Onderzoek naar broze zelfde val als Van Dijk betonluifels Lorentzlaan Litouwenweekeinde in Voorschoten Regio 'Vereniging Verontruste Burgers' is op komst Dienstwoningen op Lage Zijde 'noodzaak' voor twee bedrijven Buurtbewoners tekenen vredesverdrag met tegenzin ZATERDAG 27 FEBRUARI 1999 De plannen van verkeerswet houder V. Molkenboer (PvdA) met de Van der Valk Bouman- weg zijn deze week goedge keurd door burgemeester en wethouders. Ondanks de niet malse protesten van velen die niet aan die weg wonen. Twee buurtcomité's van de Laan v Ouderzorg - met minstens evenveel bewo ners als op de Van der Valk Boumanweg - spraken hun zorg uit over het extra verkeer dat ze nu voor hün deur ver wachten. En uit een stapeltje brieven van bewoners in het Zijlkwartier blijkt, dat ook zij er bepaald niet gerust op zijn, ondanks de maatregelen die voor hun wijk zijn bedacht. Sterker nog, veel Zijlkwartier- bewoners vatten die maatre gelen juist op als een beper king van hun eigen bewe gingsvrijheid. Het is begrijpe lijk dat ze zich hardop afvra gen, waarom velen moeten opdraaien voor de oplossing van het betrekkelijke ongerief van weinigen. Zeker als je be denkt dat die weg maar aan één kant is bebouwd en de huizen een eind van de rij baan af staan. Met het eenrichtingsverkeer en de 30 kilometermaatregel op de Van der Valk Bouman weg lost de gemeente een ou de belofte in. De bewoners kregen via luid gekrakeel een vrachtwagenverbod los van oud-wethouder A. van Dijk. Dat leidde echter tot een storm van protest uit het Zijl- kwartier, waar bewoners bang waren de dupe te worden van deze maatregel. Een school voorbeeld van hoe het niet moet: plompverloren op één punt het verkeer beperken, zonder te bedenken dat het dan gedwongen is z'n weg el ders te zoeken. Van Dijks opvolger was ge waarschuwd. Toch trapt Molkenboer in dezelfde val. Kosten: 3,5 ton. En dat terwijl er zelfs op de Van der Valk Boumanweg mensen zijn, die vinden dat de soep niet zo heet wordt ge geten als hij wordt opgediend. Het gekke is dat Molkenboer in de tussentijd vol enthousi asme bezig is met de voorbe reidingen voor een verkeers circulatieplan (VCP). De filo sofie daarachter is nu juist dat Leiderdorp alle verkeerspro blemen in één keer wil oplos sen. Van diverse kanten is Molken boer erop gewezen, dat hij be ter even kan wachten met du re tijdelijke maatregelen, tot het alomvattende verkeer so n- derzoek is afgerond. Maar vol gens hem moet en zal er op verschillende punten alvast een oplossing komen. Die ge dachte gaat zeker op voor de route Acacialaan/Mauritssin- gel, waar de veiligheid van het langzaam verkeer in het ge ding is. Niemand kan echter volhouden dat hetzelfde het geval is op de Van der Valk Boumanweg. Daar is lang zaam verkeer keurig geschei den van de auto's. Omwonenden Lange Voort slaan handen ineer, Oegstgeest zou er wel eens een nieuwe 'Vereniging van Veront ruste Burgers' bij kunnen krij gen. Een aantal bewoners van de Lange Voort, Aert van Neslaan, Papaverlaan, Schou tenburgstraat en Wijttenbach- weg heeft de koppen bij elkaar gestoken om de gemeente van een weerwoord te voorzien in de kwestie-Lange Voort. „We hebben ons verenigd om het al gemeen belang van de buurt te vertegenwoordigen", zegt een van hen. „In onze ogen doet de gemeente dat op dit moment niet genoeg. En als de gemeen te het niet doet, moeten we het zelf doen." Zes jaar ge leden was de verbouwing van winkel- De Lange Voort ook al aanlei ding voor de oprichting van een 'Vereniging van Verontruste Burgers'. Die vereniging stond aan de basis van Leefbaar Oegstgeest, sinds 1994 de grootste politieke partij in Oegstgeest. De boze burgers van 1999 wijzen de vergelijking met Leefbaar Oegstgeest reso luut af: „We hebben absoluut geen politieke ambities," stelt A. van der Mark van de Aert van Neslaan. „We lossen ongetwij feld op als er weer rust is aan het front." Toch is er ook een belangrijke overeenkomst. Net als de Oegstgeestenaren die LO op richtten, hebben de omwonen den van de Lange Voort het ge voel dat de gemeente hen niet serieus neemt. De bewoners vinden dat het meest recente plan voor de verbouwing van het winkelcentrum niet voldoet aan eerder gemaakte afspraken, en spreken er schande van dat het overleg met de vertegen woordigers van de buurt is op geschort totdat er èen college- besluit is genomen over de ver bouwing. „Er wordt nu gezegd dat wij dwars liggen. Maar het 'Oegstgeest doet op dit moment niet genoeg is precies omgekeerd. Een jaaj geleden hadden we een com promis, alles kon regelrech doorgaan. Nu is alles echter zo danig veranderd, dat je moei lijkheden krijgt." De uitspraak van verantwoor delijk wethouder M. Smitsloc dat de buurt wel degelijk mat inspreken voordat er een defi nitief besluit valt, heeft die on vrede niet weggenomen. ,,Dc ongerustheid in de buurt groei alleen maar", zegt Aert var Neslaan-bewoonster G. Kann- gieser. „Je wordt door menser gebeld, je wordt op straai staande gehouden." De ironie wil dat de bewonen elkaar door toedoen van de ge meente heb ben leren ken nen. Die bracht de om wonenden bi elkaar, in de zogeheten 'klankbord groep' van de buurt. „De sa menwerking is de laatste weken sterk gegroeid", zegi Kanngieser. „We wilden laatsi een brief naar de gemeente stu ren om onze onvrede kenbaai te maken. Tot onze verbazing bleken andere leden van de klankbordgroep óók bezig mei zo'n brief. Toen is het idee ge komen: dit kan zo niet. we moeten samen iets doen." Op de bijeenkomst die volgde kwa men elf buurtvertegenwoordi- gers af, samen goed voor zo'n vijfhonderd gezinnen. Het eerste wapenfeit van de boze buurtbewoners is gisteren op het Oegstgeestse raadhuis bezorgd: een brief, waarin de omwonenden nogmaals hun ongenoegen uiten over het laat ste verbouwingsplan van de Lange Voort. Of het ook van de oprichting van een officiële ver eniging komt, is nog even de vraag. „Het is tijdens de bijeen komst wel even ter sprake geko men", zegt A. van der Mark van de Aert van Neslaan. „Als je een vereniging opricht, kun je een vuist maken. En als je een vuist maakt, kun je op tafel slaan. Kunstwerk bij sporthal Warmond warmond Bij de sporthal aan de Geestlaan in Warmond komt een kunstwerk te staan. Een door de gemeente samengestelde commissie heeft drie ontwerpen geselecteerd, waaruit ze bin nenkort een keuze maakt. De ontwerpen zijn gemaakt door drie kunstenaars die overbleven na een 'sollicitatieprocedure'. De gemeente ontving in totaal 54 reacties op een advertentie. Het kunstwerk mag 60.000 gulden kosten. De gemeente Warmond heeft zelf 30.000 gulden apart gelegd en de provincie is bereid dat bedrag te verdubbelen. Opvolging LO-voorzitter duurt weken oegstgeest Pas over 'een aantal weken' wordt bekend wie de nieuwe fractieleider van Leefbaar Oegstgeest wordt. Dat zegt partijvoorzitter J. in 't Velt, nu de oude fractie-aanvoerder L. van Haeften onverwacht om persoonlijke redenen is teruggetreden. De voorzittershamer van Van Haeften is tijdelijk in handen van LO-raadslid B. van den Broeke. Het is echter onwaarschijnlijk dat Van den Broeke, die een drukke baan heeft bij Defensie, ook echt voorzitter blijft. Wie de lege raadszetel van Van Haeften gaat innemen is eveneens onbekend: de meest voor de hand liggende kandidaat, L. van Ruiten, heeft het bestuur enkele da gen bedenktijd gevraagd. SP bezoekt regio leiden/zoeterwoude Tweede-Kamerleden Jan Marijnissen en Agnes Kant en het statenlid Gerard Harmes van de SP brengen maandag een bezoek aan de regio. Ze strijken om 15.00 uur neer in verpleeghuis Zuydtwijck, reizen vervolgens om 15.00 uur door naar de instelling voor geestelijk gehandicapten Swet- terhage in Zoeterwoude om tenslotte om 16.00 uur de jeugdin- stelling Rijnhove aan te doen. De SP politici willen met hun be zoekjes onder meer aandacht vragen voor de krappe budgetten in de gezondheidszorg. leiderdorp connie van uffelen De twee dienstwoningen die projectontwikkelaar T. Bavelaar op het Leiderdorpse bedrijven terrein Lage Zijde wil zetten, zijn bestemd voor twee ver schillende bedrijven: te weten Vonk Wegenbouw BV en pro jectontwikkelaar Bavelaar. Met dit nieuwe argument kwam R. Sakkee, woordvoerder van de projectontwikkelaar, gistermid dag bij de commissie beroep en bezwaarschriften op de proppen. Hij hoopt hiermee de gemeente alsnog zover te krij gen Bavelaar een vergunning te verlenen voor de bouw van de woningen. Volgens de gemeente en de commissie bleek dit nieuwe feit echter niet uit de aanvraag en zij waren dan ook zeer verbaasd dit van Sakkee te horen. „Dit was voor ons niet duidelijk. Als we dit hadden geweten hadden we de aanvraag van Bavelaar destijds beter kunnen beoorde len", reageerde gemeente woordvoerder A. van Leeuwen aarzelend. „Volgens het bestemmings plan mag een bedrijf een dienstwoning hebben als daar noodzaak toe is. Voor Bavefaar is het noodzakelijk dat die wo ningen er staan omdat onder aannemers twee drie keer per week goederen na de reguliere werktijden leveren", aldus Sak kee. Hij probeerde dan ook vooral de 'bedrijfseconomische noodzaak' te benadrukken: „Geen enkel bedrijf gaat voor zijn lol 's avonds open om goe deren in ontvangst te nemen. En onderaannemers gaan ook riiet graag in de spits zitten. Die moeten ook hun eigen broek ophouden". Volgens Sakkee is toezicht ook noodzakelijk vanwege in braak, calamiteiten en afvaltoe- risme. Gemeentewoordvoerster A. van Leeuwen was daar ech ter niet zo van overtuigd. „Je kunt toch ook een hek om het bedrijf zetten? Met deze wonin gen heb je nooit een totaal overzicht op het terrein." Zij had dan ook vooral moeite met de beoogde plaats van de wo ningen, achterin het terrein aan de Achthovenerweg. 'Vooral ook met het oog op het Groene Hart'. Van Leeuwen: „We heb ben destijds aangeboden om een eventueel schetsplan voor de woningen te bekijken voor dat er een bouwaanvraag kwam. maar daar heeft Bave laar geen gebruik van gemaakt. We zijn nu dus wat minder ge willig." Sakkee verweerde zich door te zeggen dat in het huidige be stemmingsplan niet staat aan gegeven wat de plek van de dienstwoningen moet zijn. Op de beoogde plaatsen is vanuit de ene woning de voorzijde van de bedrijven te zien en vanuit de andere woning de achterzij de. „Deze twee bedrijven heb ben de plek gekozen die op dit moment het beste is. Je kunt die woningen gewoon niet dichterbij krijgen", aldus Sak kee. Hij gaf aan dat er met Ba velaar in elk geval wel valt te praten over een iets andere plek. Buurtcomité Vlietwijk boos over houding Woonzorg Molkenboer trapt ill Naam: Dick van der Bent Leeftijd: 47 jaar Burgerlijke staat: gehuwd, twee kinderen Woonplaats: Katwijk Beroep: directeur zwembad Poelmeer te Oegstgeest Bewoners van de flats aan de Lorentzlaan in Voorschoten zien de luifels boven hun deur afbrokkelen. Wo ningbouwvereniging Woonzorg stelt een onderzoek in. foto hielco kuipers haast wil maken met het op knappen van de huizen in de Vlietwijk. ,Ach, de wethouder en de burgemeester hebben hier ook allebei spreekuur ge- gezien. Maar ook dan gebeurt houden in het buurthuis. Ze er nog steeds niets. Woonzorg hebben het achterstallige on- weet ervan, maar kan de klach- derhoud aan de overkant zelf ten niet verhelpen." oegstgeest De gemoederen liep dan ook Connie van uffelen hoog op toen de wethouder geen verklaring had voor het feit dat het zand er niet lag. „Ik weet ook niet waar het is. Het had er moeten liggen, maar ik kan het nou eenmaal zelf niet komen brengen", verontschul digde Steens zich. „U komt uw afspraken niet na en u staat hier zeer voor aap. Wij zijn zeer teleurgesteld in u", klaagde be woonster A. van der Mark. Zij overwoog samen met Buiskool alsnog niet te tekenen namens de bewoners. De herhaalde be lofte van Steens om toch echt 'heel snel' met de wal te ko men, deed Van der Mark op het allerlaatste moment toch be sluiten overstag te gaan. „Voor uit, ik zal niet onsportief zijn en dit over de ruggen van de jon geren uitvechten, maar ik hoop dat dit nu toch wel binnen een paar dagen in orde komt." Even zag het er slecht uit voor het symbolische 'vredesver drag' tussen jongeren, politie, gemeente en buurtbewoners van Oegstgeest. De aarden ge luidswal die vlak voor de ope ning nog even naast de jonge- rencontainer in het Irispark zou worden opgetrokken ontbrak, en dat schoot buurtbewoners duidelijk in het verkeerde keel gat. „Ik mis iets", begroette M. Buiskool wethouder H. Steens (Leefbaar Oegstgeest) duidelijk geïrriteerd. Donderdag had hij nog een brief van de wethouder gekregen waarin zij hem be loofde vóór de opening te zor gen voor de wal. Zo wist zij op het laatste moment een rechts zaak van de buurtbewoners te gen de jongerencontainer te voorkomen. Hoe zit het nou met die snor van u? Die heb ik al 47 jaar. Althans, hij is er nooit af geweest. In het begin was hij nog niet zo pro minent aanwezig, maar met de jaren vorderde dat wel. Inmid dels begint hij wat grijs te wor den. De laatste tijd laat ik hem soms bijpunten. Maar dat vindt m'n echtgenote niet zo leuk. Waarover heeft u het niet graag op verjaardagen? Geloof en politiek. De ervaring heeft uitgewezen dat iedereen daarover toch zijn eigen me ning heeft, en dat het moeilijk is om erover te discussiëren. Wat is uw favoriete plek in Oegstgeest? Zwembad Poelmeer natuurlijk! Hoe was u als kind? Tja, dat zou je aan mijn moeder moeten vragen... Eens zien: ik had veel vriendjes, op school ging het me goed af. En mijn moeder zei altijd dat ik nogal bezitterig was. Als ik dacht dat ik werd benadeeld, wilde ik al snel fysieke maatregelen ne men. De straat waar we woon den had meerdere uitgangen, en op een gegeven moment wa ren al die uitgangen versperd door boze moeders die me stonden op te wachten. Die hadden nog een appeltje met me te schillen. Wat is uw beste zwem-ervaring? Ik heb van mijn vijftiende tot mijn vijfendertigste waterpolo gedaan, ik heb jarenlang in het eerste herenteam van Katwijk gezeten. Daar doe je allerlei er varingen op: kampioenschap pen, degradaties, de hele toe stand. Bijzonder vond ik een buitenlandse trip die we in 1976 maakten naar voormalig Joego slavië. Daar werden we echt als gasten ontvangen en behan deld. Waar heeft u zich de afgelopen week over opgewonden? Dat was heel recent, vanwege het feit dat bepaalde firma's waarmee we afspraken hadden hun verplichtingen niet op tijd nakwamen. Je kunt dan als zwembad je klanten niet tege moet komen. Ik moest toen even corrigerend optreden, ik heb die firma aan z'n afspraken gehouden. Ja, toen heb ik even mijn geduld verloren. Nieuwe Revu, Vrij Nederland of de Donald Duck? Vrij Nederland. Daar heeft mijn zoon wel eens een abonne- mentje op en dan kijk ik hem altijd even in. Waar mogen we u 's nachts voor wakker maken? Mmmm... Om lekker in de vroege ochtend te gaan vissen. Zeg, je gaat het toch niet echt doen hè? Zoals Bart de Graaf doet in dat televisieprogram ma? Nee, 's nachts moeten ze me maar niet al teveel storen, vind ik. Wanneer verliest u uw zelfbe heersing? Als mensen doordrammen. Van die 'ja maar'-types. Apen en be ren. Nou ja, 'zelfbeheersing'; ik verlies mijn geduld. Anders klinkt het van: ik ga meppen. Hoe ziet zwembad Poelmeer er over vijftig jaar uit? Er staat hier dan nog steeds een zwem-accommodatie. En die zal er heel anders uitzien dan nu. De geschiedenis leert nu eenmaal dat zwembaden aan heel veel verandering onderhe vig zijn. Maar hoe precies, dat hangt af van de behoeftes die er tegen die tijd zijn. Misschien hebben we dan wel een grote zwempiramide. Waar je zwem mend kruit internetten. tekst: maarten keulemans foto: mark lamers De stichting Voorschoten-Oost- Europa (SVO) houdt het eerste weekeinde in maart een 'Litou- wenweek.' Belangstellenden kunnen dan kennismaken met de uitwisselingen op vele vlak ken tussen Voorschoten en het zusterdorpje Druskininkai in de Baltische staat. Vrijdag 5 maart is er een Ci- urlionis-concert inhet Cultu reel Centrum aan de Prinses Marijkelaan. Ciurlionis is een van de grote schrijvers in Litou wen en groeide op in Drus kininkai. Dirigent P. de Boer verzorgt een avondvullende voorstelling met zijn kamerkoor Tegenlicht. Teksten van Ciur lionis worden tussen de zang door voorgelezen. Een dag later is er een infor matiemarkt op en rond het Dorpsplein. Kinderen kunnen daar Litouwse woorden leren en er zijn presentaties van di verse projecten in Druskininkai. De informatiemarkt wordt om 14.00 uur geopend in centrum De Hoeksteen door de Litouwse consul R.Sinius. De markt duurt tot 17.00 uur. Mevrouw E. Reinhardt- Tergau geeft zondagmiddag 7 maart om 12.30 uur een lezing over de Litouwse beeldhouwer J. Lipchitz in het Ambachts- en Baljuwhuis in de Voorstraat. Lipchitz werd geboren in Drus kininkai en verliet in 1909 de Baltische staten voor een leven in Parijs. Ter wering van internationale wouwendag, op 8 maart, nutti gen Griekse, Litouwse en Ne derlandse vrouwen in het Griekse restaurant Zorba een feestmaal. Er wordt dan muziek uit de drie landen gespeeld. De ze maaltijd kost 65 gulden. Hier moeten belangstellenden zich vantevoren aanmelden op tele foonnummers: 071-5618627 of 071-5617138. In de bibliotheek aan de Wijngaardenlaan is de komen de week een aparte tafel inge richt met informatie over Litou wen en Druskininkai. Voor- schotense kinderen kunnen tot vier maart op zoek gaan naar tien tekeningen van Litouwse leeftijdgenoten die zijn verstopt in etalages van winkels in het Voorschotense centrum. De kinderen die alle tien cre aties achterhalen vinden daar op tien letters en die moeten ze inleveren bij een aantal winke liers. Zij dingen mee naar geld prijzen tot vijftig gulden, die op 6 maart tijdens de informatie markt om 15.00 uur worden uitgereikt. Technici van de woning bouwvereniging Woonzorg in Voorschoten onderzoe ken de komende week of de betonnen afdakjes bo ven de ingangen van huur- flats aan de Professor Lo rentzlaan werkelijk aan het loslaten zijn, of dat het een kwestie is van afbladde rende verf. Als er inder daad sprake is van beton rot, zoals het buurtcomité beweert, komt Woonzorg meteen in actie. ,,Maar ik ga er van uit, dat het alleen maar de verflaag is die los laat", zegt woordvoerder C. van der Meule van Woonzorg. voorschoten dimitri walbeek Woonzorg kreeg deze week van het buurtcomité een klacht over de volgens haar broze be tonnen luifels van de huizen aan de Professor Lorentzlaan. Wie langs de gevels aan de laan loopt ziet, dat de luifels zijn af gebrokkeld. Ook andere gebreken zijn zichtbaar. Spijlen in het hek werk van het balkon zijn aan het doorroesten, regenpijpen zitten vol met gaten en deze week waren loodgieters bezig een aantal verstopte riolen leeg te zuigen. Van der Meule is verbaasd over de grieven van het comité: „Ik heb nog nooit klachten over die flats gehoord", zegt hij Uit andere straten in de Voorscho tense Vlietwijk ontving Woon zorg wel 'enkele klachten' over achterstallig onderhoud. Bij voorbeeld van bewoners in de Rembrandtlaan, die graag zou den zien dat hun huizen wor den geverfd. Van der Meule: „Woonzorg heeft nou eenmaal niet genoeg geld en mankracht om alle klachten in Voorscho ten meteen op te knappen." Vlietwijkbestuurder A. den Hartog is woedend over de re actie van de woningbouwver eniging. „We klagen juist al ja ren. Over die flats en zeker over die luifels. Maar Woonzorg trekt zich gewoon nergens wat van aan. Ze doen niks! Het riool is deze week echt al voor de zo veelste maal leeggehaald. En als Van der Meule zegt dat hij die prioriteitenlijst afgaat, waarom beloven ze dan steeds zoveel?" „We hebben hier in de Vliet wijk", zegt De Hartog, „de laat ste tien jaar geen schilder meer gezien. Ja, die ene, met een busje waterverf. Die was in nauwelijks een uur met een he le rij huizen klaar." Ook de wijkbeheerder van de Vlietwijk, G. Cortenbach, denkt dat Woonzorg simpelweg geen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25