De sleutels van de school TV WEER Paardenyoghurt tegen veel kwalen Het Gesprek van de Dag Lieveheersbeestjes in trek 5 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1999 COMMENTAAR Basisloon topsporters Margo Vliegenthart, de staatssecretaris van sport, heeft enkele mil joenen uitgetrokken om topsporters een bestaan te garanderen. 150 Topsporters met een speciale status krijgen 1034 gulden netto per maand met de mogelijkheid bij te verdienen tot 1800 gulden. Tot op heden ontvingen ze slechts de helft van dat bedrag. Uiteraard geldt de vergoeding alleen voor 'amateursporters'. Grootverdieners zoals de meeste voetballers en tennissers komen niet voor deze regeling in aanmerking. De overheid hecht er kennelijk aan sporters goed voorbereid naar de Olympische Spelen te sturen. Dat is een prettige constatering. Olympische prestaties stralen niet alleen af op degene die de me daille behaalt, maar ook op zijn of haar land van herkomst. Toch getuigt het de bedoeling van Vliegenthart van weinig inzicht. Door alle sporters hetzelfde te honoreren, ontstaat een soort WIK- regeling, het systeem dat kunstenaars een basisinkomen verschaft. De diverse sporten laten zich echter niet met elkaar vergelijken. De weg naar de Olympische Spelen in Sydney is voor de ene sporter veel langer, intensiever en dus duurder dan voor de ander. Het zou veel beter zijn de financiering per sport of misschien zelfs per individu te bekijken, zoals de sportkoepel NOC*NSF voorstelt. Met de bijdrage van Vliegenthart is voor velen een effectieve voor bereiding onmogelijk, terwijl anderen er gemakkelijk van rondko men of misschien zelfs geld aan overhouden. Dus ligt een eerlijker verdeling van het geld voor de hand. Vliegenthart heeft al laten weten daar niet veel voor te voelen. De staatssecretaris wil geld geven, maar liever niet weten wat de spor ters doen. Dus neemt ze de sport niet serieus. Jubelend over het water Ze worden nog gemaakt: reportages over onze heldhaftige strijd op. in en tegen het water. Onze strijd, inderdaad. Want als het over water gaat. praten we bijna automatisch in de wij-vorm. Bij Tele- ac/NOT hebben ze zelfs een hele serie van dit soon filmpjes: Wa terwerk. En zoals de naam al een beetje verraadt, wordt er heel wat afgezwoegd in de reeks. Niet in de laatste plaats trouwens door presentator Edvard Niessing. Edvard onderstreept het gezellige wij-gevoel dat water oproept nog eens extra door louter lovend, om niet te zeggen juichend, over de waterwerkers te spreken. Ongeveer zoals ze in oude Poly goon-journaals over de Deltawerken berichtten. Bij een filmpje over een zwaar transport over zee. lijkt het zelfs of hij het groot superlatieven-woordenboek erbij heeft gehaald. Er komt geen zin meer uit zijn mond zonder termen als 'ongelooflijke klus', fascinerend werk', 'enorme gevaarte', 'je kijkt je ogen uit' en 'dit zeer bijzondere transport'. Behoorlijk overbodige woorden als er inderdaad net een schip met een bouwwerk ter grootte van een voetbalstadion voorbij komt varen. De waterwerkers zelf doen ondertussen hun uiterste best om het beeld van de zwijgzame zeerot in stand te houden. De kapitein van het reuzen-transportschip verklaart in twee zinnen dat hij zenuw achtig is als zijn vrachtje zijn boot opkomt, en dat hij opgelucht is als hij het heel heeft afgeleverd. En dat hij zijn werk wel een uitda ging vindt. Dat is iets beleefder dan 'wegwezen met die camera', maar niet veel. Is Edvard Niessings juichende presentatie meestal overbodig, bij sommige onderwerpen begint ze zelfs lachwekkend te worden. 'De mosselteelt is veel bewerkelijker dan u vaak denkt' meldt hij aan het begin van een filmpje over mosselvisserij. In de minuten daar op wordt echter al snel duidelijk dat het werk van de mosselvisser hoofdzakelijk bestaat uit het in zee donderen van mosselzaad en het twee jaar later opvissen van de volwassen schelpdieren. Waar na een handelaar ze weer in zee laat kieperen - en later uiteraard laat ophalen - om het zand eruit te spoelen. Dat kun je bewerkelijk noemen. Maar het enige wat die gasten moeten doen, krijg je de indruk, is onthouden waar die mosselen ook al weer lagen. Maar goed. naast Niessings malle gejubel heeft Waterwerk ook zijn aantrekkelijke kanten. De mooie beelden bijvoorbeeld. Want dat kunnen wij, Nederlanders, wel. Water filmen. De stichting Stop Zinloos Ge weld kan de vraag naar het lie veheersbeestje, het symbool van de actie, niet meer aan. „Zeker na de gebeurtenissen in Gorinchem gaat het erg hard. Veertig tot zestig aanvragen per dag zijn geen uitzondering", zo zegt de Noord'wijkse initiatief nemer Bart Wisbrun. De vraag is zo groot dat Van Ve- luw in Zeist, het bedrijf dat de lieveheersbeestjes maakt, de productie niet meer kan bijbe nen. Wisbrun: „De speldjes worden handmatig gemaakt en beschilderd. Dat vergt enige productietijd. Per week worden er een paar honderd afgeleverd. Veel mensen zullen daarom nog even geduld moeten heb ben." Volgens Wisbrun zitten er nu zo n 12.000 mensen op hun speldje te wachten, 70.000 mensen zijn inmiddels de ge lukkige eigenaar. Er zijn twee verschillende speldjes in om loop: een rood-zwarte en een zilverkleurige. Om de enorme vraag naar het speldje administratief te ver werken, heeft de stichting twee uitzendkrachten in dienst moe ten nemen. Wisbrun en zijn vrouw konden het met z'n tweeën niet meer aan. De op brengst van de lieveheersbeest jesactie gaat via de stichting Stop Zinloos Geweld naar een helpdesk voor slachtoffers van geweld. Zacht slot februari Februari gaat de geschiedenis in als de maand waarin de sneeuw te rugkeerde. Op veel plaatsen heeft het tien of elf dagen gesneeuwd en vaak bleef de sneeuw liggen. Over het algemeen kon zich in westelijk Nederland door luchtaanvoer over de Noordzee geen imponerend sneeuwdek opbouwen. Meestal betrof het een laagje van enkele centi meters maar omdat er de laatste jaren weinig of geen sneeuw is geval len was menigeen dik tevreden. Uitzonderlijk veel sneeuw ligt er elders in Europa en dan met name het Alpengebied. Op de Zwitserse berg Santis lag gisterochtend 7,25 meter. Op sommige plaatsen heeft er in deze tijd van het jaar nog nooit zoveel sneeuw gelegen. Qua temperatuur is bepaald geen sprake van een imponerende sprokkelmaand. In De Bilt is het, berekend tot gisteren, gemiddeld 2,7 graad tegen normaal 2,5. Het zachte weer aan het begin van de maand en circa een week geleden compenseerden de kou rond 13 fe bruari toen het in het binnenland op enkele plaatsen drie nachten ach tereen streng vroor. Het maandgemiddelde wordt gedurende de laatste drie dagen van februari nog iets opgekrikt want we beleven een zacht slot. Zuidwestenwinden voeren lucht aan waarin de temperaturen oplo pen tot 8 a 10 graden. De komst van de zachte lucht gaat gepaard met veel bewolking. Daaruit kan vanavond en de komende nacht al wat re gen of motregen vallen. Morgen komt er in dat weerbeeld niet veel ver andering. Het blijft bewolkt met kans op enige regen of motregen. De temperatuur stijgt tot 8 graden en aan de kust waait het krachtig, windkracht 5, uit het zuidwesten. In de nacht van vrijdag op zaterdag en deels zaterdagochtend veroorzaakt een storing in het front meer re gen. Daarna klaart het op maar in de loop van zondag bereikt een vol gend stormgsgebied ons land. Bovendien gaat het flink waaien. De buien maakten gisteren plaats voor perioden met zon. Wel kwa men er gistermiddag nog enkele dreigende stapelwolken tot ontwikke ling waaruit op een enkele plaats een licht (hagel)buitje viel. Tijdens de afgelopen nacht heeft het ondereen nagenoeg heldere hemel licht gevroren. Zuivelboer maakt homeopatisch medicijn Wie last heeft van eczeem, hoge bloeddruk of darmklachten kan daar sinds kort een nieuw ho meopatisch medicijn voor ge bruiken: paardenyoghurt uit Overasselt. Zuivelboer Geert Janssen uit het Gelderse dorp is er als eerste ter wereld in ge slaagd om een drinkyoghurt- achtig product te maken van paardenmelk uit het Brabantse Zeeland. Paardenmelk staat in de wereld van alternatieve genezers al langer bekend als een heilzaam drankje. De melk lijkt qua sa menstelling heel veel op moe dermelk. Bij jonge kinderen heeft een kuurtje paardenmelk verbluffende effecten, zegt Janssen. Maar er zijn ook regu liere artsen die paardenmelk aanbevelen bij mensen die bij voorbeeld door een chemokuur in een slechte conditie zijn. Paardenmelk was eeuwenlang vooral in Centraal-Azië popu lair als geneesmiddel. De melk had echter één probleem: de smaak. Het zuivelproduct smaakt net als moedermelk zoetig en waterig. Veel mensen vinden de smaak ronduit vies. Bovendien is de melk niet lang houdbaar. De eigenaars van de Zeelandse paardenmelkerij klopten daar om bij Janssen aan met het ver zoek om een aangezuurde, lan ger houdbare variant van paar denmelk te maken. „Dat bleek ontzettend ingewikkeld. Aan paardenmelk ontbreekt een be paald eiwit, waardoor het niet wil binden. Je mag niets toe voegen, want dan verdwijnt het geneeskrachtige effect. Pas na een jaar experimenteren ben ik erin geslaagd een soort drink- yoghurt te maken. Voor de smaak voeg ik pure frambozen- siroop toe", vertelt Janssen. De paardenyoghurt is sinds en kele weken te koop. Een liter kost 22 gulden. Janssen: „Dat is wel duur, maar het is ook geen voedingsmiddel. Een bezoek aan de dokter kost ook veel geld. En na een paar maanden zijn de meeste mensen van hun klachten af." Sinds de introductie loopt het storm bij de paardenmelkerij en de zuivelboerderij. Tiental- Conciërges eisen erkenning, en een beetje meer salaris Eigenlijk snijden de Nederlandse schoolconciërges zichzelf in de vingers. Door hun goed heid - hun verantwoordelijkheidsgevoel - nemen ze teveel taken op zich. De scholen ma ken dankbaar gebruik van die handige doe-het-zelvers, die van aanpakken weten en doorgaans ook nog goed liggen bij de leerlingen. Maar in hun portemonnee zien de con ciërges daar niets van terug. En dat zijn ze zat. Het Conciërge Comité gaat de paar dui zend vakbroeders en -zusters in het land mobiliseren. „Als wij vijf dagen lang een stipt heidsactie voeren, loopt alles op school in het honderd." Natuurlijk gaat het om geld. Met een nettosalaris van rond de 2.500 gulden is het bij de conciërges thuis geen vetpot. Terwijl de baan in de loop der jaren steeds zwaarder is gewor den. De politieagent-in-stoljas, die zijn tijd vooral verbeuzelde met koffieleuten, bestaat allang niet meer. „Ik voel zelf wel voor de term faciliteitenmanager zegt Martin Jacobs van het Da Vincicollege in Leiden in alle ernst. .Als ik mijn stofjas aan trek, vallen ze hier om van het lachen. Dan kan ik net zo goed een Ajaxpetje opzetten", grijnst Rotterdammer Jan van der Schee. „Maar serieus, ik wil ge woon betaald worden voor wat ik doe." En dat is beduidend meer dan koffie zetten, nablijvende leer lingen aan het werk zetten en soms een nieuwe lamp indraai en. „Ik ben hier maatschappe lijk werker, sociaal werker en •klusjesman tegelijk", aldus Van der Schee. „Ik denk dat ik op pedagogisch gebied meer in mijn mars heb dan sommige le raren. De minister praat over veiligheid op school. Wie wil hij daarvoor inhuren? Wij zijn de sleutels van de school, ook als het gaat om veiligheid. Ik wil niks afdoen aan de vakbe kwaamheid van docenten, maar ik ken leraren die mij waarschuwen als er tussen kin deren geknokt wordt en dan zelf de achteruitgang nemen." Jacobs en Van der Schee richt ten vorige week met hun Haar lemse collega Rob Knaven (Da- miatecollege) en Roel Mensink uit Dronten het Conciërge Co mité op. De eenlingen op de scholen gaan hun brachten bundelen. „Er wordt in het on derwijs alleen over leraren ge sproken", zegt Van der Schee. „Ons is in de nieuwe CAO een kluif toegegooid in de vorm van een eindejaarsuitkering van vierhonderd gulden. Niet slecht, maar de rest van de af spraken is voor ons veel te ma ger." Toch gaat het niet alleen om geld. De conciërges willen er kenning van de verantwoorde lijkheid die ze dragen. „Door de vele fusies in het onderwijs zijn Harry van Bommel, Martin Jacobs en Jan van der Schee (vlnr) vinden dat het werk van conciër ges ondergewaardeerd wordt. foto joep van der palcor vos er veel dependances ontstaan waar in tachtig procent van de week geen schoolleiding aan wezig is. De directie zit in het hoofdgebouw, dus bij calami teiten beslist de dagelijkse lei ding. En dat ben ik", stelt Van der Schee. .Alleen strookt het niet helemaal met mijn functie omschrijving. Alle contacten hier op school met derden lo pen via mij. Als er brand uit breekt moet ik beslissen of we de school ontruimen. Formeel is het bestuur verantwoordelijk, maar als het mis gaat hoef ik daarmee niet bij de ouders aan te komen." De vanzelfsprekendheid waar mee wordt aangenomen dat de conciërge willekeurig welk kar weitje wel zal klaren, zit hen dwars. „Ik werk officieel 36 uur, maar in de praktijk is het 40 tot 45 uur per week", zegt Jacobs. „Die tijd heb je gewoon nodig. Ik doe ook al tien jaar het alarm en 's avonds maak ik altijd even mijn ronde langs de school met de zaklantaarn. Ik woon er ten slotte maar honderd meter van daan en het werkt preventief. Er is al negen jaar geen ruit meer ingegooid. Maar dat ik bereik baar moet zijn en bekend sta bij de politie, dat staat niet in mijn taakomschrijving. Maar ze bel len me wel als er wat is, zoals vorige week toen een ruit kapot ging in de storm. Dan kan ik mijn gewerkte uren terugkrij gen. Lk zou alleen niet weten wanneer ik die moet opne men." Van der Schee was tot voor kort vertrouwenspersoon voor de leerlingen, maar hij wil niet meer. „Ik ben er nog wel voor die kinderen, maar ik sta niet meer in de schoolgids. Als een docent vertrouwenspersoon is, krijgt hij daar zes taakuren voor. Het kost de school al gauw duizend gulden om voor die uren een andere docent aan te trekken. Maar ik kreeg geen enkele compensatie, al is dat bij mijn sollicitatie wel toegezegd. Als de school niet ziet dat ik de goedkoopste oplossing ben en de gemakkelijkste - want ik ben altijd aanwezig en die docenten niet - laat dan maar." Ergernis groeit ook over de in zet van banenpoolers. „Hoeveel basisscholen in Leiden hebben nog een vaste conciërge?", vraagt Jacobs. „Hooguit vier. Op de andere scholen lopen al lemaal mensen van DZB, De Zeil Bedrijven, opvolger van de sociale werkplaats. Terwijl wij al jaren geleden zijn begonnen met het inleveren van arbeids uren, van veertig naar 38, naar Zwangere mannen Niet langer verbergen mannen hun baar moedernijd. Er is sprake van een massale coming out. Werden zij vroeger nog onbe kommerd 'heren der schepping' genoemd, nu beseffen zij de ironie van deze kwalifi catie. Hoezo schepping?Zij maken auto's, creëren raketten, fabriceren elektronische highway's. Maar het ultieme scheppen, na melijk het voortbrengen van nieuw, mense lijk leven, gaat aan hen voorbij. Lang hebben mannen hun onvermogen ge camoufleerd en gecompenseerd. Omdat de natuur tot de wereld van de vrouw behoorde, wierpen zij zich op de cul tuur, het herscheppen, het lierinrich- ten. Omdat vrouwen bij uitstek uit verkoren waren zich met het leven zelf bezig te houden, met men senkinderen, ontfermden man nen zich over de wereld der dingen. Techniek, speeltjes. Lang heeft de teleurgestelde Adam de rollen proberen om te draaien. Al in het paradijs drong de afgrijselijke waarheid tot hem door. Het was Eva die zich ontfermde over de vrucht, waarvan hij slechts een hapje kreeg. Zij had de sleutel tot het leven, niet hij. En vervolgens verzon hij een nieuwe mythe om de waarheid draaglijk te maken: HFI FFN GRIM 36. De schoolbesturen moeten die mensen aannemen, daar waren die uren voor, niet om via de banenpool zo goedkoop mogelijk arbeidskrachten te krijgen." Nog vóór de zomer wil het co mité een zwartboek vol verha len van conciërges aanbieden aan minister Hermans van on derwijs. Drie eerdere pogingen van Van der Schee om door te dringen (één verzoek was nog gericht aan Hermans' voorgan ger Ritzen) liepen stuk op een muur van onverschilligheid. Om de Haagse starheid te door breken laat het comité zich on dersteunen door de SP. Kamer lid Harry van Bommel stelde eind januari schriftelijke vragen over de positie van conciërges, waarop de minister nog moet antwoorden. „De conciërges hebben nooit een vuist kunnen maken", al dus Van Bommel. „De bonden lopen niet erg hard voor hen. De SP is geen vakbond, wil dat ook niet zijn, maar als de bon den een steek laten vallen dan springen wij in het gat. Het gaat om een kleine groep met een zichtbaar probleem. De oplos sing hoeft geen kapitalen te kosten, maar het is duidelijk dat er een andere functiewaarde ring moet komen. Op iedere school is de conciërge de cen trale figuur. Bij welke baan moet je 24 uur per dag, zeven dagen per week beschikbaar zijn?" Moeten ze dat echt? Het staat nergens. Niemand dwingt ze, maar elke school rekent blinde lings op zijn conciërge. Jacobs liet zelfs de onderwijsstaking schieten omdat hij zijn direc teur had beloofd te helpen op een open dag. Van der Schee staakte wel, voor het eerst van zijn leven. „Maar wij hebben een veel heftiger wapen. Als wij ons een paar dagen werkelijk houden aan de CAO, dan loopt het goed in de soep op school. Maar ja, je weet hoe de situatie is: gaat er wat stuk, dan repa reer je dat wel even. Wij zijn ook zelf schuldig." ONNO HAVERMANS-ILSE THOONSEN len diepgevroren pakkette gaan dagelijks de deur uit. t. Vooral voor Belgische klam r de paardenyoghurt niet aa n slepen. Janssen vreest zelf k'« er een tekort aan paardeni kan ontstaan. „Maar ik vo ti nog niets voor om zelf paa f te gaan melken. Dat moet de hand en die beesten g maar driekwart liter per keL En met de hengstenveulen )E je zitten. Want de beesten 't ten natuurlijk zwanger zijt jj weest om melk te geven." MARGIT SPAAK Mannen stral» ook weikon: in voormalij vrouwencaf Het enige café in Amsteti i waar mannen twintig jaai lang niet welkom waren, verkocht. De naam Saare blijft behouden, in de nie we formule mogen heren ook over de drempel stap pen. i De nieuwe eigenaressen In Meijer en M. Sax willen v ie Saarein een modern, pro sioneel uitgebaat homoo maken, met de nadruk oj klandizie van dames. „Wi willen het behouden vooi vrouwengemeenschap", dus Sax, bekend van het I nancieringsfonds voor vr welijke onderneemsters H ma Cash. Het café in de Elandsstr; opende in 1978 de deurei werd geleid door een coll tief. Alle vrouwen waren welkom, de lesbische scei had er sterk de overhand. Vooral de laatste jaren lie de klandizie terug. „Ik vit het verschrikkelijk jamnu maar het was onvermijde We konden het hoofd nit meer boven water houde aldus bestuurslid G. Vooi Zij wijt de teloorgang van Saarein aan de tijdgeest., is kennelijk onvoldoende hoefte aan. Vrouwen heh of een baan en een goed laris maar zijn geen caféj gers, of hebben een uitki en geen geld om uit te Volgens Vooren was Saai een van de langst bestaai cafés exclusief voor vrout in de wereld. „Er zijn noj wel vrouwencafés in and steden, maar die zijn met niet de hele week open." Mannen werden geween omdat het voor vrouwen I prettig was een plek te he ben waar ze onder elkaar I konden zijn. Alleen als ze verander waren mochtei mannen het etablissemei betreden. Die exclusivitei voor vrouwen werd voort de laatste jaren nogal eem j als achterhaald beschouw „Ik denk dat als we weg zi sommige mensen het tod j ineens jammer gaan vin den", denkt Vooren. Vanaf de Internationale Vrouwendag op 8 maart, viert Saarein een week lan een afscheidsfeest. Op 14 maart sluit het café tot 23 april de deuren voor een\ bouwing. Sax, die Saarein laat explo teren door ervaren dames die al in de horeca zitten, i ervan overtuigd dat het da na goed zal lopen. „Er ise wel behoefte aan een gez« café voor vrouwen." niet de man maar de vrouw was de tweede sekse, falend, tekortkomend en daarom tot penisnijd veroordeeld. Maar in de man- nenziel bleef het gemis, de leegte knagen. Dat veranderde in 1978. Want toen zag reageerbuisbaby Louise Brown het levens licht. Weliswaar konden mannen nog niet zelf zwanger worden, maar het begin was gemaakt. Vanaf dat moment zijn ze op gro te schaal met eicellen, sperma en embryo's gaan experimenteren en konden ze de illu sie koesteren heer en meester te worden van een terrein dat vrouwen zich miljoenen ja ren in een exclusief onderonsje als hun na tuurlijk recht hadden toegeëigend. Maar de werkelijke vervulling van het vol waardig, gelijkwaardig mens zijti bleef bui ten hun bereik: zelf zwanger worden een baby baren. Gelukkig heeft Robert Winston, Engelands meest vooraanstaande expert op het gebied van vruchtbaarheidsonderzoek. afgelopen zondag in de Sunday Times laten weten dat zwangerschap voor mannen in de nabije toekomst zeker mogelijk zal wor den. Hij zal dat toelichten in zijn binnen kort te verschijnen hoek: The IVF Revoluti on, waarin, zo vermoed ik, nog eens duide lijk wordt gemaakt dat seks en voortplan ting volledig gescheiden gaan worden. Voortplanting wordt iets voor experts, goed opgeleide monteurs, die beschikken over veel kubieke meters diepvries, waarin de onderdelen overzichtelijk liggen opgeslagen op soorten en kenmerken: opgewerkt sper ma met generwaspoort, veel jonge eicellen van blonde, blanke vrouwen, hele en halve eierstokken en embr}'ootjes met KEMA-keur in allerlei fasen van ontwikkeling. De be stelling verloopt via fraai geïllustreerde postordercatalogi. 'U wilt een zoontje d la Kevin Costner, maar dan wel met krulle tjes? Eens even kijken wat we voor u kun nen doen.'Een dochter die netzo welge schapen is als Claudia Schijf er, maar met de expressie en diepgang van Meryl Streep? Dat is een kwestie van nauwgezet mixen. Terug naar Winston. Deze meent dat de mannelijke zwangerschap 'vrij eenvoudig is'. Er hoeft alleen maar een embryo te wor den ingebracht in de mannelijke onderbuik (de plek waar mannen al miljoenen jaren een leegte ervaren), vervolgens moet de pla centa worden verbonden meteen van de organen, en 'Klaar is Kees'. Opmerkelijk is dat deze hele handeling wordt afgedaan in de onderdelen- en reparatieterminologie die ook gebezigd wordt wanneer je je auto een 10.000 kilometerbeurt laat geven. Winstons mededeling dat mannen binnen kort zwanger kunnen worden, heeft al tot. enthousiaste reacties geleid. Zo liet föhn Baker, socioloog aan de Universiteit van Brighton, weten dat deze mogelijkheid een eind maakt aan een grote onrechtvaardig heid. 'Als een vrouw zwanger wil worden hoeft ze alleen maar een man dronken te voeren, terwijl een man een vrouw moet bidden en smeken om zijn kind te dragen'. Ook andere reacties leggen een wereld van mannelijk leed bloot. 'Natuurlijk moet het mannen toegestaan worden zwanger te worden', meent Tim Hedgley van de fertili satie-organisatie Issue. 'Het zou seksediscri minatie zijn als mannen geen kinderen ter wereld mogen brengen Van mij mogen ze, al heeft het zwanger worden van mannen veel meer voeten in de aarde dan de simplistische voorstelling die nu wordt gegeven. Er moet nogal wat kunst- en vliegwerk aan te pas komen om een man zwanger te krijgen en te houden. Ooit zag ik in een film Arnold Schwarze negger zwanger worden: een robotachtige mannetjesputter die opeens met een dikke buik rondloopt, gevoelige tepels krijgt en verweekt tot jammerende teerhartigheid. Dat lijkt mij voor mannen geen wervende staat van zijn. Ik verwacht er dan ook geen run op. Hoe je het in hun buik ook draait, keert en aansluit, zwangerschappen bij mannen zullen vooralsnog maar één ding duidelijk maken: vrouwen zijn hier van nature, fysiek en psychologisch, veel ge schikter voor.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2