'Gods geduld met Nederlandse volk is oi Gereformeerde synodevoorzitter kan ook een vrouw ziji Kerk Samenleving DONDERDAG 25 FEBRUARI 1999 redactie dick v Life Line Gospel Choir in Katwijk NEDERLANDSE HER VORMDE KERK Aangenomen: naar Leeu warden (Grote of Jacobij- nerkerk), dr. A.C. Kooy- man te Schoonhoven (Herv. Adventgemeente). Bedankt: voor Wekerom, Joh. Post te Oldebroek. GEREFORMEERDE KER KEN Beroepen: te Oldemarkt (parttime), Mw. E. Was senaar, kandidaat uit Kampen, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen: te Middelhar- nis en te Zwolle, J. Kareis te Oudemirdum; te Nieu- werkerk (Zld.), F. Mulder te Scherpenzeel; te Ter- neuzen, A.B. van der Hei den te Utrecht. lunteren anp De voorzitter van de synode der Gereformeerde Kerken kan wel degelijk een vrouw zijn. Die be vestiging gaf synodelid H. Beentjes van de com missie, die de profielschetsen van de leden van het moderamen (dagelijks bestuur) had opge steld. Wel moet de voorzitter een predikant zijn in verband met de contacten met andere kerken en om in kerkdiensten te kunnen voorgaan. De Ge reformeerde Kerken kennen al sinds de jaren '60 (M. van der Veen-Schenkeveld) vrouwelijke pre dikanten. Tijdens de afsluitende zitting van de synode van Goes ging voorzitter ds. J.W. Doff in op de treurige en hoopvolle gebeurtenissen in de afge lopen twee jaar. Daarbij noemde hij zesmaal het woord pijn of pijnlijk. In de eerste plaats (tot viermaal toe) de pedofilieaffaire begin vorig jaar, die leidde tot het aftreden van de toenmalige sy nodevoorzitter ds. R. Vissinga. Ook synodeadvi seur dr. L. van Drimmelen, die zich ten onrechte voor een pedofiel had uitgegeven, en synodelid ds. j. Huttenga moesten het veld ruimen. Inmid dels werkt Van Drimmelen achter de schermen weer mee. Pijnlijk noemde hij ook de triosynode van no vember vorig jaar, waar de drie Samen op Weg kerken het niet eens konden worden over de naam van de toekomstige gezamenlijke naam. Tenslotte heeft het besluit de predikantsoplei dingen van Kampen en de VU te laten samen gaan in Amsterdam tot pijn en teleurstellingen geleid. Verheugend is volgens Doff de overdracht van het werk van de gereformeerde deputaatschap- pen (commissies van deskundigen) aan de geza menlijke arbeidsorganisatie van Samen op Weg. Sinds het ontstaan van de Nederduitse Gerefor meerde Kerken uit de Doleantie in 1886 hebben de gereformeerden, op voorstel van Abraham Kuyper, deputaatschappen gekend. Tijdens de zittingsperiode van de synode van Goes is er een einde gekomen aan het apart gereformeerde werken. Voortaan geschiedt het werk in SoW- verband. Moderamenlid ds. K. Wigboldus wees erop dat de synode meer aandacht moet scl aan vragen waar de samenleving van v ligt. ,,We moeten ons veel meer bewegen grensvlak van kerk en samenleving." Als lid van het CIO (interkerkelijk conti zake overheidszaken) was hij onder me trokken geweest bij de voorbereiding vi vijfjaarlijkse congres van de Nederlandse handel. Het was voor het eerst dat de lij was gevraagd daaraan een bijdrage te le d< Ook onder jongere managers bestaat gro 0 hoefte aan bezinning, zo had hij ervare wilde niet zeggen dat de velden wit zijn oogsten, maar wel dat de bereidheid voo moeting zeker aanwezig is. katwukaan zee» Het Life Line Gospel Choir viert zaterdag 24 april in sporthal Cleynduin in Katwijk aan Zee zijn tweede ver jaardag. Ook op de eerste 'anniversary' trad het imposante koor op in de hal aan het Cleynduinplein. Het koor verleende boven dien medewerking aan de kerstnachtdienst op 24 december vo rig jaar in de Florahal. foto pr Jongeren Oegstgeest naar Taizé oegstgeest De Willibrordparochie in Oegstgeest organiseert een reis voor achttien jongeren van tussen de 17 en 23 jaar naar het Franse dorpje Taizé. Zij worden daar opgevangen door de broeders van een klooster, waarin katholieken, gereformeerden, lutheranen en anglicanen samen wonen. Over de reis wordt vrijdagavond informatie gegeven in de pastorie aan de Rhijn- geesterstraatweg 35. Daar wordt een video gedraaid en mensen die in Taiz geweest zijn vertellen over hun ervaringen. De deel nemers aan de reis vertrekken op 4 juli en camperen tot 11 juli in de weilanden rond het klooster. De informatieavond begint om acht uur. Strijd moskeeën duurt voort ruswuk Surinaamse moskeeën in Zwolle en Lelystad zijn het voorwerp van een voortgaande juridische strijd rond de positie van Shah Ahmad Noorani Siddiqui, geestelijk leider van de World Islamic Misson (WIND. Deze week spelen zich voor de rechtbank in Zwolle en het gerechtshof in Arnhem nieuwe epi soden af. Noorani ontsloeg in 1997 de in conflict geraakte mos keebestuurders en benoemde tegen de zin van een deel van de moskeegemeenschap een intenm-bestuur. De rechtbank in Zwolle en het hof in Arnhem bekrachtigden het ontslag. De in Pakistan woonachtige geestelijk leider, die krachtens de statu ten bindende adviezen kan geven, maakt zich volgens Goelab en de zijnen schuldig aan autoritair optreden. Ze beschuldigen hem van een anti-westerse en fundamentalistische houding. In Lelystad wilde het bestuur van de Stichting Islamitisch Sociaal- Cultureel Centrum voor Flevoland middels een statutenwijzi ging van de alleenheerschappij van Noorani af. De WIM stapte daarop naar de rechter. Dienstencentrum met winst verkocht lunteren Het dienstencentrum van de Gereformeerde Kerken te Leusden is voor meer dan het dubbele van de getaxeerde waarde verkocht. Die meevaller meldde voorzitter dominee J. Fockens van het deputaatschap voor personeel, financiën en organisatie (PFO) aan de synode. Om redenen die ook de syno de niet begreep, werd de exacte opbrengst niet bekendgemaakt. Het dienstencentrum in Leusden, waarin nu nog de landelijke organisatie van dit kerkgenootschap is gevestigd, is niet meer nodig. In het kader van het Samen op Weg-proces betrekken de Hervormde. Gereformeerde en Lutherse Kerken per 1 oktober aanstaande het landelijk dienstencentrum in Utrecht. De meer opbrengst van de verkoop van 'Leusden' blijft behoren tot het vermogen van de Gereformeerde Kerken. Die hebben daarover de beschikking tot het moment van hereniging met de andere kerken. Het geld zal dus niet voor projecten worden besteed, zoals hier en daar werd gehoopt. BEROEPINGSWERK Waarschuwende profetieën: onheil over Nederland Iemand als Teun van der Weijden, evangelist uit Dordrecht, is heel duidelijk over wat er allemaal mis is in de samenleving, en wat mensen eraan kunnen doen om het tijd nog te keren. Alle ellende in de maatschappij komt voort uit het feit dat men God de rug heeft toegekeerd. En dat blijft niet ongestraft. Hij waarschuwt dat er rampen over Nederland zullen komen, overstromingen en zelfs een zware aardbeving, want „voor God is de maat vol, omdat wij zwaar gezondigd hebben." De 51-jarige evangelist is zich ervan bewust, dat veel mensen de schouders zullen ophalen over deze profetie en denken: ach, daar heb je weer zo ie mand die doorslaat. Maar ge beurde dat ook al niet in de tijd van de bijbelse profeten? Ook hun woorden werden door ve len met een korreltje zout geno men. Van der Weijden acht het zijn plicht om te waarschuwen. Gewoon uit naastenliefde, zegt hij. Dat Nederland aan de voor avond staat van vreselijke tijden werd hem bevestigd in 1995, toen hij een korte periode in Canada verbleef voor een gees telijke retraite. Hij kreeg een droom die hem tot op de dag van vandaag nog helder voor de geest staat. ,,Ik zag onze groene dijken. Grote golven beukten op de dij- kén. Op de achtergrond zag ik mensen, kinderen van God, die in gebed waren. Het was een korte droom, die ik twee maan den voor mezelf heb gehouden. Ik vroeg God wat ik er mee moest doen. Eind 1995 heb ik de betekenis van die droom op papier gezegd. Het komt erop neer, dat God dreigde met een watersnood in Nederland en andere gerichten. omdat wij zo vreselijk ver van God leven. Het is niet bij die ene droom van 1995 gebleven. Ik kreeg ook een visioen, dat ik met andere christenen mocht delen. Het is niet meer een persoonlijke zaak." „Vorig jaar kreeg ik dat visioen. Ik zag de hele wereld in duister gehuld. Overal zag ik verwoes tingen over de aarde, maar te gelijkertijd zag ik ook een licht over de aarde. Ik was erg ver bijsterd over dat visioen, dat ik heel bewust heb meegemaakt. Het was half zes in de morgen en ik was al wakker. God maak te mij duidelijk dat de situatie in de wereld heel ernstig was geworden. Dat licht had te ma ken met de wereldwijde ge meente van God, de gemeen schap van gelovigen, wat bij bels te onderbouwen is. Ik deel al deze zaken met nog drie an dere broeders. Een van hen heeft van God ook profetieën gehad die ook uitgekomen zijn. Een keer per maand komen we bij elkaar en spreken en bidden daarover." Maar als we terugkijken naar de bijna afgelopen eeuw, dan moet je toch tot de conclusie komen dat zich in al die hon derd jaar ook al vreselijke din gen hebben voorgedaan? Als je kijkt naar de totale situatie sinds de schepping tot nu. dan zijn er altijd verschrikkelijke dingen gebeurd. Maar ik zie een proces van toenemende ver wording. Zaken die zich nu in Nederland afspelen waren in het verleden totaal ondenkbaar. Pakweg vijftig jaar geleden was Nederland nog onder het be slag van het woord van God. Dat kwam niet alleen naar vo ren in het dagelijks leven, maar ook in de wetgeving. Dat alles is nu praktisch verdwenen. Dat blijkt ook in de politiek, we zijn een post-christelijk tijdperk in- Van der Weijden bedoelt te zeg gen, dat ook veel politici God niet meer nodig hebben. „Er zijn politici die dat openlijk uit spreken. Met het hele beleid van ons land komt dat ook dui delijk tot uiting, denk bijvoor beeld aan abortus. Maar dat is maar één facet in de samenle ving. Wie God verlaat heeft smart op smart te vrezen. Dat is wat er nu gebeurt, maar. velen zien het niet." De evangelist uit Dordrecht wijst ook op het verdwijnen van de biddag en dankdag, die vroeger in ons land ruime aan dacht kregen. Tot op de kalen ders werden ze vermeld. „Dat behoorde destijds tot het natio nale karakter van Nederland. Die dagen werden zelfs door de overheid ondersteund. Ze zijn praktisch verdwenen." Van der Weijden vindt dat hij wel eens verkeerd beoordeeld wordt, omdat men hem een doemdenker vindt. „Dat ben ik helemaal niet. Ik geloof name lijk, dat God door deze strafge- richten heen naar een heerlijke toekomst toewerkt. Ie ziet een diepe val, maar tegelijkertijd zie je bij christenen, onder wie veel jongeren, een terugkeer naar het woord van God. Deze jon geren belijden een eenvoudig geloofsleven en stralen dat ook uit. Ouderen kunnen daarvan leren. Dat geeft mij ook weer bemoediging." Het is Van der Weijden opge vallen dat de dromen en visioe nen zich vooral in 'een tijd van stilte, 's nachts en 's morgens heel vroeg' voordoen. „Ik heb zelfs een keer een hoorbare stem gehad. Ik liep in Rotter dam en opeens was die stem daar. Ik keek om me heen en was erg verbaasd. Ik pakte mijn bijbeltje en las precies datgene wat ik had gehoord." Van der Weijden was als jongen van een jaar of vijftien op het Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. verkeerde pad. Hij deed dingen die niet strookten met Gods ge boden. Toen verloor hij door verdrinking een broertje van twee jaar. „Dat had een gewel dige impact op mij. Waarom werd dat onschuldige kind weggenomen? Dat kon ik niet goed rijmen. Ik had het veel rechtvaardiger van God gevon den als Hij mij had weggeno men. Ik leefde namelijk niet naar het woord van God en niet tot eer van God." Na een jarenlange geloofswor- steling kwam Van der Weijden vele jaren later, hij was inmid dels 29 geworden, 'echt tot ge- 0 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) loof. Hij werkte toen bij bank, waar hij eindigde i accountancy. Hij moest i wel een punt achter zette dat zijn werk als evangeli tijd vergde. Hij is nu naas pastorale arbeid een paai gen per week werkzaam \Tachtwagenchauffeur va transportbedrijf. Van der Weijden is ovenj niet de enige in het land waarschuwend profetiscl woord laten horen. Hern Goudswaard, voormalig i teur van de NEM (Near E Ministry) in Voorthuizen middels met pensioen, ei minee Wim Bouw uit Utr onder meer predikant v Samen-op-VVeggemeenti ook niet na erop te wijzi Nederland afglijdt. Goui was jarenlang verbondei de NEM, die zich vooral houdt met het wel en wei Israël (vooral in bijbelse te verstaan). Nu is hij bel bij de voorbereiding vani nifestatie 'Boete 1999', delijke bijeenkomst die september van dit jaar w gehouden, tegelijk met Verzoendag in Israël. Dominee Wim Bouw uit Utrecht wees begin vori[ zijn maandelijks gebedsl ook al het onheil dat on; staat te wachten. „Dat zomaar uit de lucht ge^ maar gebaseerd op profe aldus Bouw, die een deelly baan heeft als pastor van Samen-op-Weggemeenti Domstad. Bouw zegt voo tig te zijn met profetieën, a één ding staat voor hem „De prediking van deze t meer profetisch moeten i Meer voorgangers zoudei die zin ook dichter bij de moeten leven. Zij moeten duidelijk geïnspireerd wo zoals de verkondigers uit se tijden. Denk aan Jesaja_ Paulus. Zij gaven niet hui ideeën, maar luisterden n stem van God. Buiten Go geen echt leven. Als we di geren komen we in de pu recht." Daar is Teun van der Wei j het helemaal mee eens. pen zullen Nederland trel God zal ons land niet spa Het oordeel over Nederlai komt spoedig. Maar er zij lichtpuntjes rond deze oc len. Die strafgerichten zij dig om weer tot een hoop toekomst te komen." Zaterdag 25 Februari Mr. Ed. Tsoe Meiren vertelt van het examen, dat zijn nichtje m de nuttige handwerken aflegde. ..Mijn nichtje wierp zich met ijver op de studie, in het kinderlijk vertrouwen, dat zij zich een handigheid eigen zou maken, waar zij heel haar leven pleizier van hebben zou. Zij had een flauw begrip, dat zij japonnetjes zou leeren naaien en ook hoedjes zou leeren opmaken. Och ar me! Nichtje kwam in de leer bij Professor, een dame, die aan een normaalschool verbonden was, er zelve nog een avond school op na hield en verder privaatlessen gaf, maar in heel haar leven zich nog nooit zelve een japon had genaaid of een hoedje had opgemaakt. Dat werd op het examen niet gevraagd, en dingen, die op het examen niet gevraagd werden, achtte Professor verre beneden zich. Nichtje leerde slaapmutsen breien (ooit in een grijs verleden gedragen). Nichtje breide kindermutsjes, alleen ter wille van het examen, want zij was overtuigd, dat ze haar kinderen nooit zoo mal zou aankleeden. Zij breide ook nog kniestukken, on derbroeken en borstrokken, juist alsof flanel en Jaegergoed nog uitgevonden moesten worden. Nichtje vond dat alles ver makelijk, maar toen het op knippen aankwam werd het hila risch. Óp een tiende van de ware grootte moest zij allerlei anti- diluviaansch ondergoed knippen, waar, zoo het op de ware grootte was uitgevoerd, geen mensch raad mede zou geweten hebben. De onbruikbaarheden moest ze vervolgens op den draad in elkander naaien, alsof er in dezen tijd van naaimachi nes nog één mensch ter wereld is, die op den draad naait. Maar nichtje deed haar examen met glans. Toen kreeg ze van mij een naaimachine. Zoo is het gebeurd, dat ik - doctor in de rechten - mijn nichtje, die het diploma voorde nuttige handwerken heeft, geleerd heb bij het trappen over het doode punt te komen en haar tot haar niet geringe ver bazing heb aangetoond, dat de zoomer en soutacheerder. die ze in het laatje van haar machine vond, werkelijk niet onbruik baar zijn. Waarlijk, het zou een goed werk zijn Professor maar op te ruimen. Maandag 25 februari VOORSCHOTEN - Het raads lid Van Wijk heeft burgemees ter en wethouders gevraagd of ze gevolg hebben gegeven aan zijn suggestie een apart post gironummer te openen voor het voldoen van de zgn. Kalkar-heffing. Ook in Voor schoten heeft een aantal bur gers gewetensbezwaren tegen het feit dat zij door het betalen van de met 3% verhoogde elektriciteitstarieven bijdragen aan de bouw van een kerncen trale in Kalkar. LEIDERDORP - Er zijn zeven abri's geplaatst, drie aan de Persant Snoepweg, drie aan de Engelendael en een grote bij het Elisabeth ziekenhuis. De bestrating er om heen moet bij een enkele nog gereedge maakt worden en er wordt een papierbakje bij geplaatst. De kosten van zo'n voorziening bedragen 4500,00. De bus onderneming betaalt daarvan 1.500,00. Het grotere wachthuisje bij het ziekenhuis is het gevolg van een initiatief van en goede samenwerking met het ziekenhuis. Het Elisa beth ziekenhuis draagt dan ook een belangrijk deel van kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen t. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 508 Familieberichten 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 11 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstr het automatisch afschrijven van I abonnements- geld, ontvangen 1,- ko betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binne worden verzonden geldt een toeslag v» aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEI Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een s van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikte informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gi Te midden van zwijgzame, doch heldhaftig uitgeruste poppen traden terdagochtend in het Leidse Legermuseum op. het kostenbedrag 2500,00). Het huis is een prefab, stalen constructie, voorzien van openbare verlich ting en deur en doordoor vol komen winddicht. ALGEMEEN-Atje Keulen- Deelstra, na een overweldigen de huldiging in carnavalssfeer, na de persconferentie en het tv-interview, in een klein mo ment van zwakte, heel eerlijk: "na die duizend meter, toen het zo geweldig goed was ge gaan, toen heb ik even ge dacht: waarom stop ik eigen lijk? Maar dat was maar heel even. Mijn besluit staat vast". Peter Koelewijn en zijn Rockets za- FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Tijdens het Wilhelmus waren er even wat tranen geweest. "Ja", zei ze, "niet alleen om dat zoiets altijd indrukwek kend is, als je de hoogste eer weer hebt behaald, maar toch ook wel omdat ik me realiseer de, dat het de laatste keer zou zijn." K N H U I Z E ongevallenoienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord geen ongevallendienst. inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22