Softdrugs en een tankwagen vol met melk Leiden Regio STADSGEZICHT Uiteindelijk is de hele zaak toch nog goed afgewikkeld. Eigenlijk is er nooit iets echt verkeerd ge gaan. Bij Genesis niet. Dire Straits. Én natuurlijk Eric Clap ton. Allemaal aardige mensen moet ik ook zeggen. Al die jaren is er nog niet één nagemaakte geweest, zoals we dat in Leiden zeggen. Niet één met sterallu res. Maar goed, echt grote namen komen hier niet meer. Waarom ze toen wel kwamen? Omdat er een wielerbaan in Ahoy lag, er konden maar 7000 man in. Bij ons 11.000. Toen de wielerbaan eruit ging, konden daar even veel mensen in. En dan gaat het verder, als een hal eenmaal een naam heeft, wil iedereen daar spelen. En er kwamen nog meer nieuwe hallen bij. Hier werd het dus minder. Nu zoe ken we het in iets kleinere acts. Om te laten zien dat hier heus nog wel wat mogelijk is. De band Normaal. En Golden Ear ring natuurlijk. Dat is trouwens de enige band die niet in de lengte van de hal heeft staan spelen, maar dwars. Typisch, maar ze wilden het nou een maal zo. De rest speelde altijd wel met een lange hal voor zich. En achter zich enorme gordij nen van tien meter hoog. Voor de demping van het geluid. En om de warmte binnen te hou den. Wat dat betreft heb ik me nog een keer vreselijk vergist. The Police speelde hier. Hartje win ter. Tien graden onder nul. Het was eerst nog maar de vraag of het concert door zou gaan. De boxen en het licht hingen aan de spanten en als er sneeuw op het dak zou vallen, zou de be lasting te zwaar zijn. Gelukkig sneeuwde het niet die dag. Maar toen de deuren na het concert opengingen schrok ik me kapot. Ik zag enorme rook wolken en dacht dat de hal in de fik was gevlogen. 'Nou kan ik het schudden', dacht ik. Bleek het condens te zijn. Binnen was het door al dat publiek boven de twintig graden. Buiten vroor het dat het kraakte. Maar een van de allerleukste herinneringen heeft niet eens zozeer met een bepaald concert te maken. Die T-shirts die bij die concerten verkocht werden. Die vond ik pas echt prachtig. Stond er op de rugzijde: Parijs. Milaan, Londen, Stockholm. En Leiden. Als enige provin ciestadje. Hartstikke Qk mooi toch? 3 MAART: Provinciale Statenverkiezingen Wilt u meer weten over de inzet van de PvdA? Wij zitten 1 maart voor u klaar! U kunt ons bellen tussen 18.30 - 20.00 uur 0900 5151999 (22cPmi van de rvdA: sterk en sociaal stem PvdA! Uit de rijke pophistorie van de Groenoordhallen t Alles is hier geweest. I Werkelijk alles. Het eer- a ste grote concert wat we ?r er kregen was het BTM irtrucking Festival. In 1970 of i,Ik wist nog van niks, had er tuurlijk geen ervaring mee. ;t was een evenement met al- naai bands uit Torhout- erchter, dat popfestival in lgië. Lou Reed was er. En Ca- i'an. Eindelijk, om half twee 's chts, was iedereen uitge- Ieeld. En ik ga zitten achter de icrofoon. 'Het is tijd', zeg ik, verzoek u rustig de hal te rlaten'. Nou, dat 'rustig' had er echt niet bij hoeven zeg- n. Het was de tijd van de soft- ugs, van Hi man, love and ace. Bier werd er nauwelijks dronken, we hadden op het rrein voor de hal een grote nkwagen staan van Menken, elemaal vol met melk. Maar owen, dat deed het publiek :1. Toen ik de volgende och- nd terugkwam, lagen overal ider de luifels en in alle por- ken van de hal mensen te pen. Al was dat natuurlijk k omdat er in die tijd nog en nachttreinen reden, naf 1973 zijn de grote jon- ns hier gekomen. De Os- ond Brothers, dat was de eer- i grote act. Gillende meisjes, meisjes die flauwvielen, veehonderd in totaal. Ik zie ze ig zo bij de bistro liggen in n lange rij. Daarna zijn hier el topacts geweest. Santana jvoorbeeld. Heel apart. Voor et optreden waren er nog katsexamens, want ook in die p was er meer in de Groen- prdhallen dan alleen popcon- rten. De lichttorens stonden in de zaal, een stuk van het )dium was al opgebouwd, en lar zaten ze dan: 700 man hter een tafeltje examen te oien. Na het examen moesten eteen alle tafels eruit natuur- i c, voor het optreden van ntana. Toen 11.000 man er En toen hup, na het concert .000 man weer naar buiten, i daar stonden dan weer 7000 an te wachten voor het twee concert. Echt ongelooflijk. len iedereen weg was, was de if le zaal een puinhoop. Overal ikjes. Met veertig man op een a hebben we toen de hele hal )fhoongeveegd. We hebben ikobakken volgeschept. i aar de mooiste herinneringen i waar ik toch aan Queen. Ze- n keer hebben ze hier ge- lieeld. Zeven keer! Meestal handtekening van alle leden hebben. Komt eerst Brian May, de gitarist, met die krullen. What's your name? Ah Andrea, nice name. Toen kwamen die andere jongens erbij. En ineens hoor ik een klap. Was mijn dochter flauwgevallen. De arts van Freddy erbij om haar bij te brengen. Kwam ze bij met al die jongens van Queen over zich heen gebogen. Prachtig vond ze dat. Fan van Queen en dan zo bijkomen. Ik heb de videoband ook nog van het herdenkingsconcert in Wembley, na het overlijden van Freddy Mercury. Dat doet me wat. Ik zei het al, ik heb ze hier natuurlijk zeven keer gehad. Ze gaven zich helemaal. Ik zie ze nog zo voor me na de optre dens. Helemaal kapot waren ze. Zielige hoopjes mens. Na twee, drie uur spelen in een enorm tempo. Voor zo'n toernee moet je echt een hele goede conditie hebben. Dat zie je dan pas goed. Een keer heb ik bij Queen toch peentjes gezweet. Qmdat het concert aan een zijden draadje hing. Bow Wow Wow speelde in het voorprogramma. Niet goed. Slecht zelfs. Wordt er een blikje bier gegooid uit het pu bliek. En een van de zangeres sen gooit het blikje terug. Met een een enorme chaos. Zegt de manager van Queen: alle blik moet uit de zaak, anders treden we niet op. Een uur zijn we be zig geweest met het weghalen van de blikjes. Het publiek, dat moest wachten, begon steeds harder te fluiten. Nou, dan duurt een uur lang hoor. Geluk kig gaf de manager toen het sein dat er toch kon worden opgetreden. Freddy Mercury had zich de hele tijd al lopen opwarmen in een geel trai ningspak. Ongeduldig. Toen mocht hij op. Er werd een spot op hem gericht, hij sloeg één akkoord aan en de hele zaal be gon te zingen aan. Zo'n magie had hij. Onvergetelijk. In elk ge val hebben we daarna alleen nog maar tapbier verkocht. Verder zijn hier niet veel pro blemen geweest. Al trilden de ramen in de sponningen bij AC/DC. En bij Metallica. Ja, en bij Kiss dreigde de boel in de soep te lopen. Die gasten tra den hier op terwijl de deur waarder boven zat. Ze hadden nog een schuld openstaan. En die deurwaarder was hier om beslag te leggen op de gelden. Congressen. Daarin ligt met name de toekomst van de Groenoordhallen, zo blijkt uit de nieuwe plannen voor het complex die donderdag werden gepresenteerd. En dat is bepaald wel eens anders geweest. In de jaren zeventig en tachtig stond het complex aan de Willem de Zwijgerlaan vooral bekend vanwege zijn popconcerten. Concerten met grote namen. Een kleine greep daaruit: Dire Straits, U2, Joe Cocker, Santana, Iron Maiden, AC/DC, Eric Clapton, The Police, Genesis en Queen. André de Jong (57), sinds het prilste begin (1969) directeur van de Groenoordhallen, denkt nog met veel weemoed terug aan die tijd. „Al die beroemdheden heb ik van dichtbij meegemaakt. Een geweldige ervaring. En een grote eer. Want wie kan mij dat nu nazeggen?" dubbels, dubbele concerten. Twee concerten achter elkaar. Queen was ook de eerste pop groep waar mijn dochter naar toe mocht. Zestien was ze toen. Ze mocht back-stage, achter het podium. Nou, dat was wat hoor. Ze wilde natuurlijk een Popconcert in de jaren negentig. Jong publiek wachtend op de De Backstreet Boys. Wel bekende muzikanten, maar geen wereldtoppers. FOTO ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN De B reestraat foto jan scheerder Het concert van Santana: eerst staatsexamens, dan popmuziek. FOTO ARCHIEF

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23