'Schuiven met grenzen kan nodig zijn' 2.99 'Bij ons is het geen saaie Voorschoten wijst claim Adegeest af Leiderdorp tegen bouw van dienstwoningen Lage Zijde Leyhof heeft zijn eigen supermarkt MEENEEMPRIJS SUPER DE BOER Regio woners Voorschotense )lberglaan halen hun gelijk Rijkswaterstaat mag kappen Vers gegrilde roomham bERDAG 25 FEBRUARI 1999 973 25 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 D-actie tegen rekeningrijden De WD-afdelingen van de Leidse regio hebben vanmor- )ij de A4 ter hoogte van Zoeterwoude een (nagemaakte) t voor rekeningrijden omver getrokken. De actie maakte uit van de WD-campagne rond de provinciale verkiezin- ran 3 maart. De regionale WD is fel tegenstander van het lingrijden. Onder meer lijsttrekker K. Nolten, statenlid aigen, en het Leidse WD-kopstuk A. Geertsema viel de eer eel om de ongeveer tweeënhalve meter grote namaak- t tegen de vlakte te werken. L'lheidscontrole Herenweg Warmond hond» Ongeveer een op de acht automobilisten rijdt te snel e Herenweg in Warmond. Dat bleek gisterochtend tijdens inelheidscontrole in het dorp. In tweeënhalf uur tijd mat de ie de snelheid van zo'n zeshonderd auto's. Daarvan reden harder dan de toegestane vijftig kilometer per uur. Het st reed een automobilist die zijn voertuig met tachtig kilo- ir per uur door de Warmondse straat stuurde. ;ld HW op tijd aangelegd' [schoten De Voorschotense handbalvereniging HW '70 [och precies op tijd aan de veldcompetitie, eind maart, be en. Dat zegt wethouder P. den Hartog. Maandag 8 maart men aannemers met het afgraven van de vervuilde grond ?r de voormalige Randstadkantine. Als de handbalcompeti- nd maart begint, moeten het verharde veld en de nieuwe ikamers zijn aangelegd. euw seizoen weidevogelwacht erwoude De vrijwillige weidevogelgroep Zoeterwoude be- volgende week donderdag, 4 maart, aan het nieuwe sei- In de zaal van Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg komen ïjwilligers om acht uur bijeen om te luisteren naar een le- over de agrarische natuurvereniging Wijk en Wouden en na wordt het jaarverslag van de vogelgroep gepresenteerd een lijst van alle gevonden en beschermde nesten in 1998. op de avond is een diapresentatie over weidevogels te Belangstellenden in de 'parels van de polders' zijn welkom eze avond, laat de weidevogelwacht weten. Wassenaar en Katwijk keren provinciale PvdA niet de mg toe De lokale sociaal-democraten in Wassenaar en Katwijk vinden dat het te ver gaat om hun partijgenoten op het provinciehuis de rug toe te keren. Ook al schrijft de Zuid-Hollandse PvdA in haar verkiezingsprogramma dat het terrein van marinevliegkamp Valkenburg moet wor den volgebouwd en bij Leiden gevoegd door een grens wijziging. wassenaar /katwuk»op geen enkele manier mee te peter van egmond werken aan de verkiezingscam pagne, zoals posters plakken en Die passage was voor de Val- folders verspreiden, kenburgse PvdA-afdeling reden L. Cuelenaere, voorzitter van de Wassenaarse PvdA-fractie omschrijft de gewraakte passa ge in het PvdA-verkiezingspro- gramma als 'een boude stel ling'. „Ik zeg niet: joepie, daar ben ik het mee eens." Maar bij verontwaardiging blijft het. „Het Wassenaarse deel van het vliegkamp is ook maar een heel piepklein stukje. Bovendien, het is maar één passage. Ik ben om meer redenen lid van de PvdA." Cuelenaere bestrijdt dat het verkiezingsprogramma vooruit loopt op het gezamenlijke in richtingsplan voor het vlieg- kampgebied, van Katwijk, Val kenburg en Wassenaar. „Daarin wordt gesproken over de in richting van het gebied. Maar of dat bij Katwijk of Leiden of Val kenburg gaat horen, is niet ge zegd." Ook in Katwijk schiet het woord 'grenswijziging' in het verkeer de keelgat. Toch leeft daar meer begrip voor de provinciale PvdA dan onder Valkenburgers. „Grenswijziging?", vraagt J. Griep, fractievoorzitter in Kat wijk. „Ja, over dat woord zou ik ook vallen. Het is wat kort door de bocht. Als het tenminste be tekent dat het héle stuk grond bij Leiden wordt gevoegd. Want hier en daar wat schuiven met de grenzen kan best nodig zijn. Aan de andere kant, het belang van de provincie is niet altijd hetzelfde als het belang van de lokale afdeling. En dat mag ook. De actie van mijn Valkenburgse broeders vind ik wat ver gaan. Maar Valkenburg zit ook wel in een heel benarde positie." Griep wist niet dat de passage over grenswijzigingen 'op zo'n scherpe manier' in het verkie zingsprogramma was beland. Wel was hij op de hoogte van de discussie op het provincie huis over grenswijzigingen. De reden daarvoor is volgens Griep dat Leiden niet alleen woning nood, maar ook geldnood kent. „Bij de provincie is veel begrip voor de financiële kant van an nexatie. Meer inwoners bete kent voor Leiden meer inkom sten. Maar persoonlijk vind ik het oneigenlijk om daar een bouwlocatie voor te gebrui ken." enstrook en sloot blijven intact choten frouke houtman ners van de Juliana van ;rglaan in Voorschoten ;n niet meer te vrezen hun uitzicht. De groen en de sloot voor hun n blijven intact en worden n de bouwplannen voor euwe wijk op het Van der enpark opgenomen. Wet- er P.Verschoor heeft dat teiT na kritiek van de be- De gemeenteraad ijde zich gisteren achter eslissing. de eerste bouweisen voor Dormalige sportpark kreeg ïog te kiezen - projectont- ilaar de vrije hand om de ïl' op de rand van de Nas- ijk in te richten. Wethou- erschoor is uiteindelijk ge it voor de druk om de en het groen eromheen te ren. De naast de singel ge- houtwal mag wel in het rplan opgenomen worden. k bleek gisteravond bij het eken van de bouweisen de nieuwbouwwijk in de enteraad dat de hoofdweg iet Van der Hoevenpark ontsluiten, waarschijnlijk aast het spoor komt te lig- De bijna veertig project- ikkelaars die zich al voor roject hebben aangemeld, id Lisse staat ichteloos tegen op van villa rereniging Oud Lisse had praag anders gezien, maar oop van Villa Riesenbeck de Heereweg was op geen Ie manier tegen te houden, cegt T. Rouwhorst, voorzit- in de Vereniging Oud Lisse van de gemeentelijke mo- entencommissie. „Omdat illa niet op de rijksmonu- tenlijst of op de gemeente monumentenlijst stond, len wij met ons verweer schijn van kans." la Riesenbeck moet bin- ort tegen de vlakte om een ienlijke uitbreiding van puterbedrijf Microformat elijk te maken. Dit tot groot jzen van een aantal Lisse- n, die hun bezwaren tegen oop door het gemeentebe- ongegrond verklaard za- ereniging Oud Lisse is des- opgericht om de sloop van umentale villa's als Riesen- tegen te gaan. Daarin is ze keer niet geslaagd. Deson- es heeft de vereniging vol- voorzitter Rouwhorst niet ld. „We hebben alles ge- wat in ons vermogen lag. was in dit geval jammer ge- weinig. Alleen de monu- tale bomen hebben we we- te redden. Om in de toe- st wél een rol van betekenis innen spelen in het behoud allerlei stukjes oud Lisse en we binnenkort een lijst alle monumenten die we in dorp hebben. Daarmee :n wij een belangrijk htsmiddel in handen, rdoor alle gezichtsbepalen- landen en monumenten in behouden kunnen blij- moeten in hun bouwontwerp de strook grond langs het spoor alvast reserveren voor de toe komstige weg. Bij verschillende fracties is onvrede ontstaan over het feit dat de plannenmakers al aan het werk worden gezet, terwijl het college nog geen eindcon clusie over.de bouwvoorwaar- den heeft gegeven. De bijna veertig projectontwikkelaars krijgen morgen al hun 'infor matiekoffer' met randvoor waarden en eisen voor het pro ject. Volgende week donderdag stemt de gemeenteraad pas de finitief over de bouweisen. „Een lastige zaak", vindt WD-raadslid W. Leeuwen- burgh. „Er wordt nu een strook grond voor verkeersdoeleinden gereserveerd, terwijl niet zeker is of de weg ook daadwerkelijk langs het spoor komt te liggen. Als in de raad anders wordt be slist, moeten we de projectont wikkelaars over een paar weken vertellen dat de ontsluitingsweg verlegd is of er zelfs helemaal niet komt. Wie weet staan er straks huizen langs het spoor." D66 is het op dit punt eens met de VDD, maar ziet in dat haast is geboden. Fractievoor zitter H. Smits: „We moeten op schema blijven. Soms moet je de besluitvorming een stap voor zijn, zoals in dit geval." De christelijk-liberale coalitie van de familie Mathijsen oegstgeest maarten keulemans Hij is bestuurslid van het Oegstgeestse CDA. Zij vice- voorzitter van de WD in de zelfde gemeente. Wat je dan krijgt? Precies: verkiezingsstrijd Achter één voordeur, om pre cies te zijn. Want politieke kleurverschillen of niet: Moni que en Hans Mathijsen zijn ge woon met elkaar getrouwd. Hij (lachend): „Verkiezings strijd? Nee, we hebben thuis juist een uitstekende coalitie. Monique en ik zijn allebei vrij redelijk denkende, intelligente mensen. Ach, discussies heb ben we natuurlijk wel. Maar dat wil niet zeggen dat we geen open oor hebben voor eikaars mening. Bij ons is het in ieder geval geen saaie boel." Zij: „Nou ja, we zitten in Oegstgeest natuurlijk met de vraag of de basisschool in Poelgeest christelijk moet wor den of openbaar. Ach, gelukkig is Hans niet zo streng in de leer. We hebben wel veel hefti ge discussies gehad toen En- neüs nog de scepter zwaaide bij het CDA. Nee, Hans was geen fan van die man. Maar hij vond wel dat Heemia aan veel mensen appelleerde." Hij: „Ik, Monique 'bekeren'? Nee, het is mijn eer te na om iemand anders mijn overtui ging op te leggen. Daarin ben ik heel liberaal. Ik kom zelf uit een liberaal nest, m'n vader was statenlid voor de WD. Dat veranderde toen ik in de Twee de Kamer assistent werd voor het CDA-kamerlid Bakker. Toen zag ik dat het CDA heel veel doet voor mensen. Niet dat voor het ego gaan, of voor de waan van de dag. Die hou ding sprak mij zeer aan. Zo doende ben ik in het begin van de jaren tachtig CDA-lid ge worden. Mijn familie verklaar de me voor gek. 'Als je liberaal bent, dan geef je iedereen het recht op een eigen mening', zei ik dan. Ja, wat dat betreft kan ik mij goed vinden in het libe rale gedachtengoed." Eén voordeur, en achter de ramen twee verschillende verkiezingsposters. De familie Mathijsen: „We heb ben heftige discussies gehad toen Enneüs nog de scepter zwaaide bij het CDA." foto henk bouwman Zij: „Nee, politieke beke- 'C' van het CDA. Maar gelukkig die verschillende posters in de ringsijver heb ik niet. Al heb ik is Hans een liberale vent. Ik ramen vinden ze vast leuk. ooit wel eens gedacht dat hij denk dat het daarom zo goed Ach, misschien hangen er later vanzelf wel weer WD gaat gaat." wel vier verschillende posters stemmen. Ik geloof dat hij zelfs Hij: „Mensen die ons ken- bij ons achter het raam, als on- nog bij de JOVD heeft gezeten! nen weten hoe het zit met on- ze zoontjes Robbert en Wie- Zelf ga ik niet zo erg voor die ze politieke achtergrond. En nand groot worden." voorschoten dimitri walbeek De gemeente Voorschoten heeft een schadeclaim van een ton van tennisclub Adegeest af gewezen. Eerst moeten verze keringsmaatschappijen van de club en de gemeente maar be palen of Voorschoten aanspra kelijk is voor de wateroverlast op de tennisbanen van de ver eniging vorig jaar, vindt de ge meente. Adegeest-voorzitter N. is teleurgesteld over de houding van de gemeente. Wethouder P. den Hartog begrijpt die teleur stelling wel, maar wijst erop dat dit een 'doodnormale procedu re' is wanneer de gemeente een schadeclaim ontvangt. Adegeest heeft flinke schade geleden door de aanleg van de nieuwe voetbalvelden naast het tenniscomplex. Maandenlang konden de leden niet tennissen door wateroverlast. Dat leidde tot opzeggingen. De zeven voetbalvelden van voetbalver eniging Voorschoten '97 zijn hoger aangelegd dan de tennis banen. Doordat het drainage systeem verkeerd was aangeslo ten, kon het water niet goed weglopen. Toen dat euvel was verholpen, bleef de tennisclub echter wateroverlast houden. Het water zat bovendien vol zand, dat op de banen achter bleef. De gemeente zegt niet aansprakelijk te zijn. „Dat is wel heel erg onbevre digend", zegt voorzitter Laag land. „We moesten voor veer tigduizend gulden zand van de banen laten halen. De vraag voor de juristen is nu: wie heeft voor de vervuiling gezorgd?", zegt Laagland. Juristen van de verzekerings maatschappijen van gemeente en de tennisvereniging moeten de schade vaststellen en vervol gens bepalen wie moet betalen. „We hebben de schadegege- vens onlangs doorgestuurd naar de verzekeringsmaat schappij. Ik mag er nog niets over zeggen, maar ik neem aan dat de schade aan de tennisbar nen niet onze schuld is", aldds Den Hartog. De clubvoorzitter hoopt dat het conflict rond de schade niet ten koste gaat van de verhou dingen met de gemeente. Laag land is ondertussen ook met wethouder Den Hartog in ge sprek over nieuwe kleedkamers met douches en de hoogte van de huur van de tennisbanen. Of de vereniging in haar wensen toegemoet wordt gekomen, wil Den Hartog nog niet zeggen. wassenaar»Rijkswaterstaat. Van de gemeente Wassenaar mag Rijkswaterstaat vandaag weer verder gaan met kappen. Ter hoogte van de Wittenburg moeten twee beuken en een eik eraan geloven. Hiervoor is een kapvergunning gegeven. In to taal is toestemming verleend voor het kappen 60 bomen. Zo'n 150 bomen worden weg gehaald en krijgen elders in de gemeente een plekje. Het verlies van de onnodig gekapte bomen komt voor reke ning van Rijkswaterstaat. De gemeente Wassenaar gaat een 'volledig compensatieplanin dienen bij de directie. Rijkswaterstaat is vandaag weer begonnen met het kappen van bomen voor de aanleg van pa rallelwegwegen langs de Rijks straatweg (N44) in Wassenaar. De werkzaamheden lagen stil nadat Rijkswaterstaat in de fout was gegaan door bomen om te hakken, die juist moesten blij ven staan of verplant hadden moeten worden. Onder de on nodig gekapte exemplaren za ten een eeuwenoude eik, een andere forse eik en een oude den. De illegale kapwerkzaam- heden leidden tot flinke com motie en een kapverbod voor Op de eerste dag van de nieuwe buurtsuper in de Leyhof is het meteen prettig druk. foto hielco kuipers 't Is de eerste dag meteen pretttig druk in de supermarkt Hoogvliet in de Leyhof. Veel jonge moeders met kleine kinderen - „Nee, je'mag maar één snoep uitzoeken" - maar ook echtparen van middelbare leeftijd of ouder. Voor sommigen lijkt het wel een uitje. „Leuk, lekker snuffelen", zegt een stel dat zich over de verse pizza's buigt. „Kijk, nootjes!", klinkt het als een van hen zich omdraait naar een ander schap. 'Aan de komst van de supermarkt in de Leiderdorpse nieuwbouwwijk is nogal wat vooraf gegaan. De gemeente wilde de win kel niet meer ruimte dan 500 vierkante me ter geven, waardoor de ene na de andere grootgrutter afhaakte. Smeekbedes van de projectontwikkelaar om meer vierkante meters hielpen niet. Achteraf zit bedrijfslei der Alexander Dekker van de buurtsuper er niet mee. Apetrots is hij op zijn ruim opge zette winkel. En gezien de aanvankelijke koudwatervrees van de grootwinkeliers heeft de buurtsuper inderdaad veel meer te bieden dan verwacht mocht worden. Het zal de komende tijd nog wel flink zand vegen zijn in zijn winkel. Een paar meter naast de ingang begint er alweer een bouwput. De gemeente heeft wel gezorgd voor noodbestrating voor de deur, maar die is op aan één kant alleen maar via een stra tegisch neergelegde plankier met droge voeten te bereiken. Aan dat soort ongemak ken echter zijn de Leyhof-bewoners wel ge wend. afke vandertoolen Projectontwikkelaar T. Bavelaar wil twee huizen op bedrijven terrein Lage Zijde neerzetten, maar dat mag niet van de ge meente. Bavelaar heeft bezwaar aangetekend tegen die beslis sing. Volgens hem zijn er be drijfswoningen nodig om toe zicht te kunnen houden op het terrein, maar de gemeente ziet het nut daar niet van in. De projectontwikkelaar wil de huizen helemaal achterin het bedrijventerrein aan de Acht- hovenerweg neerzetten. Vol gens hem heeft de gemeente geen recht om de bouw tegen te houden, omdat in het be stemmingsplan per bedrijf één dienstwoning is toegestaan. En in dit geval gaat het om twee huizen op in totaal negen be drijven, stelt Bavelaar. Hij stuurt aan op een princi pe-uitspraak, ook met het oog op het terrein van houtvezelbe- drijf Van der Zwan dat hij on langs heeft gekocht. Daar wil hij een stuk of drie groothandels vestigen, en Bavelaar wil er ze ker van zijn dat hij niet wordt gedwarsboomd als daar be drijfswoningen bij nodig zijn. De gemeente volgt de activitei ten van de projectontwikkelaar aan de Achthovenerweg met ar gusogen, omdat ze op zijn minst gedeeltelijk van het be drijventerrein af wil. In het bestemmingsplan voor de Lage Zijde staat als voor waarde dat de dienstwoning noodzakelijk moet zijn. Volgens Bavelaar is dat zo. Er is toezicht nodig vanwege inbraak, calami teiten, levering van goederen buiten werktijden, en afvaltoe- risme. Daarnaast is het zo dat er bij verschillende bedrijven op het terrein 's avonds en in het weekeinde wordt doorge werkt, en ook daar is toezicht op nodig. Deze redenering deugt niet volgens de gemeente. Er zijn andere manieren om inbraak te voorkomen, en ook zijn er bete re afspraken mogelijk over de levering van goederen. En hoe dan ook is goed toezicht niet mogelijk omdat de dienstwo ningen helemaal achterin het terrein komen te staan. De hui zen zijn dus niet noodzakelijk zoals bedoeld in het bestem mingsplan, dus hoeft er geen toestemming te worden ver leend, stelt de gemeente. Dan is er nog een tweede re den om de vergunning te wei geren: de twee bedrijfswonin gen komen volgens de tekenin gen deels op een stuk openbaar groen te staan. Bavelaar erkent dat dat zo is, maar stelt dat de gemeente hem daar nooit voor heeft gewaarschuwd, terwijl er wel een paar keer contact over de bouwaanvraag is geweest. Hij stelt in zijn bezwaarschrift dan ook voor dat hij zijn plan nen op dit punt aanpast. De commissie voor beroep- en be zwaarschriften behandelt het bezwaar komende vrijdag. 150g ing.s geldig t/m 27 fobruoi. '99 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25