Beatrix mag best de waarheid zeggen Schrijvende lezers Het voorstel Dupuis: een toetsing op het morele laakbaarheids gehalte Politiewoordvoerder moet zich beter uitdrukken of gewoon zijn mond houden Kritiek op debat en enqu^ over Meelfabriek niet teref Recensie ongeloofwaan Natte natuurontwikkeling oplossing voor wateroverlast Wanneer doet Voorhout iets voor busgebruikers Groeneweg moet zijn mening op de juiste informatie baseren Sponsoi Koelema DONDERDAG 25 FEBRUARI 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071 Het onlangs door mevrouw dr. H. Dupuis geopperde voorstel om een tijdelijk moratorium af te kondigen op de toelating van asielzoekers en vluchtelingen heeft felle reacties opgeroepen. Ofschoon mevrouw Dupuis voor haar \isie wel degelijk de nodige bijval ten deel is geval len, kwam zij eveneens zwaar onder vuur te liggen van hen die het door haar ingenomen standpunt als 'immoreel' en een 'ethica niet waardig' van ta fel veegden. Zonder me te wil len mengen in een wijsgerige discussie, vraag ik me, echter, af in hoeverre laatstgenoemde kwalificaties, bij nadere be schouwing. als gegrond vallen aan te merken. De Europese landen zien zich onophoudelijk geconfronteerd met een aanzwellende stroom vluchtelingen. De gebeurtenis sen in onder meer Afrika en in de landen die vroeger deel uit maakten van de voormalige Sovjet Unie stellen niet gerust. Het asiel- en vluchtelingenpro bleem legt een zware druk op het absorptievermogen van on ze samenlevingen. Deze kun nen die massale toevloed van politieke en economische vluchtelingen niet verwerken en dreigen hierdoor volkomen ontwricht te raken. De nale\ing van onze ver dragsverplichtingen (Verdrag van Genève - 1951), waarbij we ons hebben gecommitteerd aanvragen van vluchtelingen individueel in behandeling te zullen nemen (en waarvoor het 'nationaal belang' lijkt te moe ten wijken, daar de mensen rechten hoog op onze politieke agenda prijken) sluit het gevaar in. dat we de zwaarwegende morele verplichtingen en ver antwoordelijkheden ten op zichte van onszelf verregaand verzaken en uit het oog verlie zen. Met onze, uit een schuld besef geboren, ijver goed te wil len doen door vluchtelingen te blijven opnemen, wordt er - onbedoeld - een klimaat ge schapen. waardoor juist de ge schiedenis de kans krijgt zich te gaan herhalen! Naast de onver mijdelijke multiculturele cha os' en het zich geconfronteerd weten met een allengs geweld dadiger wordende samenle ving. zal men tevens in toene mende mate kunnen gaan be merken, dat conflicten, waar aan we feitelijk gezien part noch deel hebben, binnen onze landsgrenzen zullen worden uitgevochten. We worden onge wild partij en derhalve gevoeli ger voor machinaties van bui tenaf. Wanneer er een groot schalig internationaal conflict uitbreekt, zal Nederland 'gegij zeld' worden door de aanwezig heid van een 'vijfde colonne', waardoor het voeren van een buitenlandse politiek feitelijk gezien onmogelijk wordt ge maakt. Het is tegen deze ach tergronden dat mevrouw Dupuis haar standpunt naar voren heeft gebracht. Het moet in mijn ogen als een teken van decadentie worden beschouwd, dat het velen zowel aan de durf als visie lijkt te ontbreken om de consequenties van onze - zogeheten - 'ruimhartigheid' in hun volle omvang te overzien! De kliek der 'zachte heel meesters' hecht er echter de voorkeur aan om het probleem weg te definiëren; Nederland als immigratieland'. Door feit tot norm te verheffen begaat men echter een enorme en ca tastrofale denkfout. Men geeft ervan blijk de ernst van de pro blematiek in het geheel niet be wust te zijn. Worden verstrekkende maat regelen. zoals een 'moratorium' en 'ambtsberichten', gerecht vaardigd door de huidige om standigheden. in principe val len aan te merken als een over machtssituatie? Zo niet, welke catastrofes zullen zich dan eerst moeten aandienen om dergelij ke maatregelen wel noodzake lijk te achten, waarbij men er van tevoren op bedacht moet zijn. dat de Nederlandse over heid onder die omstandighe den wel eens genoodzaakt zou kunnen zijn om haar toevlucht te nemen tot veel radicalere middelen, waardoor de onder scheidende kenmerken van on ze parlementaire democratie en rechtsstaat wel eens blijvend te loor kunnen gaan. W.B. Schuller, Utrecht. (door de redactie bekort) Ontsteltenis bij de nabestaanden na de vernielingen op de begraafplaats. FOTO CPD Vorige week dinsdag lazen wij in de krant het artikel over de afschuwelijke vernielin gen op de begraafplaats 'Zijlpoort' in Lei den. Tot onze verbazing heeft de politie Hollands Midden wel een vreemde me ning over diegenen, die de schade toege bracht kunnen hebben, namelijk dronken boeren, tieners of een sekte. Nu wordt het gevaarlijk als je bepaalde groeperingen gaat benoemen als eventuele daders. Dit kan in Nederland betiteld worden als dis criminerend. Waarom reageren wij op dit artikel? Ik, Boris Heemskerk, ben namelijk boer of zo als wij liever zeggen 'agrariër'. Familiele den van mij liggen begraven op deze be graafplaats. Wij schrokken dan ook van deze gebeurtenis. Maar om dan in de krant te lezen dat misschien boeren de da ders zijn, dat gaat ons wat ver. Om maar eens wat te noemen, de 'boeren/agrariërs' die wij kennen, gaan geen van allen wel eens stappen in Leiden. Ook zullen deze mensen geen schade toebrengen aan ie mand zijn eigendommen, om maar te zwijgen over de graven van overledenen. Dit fatsoen wordt ons nog geleerd. En waarom ook spreken van 'tieners'? Wie zegt dat het geen twintigers zijn, die helaas geen respect hebben voor de doden? Wij vinden dat de heer R. Blom als 'woord voerder van de politie Hollands Midden, zich beter had kunnen uitdruk ken of zijn mond had moefen houden. Hij zou eens een avondje op een schuurfeest in de omgeving van Leiden moeten ko men kijken. Dan zou hij met zijn mond vol tanden staan om hier te zien, hoe het mo gelijk is, zonder metaaldetectoren, uit smijters en dergelijke een gezellig avondje uit te hebben met vaak meer dan 1000 mensen in een ruimte, zonder 'zinloos' geweld. Wij hopen dat iedereen niet te snel con clusies trekt en zeker niet over groeperin gen gaat praten, zonder dat hij/zij er veel informatie/kennis over heeft. Ellen en Boris Heemskerk, Oud Ade. De telefonische enquête in de cember naar de toekomst van de Meelfabriek wees uit dat de meerderheid van de Leidenaren zich positief bij de Meelfabriek betrokken voelt. Namelijk 53 procent, variërend van enigs zins tot in sterke mate (zie pagi na 6 van het enquêterapport). Hartverwarmend voor eenie der die de Meelfabriek nog een toekomst gunt, is dat dat gevoel bij de bewoners van de Haven wijk en de Waard nog veel ster ker leeft. Niet minder dan 68 procent van de 400 telefonisch benaderde bewoners van deze wijken in de omgeving van de Meelfabriek zegt dat het ge bouw hen 'aan het hart gaat'. Deze Leidenaren verloren niet hun moed en optimisme over de toekomst van het monu ment, ondanks het feit dat ze elke dag opnieuw tegen de ver waarloosde buitenmuren van het gebouw aan moeten kijken. Dat verdient het respect en de waardering, niet alleen van de eigenaren van het gebouw, maar ook van de Leidse poli tiek. Aan de andere kant moet er ook begrip zijn voor een min derheid van wijkbewoners, die heeft laten blijken dat ze het beu is om tegen een bouwwerk aan te kijken dat al jaren afta kelt. Eén van hen is de heer H. van Weeren, die thuis dagelijks tegen het 'lelijke stuk beton zit aan te kijken' en die daarover in het Leidsch Dagblad van woensdag 10 februari zijn woe de uitte. Mag die woede begrijpelijk zijn, onbegrijpelijk daarentegen is zijn beschuldiging van 'volks verlakkerij' aan het adres van het comité van 22 vooraan staande Leidenaren die de Meelfabriek 'een moi van bedrijf en technie men, dat zoveel moge houden moet blijven. Ii heeft toch recht op zijn over de oude MeelfatL wat bedoelt Van Weer beschuldiging van vei treft ook de bewoners wijk waarin Van Weeren immers ook zij vinden me meerderheid, net andere Leidenaren - de een historisch monum pagina 7 van het enqi£ port). Het mogelijk wel di rend uitzicht op een merhand in verval Meelfabriek geeft Van naar mijn mening ook g)( rechtvaardigde aanleidi te zeggen dat men v stadsdebat niets wijzer worden als juist het om de waar is. Bijvoorbeeld gina 9 van het enquête 5 blijkt dat Leidenaren naj ze de discussie meer ook eerder de sloop var briek afwijzen. En wat vindt de ingez stukkenschrijver van soenlijke en controleerbi antwoording van Jaap meester en Susanne Co en het Bureau Researt Beleid op pagina 17 tot 26 van het rapport? A Weeren de telefonische te niettemin 'een farce' mag hij - waar hij ook \i niet in gebreke blijven oi tenminste één steekh4 argument voor aan te I Anders blijven de met va ha geuite bezwaren allee! losse flodders. Ellen Smidtj Als enthousiast, deelnemer aan de Leidse Scratch Messial reageren op uw berichtgeving. Het verbaast mij uitermate daarin te lezen dat het over rend is om zo'n duizend mensen tegelijk te horen zing death, where is thy sting?' Dat zou zeker overdonderend zijn geweest omdat uw vei ver hier een door de solisten (tenor en alt) schitterend ge duet aanhaalt. Eén en ander uit de verslaggeving komt hierdoor helaa: loofwaardig over. M.J.Th, is van der In de Vierde Nota Waterhuishouding kon digt mevrouw De Vries, staatssecretaris Verkeer Waterstaat, aan dat de bema lingscapaciteit in Holland fors uitgebreid zal worden. Onder andere het in Rijnland gelegen gemaal bij Gouda zou groter moe ten Dat heet het antwoord op de zware re genval van eind vorig jaar, toen onder an dere in Delfland het water niet weg te pom pen was. De Vries snapt blijkbaar niet, dat korte termijn-oplossingen als grotere gemalen het probleem van wateroverlast bij zware regen alleen maar erger maken. Dat wekt immers de indruk dat het een kwestie is van sneller pompen. Boeren vinden altijd dat het peil van het water in de sloten zo laag mogelijk moet zijn, want dan kunnen ze vroeg in het jaar het land op. Maar door het hoogteverschil tussen polder en sloot klinkt het land in en wordt het verschil tus sen land en zee steeds groter. Gevolg is dat wanneer er extreem veel regen valt, zoals vorig jaar, het water in een enorme kuil komt te staan en bijna niet meer is weg te pompen. De dreiging van het water komt tegenwoordig dus meer van binnen dan van buiten. De oplossing is dan niet een groter ge maal. Dat heeft vooral tot effect dat de wa tergang naar het gemaal sneller leeg is. Maar kan het water ook snel genoeg naar het gemaal toe stromen? Ja, als de aanvoer- wegen ook groter worden. En daarmee zit ten we weer in dezelfde logica van groter en sneller. De oplossing moet eerder zijn; meer wa terberging! Het water de kans geven in de ondergrond weg te zakken is ook goed in de strijd tegen verdroging. Het wateropper vlak in steden en dorpen vergroten, is ook goed voor de recreatie dicht bij huis. Voor noodgevallen polders bij de hand hebben die onder mogen lopen, is ook goed voor de natuur. Zoals dat ook het geval is als geen extra peilverlagingen worden doorge voerd. Voor dit alles was geld gereserveerd on der de titel 'natte natuurontwikkeling'. Dat geld wordt nu gebruikt voor die extra ge malen. Dat is niet alleen oneigenlijk ge bruik van begrotingsgeld, het is ook kort zichtig en gemakzuchtig. Ik heb mij kandidaat gesteld voor de wa terschapsverkiezingen in april voor Rijn land (categorie ingezetenen) om mee te werken aan een natuurvriendelijker manier van omgaan met water. Wat de staatssecre taris nu voorstelt, is meer van hetzelfde, en daar hebben we de grenzen van bereikt. John Steegh, Leiden. In het LD van 17 februari komt een aantal mensen aan het woord over de loslippigheid van de kamerleden die het voorrecht hadden de persoon lijke mening van de Majesteit te vernemen. Ook de Leidse wethouder Tjeerd van Rij doet een duit in het zakje: 'Laat Beatrix dan ook niet zulke stomme dingen zeggen. Zeg dan niet dat Nederland onleef baar is en dat het zo gevaarlijk is in Amsterdam'. Nog afge zien van de proletarische woordkeus: wat Van Rij de Majesteit eigenlijk verwijt is, dat zij de kranten goed leest. Met name de ervaringen van de Amsterdamse politie genie ten blijkbaar haar hoge be langstelling. En terecht, want onze hoofdstad is een wel zeer beduimeld visitikaartje gewor den van het land waarvan zij nu eenmaal aan het hoofd staat. Tot geruststelling van haar moederhart 'stappen' haar zo nen in steden waar de politie nog op adequate wijze de openbare veiligheid mag die nen. Dat zij daarvoor hun ei gen land de rug moeten toeke ren, is treurig genoeg. Door dit openlijk te zeggen steekt Bea trix miljoenen onderdanen, die het verval van Amsterdam van de laatste dertig jaar met leedwezen aanzien, een hart onder de riem: 'Zie je wel, het ligt niet aan mij. De koningin Wat een verademing dat Beatrix nog wel eens op het randje durft te balanceren. FOTO ANP denkt er net zo over*. De taak van de vorst in een parlementaire democratie is nauwkeurig omschreven. Wat een verademing dat zij nog wel eens op het randje durven balanceren. Daarmee krijgt het koningschap iets van zijn oude glans terug. Zoals toen koning Boudewijn van België voor drie dagen zijn koningschap buiten werking stelde om niet zijn handtekening te hoeven zetten onder een wet die tegen zijn geweten indruiste. Zoiets is een koninklijk gebaar. Daar mee werd hij weer een per soonlijkheid, een vorst, in- plaats van een met goud geke tende handtekeningenzetter. Toen een zeer jeugdige Wil- helmina de kruiser 'Gelder land' naar Zuid Afrika stuurde, om Paul Kruger te evacueren, deed ze ongetwijfeld een zeer onverstandige zet, intematio- naal-politiek gezien, maar zij oogstte bewondering in de he le wereld. En toen koning Sa lomon zich zijn zwaard liet aanreiken om een omstreden baby in twee helften te delen, deed hij dat ongetwijfeld in strijd met alle bestaande wet ten. Maar het gebaar heeft hem vereeuwigd, en de men selijke taal verrijkt met het woord 'Salomonsoordeel'. Het is derhalve te hopen dat de koningin, zo nu en dan, niet te vaak, in 'cruciale' zaken haar persoonlijke visie venti leert. Om de moed er een beetje in te houden bij al die mensen die met lede ogen moeten aanzien waarheen het met ons dierbare landje gaat. En zij kan dat doen, omdat zij boven de partijen staat, en haar mening niet bangelijk hoeft te versluieren achter po- litiek-correcte rookgordijnen, maar gewoon de waarheid kan zeggen, als Koningin bij de gratie Gods. H. Peeters, Oegstgeest. Het lijkt een prachtig idee, een directe ver binding vanuit Voorhout naar Amsterdam. Wethouder IJdo pleit daarvoor in het Leidsch Dagblad van maandag 8 februari. Prachtig natuurlijk als dat lukt. maar mis schien kan de wethouder zich eerst eens druk maken over het terugbrengen van de buslijn 60 van de Oosthoutlaan naar de He renstraat. Vroeger konden de. vaak oudere, inwo ners van het 'oude dorp' simpelweg op de Herenstraat de bus naar Leiden, Noordwij- kerhout en Oegstgeest pakken. Nu moeten ze naar de Oosthoutlaan lopen om bus 60 te pakken of naar de Leidsevaart waar bus lijn 92 een halte heeft. Bus 60 loopt nu door de nieuwe wijk Oosthout. Daar wonen allemaal mensen met een auto, sommigen hebben zelfs twee auto's. In het 'oude dorp' wonen aardig wat mensen die helemaal niet de beschik king hebben over een auto. De meesten zijn al aardig op leeftijd en kunnen geen flinke afstanden meer afleggen. Ik hoor veel mensen over de verlegging van de buslijn mopperen. Alleen stapt niet iedereen direct naar de NZH. Toen een kennis van mij dat wel wel deed en de NZH de mensen in de buurt over de kwestie on dervroeg, kwamen er maar drie reacties. Zelf heb ik ook de NZH nog eens geb die deden niet erg afwijzend. Maar di gaat niet voor twee dames een buslij stellen. Dat is jammer want het geklaj alle anderen uit het oude dorp gaat I tussen gewoon door. Overigens ben ik heel erg blij met h tion in Voorhout. Dat heeft mevroi Goeij toch maar mooi voor ons voor gekregen. Alleen is het misschien ee voor B en W en de gemeenteraad eens iets voor de busgebruikers te dol Mevrouw Van d( Voo Bram Groeneweg mag best een mening hebben over het jonge renwerk (ingezonden brief in de krant van 10 februari), maar laat hij die dan baseren op juis te informatie. De Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO) maakt ieder jaar duidelijke afspaken met de subsidiegever, de ge meente, over wat zij het ko mend jaar gaat doen. Ook voor Leiden Noord zijn deze afspra ken gemaakt. Bij de LWO hebben jongeren prioriteit en met name kwets bare jongeren. Zoals in het in terview met Ate Flapper, Carola Eppink en Heieen de Zeeuw is gezegd, lukt het ons door eer dere bezuinigingen niet meer om alle jongeren te bedienen en hebben wij keuzes moeten maken. Ondanks deze beperking kunnen de jongerenwerkers toch veel van deze kwetsbare jongeren bereiken. Zo is het Jongeren Informatie Punt in Buurthuis 't Spoortje elke mid dag voor jongeren geopend. En ook al is Bram Groeneweg niet meer tussen del2 en 18 jaar, hij is daar toch van harte welkom. Misschien kan hij dan zijn on genuanceerde mening een tikje bijstellen en voortaan een posi tievere bijdrage geven aan de discussie over het jongeren werk. Fokje Pietersen, (pr-medewerker LWO), Leiden. In het interview 'Finis zicht voor kilometervi over de 77-jarige Cilia Ki man, die in 22 jaar I 650.000 kilometer fietsl de naam van de spoi ACS computersupport ii phen, niet genoemd, sponsor is voor mij hee langrijk. Hij betaalt het derhoud van mijn Get verstrekt mij fietskledin{ Cilia Koelei Alphen aan den

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26