Geloof kan depressie buiten de deur houdet Nieuw kerkelijk beraad over gemengd huwelijk Kerk Samenleving VRIJDAG 26 FEBRUARI 1999 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071-53 Gezinsviering in Willibrordkerk oegstgeest Met een boomblad waarop hun naam en him hob by staat komen 57 kinderen zich zondag voorstellen in de rooms-katholieke Willibrordkerk in Oegstgeest. De kinderen doen in mei hun eerste Heilige Communie. Pastoor Van Vliet en pastor Van Aarle vertellen het verhaal van Noach, die na veertig dagen in zijn ark een duif uitstuurde, die terugkwam met een groen boomblad ten teken dat het water begon te dalen. Tijdens de gezinsdienst in de kerk aan de Rhijngeesterstraatweg, die om half elf 's ochtends begint, zingt het kinderkoor van de paro chie. CIO: Van Boxtel vergeet kerken utrecht/den haag Minister Van Boxtel (Grote Steden en Inte gratie) houdt bij de ontwikkeling van zijn beleid geen rekening met de vele sociale en maatschappelijke activiteiten die kerken in steden ontplooien. Die kritiek uit het Interkerkelijk Contact in Overheidszaken (CIO) in een brief aan de minister. „Zoals zo vaak zijn de activiteiten van kerken vergeten", aldus secretaris J. Backbier in een toelichting. In de brief roept het CIO de minis ter op in te spelen op bestaande initiatieven van kerken, zodat de overheid het wiel niet opnieuw hoeft uit te vinden. Het CIO wijst onder meer op het pastoraat aan drugsverslaafden, alloch tonen en bewoners van achterstandswijken. Ook noemt de commissie de kerkelijke hulpverlening aan prostituees en de so ciale opvang door het Leger des Heils. Jeugddienst in Rijnsburg runsburg Een sketch over ontdekkingsreiziger dr.Livingstone, optredens van de groep Ayin en een preek waarin dominee Tromp uiüegt. hoe je voor God een 'levende steen' kunt zijn. Dat zijn de onderdelen van een jeugddienst die zondag wordt gehouden in de Grote Kerk te Rijnsburg. De dienst begint om half tien. Spaanse kerk op het droge Barcelona Terwijl in de Alpen en midden Europa sneeuw en regen bij bakken uit de hemel komen, hebbe delen van Spanje te kampen met uitzonderlijke droogte. De rots waarop de kerk van San Salvador van Vedella is gebouwd, in de buurt van Bar celona, staat normaal gesproken helemaal onder water. De gol ven spelen vaak ook met de fundamenten van het kerkgebouw. Maar nu is de grond gebarsten van de droogte. Minister Isabel Torino van milieuzaken heeft de mensen opgeroepen toch vooral zuinig te zijn met water. foto epa BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Delft (wijkgemeente Binnenstad Bethle- hemkapel), C.G. Graafland te Aalsmeer. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Aalburg, W. Visscher te Amersfoort; te Al- blasserdam, F. Mulder te Scherpenzeel. utrecht/leidschendam anp De Rooms-Katholieke Kerk en de drie Samen-op-Wegkerken gaan zich op nieuw beraden op de mogelijkheden van deelname aan eucharistie of avondmaal door gemengd gehuwden. Dit hebben de kerken gisteren bekend gemaakt. Aanleiding voor het beraad is de gang van zaken rond de kerkelijke in zegening van het huwelijk van prins Maurits (hervormd) en Marilène van den Broek (rooms-katholiek) vorig jaar mei in Apeldoorn. Daarbij nodigden de hervormde predikant N. ter Linden en pastoor G. Oostvogel alle aanwezi gen uit deel te nemen aan de eucharis tie. Dat is in strijd met de voorschrif ten van de rooms-katholieke kerk. On der anderen prinses Juliana ging op de uitnodiging in. Kardinaal Simonis, voorzitter van de rk-bisschoppenconferentie, distanti eerde zich van de gebeurtenissen. De hervormde synode voorzitter B. van Vreeswijk zei naderhand, dat hij van tevoren had geprobeerd de rooms-ka tholieke eucharistieviering in een her vormd kerkgebouw tegen te houden. De vier kerken spraken toen af, dat ze zich nader over deze problemen zou den beraden. Een gezamenlijke werkgroep moet voor midden volgend jaar een advies uitbrengen over de wenselijkheid en mogelijkheid om de "Gezamenlijke verklaring over het kerkelijk gemengd huwelijk' uit 1971 aan te passen of te vernieuwen. De werkgroep moet voor stellen doen aan de bisschoppencon ferentie en aan de Nederlandse Her vormde, Gereformeerde en Lutherse Kerken. Vorig jaar hebben de drie SoW ken er bij paus Johannes Paulus I aangedrongen eucharistische gasi heid voor gemengd gehuwden tc staan. De paus ging niet op het zoek in. Leden van de werkgroep zijn vaj' zijde dr. A. van Eijk, D. Gudde eieI Wijlens en van SoW-zijde ds. A. 11 man-Graskamp. ds. J. van der Lii J en prof. dr. L. Koffeman. Ongelovige en zwaargelovige bejaarden het meest in de put Geloof kan bij de oudere mens depressies voorkomen. Tenminste, als dat geloof niet te lichtvoetig is, en ook niet te zwaar. Zwaar geloven zorgt voor hoge scores in depressie. Het Overijsselse dorp Genemuiden, met z'n vier orthodoxe kerkgemeenschappen, spant de kroon: daar is één op de vijf ouderen depressief. Ouderen die niet geloven maken grote kans de pressief te worden als ze zeventig of tachtig zijn. Religie kan in de levensavond zowel een troost zijn als een kwelling. Maar door de bank geno men zijn gelovige mensen net een tikkeltje geluk kiger. Ook kerkbezoek speelt een rol. Voor wie zelden of nooit een kerk van binnen ziet is de kans op een depressie anderhalf keer zo groot. Dat zijn de voornaamste bevindingen uit de stu die naar samenhang tussen geloof en depressie op hogere leeftijd, waarmee Arjan Braam (30) promoveerde aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Het is de tweede keer dat iemand promo veert op het grootscheepse onderzoek dat in 1993 onder 3107 ouderen in Nederland is gestart. Daarbij worden drie gebieden vergeleken: Am sterdam, de katholieke regio Oss en het overwe gend protestantse Zwolle. Elke vier jaar doen ouderen mee aan een licha melijk onderzoek en een lang gesprek, waarin ook somberheid en depressie ter sprake komen. Vijf jaar geleden toonde onderzoeker Aartjan Beekman aan, dat ouderen in Zwolle en omge ving zich relatief het gelukkigst voelen. Gelukki ger dan in het katholieke Zuiden en zeker een stuk gelukkiger dan in Amsterdam. Braam pro beerde dwarsverbanden aan te brengen tussen geloof en welbevinden. Veel onderzoek naar dat vakgebied is er niet ge daan. Een kolfje naar de hand van onderzoeker Braam uit het Groningse Haren.Het was een in gewikkeld probleem om het geloof en de mate van gelovigheid te meten. Braam deed dat door bij ondervraagden te kijken naar de gevoelsmati ge betekenis van het geloof, de religieuze overtui ging, de betekenis van het geloof voor het per soonlijk leven en het religieuze gedrag, bijvoor beeld te meten in kerkbezoek. „Het is met geloof als met het drinken van wijn", aldus Braam. „Doktoren hebben vastgesteld dat één of twee glaasjes per avond een louterend ef fect hebben. Mensen die matig drinken hebben minder depressieve klachten dan niet-drinkers. Als je meer drinkt dan die paar glaasjes nemen de klachten weer toe. Dat principe van niet te veel, niet te weinig, dat gaat in grote lijnen ook op voor het effect van het geloof op het welbe vinden. Een gematigd geloof beschermt tegen depressie." „Simpel gezegd: in gebieden waar men CDA kiest is het doorgaans goed. Depressies nemen aan de zware kant weer toe, maar dat is ook het geval aan de andere kant van het spectrum - bij de li berale stromingen: de remonstranten, of baptis ten. Die blijken niet behulpzaam bij het beant woorden van belangrijke levensvragen. Wat is de eigenlijke zin, de kern van het leven? Daarvoor is een wat hoekiger, of strengere geloofsvorm ken nelijk toch meer tot steun, zegt Arjan Braam. Uiteraard is het voor gelovigen een troostrijke ge dachte dat het leven niet abrupt eindigt met de dood. Het merendeel van de Nederlanders ge- looft wel in God, maar het geloof in duivel en va gevuur is ver weggedruk. „Men is dus geneigd zich op de prettige geloofsinhoud te richten." Maar vooral bij orthodoxe gelovigen wordt veel over de dood nagedacht en spelen schuld en boete een grote rol. Het heeft bij Braam de vraag opgeroepen of hun calvinistische gedachtengoed ouderen kwestbaar maakt voor depressie, zeker als de ideeënlast van schuld en incompetentie geen contragewicht krijgt van genade, hoop en troost. Vragen waarop moeilijk een antwoord te vinden is. „Bovendien", zegt Braam, „stel je wel een de pressie vast bij ouderen. Maar daarbij dient zich meteen een nieuwe waag aan: in hoeverre vallen die depressieve gedachten niet gewoon samen met de reformatorische beleving? Wat bij de een sombere en depressieve gedachten heten, zou bij de onderzochte ouderen in Genemuiden best bij de normale geloofsbeleving kunnen horen." Zelf vinden de ouderen in Genemuiden het maar onzin, dat één op de vijf ouderen er depressief zou zijn. Er ging een golf van verontwaardiging door het dorp, toen de eerste bevindingen in april 1996 bekend werden gemaakt. De uitkom sten konden maar tot twee conclusies leiden; ou deren in Genemuiden zijn vaker depressief óf de wetenschap in Nederland stelt niets voor. De burgemeester, huisartsen en bejaardenbegelei ders kozen voor het laatste. Negentig ouderen uit Genemuiden weigerden verdere medewerking aan het onderzoek. Zij vinden zichzelf niet de pressief. „Ik ben het daar niet mee eens", zegt de onder zoeker. „Ik praat heel lang met die mensen thuis, in hun eigen omgeving. Dat is misschien anders dan in een spreekkamer. Bovendien is een de pressie ook af te meten aan lichamelijke sympto men als lusteloosheid, slaapstoornissen, weinig trek in eten en opvallend trage bewegingen." Braam houdt z'n poot stijf: uit het onderzoek blijkt zonneklaar een score van twintig procent, ruim tweemaal zo hoog als in Ommen, Oss en Boekei. Bovendien is in Genemuiden ook sprake van 'langdurige somberheid'. Ruim zeventig pro cent van de ouderen waarbij in 1995 depressivi teit was vastgesteld had bij de tweede meting last van dezelfde klachten. Op naar de middenmoot in het onderzoek - naar de ouderen die juist baat hebben bij het geloof. In Amerikaans onderzoek is gesuggereerd dat niet alleen het geloof, maar vooral het sociale netwerk dat erbij hoort van belang is bij het be schermende gevoel dat geloof kan geven. „Die netwerken zijn indrukwekkend. In de zin dat mensen erbij worden gehouden, dat zo n ge loofsgemeenschap hen niet laat verkommeren", zegt Arjan Braam. Het is in elk geval voer voor nader onderzoek. Net als een ander interessant thema: kan depres siviteit door geloof niet een aangeboren oorzaak hebben? Als ouders in (weer) Genemuiden zich bijvoorbeeld gedeprimeerd voelen door het ge loof of de strenge sociale controle, krijgen kinde ren dat dan mee in de genen? Allemaal voor later datum. Geloof als onderzoeksgebied is Arjan Braam op het lijf geschreven. Zijn vader is hervormd, zijn moeder katholiek en pas in de puberteit maakte hij zelf een keuze: hij werd katholiek, is voorstan der van een liberale geloofsvisie en bezoekt eens per maand de kerk - een keurige bundeling van factoren die depressies in zijn levensavond vi a van de deur kunnen houden. De kersverse doctor Braam pleit ervoor, dat v tenschappers en politici alerter worden op d die het geloof voor ouderen in Nederland het „Maatschappelijk en wetenschappelijk is er a decennia een grote desinteresse in het geloof! zegt Braam. „Wat met religie te maken heeft L' gauw irrationeel. Je kunt het niet zien, je kun niet meten. Als dat wel zou kunnen zou het i een geen geloof meer zijn." „Freud heeft destijds de toon gezet, toen hij I toogde dat je eigenlijk af zou moeten van al geloof. Maar die onverschilligheid is onterec De beleidsmakers zouden tot het inzicht moi komen, dat religie er wel degelijk toe doet en het mensen intens bezig houdt." „Nog steeds zijn kerken voor ouderen de gro organisatie. Tien procent is verenigd in oude bonden, maar zo'n veertig procent is lid van kerkgenootschap. Geloof en tradities steunei oudere mensen in zekere zin. Chronisch ziek mensen zijn bijvoorbeeld minder depressief wanneer ze het geloof belangrijk vinden. Die ven langer functioneren." „Het geloof kan het welzijn van ouderen eno dienen. Het is, denk ik, zelfs zaak om de rol te vergroten. Je ziet dat ziekenhuizen hun stil centrum of kapel sluiten, terwijl je juist moet aanmoedigen dat die altijd open zijn. Daar lij een taak voor pastoraal werkers." „Ik denk zélfs", zegt Braam, „dat je verpleeg! digen moet leren wat religieuze tradities voo deren betekenen. Door de ontkerkelijking he meer dan de helft van de mensen van de huil generatie daar geen enkele affiniteit meer me e Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Maandag 27 Februari KATWIJK - Het gerucht, dat deze gemeente een eigen dokter zou krijgen, is gelukkig waarheid bevonden. De heer G. Von Wedel, medicinae doctor en arts, heeft zich hier metterwoon gevestigd. Sinds lang heeft zich groote behoefte aan een eigen dok ter geopenbaard, hetgeen bij plotselinge gevallen meerma len ten duidelijkste is gebleken. WOUBRUGGE- De loop der bevolking dezer gemeente over 1898, was als volgt: Geboren werden 42 j. en 27 m., er vestigden zich 62 m. en 70 v., samen 104 m. en 97 vr. Overleden 18 m. en 13 vr., vertrokken 83 m. en 87 v., sa men 101 m. en 100 v. Op 31 Dec. 1898 bestond de bevolking uit 1019 m. en 1005 vr., totaal 2024 personen. Er werden 15 huwelijken gesloten. ROELOF-ARENDSVEEN - Onze gemeente wordt sinds eenige tijd door eene ziekte geteisterd, welke vooral onder de kinderen heerscht en helaas lang zoo onschuldig niet is, als de naam 'slijmhoest', waarmede ze gewoonlijk wordt aangeduid, wel zou doen gelooven. Menig kind is door de verraderlijke ziekte reeds ten grave gesleept. Het is te hopen, dat met de nadering van een gunstiger seizoen de zachtere weersgesteldheid een invloed ten goede op de jeugdige gestellen moge uitoefenen. BINNENLAND - De minister van binnenlandsche zaken heeft beslist, dat ook meisjes toegang zullen hebben tot de Rijks-Tuinbouwschool. Op gunstig advies van den direc teur der school en van den inspecteur is mej. A. Bienfalt, te s-Gravenhage, als leerlinge voor enkele vakken toegela ten. BUITENLAND Dat de influenza te Londen nog blijft toe nemen, kan men opmaken uit de volgende sterftecijfers. De gevallen van overlijden, die rechtstreeks het gevolg van deze ziekte waren, zijn voor de afgeloopen week 113, te gen 74, 50 en 22 in de drie voorafgaande weken. Woensdag 27 februari LEIDEN - Vijfenzeventig eind examenkandidaten van.de scholengemeenschap Sint Ag nes zijn vanmorgen onverrich- terzake naar huis gestuurd, toen het schoolonderzoek Ne derlands moest worden afge last. De man, die een spreek beurt zou houden voor de exa minandi, was om elf uur van ochtend nog niet komen opda gen, terwijl het examen om half elf had moeten beginnen. Van deze spreekbeurt hadden de atheneum-leerlingen een sa menvatting moeten schrijven. Het cijfer daarvoor telt mee voor het examen. Het was vanoch tend nog niet bekend waarom de spreker niet is verschenen. Eén van de leraren vermoedde, dat de man ziek is geworden. De kandidaten zullen zich vrij dag opnieuw moeten instellen voor dit examenonderdeel, 's Ochtends zullen zij hun Neder lands verslag moeten maken. HAZERSWOUDE - In het ge meentehuis wordt vrijdag P. Paul tot commandant van het districht Den Haag van de rijks politie geïnstalleerd. Paul is thans plaatsvervangend dis trictscommandant en is de op volger van de huidige comman- Ons Eiland is door een 13-12 overwinning op Gymnasiasten micro-korfbalkampioen geworden van de twee de klasse. De Leidse ploeg is daardoor na een seizoen teruggekeerd in de eerste klasse. Staand v.l.n.r. trainer Cees Spmmeling, Nan Deegenaars, Wim Nijenhuis, Pieter Vera en Piet Beekman. Gehurkt v.l.n.r. Sary v. d. Meeberg, Coby Deegenaars, Barry van Duyn en Julia Smits. foto archief leidsch dagblac dant Reehorst, die benoemd is tot algemeen inspecteur. Na de installatie, die om 2.30 uur be gint, vindt de receptie plaats. KATWIJK-Het komt niet zo heel vaak in een jaar voor, dat men voor de Uitwatering over de zandbank naar de andere zij de van het 'kanaal' kan lopen. Dat was gisteren wel het geval. Velen - wanneer ze tenminste voorzien waren van laarzen - maakten van deze gelegenheid gebruik. Zonder laarzen was het namelijk moeilijk te doen. Hier en daar kwam nog wat water over de bank heen. Dat zou doorweekte schoenen en sok ken en koude voeten tot gevolg hebben gehad. Toch waren er dapperen, die dat risico op de koop toenamen. Deze sluis heeft vermoedelijk haar langste tijd gehad. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft namelijk het plan noordelijk een nieuwe uitwate ring te maken. Met de uitwer king van de plannen is men druk bezig. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M, Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie. 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstred het automatisch afschrijven van he abonnements- geld, ontvangen 1,- korti VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenli worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEBA Voor mensen die moeilijk lezen, slechte hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenvat! van het regionale nieuws uit het Leidsch Dagblad op geluidscassette beschikbaai informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grav Z I K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. BCCPtPOÖ

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22