval om die Britse psychologen eens een lesje te leren. Adres: Het gesprek van de dag, t.a.v. J. Prinsen. Postbus 507, 2003 PA Haarlem. Leve de wetenschap! Heel veel grote spinnen en een hondje op de pijnbank. Echte kleine kinderen kunnen de film Asterix en Obelix maar beter met begeleiding van een vol wassene bekijken. Dat vonden althans de leerlingen uit groep 7 van de basisschool De Cata maran uit Rotterdam. De Catamaran-leerlingen wa ren uitgenodigd door de Neder landse Filmkeuring. Het was voor het eerst dat deze organi satie zulke jonge kinderen had uitgenodigd een film ook te 'keuren'. Asterix en Obelix, die vanaf 25 maart in de bioscoop is te zien, is ingedeeld in de ca tegorie alle leeftijden. Maar op de posters van de film komt wel het relatief onbekende drie hoekje te staan, dat aangeeft dat heel jonge kinderen de film beter onder begeleiding van een ouder persoon kunnen be kijken. Er zijn drie categorieën in Ne derland: alle leeftijden, vanaf 12 jaar, en vanaf 16 jaar. „Vooral die eerste is natuurlijk heel groot", aldus voorzitter Vit ming van de Nederlandse I keuring. „Kinderen van vijl bijvoorbeeld sneller bang c kinderen van elf." De Film ring nam dan ook in 19971 driehoekje over dat in andi landen al langer bestond, f de Filmkeuring (niet verpli in Nederland, maar 80 tot procent van de producent! maken er gebruik van) wilt wel eens weten of de indeli zoals zij die maakt ook klo| De leerlingen van De Catai ran waren het ermee eens. ,Zij vonden allemaal dat ze film aan konden. Maar ze den ook allemaal dat hun 1 broertjes en zusjes de film pappa of mamma moester kijkenzei Vleeming. „En is ook fijn dat je dan op de rugweg tegen je moeder kt zeggen dat je die grote spir eng vond. Je moeder kan d uitleggen dat zulke grote ei veel thuis in de achtertuin niet voorkomen." JOOST PRINSEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2