Staten vinden opkomst veertig procent minimum 'Provincies frustreren fietsveilige rotondes' Maar volgend jaar gewoon weer lekker skieën Binnenland Conflict RTVM met De Kwaadsteniet scherper Oosterschelde Nationaal Park eijkoop: Zorg is aan e beterende hand CPD Geassocieerde Pers Diensten idrinkfeest' wellicht voor rechter iningen Het openbaar ministerie in Groningen denkt bin twee weken duidelijkheid te kunnen verschaffen over de jLg of negen studenten in Groningen strafrechtelijk worden rolgd in verband met de dood van Reinout Pfeiffer. De stu it kwam in september 1997 om het leven na het drinken van liter jenever tijdens een 'indrinkfeest'. Bijna anderhalfjaar :den, in december 1997, kondigde Justitie een gerechtelijk «onderzoek aan naar de omstandigheden waaronder de stu it om het leven is gekomen. De negen huisgenoten van Pfeif- gelden nog steeds als verdachten. Afhankelijk van de uit- nsten van het vooronderzoek kan hen dood door schuld ten iie worden gelegd. elkert: haast met kinderopvang Het kabinet moet haast maken met de uitbreiding van deropvangplaatsen omdat die voor veel mensen van cruciaal - ing is. Dat zei PvdA-fractievoorzitter Melkert gisteren op een kiezingsbijeenkomst in Weert. Het kabinet wil in deze re- rperiode het aantal plaatsen verdubbelen van 75.000 naar .000 plaatsen. In het regeerakkoord is daarvoor in totaal 400 oen gulden uitgetrokken. Melkert maakt zich zorgen over de gheid waarmee de extra plaatsen worden gecreëerd. Ook is Jverbaasd over de beperkte rol die het onderwerp kinderop- g bij de CAO-besprekingen speelt. :ht jaar geëist voor bankroof )a« Voor de rechtbank in Breda zijn gisteren celstraffen van t jaar geëist tegen een 23-jarige en een 24-jarige Amsterdam - r voor een bankoverval bij de ABN Amro-bank in Ooster- it. Op 11 juni vorig jaar werd de pui van de bank geramd, una de overvallers het personeel met wapens bedreigden en leassettes buitmaakten. Na een wilde klopjacht in Midden- ibant - waarbij Apache-helikopters werden ingezet - werden le bossen bij Molenschot twee overvallers aangehouden. Tij- is de rechtszitting gisteren legde een van hen plotseling een entenis af, terwijl hij er eerder het zwijgen toe had gedaan, zaak tegen de derde verdachte moet nog behandeld worden. Erwaarlozing Yaks voor rechter echt Voor onder meer het verwaarlozen van yaks is gisteren :n twee bestuursleden van de stichting Hof van Eden drie anden cel geëist plus een boete van twee ton tegende stich- Jgzelf. De Utrechtse stichting stelt zich ten doel de natuurlijke scheidenheid te bevorderen. Daartoe kweekt zij op haar ter- ïen uitheemse plantensoorten. Bovendien werkt de stichting I volstrekt natuurlijke wijze. Dat houdt in dat het rundvee niet I rdt bijgevoederd met krachtvoer. Omwonenden belden re- I matig de dierenbescherming met de mededeling dat er yaks indere runderen lagen te sterven. De inspectiedienst van de enbescherming trof een aantal uitgemergelde yaks aan. Uit I derzoek bleek dat eerder enkele dieren van uitputting waren norven. De politierechter doet op 11 maart uitspraak. 'edische fout: onderbeen verloren terdam Een 45-jarige Rotterdammer heeft in het IJsselland kenhuis in Capelle aan den IJssel door medisch falen zijn hteronderbeen verloren. De man meldde zich maart vorig bij de internist. De specialist richtte zich vooral op een aan- ening aan de nieren en op suikerziekte. Klachten over een draaglijke pijn aan het been werden volgens de Rotterdam- r lange tijd niet serieus genomen. Dit had tot het gevolg dat rechteronderbeen in januari moest worden afgezet. Volgens kenhuisdirecteur Höppener heeft de internist nagelaten het en tijdig grondig te onderzoeken. De Rotterdammer, kraan- ichinist van beroep, verwacht dat hij niet meer aan het werk int. ,,lk ga de WAO in", aldus de onfortuinlijke Rotterdam- artonderbreker tweedehandsjes richt Veertien Maastrichtse autobedrijven gaan elke ?edehands auto standaard en gratis voorzien van een start- derbreker. Daarmee hopen zij het grote aantal autodiefstal- in Zuid-Limburg terug te dringen. De dealerorganisaties van el en Volkswagen steunen de actie. Voor tweedehands Opeis Volkswagens, de meest gestolen merken, geldt de actie voor hele regio Zuid-Limburg. Als bij de evaluatie in juni van dit r blijkt dat de startonderbrekers succes hebben, wordt het iject naar meer regio's in Nederland uitgebreid. De actie gt na een noodkreet van de politie Limburg-Zuid. Die maak- - aekend dat in de eerste drie kwartalen van 1998 bijna dertig icent meer auto's waren gestolen dan een jaar eerder. Vraagtekens bij democratische legitimiteit den haag anp De opkomst bij de Provinciale Statenverkiezingen ko mende woensdag mag niet onder de veertig procent zak ken. Gebeurt dat onverhoopt toch, dan kan het provinci aal bestuur zich niet nauwelijks nog een democratisch gekozen orgaan noemen, zegt de helft van de Statenle den in een onderzoek in opdracht van het weekblad Bin nenlands Bestuur. den haag» anp opkomst nu lager zal zijn. De helft van de Statenleden voelt er wel voor om de verkiezinen voor Provinciale Staten en de gemeenteraden op dezelfde dag te houden, omdat de opkomst voor de raadsverkiezingen aan merkelijk hoger is. Ruim zestig procent van de ondervraagde Statenleden ziet verder heil in Eén op de vijf van de in totaal 756 Statenleden gaat nog een stapje verder: zij vinden een op komst van minder dan vijftig procent al twijfelachtig. Vier jaar geleden was het opkomst percentage gemiddeld vijftig procent. Verwacht wordt dat de een systeem waarbij de Gede puteerde Staten als een soort provinciale regering optreden en de Provinciale Staten de rol op zich nemen van controle rende volksvertegenwoordi ging De Statenleden hebben overi gens weinig geloof in de wer king van Provinciale Staten. Hoewel deze het hoogste or gaan van de provincie zijn, denkt slechts dertien procent dat dit college ook daadwerke lijk de hoofdlijnen van het be leid bepaalt. In Overijssel en Utrecht is dit geloof met drie procent van de Statenleden nog een stuk minder groot. Bij de beoordeling van de ei gen commissarissen der konin gin blijkt de Groningse com missaris Alders het meest ge waardeerd. Van de Groningse Statenleden vindt 96 procent hem goed of zeer goed. Ook de commissarissen in Noord-Hol land, Van Kemenade, en Over ijssel zijn populair bij de Sta tenleden in hun provincie. Ge middeld zijn drie van de vier Statenleden positief over hun commissaris. Alleen de Zeeuw se commissaris Van Gelder wordt negatief beoordeeld. On geveer 40 procent vindt hem onvoldoende functioneren. Het conflict tussen het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en medewer ker De Kwaadsteniet is gisteren verder verscherpt. Volgens zijn advocaat Velo wil het RIVM de statisticus een andere functie aanbieden onder 'onverteerba re voorwaarden'. Zo zou hij 'de knop moeten omzetten' en geen kritiek meer in de open baarheid mogen brengen. Het ministerie van volksgezond heid. de officiële werkgever van De Kwaadsteniet, bevestigt dat De Kwaadsteniet een andere functie kan krijgen. Volgens het RIVM heeft de kritische ambte naar 'drie varianten' aangebo den gekregen. Hij kan zich daarover tot volgende week be raden. Gisteren heeft Velo op het departement onder meer gesproken met directeur-gene raal Van Noort van het RIVM. Een zeer onaangenaam ge sprek, aldus Velo. Hij heeft er weinig vertrouwen in dat het nog goed komt. Zo is volgens de raadsman aangekondigd dat De Kwaadsteniet volgende week zal worden gestraft we gens 'plichtsverzuim', vanwege zijn kritische uitspraken over de werkwijze van het RIVM in het dagblad Trouw. Dat is onaan vaardbaar, meent Velo. „Het is een soort oorlogsverklaring.'' Volgens het ministerie wacht de ambtenaar een berisping. „Het gaat om de manier waar op alles is gegaan, daar heeft het RIVM problemen mee. En over de spelregels van een orga nisatie mag je als werkgever nog altijd iets zeggen." Het RIVM maakte gisteren overi gens bekend dat het een ver trouwenspersoon aanstelt voor medewerkers die kritiek heb ben op de werkwijze van het onderzoekinstituut. den haag Staatssecretaris Faber van natuurbeheer heeft gisteren het getijdengebied van de Oosterschelde als Nationaal Park in oprichting aangewezen. Over enkele jaren zal het g< winciebestiiurder is positief ENFB wil uniforme regeling in het hele land utrecht anp iaag monica wesseling weinig kleine woonhuizen lichamelijk of geestelijk- indicapten, schaarse moge- icden voor hen om de dag en leuk door te brengen, 'e wachtlijsten voor aan- ïvvoningen en een te grote eling van hulpverleners in huiszorg. Er is, zo blijkt uit provinciale zorgrapportage nog al wat mis met de ge- dheidszorg in Zuid-Hol- De verantwoordelijke ge uteerde Heijkoop (CDA) er- de ernst van de situatie, er gloort licht aan het ein- ande tunnel. e gezondheidszorg werkt, onstateert Heijkoop, te sec- al. „Een tekort aan mensen le thuiszorg leidt ertoe dat eren eerder in een verzor- jshuis opgenomen moeten den en dat betekent dus langere wachtlijsten bij huizen. Daardoor blijven nsen die eigenlijk van het ileeghuis naar het verzor- ;shuis kunnen, in het ver ghuis. Ze nemen daar de in van mensen die uit het enhuis zouden kunnen den ontslagen. Die bijven lun beurt weer in het hospi- Da's slecht voor de patien- en onnodig duur." 'e samenwerking moet beter Heijkoops toverwoord lijkt jovisie' te zijn. „Door bin- een regio vraag en aanbod d in kaart te brengen, kan er :r worden gepland en heb ik harder document om bij rijk om geld te vragen." Hij ft een voorbeeld: „In de igse regio kwamen plekken in verzorgingshuizen. Daar verpleegunits van gemaakt, gaf lucht in de verpleeghui- zodat daar de wens voor r privacy kon worden inge- gd. Bij de verzorgingshui zijn seniorenwoningen ge- itst en de thuiszorg is uitge- Echtparen van wie de erg ziek is en de ander nog gezond, kunnen nu dus wel bij elkaar blijven." Het klinkt sim pel. „Maar ik heb moeten pra ten als Brugman om de direc teuren zo ver te krijgen." Ook voor de hoogstnoodzakelijke beddenreductie in de Haagse ziekenhuizen is overleg en sa menwerking strikt noodzake lijk. „Minder bedden kan alleen als er voldoende plek in ver pleeghuizen en voldoende thuiszorg is." Inmiddels zijn al le regio's doende met hun re giovisie. Beter overleg is soms niet vol doende: dat blijft verdelen van de pijn. Om het geconstateerde enorme tekort aan woonhuizen voor lichamelijk danwel geeste lijk gehandicapten op te lossen, is meer nodig. Uit alle enquetes blijkt dat gehandicapten zo normaal mogelijk willen leven. „Wij kunnen er voor zorgen dat gemeenten extra bouwmoge lijkheden krijgen en doen dat ook." Zo normaal mogelijk le ven betekent ook werken. „We hebben geld beschikbaar ge steld voor een onderzoek naar manieren om het voor gehandi capten makkelijker te maken een baan te vinden." Oplossen van de problemen in de thuiszorg behoort, vreest Heijkoop, niet tot de compe tentie van de provincie. „Het image en de beloning moeten beter. Maar ook moet de thuis zorg zelf doorgelicht worden. Zo komt het nog steeds voor dat mensen huishoudelijke hulp krijgen die ze best zelf kunnen betalen. Het kan veel beter, maar tot honderd-pro cent tevredenheid komt het nooit, is de overtuiging van de gedeputeerde. „Met de zorg van nu zouden we 25 jaar gele den heel content zijn geweest. Nu niet. Het blijft bovendien subjectief. De ene oudere is dolblij met acht uur thuishulp per week, de andere klaagt al leen maar over hetgeen ze niet krijgt." Volgens de fietsersbond ENFB willen met name de noordelijke provincies niet dat fietsers en voetgangers voor rang krijgen op rotondes binnen de be bouwde kom. Dat is strijdig met eerdere afspraken, stelt de ENFB. De fietsers bond dringt er met vijf andere verkeers- organisaties op aan dat de voorrangsre geling er toch komt. In het maartnummer van het ENFB- blad de Vogelvrije Fietser zegt woord voerder Snoeren van het Inter Provinci aal Overleg (IPO) dat 'verschillende pro vincies grote problemen hebben' met een wettelijke voorrangsregel voor fiet sers op rotondes. Een beleidsmedewer ker van de provincie Drenthe dreigt een eventuele regel niet uit te voeren. Ook Friesland en Groningen zouden dwars liggen. Utrecht wil juist wel dat de regel er komt. Het IPO kon gisteren geen commentaar geven. De verkeersorganisaties zijn boos om dat de provincies deel uitmaken van de ambtelijke werkgroep die minister Nete lenbos van verkeer heeft voorgesteld om zo'n regel in te voeren. Het gezagheb bende instituut CROW uit Enschede had geadviseerd om fietsers en voetgan gers binnen de bebouwde kom op ro tondes voorrang te geven. Onder druk van de provincies ziet Netelenbos nu mogelijk af van een wettelijke regeling. Volgens een woordvoerder weet de mi nister nog niet wat zij gaat doen. ENFB, Veilig Verkeer Nederland, ANWB, de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) en twee voetgangersorganisaties ver werpen de kennelijke blokkade door een aantal provincies. In een brief aan de ambtelijke werkgroep dringen zij er op aan dat Netelenbos de voorrangsre geling in alle provincies verplicht stelt. Een landelijke, uniforme regeling is het beste, schrijven de zes organisaties. Nu verschilt de situatie van rotonde tot ro tonde. Dat is volgens hen erg verwar rend en werkt verkeersongeluldcen in de hand. D66 eist een onderzoek naar topman justitie den haag gpd D66 wil dat minister Kort hals van justitie een onaf hankelijk onderzoek instelt naar de rol van topambte naar Borghouts in de zaak- Lancee. Kamerlid Dittrich waagt dat na de onthulling in deze krant gisteren dat de secretaris-generaal van justitie in 1997 informatie over de zaak Lancee ver zweeg voor toenmalig mi nister Sorgdrager van justi tie. Inmiddels blijkt dat Borghouts vorig jaar ook zijn huidige minister, Kort hals, de Kamer verkeerd liet voorlichten over de toestemming voor een cri minele burger-infiltrant. Oud-minister Sorgdrager zegt dat op het departe ment te hebben gehoord. De waag om een onder zoek door een onafhanke lijke derde is opmerkelijk. Volgens Dittrich moet het onderzoek buiten justitie om gebeuren omdat an ders belangenverstrenge ling dreigt. „Normaal ge sproken draagt de minis ter, als de Kamer hem vraagt iets uit te zoeken, dat over aan de secretaris generaal. Maar nu gaat het om die man zelf. Je kunt ook geen ondergeschikte vragen dit te doen. Van advocaat, een oud-be windspersoon of een top ambtenaar van een ander departement." De justitiewoordvoerders Kalsbeek (PvdA) en Vos (WD), wachten de ant woorden op de Kamerwa gen belangstellend af. Kals beek: „De minister moet zorgen dat zijn ambtelijk apparaat op orde is. Ik zal hem daar zeker op aan spreken als blijkt dat dit onvoldoende het geval is." Gedupeerde wintersporters keren terug op Zestienhoven rotterdam tonny van der me-e Bij het afdalen van de vliegtuig trap ogen ze vermoeid en aan geslagen. Twee honden zijn de eerste die weer voet op Neder landse bodem zetten. Enigszins gelaten volgen daarna de gedu peerde wintersporters uit de door lawines getroffen gebie den. Sommigen met een kind op de arm en de zonnebril op het hoofd, maar allemaal onge deerd. In het voorbijgaan schudden ze op de Rotterdam se luchthaven Zestienhoven de hand van ANWB-directeur Nouwen, de Oostenrijkse am bassadeur Christiani en diens echtgenote. Ze weten waar schijnlijk niet eens wie de wiendelijke mensen van dit ontvangscomité zijn. Terwijl ze zich naar de hal van het vliegveld haasten, waar ze in de armen worden gesloten door opgeluchte familieleden, legt de ambassadeur een ver klaring af. Hij betuigt zijn me deleven met de familie van de zes Nederlandse slachtoffers en verzekert dat Oostenrijk alles in het werk stelt om de vakantie gangers in veiligheid te bren gen. Woensdagavond arriveerde al een groep van 22 vakantiegan gers. Vanwege hun psychische toestand werden ze volledig af geschermd van de pers. Of deze groep mensen wel bereid is te praten? „Het gaat redelijk goed met ze," zegt een ANWB- woordvoerder. „Ze hebben niet die traumatische ervaringen die vorige groep had. Ze hebben al leen in hun hotel opgesloten gezeten." „Potverdorie," is het eerste wat Hedwig Nelissen uit Venlo uit brengt als ze in een stoel is neergestreken. De opluchting is van haar gezicht te lezen. Ze beseft zich nu eigenlijk pas de ernst van de situatie. Bijna twee weken heeft ze met een groep van dertien personen in Galtür gezeten. „Maar we kregen geen informatie, helemaal niks," zegt ze. Ruim een week lang heeft ze met haar man en twee kinderen opgesloten gezeten. „Wij zaten nog gunstig, in een hotel net iets buiten het dorp. Maar we konden helemaal niks. Het sneeuwde en stormde alleen maar. We hebben de tijd ge dood door spelletjes te spelen." De momentopnamen schieten als een filmrolletje voorbij. De eerste dagen waarin het nog goed skiën was, de plotselinge sneeuwstormen en de grote on zekerheid waarin iedereen ver keerde. „Bij elk geluid dat je hoort, zit je weer rechtop in bed. Al hoor je maar iets in de keuken rammelen Er was re gelmatig contact met familie in Nederland, maar echt duidelijk heid hebben ze nooit gekregen. „Ik hoorde dat er een lawine was. Maar hoe erg het was, wist ik niet," vertelt Nelissen. „Volgens mij wisten ze het in Nederland nog eerder dan wij in Galtür," voegt Francoise Theunisse eraan toe. „Het is vooral die onzekerheid. Wan neer kunnen we weg? Dit was ook onvoorspelbaar." In Galtür was het in eerste in stantie dan ook een chaos. Pas toen er militaire hulp arriveer de, verliep alles redelijk georga niseerd. „De stemming was verdeeld," zegt Maurice Arends. „Iedereen uitte zich op zijn eigen manier. Je moet toch afwachten, rustig blijven en de boel een beetje sussen." Aan zoekacties heeft de groep niet meegedaan. „Voor sommige mensen was dat toch wel een soort afleiding. Maar je weet nooit wat je dan tegenkomt en hoe je erop reageert, zegt Arends. De tranen schieten Nelissen in de ogen als ze denkt aan het meest aangrijpende moment in de afgelopen dagen. Toen dochter Isabelle (8) met een groep naar het dorp was gegaan en er een enorme sneeuwstorm uitbrak. „Mijn man heeft toen gelijk een skipak aangetrokken en is door de sneeuw heen naar het dorp gelopen. Gelukkig zat de groep ongedeerd in een ho tel. Ze zijn toen diezelfde avond onder begeleiding teruggelo pen. Dat we weer bij elkaar wa ren, was voor mij het belang rijkste." De terugreis naar Nederland begon gistermiddag. Om half twee vertrok de helikopter naar Innsbrück, waarna laat in de middag het vliegtuig naar Rot terdam vertrok. „Vanaf dat mo ment was alles uitstekend gere geld," zegt Nelissen. „In de ka zerne was eten en drinken. Er waren zelfs psychologen aan wezig. In het vliegtuig was de sfeer rustig. Iedereen kwam een beetje tot bezinning." De fami lie Nelissen doet even kalm aan. Dochter Isabelle blijft nog wel even thuis. Maar wat haar betreft is er volgende keer ge woon weer een skivakantie. aan op Zestienhoven. Ze werden begroet door fa- FOTO ANP ED OUDENAARDEN De eerste groep van 141 wintersporters kwam gisteravond milieleden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5