Kerk Samenleving Nieuwe Surinaamse moslimorganisatie wil WIM vervang! 'God wilde mij gebruiken als dienaar van het evangelie VRIJDAG 26 FEBRUARI 1999 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, O Strijd om Engels kerkhof sunningwell Een hobbelig grasveldje in het Engelse Sunning- well bij Oxford is inzet geworden van een ruzie tussen de kerk en de dorpsbewoners. De ongeveer driehonderd bewoners be weren. dat vier hectare van de begraafplaats rond de parochie kerk van Sunningwell feitelijk hün openbaar groen is. Het paro chiebestuur bestrijdt dat. Op de foto staat bestuurslid Avis Mul- heam op het omstreden groen. foto ap Egyptische christenen onder druk driebergen Moslim-extremisten in Egypte proberen op 'slinkse wijze' christenen tot de islam te bekeren. De christelijke men senrechtenorganisatie Jubilee Campaign zegt bewijzen te heb ben. dat chistenen met geweld worden bekeerd. Ze worden in strengbeveiligde gebouwen gelokt waar moslims hen zwaar on der druk zetten. Een 'team van verleiding' houdt de christenen de voordelen van de islam voor. Vrouwen zouden gedreigd wor den met verkrachting, als zij zich niet bekeren. In een verklaring veroordeelt de christelijke mensenrechtenorganisatie de beke ringen. Een woordvoerder zegt dat de moslimextremisten de christenen uit Egypte willen verdrijven. De christelijke bevol king van Egypte bestaat uit tien miljoen mensen. Het grootste deel van hen behoort tot de Koptisch-Orthodoxe Kerk. Acht maanden cel voor orthodoxe jood Jeruzalem Een ultra-orthodoxe jood is gisteren door de kanton rechter in Jeruzalem veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf. In december verwoestte hij met geloofsgenoten de woning van twee christelijke vrouwen. Twee andere verdachten wach ten nog op hun veroordeling. De groep radicale joden probeer de de woning van de twee jonge Zwitserse vrouwen in de door orthodoxen bewoonde wijk Mea Schearim in brand te steken. In het bijzijn van de vrouwen verbrandden zij op straat de meu bels. Als reden voor de actie voerden de daders aan. dat de vrouwen zendelingen zijn. Ultra-orthodoxe joden hebben sinds de arrestatie bij herhaling met gewelddadige demonstraties de vrijlating van de verdachten geëist. Brood voor het hart alphen aan den run» 'Brood voor het hart' is het thema van een tweetal diensten, die de Nieuw Leven Evangelie Gemeenschap in Alphen dit weekeinde houdt. Spreker is Max Molensky en er zijn optredens van de Nieuw Leven Praise Band en van het koor Metanoia uit Assen. De bijeenkomsten worden zaterdagavond om acht uur en zondagochtend om tien uur gehouden in de au la van het Scala College aan de Diamantstraat 31. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Monnickendam, M.G. Pettinga te Vianen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar: M.C. Batenburg, Valkhof 55. 3352 GC SIiedrecht; T. Verduijn, Jacob Catslaan 10, 3705 BR Zeist; A.C. Veld huizen, Hyacinthstraat 43, 4142 ZJ Leerdam; B. Rein- ders, J. Luikenstraat 16, 7461 ZC RijssenR. Kattouw, Gems 10, 1273 HW Huizen; Mw. L.J. Meijerman-Hui- gen, Oosterzoom 19, 9321 EG Peize. arnhem anp De World Islamic Mission (WIM), een koepelorganisatie van Surinaamse moskeeën, krijgt concurrentie. De Al gemene Vergadering van Soennie Moslim Organisaties wil een democra tisch vertegenwoordigend orgaan van Surinaamse moslims in het leven roe pen. Het initiatief van achttien Surinaam se moskee-stichtingen komt voort uit onvrede met de machtspositie van geestelijk leider Shah Ahmad Noorani Siddiqui van de WIM. Tegenstanders beschouwen de Pakistaan als een anti westerse fundamentalist. De nieuwe organisatie vraagt de WIM lid te wor den en de bepalingen over de alleen heerschappij van Noorani uit de statu ten te schrappen. Het gerechtshof in Arnhem behan delde gisteren het hoger beroep van de WIM tegen een moskee in Lelystad. Het moskeebestuur wilde elke verwij zing naar Noorani en de WIM uit de statuten schrappen, maar stuitte op tegenstand van de geestelijk leider. De rechtbank in Zwolle keurde eer der de voorgenomen statutenwijziging af, maar kwam het moskeebestuur te gemoet door de opheffing van de stichting te gelasten. Het bestuur kan op die manier een nieuwe stichting met nieuwe statuten oprichten. De WIM ging tegen die uitspraak in beroep. Advocaat R. de Lauwere van de WIM bestreed het oordeel van de rechter, dat de machtspositie van Noorani het functioneren van de Stichting Islamitisch Sociaal Cultureel Centrum voor Flevoland, eigenaar van moskee Al-Firdaus in Lelystad, in de weg staat. Dat Noorani krachtens de statuten het moskeebestuur bindende adviezen kan geven, betekent volgens De Lau were niet dat de geestelijk leider zich 'te pas en te onpas' met de dagelijkse gang van zaken wil bemoeien. „Als het goed gaat met de moskee, is er niets aan de hand." De absolute macht van Noorani is in strijd met de islam en hangt als een zwaard van Damocles boven de mos lims in Lelystad, betoogde advocaat E. Westerhuis van de stichting. „Ze wil len onder het juk van de WIM uit." Ze zien Noorani nog steeds als een voor aanstaand geestelijke, maar 'de paus in Rome' is hij voor hen niet. Er zijn volgens Westerhuis ii land meer Surinaamse moskt baas in eigen huis zijn, dan m die de statuten van de World Mission hebben overgenorn stichtingen die het nieuwe hebben opgericht, zijn daar \1 den van. De Lauwere was daar niet va de indruk. Volgens hem prob ganisaties zonder achterban die nieuwe koepel een positie werven. Het hof doet op 20 april uitsj De bijna 70 jarige domi nee I. Wisse (hervormd) is al zon acht jaar met de vut. Maar hij ver leent nog steeds bijstand in het pastorale werk in Rijnsburg. ,,Ik bezoek hoofdzakelijk bejaarden, maar doe geen vergader- werk meer, want daar heb ik altijd zo'n hekel aan ge had,'' verklaart hij een met lach. Op 1 mei aanstaande houdt de dominee er defi nitief mee op. Wisse begon zijn loopbaan in de buurt van zijn ge boorte plaats Kamper land, in het Zeeuwse dorp Grijpskerke, 45 jaar geleden. Daarna werden het achtereenvolgens Alm- kerk (Brabant), Vrooms- hoop (Twente), Rijnsburg, Wageningen, Zeist en ten slotte Rotterdam-Lombar- dijen. „Het is een hele rit geweest. In Rijnsburg klik te het dusdanig, dat mijn vrouw en ik er na mijn emeritaat als predikant zijn teruggekeerd." ONNO VAN 'T KLOOSTER Dominee I. Wisse: „een groot wonder, dat door de leiding van God zover is gekomen.' Nee, ik ben Rijnsburg nooit vergeten. v We hebben het hier goed gehad. Van 1968 tot 1973 was ik in dit dorp predikant In de jaren daarna, in Wa geningen en Zeist, vatte ik het plan op om ooit nog eens terug te gaan. Som mige mensen vinden de Rijnsburgers ruw en hard, maar daar moet je doorheen prikken. Dan zie je vanzelf de hartelijkheid. Bovendien is alles hier dichtbij. De ligging is gunstig. Mijn vrouw en ik hebben geen rijbewijs, ziet u. Ik bezoek nog zo'n honderdvijftig adressen. Ieder adres minstens één keer per jaar. Het merendeel daarvan, ik schat zo'n honderdtwintig, zijn be jaarden. Die dertig 'jongere' gezinnen vereisen echter de meeste organisatie. Jongeren moeten vaak allebei werken, hebben het druk, moeten sporten en dergelijke. Ouderen hebben de tijd Voor je. Naast het bezoeken verzorg ik 35 preken per jaar en leid ik een bijbelkring. Ik lees veel. Vooral over de kerkgeschiedenis. Nadat ik gestopt ben met mijn werk voor Rijnsburg zal ik mij alleen nog met vertaalwerk voor het Augustijns Instituut in Eindhoven bezighouden. Die man, Augustinus, was zo bewogen bezig om zijn kudde in het spoor van Jezus Christus te krijgen. Bijna dag en nacht. Hij verkondigde onbevangen het evange lie. Bovendien deed hij dat zodanig dat mensen van verschillende niveaus het begrepen. Dat was het knappe. Ik ben altijd geboeid geweest door die man. De boodschap van het evangelie verkondigen; daar gaat het ook mij om. Daarom ben ik predi kant geworden. De kern van mijn werk is tot op de dag van vandaag de verkondiging van de Here Jezus Christus als de Heiland, door wie er verge ving van zonden en eeuwig leven is. In mijn pre diking ben ik altijd sterk appellerend geweest: ge loof in de Here Jezus en u zult behouden wor den. Zonder hem zullen we niet goed uitkomen. Dat ik ook inderdaad predikant geworden ben. zie ik als een groot wonder, dat door de leiding van God zover is gekomen. De obstakels die er soms waren, zijn door Hem weggenomen. Hij heeft de weg naar het predikantschap voor mij geplaveid. Ik begrijp soms nóg niet hoe het mo gelijk was. Ze zeggen wel eens: Hij is uit de klei getrokken. Nou, dat geldt ook voor mij. De klei van Noord-Beveland. Kamperland, om precies te zijn. Toen was dat een klein afgelegen dorp op een eiland. Ik bewaar goede herinneringen aan mijn jeugd in de polder. Het was een kleine boer derij met veel leven: paarden, koeien, kippen en ganzen. Nu zie je op het platteland alleen nog tractoren. Het is doods: je ziet er bijna geen levend wezen meer. Maar ja, dat is overal zo. Het milieu waarin ik opgroeide vormde wel een geïsoleerde wereld. Ik heb het niet als negatief ervaren. Maar wat er in de samenleving gebeurde, ging eigenlijk aan mij voorbij. Lange tijd heb ik mij daardoor erg onvolwassen gevoeld, en een beetje schuw of verlegen. Ik was zo met mijn werk in de kerk be zig, dat ik de wereld daarbuiten niet zo goed ken de. De jaren zestig heb ik bijvoorbeeld nauwelijks bewust meegemaakt, zoals anderen die tijd er- Ik was naar huidige begrippen al op erg jonge leeftijd predikant. De eerste keer dat ik naar een ziekenhuis toe moest - ik zal zo'n drie- of vieren twintig jaar zijn geweest - ging ik met vrees en beven. Ik had nog nooit een ziekenhuis van bin nen gezien. Al die apparatuur en andere toestan den: het was zo'n vreemde wereld voor mij. Te gen begrafenissen en- rouwdiensten zag ik ver schrikkelijk op. Ach, je stond overal vreemd te genover. Je kende de wereld, de samenleving niet. Alleen je eigen familie. Ik kom uit een gezin met zes kinderen en was de uitschieter, want de anderen zijn allemaal op het eiland gebleven. Ik ben de enige die heeft doorgeleerd, op aanraden van de bovenmeester. Zo ging dat toen. In 1941, oorlogstijd, ging ik naar het gymnasium in Mid delburg. Mijn vader was een eenvoudige agrariër. Hij wist niet eens wat hij zich bij een gymnasium moest voorstellen. Door de oorlog was het een moeilijke tijd, met veel ongemakken. Desondanks verliep mijn studie vlot. Enkele jaren later - ik zat nog op het gymnasium - zei de predikant in mijn ge boortedorp dat hij er van overtuigd was, dat ik predikant zou worden. Waarom weet ik niet. Hij blijkt in ieder geval een profetische blik te heb ben gehad. Langzamerhand groeide ook in mij het verlangen predikant te worden. Hoewel ik er soms aan dacht klassieke talen te gaan studeren. Ik heb dus geen uitgesproken roeping gehad, maar ging ge leidelijk zien dat God mij wilde gebruiken als die naar van het evangelie. Tegenwoordig ben ik bepaald niet verlegen meer. foto dick hoci Ik probeer ook zoveel mogelijk van alles a men: sta veel meer open voor die buiten Dat wil niet zeggen dat ik het overal mi ben. Neem het Samen Op Weg-proces. D re organen van de kerk zijn mijns inzia verkeerde weg ingeslagen. Men heeft ru doende geluisterd naar de achterban, het kerkvolk. En het laat zich aanzien dat er H zullen vallen, als het zo blijft doorgaan. 1 Ik voorzie een gedeeltelijke kerkscheurj men was afgestevend op een federatie \j ken, zou er wellicht niets aan de hand I weest. Nu het een fusie moet worden, het ergste. Wij beleven een tijd van individualisme eJ me, ook in de kerken. Dat zien wij met ni de zondagen. Gemeenteleden, ouderen er ren, ontlopen soms hun eigen plaatselij diensten om het elders te zoeken. Wanne bij een uitgesproken modaliteitsverschil geding is, kan ik er vrede mee hebben. Ma gaat het daar niet om en probeert men z me behoeften te verzadigen op plaatsen, ken waar de 'spijzen' lekkerder, smakel gemakkelijker verteerbaar zijn. Ik bedoel prediking of liturgie. En hiermee heb ik d( ste moeite. In de plaatselijke gemeente als broeders en zusters aan elkaar verb van Godswege. Net als in een gezin zoeken wij onze broeders en zusters niet zelf uit. Zelfs wanneer deze ons in de gemeente niet liggen, moeten wij met elkaar optrekken, om Christus wil. Dat is gemeente zijn. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Zaterdag 25 Februari LEIDEN - De heeren Willemsom en Kray (firma Leroi) hebben hun hoeden-, petten- en kleedmgmagazijn, aan de Haarlemmerstraat bij de Bouwelouwesteeg, doen ver bouwen en dit wel op een wijze, dat de vorige winkel er niet meer in te herkennen is. Twee groote spiegelruiten naast een ruime portiek vormen er thans de winkelpui, waar nu gelegenheid is, met een goede verlichting, op voldoende wijze te étaleeren. De artikelen daartoe in hee ren-, jongeheeren- en kinderkostumes, dassen, fronts, hoeden en petten, enz. vormen er een groote verschei denheid. Het geheel ziet er thans netjes uit en de verbe tering overeenkomstig detiedendaagsche eischen trekt dadelijk de aandacht. Veel succes! LEIDEN - Een aardappelenkoopman te Leiden had een knecht in dienst, dien hij belastte met het verwerken van aardappelen. Hij werd gewaarschuwd, dat de knecht, die pas bij hem in dienst was, minder eerlijk zoude zijn. Dientengevolge hield hij den knecht in het Oog en ont dekte hij, dat deze een klein half mud had weggeschon ken aan een kameraad, die ze aan een vrouw zou hebben verkocht voor 28 stuivers, die later eerst zouden betaald worden. Voorloopig kreeg hij 5 centen voor het thuisbren gen. Het O.M. bij de Haagsche rechtbank, waar beide man nen zich hadden te verantwoorden, in aanmerking ne mende, dat geen van beide mannen als 't ware eenig voordeel van hun daad hadden genoten, vorderde voor ie der der beklaagden 3 weken gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. ZOETERWOUDE - De brievenbus, die thans geplaatst is op het dorp, wordt maandag overgebracht naar de woning van den postbode' D., 20 op het Watertje. Deze regeling strekt niet alleen tot gemak van den betrokken postbode, maar tevens om te voorkomen, dat de straatjeugd er mis bruik van make, wat wel eens het geval was. Dinsdag 26 februari LEIDEN - De stichting 'Nieuw Leids Dierenasyl' meldt over het afgelopen jaar het volgende: Door de gemeentepolitie te Lei den werden als zwerfdieren aan het asyl gebracht: 156 honden en 18 poezen. Door inwoners van Leiden werden als zwerfdie ren gebracht: 184 honden en 176 poezen. Vanuit de gemeen te Alphen a/d Rijn werden door de gemeentepolitie gebracht: 25 honden en 8 poezen. Vanuit dezelfde gemeente door inwo ners gebracht 6 honden en 3 poezen. Uit de gemeente Lei derdorp kwamen totaal: 32 hon den en 18 poezen. Uit andere gemeenten, t.w. Alkemade, Zoeterwoude, Hazerswoude, Noordwijkerhout, Katwijk, Voor hout, Voorschoten enz. werden gebracht: 49 honden en 51 poezen. In totaal werden dus als zwerfdier aangenomen 452 honden en 274 poezen. In 36 gevallen lukte het de eigenaar van het zwerfdier te vinden. Re kening houdend met het feit dat een zwerfdier minstens 14 da gen in het asyl verblijft komt het aantal verzorgingsdagen op 10164. ZOETERWOUDE - Op het mdu- Op het Waardeiland wordt flink gebroken. De oude panden van de NV Koninklijke Grofsmederij vallen ten offer aan de slopershamer. De kettingfabriek verdwijnt. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD strieterrein Groote Polder in Zoeterwoude is in opdracht van Concordia Zoeterwoude b.v. ge start met de bouw van een be- drijfshallencomplex, dat be stemd zal zijn voor opslag- en distributiedoeleinden. In totaal zal ongeveer 12.000 m2 ge- bruiksgerede bedrijfsruimte worden verwezenlijkt, voorzien van showroom- en kantineacco- modatie. Gistermiddag heeft wethouder Duyndam van Zoeterwoude de eerste paal geslagen. In februari volgend jaar hoopt men met de laatste van de (in totaal) drie hallen klaar te zijn. Het ontwerp van de hallen is van het archi tectenbureau Ir. J. Vlaming uit Utrecht. LEIDEN- De N.V. Koninklijke Nederlandse Grofsmederij gaat een nieuwe toekomst tegemoet. Morgen wordt in "De Groote Pol der", het in Zoeterwoude gele gen industrieterrein van Leiden en Zoeterwoude, de eerste paal geslagen voor een nieuwe fa briek. Geen uitbreiding, zoals in vroeger jaren, maar vervangende nieuwbouw, want de KNG laat in Leiden twee terrein achter. De vette jaren van de Grof smederij zijn achter ons. De glo rietijd van een portefeuille vol opdrachten. De tijd ook van 700 man personeel en dus Leidens grootste bedrijf. L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr. 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer. chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071 - 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 1 071- 5356230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verst het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,- ki betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnt worden verzonden geldt een toeslag va aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen* van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikb informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, G K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth. 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178 Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16