FIET Toerisme ltA<?atn \MO' de*e eet' taal Uitwaaien in het Nieuwe Land TERDAG 27 FEBRUARI 1999 Paris velo, Parijs per fiets? Dat lijkt de goden verzoeken. Parijs is immers verstopte verkeersaders en nietsontziende automobilisten. Parijs is ook die zo voortreffelijk werkende metro. De waarschuwingen zijn talrijk, net als de meewarige blikken. Daar valt niet te fietsen. Laat staan dat er heuse excursies worden georganiseerd. In het land van het grootste wielerevenement ter wereld wordt een fiets niet gezien als een vervoermiddel, maar als een vehikel waarop je sport kunt bedrijven. VAN OMMEREN :t is nog steeds een onbe- id fenomeen', zegt Michel een Belg die ooit aan au- acen deed. Hij begon een of wat geleden met het or- liseren van toertochten per s. Eerst op Mallorca, daarna s 'arijs. Bij Paris a Veto c'est i; «pa.'kun je een fiets (city- ountainbike) huren, maar een door gidsen begeleide ht maken. En die worden populairder. Vooral 's ners kloppen toeristen aan Parijs op 'een andere wijze' kennen, 's Winters kan nog wel eens guur zijn. onze dag is het een paar den boven nul, iets warmer de voorafgaande dagen. het regent licht en de ver- [gever uit Holland is de eni- die zich op een fiets waagt, krijgt een privé-toer, een nbinatie van twee tochten, veeltalige Christiane Ober ;dt op als gids. Ze komt uit culturele milieu, eerste meters vormen de otste beproeving. Place de la itille is niet bepaald een nbeeld van rust. Er heerst de ruikelijke verkeerschaos, het Idelen tussen de honderden ir elkaar krioelende auto's agt doodsverachting. Maar steken zonder kleerscheu- het plein over, waar in 1789 de bestorming van de ge- igenis de Parijse revolutie ;on. In de wijk De Marais de eerste korte stop bij ce des Vosges, een geestes- d van Henry IV. „Een van de 1ste voorbeelden van stads- nning," verklaart Christiane. :tor Hugo plein is prachtig symme- ch aangelegd. Aan de rand het park bevinden zich zui- galerijen met restaurants,, deels en galerieën en daarbo- pronken veertig luxueuze lartementen. Ooit woonden leroemdheden als Victor [o, die er het grootste deel Les Misérables schreef, maal de beschermde wijk volgt ogenblikkelijk de wer- kheid. Richting Forum des es keert het getoeter terug. 11 ar de brede avenue blijkt zo- ir iets van een fietspad te iben. „Parijs telt vijfduizend I iten en nu is er ongeveer iderdvijftig kilometer aan i spad," zegt Michel Noë. e groei is pas van de laatste Het laatste jaar bijvoor- ld is er vijftig kilometer bij omen." danks het bijna ontbreken een eigen 'domein' heeft de ser gek genoeg nauwelijks I te vrezen. De automobilist Iraagt zich over het alge- en uiterst beleefd. Hij geeft REDACTIE: ROB VAN DEN DOBBELSTEEN steeds voorrang en wacht in de smallere straatjes zelfs geduldig tot hij kan inhalen. Anders ligt het met de voetganger, die in eens snelverkeer op zijn territo rium moet tolereren. Een me vrouw werpt een vernietigende blik als ze even moet inhouden. Bij de Hallen racen we de pro menade op, maar passen snel het tempo aan. Het vele voet volk op het winkelcomplex maakt een stevig gangetje on mogelijk. Ieder moment ver wacht je een stadswacht, of - nog erger - een echt uniform. Maar er is geen agent te beken nen. Die staan er wèl op een hoek waar we door rood licht denderen. Mijn gids wijst met haar hand resoluut naar haar achterste. Ik moet meteen vol gen. We zwenken af naar rechts, nog voordat een beve lende toon voor moeilijkheden kan zorgen. „Steeds wachten bij ieder rood licht is gewoon ondoenlijk. Dan schiet je hele maal niet op, al doen we met een grote groep wel iets rusti ger. Dan rijdt er ook altijd ie mand achteraan." Wachten tot het licht op groen springt is trouwens geen garan tie voor een veilige oversteek. Een wat oudere Engelsman uit zijn verontwaardiging als hij op een zebrapad wordt opgejaagd door een automobilist. Nauwe lijks bekomen van de schok moet hij opzij springen voor een gretige fietser. Gokker Palais Royal is de eerstvolgende pleisterplaats. Gesticht door Lodewijk de Veertiende (de 'Zonnekoning') werd het later betrokken door kardinaal Ri chelieu en Louis-Philippe-Jozef, oftewel Philippe Egalité. Laatst genoemde was een verwoed gokker. Om zijn hoge levens standaard te kunnen bekosti gen liet hij een groot gebouw verrijzen met daaronder win kelgalerijen. In het complex creëerde hij tal van ruimten, waarin hij dames voor zich liet werken. Officieel werd er een heel andere handel bedreven. Over de binnenplaats, langs de omstreden zwartwitte zuilen uit de jaren '80 van de architect Daniël Buren, koersen we rich ting Place de Vendöme, waar honderden zich vergapen aan de uitgestalde dure steentjes en geurtjes. De reuzentuin van de Tuilerieën blijkt om de een of andere duistere reden niet toe gankelijk, wel het immense plein van het Louvre met zijn tien jaar geleden gebouwde Py- ramiden. Daar is het betrekke lijk gemakkelijk laveren tussen de wandelaars. Het monumen tale kunstcomplex wordt ge troffen door een staking, alleen de ramenwassers zijn aan het 1 SB E .TT C H TEN Kastelen Tientallen kastelen, ridderhofsteden en buitenplaatsen staan met duidelijke omschrijving en kleurenfoto in de brochure 'Kastelen en buitenplaatsen in Utrecht'. De folder is voor 1.50 gulden te koop bij alle VW's in Utrecht en de grotere VW-kantoren in Nederland. Informatie: telefoon 030 296 77 77. Bevers In het Waterland van Ouwehands' Dierenpark in Rhenen zijn vijf Europese bevers uitgezet. De waterbewoenrs zijn afkom stig uit het Duitse Elbe-gebied, waar ze met hun bouw- en graafwerkzaamheden voor veel overlast zorgden. Bezoekers van het dierenpark of de Grebbeberg kunnen de knaagdieren familie, bestaande uit vader, moeder en drie kinderen, zowel boven als onder water bewonderen. Bovendien is een kijkje in het nachtverblijf mogelijk. Informatie: telefoon 0317 650 20 0. Visvakanties 'De Vluchtende Visser', een specialist in hengelsportreizen te Leiden, organiseert vakanties waarbij vissers (en hun familie) worden ondergebracht op Deense, niet ver van het water gele gen boerderijen. Daarvoor wordt samengewerkt met de orga nisatie Dansk Bondegards Ferie. Over het algemeen zijn de eigenaars van de betrokken boerderijen zelf geïnteresseerde hengelaars. In de meeste gevallen beschikken ze ook over speciale vis-faciliteiten. Er is een brochure beschikbaar met adressen en dergelijke. Informatie: 'De Vluchtende Visser', telefoon 071 512 02 50. Rollen Onder de merknaam 'Skate Tours Events', biedt The Travel Company (TTC) in Barendrecht sinds kort reizen aan waarin skates zowel middel als doel vormen voor een aparte vakantie. In het eerste skate-vakantie-programma van Nederland wor den reizen aangeboden naar zowel Europese landen als de Verenigde Staten van Amerika. Daaronder zowel een lang weekeinde als een vierweekse Ronde van Frankrijk. Er is een onderscheid gemaakt voor fun-, fitness-, speed- en stuntrei- zen. De Amerika-trips leiden onder meer naar San Fransisco en uiteraard New York. Informatie: Skate Tours Events, telefoon 0180 614 61 5. Het gemak en de snelheid waar mee je zelfs de breedste boule vard verovert, is verbluffend. FOTO CPD werk. Christiane stuurt aan op de zoveelste confrontatie met het gemotoriseerd verkeer. Ze moet wel, willen we de kade langs de Seine bereiken. .Auto mobilisten denken alleen in blik. Je moet ze laten weten dat fietsers bestaan. Dat ook ande ren deel uitmaken van de sa menleving. Een enkele keer wordt wel eens iemand boos, dan zet ik mijn glimlach op." Rustig peddelen we naar de Notre Dame. De cultuur werkt als doping: ongemerkt hebben we al een kleine twee uur ach ter de rug en nergens een ge vaarlijke manoeuvre hoeven uit te halen. De enige inspanning dié gevraagd wordt is concen tratie: kijken waar je fietst, en tegelijk kijken naar je entoura ge. Het gemak en de snelheid waarmee je zelfs de breedste boulevard verovert is verbluf fend. En vooral ook opwin dend. Noë tot slot: „Op de fiets zie je een compleet ander Parijs dan per metro of in de auto. Je waant je op een andere planeet. De fiets is het paspoort naar het avontuur." FEITEN CIJFERS 'Paris Velo c'est Sympa', aan de Boulevard Bourdon 37 in Parijs biedt de volgende ex- HET HART VAN PARIJS: Een vooral histori sche en culturele tocht door het eerste, twee de, derde en vierde arrondissement. De Ma rais, de Hallen, Montorgueil, Palais Royal waar even van de fiets wordt gestapt om door de tuin te kunnen wandelen, Notre Da me, lie Saint-Louis, Hötel de Sens, Village de Saint-Paul. Elke dag om 10 uur 's ochtends; donderdag en zaterdag ook 's avonds om 20.30 uur. HET ONGEWONE PARIJS: Een excursie door het dertiende en veertiende arrondissement, die de deelnemers in het begin van deze eeuw«brengt, maar ook in het moderne Pa rijs. De fietsers worden vergezeld door grote architecten en kunstenaars. Het Institut du Monde Arabe zet de toon met zijn architec tuur van glas en staal. Daarna volgt de we reld van Le Corbusier en andere architecten uit de jaren dertig. Bloemrijke wijkjes beslui ten de tocht. Donderdag en zaterdag om 15 uur; woensdag en vrijdag om 20.30 uur. CONTRASTRIJK PARIJS: De tocht gaat door het negentiende en twintigste arrondisse ment, waar de vaak plotselinge contrasten zelfs Parijzenaars verrassen. Er wordt gefietst langs het Canal Saint-Martin richting het bassin de la Vilette. Na een sfeervol decor van boten volgt de overgang naar de 21e eeuw met de Cité des Sciences en de Cité de la Musique. Na de wijk La Campagne a Paris vormt 'de groene promenade' het slotstuk van de route. Vrijdag en zondag om 15 uur. PARIJS BIJ NACHT: De lichtstad in optima forma. Alleen Hart van Parijs en Het Onge wone Parijs kunnen 's avonds gedaan wor den. PARIJS ART NOUVEAU: door het zestiende arrondissement, om 10 uur. Alleen op aan- PARIS VILLAGE: door Montmartre, om 15 uur. Alleen op aanvraag. Voor een halve dagtocht betaalt men 170 frank, voor een avondtocht 190 frank, gids en fiets inbegrepen. Ecuador Vlieg Fiets, de specialist voor fietsvakanties, heeft Ecuador I als nieuwe bestemming in het programma opgenomen. In het I Zuid-Amerikaanse land kan de zogenoemde 'Andes-route' worden gereden. De route voert gedeeltelijk over de fameuze I Panamericana, maar uiteraard worden ook Indiaanse neder ig zettingen en de op 2800 meter hoogte gelegen hoofdstad I Quito bezocht. De dagafstanden van de tocht, die ongeveer Hf een maand duurt, zijn nooit langer dan een kilometer of 80. Informatie: Vlieg Fiets Amersfoort, telefoon 033 465 02 65. IJsland Nog deze zomer gaat Holland International reizen organiseren naar IJsland. De trip kan eventueel worden gecombineerd met een bezoek aan Groenland. Er worden zowel fly-drives als verblijfsvakanties (Reykjavik) aangeboden. Informatie: het ANVR-reisbureau. Walvis-safari Vanuit het niet ver van Narvik gelegen Harstad (Noorwegen) kunnen de komende zomer walvis-safari's worden gemaakt. Een snelle boot brengt 150 passagiers binnen een uur naar het Andenes-gebied waar veel walvissen voor komen. Het schip is uitgerust met een speciaal panoramadek. Informatie: Harstad og Omland Arrangement, telefoon 0047 770 18 98 9. M Stedenreizen: grote prijsverschillen tOB VAN DEN DOBBELSTEEN res of New York. 'Maar boek niet te vlug", waarschuwt de Consu mentenreisgids van febru ari. Een beetje rondkijken en vergelijken - zo blijkt uit een onderzoek van het blad - kan de stedenreizi- ger tot 900 gulden per per soon schelen. Een flink voordeel kan volgens de Consumentenreisgids ook worden behaald door slechts de accommodatie via het reisbureau te rege len. Dat geldt vooral voor toeristen die per vliegtuig reizen. Wie zelf een vlucht regelt, kan kiezen uit de voordeligste aanbiedin gen. Het blad vergeleek de prij- zen van touroperators die trips organiseerden naar Barcelona, Berlijn, Boeda pest, New York, Praag en Wenen. Bij de vliegreizen bleek Holland Internatio nal de goedkoopste en Vrij Uit (wel met veel extra's) de duurste. De verschillen die de Consumentenreis gids constateerde zijn aan zienlijk. Voor een vlucht en een verblijf in de een voudigste hotelklasse kan van 200 gulden (Boeda pest) tot ruim 900 gulden (New York) worden be spaard. Het goedkoopst zijn ste denreizen per bus. Vijf da gen Praag is er al voor 229 gulden. CHARLES HASSELMAN De ANWB bezint zich op de bloe semroute. In kranten verschijnen klagerige ingezonden brieven over de zondagse polonaise van blik op mooie binnenwegen. De autotoe rist heeft het tij tegen. Maar in het uitgestrekte Flevoland klopt het hart voor de gemakstoerist nog op de juiste plaats. In het nieuwe land hebben het Bureau voor Toerisme en de ANWB de krachtverhouding auto-fiets goed geïnterpreteerd: twee toeristische autoroutes tegen één fietsroute. De Nieuwlandroute (120 kilometer) voert de automobi list door Zuidelijk Flevoland; de 150 kilometer lange Zeebodemrou te gaat door Oostelijk Flevoland en de Noordoostpolder. Flevoland, nuchter landschap vol rechte lijnen, is een i veel landschapskunst langs de we gen te zien als in deze uitwaaipro vincie. Daar hebben we - aan de Vogelweg tussen Zeewolde en Lely stad - de Aardzee van Piet Siegers. De Velper beeldhouwer creëerde een reeks langgerekte kunstmatige heuvels, die de vorm hebben van rollende golven. Siegers wilde een kunstwerk maken dat een relatie zou leggen tussen het nieuwe land en de verdwenen zee. De Aardzee is het grootste land-art project van Nederland. Volop kunst langs de Flevolandse wegen, maar wie meer op heeft met de natuur, kan met vanuit de auto kennis maken met de Oost- vaardersplassen. Slechts een klein deel van dit 5500 hectare grote laaglandmoeras is te voet of per fiets toegankelijk, dus de autotoe- r^y^^ydch niet al te natuurgebied zoeft. Bij de VW's in Flevoland ligt nog een interessante optie voor de au totoerist: de routekaart Objecten van bedrijf en techniek in Flevo land. Het klinkt wat raar met het natuurschoon van de Oostvaar- dersplassen in het achterhoofd, maar in feite is de provincie één groot industrieel landschap. De polders vormen samen de grootste projecten van inpoldering en ont ginning ter wereld. En ze zouden nooit gerealiseerd zijn zonder de kennis die tijdens de industrialisa tie van Nederland is verworven. De routebeschrijving van de Nieuwlandroute en de Zeebodem route kost 4,95 gulden (per route). De routekaart objecten van bedrijf en techniek in Flevoland kost 2.50 gulden. De uitgaven zijn te koop bij de Flevolnndse VW's Op pagina 239 van de in 1990 verschenen Engelstalige 'Penguin Guide to Amsterdam' staat onder het kopje 'Other Excursions', dat Broek op Langedijk prat gaat op een honderd jaar oude vee markt (cattle auction). Daar kan ik me dus heel kwaad over maken. Want: 1) Het is geen vee-markt, maar een vaarveiling, 2) Ik woon in Langedijk en voor inboorlingen komt foutieve in formatie dubbel hard aan; 3) Ik heb de gewraakte tekst zelfgeschreven. Dat laatste punt verdient een toelichting: ik typte de tekst inder tijd in het Nederlands: daarna pas heeft een beëdigd vertaler het overgezet in het Engels. En die - dat moet u dan maar van mij aannemen - heeft zich waarschijnlijk niet de tijd gegund mijn bijdrage zorgvuldig te lezen. Hij maakte nog een aantal blun ders. Ondertussen is mijn woede gezakt. Maar het schrijnt nog steeds. Mijn naam staat erbij. Ik kan op die idioterie worden aange sproken. Aan de andere kant... dit wel eens gelezen? Verblijf voor het hele jaar, liggende op het zuiden, met een prachtig uitzicht over de Alpen, is Leysin één van de meest Zwit serse hoogland. Ik vond dit stijlbloempje in een bro chure over het kanton Vaud (Zwit serland). Ook moeilijk blijkbaar, 53 van het Duits naar het Nederlands. - Nog eentje? Nog eentje! 'Het plaatsje Leysin heeft de geest van een modern vakantie-oort. In reisboeken staan fouten: aan fol ders heb je niets. Co,cl,«i,': als ic,rrh,.„i. kom ir

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17