Advocaten mogen Öcalan bezoeken Pech in Lech? Nog geen negatief reisadvies ANVR strijd tegen racisme Verslagenheid groot in Achterhoek Latrelatie op de piste? Buitenland Doden bij rellen in Oost-Timor Grimmige sfeer na Rambouillet Europese socialisten verdeeld over Cresson NDERDAG 25 FEBRUARI 1999 erdachte Omagh beschuldigd 9linIn Dublin is gisterochtend een 48-jarige man officieel in van beschuldiging gesteld in verband met de bloedige maanslag in het Noord-Ierse plaatsje Omagh, vorig jaar au- Colm Murphy wordt verdacht van samenzwering om bomaanslag te plegen en van het lidmaatschap van een ver den gewapende organisatie. Hij is de eerste verdachte die rmeel van de aanklacht tegen hem op de hoogte is gesteld. Op moet hij voor de rechter verschijnen. De Ierse en politie hebben zondag en maandag in totaal elf aangehouden. Van hen zijn er twee inmiddels weer op je voeten. Bij de bomexplosie kwamen 29 mensen om het le- n en vielen meer dan tweehonderd gewonden. resident Jeltsin hersteld jSKOuDe Russische president Jeltsin is weer beter. De afge- pen twee yveken heeft hij bijna alle dagen gewerkt. Dat heeft n woordvoerder gisteren verklaard. Jeltsin werd in januari in ziekenhuis opgenomen met een bloedende maagzweer. Hij toen nog maar net in het Kremlin teruggekeerd na een verblijf in het sanatorium wegens verschillende zondheidsproblemen. De Russische president brengt naar rwachting eind maart een bezoek aan Frankrijk. Dat bezoek aanvankelijk gepland voor januari. Kerst wil hij dit jaar in thlehem vieren. luim 60 doden bij vliegtuigongeluk In het oosten van China zijn gisteren 64 mensen omge- men bij een vliegtuigongeluk. Een toestel van China South- Airlines stortte zo'n 1200 kilometer van de hoofdstad Pe neer. Geen van de inzittenden, dien Chinezen, overleefde crash. Het toestel was op weg van Chengdu, in het zuidwes- n van China, naar de oostelijke havenstad Wenzhou. Volgens officiële Chinese persbureau Xinlmap explodeerde het egtuig, een in Rusland gebouwde Tupolev 154, drie seconden het de grond raakte. Over de oorzaak van de ontploffing nog onduidelijkheid. De Chinese autoriteiten hebben n onderzoek aangekondigd. Ook de mogelijkheid van een wordt onderzocht. Lanklager eist vrijspraak Fabius rijs In het proces om besmet bloed tegen de Franse ex-pre- lier Laurent Fabius en de ex-ministers Georgina Dufoix en Ed- ond Hervé heeft de aanklager gisteren ontslag van rechtsver- ilging geëist. Volgens aanklager Burgelin is tijdens het twee eken durende proces niet bewezen dat de voormalige be- indslieden een misdaad hebben gepleegd. Het drietal staat te- cht voor het Hof van Justitie van de Republiek omdat de poli- :i in de jaren tachtig het gebruik van bloed hebben toegestaan it niet was getest op hiv, het virus dat aids veroorzaakt. Ten inste zeshonderd mensen die besmet bloed kregen, zijn in- iddels aan de immuunziekte overleden. loeien bij Bagdad gebombardeerd iGDADWesterse gevechtsvliegtuigen hebben gisteren doelen j Bagdad gebombardeerd. De Iraakse autoriteiten hebben ge- :gd dat bommen op delen van Bagdad vielen en dat er burger- achtoffers zijn. Volgens een Amerikaanse zegsman hebben de merikaanse en Britse gevechtsvliegtuigen doelen aangevallen vijftig kilometer ten zuiden van Bagd&d. Hij zei dat deze aan dien het dichtst bij Bagdad waren sinds de operatie Desert Fox december. De Amerikanen en Britten dwingen met meer dan iO gevechtstoestellen af dat er geen Iraaks luchtverkeer is in en grote noordelijke en zuidelijke zone. Die no-flyzone werd de Golfoorlog (1991) ingesteld. Sinds de grote bombarde- ienten van december verzet Irak zich tegen de patrouilles in ie de vliegvrije zones. .angdurigste politieke gevangene vrij iejon Zuid-Korea heeft vandaag de Noord-Koreaan Wong ang-gak uit de gevangenis vrijgelaten. De 71-jarige Wong zat 1 jaar vast en werd beschouwd als de langst vastzittende poli- eke gevangene ter wereld. Hij werd in de jaren vijftig opgepakt, >en hij als commandant van een Noord-Koreaanse eenheid uid-Korea was binnengedrongen. Wong profiteerde van een mnestie die president Kim Dae-jung van Zuid-Korea in ver and met zijn eenjarig ambtsjubileum heeft afgekondigd. Hij ad vorig jaar al vrij kunnen komen, maar weigerde een verkla- ing te ondertekenen waarin hij beloofde zich aan de Zuid-Ko- eaanse wet te houden. Behalve Wong hebben nog zestien an- ere politieke gevangenen*die ten minste 28 jaar vastzaten, hun rijheid herkregen. )uitser in VS geëxecuteerd lorence-washington De 35-jarige Duitser Karl LaGrand is gis- ?ravond in de gevangenis van Florence in de Amerikaanse staat rizona geëxecuteerd. Hem werd een dodelijke injectie toege- liend. LaGrand, die wegens een roofmoord was veroordeeld, is Ie eerste Duitser aan wie sinds de Tweede Wereldoorlog in de 'S de doodstraf is voltrokken. Zijn een jaar oudere broer Walter, lie bij de roofoverval betrokken was, wordt volgende week ge- xecuteerd. Het .Amerikaanse Hooggerechtshof had gisteren ge weigerd uitstel van executie te verlenen. De beide broers be- oofden in 1982 een bank in Arizona. Ze doodden daarbij een lankemployé. De broers warén toen achttien en negentien jaar. )e Duitse bondskanselier Gerhard Schroder vroeg de VS eerder leze maand de doodvonnissen niet te voltrekken. ETA zet bestand voort lADRiDDe ETA zet het bestand voort dat ze met ingang van 18 eptember eenzijdig afkondigde. Volgens de Baskische afschei- lingsbeweging is er een aantal 'hoopvolle ontwikkelingen' te ien geweest in de afgelopen maanden. Maar de beweging blijft )ij haar weigering haar wapens in te leveren. In een verklaring lie aan twee Baskische kranten en een Baskisch radiostation is erstuurd, prijst de ETA 'de steeds moediger' houding van de jematigde nationalistische partijen in Baskenland, die dëafge- open maanden toenadering hebben gezocht tot Herri Batasu- ïa, de politieke vleugel van de ETA. Clintons krijgen geld voor advocaten VASHiNGTONOngeveer vijftigduizend Amerikanen hebben 9 biljoen gulden bijeengebracht om president Clinton en diens touw Hillary te helpen hun a'dvocaten te betalen. Dat heeft de iioegere senator van Clintons thuisstaat Arkansas, David Pryor, 'isteren bekendgemaakt. Pryor stichtte het fonds voor hulp aan de Clintons een jaar geleden. Onder de gulle gevers zijn rockster Don Henley en amusementsmagnaat Lew Wasserman, die elk de maximale gift van 20.000 gulden voor de Clintons over had den. Acteur Robert De Niro en auteur Stephen King gaven beide 10.000 gulden. De gemiddelde gift was ongeveer 180 gulden. Zes mensen eisten hun geld terug, nadat Clinton in augustus 1998 had toegegeven dat hij ongepaste seksuele betrekkingen had onderhouden met ex-stagiaire Monica Lewinsky. Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 5 791 217. lorg en Zekerheid JAKARTA DPA-ANP-Rtf Het Indonesische leger heeft gisteren in de Oost-Timorese hoofdstad Dili het vuur ge opend op voor onafhankelijk heid betogende studenten. Drie mensen kwamen om, onder wie een soldaat. De spanningen in Oost-Ti- mor zijn opgelopen sinds Jakar ta eind januari eventuele onaf hankelijkheid in het vooruit zicht stelde, als de Oost-Timo- rezen een voorstel voor autono mie binnen Indonesië verwer pen. Indonesië annexeerde de Portugese kolonie in 1976, maar de Verenigde Naties be schouwen alleen Portugal als rechtmatig bestuurder. Jakarta is tegen een referen dum dat direct over onafhanke lijkheid beslist, zoals Portugal en Oost-Timorese leiders wil len. Om dat probleem te omzei len heeft de Oost-Timorese on afhankelijkheidsstrijder Xanana Gusmao voorgesteld dat de be volking kan stemmen op kandi daten die voor dan wel tegen autonomie zijn. Australië wil een contact groep van diverse landen vor men om een vreedzame over gang naar onafhankelijkheid dan wel verregaande autono mie voor Oost-Timor te verze keren. Griekenland brengt leger in verhoogde staat van paraatheid Twee leden van het advocatenteam van de leider van de Koerdische Arbeiderspartij PKK Abdullah Öcalan heb ben van de Turkse autoriteiten toestemming gekregen om hun cliënt vandaag te bezoeken. Griekenland heeft de strijdkrachten aan de grens met Turkije gisteren in verhoogde staat van paraatheid gebracht na een aantal verklaringen vanuit Ankara. Turkije was zeer verbolgen over de hulp die Griekenland Öcalan heeft geboden om uit de klauwen van de Turkse justitie te blijven. procedures'. De Europese Unie stuurt vol gende maand een diplomatieke missie naar Turkije om de Koerdische kwestie te bespre ken. Deze missie zal ook aan dringen op een eerlijk proces voor Öalan. Later volgt nog een bezoek van de Duitse minister van buitenlandse zaken Fischer en zijn Oostenrijkse en Finse collega's. Naar schatting 10.000 Koer den hebben gisteren met een 'treurmars' door Berlijn de laat ste eer bewezen aan de drie PKK-aanhangers die vorige week bij de bezetting van het ANKARA-ATHENE-BERLIJN-ROME De advocaten van öcalan kre gen eerder gisteren nog nul op het rekest gekregen toen zij ver zochten hun client te mogen bezoeken. Öcalan wordt nu al meer dan een week verhoord, maar heeft tot dusver geen overleg mogen voeren met zijn advocaten. Een van de advocaten, Os man Baydemir, had eert klacht ingediend bij het ministerie van justitie. Baydemir zei te vrezen dat Öcalan is onderworpen aan 'onrechtmatige ondervragings- Israëlische consulaat zijn dood geschoten. De demonstratie had een vreedzaam verloop. De stoet trok achter de lijk wagens met de stoffelijke over schotten van de drie 'marte laars' door het centrum van Berlijn. De demonstranten voerden portretten van de do den, spandoeken en portretten van de in Turkije gevangen zit tende PKK-leider mee. Ze scan deerden leuzen voor een onaf hankelijk Koerdistan. In Rome verliep gisteren een demonstratie van ongeveer 25.000 Koerden en Italiaanse sympathisanten vreedzaam. De betoging was bedoeld ter on dersteuning van öcalan's aan vraag tot politiek asiel in Italië. Het Hof van Appel dat de zaak behandelt, zou gisteren uit spraak doen, maar besloot een beslissing uit te stellen tot 22 maart. Veel kans dat de aan vraag wordt toegekend, is er niet sinds premier d 'Alema de PKK-leider als 'terrorist' brand merkte. Een Albaneze man probeert zijn metalen kachel aan te krijgen. De familie verbeef de afgelopen dagen ergens anders na te zijn gevlucht voor de gevechten tussen Servische militairen en leden van het Kosovo Bevrij dingsleger. FOTO EPA ATTILA KISBENEDEK BELGRADO-RAMBOUILLET-PRISTINA Het besluit van de Albanese de legatie in Rambouillet om een voorlopige regering voor Koso vo te vormen, is bij politiek lei der Adem Dema^i van het Kos ovo Bevrijdingsleger U£K in slechte aarde gevallen. Hij vindt het in tegenstelling met de be ginselen van zijn organisatie, die strijdt voor een onafhanke lijk Kosovo. In een gisteren uitgegeven verklaring spreekt Dema<p vol gens het onafhankelijke radio station B-92 in Belgrado van 'een bleke poging van mislukte deelnemers aan de mislukte be sprekingen in Rambouillet om hun plaats op het politieke to neel van Kosovo te behouden'. Aan de voorlopige regering zouden naast het U^K ook de gematigde partij van Ibrahim Rugova, de Democratische Unie van Kosovo, deelnemen. Ook de Democratische Bewe ging van Rexhep Xhosha zou van de partij zijn. Demagi en het UQK hebben steeds verklaard dat de Albane se politieke partijen achterhaal de instellingen zijn, die het be vrijdingsleger slechts voor de voeten lopen. Na het voorlopig einde van de vredesonderhandelingen tussen Serviërs en Kosovo-Al- banezen in Rambouillet, is de sfeer in Joegoslavië grimmig. De Servische president Milutin- ovic noemde de onderhande lingen in het kasteel bij Parijs op de Joegoslavische televisie 'een poging tot bedrog'. Onder tussen is de NAVO bezorgd over de toename van Servische troepenbewegingen in Servië en Kosovo. De Albanese deelnemers meenden in het slotakkoord van Rambouillet te lezen dat er in Kosovo een referendum over de onafhankelijkheid komt. Een bron binnen de internationale Contactgroep, de organisator van het vredesoverleg, haastte zich echter te zeggen dat het woord 'referendum' niet in het concept voorkomt: ,,Er staat al leen dat na een overgangspe riode van drie jaar onder meer de wil van de mensen daar moet meewegen". Reizen naar zyvaargetrojfen of onbereikbare wintersportbestemmingen geschrapt BIhIT pielt VOOT SCllCTpC LONDEN AFP-DPA-Rtr VERVOLG VAN VOORPAGINA De uit Oostenrijk geëvacueerde Nederlanders worden vanuit Landeck direct naar het vlieg veld in Innsbruck vervoerd om van daaruit naar huis te vliegen. Op de luchthaven van Rotter dam kwamen gisteravond de eerste 22 Nederlandse toeristen aan die eerder die dag uit Gal- tür waren gerepatrieerd. Onder hen bevonden zich veel gezin nen met jonge kinderen. Een aantal zou •'psychisch knap in de war zijn' na het lawinedra ma in de Oostenrijkse plaats. Velen hebben al hun bezittin gen moeten achterlaten op hun vakantiebestemming. Het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemin gen ANVR heeft na contact met de aangesloten touroperators gisteren besloten dat er geen reden is om voor een negatief reisadvies voor (delen van) het Alpengebied te pleiten. „Het aantal plaatsen waar zich pro blemen voordoen van bereik baarheid en /of veiligheid is daarvoor te verspreid en te be perkt", aldus de ANVR. Met uitzondering van een aantal zwaargetroffen of onbe reikbare plaatsen zullen de rei zen naar de overige winter sportbestemmingen gewoon doorgaan. Naar de volgende plaatsen hebben voorlopig geen reizen meer plaats: Oos tenrijk: Ischgl, Kappl, Galtür, Obergurgi, Hochfügen, See, Vent, Lech en Sankt Anton; Zwitserland: Adelboden, Grin- delwald, Zermatt en Meiringen; Voor Frankrijk gelden geen be perkingen. De Britse premier Blair heeft gisteren in het Lagerhuis opge roepen tot 'een verscherpte strijd tegen het in onze maat schappij nog bestaande racis me'. Minister van binnenlandse zaken Jack Straw kondigde in het parlement een hele reeks speciale antiracismemaatrege- len aan, waaronder de werving van meer agenten uit minder heidsgroepen. Aanleiding is de publicatie van een gerechtelijk rapport over de moord op de zwarte Londense tiener Stephen Law rence. Doordat de politie uit ra cistische motieven onvoldoen de aandacht aan de moord schonk, werden de moorde naars van Lawrence nooit ver oordeeld. Vijf blanke jongeren staken de 18-jarige in april 1993 in Zuid-Londen dood. toen hij op de bus stond te wachten. Terwijl Doreen en Neville Lawrence, de ouders van de vermoorde tiener, op de in de gastenbanken van het Lager huis zaten, sprak Straw de hoop uit dat het rapport een 'keer punt in de hele Britse samenle ving vormt'. Ondanks de ernsti ge kritiek die het rapport op de Londense politie uit, zei Straw dat hij hoofdcommissaris Sir Paul Condon heeft gevraagd aan te blijven tot zijn pensione ring eind december. Straw zette het onderzoek in 1997 op, omdat hij wilde weten waarom de moordenaars van Lawrence nooit werden veroor deeld. Onder leiding van de ge pensioneerde rechter, Sir Wil liam Macpherson, werden 69 dagen lang openbare hoorzit tingen gehouden, waar 88 ge tuigen werden gehoord en 100.000 pagina's bewijsmateri aal uit voortkwamen. In het rapport wordt het poli tieonderzoek naar de dood van Lawrence 'een combinatie van professionele incompetentie, institutioneel racisme en een falend leiderschap van leiding gevende agenten' genoemd. Het is niet waarschijnlijk dat de vijf moordenaars alsnog zullen worden berecht. Politiecommissaris Condon zei de conclusie van het rapport te aanvaarden en gaf toe dat ra cisme inderdaad geïnstitutiona liseerd is in de politie, iets wat hij eerder ontkend had. ,,De Londense politie schaamt zich diep dat we de familie Lawren ce zo 'hebben laten vallen sprak Condon. BRUSSEL ANP Twee vaders met vier kinderen bedolven onder lawine in Galtiir GROENLO-LICHTENVOORDE GPD De verslagenheid in Groenlo en Lichten voorde is groot. Veel inwoners kunnen het niet geloven dat de zes in de Oostenrijkse wintersportplaats Galtür omgekomen Ne derlanders uitgerekend uit 'Grolle' en 'de Keistad' afkomstig zijn. Het afgelopen weekeinde zouden de gezinnen Vaarwerk en Te Bake terugkomen, maar het bleek niet mogelijk door de enorme hoeveelheid sneeuw die was gevallen. Net als vele ande re wintersporters zaten ze 'vast'. Dinsdag middag sloeg het noodlot toe. Een ramp die eerst ver weg leek, kwam in eens akelig dichtbij toen bleek dat de twee Achterhoekse gezinnen erbij betrokken wa ren. Ze gingen voor het eerst samen op wintersport in Galtür, de bevriende gezin nen Vaarwerk uit Groenlo en Te Brake uit Lichtenvoorde. Lang hadden ze uitgekeken naar het weekje in Tirol. Maar wat een ge zellige skivakantie leek te worden, eindigde in een drama. De 44-jarige Groenlose schil der Tonnie Vaarwerk, zijn zoons Freek (8) en Job (6), de 44-jarige Lichtenvoordse on derwijzer René te Brake en zijn dochter Marthe (10) en zoon Jesper (7) zijn van morgen geborgen. Een lawine raasde over hun chalet. De bei de moeders, Sylvia Vaarwerk en José te Bra ke, deden op het moment van de ramp net even boodschappen in het skidorpje. Toen ze terugkwamen was het huis waarin hun mannen en kinderen zaten verdwenen on der een enorme massa sneeuw. De twee echtgenotes verbleven gisteren nog steeds op een noodopvangadres in Galtür. „Hevige sneeuwval en harde wind maken evacuatie onmogelijk", zegt René's broér André te Brake. Hij heeft gistermid dag tevergeefs geprobeerd contact te leg gen met zijn schoonzus. In Groenlo wordt, sinds gistermiddag het nieuws over hun vermissing bekend werd, nergens anders meer over gepraat. Het is een klein stadje met amper 9.000 inwoners Iedereen kent elkaar. Bovendien was Ton nie Vaarwerk een bekende Grollenaar, die al sinds jaar en dag actief was bij de plaat selijke voetbalclub SV Grol. Hij was jaren lang keeper van Grol 1 en daarna bleef hij actief bij 'zijn club', onder meer als voorzit ter van het jeugdbestuur. Zijn zoontjes Freek en Job hadden de voetbalgekte van pa overgenomen en speelden - uiteraard - bij Grol. Behalve voetbal was skiën de grote hobby van Vaarwerk. Hij was dan ook trots dat hij dit jaar voor het eerst met vrouw en kinde ren op wintersport ging in Tirol. De vrijdag nacht voor het carnaval vertrokken ze naar Galtür. Bij Grol had Vaarwerk nog grapjes gemaakt over de mogelijkheid dat hij en zijn gezin in Oostenrijk vast zouden komen te zitten. Dan maar wat langer in Galtür blijven, het maakte niet uit. Bij SV Grol is de verwarring enorm. Ieder een hoopte gisteren nog op goed nieuws, maar de kans dat er vanuit Galtür goede berichten zouden komen, werd met het uur kleiner. Gisteravond kwamen leden bij elkaar in dé kantine van Grol om te praten over het natuurgeweld in Tirol dat een ge liefd clublid, zijn kinderen en vrienden noodlottig is geworden. Voor het bestuur is de treurnis reden dit weekeinde niet te voetballen op het sportpark en een speciale trainersavond maandag af te gelasten. Binnen de socialistische fractie in het Europees Parlement (EP) is een conflict ontstaan over de in opspraak geraakte socialisti sche eurocommissaris Cresson. Fractieleider Green heeft haar land- en partijgenoot Tappin gisteren openlijk afgevallen. In een verklaring zegt Green dat Tappin voor zijn beurt heeft ge sproken door Cresson te bekri tiseren. Cresson, verdacht van vriendjespolitiek en het toela ten van fraude op haar diensten voor onderzoek en onderwijs, moest zich dinsdag in de com missie voor begrotingscontrole van het EP verantwoorden. Daar ontkende zij alle aantij gingen. De socialisten hadden haar tot nu toe in eerdere vertrou- wensstemmingen gesteund. Onder aanvoering van Tappin en PvdA-europarlementariër Dankert begint een deel van de socialistische fractie echter he vig te twijfelen aan Cresson. Dankert onthield zich nog van een oordeel over de Franse ex- premier. Hij noemt naar wel verantwoordelijk voor 'misma nagement'. Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. Zorg en Zekerheid Albertville Massif de la Vanoise FRANKRIJK Zon In dooiperiodes kunnen lawines van natte sneeuw ontstaan Soorten lawines Q Sneeuwverschuiving (snelheid 40-50 km/u). Afbreken van hele sneeuwplakkaten. Breukvlakken tussen verse sneeuw en onderliggende, oude sneeuwlagen. Ook lange tijd na sneeuwval nog mogelijk. 0 Sneeuwlawine (snelheid 100 km/u). Verse Doedersneeuw vindt geen houvast op id en veroorzaakt 'sneeuwbaleffect' awines beginnen puntvormig en komen vooral voor onder steile rotswanden. Uitwerking Ook een beperkte sneeuw verschuiving kan een verwoestende werking hebben met een gewicht van 20 tot 30 ton, vergelijkbaar met dat van een vrachtauto I A a voortdurend sneeuw naar windluwe gedeeltes op de bergrug waardoor het gevaar voor sneeuwverschuivingen wordt vergroot.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7