Kankerverwekkende stoffen in speelgoed ABN Amro boekt tóch winststijging Uw geld is uw geld. vindt u niet? Economie Prima kwaliteit riet Winst Delta Lloyd boven half miljard KPN investeert nog eens 700 miljoen in telefoonnet Explosieve groei rechtsbijstandverzekering j ritse steun voor Rover: 320 miljoen jpENDe Britse regering is bereid de productie van auto's in Rover-fabriek in Longbridge (14.000 werknemers) met 320 Ijoen gulden te steunen. De Europese Unie zou eenzelfde be- ig in de fabriek willen steken. De regering in Londen hoopt ihet Duitse autoconcern BMW, dat Rover in 1994 kocht, ko- ;nde maand bekend zal maken dat de fabriek in Longbridge i nieuwe middenklassewagen zal produceren. BMW heeft tot dusver niet toegezegd. Er doen nog steeds geruchten de jlde dat het Duitse concern de fabriek wil sluiten. Vorig jaar lesten al 2.500 banen bij de Britse autofabrikant worden ge- ïrapt. AO grondpersoneel Martinair rond sterdam De ruim 1.000 werknemers bij het grondpersoneel Martinair kunnen de komende twee jaar rekenen op een van twee keer 2,25 procent. Daarnaast komt er kinderopvangregeling, vergelijkbaar met die van de KLM. k is de zogenoemde flexregeling verbeterd. Flexdiensten wor- beter vergoed en er komt een maximum aan. Dit heeft FNV ndgenoten na afloop van de onderhandelingen bekendge- i lakt. Martinair en bonden gaan Schipholbreed nog overleg- n over een betere vervoerregeling. Daarbij gaat het vooral om hoge parkeertarieven voor het personeel dat met de auto int. Ook komt er onderzoek om in de toekomst op 60-jarige ftijd met VUT te gaan. [inder vluchten Schiphol dan gepland iiphol Het aantal vliegtuigen dat Schiphol in de periode no- mber-januari heeft aangedaan is achtergebleven bij de ver- ichting. Het aantal starts en landingen bleef met 89.035 vier achter bij de prognose in het gebruiksplan. Dat blijkt [gegevens over het eerste kwartaal die de luchthaven gisteren Het gebruiksplan van de luchthaven loopt van rember tot en met oktober. Schiphol wijst op het vertrek van i paar internationale luchtvaartmaatschappijen en de afna- van het binnenlandse vliegverkeer. Bovendien zijn in janua- nige honderden vluchten geannuleerd door het slechte er. Schiphol verwacht dat het aantal woningen met ernstige uidsoverlast dit jaar uitkomt op 10.800. riesland Bank sluit 20 kantoren j' jwarden De Friesland Bank sluit voor eind 2000 twintig van ar 55 filialen. Het betreft vooral kleine kantoren op het platte- ïd. De bank wil hiermee extra geld vrij maken om te kunnen -esteren in telebankieren, Internet en persoonlijke advisering. i!i ïtslagen zullen er niet vallen, maar tijdelijke contracten wor- I' n niet meer verlengd. Nog maar weinig mensen nemen geld aan het loket. De Friesland Bank wil in dorpen waar de bank i rdwijnt geldautomaten plaatsen. Bovendien gaat de bank in nenwerking met Van Lanschot en SNS-bank het elektronisch nkieren stimuleren. elefoonverkeer Cuba-VS verbroken 'ana De Italiaans-Cubaanse onderneming Etecsa heeft de 'elopen nacht bijna alle telefoonverbindingen tussen Cuba en VS verbroken. Volgens een medewerker van Etecsa hebben f Amerikaanse maatschappijen die bijna 1.000 telefoonlijnen heren, een betalingsachterstand van 38 miljoen gulden. De i efoonlijnen zijn de enige verbinding tussen de miljoenen Cu- 1 anse ballingen in de VS en hun familieleden die op het eiland ij de Caribische Zee zijn gebleven. Etecsa had de vijf maat- happijen tot middernacht de tijd gegeven om te betalen. fee andere bedrijven hebben het verschuldigde bedrag wel Idaan. emiddeling bij American Airlines rt worth De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij American rlines en de pilotenvakbond in de VS zijn het eens geworden er een bemiddelingspoging om een conflict over salarissen ide weg te ruimen. De piloten staakten eerder deze maand n dagen, omdat ze voor hun collega's van Reno Air hogere larissen willen. Deze maatschappij is onlangs door American rlines overgenomen. De gezagvoerders staakten niet alleen uit ciaal gevoel, maar ook uit angst dat hun eigen inkomen wordt |j rlaagd. De staking leidde tot een grpte chaos op de bestem- ingen die de luchtvaartmaatschappij aandoet. Vele vluchten nden niet worden uitgevoerd. Wereldbank geeft Rusland weer geld l ?skou Voor het eerst sedert de ineenstorting van de Russi- 5, he economie in augustus vorig jaar gaan er weer leningen van Wereldbank naar Rusland. Rusland en de Wereldbank zullen n het eind van de week contracten sluiten ter waarde van 1,6 iljard gulden Een lening van 800 miljoen is bedoeld voor de ïtwikkeling van het wegennet in Siberië. De andere helft is ipr de herstructurering van de kolensector. Minister Sjapoval- - nts (economische zaken) hooptj binnen tien dagen zijn hand- keking hoopt te zetten onder een contract voor een lening van 1 miljard. Deze lening is een onderdeel van de veertig miljard e het IMF vorig jaar bevroor wegens onenigheid over de voor- larden. ranse partner vervoersbedrijf Syntus recht Het openbaarvervoerbedrijf Syntus, dat vanaf 30 mei de Achterhoek bus- en treinvervoer gaat verzorgen, krijgt een rde aandeelhouder. Het Franse Cariane Multimodale Inter- itionale (CMI) wordt naast NS Reizigers en de VSN Groep me t-eigenaar. CMI zal eenderde van de aandelen van Syntus in i.èzit krijgen. NS en VSN vinden het aantrekken van CMI voor thand liggen omdat Cariane in eigen land gespecialiseerd is geïntegreerd multimodaal vervoer. Voor de aanschaf van euw materieel heeft het ministerie van verkeer en waterstaat ertig miljoen beschikbaar gesteld. amenwerking MetLife met Asahi i,i )KYODe Japanse levensverzekeringsmaatschappij Asahi en ïar Amerikaanse branchegenoot Metropolitan Life Insurance letLife) gaan samenwerken op het gebied van vermogensbe heer. Dit hebben functionarissen van Asahi bevestigd. De twee aatschappijen richten een gezamenlijke onderneming op, aarin ze elk een belang van 50 procent hebben. Het is de eer- in zijn soort waarin een grote Amerikaanse levensverzeke- en een soortgelijke Japanse onderneming sa- enwerken. Asahi is het op vier na grootste levensverzekerings- incern van Japan. MetLife neemt op de Amerikaanse levens- ïrzekeringsmarkt de tweede plaats in. Netto-resultaat omhoog naar vier miljard den haag anp Twee kinderspeeltjes op de Nederlandse markt bevatten gevaarlijke kleurstoffen. Het gaat om een bruine teddy beer van Vroom Dreesman en een rode, zachte ram melaar van het merk Tiny Love die in de Toys 'r Us win kels te koop is. in de rammelaar en het horlo gebandje bestaat het vermoe den dat deze kanker kan ver oorzaken. De kleurstoffen kun nen via de huid in het lichaam worden opgenomen. Kinderen lopen gevaar als ze op de knuf fels gaan sabbelen, zo waar schuwt de Consumentenbond. De bond heeft de winkelbe drijven gevraagd de gewraakte artikelen uit het assortiment te nemen. V&D en Hema hebben dat inmiddels gedaan, stelde Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond onder tweehonderd producten. Ver der zijn gevaarlijke kleurstoffen aangetroffen in een bruinieren horlogebandje van de Hema en in een zwartlederen 'casual jack cow nappa' bij V&D. Vast staat dat de stof die ge vonden is in de teddybeer en het jack kankerverwekkend is. Van de stof die is aangetroffen een woordvoerder van het Vendex-concern, waartoe de twee behoren, gisteravond. Toys 'r Us was niet voor com mentaar bereikbaar. Volgens de Consumenten bond is het gebruik van de be treffende kleurstoffen in kle ding verboden. Speelgoed valt nu niet onder de wet, maar dat moet in de ogen van de organi satie veranderen. „Gezien de gezondheidsrisico's moet ook een algeheel verbod worden af gevaardigd op het gebruik van deze kleurstoffen in speel goed." Klanten die de betreffende artikelen bij V&D en Hema hebben gekocht, kunnen deze inleveren en hun geld terug Rake klappen bij schadeverzekeringen amsterdam anp Het schadebedrijf van verzeke raar Delta Lloyd heeft vorig jaar rake klappen opgelopen. De brutowinst werd ruim gehal veerd van 77 tot 36 miljoen. De vele branden, stormen en wa teroverlast werden Delta Lloyd Schade, goed voor een zesde van de omzet, in 1998 te veel. Vooral de autoportefeuille baart bestuursvoorzitter Jansen zor gen. Met autoverzekeringen kwam de dochter van de Britse verze keraar Commercial Union uit op een verlies van zestien mil joen gulden. Een jaar eerder was dat nog een winst van der tig miljoen. „Een autoverzeke ring begint steeds meer op een sociale verzekering te lijken", meent Jansen. De terugtreden de overheid is daar volgens hem de oorzaak van. Een pre mieverhoging met gemiddeld tien procent moet het tij bij de autopoot keren. Delta Lloyd heeft vorig jaar voor het eerst de totale groep- winst boven het half miljard gulden weten te tillen. De afde ling levensverzekeringen stuw Bestuursvoorzitter Jansen van Delta Lloyd maakt zich zorgen over de tegenvallende resultaten binnen de portefeuille autoverzekeringen. foto gpd theo böhmers de de nettowinst met negen procent op tot 503 miljoen. De omzet groeide met veertig pro cent tot 8,1 miljard aanmerke lijk sneller. De overname van de Duitse branchegenoot Berlini- sche Leben had daar een groot aandeel in. Het Duitse bedrijf heeft zijn draai nog niet gevonden bin nen Delta Lloyd. De omzet en het resultaat zijn in 1998 margi naal gestegen. Deelnemingen in andere bedrijven moeten de doelstelling inlossen om in Eu ropa uit te groeien tot een be langrijke financiële dienstverle ner. Gemis van een beursnote ring staat de inlijving van duur dere bedrijven in de weg. Het bestuur van Delta Lloyd wil wel graag naar de beurs. „Maar on ze Britse aandeelhouder koes tert ons ten zeerste, dus een beursgang is op korte termijn niet aan de orde." amsterdam anp WANNEPERVEEN Rietsnijder dorp zit de vorst nog enigszins in medewerkers hebben in deze pe- „De kwaliteit van het riet is pri- Slot uit Wanneperveen hoopt dat de grond waardoor het rietsteken riode altijd de handen vol aan het ma", zegt Slot. „Mooi hard en het weer niet al te warm wordt. In wat gemakkelijker is dan wanneer rietsnijden voor dakbedekkingen niet te dik." de omgeving van het Overijsselse de grond drassig is. Slot en zijn maar ook voor de stoelenmatterij. foto anp peter wassing Vende.x bereid artikelen terug te nemen na alarmbel Consumentenbond ABN Amro heeft alsnog een winststijging geboekt van 176 miljoen. Eind vorig jaar stelde het bedrijf de winstverwachting naar beneden bij en dacht geen winststijging te kunnen laten zien. Vandaag maakte de bank echter bekend dat de netto winst met 4,5 procent is geste gen naar 4,02 miljard. Over 1997 was dat 3,85 miljard. De winststijging ligt ver bene den de 12,5 procent jaarlijkse winstgroei die de bank zichzelf tot doel stelt. De eerste zes maanden van vorig jaar groei den de resultaten van de bank nog sterk. De crisis in Rusland, de verliezen door problemen in de opkomende markten, pro blemen in de beleggingsporte feuille en hogere belastingdruk, zorgden voor de omslag in de tweede helft van het jaar. De bank verwacht dat het dit jaar de winstdoelstelling kan halen. Daarbij wijst de raad van bestuur op de krachtige positie van de bank in de wereld en de goede gang van zaken in de ontwikkelde landen. De problemen bij de Russi sche banken en extra maatrege len voor de risico's in Indone sië, Thailand en Pakistan kost ten 668 miljoen. Betalingspro blemen van klanten in Azië en Latijns-Amerika zorgden voor een bedrag van 1,405 miljard aan debiteurenvoorzieningen. Per saldo trok de bank vorig jaar 1,85 miljard uit de strop- penpot. Dat is 250 miljoen meer dan het jaar ervoor. De resultaten uit financiële transacties kregen ook een tik van de problemen op de opko mende markten. Daar verloor de bank 306 miljoen gulden waardoor het totaalresultaat van dit onderdeel slechts met 4,3 procent steeg naar 2,54 mil jard. De handel in effecten en valuta waren wel winstgevend. Het resultaat op handel in afge leide beleggingsproducten of derivaten bleef bijna gelijk. Door de gedaalde aandelen koersen moest de bank 213 mil joen afboeken op de aandelen die het zelf bezit. krijgen. De twee winkelbedrij ven kondigen hun terughaalac- tie morgen met advertenties in de dagbladen aan. Welke aantallen ermee ge moeid zijn kon de Vendex-zeg- man niet direct aangeven. Hij schat dat een 'paar honderd' teddybeertjes uit de handel zijn genomen. Vendex zal de schade verha len op de leveranciers. „In de voorwaarden is opgenomen dat de fabrikant moet voldoen aan de Warenwet." Het horloge bandje is een eigen merk van Hema. Volgens de zegsman worden nieuwe producten ge test, maar dat zou in dit geval bij nabestellingen niet zijn ge beurd. Werkgevers bouw niet bezorgd over werkdruk amersfoort anp De werkgevers maken zich in tegenstelling tot de bonden geen grote zorgen over de werkdruk in de bouw. „Werk druk zegt niets over gezond of ongezond zijn", zegt F. van Ho ve van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB). „Terwijl in bijna alle sectoren meer men sen in de WAO terecht komen, daalt de instroom vanuit de bouw. Dat is een belangrijk ge geven." De Bouw- en Houtbond FNV presenteerde onlangs een on derzoek waaruit blijkt dat een kwart van de bouwvakkers de kans loopt ziek of arbeidsonge schikt te worden door de hoge werkdruk. Uit een studie van de Rijksuniversiteit Groningen blijkt dat de combinatie van lange werkdagen, zwaar licha melijk werk, onvoldoende in spraak, eentonig werk in de bouw en bij woningcorporaties funest is voor de gezondheid. De werkdruk in de bouw is volgens de Rijksuniversiteit Groningen hoger dan in andere bedrijfstakken. Smaakvervlakking bedreigt toekomst ambachtelijk ijs vianen gpd „Volgens de letter van de wet is een Snickers-ijsje ijs, maar volgens mij is het een bevro ren snikkel. En aan zo'n klein, pissig Viennetta-taartje uit de supermarkt, dat al kraakt als je ernaar kijkt, heb je ook niks." Meesterijsbereider J. Bier mans uit Venlo is er stellig van overtuigd dat zijn eigen, am bachtelijke versnaperingen veel beter smaken. Maar hij en zijn collega's zien hun markt aandeel steeds verder teruglo pen. De 327 Nederlandse ijssa- lons waar het 'echte spul' wordt bereid, hebben met een gemiddelde omzetdaling van 4,3 procent een moeilijk jaar achter de mg. Dat concludeert de 'Sector IJsfrica' van Ko ninklijke Horeca Nederland na een enquête. De ijsberei- ders, die de uitkomst deze week op hun beurs IJsvak '99 in Vianen voorgeschoteld kre gen, keken er niet van op. „Het is het weer, meneer", zegt Biermans. Ook de be schuldigende vingers van zijn collega's wijzen naar de he mel. Het water kwam deze zo mer met bakken tegelijk uit de lucht. Maar er is meer aan de hand. Naast de omzetdaling van vorig jaar, zien de am bachtelijke ijsbereiders hun marktaandeel al enkele jaren teruglopen. Waar de ijssalons in '92 volgens Biermans nog acht a negen procent van de totale ijsverkoop voor hun re kening namen, ligt dat per centage nu op zes procent; ijs uit de fabriek wint terrein op de verse variant. De vaklui constateren daar om dat er sprake is van 'smaakvervlakking' bij de Ne derlandse consument. „Veel mensen vinden tegenwoordig ccn hamburger toch ook lek kerder dan een tournedos", zegt Biermans. „Wat je bij ons koopt, is altijd vers en dus lek kerder dan een Magnum", zegt P. den Ouden die een zaak in Hoorn heeft. Hoe de ijsbereiders moeten terugslaan, is de vraag die de branche op dit moment bezig houdt. De eerste grote stap staat gepland voor september, met de oprichting van het 'Ijs- centrum Nederland'. Dit gaat cursussen op financieel- en marketinggebied verzorgen. Vrijwel iedereen die iets met de productie van ambachtelijk ijs te maken heeft, is vertegen woordigd in het centrum in oprichting. Volgens Biermans was in het verleden slechts de helft van zijn collega's op één of andere manier georgani seerd. Zo zijn er onder meer twee werkgeversbonden, een aparte organisatie van Itali aanse ijsbereiders. en de afde ling van Koninklijke Horeca Nederland. den haag anp Om het tekort aan telefoonlij nen op te heffen, gaat KPN Te lecom dit jaar 700 miljoen gul den vrijmaken. Daarmee ko men de totale investeringen door de voormalige PTT op drie miljard alleen al voor het vaste- telefoonnet, dus exclusief het GSM-net. De afgelopen tijd klaagden concurrenten steen en been over de 'files' die ontstaan op de KPN-lijnen. Deze telefoon maatschappijen maken deels gebruik van het KPN-net. Sommige bedrijven hebben al een klacht over de schaarste ingediend bij de OPTA, de on afhankelijke toezichthouder in de telefonie. KPN-concurrent Enertel wil de uitspraak daar van niet afwachten en heeft zelfs een kort geding aange spannen tegen KPN. KPN erkent dat er een capaci teitsprobleem is, maar wijst er op dat de markt veel sneller is gegroeid dan iedereen had ge dacht. Vooral de populariteit van Internet vreet capaciteit. Niet alleen explodeert het aan tal aansluitingen op het net. een gemiddelde 'Internetsessie' duurt ook nog eens drie tot tien keer zo lang als een telefoonge sprek. KPN wijst er fijntjes op dat de nieuwe telecombedrijven, die als paddestoelen uit de grond schieten, volop gebruikmaken van het KPN-net, in plaats van eigen kabels te trekken. De voormalige PTT denkt dat de lage prijzen voor het gebruik van het KPN-net. vastgesteld door de toezichthouder OPTA, het aanleggen van eigen netten niet bevorderen. larks Spencer ;gt 31 managers wacht aan den haag gpd Het aantal gezinnen dat in Ne derland rechtsbijstand verze kert, groeit explosief. In 1998 nam het aantal polissen met 42 procent toe, zo meldt SRK Rechtsbijstand, het kantoor dat voor veel verzekeraars de scha deafwikkeling afhandelt. Vorig jaar werden er 41.000 zaken aangemeld. „De gang naar de rechter is steeds gewoner geworden", zegt onderzoeker R. Licht van bureau MoneyView Research. „Het komt steeds vaker voor dat in een conflict juridische bijstand als onmisbaar wordt ervaren. De kosten van rechts bijstand kunnen dan snel oplo pen." Hij rekent voor dat een beetje advocaat tegenwoordig tot 300 gulden per uur declareert. Ter wijl de overheid het mes heeft gezet in gesubsidieerde rechts hulp en bijvoorbeeld ook de verplichte eigen bijdragen om hoog zijn gevlogen. Een jaar premie voor rechtsbijstand tus sen de 120 en 366 gulden pakt in verhouding voordelig uit. Het scheelt in welk gebied de consument rechtsbijstand wil hebben. Licht: Als je niet bui ten de Benelux komt, waarom zou je een werelddekking af sluiten?". Verder bieden ver schillende verzekeraars op uit eenlopende punten geen of geen volledige dekking; dat va rieert van problemen met de alimentatie en een bestem mingsplan tot aankoop van een tweedehands auto of beschul diging van een strafbaar feit. Bij de keuze van een verzekering is daarom niet alleen de premie (eventueel inclusief no claim en pakketkorting) doorslagge vend, maar ook de gewenste dekking. Elke maatschappij kent haar ei gen voorwaarden, maar voor de consument is het-nauwelijks nodig dat allemaal door te spit ten. De hier genoemde dingen zijn de belangrijkste weetjes. En denk niet dat, zodra de polis is getekend, de tijd rijp is om lek ker op kosten van de verzeke raar onbelemmerd te gaan pro cederen. Maatschappijen zijn namelijk niet verplicht zaken in behandeling te nemen. Zij kij ken hoe groot de kans op een overwinning is. Geen enkele maatschappij zal onbeperkt procederen of kosten maken. Zo mogen de kosten vaak niet meer zijn dan 'maximaal ge bruikelijke kosten'. Sommige maatschappijen hebben nog een ontsnappingsclausule: als je zelf procedeert en wint, beta len ze de kosten. De gespecialiseerde rechtsbij standverzekeringen behoren gemiddeld tot de duurdere. Terwijl de gedekte schadebe dragen weinig verschillen. Dat komt, schetst Licht, onder meer doordat de gespecialiseerde verzekeraars bijvoorbeeld advo caten in dienst hebben. In hun 'interne' kosten zijn dus de du re juristen al opgenomen terwijl andere maatschappijen advo caten van buiten moeten inhu ren, dat zijn dan 'externe kos- Bij het overboeken houden diverse banken dikwijls uw geld enkele dagen vast. Dagen waarin uw geld wel rente opbrengt, maar niet voor u. Die rente gaat namelijk naar die banken zelf en alles bij elkaar verdienen ze daar jaar lijks vele miljoenen extra mee. 'Valutering' heet dit in mooi bankjargon. Nu heeft de Rabobank al eerder bewezen geen doorsnee bank te zijn en ook wat dit betreft zijn we anders. De Rabobank is tenslotte een coöperatieve bank. Het belang van de klant staat voorop en uw geld is uw geld. We brengen u nooit meer kosten in rekening dan die strikt noodzakelijk zijn. We beheren uw geld graag en goed. En daarbij telt elke cent en elke dag. U vindt ons ook op internet: www.rabobank.nl Wilt u meer weten? Kom dan even Ifangs bij uw Rabobank.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9