Alles met een stekker voortaan gerecycled Pinnen om te Winnen! MW gaat ruim vijf miljard vesteren in nieuwe Rover Economie Het spook van de inflatie Scheveningse Pier onder dak ■ERDAG 27 FEBRUARI 1999 Jianz dreigt Duitsland te verlaten ichen De Duitse verzekeringsgigant Allianz overweegt een lot deel van de activiteiten te verplaatsen naar het buitenland de regering haar belastingplannen doorzet. Topman Periet imde de plannen voor extra belasting van verzekeraars on- ijk en overdreven. Allianz, de grootste verzekeraar in Europa, er volgens de topman in de periode 1999-2002 een strop jr lijden van 2,8 miljard. „In het buitenland zijn de belasting- ieven lager en arbeidsplaatsen goedkoper", waarschuwde let. Hij onderstreepte dat de andere verzekeraars er net zo >r denken. Volgens de werkgeversorganisatie in de branche Ireigen de plannen van de regering van sociaal-democraten Groenen 10.000 arbeidsplaatsen. De nettowinst van Allianz g vorig jaar omhoog met dertig procent naar ruim 3,9 mil- 1. Het premie-inkomen steeg 19 procent tot 102 miljard, (ls door de overneming van de Franse verzekeraar AGF. en op de vijf huishoudens AOW )RBURGEen op vijf huishoudens leefde in 1997 van een W-uitkering. Naast deze uitkering hadden de meeste men- ook nog een pensioen of kregen huursubsidie. Desondanks in de inkomsten van AOW'ers onder het landelijk gemiddel- zo blijkt uit cijfers van het CBS. Een kwart van de ouderen g bovenop hun uitkering nog eens 3.000 gulden per maand, bijna even grote groep moet het doen met minder dan 500 den per maand extra. Tachtig-plussers hebben een lager ïsioen dan jongere ouderen. In 1997 lag het aanvullend pen en gemiddeld op 1.500 bruto per maand. Een hoogbejaard itpaar moest het doen met gemiddeld 500 gulden minder, derland telde in 1997 1,4 miljoen huishoudens met een W-uitkering. LM vaker naar Europese steden telveen KLM gaat komende zomer de vliegfrequentie op aantal Europese steden verhogen. Het totaal aantal vluch- tijdens de zomerdienstregeling gaat met ruim twee procent hoog naar 43.630. Dat blijkt uit de nieuwe zomerdienstrege- die loopt van 28 maart tot en met 30 oktober. De frequentie Gothenburg, Wenen, Madrid en München gaat omhoog van rmaal naar vijfmaal per dag. Ook Bologna, Lyon en Venetië gen dagelijks meer KLM-toestellen te zien. Eind maart be- KLM met een dienst op Shanghai, tweemaal per week. In nenwerking met zijn Noorse partner Braathens biedt KLM 'er vluchten naar Noorwegen aan. KLM Exel, dat onlangs be- ot niet meer naar Groningen en Twente te vliegen, zet het jgekomen materieel in op een dienst van Schiphol naar Ant- rpen. Vanaf Rotterdam gaat de KLM-dochter vliegen op Pa- roei uitzendwerk over hoogtepunt 3RBURCDe sterke groei van het uitzendwerk lijkt over het ogtepunt heen. Het aantal uitzenduren steeg vorig jaar welis- ar met zes procent, maar de groei is minder sterk dan in irgaande jaren. In de tweede helft van vorig jaar zette de da- l in. Het CBS telde in 1998 meer dan 370 miljoen uitzend- n. Omgerekend naar vaste banen komt dat uit op bijna 1.000 volledige banen. De omzet van de branche, inclusief ■lacheringsactiviteiten, groeide in 1998 met ruim achttien pro- ït tot meer dan dertien miljard gulden. De afname van de tei van het aantal uitzendkrachten is een teken dat de econo- iets minder op volle toeren draait. Ook de invoering van de cwet begin dit jaar kan een rol hebben gespeeld. N komt met geld over de voor zijn geplaagde Britse iteronderneming Rover. Duits autoconcern gaat 5,4 ird gulden) investeren in de rikkeling en productie van we modellen. Die moeten, over 200 en 400 vervangen, lerichtte gisteren de Finan- Times. Volgens de Britse za- aant zal BMW de investe- begin maart in Genève op lutotentoonstelling bekend en. •t autoconcern laat nog in midden of de nieuwe Ro- in de fabriek in het Britse 'bridge, die met sluiting dt bedreigd, van de band rollen, zo schrijft de Britse (nkrant. BMW zou scher- met het verplaatsen van iroductie naar Hongarije of .ommercieel Talent gezocht Tcl.nr. 071-5122222. Zie SBS 6 tekstpagina 166 Garantie en service verlenen is niet meer genoeg. Wie een apparaat met een stekker (of batterijen) op de markt brengt, moet voortaan ook zorg dragen voor een verant woorde verwerking aan het eind van de levensduur, zo is vastgelegd in het 'Besluit verwijdering wit- en bruin- den haag gpd De nieuwe regeling betekent een forse omschakeling voor de branche. „Producenten, impor teurs en winkeliers willen pro duceren en verkopen. Dat ze nu ook verantwoordelijk zijn voor een juiste verwerking is eigen lijk a-natuurlijk. Het is alsof je bij de conceptie ook al meteen aan de begrafenis moet den ken", zegt mr. E.W. Canneman, directeur van de Nederlandse vereniging Verwijdering Me- talektro Producten (NVMP) in Zoetermeer. Voor 1 januari werden meta len uit grote apparaten als was machines en drogers vaak al te ruggewonnen. Het overgrote deel van het afgedankte bruin goed, zoals televisies en video recorders, maar ook klein wit goed als afzuigkappen, kwam echter gewoon tussen het afval op de stort of in de verbran dingsoven terecht. Koelkasten, inclusief schadelijke cfk's, wer den veelal opgekocht door han delaren en naar Afrika of Oost- Europa geëxporteerd. sector heeft de NVMP een sys teem opgezet. De Vereniging ICT Nederland deed hetzelfde voor de verwerking van compu ters, printers en telecomappa- ratuur, ook wel aangeduid als grijsgoed of ICT-apparatuur. Volgens Canneman hebben inmiddels alle bedrijven uit de witgoedbranche en zeker ne gentig procent van de bruin- goedbedrijven zich bij de NV MP aangesloten. ICT Nederland meldt op haar gebied een deel nemerspercentage van tachtig procent. „Een gedeelte van de overige twintig procent zit nog bij de NVMP, die in eerste instantie De nieuwe regeling, inclusief ook het grijsgoed zou doen. Een een verbod op de handel in tweedehandskoelkasten, heeft daar in één keer een einde aan gemaakt. Gekozen is voor een collectieve regeling, omdat dat vele malen goedkoper en effici ënter is dan afzonderlijke rege lingen. Voor de wit- en bruingoed ander gedeelte is waarschijnlijk nog niet op de hoogte van de regeling", aldus S. Karreman, projectmanager ICT-inzamel- systeem.' Sinds 1 januari kan iedere particulier gratis zijn oude ap paratuur bij de gemeente inle veren. En een winkelier die een nieuw apparaat verkoopt, is verplicht om een eventueel aanwezig soortgelijk afgeschre ven apparaat gratis in te ne men. In het bruin- en witgoed wordt de regeling gefinancierd door consumenten die een nieuw apparaat kopen, een vas te verwijderingsbijdrage te laten betalen. Canneman: „We leggen een heffing op nieuwe producten om oude producten op te kun nen ruimen. Ook producten waarvan de herkomst niet meer is te achterhalen maken deel uit van deze regeling". Wie een fornuis koopt, be taalt bovenop de prijs twintig gulden extra als verwijderings bijdrage, bij een koelkast komt er veertig gulden bovenop de prijs en televisies zijn sinds 1 ja nuari 25 gulden duurder. ICT Nederland heeft gekozen voor een opzet waarbij achteraf wordt afgerekend met produ centen en importeurs, op basis van de werkelijke hoeveelheid teruggenomen apparatuur. Alleen dit jaar al verwacht de NVMP 400.000 koelkasten, 400.000 wasmachines, 300.000 televisies, 150.000 stuks klein witgoed en 200.000 videorecor ders te verwerken. ICT Neder land verwacht ongeveer acht duizend ton aan afgedankte computers, printers, kopieerap paraten en telefoons per jaar in te zamelen. Om de verwerking van deze enorme hoop apparaten moge lijk te maken, heeft de NVMP een systeem opgezet dat voor komt dat de zestig regionale overslagplaatsen van de ge meenten en de vele winkeliers straks opgezadeld zitten met tientallen ruimtevretende appa raten. Daartoe zijn contracten ge sloten met twee grote trans portbedrijven. „Zodra een klei ne winkelier acht kapotte appa raten heeft staan, garanderen wij dat dat we de spullen bin nen twee werkdagen komen ophalen", zegt Canneman. De spullen worden vervol gens naar één van de drie ver werkende bedrijven waarmee de NVMP contracten heeft af gesloten, vervoerd. ICT heeft een soortgelijk systeem opge zet. De verwerkingscijfers liegen er niet om. Van de koel/vriesapparatuur en het witgoed blijkt maar liefst 75 procent van het materiaal ge schikt voor hergebruik in de vorm van nieuwe grondstoffen. Bij televisies ligt het percentage op zeventig procent en bij de ICT-apparatuur zelfs op 'mini maal tachtig procent'. Met ingang van 1 januari 2000 zal de regeling ook gelden voor zaken als elektrisch speel goed, kleine huishoudelijke ap paraten (bijvoorbeeld scheer- apparaten en citruspersen), elektrische gereedschappen, verwarmingsapparatuur en gei sers. Winst Wessanen Breedbeeldtelevisie rukt op fors gedaald AMSTELVEEN ANP naar andere plaatsen buiten de EU. Daarmee zet het concern de Britse regering onder druk. BMW zou graag zien dat Lon den staatssteun toezegt voor de Rover-productie in Groot-Brit- tannië. De Britse minister van Handel, Stephen Byers, wil dit wel, maar dan moet de Duitse moederonderneming met aan zienlijke investeringen over de brug komen, zo zei hij donder dag. Nu moet er worden onder handeld over de omvang. BMW eist tussen de 480 en 640 miljoen aan staatssteun. De 5,4 miljard aan nieuwe investe ringen zouden overigens niet alleen voor nieuwe Rovermo dellen gebruikt kunnen wor den. Er circuleren ook plannen dat een deel van het geld wordt geïnvesteerd in de ontwikkeling van een kleinere BMW. den haag Binnenkort zijn de ingrijpende verbouwwerkzaamheden klaar. Dan beschikt de Scheveningse Pier over een moderne overkapping en een nieuw entreegebouw. De totale kosten van de opknapbeurt bedragen rond de twintig miljoen gulden. Het werk kende overigens nogal wat tegenslagen waardoor de planning flink werd overschreden. Het horecaconcern Van der Valk dat de de pier destijds voor één gulden kocht van de gemeente Den Haag is al jaren bezig het gezichtsbepalende bouwwerk van het Scheveningse strand een nieuw aanzien te geven. Dat betekende in eerste instantie veel sloopwerk. Enkele jaren geleden verrees een compleet nieuw restaurant op een van de pierhoofden. foto anp koen verheyden Wessanen heeft de resultaten de afgelopen jaren zien kelde ren. Bij de presentatie van de halfjaarcijfers waarschuwde de voedingsmiddelenfabrikant al voor de tegenvaller. Het be drijfsresultaat daalde met 100 miljoen naar 211,8 miljoen gul den. Drievijfde van de daling verklaart Wessanen uit het feit dat de vroegere partner Bols (dranken) is verkocht, zodat die winsten niet meer worden mee geteld. Als Bols uit de cijfers wordt gehouden, is de nettowinst uit gewone bedrijfsuitoefening nog altijd met bijna 25 procent ge daald tot 154,7 miljoen. Tegen vallers, vooral bij de kippen poot in Thailand, waren de oor zaak. De uiteindelijke nettowinst is overigens wel gestegen, dankzij de opbrengst van 200 miljoen voor de verkoop van Bols. Om dat Wessanen ook nog een bui tengewone last heeft van 48 miljoen kwam de nettowinst op 307 miljoen, ruim 100 miljoen meer dan een jaar eerder. Voor dit jaar is Wessanen optimis tisch: de winst uit gewone be drijfsuitoefening zal tien tot vijftien procent stijgen. Wessanen maakte gisteren verder bekend dat het de le- vensmiddelengroep van Hage- meyer in Noord-Amerika zal overnemen. Deze groep bedrij ven heeft een gezamenlijke om zet van 600 miljoen. Belbureau van Ben BREDA ANP Telecombedrijf Ben opent dit najaar een callcentre in Breda. Het belbureau, waar in eerste instantie enkele honderden mensen komen te werken, gaat de verkoop van abonnementen voor mobiele telefoons ten zui den van de grote rivieren on dersteunen. Volgens de 'dochter' van Belgacom en Tele Danmark, vergt het callcentre een investe ring van enkele tientallen mil joenen guldens. Ben is de vijfde aanbieder van mobiele telefo nie in Nederland. Het bedrijf heeft al een callcentre in Den Haag en wil op termijn nog een derde belbureau openen. )pman CBS nspeelt op ername NBC ORLEANS Rtr-ANP >aas van de Amerikaanse tv- ler CBS, Mei Karmazin, zei week op een mediaconfe- ie branchegenoot NBC te ;n overnemen en zelfs be te zijn meer te betalen dan waard is. De topman rea- de daarmee op opmerkin- van mediadirecteur Allen k van het reclamebureau chi Saatchi. Die bekriti- de de macht van de Ameri- ïse tv-stations. Bank vindt een bedreiging voor adver- ders en reclamebureaus, armazin verklaarde boven- dat NBC en CBS „van na- bij elkaar passen. Een sa- ïgaan is daarom niet uit te ten, zo zei hij. De CBS-baas ft ook zijn oog laten vallen (BC, de andere grote Ameri- ïse zender, en Fox, dat ei- dom is van Robert Mur- Wie slim is, haalt méér uit de VSB geldautomaat. Neemt u nu geld op bij een geld automaat van VSB Bank, dan is er de kans dat er een Smart voor u uitrolt. Wij stellen er drie beschikbaar waarvan u een jaar lang gebruik mag maken en wij dragen de kosten! Of één van de andere fraaie prijzen zoals een Aprilia Sonic-scooter of een week endje weg. Wat u daarvoor moet doen? Heel simpel. Ll vraagt tijdens het pinnen om een transactiebon en leest alles wat u moet weten op deze bon. Uw kans kost u niet meer dan een telefoontje! Deze actie loopt tot en met 21 maart 1999 en iedereen kan meedoen. U kunt elke dag opnieuw bellen en als u het slim aanpakt, gaat u er misschien wel met een Smart vandoor. VSB'BANK VSB. Daar kom je verder rr RUNSBURG ANP De kleurentelevisie krijgt een steeds prominentere plaats in de huiskamer. Met name breedbeeldmodellen doen het goed bij de Nederlandse consu ment. Mede dankzij de explosieve vraag naar deze apparaten groeide de markt voor audio- en video vorig jaar met tien procent tot ruim 5,9 miljard gulden, meldt de vereniging van Fabrikanten, Importeurs en Agenten op Electronicagebied (FIAR). De totale verkoop van kleu- rentvs groeide met 16 procent tot 1,2 miljard gulden. Grotere modellen, met een diameter van 63 centimeter en meer, lie ten zelfs een plus zien van 26 procent. De verkoop van video recorders steeg met 21 procent tot 690.000 stuks. Verder zat de verkoop van digitale producten zoals de opneembare cd. de mini-disc en de digitale video camera flink in de lift. ECONOMIEWIJZER Wat is inflatie? En waarom gaan de prijzen steeds om hoog, wilde een lezer weten. Geen wonder want luisteren we naar bankiers en politici dan is inflatie volksvijand nummer één. Deze lezer heeft dus alle reden te weten waar de heren zo bevreesd voor zijn. Het antwoord op de eerste vraag is eenvoudig en is be sloten in de tweede vraag: in flatie is het verschijnsel van prijzen die steeds omhoog gaan. Zo nu en dan merkt u dat wel. Bestelt u een koffie in de trein dan blijkt u opeens 25 cent meer te moeten beta len. Moet u ook meer betalen voor een pot pindakaas bij de kruidenier en krijgt u een huurverhoging dan mag u ver moeden dat u met inflatie te maken heeft. Maar let op. Er is alleen sprake van inflatie als prijzen over de hele linie omhoog gaan. Blijft de prijsver hoging beperkt tot de prijs voor een kop koffie in de trein, dan is dat geen inflatie maar gewoon duurdere koffie. Misschien wil de restaurateur meer verdienen of is de kof- fieoogst mislukt en kost daar om de koffie gewoon meer. Hoe erg is inflatie? Hoort u van die prijsverhogingen dan denkt u natuurlijk: "Wat ver schrikkelijk dat ik steeds meer moet betalen voor van alles en nog wat." Meer moeten betalen is vervelend maar is op zich nog niet voldoende om inflatie tot volksvijand nummer een te bombarde ren. Want vraagt u zich maar eens af wie al die hogere prij zen incasseren. Juist, de pro ducenten van koffie en de pindakaas. En de huisbaas natuurlijk. Die worden dus beter van de inflatie. Maar omdat inflatie prijsstijgingen over de hele linie betekenen, houdt het in dat ook de lonen en salarissen, oftewel de prij zen voor werk, omhoog gaan. Het aardige is nu dat het me rendeel van de mensen die koffie en pindakaas kopen, ook lonen en salaris ontvan gen. Gaan alle prijsstijgingen gelijk op, dan is er dus geen vuiltje aan de lucht. In dat ge val gaat uw inkomen net zo veel omhoog als de prijzen in de winkel. U wordt niet beter, maar ook niet slechter van in flatie en heeft daarom geen reden tot zorg. Waarom maken al die ban kiers en politici zich dan wel zulke zorgen over inflatie. Waarom houdt Duisenberg u weet wel: die nieuwe presi dent van de nieuwe Europese Centrale Bank) vol dat het be hoeden van Europa voor het gevaar dat inflatie heet, zijn belangrijkste taak is. Het is een conservatief standpunt Arjo Klamer hoogleraar economie Erasmus universiteit en komt erop neer dat Dui senberg wil dat ons geld waardevast blijft, oftewel dat onze guldens, en straks eu ro's. steeds dezelfde hoeveel heid goederen kunnen ko- maar is het eigenlijk wel zo erg dat de kauwgom die vroe ger een paar centen kostte, nu voor een gulden over de toonbank gaat? Moeten we daarom de broekriem zo nu en dan strakker aanhalen en tevreden zijn met een toena me van de werkloosheid al leen maar omdat Duisenberg de inflatie in toom wil hou den? Prijzen hebben nu een maal de neiging omhoog te gaan, zeker wanneer het goed gaat met de economie. Werknemers zien graag hun salarissen stij gen en winke liers hun in komsten. Zo lang de stijgin gen gelijkmatig zijn, dan heb ben de heren weinig redenen om zich druk te maken. Goed, prijzen gaan nooit zo gelijkmatig om hoog. Er zijn verliezers en winnaars. Degenen die schul den hebben uitstaan verdie nen met inflatie want zij mo gen hun schulden aflossen met geld dat steeds minder waard is. Daartegenover staat dat mensen die hun geld uit geleend hebben last hebben van inflatie, tenzij ze gecom penseerd worden voor een hogere rente. Dus ook hier valt wat aan te doen. Nee, de werkelijke angst van bankiers is een inflatie die uit de hand loopt. Dat gebeurde in Duitsland zo'n zestig jaar terug en onlangs in Brazilië en zeer recent in Indonesië. In dat geval gaan prijzen da gelijks omhoog. Het kan zo erg worden dat het restaurant haar prijzen verhoogt terwijl u aan het eten bent. We kun nen het er snel over eens zijn dat een dergelijke situatie hoogst onwenselijk is, maar om nu hogere werkloosheid te riskeren, bezuinigingsope raties bij de overheden er door te drukken en lonen te matigen alleen om het infla- tiespook te bedwingen, gaat wel erg ver. Daarbij komt dat nu het ge vaar dreigt van deflatie, ofte wel prijsdalingen over de ge hele linie. Dat klinkt mis schien aardig maar pas op. Deflatie is vrijwel altijd een teken van een gedeprimeerde economie, oftewel een eco nomie met hoge werkloos heid en leegstaande fabrie ken. Het wordt hoog tijd het inflatiespook eventjes voor gezien te houden en ons te richten op de werkelijke pro blemen van onze economie.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11