Bedoeïenen 4 Buitenland DONDERDAG 25 FEBRUARI 1999 In de Egyptische Sinaï-woestijn trekt de Bedoeïenen-stam van de Tarabin rond. Rond een kampvuur bij de oase Aim Urn Achmad ver tellen de mannen van de stam elkaar na het avondeten verhalen. De Israëlische en Egyptische overheden hebben jarenlang geprobeerd de traditioneel nomadisch levende Bedoeïenen in gewone dorpen en steden ond brengen. Aan de handafdrukken op dit huis in het Egyptische stadje Nueba is te zien dat er Bedoeïenen wonen. De handen, of 'hamsa', zouden het 'bo afleiden van de bewoners. FOTO'S RUTH FREMSON AP Ooit waren de onherbergzame woestijnen in het Midden-Oos ten en Noord-Afrika het domein van nomadische volken, die in het vrijwel onleefbare klimaat en op de onvoorstelbaar schrale grond toch een bestaan wisten op te bouwen. In het hete zand van de noordelijke Sahara waren de Berbers heer en meester, en in de oostelijker gelegen Arabische woestijnen waren het de Bedoeï enen. Vooral in afgelegen hoeken en oases in de Egyptische Sinaï- en de Israëlische Negev-woestijn leven nog enkele Bedoeïenen- stammen op de traditionele ma nier. Ze fokken geiten en kame len, wonen in tenten zonder eni ge luxe en schuwen het leven in het dorp of de stad, net als hun voorvaderen. Toch krijgen ook deze laatste stammen het steeds moeilijker. De regeringen in Tel Aviv en Cairo halen hen over om het nomadenbestaan op te ge ven, en zich ergens vast te vesti gen. Daarbij gaan eeuwenoude traditionele waarden verloren, zoals trotse onafhankelijkheid, volstrekte trouw aan stam en fa milie, strikt nageleefde erecodes en een opmerkelijke gastvrijheid. AP-fotografe Ruth Fremson legde vast wat er nog van de Bedoeïe nen rest. Een jonge Bedoelen van de Azazma-stam in de Israëlische Negev-woestijn houdt een schaap tegen, zodat haar lam rustig kan drinken. Ehdi, een 80-jarige Tarabin-vrouw, draagt een traditionele Bedoeïenen-hoofddoek. Ze heeft altijd gezworven, maar woont nu Egyptische stadje Nueba. Een traditioneel gekleed meisje van de Israëlische Azazma-Bedoeïenen. Ze woont in een tentenkampje vlakbij de stad Mitze Rapon in de Negev-woestijn. De verschillende stammen in de dunbevolkte Sinaï-woestijn trekken worden wakker na een nacht in de buitenlucht. met elkaar op. Een Tarabin-man (links) en een lid van de Tiyaha

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6