Zoeken naar sluiproutes op Internet Multi Media God heeft miljoenen sites op het Internet °o Im Westen nichts neues ZATERDAG 27 FEBRUARI 1999 Kleinste organizer De kleinste organizer ter we reld, noemt Advance Techno logy de REX Pro, opvolger van de Rolodex Rex. Hij is niet groter dan een pc-card maar beschikt over een volwassen opslagcapaciteit van 6000 items, dubbel zoveel als zijn voorganger. De REX Pro kan onafhankelijk van een pc ge bruikt worden, maar kan daar ook aan worden aangehaakt voor het uitwisselen van infor matie. De Personal Informati on Manager in de REX Pro be vat onder meer agenda, adres boek, memo's, nog-te-doen- lijsten en wereldtijdzones. Met de True Sync Plus software kunnen gegevens worden uit- Gateway: Intel Gateway, de pc-fabrikant die zijn producten altijd direct vanuit de fabriek aan de klant levert, is bij zijn nieuwe Solo-notebooks geheel overgestapt op Intel-processoren. In de goedkoopste So lo's wordt de Celeron-processor gebruikt; de duurdere model len draaien met Pentium ü-processoren met snelheden van 300, 333 en 366 MHz. Sommige modellen zijn uitgerust met een DVD-speler, in plaats van het gewone cd-romstation. De ma chines variëren in prijs van 3399 tot 5149 gulden exclusief btw. gewisseld met pc-organizers als Microsoft Schedule+ en Outlook, Symanctec ACT! en Lotus Organizer. Daarvoor moet de REX Pro met een apart te leveren 'Docking Sta tion' aan de seriële poort van de pc worden gekoppeld. Het organizertje heeft een ontspie- geld lcd-scherm (160x98 pixels), dat negen regels van dertig tekens kan weergeven. Het weegt 40 gram en werkt op twee lithiumbatterijen. Hij kost 550 gulden (485 zonder docking station) en is te be stellen op de website van Ad vance: www.advance-compu- ters.nl Nieuwe deskjet-printer Hewlett-Packard komt met een nieuwe Deskjet-printer, de 880C, die zowel voor gebruik thuis als op kleine kantoren ge- scliikt is. De printer print acht pagina's per minuut in zwart en vijf pagina's per minuut in kleur. Het is de eerste printer van HP die niet alleen via de gebruikelijke parallelle poort kan worden aangesloten, maar ook via USB. De 880C is uitgerust met Photo- REt II, de technologie van HP die zorgt vbor kleinere inktdrup- peltjes die op het papier worden gespoten. Het apparaat plaatst 16 minuscule druppeltjes per pixel en dat levert uiterst scherpe beelden op met fijne kleurnuances. Het apparaat is bedoeld voor gebruik tot maximaal 2000 pagina's per maand. De machi ne heeft een adviesprijs van 699 gulden inclusief btw. CRT en LCD-schermen De Amerikaanse fabrikant van computermonitoren ViewSo nic komt op de komende Ce BIT-beurs in Hannover, vol gende maand, met enkele nieuwe modellen CRT- en LCD-schermen. Zo kondigt het bedrijf een 18,1 inch grote LCD-monitor aan, de VG180 ViewPanel met een resolutie van 1280 bij 1024 en een kijk hoek van 160 graden. Het platte scherm gaat een dikke 5700 gulden plus de btw kos ten. Ook komt het bedrijf met 19 inch-i de PT795, een traditioneel scherm dat dank zij eigen technologie van ViewSonic vrijwel geheel vlak is. Deze monitor gaat iets minder dan 1700 gulden exclusief kosten. ViewSonic brengt verder een nieuw 21 inch-scherm op de markt met een ingebouwd au- diosysteem van professionele kwaliteit. Deze MB110 heeft een maximale resolutie van 1600 bij 1200 en kost 2395 gul den exclusief. PUZZEL Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: I. Hemellichaam; 4. nu en dan; 8. lange pop; 10. Europeaan; II. kinbaardje; 13. monnikskleed; 15. schrijfgerei; 16. persoon lijk vnw.; 17. bladtin; 20. zure vloeistof; 21. knorhaan; 22. uit gifte van aandelen; 24. persoonlijk vnw.; 25. een zekere; 26. discjockey; 28. gestold vleesnat; 29. kleefmiddel; 32. dandy; 34. modder; 35. brandkluis. VERTICAAL: INiet streng; 2. waterstand; 3. loofboom; 5. voegwoord; 6. muzieknoot; 7. snijwond; 9. getal; 11. jachthond; 12. uitgeknipt bericht; 14. zee om de polen; 16. uitstralende hitte; 18. geurige plant; 19. wijfjesschaap; 22. pasvorm; 24. pletrol; 27. Indische hennep; 30. vluchtig; 31. persoonlijk vnw.; 32. muzieknoot; 33. gereed. Horizontaal: I. Zinkzalf; 5. inmakers; 6. riek; 8. nors; 10. leden; 12. kaste. Verticaal: 1. Zuilen; 2. nummer; 3. zeker; 4. larie; 7. indus; 9. slak; 11. nee. jfs Eigenlijk is-ie zo gek nog niet, die STER-reclame van een man, die tijdens het geestdodende downloaden vanaf het internet uit verveling een cursus Noors heeft gevolgd. Die man deed me denken aan mijn neef. Die vertelde me dat hij tijdens het binnenhalen van de nieuwste versie van Netscape (standaard 4.5, kan ik u van harte aanbeve len!) gewoon boodschappen is gaan doen in Maastricht. En hij woont in Delfzijl! Toen-ie zijn voet weer op de deurmat zette hoorde hij nog net via zijn ge luidsboxen de ping die aangeeft dat de overdracht was voltooid. En iedereen maar jubelen dat zo'n mooi stuk software 'gratis' Denk nu niet dat een snel mo dem de oplossing is. Een kwiek modem is precies hetzelfde als een snelle auto op een verstop te rijksweg. Aan al die paarden krachten hebt u niets als u voor en achter staat ingebouwd. Nee, het enige wat misschien helpt is een sluiproute vinden. Sluiproutes op het internet he ten mirror sites. Mirror sites? Simpel gezegd: dat zijn alternatieve servers, waar u het programma dat u wilt downloaden óók kunt vinden. En als u er dan een kiest die dicht bij u in de buurt zit kan er soms, ik schrijf: soms, een snel lere verbinding tot stand ko men. Want weer gaat de verge lijking met sluiproutes op: als iedereen er gebruik van zou maken, wordt het leeg op de rijkswegen en zitten de sluip routes vol. Sommige download-sites bie den je meteen een lijst aan met alternatieve locaties, maar lang niet allemaal. Internet is toch vooral een hobby voor doe-het- zelvers, die overigens wel weer divers gereedschap tot hun be schikking hebben om hun hob by goed te kunnen uitoefenen. Ik noem u FTP-Search. Bijzon der handige robot. Voed hem met een bestandsnaam en hij gaat voor u op zoek naar een lijst met ftp-sites. Pingen Soms is het logisch welke site u dan moet kiezen. Maar weet u het niet zeker, kijk dan eens op de site van uw provider. Meest al wordt daar vermeld via welke internetverbindingen hij werkt. Heeft uw provider een snelle lijn naar een internetknoop- punt in Engeland, kies dan een Engelse ftp-site om te downloa den. Wilt u zekerheid over de snel heid van een lijn, probeer hem dan eens te 'pingen'. Geen idee wie dat merkwaardige woord verzonnen heeft, maar 't werkt wel. Vereenvoudigd betekent het dat je een datapakketje stuurt naar de server, en die stuurt het dan weer terug. De tijd dat het pakketje onderweg is kunt u gebruiken als maatstaf voor de snelheid van de verbin ding. U pingt zo: start tijdens een internetverbinding even je DOS-prompt op (Start, Pro gramma's, MS-DOS-prompt) en type achter de prompt: ping (serveradres). Op de plaats van (serveradres) vult u het adres in van een site, bijvoorbeeld www.download.com. Er zijn ook ping-programma- tjes. De handigste die ik ken is Dipstick. Het is klein en gratis en werkt als volgt: het zet een klein venstertje op uw desktop. U pingt door URL's naar dat venstertje te slepen en los te la ten. Dipstick gaat deze sites verschillende keren pingen, maakt hiervan een gemiddelde en deelt u mee welke servers de snelste verbinding garanderen. Weet u waar ik zelf het zuur van krijg? Als een bestand van 15 Mb voor 85 procent in de knip zit en de verbinding plotseling wordt verbroken. Ik wist heel lang niet dat ik niet meer van nul af aan hoefde te beginnen. Want er zijn programma's die u die ellende besparen. Dat weet ik van mijn neef, die al vier schijven van elk 10,4 Gb vol heeft gekieperd met free- en shareware; hij heeft er zijn fail lissement mee voorkomen. Die programma's moeten dan wel ondersteund worden door uw server. Bij de ftp-server waar de url begint met ftp:/ is dat meestal geen probleem. Wordt uw verbinding vaak ver broken, schakel dan de foutcor rectie uit. Ga naar Externe Toe gang in Deze Computer, klik met de rechter muisklik op uw internetverbinding en kies Ei genschappen. Klik bij Modem op Configureren, kies Verbin ding en vervolgens Geavan ceerd. Controleer of daar Fout correctie gebruiken niet aange vinkt is. Namen van program maatjes die verbroken down loads weer herstellen, zijn: Net Vampire 2.4, GoiZilla 3.0, Cu teFTP 2.0, GetRight en lack Hammer. „Kan ik God een e-mailtje stu ren?". De argeloosheid waar mee een collega mij die vraag stelde had me moeten waar schuwen. De virtuele wereld groeit sowieso al met de snel heid van de oerknal. Maar God speelt daarin een hoofdrol, zo blijkt. Religie op internet is even goed te vinden als pasta in een Itali aanse keuken. En wat voor veel onderwerpen op het net geldt, gaat hier zeker op: je moet maar zien hoe je onderscheid maakt tussen alle serieuze, grappige, vervelende, mooie en onzinnige sites. De bekende zoekmachines re gistreren op het zoekcomman- do 'god' zo'n 5,2 miljoen tref fers. Een hoofdletter scheelt al een miljoen: 'God' is goed voor 4,2 miljoen web-pagina's. In het Duits en trans is de oogst wel een flink stuk kleiner: 'gott' levert 306.000 treffers op en 'dieu' 137.500. Maar een eerste blik langs de HEINZ lijst van 5,2 miljoen leert al hoe betrekkelijk die is. Op de vierde plaats staat 'The God Machine'. De wat? Nee, het is de site van een blijkbaar nogal populaire Amerikaanse popgroep. Bij AltaVista doemt 'Gods Long Distance Service' op. Dat biedt perspectief. 'lezus zit klaar om op te nemen', meldt de werven de kop op de pagina. De fraai vormgegeven site heeft voor elk probleempje een oplossing. Ben je boos, heb je gefaald of zoek je steun? Een klik verder biedt slechts de bijbeltekst die al bij het probleem stond aan gegeven. 'Call is being answe red', staat er bij. Tsja. De volgende site wekt al even grote verwachtingen. 'Gods homepage'. Het klikken levert eerst onleesbare tekens op, dan verschijnen duidelijk lapans aandoende symbolen. Dat kan natuurlijk, toch maar even doorgeklikt. Dan maakt een En gelse tekst duidelijk dat ik in middels bijna ben begomien aan een spelletje roulette. Help! Dan vind ik eindelijk een prachtige site: het Religion Cen ter. Dit sla ik direct op onder mijn favorieten. Directe lijnen naar alle grote religies, over zichtelijke trefwoorden, geen onzin ertussen zo op het eerste gezicht. Hier vind ik ook snel het ant woord voor de collega die me deze zoektocht heeft bezorgd. Ik had al gehoord dat de oude traditie bij de Klaagmuur in Je- ruzalem ook electronisch springlevend is geworden. En ja: op www.kotelkam.com is het kant-en-klare invulformulier te vinden voor een e-mail aan God. Kotel is de naam voor wat wij de Klaagmuur noemen. De beheerder van de site, VJ' ofwel Virtual lerusalem bezorgt alle email dagelijks ter plekke, dus dat moet goed gaan. Opgelucht breng ik ten slotte nog even een bezoek aan het Vaticaan. Daar kun je, net als de vele wegen naar Rome, via talloze web-pagina's komen. Hoe je ook denkt over dit bol werk van de Rooms Katholieke Kerk, dwalen door het virtuele Vaticaan is een buitengewone belevenis. Prachtige sites, met niet in de laatste plaats heel wat informatie over en foto's van boeken uit de vermaarde bi bliotheek. Gods Longh Distance Service: members.aol.com/djs- creat.html Religion Centen www.oilpaints.com/free/reli- gion/html Klaagmuur www.kotelkam.com/send.htm Vaticaan: www.vatican.va TOMPOES Toen heer Bommel de volgende morgen zijn ogen opsloeg, zag hij dat hij in zijn stoel voor de haard zat. Het vuur was uitgegaan en de bleke ochtendzon wierp een helder licht op de zwarte sintels. „Dit is heel ver velend",mompelde heer Ollie. „Ik bedoel: ik val tegenwoordig altijd 's avonds al in slaap. Een heer behoort in zijn bed te overnachten, bedoel ik. Dit is heel afmattend!" Hij stond voorzichtig op om zijn verstijfde le dematen te wrijven, maar dat hielp niet veel. „Ik voel een hoofdpijn op komen", hernam hij ontstemd. „En er zit een knoopin mijn slokdarm. Trouwens, waar is mijn pap? En mijn ochtendthee? Wat doet Joost eigen lijk?" Met deze vraag op de lippen begaf hij zich naar de keuken, die ontsierd werd door de afwas van de vorige avond. Te midden van aange koekt aardewerk en verschaald sop stond de trouwe bediende zich over te geven aan een langdurige geeuw, die hem de tranen uit de ogen deed springen. „Goedemorgen", sprak heer Bommel koeltjes. „Ik hoop dat je goed uitgerust bent, Joost". „Dank u", zei de knecht verrast. „Het gaat, heer Olivier. Het houdt niet over, als ik zo vrij nigpzjjn Hop mppr rob siebelink» Als de eerste titel in een serie wargames Eastern Front heet, dan ligt de titel Western Front voor de opvolger nogal voor de hand. En zo is het precies met Talonsofts nieuwste oorlogssimula tie in haar Campaign Series. In Eastern Front (een klein jaar oud) stond Operatie Barba- rossa centraal, de inval van Nazi-Duitsland in de Sovjet-Unie in 1941 en vervolgens haar sma delijke aftocht. Western Front behelst het strijd toneel aan de andere zijde van Europa. Of beter: andere zijdes. Want, in tegenstelling tot wat de titel doet vermoeden, gaat het niet alleen om de veroveringsdrang van de Duitsers in de eerste oorlogsjaren, D-Day of de geal lieerde opmars richting Berlijn, maar ook om het front in Italië en Noord-Afrika. Dat lijkt niet alleen veelomvattend, dat is het ook. Talloze scenario's, geba seerd op de veldslagen die zich in werkelijkheid hebben afge speeld, heeft Talonsoft op een cd-rom gepropt, meer nog dan in Eastern Front - ook een joe kel van een spel - het geval was. Op zich is het wel verwonderlijk dat deze vorm van wargames nog steeds bestaat. Talonsoft heeft de stap naar real time tot dusverre geweigerd te maken (zie ook het onlangs besproken Operational Art of War) en blijft kennelijk de rotsvaste overtui ging toegedaan dat de echte strategen alleen tot hun recht komen bij een zorgvuldige, maar nogal ouderwetse vorm van planning: Speler een beurt, tegenstander (een echt of de in telligentie van de computer) een beurt. Een grafisch verzorgd, zeer ge detailleerd isometrisch land schap heeft wel zijn intrede ge daan, maar het blijft feitelijk ge baseerd op de roemruchte hexen (zeshoekjes) die war games in het begin van het computertijdperk zo kenmerk- Aan de ene kant is er nog im mer veel voor het vertrouwde concept te zeggen. Want waar de nieuwe generatie real time wargames eerder een beroep doet op vingervlugheid en reac tievermogen, plaatst de beurts- gewijze variant de speler in veel sterkere mate voor dilemma's waarmee echte generaals in vroeger tijden werden gecon fronteerd. Real time is actie, Ta lonsoft is 'denken in de diepte' en Napoleon zou - als-ie nog had geleefd - dat op elke mili taire academie fanatiek hebben gedoceerd. Berezina, kent u uw klassiekers? Toegegeven, het heeft ook on tegenzeggelijk nadelen. Als de tegenspeler aan zet is, kunnen de wachttijden irritant oplopen. Vooral in de grote scenario's (en kleine bestaan nauwelijks) heb je alle tijd om op je gemak een hoofdstuk te lezen uit Cor nelius Ryans De Langste Dag of Een Brug Te Ver (ik ken mijn klassiekers in ieder geval wel, zoals u ziet). Overigens pak kend leesvoer bij het spelen van Western Front en het houdt er de vaart lekker in, maar dat ter zijde. Die wachttijden gelden overi gens al bij het laden van de sce nario's of campagnes. Dat is, zo lijkt het, niet zozeer te wijten aan de beeldopbouw, maar aan de 'calculaties' die vooraf moe ten worden uitgevoerd. Met na me in de scenario's aan het ein de van de oorlog is er een grote diversiteit aan wapentuig op het slagveld aan te treffen, elk met zijn specifieke eigenschap pen, en dat moet allemaal in het geheugen en op een swapfi le van minimaal 100 MB worden gezet. Hoe meer RAM, hoe beter dus. Wie zich dan ook nog eens be denkt dat de installatie zelf al ruim 200 MB kost, krijgt wel licht een idee dat we hier te maken hebben met een com plex stukje software die, naar ik al vreesde op basis van ervarin gen met Eastern Front, niet al tijd even stabiel is. In beide spellen was het aantal rottige 'beschermingsfouten' (ongeldi ge inbreuk op blablabla... wat het ook moge betekenen) eufe mistisch gezegd bovengemid deld. Miskleunen van Windows 98 of van Western Front zelf? Wie het weet mag het zeggen. Los daarvan vraag ik mij af of Western Front niet als een add on c.q. mission disc had kun nen worden uitgebracht. Het theater waar zich alles afspeelt is van heel andere aard en in houdelijk heeft Talonsoft tal van dingen op de schop geno men, dat wel. Maar de wijze van spelen en presentatie is in grote lijnen onveranderd geble ven (dat een add on toch moet kunnen bewijst de expansion pack voor Age of Empires). Daarom blijft deze keer toch iets van twijfel hangen. Zoiets van: lm Westen Nicht Neues. En da's pas een klassieker. Min. Systeemeisen: Min. sys teemeisen: Pentium 133, 32 Mb ram, 4-speed cd-rom, Windows 95 of 98. Prijs: 99,95 gulden. Be schikbaar gesteld door Homesoft. Heer Bommel en de Killers ontspan, hoe vermoeider ik geraak." „Onzin!" riep zijn werkgever verbit terd uit. „Ik noem het gewoon lui heid! Gisteravond heb je me niet eens gewekt en daardoor heb ik niet in mijn bed geslapen, als je begrijpt wat ik bedoel! Ik heb er geen woor den voor". „Dat spijt me", verklaar de Joost lusteloos. „Ik wilde u niet storen in de besteding van uw vrije tijd, wanneer ik mij zo mag uitdruk ken. En bovendien was ik zelf ook doende met onspanning". Heer Ollie zweeg. Het begon hem duidelijk te worden, dat er iets niet in orde was, maüimsimmML Twee miljoen muizen Logitech, 's werelds grootste fabrikant van computermui zen, heeft een magische grens doorbroken: de productie van de 200 miljoenste muis. Deze mijlpaal komt slechts ander halfjaar na het bereiken van het aantal van 100 miljoen muizen en 38 jaar na de uit vinding van dit apparaat. Het Zwitsers/Amerikaanse bedrijf is al jaren markdeider op het gebied van interface-appara- tuur tussen mens en compu ter. In dat assortiment zitten verder onder meer trackballs, joysticks, joypads en race-stu ren. De eerste muis werd in 1963 bedacht door Douglas C. Engelhart van het Stanford Research Institute. Het oor spronkelijke apparaat, een bouwsel van hout met een paar wieltjes om via potentio meters horizontale en vertica le bewegingen om te zetten in analoge signalen, werd in 1968 voor het eerst officieel gepresenteerd. Het bedrijf Xe rox deed met zijn 'Star' als eerste een poging om de muis te commercialiseren, maar Standaard 64 Mb ram echt populair werd de muis pas nadat Apple het systeem had omarmd. Logitech kwam op dit terrein pas in 1982 in beeld. Toen startte het con cern met de verkoop van mui zen, die door een klein bedrijf. Depraz, werden vervaardigd. Dat gebeurde op instigatie van de Zwitserse hoogleraar Ni- coud, die aan het eind van de jaren zeventig de muis verder had ontwikkeld. Alle modellen in de vernieuwde pc-reeks van Packard Bell wor den standaard uitgerust met een werkgeheugen van 64 MB. De fabrikant komt daarmee tegemoet aan het grote beroep op het RAM-geheugen, dat tegenwoordig wordt gedaan door het be sturingssysteem en de verschillende toepassingsprogramma's. Het topmodel van Packard Bell, de Platinum 450 V2 krijgt stan daard zelfs 128 MB aan werkgeheugen mee. In de nieuwe com- puterlijn van de Amerikaanse fabrikant zijn de instapmodellen uitgerust met processoren van Intel of AMD, in plaats van de Cyrix die in deze pc's tot nu toe werd toegepast. Packard Bell heeft ook een nieuwe notebook-computer op de markt ge bracht, de Easynote. Er zijn uitvoeringen met een Intel Celeron- processor en een 12,1 inch tft-scherm, en met de Pentium II266 met een tft-schenn van 13,3 inch.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15