PvdA wil noodwet voor varkenssector Cadeau kan medici tonnen kosten Filespook achtervolgt paars-2 Scholieren kiezen minder vaak exact Binnenland Oerrunderen in Europoort VVD wil Bosniërs weer snel terugsturen Luchthavenmeester had contact met brandweer 26 FEBRUARI 1999 953 3 ANP Algemeen Nederlands Persbur CPD Geassocieerde Pers Dienst» tie Sybine vergt nog weken De politie maakt pas over enkele weken bekend wat :komst is van de sectie op het stoffelijk overschot van Sybi- nsons. Dan zouden pas de laatste resultaten beschikbaar is al een eerste onderzoek verricht op het lichaam meisje dat woensdag in Breukelen is gevonden. Het »p volgende laboratoriumonderzoek duurt langer. Zolang iet is afgerond wil de politie ook niet zeggen wat de eerste zijn. listers twisten over benzinestations Binnen het kabinet dreigt onenigheid te ontstaan over van minister Netelenbos van Verkeer de uitbreiding et aantal benzinestations langs de snelwegen tegen te |en. In een brief aan haar collega's schrijft Netelenbos dat voor gevaarlijke situaties in het verkeer, als het plan t uitgevoerd. Economische Zaken, initiatiefnemer van de noemt de brief die gisteren werd bezorgd, 'verba- yekkend'. Minister lorritsma is ook niet van zins de uitbrei- ïn te trekken. De uitbreiding van het aantal tankstations deel uit van een voorstel van toenmalig minister Wijers conomische zaken om de concurrentie tussen de benzine schappijen te bevorderen. Rijkswaterstaat becijferde dat er kgeveer 150 lokaties ruimte bestond voor nieuwe stations. irechaussee heeft wervingsprobleem Iaag De marechaussee kan maar met moeite nieuw perso- Vorig jaar lukte het slechts 355 van de 438 open sen op te vullen, zo blijkt uit een brief van staatssecretaris -loof van defensie aan de Kamer. In 1997 lukte het nog om an de 621 vacatures te vervullen. Voor dit jaar wordt de ingscampagne langer voortgezet en de wervingsprocedure >rt. Te vaak maakt de marechaussee mee dat belangstellen- ifhaken, omdat ze tijdens de langdurige selectie op een ire andere baan stuiten. handicapten tegen rekeningrijden ht» Gehandicapten moeten worden vrijgesteld van reke- ïjden, vindt de Gehandicaptenraad. Het is onredelijk als zij spits tolgeld moeten betalen, omdat zij gedwongen zijn n een auto te rijden. Het openbaar vervoer is namelijk geen alternatief. Minister Netelenbos van verkeer wil daar voor- >g echter niet aan. Volgens voorzitter Troost van de Gehan- jtenraad zijn er enkele honderdduizenden gehandicapten een auto. Eerder pleitten WD, D66 en GPV er al voor om ndicapten geen tol in rekening te brengen. ortvluchtige bankovervaller gepakt aar De politie heeft een 29-jarige Alkmaarder opgepakt tas betrokken bij een gewapende overval op een bank op bruari 1998. Hij was in juli vorig jaar tot zeven jaar veroor- d voor de overval en een poging tot doodslag, maar was sdien voortvluchtig. Tijdens de achtervolging van de daders de politie ontstond een schietpartij, waarbij een vrouw in lilt werd geraakt. steunt legaliseren bordelen ie De Verenigde Naties zijn in hun nopjes met het Neder- se besluit om bordelen te legaliseren. „Een open prostitu- leid is een voorbeeld voor de rest van de wereld in het be ien van aids", zei woordvoerster Makinwa van het VN-pro- ïma voor aidsbestrijding (UN AIDS) donderdag. Op deze ier kan volgens haar het zogeheten '100 procent condoom- id' verder worden uitgebreid en kunnen aids-besmettingen worden tegengegaan. Met een 'open bordeelbeleid' ïen autoriteiten ook beter controleren op misbruik van iwen en jonge meisjes, redeneert Makinwa. ten met XTC-afval gevonden Op een zandpad op de grens tussen Tilburg en Haaren gisteren ruim veertig vaten met XTC-afval aangetroffen. Het in totaal om 1500 liter chemische stoffen. De brandweer Haaren heeft de vaten opgeruimd. Enkele zijn bij het dum- gescheurd waardoor de vloeistoffen de grond hebben ver- d. Over de omvang van de milieuschade kon de politie giste- nog niets zeggen. Ook moet nog worden vastgesteld om c stoffen het precies het gaat. irststaker volhardt in actie De Koerd die in dorststaking is gegaan, is bereid zijn tot het einde door te zettert, zegt zijn advocate Later. De itstaker zit vast in de penitentiaire inrichting in Alphen aan Rijn. Hij eet en drinkt volgens Later al sinds afgelopen za ag niet meer. „Hij heeft mij gezegd dat hij niet in Turkije be en wil worden. Dat zegt genoeg." De Koerd voert zijn hon en dorststaking voor Ocalan en het Koerdisch volk, aldus raadsvrouw. Ook de ontevredenheid over de voortdurende htenis, speelt een rol. „Politie en justitie zijn hun afspraken de bezetters na registratie en verhoor vrij zouden komen nagekomen", zegt Later. eersvoorspelling verbeterd Lï Een nieuwe satelliettechniek maakt het mogelijk om met ?r zekerheid te voorspellen of er al dan niet zwaar weer op ist is. Ook kunnen onzichtbare koufronten zichtbaar wor- gemaakt. Volgens onderzoekers van de Technische Univer- it Delft is de techniek veelbelovend, maar zeer kostbaar. Het niet te verwachten dat de Nederlandse weervoorspellers er 1 gebruik van gaan maken. De onderzoekers zijn er in ge- igd de fijne verdeling van waterdamp in de atmosfeer zicht te maken. Zo kunnen metereologen een preciezer beeld ;en van de weersituatie. Zalm: Snel beroep in rechtszaak' den haag gpd De PvdA wil dat landbouwminister Apotheker een nood wet maakt om uitbreiding van het aantal varkens tegen te gaan. ,,De deksel moet op de pan," zegt PvdA-Kamer lid Feenstra. Vanmiddag praat de Kamer na afloop van het kabinetsberaad tijdens en spoeddebat met minister Apotheker over de gevolgen van de rechterlijke uitspraak eerdere deze week. boeren nu door de rechterlijke uitspraak weer ongebreideld hun bedrijven zullen laten groeien. Hij steunt WD'er Op laat in zijn eis voor een spoed debat. De beide Kamerleden waren gisteren verontwaardigd, omdat de minister had laten weten dat hij vandaag liever in Brussel wilde blijven voor de onderhandelingen over het toe komstig landbouwbeleid. Vol gens Oplaat heeft de bewinds man de Kamer wel een en an der uit te leggen. „De minister Deze week schortte de Haagse rechter de Varkenswet op. De rechter oordeelde dat boeren die tien procent van hun var kensstapel moeten inleveren, daarvoor schadeloos dienen te worden gesteld. Met de Var kenswet beoogde het kabinet een verkleining van de varkens stapel in Nederland om het mestoverschot terug te dringen. Feenstra is bang dat varkens- heeft deze week de tijd gehad voor een persconferentie in Den Haag, dan kan hij ook wel naar de Tweede Kamer ko men," vindt Oplaat. Omdat de onderhandelingen met zijn Eu ropese collega's vanochtend vroeg zijn afgebroken, is minis ter Apotheker inmiddels wel uit Brussel teruggekeerd. Het was vanochtend nog onduidelijk of het Kamerdebat wel of niet door zou gaan. Minister Zalm van financiën heeft gisteren op een verkie zingsbijeenkomst verklaard dat Apotheker zo snel mogelijk in beroep moet gaan tegen het vonnis van de Haagse recht bank. Zalm sprak van een 'bizar vonnis'. Hij wees er daarbij op dat voor de inkrimping van de varkensrechten tal van prece denten bestaan die niet hebben geleid tot schadeloosstellingen zoals die nu door de rechter aan de varkenshouders worden toegekend. „We hebben in Ne derland ook regelingen rond bijvoorbeeld vis- en melkquota. Als deze rechter gelijk krijgt, wordt Nederland één groot schadevergoedingsland. Zalm kreeg bijval van zijn par tijgenoot minister Van Aartsen van Buitenlandse Zaken, die in de vorige kabinetsperiode als minister van Landbouw tot de inkrimping van de varkenssta pel besloot. „We moeten na tuurlijk niet vergeten dat de varkenshouderij in Nederland al heel veel geld aan Neder landse en Europese subsidies heeft gekost." Zie ook commentaar op pagi na 2 europoort Met op de achtergrond opslagtanks van de petrochemische industrie wandelen twee oerrunderen onverstoorbaar door Europoort. Drie van deze dieren zijn gisteren uitgezet op een landtong bij Rozenburg, middenin het drukste haven- en industriegebied van Nederland. Dat is gebeurd in het kader van een project onder supervisie van het Wereldnatuurfonds. foto anp ed oudenaarden Borst wil nu snel einde aan 'verkoopmethodefannaceutische industrie den haag «anp Fabrikanten van geneesmidde len mogen geen cadeautjes ge ven aan artsen of apothekers om hun producten te promo ten. Maar apothekers en artsen mogen daar ook niet om vra gen. Wie dat toch doet, kan, als het aan minister Borst van volksgezondheid ligt, een boete krijgen van maximaal 200.000 gulden. De minister stuurt nog deze week een. voorstel daar over naar de Tweede Kamer. Het moet wat de minister be treft afgelopen zijn met allerlei douceurtjes die de farmaceuti sche industrie uitdeelt in de hoop dat artsen hun middelen voorschrijven. Met de wetswij ziging wil zij ook sluikreclame op televisie voor geneesmidde len aanpakken. Ook het recht streeks aanbieden van medicij nen via telewinkelboodschap- pen op tv stelt zij in het wets voorstel strafbaar. De artsenorganisatie KNMG wijst erop dat al een gedragsco de voor dit soort zaken bestaat. „Over het onderliggende pro bleem hebben we namelijk geen verschil van mening met de minister", zegt KNMG- woordvoerder Dillmann. In de gedragscode staat volgens Dill mann dat artsen geen cadeau tjes mogen ontvangen, tenzij ze relevant zijn voor de beroeps uitoefening. Ook mogen ze geen dure presentjes accepte ren. „Dat staat allemaal al in de afspraken en ook in de Europe se richtlijnen. Dus boetes uitde len van 200.000 gulden vind ik nogal fors." Dillmann dringt aan op helderheid rond de re gels, omdat artsen moeten we ten waar ze aan toe zijn als ze bestrafd kunnen worden. Andere partijen geprikkeld De apothekers zeggen er geen moeite mee te hebben dat Borst het geven van kortingen en bo nussen aan banden wil leggen. „Maar die bonussen maken wel een vast deel uit van het inko men van apothekers. Als Borst daar vanaf wil, vind ik dat pri ma. Maar dan moet ze wel zor gen dat de andere bron van in komsten toereikend is. De vaste vergoeding per recept moet dan omhoog", aldus directeur C. Hoornweg van de apothekers organisatie KNMP. 'aag ans bouwmans langer een regeringscoalitie mee- hoe meer ballast er ontstaat. Van inderwerpen die maar niet af ko.- die zich soms zelfs van de ene de andere coalitie voortslepen. iningrijden is er zo één. Daarmee Hanja Maij-Weggen onder Lub- -3 al begonnen. Het eerste kabi- Cok ging er onder aanvoering van minister lorritsma vrolijk mee en nu is PvdA-minister Netelen- verantwoordelijk voor de intro- ie van de zo breed verafschuwde iheffing. ing de camera's nog niet definitief ïn de snelwegen hangen zal de ussie over het nut, de uitvoerbaar- len de rechtvaardigheid van reke ntijden aanhouden. Niemand wil 3 geld betalen om 's morgens met uto naar het werk te kunnen rij- Harde garanties dat de files daar- fors verminderen of zelfs oplos zijn er niet. En het is onduidelijk de opbrengst weer wordt terugbe- aan de burger. Vast staat wel dat ;eld op de een of andere manier igmoet, anders steekt Brussel een je voor de spitsheffing. ir liefst 77 procent van de burgers er niks in, zo bleek deze week uit opiniepeiling. Maar het ontbreekt een alternatief. Als er nu een streep wordt gezet door het rekening rijden, wat dan? Het moge duidelijk zijn dat de vorige minister van verkeer, Jorritsma, echt wel met wat anders zou zijn gekomen als dat voorhanden was. Doelgroepstroken, spitsstroken, wis selstroken, route-informatiepanelen, inhaalverboden voor vrachtwagens: ze reguleren de files alleen maar er komt geen auto minder op de weg in de spits. Mobiliteit is een moeilijk beheersbaar en complex probleem. Er is geen bril jant idee waarmee je een einde kan maken aan de kilometers lange rijen auto's en vrachtwagens die dagelijks het leven ontwrichten. Nog meer asfalt leidt tot nog bredere files. Meer en be ter openbaar vervoer is nodig, maar lang niet iedereen wenst de privacy en vrijheid van zijn auto - hoeveel het ook kost - in te ruilen voor het collectieve en oncomfortabele vervoer in trein, tram of bus. Ondertussen worden de files wel een steeds groter blok aan het been van de regering. Straks worden ze alleen nog maar voorgelezen als ze langer zijn dan tien kilometer, omdat de lijst an ders te lang is. Zo kan het niet verder, roepen de ANWB en Logistiek Neder land. Er moet iets gebeuren! Maar wat je ook bedenkt, de automo bilist is altijd de dupe. En dan stuit je op de invloedrijke lobby van de ANWB, zoals de afgelopen weken weer is gebleken. WD-leider Dijkstal opende vorige week de aanval op het filebeleid van het kabinet. De liberalen zijn al een tijdje bezig met een campagne tegen het rekeningrijden, ook al hebben ze ermee ingestemd in het regeerak koord. De WD wil eigenlijk liever be- taalstroken: als je het geld ervoor (over) hebt, kun je de file ontwijken. Rekening rijden is maar een deel van de pogingen van Kok-2 om het autorij den minder aantrekkelijk te maken: niet het hebben van een auto wordt duurder maar het gebruik ervan. Dijk stal kraakte via de megafoon van De Telegraaf vooral de ideeën over belas tingheffing per kilometer of rit. Hij viel de PvdA-ministers Pronk van milieu en Netelenbos van verkeer aan omdat die de automobilist als een kleine cri mineel zouden behandelen. Het grappige is dat de zogenaamde 'perspectievennota' waarin wordt voorgesteld om de autogebruiker die veel rijdt, meer te laten betalen dan degene die weinig rijdt ook werd on dertekend door WD-minister Jorrits ma van economische zaken. En nog opmerkelijker is dat het principe al in het vorig kabinet is ingevoerd. De va riable kosten gingen omhoog door ver hoging van de benzine-accijns (dat is ook een vorm van belasting) terwijl de vaste kosten in de vorm van de motor rijtuigenbelasting werden verlaagd. Accijnzen zijn ook een soort belasting heffing per kilometer, je betaalt meer naarmate je meer rijdt. Het principe van de 'gebruiker betaalt' is zo gek nog niet, moet Dijkstal in de vorige kabinetsperiode hebben ge dacht. De zogenaamde variabilisatie van de autokosten staan overigens ook gewoon in het regeerakkoord, waar- den haag gpd mee de WD heeft ingestemd. Gezien het gebrek aan échte alternatieven is het de vraag of de onvrede bij de WD over het automobilistje pesten alleen is ingegeven door de verkiezingscam pagne of dat de liberalen werkelijk wil len terugkomen op gemaakte afspra ken. In het eerste geval zijn er verkeer de verwachtingen gewekt. In het laat ste geval heeft Paars een groot pro bleem. De WD wil 23.000 Bosniërs te rugsturen die enkele jaren gele den naar Nederland zijn ge vlucht voor de oorlog in hun land. Komend voorjaar al moet deze terugkeer zijn beslag krij gen. Nederlandse troepen die nu in Bosnië zijn gestationeerd, moeten daar dan langer blijven om de gerepatrieerde Bosniërs te ondersteunen. WD-leider Dijkstal ontvouw de dit al dagen aangekondigde plan gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn partij in Rotterdam. Dijkstal vindt dat ook Bosniërs die in Nederland een permanente verblijfsstatus hebben gekre gen, ons land weer moeten ver laten. Hij spoorde het kabinet aan snel met maatregelen te ko men om de asielproblemen het hoofd te bieden en pleitte voor een harde aanpak van econo mische vluchtelingen. PvdA-fractieleider Melkert reageerde gebeten op het plan van Dijkstal, dat hij een paar maanden geleden ook al eens lanceerde. „Mensen op trans port zetten vind ik echt niet kunnen," zei hij gisteravond. Hij zei zich niet te kunnen voorstellen dat het kabinet dit voorstel overneemt. D66-frac- tieleider De Graaf betitelde het WD-plan als onrealistisch. De Graaf verzet zich ertegen dat de liberalen geen onderscheid meer maken tussen vluchtelin gen met een tijdelijke verblijfs status en degenen met een per manente status. Het onüokte De Graaf de vraag 'of Dijkstal hier wel goed over heeft nage dacht'. Ook staatssecretaris Cohen van justitie verwierp gister avond het idee om mensen met een permanente status terug te sturen. Eerder deze week had Dijkstal al laten weten dat hij een ruimere interpretatie wenst van het vluchtelingenverdrag van Geneve uit 1951. Premier Kok wees 'gemorrel' aan dit verdrag af. WD-leider Dijkstal wil verder vooral de proceduresbekorten. Ambtenaren van de immigra tiedienst moeten wat hem be treft vier dagen de üjd krijgen om vast te stellen of iemand om economische redenen naar Ne derland is uitgeweken. PvdA en D66 houden vast aan de af spraak dat zo'n eerste onder zoek niet langer dan twee da gen mag duren. Asielzoekers die valse informatie geven of valse papieren gebruiken, moe ten meteen weer het land wor den uitgezet, vindt de WD-lei- der. Dijkstal wil dat ook onmid dellijk wordt begonnen met het uit de opvang zetten van uitge procedeerde asielzoekers. PvdA-fractieleider Melkert pleitte er vorige week al voor om 'uitgeprocedeerden' verde re opvang te ontzeggen. In de landelijke politiek wordt intussen steeds geprik kelder gereageerd op de stroom aan voorstellen die de afgelo pen tijd is gedaan om de asiel problematiek aan te pakken. D66-minister Van Boxtel (grote stedenbeleid en minderheden) vindt dat ongenuanceerde uit spraken 'het maatschappelijk draagvlak vernielen' dat nodig is voor het welslagen van asiel beleid. CDA-leider De Hoop Scheffer bestempelde het gisteren alle maal als verkiezingsretoriek. Toch kwam ook hij gisteravond met een eigen voorstel. De Hoop Scheffer wil dat er aan de grenzen diverse meldpunten komen voor asielzoekers. Als deze mensen zich daar niet aanmelden, moet hun latere asielverzoek niet-ontvankelijk worden verklaard, vindt de CDA-leider. Wiskunde-a wordt wel populairder groningen gpd Leerlingen op het havo en heet vwo kiezen steeds minder vaak voor technische vakken. Met name jongens draaien de exac te vakken de rug toe. Vooral de 'zware' vakken zoals wiskunde- b, natuurkunde en scheikunde verliezen aan populariteit. Scholieren interesseren zich daarentegen juist meer voor biologie en wiskunde-a. Onderzoeker Kuyper van de Groningse universiteit maakte een analyse van de eindexa menpakketten van leerlingen die vorig jaar in vijf havo en vijf vwo zaten. Hij vergeleek deze met de keuzevakken van scho lieren die vier jaar geleden in dezelfde klas zaten. In totaal werden twintigduizend leerlin gen onderzocht. Het onderzoek laat zien dat het aantal havo leerlingen dat wiskunde-b kiest in de afgelopen vier jaar is ge daald van 36 naar 29 procent. Op het vwo kiest acht procent van de leerlingen niet meer voor dit vak. Natuurkunde telt op het havo vijf procent minder scholieren. Op het vwo is dit percentage acht. Het aantal leerlingen dat scheikunde kiest, is verminderd van 44 naar 41 procent. De dalingen bij wis kunde, scheikunde en natuur kunde komen hoofdzakelijk ten goede aan de iets minder zware technische vakken wiskunde-a en biologie. Onderzoeker Kuypers voor spelt dat de populariteit van exacte vakken nog minder wordt als alle scholen de twee de fase hebben ingevoerd. Op dat moment maakt het vakken pakket namelijk plaats voor profielen, zoals natuur en tech niek, natuur en gezondheid of cultuur en maatschappij. Min der leerlingen zullen dan het meest exacte profiel, natuur en techniek, kiezen, verwacht Kuy pers. Hij heeft geen echte verkla ring voor het feit dat scholieren de exacte vakken links laten lig gen. Wel vermoedt Kuypers dat de verminderde populariteit van techniek te maken heeft met een cultuuromslag in de maatschappij. „Tendensen in de maatschappij worden weer spiegeld in de keuzen van jon geren. Te denken valt dan aan een toenemende nadruk op snel en makkelijk geld verdie nen". Een proef met het rekeningrijden ging deze maand van start. Op de foto het kastje met chipkaart dat automobilisten straks op de voorruit moeten plakken. foto anp toussaint kluiters amsterdam anp Uit opnames van telefoon gesprekken blijkt dat lucht havenmeester Diepenbrock van de commissie van over leg (CVO) op Schiphol op de avond van de Bijlmerramp telefonisch contact heeft ge had met de Amsterdamse brandweercentrale. - Een woordvoerder van de brand weer heeft dat gisteravond laten weten. Tijdens dat gesprek met een officier van de brand weer, rond tien uur 's avonds, zegt Diepenbrock dat er geen gevaarlijke stof fen, geen radioactieve stof fen en geen grote hoeveel heden kunststoffen in de la ding van het rampvliegtuig zaten. Ook uit gesprekken met de CVO, die vlak na de ramp plaatsvonden, blijkt volgens de woordvoerder dat gezegd is dat de lading niet gevaarlijk was. De in houd van het gesprek met Diepenbrock wijkt niet af van de verklaringen die liij en de Amsterdamse brand weercommandant Ernst bij de parlementaire enquête commissie hebben a Uit het gesprek valt niet op te maken of iemand heeft gelogen over de vraag wie met wie contact heeft gehad. Een week geleden weerspra ken zowel brandweerman Ewoldt van Schiphol als ha venmeester Diepenbrock Ernst's verklaring dat hij contact met hen had gehad. Op de avond van de ramp bevond de brandweercom mandant zich niet in de meldkamer van de brand weer, maar op het beleids centrum. Van de gesprekken die daar zijn gevoerd zijn nooit opnamen gemaakt. De banden van de ge sprekken lagen sinds 1992 in een kluis bij de Amsterdam se brandweer. Omdat niet aan de rol van de brandweer is getwijfeld zijn ze nooit af geluisterd. Toen de parle mentaire enquêtecommissie aan de slag ging, heeft de brandweer de commissie op de banden gewezen. Pas vo rige week woensdag kreeg zij het verzoek de banden als nog af te luisteren en er een transcript van te maken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3