CDA wil ook niet-klagers bevragen over vliegherrie 9? Binnenland Hongerstaking gaat door Een maand zoeken, duizenden tips en gesprekken een verband gezondheid vervuiling basis Lukavac 00 Bulgaars nierpatiëntje opgelicht Kritiek VVD op uitspraak Peper over provinciebelang Simba bij Bruna in première bruna )ERDAG 25 FEBRUARI 1999 954 5 ANP Algemeen Nederlands Persbure. GPD Geassocieerde Pers Diensten verdiensten kinderen vastgesteld Kinderen mogen dit jaar 1.800 gulden verdienen met ïtievverk, zonder dat dit gevolgen heeft voor de kinderbij - Het bedrag ligt vijftig gulden hoger dan vorig jaar. Staatsse- Hoogervorst van sociale zaken en werkgelegenheid bepaald. Het ministerie stelt ieder jaar een maximum- vast. Dat gebeurt aan de hand van het netto-minimum voor een alleenstaande van 23 jaar en ouder per januari betreffende jaar. affen georganiseerde misdaad Leiders van criminele organisaties riskeren vanaf vol- week een gevangenisstraf van acht jaar. De strafmaat met een derde omhoog. Ook mensen die 'deelnemen' aan :riminele organisatie kunnen rekenen op zwaardere straf- maximumstraf hiervoor gaat omhoog van vijf naar zes De geldboete die justitie daarbij oplegt, stijgt van 25.000 tot maximaal 100.000 gulden. Dit heeft minister Korthals lustitie besloten. Korthals wijst erop dat de straffen voor de achten nog hoger uit kunnen vallen als zij 'als lid van een bende' nog meer strafbare feiten hebben gepleegd, dan om misdrijven zoals fraude en handel in softdrugs, aaximumstraf komt dan op tien jaar en acht maanden. k minder auto's gestolen Vorig jaar zijn 415 auto's minder gestolen dan in 1997, lelijk 23.659. Volgens de stichting Aanpak Voertuigcriminali- |s sprake van een duidelijke golfbeweging. Na een sterke da- pet 2.812 auto's in 1996, steeg het cijfer het jaar daarop licht met 399. Vorig jaar liep het diefstalcijfer tussen janua- mei weer op en daalde vervolgens sterk in de maanden na. Ook nu weer waren Opeis en Volkswagens het meest in Samen zijn deze merken goed voor de helft van alle dief- en. Van al die gestolen auto's worden steeds iets minder te- evonden. Vorig jaar ging het om 63 procent tegen 66 pro een jaar eerder. Dat zou komen omdat autodieven steeds r professionals zijn en de steeds meer voertuigen naar het ;nland zouden verdwijnen. ord-Holland tegen proefboring lem» Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn tegen proefboring naar aardgas in de Noordzee voor de kust van ricum. Het provinciebestuur laat dat weten in een brief aan ister Jorritsma van economische zaken. Noord-Holland t formeel niets te zeggen over de proefboring in de Noord- omdat deze op meer dan drie kilometer buiten de kust is and. „Maar als er iets misgaat, dreigt er direct schade voor lur en milieu in Noord-Holland," aldus een provincie- rdvoerder. „Dat heeft weer directe gevolgen voor de recrea- n de beroepsvisserij." inzen geveld door noodweer en» Ongeveer 160 dode ganzen die dinsdag en woensdag in land en West-Brabant zijn gevonden zijn hoogstwaarschijn- het slachtoffer van het noodweer. Dat heeft onderzoek dui- jk gemaakt. Een deel van de dieren blijkt kneuzingen en an- beschadingen op de rug te hebben opgelopen. Bioloog tist, die een aantal ganzen heeft onderzocht, vermoedt dat rogels zijn neergestort na verwondingen door hevige hagel- :n. Andere zijn, zo denkt hij, door valwinden tegen de grond ivakt. Er is in ieder geval geen sprake van vergifti'ging, zo t uit het onderzoek. iderzoek vervuiling stortplaatsen igen De provincie Noord-Holland gaat de komende maan- 1133 afgesloten vuilnisbelten voorzien van zogenoemde buizen waarmee kan worden vastgesteld of de boel veront- iigd is. Deze omvangrijke klus moet direct na de zomer al afgerond. In 2003 moet duidelijk zijn of er daadwerkelijk ike is van verontreiniging en hoe de oude belten vervolgens inen worden gesaneerd. In de Kop van Noord-Holland wor- i de komende maanden zeventien voormalige stortplaatsen lerzocht. In de buurt van een van deze vuilnisbelten, aan de ïjeweg op Wieringen is onrust onder de omwonenden ont- in. Volgens getuigen zou hier in de jaren tachtig op grote aal illegaal zwaar verontreinigd afval zijn gedumpt. Politie- lerzoek liep in 1992 vast. Op deze vuilnisbelt is nu een ma le gevestigd. :nray wil asielzoekers opvangen iay» Het gemeentebestuur van Venray heeft positief gerea- rd op een verzoek van het Centraal Orgaan opvang Asielzoe- (COA) om op korte termijn een tijdelijk centrum te schep- voor de opvang van vierhonderd tot vijfhonderd vluchtelin- De asielzoekers zouden voor een periode van vijf jaar in de ord-Limburgse gemeente onderdak moeten krijgen. De bijna 000 inwoners tellende gemeente gaat de komende maanden zoek naar een geschikte plek. Eind juni moet daarover in een dsvergadering een definitief besluit vallen. Gedeputeerde Achterstraat tijdens debat over Schiphol Om goed hoogte te krijgen van de geluidsoverlast van vliegtuigen rond Schiphol moeten de omwonenden daarover worden ondervraagd. Jan Achterstraat uit Bad hoevedorp, lid van provinciale staten voor het CDA, stel de dit gisteravond voor tijdens een politiek debat van de Noord-Hollandse Milieufederatie in Hoofddorp over 'Schiphol en de grenzen van het leefmilieu'. haarlem theo van der kaau Achterstraat: „Wat een paar mensen zeggen is niet altijd wat een hele gemeenschap denkt. Het onderzoek naar de geluid hinder die wordt ondervonden is erg achterop geraakt. Door te meten weten we welke wonin gen geluidsbelast zijn door te meten, maar het zou veel beter zijn de mensen in die woningen te ondervragen hoe zij de la- waaibelasting ondervinden. Daar weten we nog heel weinig van. Ik zou dat wetenschappe lijk onderzocht willen hebben." Achterstraat bedoelde na drukkelijk niet het onderzoek van eind 1997 door bureau Re gioplan naar het klachtenpa troon van klagers bij de Com missie Geluidhinder Schiphol. Hij stelt voor juist die mensen te ondervragen die geen klach ten indienen. Tijdens het forumdebat met kopstukken van zeven politieke partijen, vertegenwoordigers van Schiphol, bewonersgroe- pen en de Milieufederatie wees het publiek er herhaaldelijk op de luchtvervuiling even belang rijk te vinden als de geluidhin der. Er is onrust over het veel vuldig voorkomen van lucht wegaandoeningen en kankerge vallen in de omgeving van de luchthaven. De betrokken omwonenden nemen geen genoegen met offi ciële verklaringen dat bronchi tis in Hoofddorp net zo goed veroorzaakt kan worden door het drukke verkeer en de per fect geïsoleerde woningen. Het hoge aantal kankergevallen in Aalsmeer zou volgens onder zoekers een gevolg zijn van het kwistig toepassen van giftige bestrijdingsmiddelen in de glastuinbouw. Volgens recente, rapporten van het RIVM is het aandeel van vliegtuigen in de luchtvervuiling rond Schiphol aanmerkelijk kleiner dan het aandeel van personen- en vrachtwagens. Schiphol zelf noemt de lucht op de luchtha ven niet vuiler dan die in de ge middelde binnenstad. De Noord-Hollandse gedepu teerde Wildekamp (PvdA) pleit te voor een onafhankelijk cen trum bij Schiphol dat alle on derzoeken gaat toetsen, om niet eindeloos daarover in discussie te blijven. amsterdam Vijftien Turkse vrouwen zijn vandaag in Amsterdam aan de 24ste dag van hun hongerstaking begonnen. De actie gaat door, ook nadat één van hen gisteren flauwviel en voor onderzoek naar het ziekenhuis is gebracht. De vrouw weegt nog 43 kilo, maar wil de actie voort zetten. Volgens een woordvoerster van de vereniging voor vrouwen uit Turkije ATKB, waar de hongerstaking plaatsvindt, wordt de situatie nu kritiek. De krachten van de vrouwen nemen af. Ze hebben last van duizeligheid en maagpijn. Ze blijven nu op bed liggen en bezoek van familie wordt beperkt gehouden. Dagelijks is er overleg met artsen. Een oproep van burgemeester Patijn om de actie te stopppen hebben de vrouwen naast zich neergelegd. De vrouwen, 'witte illegalen', willen met de hongerstaking een verblijfsvergunning afdwingen. foto anp doorn wim langejan derzoekers: klachten wel reëel hg anpOnder de Nederlandse VN-mili- tairen elders in Bonsië is een langdurige gezondheids- klachtenpercentage van twintig hten van zo'n 350 Bosnië- normaal, ranen komen niet direct Het woensdag gepresenteer- uit de ernstige vervuiling de onderzoek kan geen oorza- hun toenmalige basis, een kelijk verband tussen vervuiling malige cokesfabriek in en klachten aantonen. Maar te- ic. Onderzoekers van gelijk erkennen de onderzoe de arbodienst van de kers dat de klachten 'reëel' zijn. macht en het bureau DHV Voor Defensie, de zieke mili- en Infrastructuur heb- tairen en de militaire bonden is geen verband kunnen vin- de uitkomst van het onderzoek De cokesfabriek Boris onbevredigend. Een duidelijke ic in Lukavac herbergde in oorzaak zou alle partijen de en '95 de ondersteunings- mogelijkheid bieden het pro- ïeid van Dutchbat, dat bleem gericht aan te pakken, i ral in Srebrenica actief was. Wel zal- Defensie bij toekomsti- Nederlandse VN-militairen ge bases voor vredesmilitairen ten op het terrein een dikke vooraf testen op gezondheidsri- roet en gruis aan die al snel sico's. irrritaties aan de luchtwe- De deelname aan vredesope- zorgde. raties zorgt sinds het begin van a hun verblijf in Lukavac de jaren negentig voor een for dden zich zo'n veertig pro- se toename van onduidelijke t van de in totaal 1.200 mili- gezondheidsklachten onder ve en met klachten. De voor- teranen. Vorig jaar nog bleef de mste symptomen waren oorzaak van de zogeheten jung- «loosheid, uitputting, leziekte, waaraan vooral Neder- fdpijn, concentratieprobe- landse Cambodja-veteranen lij- en en chronische diarree, den, duister. Ruim een maand lang is de 13- jarige Sybine Jansons uit Maarn spoorloos geweest. Gisteravond werd haar dode lichaam gevon den door een wandelaar. On middellijk na haar verdwijning begon de politie met een groot onderzoek, waarin ongeveer 1.200 tips werden nagetrokken en duizenden mensen werden ondervraagd. Een overzicht: Dinsdag 19 januari: Sybine Jansons verdwijnt spoorloos als ze van de scholengemeenschap Revius in Doorn naar huis fietst. Ze fietst alleen omdat ze op school nog een proefwerk moest inhalen. Er wordt groot alarm geslagen en 250 man po litie, mariniers, boswachters en brandweer beginnen nog de zelfde avond met een massale zoektocht. Woensdag 20 januari: Het zoe ken gaat door. In het bos bij de Maarnse Grindweg worden de fiets en de rugzak van Sybine gevonden. Bij de politie komen de eerste zestig tips binnen over de verdwijning. Donderdag 21 januari: Maarn reageert geschokt op de ver dwijning. „Het komt zo akelig dichtbij, het had net zo goed mijn kind kunnen zijn", rea geert een inwoonster. Burge meester Burgman van Maarn vraagt scholieren niet meer al leen te fietsen en bospaden te mijden. Vrijdag 22 januari: Twee F-16 fotoverkenningstoestellen wor den ingezet. Ze scheren over de bossen van Maarn en Doorn om het gebied met speciale ca mera's te fotograferen. Volgens de politie wordt niets relevants op de beelden aangetroffen. Een 35-koppig rechercheteam speurt verder. Maandag 25 januari: Op een speciaal telefoonnummer zijn bij de politie ongeveer honderd tips binnengekomen. De politie gaat door met het buurtonder zoek. Dinsdag 26 januari: Het is pre cies een week na de verdwij ning van Sybine. Reden voor de politie om op de doorgaande weg tussen Maarn en Doorn al le verkeersdeelnemers aan te houden en te ondervragen. De politie hoopt daarmee mensen te spreken te krijgen die de rou te wekelijks rijden en mogelijk iets hebben gezien. Ongeveer 2.500 bestuurders worden on dervraagd. De politie deelt pamfletten uit met de foto van Sybine. Inmiddels hebben klas genoten van Sybine eigen pos ters gemaakt met een foto van het Maarnse meisje en de tekst 'Vermist'. Die worden overal in de regio opgehangen.De wijk agent houdt de klasgenoten van Sybine dagelijks op hoogte van de vorderingen in het onder zoek. Woensdag 27 januari: De tips blijven binnenstromen. De po litie werkt inmiddels met 150 man aan de zaak. Op deze dag wordt bekend dat de politie al op woensdag 20 januari een jongen uit Maarn korte tijd heeft verhoord, omdat hij op het moment van de verdwijning in de bossen was gezien. De po litie ziet, na het aanhoren van zijn verhaal, geen reden de jon gen verder vast te houden. Donderdag 28 januari: Justitie maakt bekend dat er een ton wordt uitgeloofd voor de gou den tip die leidt tot het terug vinden van Sybine en de even tuele opsporing van de dader (s). Justitie stelt 50.000 gulden beschikbaar, een anonieme particulier de andere 50.000 gulden. In een extra uitzending van Opsporing Verzocht doen de ouders van Sybine een emo tionele oproep, gericht aan de 'daders en de relaties om hen heen' zoals ze het zelf omschrij ven. Politie en justitie houden nog steeds alle scenario's open: er kan sprake zijn van een ze denmisdrijf, maar ook weglo pen wordt niet uitgesloten, al dus chef Sanders van het poli tiedistrict Heuvelrug. De uit zending levert 250 nieuwe tips op. Woensdag 3 februari: De EO- Ronduitclub, de jongerenclub van de Evangelische Omroep, roept haar leden op massaal te bidden voor Sybine. Het meisje is lid van deze club. Alle 90.000 leden krijgen een brief over de ze actie. Op een speciale Inter netsite van de EO komen tien tallen reacties binnen van jon geren. Vrijdag 5 februari: De politie brengt naar buiten dat gezocht wordt naar een oudere vrouw met grijs haar, die vlak voor haar verdwijning zou hebben gesproken met Sybine. Dinsdag 9 februari: Opnieuw komt de politie naar buiten met een oproep. Nu wordt een au tomobilist van ongeveer 50 jaar oud gezocht, die mogelijk op het tijdstip van de verdwijning van Sybine op de Maarnse Grindweg heeft gereden. Woensdag 10 februari: De poli tie maakt bekend dat het re cherchebijstandsteam terugge bracht wordt van 150 naar 90 man. De politie sluit inmiddels uit dat Sybine is weggelopen. Dinsdag 16 februari: Vriendin nen en klasgenoten van Sybine komen aan het woord in het EO televisieprogramma Jong. Ze noemen de verdwijning een 'onwerkelijke nachtmerrie'. De uitzending levert ongeveer vijf tig nieuwe tips op. Woensdag 24 februari: Na ruim een maand is de marte lende onzekerheid voorbij: Sy bine Jansons wordt dood ge vonden in een sloot ergens in het gebied Vecht en Venen. za6di9maart 20.15 uur zo 7 maart 14.00 uur reserveren: 020 - 6 255 455 Welkom in het onweerstaanbaar vrolijke paradijs van de Franse choreograaf rotterdam anp Parijs stond op zijn kop, nu is Amsterdam aan de beurt. Paradis is slechts 3 keer in Het Muziektheater te zien! COMPAGNIE M0NTALV0 - HERVIEU Een Bulgaars nierpatiëntje en twee Rotterdamse ziekenhuizen hebben aangifte gedaan van op lichting tegen een man die het jongetje had voor gespiegeld dat hij tegen betaling in Rotterdam een niertransplantatie kon ondergaan. Dat heb ben woordvoerders van de ziekenhuizen en de politie bevestigd. Het jongetje kwam in november met zijn moe der naar Rotterdam. De familie had voor novem ber al bijna dertigduizend gulden aan de man betaald. Daarvoor had de Bulgaarse familie bijna alles wat ze had verkocht. Omdat de familie ver- 'Stem van de mensen laten horen' Op 3 maart worden de verkie zingen voor de Provinciale Staten gehouden. In deze serie treden regionale kandidaten voor het voetlicht door tien vragen kort maar krachtig te beantwoorden. Naam: Fenna Vergeer Leeftijd: 52 Woonplaats: Leiden Beroep: lerares Nederlands als tweede taal Partij: SP Plaats op de kieslijst: lijsttrek ker (èn nummer drie op de lijst voor de Eerste Kamer) Belangrijkste politieke erva ring: vier jaar lid Provinciale Staten Waarom sta je zowel op de lijst voor de provincie als voor de Eerste Kamer? „We hebben nog niet zo veel ervaren kader, en het is niet goed om te veel nieuwe men sen op vooruitgeschoven pos ten te krijgen. We hebben nu pas één Eerste-Kamerlid. We moeten nog zo veel ontdekken, hè." Wat wil je de komende vier jaar in ieder geval bereiken? „We zijn er de afgelopen perio de geregeld in geslaagd om za ken die anders geruisloos zou den passeren op de agenda te krijgen. Dat zullen we blijven doen: de stem van de mensen laten horen. En verder hoop ik dat we over vier jaar geen bag- gerstort hebben in de Oostvliet- polder en dat we dan besloten hebben dat de Grote Polder de finitief groen blijft." Hoe ben je in de politiek terecht gekomen? „In mijn studententijd ben ik actief geworden in een derde- wereldgroep. We hebben toen ook - en dat was heel uniek - samen met bewoners van Noorderkwartier en de Kooi ac tie gevoerd voor een huurstop en het opknappen van de hui zen. Samen met andere acties heeft dat toen geleid tot de in dividuele huursubsidie. Toen in 1972 de SP werd opgericht, was ik één van de mensen die in Leiden een eigen afdeling op richtten." gsm w SJ$?T s a 0 69 '3 STATEN verontwaardiging over tegen stellingen in de maatschappij, onrechtvaardigheid. Het zijn grote woorden, maar daar komt het wel op neer." Hoe denk je jezelf wakker te houden in de Provinciale Staten en de Eerste Kamer? „Ja, het zijn nogal bezadigde gezelschappen. Maar als je maar wordt gevoed door je ach terban, als je weet dat je ergens voor staat, dan is dat niet be langrijk. En misschien dat Driek (van Vugt, de 19-jarige nummer twee op de SP-lijst voor de Eer ste Kamer - red.) het nog gezel lig maakt." Wat is belangrijker voor jou: meepraten als volksvertegen woordiger of direct de belangen van mensen behartigen? „Het één kan volgens mij niet zonder het ander. Je kunt je woorden alleen kracht bijzetten als je weet dat je namens men sen praat. Daarnaast heb je als belangenbehartiger korte-ter- mijndoelen, zoals het neerleg gen van een verkeersdrempel in een straat. Maar op de lange termijn willen we ingrijpende veranderingen in het maat schappelijk systeem om de tweedeling tegen te gaan." Wat moet het onderwerp wor den van de volgende parlemen taire enquête? „Ik wil weieens uitgezocht zien wat de marktwerking in de ge zondheidszorg nu eigenlijk kost. Er wordt steeds gezegd dat het geld uitspaart, maar volgens ons werkt het kostenverhogend. En het werkt de tweedeling in de hand." Je man zit al zeventien jaar in de gemeenteraad. Praten jullie thuis weieens over iets anders dan politiek? „Dat valt wel mee. We hebben kinderen die in het weekend thuis komen, we zitten allebei nog in het onderwijs, Cor doet veel aan sport en ik zit bij een smartlappenkoor. Nee, we zijn net een gewoon gezin." Waarom zit je in de politiek? tekst ruud sep „Ik zit in de politiek vanuit een foto henk bouwman elst anpprovinciale verkiezingen, zaten Dijkstal nog het meest dwars. „De timing is hoogst ongeluk- kig." Staatssecretaris Remkes, voormalig gedeputeerde in Groningen, deed er nog een schepje bovenop. Hij meende dat Peper door zijn Rotterdam se achtergrond 'een wat scheve blik op de bestuurlijke organi satie van Nederland heeft'. Ook de gezamelijke provin cies hebben zeer verbaasd ge reageerd op Pepers uitlatingen. Het Interprovinciaal Overleg (IPO) bestrijdt dat de provincies in een gevarenzone verkeren, zoals Peper beweert. Hij bevor dert op deze manier niet de op komst bij de Statenverkiezin gen, aldus het IPO. Staatssecretaris Remkes (VROM) en WD-fractieleider Dijkstal hebben gisteren op een partijbijeenkomst in Eist felle kritiek geleverd op uitspraken van minister Peper (Binnen landse Zaken) over het in diens ogen tanende belang van de provincie. Peper sprak dinsdag over de provincies als een be stuurslaag die verkruimeld zit tussen de nationale en locale overheid. „Ik kan het niet begrijpen, omdat in het regeerakkoord een lap tekst staat over de verster king van de rol van de provin cies". aldus Dijkstal. Het tijd stip van de uitspraken van de PvdA-minister, daags voor de volgens niets meer vernam van de man, die des tijds in Rotterdam woonde, namen ze zelf con tact op met het Rotterdamse Sophia Kinderzie kenhuis. Volgens een woordvoerder van het Acade misch Ziekenhuis Rotterdam, waarvan het Sop hia deel uitmaakt, had het ziekenhuis zich toen al teruggetrokken uit de stichting waarvoor de man zei te werken. Omdat het kind toch dringend be hoefte had aan medische verzorging, wordt hij sindsdien in het Rotterdamse kinderziekenhuis gedialyseerd. Bovendien onderzoekt het zieken huis of het kind alsnog een transplantatienier kan krijgen in Rotterdam. Walt Disney video De Leeuwenkoning II- Simba's Trots

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5