Leidsch Dagblad libstort oorlopig an de baan /lassale evacuatie uit rampgebied in Alpen Partijbureau VVD bezet weetal verongelukt bij loorwegongeval Bilthoven Vliegtuig landt in zee: vier doden i wesselman Ook mafia bereidt zich voor op euro KK VERHUIZENz 'Banken houden geld vast voor hogere winst' [90% organisatie 10% vervoer Vlietwijk TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Actie bij Artesialoop Koudekerk tegen New Balance AG 26 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 esprek van df. DaG 0 hiswa Cultuur en Kunst Sport 'Ritselen troef' bij agenten in Tweede Wereldoorlog Vaarbelasting en euro drukken stemming Pianoconcert Jakob van Domselaer wereldpremière Varkevisser, de nieuwe Ed de Goey s Nederlandse slachtoffers geborgen ÜR-IANDECK GPD dingswerkers hebben vanmorgen in het r lawines getroffen Oostenrijkse skidorp ür het lichaam van de 6-jarige Job Vaarwerk iroenlo geborgen. Daarmee zijn alle zes Ne- anders die sinds dinsdag werden vermist, orgen. ivee vaders en vier kinderen uit Groenlo en itenvoorde werden in hun chalet door een ne bedolven. De twee echtgenotes bleven edeerd; zij waren op het tijdstip van de p aan het winkelen in het dorp. De twee iwen en de stoffelijke overschotten worden in de loop van de dag in Nederland verwacht. In totaal zijn bij de lawine in Galtür en het nabijge legen Valzur tot nu toe 34 doden geborgen. Er worden nog vijf mensen vermist. Gisteren is vanuit het door lawines getroffen gebied rond Galtür een massale evacuatie-ope ratie op gang gekomen. Vele honderden winter sporters uit diverse Europese landen zijn met de hulp van onder meer Oostenrijkse, Amerikaanse en Duitse helikopters uit de getroffen en geïso leerde gebieden weggehaald. Een groep van 141 geëvacueerde Nederlanders arriveerde gisteren vroeg in de avond vanuit Innsbruck op Rotter dam Airport. De evacués zijn na hun korte vlucht per heli kopter uit het rampgebied eerst opgevangen in de kazernes van Imst en Landeck en in een ge meentelijke opvanghal. Op de verzamelplaatsen waren vele psychologen en artsen aanwezig om de mensen zo nodig op te vangen. Van daaruit zijn de meesten naar huis vertrokken. De Nederlanders werden door de ANWB naar Innsbruck gebracht. Daar stond een Boeing klaar die hen tegen het begin van de avond naar Rotterdam Airport overvloog. Dit weekeinde is in de Winterkirche in Inns bruck een oecumenische dienst ter nagedachte nis van de slachtoffers. Het oorspronkelijke plan om al gisteren met het schoonvegen van de toegangsweg naar Isch- gl en Galtür te beginnen, is van tafel. De kans op nieuwe lawines zou door het warme weer en de felle zonneschijn te gevaarlijk zijn. Naast evacuaties in en rond Galtür, zijn ook honderden mensen uit andere bedreigde dalen weggehaald. Waar nodig zijn medicamenten en levensmiddelen ingevlogen. De evacuaties wer den uitgevoerd met defensiehelikopters, privé- heli's, Blackhawks uit de Verenigde Staten en Si- korski's uit Duitsland. De Oostenrijkse leiding van de reddingsoperatie is tevreden over het verloop. den haag anp wonenden Leidse Oostvlietpolder blij omt voorlopig geen slibstort in de Oostvlietpolder. 'emeente Leiden schrapt de omstreden stortplaats iet bestemmingsplan omdat er op dit moment te onduidelijkheden zijn over de noodzaak en de ge- lheidsrisico's. Omwonenden gaan er vanuit dat de tort hiermee definitief van de baan is. ,,Hier kunnen el een borreltje op drinken", zegt D. van der Hoek ie Stichting Belangenbehartiging Oostvlietpolder. en dat de vaststelling van een nieuw bestemmingsplan ver volgens nog eens een maand of negen duurt. Van Rij vindt dat de procedu re rond de slibstort 'niet de schoonheidsprijs verdient'. „Er is heel veel tijd in gestoken en *dat moet straks mogelijk alle maal nog een keer worden overgedaan.'' Aan de andere kant kan de wethouder best le ven met het resultaat. „Ik ben er op zich niet rouwig om, dat is duidelijk", aldus Van Rij, die overigens niet durft te voorspel len of de slibstort nu definitief van tafel is. „Er wordt al vanaf '87 over een slibstort in de Oostvlietpolder gesproken. Het duurt al zo lang. dan zou je zeg gen dat er nog wel een paar jaar bij kan." De actievoerders tegen de slibstort zijn een stuk stelliger in hun verwachtingen. „Als dat bedrijventerrein er eenmaal is, staan we veel sterker. Dan kun nen ze nooit meer aankomen met een slibstort", meent Van der Hoek van de Stichting Be langenbehartiging Oostvlietpol der. Bij bestudering van alle stukken over de slibstort ont dekten de actievoerders dat de put minimaal 300 meter af stand moet houden van 'min of meer aaneengesloten bebou wing'. De gemeente heeft in het ontwerp-bestemmingsplan het 'min of meer' weggelaten en spreekt daarnaast uitsluitend over 'woonbebouwing'. „Ze moeten zich straks aan die 300 meter houden", weet Van der Hoek. ote partijen in de Provin- Staten lieten eerder deze weten dat ze nadere on- leken willen naar alle pro- en die de opslag van het rmateriaal met zich mee brengen. Daarnaast is de januari beloofde milieu-ef- ipportage nog altijd niet ond. „Ik vind het in deze tie onverantwoord om aan tad een bestemmingsplan daarin een slibstort voor te aldus de Leidse wet- T. van Rij \lruimtelijke ordening), gemeente kan de besluit- ting over het bestem- plan niet uitstellen, om- anders het voorkeursrecht de gemeente vervalt. Dat in dat niemand in de er grond mag verkopen er het eerst aan de ge- nte aan te bieden. Voor de :ente is dit een middel om ulatie met de grond tegen tan. In de polder moet de ende jaren een bedrijven- in komen. het bestemmingsplan zo- at in april naar de gemeen- id gaat, wordt het deel van older dat was gereserveerd slibstort een onderdeel het groengebied langs de Pas wanneer de onder en van de provincie uitwij- dat de slibstort nodig en is. kan de stort eventueel ag worden ingepast. Daar- tioet erop worden gerekend de onderzoeken gemakke- een jaar in beslag nemen, len botsing tussen een trein ien auto in Bilthoven zijn lichtend twee doden en een onde gevallen. De slachtof- zaten in de auto. Het onge- gebeurde op de overweg in eijensweg. Het treinverkeer en Utrecht en Amersfoort te urenlang gestremd, reizi- werden met bussen ver- I. In de trein zaten zes pas- ers een conducteur en een hinist. Die raakten niet ge- genua Bij een vliegtuigongeluk in de Italiaanse havenstad Genua zijn gisteren vier venden in ziekenhuizen worden opgenomen. Sommigen werden door duikers uit het doden gevallen. De overige 27 inzittenden van de Dornier Do-328, die van de landings- wrak gehaald. Het toestel kwam uit Sardinië en maakte een tussenlanding op weg naar baan schoof en të water raakte, konden worden gered. Op vijf na moesten alle overle- Trieste. De oorzaak van het ongeluk is nog niet duidelijk. foto reuters LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Kerkstraat 110a. 2377 BB Oude Wetering Tel. 071-3316800 Fax:071-3316502 Showroom óók op zaterdag geopend RAMEN DEUREN HET WOORD IS AAN Marc van den Eynde Wat men nudisten ook ver biedt, het raakt hun kouwe kleren niet. Ongeveer vijftien leden van de Solidariteitsgroep Slachtoffers Koppelingswet hebben vanoch tend het WD-partijbureau aan de Haagse Koninginnegracht bezet. Ze willen dat de partij zich uitspreekt voor een ver blijfsvergunning voor witte ille galen die het slachtoffer zijn van de Koppelingswet. Hierover willen ze een gesprek met de voorzitter van de WD-afdeling Den Haag, A. Burgers van de Bogaert. WD-voorlichtster P. Ginjaar zegt dat de partij pro beert zo n onderhoud te rege len. Tot die tijd schakelt de WD de politie niet in. 30% 20% 10% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 1Q VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Regio15,17,19,21 RTV/programma's13 Rijp en Groen/Strips12 Sport25,26,27 Uitgaan22 De kortingsbon betreft een jazzoptreden door het Ab Baars Trio rond de indianen- tentoonstelling in het Muse um voor Volkenkunde in Leiden. rome hans geleunse correspondent De Siciliaanse mafia bereidt zich terdege voor op de uitgifte van de euro in 2002. Op Sicilië arresteerde de politie een ben de van zeventien valsemunters die nep-euro's drukten. Zeven van hen werden gearresteerd. Het is voor het eerst dat ver valsers van euro's werden op- COATINGS Rooseveltstraat 18 M Leiden Telefoon blijft 071-5310111 Rabo beschuldigt concurrenten Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt naar waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en kunst- en antiekvervoer. L Qffig utrecht anp De Rabobank beschuldigt con currenten ervan extra valute- ringsdagen bij het overboeken te gebruiken om hun winst op te krikken. De bank zegt dat zelf niet te doen, omdat het om geld van de klant gaat. Als de bank overgeboekt geld enkele dagen zou vasthouden en daarover rente zou trekken, zou dat op jaarbasis bijna 250 miljoen ex tra opleveren, zegt onderdirec teur Geerts. ING en ABN Amro wilden gisteren niet reageren. Directeur Blocks van de over koepelende bankvereniging NVB twijfelt aan de bewering. „Het betalingsverkeer kost per jaar drie miljard. De valute- ringsdagen brengen 500 mil joen op. Dat is slechts enkele tientallen procenten van de to tale kosten." Blocks denkt zelfs dat de gemiddelde consument meer geld kwijt is als de valute- ringsdagen worden vervangen door tarieven: „Valutering is zo slecht niet." De Rabobank gaat in de aan val met dagbladadvertenties, waarin het valuteringsbeleid van collega's wordt gehekeld. „Bij het overboeken houden di verse banken dikwijls uw geld enkele dagen vast. Dagen waar in uw geld wel rente opbrengt, maar niet voor u. Die rente gaat naar die banken zelf', zo con stateert de bank. Geerts wil echter geen namen noemen. De Rabo heeft met collega's in de bankbranche samenge werkt aan het opstellen van een folder met uitleg over valute- ringsdagen. Toch begint de Ra bobank de campagne om dui delijk te maken dat zij het niet eens is met de valuteringsme- thodes van andere banken. Bel voor informatie of offerte: Supersnel 071 - 56175 42 Dobbeweg 8, Voorst autowassen Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. tussen de gesloten overwegbo men door is gereden. Uitgerekend op deze overweg worden bij wijze van experi ment op korte termijn 'hele' overwegbomen geplaatst. Die moeten voorkomen dat het ver keer alsnog oversteekt. De graafwerkzaamheden hiervoor waren al begonnen. De trein is door het ongeval aan de voorkant zwaar bescha digd geraakt en bij het voorste wielstel ontspoord. De trein is wel overeind gebleven. De in zittenden zijn naar het even verderop gelegen station in Bilthoven gebracht en daarvan daan met bussen vervoerd. i Postcode: - 'Tel: - Plai U.v.m. controle bezorging) 1 koudekerk aan den rijn tim brouwer de.koning De belangstelling voor de Artesialoop in Koudekerk aan den Rijn komt morgen uit een bijzondere hoek. FNV Bondgenoten en actiegroep Schone Kleren Kampagne grij pen de 52ste editie van het hardloopfestijn aan om actie te voeren tegen de werkwijze van sponsor New Balance. De Amerikaanse sportschoenenfabrikant laat volgens Hanneke van Oijen van de FNV werknemers in China onder erbarme lijke omstandigheden schoenen maken. Van de Amerikaanse zusterorganisatie Uni te weet zij dat werknemers in lawaai, vuil en gassen moeten werken tegen een hon- gerloontje. Van Oijen verwacht in bij sporthal De Ridderhof in Koudekerk geen wilde actie. „Wij delen om 12.30 uur, anderhalf uur voor het begin van de loop, pamfletten uit aan de deelnemers. Het gaat ons ook niet alleen om deze ene sponsor, want andere sportschoenenfabrikanten houden er on geveer dezelfde praktijken op na." Volgens woordvoerder Hans Schouw- mans van New Balance baseren de actie voerders zich op verkeerde informatie. „Wij hebben de actievoerders verzocht af te zien van hun plan", zegt Schouwmans. „Gaan ze toch naar Koudekerk, dan bestaat de kans op een tegenactie vanuit Amerika. Daarbij moet je denken aan een tegenactie met folders met onze informatie." Organisator Daan Bijleveld reageert laco niek op de komst van de actievoerders. „We laten het maar over ons heenkomen", zegt de Koudekerkse aannemer. „Mis schien komen er nu door deze publiciteit nog wel meer deelnemers af op onze loop. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) l automatisch (1.33.70) Oacceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/girö: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. OF BEL 071-5128 030 712141 "4001 14" maandag tl m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1