Uitbreiding en opknapbeurt sportvelden Burger moet de weg naar het waterschap vinden' Rijn Veenstreek ijnstreekberaad gedupeerd oor isolatie van woningen orpsstraat is mogelijk iet voor jaarmarkt klaar Broedplaats voor oeverzwaluwen Minister biedt het Groene Hart 1000 extra woningen aan Sporters zijn bang voor hangjongeren bij De Ridderhof ra [ERDAG 27 FEBRUARI 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV.-CHEF MARIETA KROFT. 071-5356411 sbest Mariaschool eerder weg lELOFARENDSvEENAsbest verwerkt in de dakranden van de Ma- ischool aan het Noordeinde in Roelofarendsveen wordt nog ijaar verwijderd. De gemeente Alkemade wil daarvoor een tdrag van bijna vijftienduizend gulden vrijmaken. De reden or de verwijdering is de noodzaak van een schilderbeurt dit orjaar. Asbesthoudend materiaal mag niet worden geschuurd geschilderd. De gemeente verwacht echter wel dat de Maria- hool nog 3600 gulden bijlegt. Directeur C. Juffermans zegt dit ld niet te hebben en het ook niet te willen betalen. let 5 in de gehele Rijnstreek gio Ook inwoners van Alkemade, Jacobswoude, Liemeer, euwkoop en Ter Aar kunnen vanaf maandag naar de nieuwe nder Net 5 kijken. Liefhebbers van de Duitse zender RTL Te nsion moeten ergens anders aan hun trekken zien te komen int deze zender wordt opgeofferd voor de nieuwe Nederland zender. Kabelmaatschappij Casema geeft Net 5 in de Rijn- leekgemeenten door op kanaal 45. Alkemade presenteert herindelingsplan sportparken Na intensief beraad met de betrokken sportverenigingen heeft de gemeente Alkemade herindelingsplannen opge steld voor de twee sportparken binnen gemeentegren zen. In dit miljoenen kostende ontwerp wordt het lig- weideveld van sportpark Alkemade-Oost in Roelof arendsveen omgebouwd tot een wetraveld voor voetbal verenigingen DOSR en Alkmania. haag /koudekerk a/d run woningverbeteringsproject de Hoogewaard en de imgaard in Koudekerk heeft Rijnstreekberaad (voorheen ^gemeentelijk Overlegor- Rijnstreek) in Alphen een irt van ruim een ton opgele- In een procedure bij de van State in Den Haag htte het samenwerkingsor- dat bedrag terug te halen het ministerie van VROM. olgens landelijke geluids- geving mogen bewoners in huis niet te veel last heb- van herrie uit de omgeving, het niet anders kan, zoals oorbeeld bij huizen die ;s een drukke weg staan, nen de woningen met rijks- sidie worden geisoleerd. De sidie voor dit soort projec- wordt door de gemeente agd. In Alphen en om- ing gaat het Rijnstreekbe- raad over dergelijke aanvragen. In Koudekerk geldt de Dorps straat en de in het verlengde daarvan liggende Hoogewaard als een drukke weg. Daarom vroeg het Rijnstreek Beraad bij VROM subsidie aan om wonin gen langs de Hoogewaard en de even verderop gelegen Boom gaard te mogen isoleren. Een Apeldooms adviesbureau hielp het overlegorgaan met de aan vraag. Later constateerde VROM dat bij de gevels van een aantal woningen langs de Hoogewaard en de Boomgaard niet de vereiste hoeveelheid ge luid te meten was. VROM wei gerde daarop 103.000 gulden subsidie uit te keren. Het Rijnstreekberaad spande vervolgens twee procedures aan: één tegen het adviesbu reau dat in de beginfase ver keerd zou hebben staan meten en één bij de Raad van State te gen VROM. De Raad van State doet over zes weken uitspraak. alkemade mardn kramp De twee velden van deze clubs worden opgeknapt, zodat er va ker op kan worden gevoetbald. Ook krijgen beide verenigingen er twee kleedruimten bij. Hoc keyclub Alkemade op het Her togspark in Rijpwetering krijgt een zandkunststofveld op de plek van het grasveld en een se- mi-permanente kantine. Het grastrainingsveld van voetbal vereniging ROAC '79 wordt uit gebreid. Daarbij kan deze club incidenteel gebruikmaken van het zandkunststofveld van de hockey. Het plan om de sportaccom modaties op te knappen en uit te breiden is al enkele jaren oud. Eind 1997 verscheen een rapport van de NOC*NSF met een inventarisatie van de voor zieningen die in de gemeente aanwezig zijn en die de ge meente nog ontbeert. Voor DOSR en Alkmania werd daarin gesteld dat zij meer trainings mogelijkheden en kleedruimten nodig hadden. Het gemeentebestuur van Al kemade heeft besloten dat de oude ligweide van het zwem bad wordt omgezet in een 900- uurs wetraveld (een wedstrijd en trainingveld). Dit betekent een vergroting van het grasveld waarop voornamelijk DOSR speelt. Als het aan het college ligt maakt Alkmania in de toe komst meer gebruik van deze voorziening. De verdeelsleutel hierbij wordt het aantal teams dat de club heeft. Met een ver betering van de twee velden verwacht de gemeente de ko mende tien jaar geen capaci teitsproblemen meer bij de clubs. De trainingsvelden van de clubs worden eveneens verbe terd. Gras komt op de plaats van het flugzand waar DOSR op traint en het gravel van Alkma nia. De laatste club wil deze trainingshoek liever uitbreiden tot een volwaardig wedstrijd- veld of op zijn minst een recht hoekig trainingsveld, maar daarmee gaat het college niet akkoord. Volgens burgemeester en wethouders komt een wed- strijdveld te dicht op de bejaar denwoning te liggen en een rechthoekig trainingsveld is in hun ogen te duur omdat daar voor een sloot moet worden omgelegd. Voor de jeu de bou- lesvereniging De Boel de Boule, die een stukje terrein van Alk mania in onderhuur heeft, is nog geen nieuwe plaats. Hockeyclub Alkemade krijgt een semi-permanente kantine en kleedruimten op de plaats van het oude en krappe onder komen. Het college kiest voor een semi-permanent gebouw omdat het niet zeker is dat de club daar altijd blijft zitten. De vereniging wil graag verhuizen naar het park in Roelofarends veen maar daar is volgens het college geen plek. Mogelijk krijgt de hockey in de toekomst een plek langs de toekomstige hogesnelheidslijn. Voorlopig krijgt de club een zandkunst stofveld op de plek van het grasveld en wordt het hockey veld naar het noorden opge schoven waar nu nog een parkje is. Voor ROAC stelt het college voor om het trainingsveld flink uit te breiden en het tweede veld op te knappen. De ge meente houdt op het Hertogs park ruimte vrij voor een sport - rswoude-dorp is onzeker of de Dorps- it-oost in Hazerswoude- is opgeknapt voor de jaar- in augustus. Volgens louder G. Geenjaar kosten (werkzaamheden meer tijd aanvankelijk verwacht van- de vervanging van de wa- iding. Bovendien kost het om de grond van een ver- de locatie te saneren. Geen- weet nog niet hoe veel lan- le opknapbeurt gaat duren, gemeente wilde het liefst iconstructie die in april be- voor eind augustus afron- t De jaarmarkt die altijd in Dorpsstraat-oost wordt ge houden viert dit jaar namelijk ook nog zijn jubileum. Het CDA-raadslid A. van der Vlugt vroeg de wethouder in de raadsvergadering om zich des ondanks niet te laten opjagen. „Onder tijdsdruk werken kan leiden tot onzorgvuldigheid." Diverse raadsleden bena drukten het belang van een goed toezicht tijdens de 1,7 mil joen gulden kostende opknap beurt van deze weg. Ze verwe zen naar de reconstructie van het westelijke deel van de Dorpsstraat vorig jaar. Na af ronding bleek er nog veel mis te zijn met dit deel van de weg. In totaal kwamen 134 gebreken aan het licht. HAZERSWOUDE-RüNDUKVoor de oeverzwaluwen blijft het goed toeven langs Rijksweg 11 in Hazerswoude. Dennis van der Pluim van Rijks waterstaat laat de muur zien die Rijkswaterstaat deze week heeft la ten bouwen om als broedplaats voor de vogels te dienen. Aan de voorkant zitten gaten en erachter ligt een hoop zand. Het is de bedoe ling dat de voor deze omgeving zeldzame vogels in de gaten kruipen en hun nesten in het zand maken. De plaatselijke vogelwerkgroep ontdekte de zwaluwen vorig jaar voor het eerst in de buurt van de rijksweg. De werkzaamheden voor de aanleg waren in volle gang. De zwaluwen waren afgekomen op een zandheuvel die er lag om voor de weg te worden gebruikt. Om de vogels rustig te kunnen laten broeden, heeft Rijkswaterstaat de werk zaamheden toen nog enige tijd stilgelegd. In de hoop dat de oeverzwaluwen dit jaar weer terugkomen, heeft Rijkswaterstaat besloten de broedplek aan te brengen in de ecologi sche strook tussen het spoor en de rijksweg, foto annette lameijer Waarnemend dijkgraaf Cees Kroes van waterschap Wilck en Wiericke oinxveen/regio tig niet iedereen beseft dat hier op vrijwel het laagste van Nederland wonen, m de akkerbouwgebieden lazerswoude. Die liggen zes er beneden de zeespiegel. :r geen waterschappen zou- zijn, zou daar een groot r liggen. Menig slaapkamer op de tweede etage onder staan." Waarnemend ;raaf Cees Kroes van het dit ontstane waterschap Wilck Wiericke hoopt dat meer isen zich daarvan bewust Jen. „Iedereen moet weten rom hij jaarlijks water- pslasten betaalt. Veel meer ;ers zouden met hun vra- en opmerkingen de weg het waterschap moeten tn te vinden dan nu het ge- |oes is dan ook onmiddellijk tid tot het geven van een in- liew. Hoe meer bekendheid [(an geven aan de taak van waterschappen, hoe liever hem is. Het waterschaps in een bedrijvenverzamel- buw in Waddinxveen is ech- niet uitnodigend. 'Melden Je portier', staat er bij het eden van de toegangspoort, haalt vervolgens de slag- n omhoog. In het gebouw Jt geboord. Dat is goed te n op de tweede verdieping r sinds begin dit jaar het irschap Wilck en Wiericke vestigd. „Het is een tijdelij- huisvesting", verontschul- Kroes zich in zijn kantoor zicht op de Gouwe en de toren van Reeuwijk. „We en nog naar iets anders er in ons gebied ten zuiden de Oude Rijn en tussen 'ermeer, Leiden, Gouda en !ien aan den Rijn. Het moet 'goed bereikbaar, toeganke- en representatief gebouw ledereen moet er kunnen i." tijdelijke onderkomen is ïvolg van de fusie van de schappen De Gouwelan- jen Meer en Woude die op 1 jongstleden zijn beslag De twee oude water- Waamemend-dijkgraaf Cees Kroes: „We probieren zo toegankelijk mogelijk te zijn, maar er zijn grenzen." schapshuizen in Zoetermeer en .Alphen aan den Rijn waren te klein voor de in totaal vijftig personeelsleden. Het bestuur besloot ze daarom te verkopen. Het nieuwe ruim 23.000 hectare grote waterschap kreeg de naam Wilck en Wiericke. Het is vernoemd naar het veenrivier- tje De Wilck dat zo'n 400 jaar geleden door het Hazerswoud- se Groenendijk liep en De Wie ricke, een kanaal tussen Bode graven en Hekendorp. De 47-jarige Kroes was tot 1 januari van dit jaar drie jaar de dijkgraaf van Meer en Woude. Daarvoor was hij boer en had hij diverse bestuurlijke functies. De Waddinxvener is sinds de fusie waarnemend-dijkgraaf. In maart verwacht hij zijn officiële benoeming van de l6oon voor zes jaar. Zijn collega van De Gouwelanden, J. Hekkelman uit Leiderdorp, ambieerde voort zetting van het ambt niet om dat hij met pensioen ging. De dijkgraaf is enthousiast over zijn werk. „Bestuurlijk mijn steentje bijdragen heeft mij altijd geboeid. Ik vind het heerlijk om leiding te geven aan een waterschap in het Groene Hart. We hebben hier verstede lijking, natuur en recreatie zoals bij de Reeuwijkse Plassen en de Vlietlanden, glastuinbouw bij Stompwijk, boomkwekerijen, akkerbouw en veenweide. Er gebeurt van alles." Behalve het onderhoud aan dijken en watergangen en het vaststellen van grondwaterpei len, vragen andere instanties of overheden het waterschap steeds vaker om informatie en adviezen. „Gemeenten vragen ons bijvoorbeeld om advies bij de vaststelling van bestem mingsplannen. We waken er daarbij voor dat het aantal vier kante meters water afneemt. Want die hebben een hele be langrijke functie voor de opslag van overtollig regenwater." Ook rept hij over zijn bezoek vorige week aan minister Netelenbos, samen met de wethouders van Jacobswoude, Rijnwoude en foto annette lameijer Leiderdorp over de boortunnel van de HSL. Kroes legde daar uit welke nadelen er allemaal kleven aan een verkorte boor tunnel zoals Netelenbos die be oogt. „De HSL doet niet alleen een behoorlijke inbreuk op de natuur, ook raken grondlagen beschadigd door het werk, zo dat er kwellen kunnen ont staan." De steeds belangrijker wor dende adviserende rol van het waterschap was voor Meer en Woude en De Gouwelanden een reden om te fuseren. Vol gens Kroes is er met een groter ambtenarenapparaat meer ken nis in huis en is deze is boven dien minder kwetsbaar. Een hal, een wens van voetbalver eniging ROAC. De bedoeling is dat de verenigingen van het Hertogspark gebruikmaken van deze hal en dat het gymnastiek onderwijs van de Ripse en Oud Adese scholieren er plaatsheeft. Het college laat dit plan echter afhangen van een sluitende be groting en de totstandkoming van een omnivereniging waarin alle verenigingen zitting heb ben. Maandag 8 maart discussië ren de leden van de commissie welzijn over het herindelings- voorstel van het college. Als de gemeenteraad in haar vergade ring van 29 maart vervolgens akkoord gaat met het plan hoopt het college nog voor de zomer een gedetailleerde uit werking te presenteren. Rijn- en Veenstreek komt ook in aanmerking den haag/nieuwkoop/regio ivo pommerel Minister J. Pronk (VROM) is be reid tot 2005 duizend extra wo ningen toe te staan in het Groe ne Hart. De woningen mogen echter alleen worden gebouwd als de kwaliteit van het land schap er beter door wordt. Dit schrijft hij in een brief aan de provincie Zuid-Holland. Ge meenten mogen de woningen alleen binnen de bebouwde kom bouwen. Pronk sluit niet uit dat bij succes meer wonin gen beschikbaar komen. De provincie heeft tot nu toe inge zet op 2500 woningen. Volgens Prönk kunnen de ex tra woningen passen in projec ten als het Intergraal Ontwikke lingsplan voor de glastuinbouw in de Rijn- en Veenstreek (IOP). De minister schrijft dat hij be reid is om een extra kwaliteits contingent toe te staan als daardoor de kwaliteit van het landschap in de kernen van het Groene Hart aantoonbaar toe neemt. Pronk denkt daarbij aan extra woningen in Gouderak, Vijfheerenlanden en Nieuw koop. In een toelichting ver klaart hij echter dat wat hem betreft ook de Rijn- en Veen streek en het daarbijbehorende IOP daaruit kunnen puttten. Pronk: „Het gaat om geheel Zuid-Holland Oost, het Zuid- hollandse deel van het Groene Hart. Maar ik benadruk dat ge meenten die er gebruik van wil len maken aan een lijst van strenge eisen moeten voldoen." Gedeputeerde T. Jansen (Ruimtelijke Ordening) wil nog niet reageren op de toezeggin gen van minister Pronk. Vol gens provinciewoordvoerder R. Bakker wacht Jansen eerst de uitslag van de provinciale ver kiezingen van volgende week af voordat hij een standpunt in neemt. Stiveen-voorzitter P. Verhoef, druk bezig met de uitvoering van de eerste stadia van het IOP, reageert voorzichtig opti mistisch. „Het zijn nog niet de 2500 woningen die we hebben gevraagd, maar ik maak me geen zorgen. Op het totaal is het duidelijk te weinig, maar als we er snel over kunnen be schikken dan kunnen we de eerste tijd wel overbruggen. Ik denk dat het succes dat we daarmee hebben de minister vervolgens wel beweegt om meer woningen ter beschikking te stellen. Iedereen heeft nu op eens de neiging te gaan huilen, maar ik begin gewoon." groter waterschap kan, aldus de dijkgraaf, efficiënter en dus goedkoper werken. De komende tijd staan bijna alle waterschappen in Noord en Zuid-Holland in het teken van de verkiezingen. De dijk graaf hoopt dat de opkomst dit keer hoger is dan de tien tot 25 procent van de burgers (zoge noemd gebouwd en ingezete nen) die vier jaar geleden een stem uitbracht. Bij de agrari sche bevolking lag dat percen tage eens zo hoog, maar van oudsher is die band tussen hen en het waterschap wat hechter, aldus Kroes. Voor de in totaal 24 zetels zijn er 46 kandidaten beschikbaar. Kwartier Het kan volgens de dijkgraaf bijna niet anders dan dat er tus sen 12 en 27 april massaal wordt gestemd. „Iedereen kan het voor het eerst schriftelijk doen of per telefoon. Veertien dagen hebben de inwoners van Wilck en Wiericke de tijd en ze hoeven er bij wijze van spreken de luie stoel niet voor uit." Een van de kandidaten op wie kan worden gestemd is het Leidse WD-raadslid Alexander Geert- sema. Bij het hoogheemraad schap van Rijnland, waar even eens verkiezingen worden ge houden, was hij onlangs net een kwartier te laat om zich aan te melden als kandidaat. Hij be riep zich bij de Raad van State nog tevergeefs op overmacht omdat hij in de file stond. Bij het waterschap Wilck en Wie ricke was hij wel op tijd. Kroes hierover: „Wij zouden precies als bij Rijnland hebben gerea geerd. Iedereen die zich kandi daat wilde stellen had een week de tijd, tot vrijdagmiddag vijf uur. Dat is best lang, bij een ge meente is het maar een dag. Hij verliet ons gebouw op de laat ste dag, die vrijdagmiddag even na vieren. Het was spitsuur, dus kon hij verwachten dat het aan de krappe tijd is om voor vijf uur bij het hoogheemraad schap in Leiden te kunnen zijn. We proberen voor iedereen heel toegankelijk te zijn, maar er zijn grenzen." koudekerk aan den run natasja augustinus Rondhangende jongeren bij De Ridderhof en kleine crimi naliteit, als vernielingen en achtergelaten rommel bij de voetbalvereniging in Koude kerk aan den Rijn. Deze on derwerpen kwamen als voor naamste problemen naar vo ren tijdens de tweede infor matieavond over het 'project preventief jeugdbeleid', in vrijetijdscentrijm De Ridder hof in Koudekerk aan den Rijn. Voor een aanzienlijk klei ner gehoor van sportvereni gingen en jeugdorganisaties dan in Benthuizen, sprak pro jectleider Ingrid Gouwens over de criminaliteit en de problemen met 'hangjonge ren' in deze kern. De gemeen te heeft de jongerenwerkstich ting Bovos ingeschakeld om preventieve maatregelen te bedenken. De jongeren krijgen te ho ren dat de mensen die gebruik maken van het vrijetijdscen trum zich bedreigd voelen door groepen van 10 tot 15 jongeren die zich op maandag en vrijdag verzamelen. Kinde ren die dan komen sporten, durven deze groep niet alleen te passeren. Ook vernielen jongeren regelmatig de ingang van De Ridderhof. „Je kunt er weinig aan doen, want de jeugd ziet hun passieve bezig heid niet als iets crimineels. Bovendien zijn ze vrij om hier binnen te komen, maar dat doen ze niet gauw uit zich zelf', zegt de penningmeester van De Ridderhof. A. Jansen en Van Welsen van de voetbalvereniging in Koudekerk onderkennen de kleine criminaliteit. „Tribu- nestoelen worden vernield en kleding wordt kapotgemaakt, maar de daders liggen op het kerkhof. Wat wij hier aan wil len doen is de ouders duide lijk maken wat er gebeurt en overgaan tot hardere sancties, zoals schorsing voor een lan gere tijd", zo zeggen Jansen en Van Welsen. Gouwens haalde het kerke lijk jeugdwerk aan als voor beeld hoe het ook kan. „De jongeren de verantwoordelijk heid geven over hun bijeen komsten, of bij de voetbalver eniging over een eigen kleed kamer, kan misschien goed werken. Bovendien moet er contact gezocht worden met de jongeren, voornamelijk op straat", aldus Gouwens. Ook drong zij aan op samenwer king tussen de betrokken or ganisaties, zoals het jongeren centrum JJB in Hazerswoude Rijndijk en De Ridderhof in Koudekerk. „Zij kunnen mis schien de tijden aan elkaar aanpassen, zodat de jongeren altijd ergens terecht kunnen." Voor het betere contact met de jongeren op straat waren er wijkagenten aanwezig. Zij ho pen eerder bij de problemen van verenigingen betrokken te worden. „We kunnen wel wat doen, maar dan is een repres sief beleid nodig, dat ze ook naar ons of bureau Halt toe komen." Van Velzen zegt dit nog 'een brug te ver' te vin den. „We willen het eerst zelf proberen op te lossen." Maandag om 20.00 uur is in het gemeentehuis in Hazers- woude-Rijndijk de volgende informatieavond over het pro ject. gSjj^jg

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27