Rol Azier tussen bouwer en beuker in UIT DE DEKKING Sport Bokser Westgeest krijgt :k de kans van zijn leven Barendse blijft leider topscorersklassement 'Wat vorig jaar gebeurde, daar ging het waterpolo aan kapot' Puliga gaat 't beter doen springen zijn John Zonder- op en mijn huidige trai ner Jaap Pos. Bij hem in de straat in Am sterdam ben ik een keer de gracht ingere den. Als ik rijd drink ik niet, daar lag het niet aan, ik was aan het parkeren en werd door een andere auto geraakt. Ge lukkig heb ik er niets aan over gehouden. Hoogtepunt: Dat zijn er twee: zes jaar geleden wonnen we de beker met het tweede elftal en drie jaar geleden promoveer den we met het eerste naar de vierde klasse. Dieptepunt: Vorig jaar, ik weet niet meer wie de tegenstander was, verloren we thuis en speelde de ploeg niet best, en toch kwam ik niet in het veld. Dat vond ik vreselijk. Ik ben erg fanatiek als ik voetbal. Sterke punt: De bal vasthou den en spelen voor het team. Zwakke punt: Soms wil ik de bal wat te lang vasthouden... Leukste tegenstander: Een he leboel. Aanvallende ploegen vind ik leuk om tegen te voet ballen, dan krijg ik meer ruim te. Als ik er één moet noemen is het ASC, dat helaas vorig jaar gedegradeerd is. Vervelendste tegenstander: Alphen speelt tegen degrada tie, dat speelt dus harder en verdedigen- der. En Groe- neweg is een eind weg en niet zo n best team, da's ook minder leuk. Beste maatje in het teamT Ad- dy Koster. Wij wonen bijna in dezelfde straat en hebben het altijd gezellig. Favoriete club in Portugal: Benfica. Favoriete club in Nederland: Ajax springt er toch uit. Favoriete voetballen Dat kan er maar één zijn. Eusebiooü Minst favoriete voetballen Henk Vos. Daar hoef ik geen seconde over na te denken. Hobby's: Gitaar spelen, dat doe ik nu vijf jaar. Geen Portu gese muziek of zo, gewoon wat popmuziek proberen mee te Eten: Gegrilde kip, op z'n Por tugees. Drinken: Een biertje, vooral na de wedstrijd is het lekker. Dat heb ik geleerd toen ik in Ne derland kwam, daarvoor dronk ik nooit bier. Respect voor: In principe heb ik respect voor alle mensen. En voor hun mening, zelfs al deel ik die niet. Hekel aan: Winter en kou. En als ik ergens mee bezig ben, dat iemand aan mijn kop komt Vakantieland: Portugal. We VRIJDAG 26 FEBRUARI 1999 ,s: Naam: Julius César Almaide Dias. Bijnaam: Gewoon César. Geboren: 18 september 1969 in de Algarve in Portugal. Woonplaats: Leimuiden, nu al negen jaar. Clubs: In Portugal heb ik bij de jeugd van Farense gespeeld en bij nog twee kleine clubs. Sinds ik in Nederland ben, speel ik bij Kickers'69. Broers/zussen: Drie broers, twee ouder dan ik, en twee zussen, allebei jonger. Beroep: Ik werk in de expeditie van een horecamaatschappij op Schiphol. Opleiding: Ik heb altijd foto graaf willen worden. Portretfo to's en zo. In Portugal deed ik daar een opleiding voor, ik ben nog steeds van plan om hier in Nederland weer met zo n op leiding te beginnen. Partner: Vriendin Riek, sinds '86. Zij was op vakantie in Por tugal toen wij elkaar ontmoet ten, zij is ook de reden dat ik naar Nederland ben gekomen. Kinderen: Een zoontje, Julian Jess, acht maanden oud. Een prachtkereltje. Lengte: 1.77 Gewicht: 86 kg. Ik ben breed gebouwd, er zit niet echt veel Positie: Spits. Links/rechtsbenig: Tweebe nig, al is rechts net iets sterker. Trainers: Te veel om op te noemen. De twee die er uit gingen twee keer per jaar mijn familie opzoeken, nu Julian ge boren is. zal dat één keer per jaar worden. Politiek: PvdA. Geloof: Ik ben katholiek opge voed en ik geloof wel in God, maar ik ga niet naar de kerk. Voorbeeld: Mijn vader, hij heeft een prachtig leven. Hij heeft hetzelfde karakter als ik en ook hetzelfde sterrenbeeld. Kampioen in eigen klasse: Kickers. We hebben een leuke ploeg, de vereniging staat ach ter ons en de trainer is een top per. Degradant in eigen klasse: Groeneweg mag wel weg. Ik hoop dat Alphen blijft, die ho ren er toch bij, dus moet MMO dan maar degraderen. Kickers'69 - WSE aanstaande zondag: 3-1 voor ons. Het is wel een goede tegenstander, maar wij zijn beter en wij heb ben op het moment heel veel zelfvertrouwen. Toekomst persoonlijk: Met mijn kind en mijn vriendin ben ik gelukkig, verder zie ik wel wat er op mijn pad komt. Toekomst club: We promove ren dit jaar en in de derde klas se redden wij het wel. Tegen betere ploegen spelen wij ook beter, dat hebben we in de LD- cup en in oefenwedstrijden la ten zien. TEKST ANTON DIEDRICH FOTO ENGEL LAMEUER Noordwijker voelt zich thuis op het middenveld van Duinwetering De Wassenaarse bokser Fred Westgeest vecht morgenavond in het iel Hongaarse Szekszard een 'kandidatenmatch' om de wereldtitel (YVBU-versie) in het zwaargewicht. Westgeest is uitdager van de >o plaatselijke favoriet Lajos Eros. „Het is wel bij de WBU, de kleinste u wereldbond, maar het is toch een echt titelgevecht over twaalf 'c ronden, met een echte belt voor de winnaar", aldus de 28-jarige metselaar. >rt Westgeest is in Nederland nog weinig in het nieuws geweest. Hij Ie maakte de afgelopen jaren vooral naam in Duitsland waar hij bij n diverse gala's een goede reputatie opbouwde. Hij is in zijn prof- i loopbaan, die in 1995 begon, al zestien partijen ongeslagen. „De hele stad hier is in de ban van het gevecht en de Hongaarse tv ie zendt het rechtstreeks uit. Dit is de kans van mijn leven. De media- n belangstelling uit Nederland valt me tegen. Ik denk dat mijn partij cl alleen binnenkort een keer op Eurosport te zien zal zijn", zegt de Ie twee meter grote en 105 kilo zware pupil van de Haagse trainer Ie Harrie van der Hulst. n ilt II Volgens Jan van den Brink zijn de meeste clubs zich bewust van gevaar dig hebt, strand, uitgaansleven, mijn werk, mijn familie en de voetbalclub, als ik ooit zou gaan verhuizen zou dat niet ver weg zijn. Ik heb nooit reden gehad om weg te gaan. Er is ook nog nooit een profclub geïnteres seerd in mij geweest." Azier voelt zich daarover niet mis kend. want: „Ik ben altijd een lichtgewicht geweest en daar door blessuregevoelig. Een an der krijgt een knietje, loopt even moeilijk en traint twee da gen later weer. Ik ben dan een week uit de running. Daarom doe ik tegenwoordig aan krachttraining en heb ik op zol der een fitnessbankje staan. Met techniek alleen kom je er niet en met wat kilo's erbij ga je scherper en zekerder de duels Ondanks zijn beperkte gestal te, is zijn plek in de basis het gehele seizoen nog niet in ge vaar gekomen. „Het is mijn voordeel dat ik op meer plaat sen uit de voeten kan. Begin dit seizoen dacht ik zelfs dat ik laatste man zou worden, omdat we toen nog niet wisten wat we aan Ten Brinke hadden. Hij loopt daar nu. Ik was eerst wel bang om daardoor buiten de boot te vallen, maar dat is niet gebeurd, ik ben opgeschoven naar het middenveld. In principe ben ik linkermid denvelder, maar door de bles sure van Wim de Jong heb ik de laatste drie wedstrijden rechts op het middenveld gespeeld. Dat bevalt me eerlijk gezegd iets minder, omdat we zonder rechterspits spelen. Van mij wordt verlangd dat ik regelma tig de achterlijn haal en dan moet ik sprints maken van zes tig, zeventig meter. Eigenlijk loop ik het liefst zo min moge lijk. Op links is het voor mij makkelijker, want daar kan ik de aanvallende acties aan Rocky Pitti overlaten. Voor het betere draaf- en sprintwerk kom ik nog wat spieren tekort." Alex Barendse (RCL) is met 17 doelpunten nog steeds leider in het topscorersklassement van het Leidsch Dagblad. Meerburger Ben Kottenhagen en Yachya Farhane (UDYVS) zetten hun opmars richting koppositie voort. De doelpun ten die het komende weekein de worden gescoord tellen mee voor het Wout Bergers winterklassement. De ontvangt een paar voetbal schoenen. De totaalstand is: 1. Alex Ba rendse (RCLJ 17, 2. Ben Kot tenhagen (Meerburg) 15, Ya chya Farhane (UDYVS) 14.25, 4. Marcel de Bruin (Leiden) 13, 5. Peter Zirkzee (RCL) 13, 6. Peter Zaalberg (VCL) 12.75, 7. Michel Turk (Meerburg) 12.75, 8. Barry Dubbeldeman (Voorschoten'97) 12, 9. Maar ten Smakman (Ter Leede), 11 Mark Ens (WSB) 11. Fred Filippo volgend jaar naar UDO Leiden heeft de wind zwaar tegen Fred Filippo is de ner van UDO. De Leidenaar, die vier jaar Leiden onder zijn hoe de heeft gehad, heeft een con tract voor een jaar getekend. De Oegstgeestse derdeklasser, die derde van onderen staat, wordt nu getraind door interim-trai ner John Slierings, die de coa ching heeft overgenomen van de onverwacht vertrokken Nico van der Salm. Filippo zal niet eerder dan 1 juli in dienst treden: „Het is niet ter sprake gekomen dat ik er nu al in ga springen en dat zal ik ook zeker niet gaan doen. John heeft het zaakje nu goed op orde en gaat er voor zorgen UDO in de derde klasse te hou den. Daarna pas kom ik in beeld. Ik ga bij Leiden weg op t dat ik het nog pri- mijn zin heb bij de »g itn club. Maar na zo'n lange perio de wil je wel wat anders." Zijn huidige club, dit jaari nieuw in de tweede klasse terdag, bevindt zich net alsft 1 UDO in de onderste regionen, ele En dat is opmerkelijk omdat 5V< Leiden na zeven wedstrijden t uitzicht had op het winnen van m de eerste-periodetitel. Daarop en volgde echter een serie nederlagen. „Hoewel vier ploegen onder ons hebben, moeten we inderdaad erg gaan 'F oppassen. De wind is ontzet tend tegen. Ik mis morgen te gen DSVP een mannetje of ti aan blessures, schorsingen ziekte, maar bovenal missen met z'n allen zelfvertrouwen.} Daar kan je als trainer moeilijk tegenop. Mijn eerste taak op ditjr moment is om de sfeer erin houden en, geloof het of ni dat lukt ons aardig. Nu nog e goed resultaat." Docos speelt zondag uit tegen koploper ONA. De wedstrijd is belangrijk, want de Leidenaars kunnen met een overwinning de aansluiting met de top be werkstelligen. Maar voor Remo Puliga heeft het duel nog een extra tintje. „Ik wil revanche nemen", zegt de verdediger, die in de thuiswedstrijd redelijk speelde maar tot zijn ontzetting zag dat zijn directe tegenspeler, Remco Anker, driemaal scoorde. „Die n Anker was echt niet af te stop pen. Als ik hem ruimte gaf hij er op techniek voorbij ei ik op zijn lip, dan werd ik ge woon omvergeduwd. Die goser |i is snel en beresterk en j geen centimeter mee." Puliga heeft nog geen idee a hoe hij de klus overmorgen gaat klaren. „Nee, moet dat dan? ei Het enige dat ik weet is dat ik het beter wil gaan doen dan r toen. En ik zal nog wel wat van de trainer krijgen." De rol van Geerlig Azier op het Noordwijkse midden veld hangt tussen dragend en dienend in. Zelf merkt hij pas tijdens de wedstrijd naar welke kant de balans die dag zal doorslaan en hij beseft dat dat op ter mijn altijd dragend zal moeten zijn. „Ik denk dat een centrale rol ook in me zit, want zo heb ik in de jeugd gespeeld. Het zal te maken hebben met de po sitie waar je speelt en met ervaring. Je moet als voet baller zoveel respect heb ben opgebouwd dat ze ac cepteren wat jij zegt en niets terug zeggen", vertelt Azier, terwijl hij lijkt te zoe ken naar een betere verkla ring. Even later heeft hij die gevonden: „Ik moet ge woon wat brutaler wor den." NOORDYVIJK GERARD BAAS Toch voelt hij zich op zijn plaats in de basis-elf van Ruud Bröring. waar hij de plek heeft ingenomen van de afgelopen zomer naar Telstar vertrokken André de Ridder. Er gingen meer spelers weg bij Noord- wijk, maar toch lijken de kust bewoners er niet op achteruit zijn gegaan. Azier beaamt dat: „Dit jaar is de balans in het team beter dan ooit. Vooral op het middenveld loopt er nu een goede mix tussen bouwers en beukers, en we hebben op be langrijke plaatsen echte verster kingen zoals Lucas ten Brinke. Marco Kleijn, Rocky Pitti en Pa trick de Jong. En dat Patrick van Dam is hersteld, moet je na tuurlijk ook niet vergeten. Als geheel is Noordwijk vohvasse- ner geworden." Geerlig Azier: „Ik ben helemaal aan Noordwijk gebakken." „De titelrace moeten we tot het einde toe vol kunnen hou den. Ik denk dat we allemaal precies weten wat de voorwaar den daarvoor zijn: Noordwijk moet zijn eigen spelletje blijven spelen. Aanvallend voetballen, niet te veel de lange bal hante ren en druk op de bal zetten bij balverlies. Al ging het afgelopen zaterdag tegen Marken mis na dat we op 2-2 waren gekomen. Ze waren rijp voor de knockout en we waren er allemaal zeker van dat we door konden druk ken. Dat we nog verliezen, is iets wat er ook bij hoort. Voet bal is een raar spel. maar hart stikke mooi", aldus de man die zichzelf een spelletjesfreak noemt. Azier hield altijd al van voet bal, maar de gebroeders Gerrie en Arnold Mühren hebben hem op 15-jarige leeftijd definitief voetbalgek gemaakt. De Noord wijker was tot beste gekozen van een voetbalclinic op Duin wetering en een van zijn prijzen was dat hij korting kreeg op een week voetbalkamp van de Vo- lendamse oud-intemationals. In die week was hij de hele dag bezig met kappen, draaien, af ronden, positiespelletjes en partijtjes. Hij is er nu, op 22-ja- rige leeftijd, nog enthousiast over. „Ja. prachtig was dat en tussen de trainingen door mocht je ook allerlei vragen stellen over voetbalsituaties. Het beviel me zo goed om con stant met voetbal bezig te zijn dat ik daar nog twee keer heen ben gegaan. Zijn droom om het betaald voetbal te halen, is in die tijd geboren. En die droom bestaat nog steeds, al heeft hij het naar zijn zin op de Duinwetering. Noordwijk speelt een attractief en aanvallend spelletje ('Anders wil Feyenoord toch niet tegen ons spelen?') en zijn ouderlijk huis ligt op een, letterlijke, steenworp van het hoofdveld. Vanuit zijn slaapkamer kijkt hij uit op de hoofdtribune. „Ik ben helemaal aan Noordwijk gebak ken, hier heb je alles wat je no- LEIDERDORP LOMAN LEEFMANS Hé Scheids is een rubriek over arbiters. In de vijfde aflevering Jan van den Brink die niet al leen als waterpololeidsman optreedt maar ook in de scheidsrechterscommissie zit en in die functie het tij van verval probeert te keren. Fysiek en verbaal geweld, bij waterpolo kunnen ze er ook wat van. Zowel in als langs het bassin. De Leiderdorpse scheidsrechter Jan van den Brink (38) heeft er zelf nog relatief weinig mee van doen gehad, maar als lid van de lande lijke scheidsrechterscommissie kreeg hij stapels incidenten onder ogen. „Zoals het er vorig seizoen aan toe ging, daar zou het waterpolo op termijn aan kapot zijn gegaan. Gelukkig zijn de meeste clubs zich daarvan bewust en zijn er maatregelen genomen. Te laat, dat wel, maar er gebeurt YVie denkt dat schelden op scheids rechters louter een voetbalaangelegen heid is, zal bij het bezoeken van een ge middeld hoofdklassepotje waterpolo ogen en vooral oren tekort komen. Vrij wel geen beslissing van de twee man nen in het wit blijft zonder op- of aan merkingen, vanuit het water of vanaf bank en tribune. En dat terwijl betrok kenen toch moeten weten dat vrijwel geen spel moeilijker valt te arbitreren dan waterpolo. De leidsman ziet name lijk niet of nauwelijks wat zich onder de waterlijn afspeelt. „Daarom helpt het uiteraard als een scheidsrechter zelf po lo heeft gespeeld. Als basisregel geldt dat je alléén fluit voor wat je ziet en niet afgaat op eventuele vermoedens dat er onder water misschien is getrapt of ge duwd. Dat maakt het niet eenvoudig. Je moet de ervaring zien op te doen om te weten of in het duel tussen de midvoor en de midachter - want dat is de plaats waar het meeste controverse ontstaat - iemand onder is getrokken of gewoon onderduikt en zo de tegenstander een loer probeert te draaien." Van den Brink doet zelf al dertig jaar aan waterpolo, waarvan het leeuwen deel bij De Kleine Does in Leiderdorp. Zeven seizoen geleden werd hem ge vraagd om teammanager bij LZ 1886 te worden en stapte hij over naar de Leid- se vereniging, waar hij diverse functies vervulde. Nog in zijn Leiderdorpse tijd begon hij met fluiten. „Ik was zo ie mand die vond dat ik het een stuk beter zou doen dan de mannen en vrouwen die ik langs de kant aan het werk zag. Ik volgde een cursus bij de bond en, noem het maar eigenwijs, een paar jaar later heb ik er mede voor gezorgd dat die cursus totaal werd veranderd. Niet meer 'droog' een spelregelboekje uit je hoofd leren en daarna een multiple choice exa- men doen. Het moest meer op de prak tijk gericht zijn en dat is aardig gelukt." De Haagse gemeenteambtenaar heeft naast zijn hobby als polo'er en scheids rechter een hele waslijst aan commis sies en werkgroepen, zowel bij zijn club als bij het district en de bond 1 hij deel uitmaakt. Verder houdt hij zich nog bezig met de organisatie van drie internationale toernooien die komende zomer in Nederland worden verspeeld. Als hij het rijtje nog eens overziet, kan hij niet anders concluderen dan dat al zijn waterpolo-activiteiten meer op een tweede baan dan op een hobby begin nen te lijken. Zelf doet hij laconiek over zijn inzet. Hij haalt zijn schouders op en zegt: „Zonder vrijwilligers is er geen sport." In zijn tweede baan zal hij het af en toe zwaarder te verduren krijgen dan in de luwte van het gemeentehuis in de Hofstad. „Ach, als ze een keertje 'eikel' zeggen of 'zit je haar voor je ogen', wat natuurlijk in mijn geval nogal eens ge roepen wordt, daar zal ik niet over val len. Er zijn er ook die maar door blijven gaan en als er dan ook nog een coach in je nek staat te briesen en de toeschou wers, die natuurlijk doorgaans dicht op het bad zitten, zich er ook nog mee gaan bemoeien, dan kan het heel verve lend worden." Vervelender dan vorig jaar kon niet. Zo stopte international Joeri Stoffels van het Alphense AZC abrupt vanwege de toenemende hardheid. Hij kwam later op zijn beslissing terug. „We hebben met de scheidsrechters in de zomer een reeks afspraken gemaakt en daar zijn we voor het eerst ook mee naar de hoofd klasseclubs gegaan, om die afspraken door te spreken. Er moest meer begrip komen voor ons, maar aan de andere kant moesten de verenigingen ook op hun verantwoordelijkheid worden ge wezen. Waterpolo is een contactsport, niet zeuren, maar het ging te ver en ge lukkig begint het nu ook bij de clubs te dagen dat het anders moet." Een van de maatregelen die genomen zijn. is de verhoging van de strafmaat. „Bij het voetbal zijn een paar verenigin gen in het oosten van het land uit de competitie gehaald na herhaald wange drag. Ik heb begrepen dat dat heeft ge holpen. Misschien moeten wij dat ook overwegen. In ieder geval is het nu al zo dat iemand die zijn tegenstander slaat, rustig tien wedstrijden krijgt. In het ver leden zou de straf hooguit drie duels zijn geweest. Dat geldt óók voor pupil len van pakweg acht negen jaar. Zelfs daar bleek het nodig. Langzaam gaat het nu de goede kant op. Vergeet niet, waar bij andere sporten de lagere teams en de jeugd het moeten doen met club- scheidsrechters is het bij waterpolo nog altijd zo dat, ondanks een oplopend te kort, bij 95 procent van de wedstrijden scheidsrechters door de bond worden aangesteld. Dat i houden." Leiderdorper Jan van den Brink. FOTO LAMERS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26