Ashram sluit deel VBO 'Chemie is een zegen voor de mensheid' 'Nieuwbouw Woondiensten veel te hoog' Rijn Veenstreek f66 maakt fietsplan oor Jacobswoude Jaar cel Alphense leraar in kinderporno-affaire Meer bussen Aarlanderveen DE BOER OP Yogaleraar moet weer bij sociale dienst werken Bezoek onze Internet vacaturebank! IDERDAG 25 FEBRUARI 1999 id-raadslid Hopman overleden en aan den rijn Herman Hopman, de Alphense oud-fractie- 1 rzitter van het CDA, is dinsdag op 66-jarige leeftijd overle- Hopman nam in 1978 de voorzittershamer van de CDA- üe over. In diezelfde tijd raakte hij ook betrokken bij de op ting van de Alphense VW. Sinds 1985 was hij na menings- chillen met het bestuur van de partij niet meer actief in de tiek. Hopman wordt morgenmiddag in Gouda gecremeerd. eintaxi Hoogmade niet in gevaar 1 gmade De treintaxi uit Leiden naar Hoogmade staat niet liscussie. Dat zei wethouder C. Vink (CDA) gisteravond te- raadslid en partijgenoot T. van Wieringen naar aanleiding 'geruchten in het dorp'. Vink meldde dat burgemeester en louders van Jacobswoude wel gekeken hebben naar de mo- ikheden voor een treintaxi naar de kernen Rijnsaterwoude ,eimuiden. „Maar dat gaat de gemeente geld kosten", aldus c. Hij onderzoekt of het mogelijk is een lijntaxi voor enkele n per dag in te zetten. phen geeft Hoogvliet groen licht ienaan den run» Supermarkt Hoogvliet heeft van de gemeen- et groene licht gekregen voor de bouw, sloop en verbouw het winkelcomplex aan de Julianastraat en Paradijslaan. In 1 gaat het werk van start, in het najaar van 2000 moet het afgerond. De panden aan de Kerkstraat (1 tot en met 13) den gesloopt. Foto Lux verhuist tijdelijk naar het pand van ssen. Hoogvliet heeft dan plaats voor de bouw van een oprit r het parkeerdak, dat aan vijftig parkeerplekken ruimte It. Ook komen er enkele nieuwe winkels. jening brandweerkazerne Ter Aar var Ter Aar neemt op zaterdag 13 maart de niéuwe brand- irkazerne officieel in gebruik. Tijdens de feestelijke aangele- heid in het gebouw aan de Middelweg 1 verricht mevrouw k-Adamse, weduwe van de vorige brandweercommandant i Blok, samen met burgemeester L. Lyklema om 16.30 uur ipeningshandeling. iswoude marun kramp ifdeling Jacobswoude van heeft een fietsplan ontwik voor de gemeente. De par- :eft 17 routes uitgestippeld n de dorpkernen onder en naar de stations van Lei- Alphen en Nieuw Vennep, ït plan staat welke verbete- :n op die trajecten nodig om er veilige fietsroutes :e maken. i6-burgerlid A. Klooster, die plan heeft uitgewerkt, ft naar ononderbroken rangsroutes in twee rich- n. Het liefst ziet hij paden rood asfalt, apart van de •n voor snelverkeer. Vol- Klooster moet er nog veel uren. Alleen de routes brugge - Hoogmade en Leimuiden - Bilderdam kennen geen knelpunten. De tocht van Leimuiden naar Rijnsaterwoude is één groot probleem. Langs de smalle Wil lem van der Veldeweg en He renweg is geen fietspad. D66 pleit ervoor die aan te leggen. Naast nog zo'n tien andere fietspaden wenst de partij ook een fietstunnel bij de N207 naar de Aardamseweg en een veilige oversteek bij deze provinciale weg ter hoogte van Leimuiden. Ook moet de capaciteit van het veer over het Paddegat worden vergroot en moet er aan de Ja- cobswoudse kant van het veer een bel komen. De democraten hebben het fietsplan aangebo den aan de andere partijen. Met hun reacties gaat het naar bur gemeester en wethouders. Ruimte voor ingrijpende verbouwing chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv-chef marieta kroft. 071-5356411 middelburg «anp Het Ashram College in Alphen heft de noodlijdende af delingen mechanische techniek en elektrotechniek op. Vanaf komend schooljaar neemt de school voor die af delingen geen nieuwe leerlingen meer aan. Een deel van de benedenverdieping komt daardoor vrij. Reden voor een verbouwing, aldus rector M. Duivenvoorden. De af deling verzorging in Nieuwkoop blijft bestaan. geen groei meer van het aantal leerlingen." Duivenvoorden ziet het ver lies van de afdelingen voo voorbereidend beroepsonder wijs niet als een aderlating voo de school. „De meeste VBO leerlingen die we kregen wisten niet of ze VBO wilden doen of Mavo en stelden die keuze uit. Leerlingen die dat wel al weten gaan veelal direct naar het Groene Hart Lyceum, waar de voormalige LTS in het Bospark alphen aan den run ivo pommerel „Er was geen toekomst meer voor onze technische afdelin gen", verklaart rector Duiven voorden. „We hebben nog overlegd met het Scala College en het Groene Hart Lyceum of er te ruilen viel of dat er mis schien samen te werken was. Dat overleg was niet succesvol. We steken heel veel geld in heel weinig leerlingen, zo'n veertig. We verwachtten bovendien veel meer mogelijkheden biedt." De vergelijking met het VWO wil Duivenvoorden niet maken. „Die afdeling is ook niet erg groot, maar daar is een duidelij ke groei te zien. Het VWO op het Ashram College blijft dan ook onaangetast." R. van Hoff, directeur onder wijs van het Groene Hart Ly ceum, verwacht geen plotselin ge toestroom van Ashram-leer- lingen. Met ongeveer 475 VBO- leerlingen is het Groene Hart twaalf keer groter dan het Ash ram. „Het is jammer voor het Ashram, maar het is een afwe ging die gemaakt moest wor den. Wij hoeven gelukkig niet in te krimpen, we gaan onverdro ten voort. We hebben altijd goed overleg gehad met het Ashram en nog geprobeerd of er samenwerking mogelijk was, maar dat was organisatorisch niet te doen." Het gemis van de technische VBO-afdelingen wordt volgens rector Duivenvoorden snel ver zacht door een ingrijpende ver bouwing in de school aan het Marsdiep. Een vergaande mo dernisering staat op het pro gramma. „De technische les ruimtes worden één grote en gezellige leerlingenkantine. De bestaande kantines op elke ver dieping gaan weg en worden studieruimte. De mediatheek wordt uitgebreid, een deel van de patio verdwijnt en ook de omgeving rond de aula wordt stevig aangepakt." De verbou wingen nemen ongeveer een jaar in beslag. Een Alphense onderwijzer moet een jaar de gevangenis in voor zijn aandeel in een Zeeuwse kinderporno-zaak. De rechtbank in Middelburg veroordeelde de 45-jarige man en vier anderen gisteren we gens bezit van kinderporno tot celstraffen variërend van twee jaar tot vier maanden voorwaardelijk. De zwaarste straf kreeg een andere onder wijzer, een 41-jarige man uit Apeldoorn. Hij werd veroor deeld tot twee jaar. De mannen kenden elkaar via 'Martijn' een club van pe dofielen onder de paraplu van de NVSH. Via 'chat-boxen' en e-mail wisselden zij pornogra fisch materiaal uit. De zaak kwam eind vorig jaar aan het woubrugge marun kramp Bewoners van de A. de Graaf- laan in Woubrugge lieten giste ren weinig heel van de schetsen van de nieuwbouw van Woon diensten Aarwoude. De ronde kapjes op het dak zijn lelijk, het gebouw staat te dicht op de straat en drie verdiepingen is veel te hoog, menen zij. Met name de hoogte van het gebouw, een meter of twaalf, vinden de buurtbewoners een probleem. Volgens J. Kesting, die aan de Kerkweg woont, on- staat er een echoput achter zijn straat. „De herrie van het ver keer van de Kerkweg gaat over onze huizen heen. Met zo'n hoog gebouw erachter wordt het weerkaatst." Wethouder J. Haasbroek meent dat het hoge gebouw juist goed past bij de rotonde, die een stuk hoger ligt dan het weiland waar het pand komt te staan. „Op die manier sluit je de rotonde mooi af." Kesting zag dat anders. „Je sluit niet de rotonde af, maar de polder." Directeur G. Verweij van Woondiensten Aarwoude legde uit dat de ruimte nodig is na de fusie met de woningbouwco- operatie Ter Aar. Het pand in Leimuiden is te krap. Wethou der Haasbroek benadrukte dat er nog geen definitief ontwerp is. Dat komt pas als alle bezwa ren zijn behandeld. Een gebouw van drie verdiepingen tussen de kassen aan de A. de Graaflaan en de huizen aan de Kerkweg is volgens buurtbewoners veel te hoog. Zij vrezen dat daardoor achter de huizen een echoput ontstaat. De nieuwbouw van de woningbouwvereniging moet lager, vinden de bewoners. FOTO ENGEL LAMEIJER rollen toen de politie in Lei den na een vermoedelijke in sluiping een woning binnen stapte. Op tafel lag een video band met kinderporno. Een dag later viel de politie de woning van de Aardenbur ger binnen waar de videoband vandaan kwam. Pal daarna kregen ook de anderen bezoek van de politie. Bij die huiszoe kingen werden 3000 video banden, 3400 diskettes, 300 cd-roms en vijf computers in beslag genomen. Zeker 558 banden bestonden volgens justitie uit harde kinderporno. De Alphenaar, die al 23 jaar kinderporno verzamelde, be zat alleen al 357 videobanden. Tijdens de behandeling van de zaak gaven de vijf te ken nen, dat zij eigenlijk kinder porno verafschuwden. Veel heibel in Jacobswoude over geluidkaart leimuiden ewout van der pussen De behandeling van de geluid- niveaukaart van alle wegen in Jacobswoude leidde gister avond in de commissie open bare werken tot heftige reacties. Vooral de brief aan 1500 bewo ners aan straten die boven de grens van 50 decibel zitten viel slecht. „Ik ben geschrokken over de wijze waarop u de bewoners hebt geïnformeerd", opende M. Beukenholt van Gemeentebe lang de discussie. „Mensen be grijpen er geen bal van. Ik heb de brief voor u vertaald." Ook J. Wagenaar (CDA) vond het een 'verschrikkelijke' brief. De eerste zin van de 'Kennis geving voornemen tot het vast stellen van de geluidniveau- kaart' luidt, zonder aanhef aan de bewoner: „Op grond van de Wet geluidshinder heeft elke weg een geluidszone tenzij door een geluidniveaukaart wordt aangetoond dat de ge luidsbelasting binnen 10 meter van de wegas 50 dB(A) of min der bedraagt. Wethouder Vink reageerde geprikkeld: „Het is een moeilij ke materie. We moeten geen brieven schrijven waarin din gen staan die niet juist zijn." Op de biref kwamen 15 tele foontjes voor nadere inlichtin gen binnen. Gifspuiter en milieuactivisten wegen voor- en nadelen van bestrijdingsmiddelen af nische bestrijdingsmidde- ijn op hun retour. De afge- n tien jaar is het gebruik de helft afgenomen en is het aantal beschikbare leien sterk verminderd. Dit •de het resultaat van het rjarenplan dat land- en jouworganisaties, milieu- nigingen en de overheid jaar geleden maakten. Het loopt dit jaar af en aan een w plan wordt gewerkt. Een nsioneerde gifspuiter en milieuactivisten proberen ar te overtuigen van het of de nutteloosheid, van rijdingsmiddelen. p Roo- )urg uit ring- veel verbeterd is in de land- en tuinbouw. Maar dat betekent niet dat we er zijn. Hoe je het ook wendt of keert, gif hoort niet in de natuur thuis en als je het toch gebruikt, ook al wordt het afgebroken tot niet-schade- lijke stoffen, dan breng je het ecologische systeem in de war." Roodenburg wil er niets van weten. „Alle middelen worden op deze manier maar verdacht gemaakt zonder dat er bewijs voor wordt aangedragen. Er zijn nog nooit zo veel kikkers en vo gels geweest, leg dat maar eens uit." Rutteman: „Je kunt nu pas de effecten zien die gif heeft op de natuur. Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen Dat gaat vaak verder dan technische details over de bednjfsvoenng. De rubnek De Boer Op belicht de andere kant van bednjven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering wegen de vroegere gifspuiter Maup Roodenburg uit Weteringbrug en de milieuactivisten Joost Rutteman en Frank ter Beek de voor- en nadelen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen tegen el kaar af. d, zat de ja- tijftig in estrij- smid- n en zonder e mens- ver- »eren. den- 5, 'een ficus': nand :onder bouw- enkt te tien is ens mij het tfietsen. e op e wijze gif om- hoeft geen en- ïadelig gevolg te hebben." denburg is de dicussie al aangegaan en joeg daarbij een professor milieukunde n zich in het harnas. Rutteman en Frank ter van de Zuid-Hollandse eufederatie denken dat de ogische teelt de toekomst ft en dat elk grammetje gif ':n te veel is. Rutteman rt het praatje van Rooden- aan en trekt zijn wenk- nven op. Ook hij kent de ar- ïenten van de tegenpartij, is inderdaad waar dat er den haag/aarlanderveen Aarlanderveen en omstreken moeten in de nieuwe bus dienstregeling, die in mei in gaat, veel beter worden be diend. Op iniatief van opposi tiepartij SP spraken de statenle den van de commissie verkeer gisteren over Aarlanderveen en het gebrek aan openbaar ver voer op het platteland in het al gemeen. Waarnemend voorzit ter J. Stemerdink kreeg de op dracht mee op korte termijn te gaan praten met busmaat schappij ZWN over uitbreiding van de dienstregeling, bijvoor beeld met een lijntaxi. De SP vindt dat de provincie des noods extra geld moet geven. De partij rekende voor dat de overheid het afgelopen jaar 3,5 miljoen bezuinigde in Zuid- Holland, de grote steden niet meegerekend. den haag cerberus Een 45-jarige bijstandsambtenaar uit Alphen moet zijn droom om een eigen yogaschool te beginnen voorlopig uit zijn hoofd zetten. Gisteren kreeg de man van de Haagse bestuursrechter te horen dat hij maandag weer bij de sociale dienst aan de slag moet. De man zit al drie jaar thuis. Hij vindt dat hij niet geschikt is voor zijn baan als bijstandsconsulent. De vele conflicten met zijn bazen hadden hem dat duidelijk gemaakt. De man geeft nu vier uur in de week yogalessen. Hij hoopte dat de gemeente hem zou helpen om van deze liefhebberij een volledige baan van te maken. De gemeente Alphen uil echter dat de man gewoon weer aan de slag gaat bij sociale dienst. Begin dit jaar stuurde zij de amb tenaar het bevel zich per 1 maart weer te melden. Gisteren verzocht de ambtenaar de Haagse bestuursrechter vergeefs het bevel van de gemeente te vernietigen. Hij verwees nog eens naar een psychiatrisch rapport, waaruit zou blijken dat hij arbeidsongeschikt is. De rechter trok uit een ander rap port echter de conclusie dat de man wel degelijk aan de slag kan. Als zijn werk hem niet aanstaat kan de Alphenaar ontslag ne men, oordeelde de bestuursrechter. De ambtenaar is echter bang dat hij dan alle rechten op een uitkering verspeelt. In april buigt een andere rechter zich nog eens over zijn zaak om te kij ken of de yogaleraar toch recht heeft op een WAO-uitkering. „Jarenlang heb ik DDT ge bruikt. Een smeriger goedje is nauwelijks voor te stellen en ik ben blij dat het nu verboden is. Proeven hebben aangetoond dat er vrij veel van het spul in mijp lichaam zit. Maar ik leef toch nog? Ik mankeer niets. Dat komt omdat ik er op een veran- woorde manier mee ben omge gaan: handschoenen, masker, enzovoort." Ter Beek is het daarmee niet helemaal eens. „Je hoeft helemaal niet met dat of-ander spul te werken om het in je lichaam te krijgen. De con sument krijgt het ook allemaal binnen." „Waarom worden we dan steeds ouder en gezonder?", wil Roodenburg weten. „Er kan dan wel overal om ons heen in de grond landbouwgif aanwe zig zijn, maar zo lang dat niet vrijkomt is er toch niets mis mee? Dat is altijd zo'n doorge slagen discussie in Nederland, dat als er maar één gram gif in de grond zit dat het dan meteen afgegraven moet worden. On zin!" Rutteman blijft geduldig. „Wat onzin is, is te stellen dat we door chemie langer en beter leven. Het is een complexe combinatie van effecten. Na de oorlog was er een houding dat met chemie alles kon worden opgelost. Vooral in de land bouw is dat doorgeschoten en het gebeurt nog steeds. Een an der probleem is dat we hier in Nederland veel te intensief het land willen gebruiken en daar bij maar één gewas verbouwen. Dan vraag je om moeilijkhe den." Roodenburg: „Jullie willen naar nul, maar dat kan nooit, dat is idealisme en meer niet. Mensen willen niet meer betalen voor biologische producten. Als het wel kan is dat mooi, maar ik denk niet dat het realistisch is. Chemie is een zegen voor de mensheid." De gepensioneerde gifspuiter heeft nog een ander argument waarom de mensheid niet meer zonder chemische bestrijdings middelen kan. „Door het uit roeien van allerlei ziektenver- wekkers in ons eten zijn we er niet langer resistent tegen. Als we dan eens een keer een schimmeltje binnen krijgen, dan kan dat ernstige gevolgen hebben." Rutteman ziet dat ook, maar vindt dat juist een re den om zo snel mogelijk van chemie af te stappen. „Door al die middelen zijn we inderdaad niets meer gewend en dat is een kwalijke zaak. We moeten lang zaam weer terug naar een na tuurlijk evenwicht. Dat kan bij voorbeeld met combinatieteelt of biologische bestrijdingsmid delen." Beide partijen zien overigens niets in genetische manipulatie als alternatief voor chemische bestrijdingsmiddelen. „Daar moet je erg voorzichtig mee zijn", zegt Rutteman. „Resisten tie van ziekteverwekkers komt altijd terug en op deze manier houd je het niet meer in de hand. Je krijgt een aflopende schaal. Maar dat is bij chemie ook zo." weteringbrug ivo pommerel www.haarlemsdagblad.nl www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27