Topambtenaar liet Sorgdrager vallen Wat zit er al in? Binnenland Borst blij in Haags 'Manhattan' Chaos varkenshouderij na uitspraak 'Longkankerpatiënt en arts nemen elkaar in houdgreep' Griepvaccinatie gestopt na dood van rundvee Kunt u het vinden? IlSsiiïsSïir 5NDERDAG 25 FEBRUARI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbur /rouwen verdienen kwart inkomen ien haag Vrouwen verdienen tegenwoordig een kwart van het otale huishoudinkomen in Nederland, mannen driekwart, zo ilijkt uit een onderzoek van het ministerie van sociale zaken ver de periode 1987-1995. Volgens de onderzoekers bestaat er ;og lang geen gelijke verdeling van arbeid, zorg en inkomen ussen mannen en vrouwen. Slechts een op de vijf wouwen die net een partner en kinderen van onder de twaalf jaar samen woont, is economisch zelfstandig. Vrouwen die wel een partner i ebben maar geen kinderen, zijn veel vaker economisch zelf- tandig. Ruim zestig procent van hen kan zich financieel alleen edden. De voor de hand liggende reden is dat deze groep veel neer uren werkt. Vrouwen zijn overigens wel steeds meer gaan werken. In 1987 werkte nog maar circa veertig procent, in 1995 idat gestegen naar ruim vijftig procent. Vrouwen blijven ook teeds vaker na de geboorte van hun kind werken. Twaalf jaar i eleden bleef 32 procent betaald werk doen. In 1995 ging bijna Ie helft van de wouwen na de zwangerschap weer werken. Corporaties gaan elkaar geld lenen ien haag Een aantal rijke woningcorporaties wil 'overtollig' ;eld tegen een aantrekkelijke rente gaan lenen aan corporaties lie juist extra geld nodig hebben. De rijke corporaties zullen om beginnen zo'n honderd miljoen gulden storten in Woon In- esteringsfonds (Wif). Het geld wordt gedurende tien jaar ge- eend voor de financiering van projecten zoals nieuwbouw of enovatie. Verlenging is mogelijk. De hoogte van de rente moet log worden vastgesteld, maar die zal lager liggen dan op de fi- lanciële markt. Woonmaatschappij Maasland kwam met het ilan om een fonds te beginnen. Dat werd verder uitgewerkt met ING en Aedes, de vereniging van woningcorporaties. Zeven woningbouwverenigingen doen vooralsnog mee. Geen verband tussen krans en romp ipukenisse De krans die vorig jaar op het strand tussen Rockan- Oostvoorne werd neergelegd, heeft niets te maken met de ondst van een romp van een man kort daarvoor. Dat conclu de politie nadat de kranslegster zich heeft gemeld. De po- itie van Spijkenisse was opnieuw op zoek naar degene die bijna en jaar geleden een grafkrans op het strand achterliet. De poli- hield er rekening mee dat er een verband was met de vondst ran de romp van een man op 15 januari 1998 op dezelfde jlaats. De identiteit van de man is nooit vastgesteld. Op woens- 25 februari werd de grafkrans met rode en witte rozen ge- honden. Na een getuigenoproep meldde de kanslegster zich gis- leren, maar uit haar relaas bleek dat er geen enkele verband is. Openbaar vervoer Texel gratis iExel Al het openbaar vervoer op Texel wordt vanaf 1 juni 2000 ratis. De provincie Noord-Holland betaalt fors mee aan dit ex- eriment om het gebruik van de auto terug te dringen. Het is de j ledoeling een proef van drie jaar te houden, die in totaal zes niljoen gulden kost. Na deze periode moet worden bekeken of .gratis openbaar vervoer zonder overheidssubsidie haalbaar is. Door het openbaar vervoer gratis te maken zullen toeristen sneller hun auto laten staan. In totaal zou het plan op het eiland kunnen leiden tot een besparing van ruim een miljoen autokilo- ineters op jaarbasis. De provincie betaalt niet de totale kosten wan het project, want ook de gemeente en Texels Eigen Stoom boot Onderneming (TESO) moeten bijdragen. Meer HIS WA Meer boot Meer nieuws Dagelijks van 10 tot 18 uur, entreeprijs: 20,- ALLIN van Dutchtone al voor 299,- (prijs af hankelijk van telefoon) inclusief mobiele telefoon (Bosch 738, Sagem MC 735 of Motorola cd 920) inclusief 12 maanden abonnement inclusief 20 gratis belminu ten per maand (als u minuten overhoudt, kunt u deze 1 maand bewaren) inclusief langste daluren (17.00 t/m 9.00 uur week end) inclusief aansluitkosten. Voor meer informatie 0800-0550 of www.dutchtone.nl Secretaris-generaal gaf informatie niet door WIM STEVENHAGEN groningen gpd Secretaris-generaal Borghouts van het ministerie van justitie heeft in 1997 de toenmalige minister Sorgdrager belangrijke informatie onthouden. Daardoor ging de mi nister onderuit in de zaak-Lancee, de affaire rond de ten onrechte van incest beschuldigde politiechef van Schier monnikoog. vestigen dat er in de top van het ministerie destijds twijfel werd uitgesproken over het concept van Docters. Er werd opge merkt dat er op cruciale punten nogal wat was af te dingen op de berichten vanuit het open baar ministerie. De andere waarschuwing kwam van René Lancee zelf. Lancee bevestigt desgevraagd dat hij de secretaris-generaal telefonisch inseinde dat de ant woorden ,,bol stonden van de leugens". Dat was ruim een week voordat Sorgdrager ermee naar de Kamer ging. Lancee: ,,Ik heb Borghouts gezegd dat ik haar finaal onderuit zou halen als de minister deze antwoor den zou geven. Ik heb letterlijk gezegd dat Justitie mij met het fout voorlichten van de Kamer een machtig wapen in handen zou geven." Borghouts werd in maart 1997 van twee kanten gewaarschuwd dat de beantwoording van de eerste reeks Kamervragen over de zaak-Lancee niet klopte. De hoogste ambtenaar van Justitie, als vertrouwensman door Sorg drager zelf binnengehaald, liet de minister echter gewoon voortgaan met de geplande ant woorden. Sorgdrager lichtte de Tweede Kamer zodoende ver keerd voor en kreeg daarna de Kamer over zich heen. Betrouwbare bronnen in Den Haag bevestigen desgevraagd dat Borghouts signalen kreeg dat er fouten zaten in de beant woording van de Kamervragen over de kwestie zoals die was opgesteld door de toenmalige procureur-generaal Docters van Leeuwen. Ingewijden be- Oud-minister Sorgdrager zegt desgevraagd niet van de waar schuwingen te hebben gewe ten. Ze was volslagen verrast. „Ik had destijds geen enkele re den om te twijfelen aan de ant woorden. Ik sta daar niet te lie gen in de Kamer", aldus de oud-minister. Zij wilde verder niet inhoudelijk op de kwestie ingaan, maar voegde er nog wel aan toe dat het van het uiterste belang is dat ambtenaren we ten wanneer informatie rele vant is en die dan ook aan hun minister geven. Premier Kok heeft er recent ook nog op ge hamerd dat het onaanvaard baar is wanneer ambtenaren cruciale informatie 'onder de pet houden'. In verband met de Bijlmer-enquête werden door toedoen van Kok vier ambtena ren voor dit vergrijp op non-ac tief gezet. Secretaris-generaal Borg houts weigert op vragen over de kwestie in te gaan. Volgens hem 'heeft de minister de Tweede Kamer geantwoord conform de informatie die toen beschikbaar Rechter maakt inkrimping varkensstapel ongedaan den haag gpd tone Straks belt iedereen met Dutchtone. De varkenshouderij in Neder land verkeert in verwarring na de uitspraak van de rechter over de Wet Herstructurering Varkenshouderij (WHV). In plaats van een korting van tien procent op de varkensstapel is het nu weer mogelijk om méér varkens te houden. Bovendien kunnen de mega-bedrijven weer naar Zeeland of Gronin gen als ze dat willen. Volgens de rechter maakt het ook nog uit of de varkenshouder lid is van LTO-Nederland of van de Nederlandse Vakbond van Var kenshouders (NVV). NW'ers mogen doen wat ze willen, LTO'ers niet. Om greep op de aantallen varkens te krijgen, kwam toen malig minister van landbouw Van Aartsen in 1997 met een noviteit, het varkensrecht. Tot die tijd werd het aantal varkens niet geregeld, maar alleen de hoeveelheid mest die een var kenshouder op zijn bedrijf mocht produceren. Als een boer meer varkens wilde hou den, kocht hij meer mestrech- ten. Van Aartsen berekende de mestproductie per varken en verving de mestquota door een bepaald aantal varkens. Elk var ken vertegenwoordigde een varkensrecht. Daarmee was het aantal varkens aan een maxi mum gebonden, maar verviel ook de zogeheten latente ruim te. Akkerbouwers kunnen een bepaalde hoeveelheid mest uit rijden op hun land. De meeste akkerbouwers laten daarvoor varkens- of pluimveemest ko men, maar hadden ook de mo- Bij de uitvoering van het vonnis van de Haagse rechtbank over opschorting van de varkenswct zal minister Apotheker (landbouw) alle varkensboeren gelijk behandelen, heeft hij gisteren de landbouworganisaties laten weten. Volgens NW- voorzitter Van den Brink heeft de minister geen toezegging over schadevergoeding gedaan. De stichting Natuur en Milieu pleitte er gisteren voor dat de doelstelling van de varkenswet overeind blijft. Dat zou in het belang zijn van het milieu, de natuur, het dierwelzijn, de drinkwatervoorziening en de var kenshouderij zelf. Volgens de stichting betekent de uitspraak van de Haagse rechtbank dat de inkrimping van de varkens stapel niet doorgaat zoals was gepland. Ze vreest nog dit jaar een extra mestoverschot van 5,6 miljoen kilo fosfaat. De Tweede Kamer houdt morgen na afloop van de ministerraad op verzoek van de WD een spoeddebat met Apotheker. gelijkheid om in plaats daarvan zelf varkens (of pluimvee) te gaan houden en die mest op het land uit te rijden. Die extra hoeveelheid mest hing dus bo ven de markt en die verdween door de introductie van het var kensrecht ineens. Nu de rechter de inkrimping van de varkensstapel ongedaan heeft gemaakt, kunnen de boe ren weer het aantal varkens fok ken dat ze voor de invoering van de wet, eind augustus 1998, hadden. Bovendien kunnen de grote varkensbedrijven weer ak kerbouwbedrijven in Zeeland en Groningen kopen om daar hun mega-stallen te bouwen. Voor leden van de NW gelden zelfs de varkensrechten niet meer. Zij mogen zoveel varkens houden als hun milieuvergun ning toestaat. Per saldo zou de varkensstapel dus kunnen uit breiden. Wat dat betreft zijn de lage varkensprijzen een geluk bij een ongeluk, want de animo om meer varkens te houden is niet groot als elk varken verlies oplevert. Voor LTO-leden gelden de varkensrechten nog wel. Dat is een voordeel volgens LTO- voorzitter Doornbos. „Dat bete kent dat onze leden hun var kensrechten nog aan de over heid kunnen verkopen of aan een andere varkenshouder. Dat kunnen NW-leden niet." Aan gezien de korting van tien pro cent wel al is doorgevoerd, heb ben de varkenshouders al flinke schade geleden. Niet alleen de directe schade van tien procent weggenomen varkens, maar ook bijvoorbeeld de extra kos ten voor aankoop van nieuwe varkensrechten. Bovendien zijn vaak investeringen gedaan die uitgingen van de oude aantal len varkens, waardoor bijvoor beeld te grote stallen zijn ge bouwd. Al die extra kosten moet de minister nu vergoeden, vinden LTO en NW. Reiziger kan zelf inchecken op Schiphol schiphol anp Op Schiphol kunnen reizi gers met alleen handbagage zich vanaf eind volgende week zelf inchecken. Ze hoe ven zich daarvoor niet meer te melden bij een balie. Bij zes check-in kiosken kunnen ze volgens de luchthaven 'snel en eenvoudig' na in voering van hun ticket zelf hun instapkaart printen. Schiphol denkt dat vooral zakenreizigers gebruik zullen maken van de kiosken. En kele maatschappijen op de luchthaven hebben al een ei gen geautomatiseerd check- in systeem voor reizigers. Van de zes kiosken kunnen in principe reizigers van alle maatschappijen, als die zich daarop aansluiten, gebruik maken. De kiosken staan in vertrekhal 2 en worden 4 maart in gebruik genomen. De KLM is nauw betrokken bij de ontwikkeling van het systeem. De toenemende drukte op de luchthaven, maar ook de verbouwingen zijn al geruime tijd oorzaak van vertragingen en lange rijen bij de traditionele in- check-balies. Het personeel achter de balies klaagt al ge ruime tijd over de erg grove bejegening door sommige reizigers die in een aantal ge vallen zelfs op regelrechte bedreigingen is uitgelopen. De 'doe-het-zelf-incheck- balie zal vooral voor drukbe- vlogen bestemmingen, bij voorbeeld Londen. de wachttijden behoorlijk kun nen verminderen. groningen anp jaar te leven. Ze krijgen chemo therapie om symptomen zoals benauwdheid te verlichten. Door de therapie kan de tumor tijdelijk verdwijnen. In het eer ste gesprek meldt de specialist wel de fatale afloop, maar waar schuwt hij vaak niet voor onte recht optimisme als de tumor mocht slinken of verdwijnen. In de gesprekken wisselt het on derwerp al snel van de diagnose naar de behandelingsmogelijk heden. Voor haar blijft het de vraag of patiënten wel de be hoefte hebben om alles te we ten. .Artsen zijn bij wet ver plicht te informeren, maar veel patiënten blijken niet met de waarheid om te kunnen gaan. Zij lijken meer behoefte te heb ben aan zorg en aandacht", al dus The. Hieraan kan tegemoet worden gekomen door een ver pleegkundige of zorgcoördina- tor de patiënten en hun naas ten gedurende de hele ziekte periode te laten begeleiden, vindt zij. Veel ongeneeslijk zieke long- kankerpatiënten geloven wer kelijk dat ze beter zullen wor den. Het is te simpel om te ver onderstellen dat alleen artsen schuldig zijn aan dit onterechte optimisme. Arts en patiënt houden elkaar in hun onderlin ge communicatie in de houd greep, concludeert de Groning se antropologe The in een proefschrijft waarop ze binnen kort promoveert. Volgens haar komt de houd greep erop neer dat de patiënt wil blijven hopen en de arts niet als boodschapper des doods wil fungeren. The meent ook dat de westerse cultuur zorgt voor op timisme bij de patiënt. „In de westerse cultuur horen patiën ten te herstellen." Patiënten met longkanker, meestal oudere mannen maar ook een sterk toenemend aan tal vrouwen, hebben na de dia gnose veelal nog één tot twee leeuwarden gpd De verplichte inenting tegen koeiengriep (IBR) is stopgezet. Aanleiding is de plotselinge dood van een kleine honderd koeien op verschillende bedrij ven. Waarschijnlijk is de entstof besmet geweest. Afgelopen week kwamen bij de Gezond heidsdienst tal van meldingen binnen van plotselinge sterfte van koeien. Een paar weken ge leden deed de kalversterfte zich al voor op een aantal boerderij en rond Eastermar. De boeren legden toen al direct een link met het inenten tegen IBR. Tjal- ling Wijtsma uit Tytsjerk, een van de initiatiefnemers, verza melde een groep gedupeerde boeren om zich heen en samen ondernamen zij actie. Wijtsma raakte in veertien dagen drie kalveren kwijt. Er deden zich gevallen voor van spontane abortus na een draagtijd van zes maanden, van uierontste kingen bij melkvee en van dras tische daling van de melkgift. „Bij sommige boeren viel het vee dood neer, nadat ze waren ingeënt", aldus Wijtsma. De Gezondheidsdienst heeft nu uit voorzorg de verplichte IBR-in- enting stilgelegd. De verwach ting is dat het aantal dode koei en nog wel zal oplopen. Het ALLIN belpakket kunt u verkrijgen bij de Dutchtone shops in Amsterdam, Haarlem, Leiden. Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amersfoort. Verder kunt u terecht bij de meeste filialen in de randstad van BCC, BelCompany, Comshop, Correct, Dixons, Electric City (V&D), EPiElectronicPartner, Expert, Filmpost, Flandria, Foka. Foto Klein, Hom Elektra, Kijkshop. Kinorama, Klein Electronics. Kral Fotostores. Let's Talk, Mega Elshout, NEBO/Foto/Video/ Telecom. Radio Modern Electronics, RAF, Scheer Foppen, Staffhorst, Steenweg, Superphoto, t for telecom, The Phone House, Telecom Today, Tele Masters, TeleTools en Valkenberg. Informatie: www.dutchtone.nl of 0800-0550. dutchtone Straks belt iedereen met Dutchtone. den haag Een omgeving waarin we het volgende millennium met vertrouwen tegemoet kunnen zien, zo noemde minister Borst van volksge zondheid het gisteren officieel geopende nieuwe onderkomen van haar ministerie in de Haagse binnenstad. Koningin Beatrix verrichtte de opening van de twee gebouwen, Helicon van architect Sjoerd Soeters (rechts op de foto) en Castalia van zijn Amerikaanse collega Michael Graves. Beide gebouwen zijn onderdeel van het Haagse bouwproject De Resident, dat het gebied tussen het Centraal Station en de binnenstad bestrijkt. De echte aandachtstrekker is Castalia, dat uit uit twee torens bestaat, die voorzien zijn van enorme, zeer opvallende en tot de verbeel ding sprekende puntdaken. In de Haagse volksmond wordt al gekscherend van 'de twee tieten' gesproken. In het 104 meter hoge Castalia en het gebouw Helicon, onderdeel van een nieuwbouwgebied dat ook wel het Manhattan van Den Haag wordt genoemd, werken zo'n tweedui zend ambtenaren. foto anp Raymond rutting mi mmwmmm mm

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3