,eiden Regio Buurtclub ageert tegen Stadsimpuls OPHEFFINGS UITVERKOOP j) uithuis (Nog steeds niet) bekend van radio en tv Castellum keert terug als ijsbaan Vraagtekens bij beveiliging ijdens receptie Postma )litiek praat achter gesloten uren over toekomst Leiden 'Reacties op Rapenburg-plan bijna agressief' IDERDAG 25 FEBRUARI 1999 WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 fractie van GroenLinks wil iheldering over het optre- n van de beveiligingsdienst dens de receptie ter ere van installatie van burgemees- Jan Postma. Omdat bij de- gelegenheid diverse nota- len, onder wie minister irrit Zalm, in het stadhuis iren, vreesde de gemeente it aanwezigen een taart in it gezicht zouden krijgen. Bij irdachte' bezoekers werden larom rugzakken gecontro- erd en ingenomen. Ook oenLinks-raadslid Dirk van in Bosch werd aan een con trole onderworpen. GroenLinks klaagt niet al leen over het selectieve con troleren aan de ingang, maar ook over de manier waarop dat gebeurde. 'Er werden tas sen gecontroleerd met een af meting waar nog niet eens een moorkop in past', aldus de fractie in een brief aan burgemeester en wethouders. De briefschrijvers willen weten wat precies de afspra ken waren met de politie en de beveiliging, en vragen zich af of zo'n selectieve controle in de toekomst kan worden voorkomen. Pane ras- W(st wil dat gemeente steun intrekt De wijkvereniging Pancras-West vraagt de gemeente om haar steun aan de stichting Stadsimpuls in te trekken. De stichting wil de binnenstad levendiger maken met ver schillende activiteiten, waaronder themamarkten. Vooral die markten zijn Pancras-West een doorn in het oog. En dan met name de evenementen die Stadsimpuls er om heen houdt. Stadsimpuls houdt daarbij nauwelijks reke ning met de buurt, zo stelt de wijkvereniging in een be zwaarschrift aan de gemeente. vinden. Pancras-West wijst er N RUUD SEP toekomst van Leiden is lopig nog even iets waar al- achter gesloten deuren gesproken wordt. Gister- ïd sprak de commisie On- vijs, veiligheid, zorg en incipatie in beslotenheid de Stadsvisie 2010, terwijl onderwerp morgen op een - ïeens besloten - conferentie de agenda staat. De pers dt buiten de deur gehouden te voorkomen dat de politi- ch direct ingraven in partij- tieke standpunten, et opstellen van een stads- is een verplichte exercitie onderdeel is van het Grote len Beleid (GSB). Om in merking te komen voor sidies uit de GSB-pot moet len een alles omvattende vi- >p de nabije toekomst van de stad op tafel kunnen leggen. In de stadsvisie komen onder werpen als veiligheid, econo mie, huisvesting, toeristische potenties en het sociale gezicht van de stad aan de orde. D66-raadslid E. Snelders liet gisteren duidelijk blijken dat hij het niet eens is met het feit dat er niet in alle openheid over de toekomst van Leiden kan wor den gediscussieerd. ,,Ik wil best de afspraak maken dat ik niet meteen een standpunt inneem over een bepaalde kwestie. Maar ik vind het echt onzin dat dit in beslotenheid moet ge beuren. Het gaat om een visie van de stad, niet alleen van een stel hotemetoten." De D66'er kreeg alleen steun van de WD- 'er A. Geertsema, waarna wet houder H. Baaijens zo vrij was de pers te verzoeken te zaal te verlaten. Veldmans schetsontwerp voor het pand Rapenburg 124. tekening boudewijn veldman Architect Veldman opent postadres op internet Leidsch Dagblad brengt dit jaar nog één keer alle belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad LEIDEN ONNO HAVERMANS Onder het motto 'Laat het je uitleggen' stelt de Leidse archi tect Boudewijn Veldman zijn schetsontwerp voor Rapenburg 124 tentoon op internet. Veld man heeft zijn digitale post adres opengezet voor alle mo gelijke meningen over de teke ningen. De architect is ge schrokken van de vele negatie ve reacties op zijn plan voor de vroegere instrumentenmakers- school op de hoek van de Nieuwsteeg. „Ik had wel reac ties verwacht, maar dit is van ongekende heftigheid, bijna agressie. Dat heeft me verrast." Omwonenden ageerden vori ge week in deze krant tegen Veldmans ontwerp, waar vol gens een overbuurman 'de honden geen brood van lusten'. Een andere bezwaarmaker sprak van 'lego-architectuur'. Wethouder A. Pechtold van monumentenzorg zei 'nogal ge schrokken' te zijn van de schet sen. De architect is op zijn beurt geschokt omdat de negatieve reacties zich vooral richten op een vermeende aantasting van een historisch stadsbeeld. „Men denkt dat het te modem wordt. Maar het ontwerp ge bruikt veel historische elemen ten. Het bestaande gebouw wordt gedeeltelijk gesloopt, maar de begane grond van de instrumentenmakersschool wordt verbouwd tot kantoor. We laten het rode metselwerk staan. Ook komen de blauwgrij ze dakpannen terug op het nieuwe dak. De woningen in het middengedeelte zijn echt nieuw, maar daarvoor gebrui ken we een rustige Rapenburg- kleur, die zich goed voegt in de omgeving." Veldman is al een jaar bezig met het ontwerp. In die tijd leg de hij zijn schetsen 'zeker vijf keer' voor aan leden van de welstandscommissie, die de ge meenteraad adviseert over bouwplannen in de stad. „De laatste keer, in oktober, kreeg ik de handen op elkaar. Van som mige leden kreeg ik zelfs lof voor het inpassen van het ge bouw in de oude gevelrij." De architect was dan ook zeer ontstemd over de monta gefoto die een week geleden in Leidsch Dagblad stond. Zijn ontwerp was in die montage naar verhouding te groot, stelt hij, omdat een platte zwart-wit- tekening in een driedimensio nale kleurenfoto was gezet. Op verzoek van de krant leverde Veldman zijn eigen kleuren- schets aan, die ook te zien is op internet (www.bouveld.nl). Het ontwerp is inmiddels omgewerkt tot bouwplan en in gediend bij de gemeente. Die aanvraag voor een bouwver gunning is echter aangehou den. „Er wordt veel over ge sproken op het Stadsbouw- huis", weet Veldman. „Maar hoe het vervolg zal zijn, weet ik niet. Hoe het ook afloopt, bou wen in de Leidse binnenstad blijft voor hem aantrekkelijk. „Zakelijk gezien is het nauwe lijks interessant, maar het is een beroepsmatige uitdaging om dat ik zelf erg houd van die bin nenstad. Ik ben dan wel geen geboren Leidenaar, maar ik woon hier al 22 jaar met veel plezier. Ik vind Leiden een prachtige stad." Dat zijn ontwerpen soms weerstand oproepen is Veld man inmiddels gewend. „Op mijn plan voor het Pieterskerk hof kwamen een jaar of acht ge leden veel bezwaarschriften binnen. Met slechts één stem verschil ging het er door in de gemeenteraad. Ik vind het nog steeds een goed huis, maar elke keer als ik er naar kijk realiseer ik me dat tachtig procent van de mensen het niet mooi vindt. En iedereen hoort toch liever applaus dan boegeroep." WIM WEGMAN Volgens Pancras-West leiden de themamarkten, na een redelijk eerste jaar, nu een marginaal bestaan. De belangstelling van publiek en marktkooplui is niet groot. Om meer bezoekers te trekken, houdt Stadsimpuls steeds vaker concerten rond de markt. Die veroorzaken grote overlast. Volgens de wijkvereni ging zijn al een paar keer orgel concerten in de Hooglandse kerk verstoord door de versterk te muziek rond de markten. De wijkvereniging vraagt de gemeente nu om het werk van Stadsimpuls tegen het licht te houden. Volgens Pancras-West kan de gemeente het geld voor de stichting echter beter met een voor andere doelen inzet ten. Mocht Leiden toch een vergunning geven, dan vraagt de wijkvereniging om in elk ge val geen toestemming te verle nen voor het houden van con certen met versterkte muziek. Ook de zogeheten Funparty op het waterpodium bij de Hoogstraat kan in de ogen van de wijkvereniging geen op dat tegen dit evenement 11 klachten zijn ingediend. De buurtorganisatie meent echter dat dat er veel meer moeten zijn geweest omdat de registra tie van de klachten niet Idopte. De Funparty moet daarom niet de 'zware' vergunning krijgen die de gemeente nu wil geven geschikt voor grote popconcer ten maar een waarbij meer ei sen worden gesteld. Chris Verplancke van Stads impuls zegt dat van de 16 the mamarkten dit jaar er slechts drie een vergunning nodig heb ben. „En daarover hebben we afspraken gemaakt met de buurt. Zo ver ik weet, is alles dik voor elkaar." Hij bestrijdt dat de muziek rond de markten kerkconcerten verstoort. „Na tuurlijk houden we daar reke ning mee." Dat de markten he afgelopen jaar niet alle een da verend succes waren, ontkent hij niet. „Maar vind je het gek? We hadden ze ongeveer de nat ste zomer van de eeuw. De ke ren dat het wel mooi weer had den, was het druk en hebben we ook heel veel positieve reac ties gekregen." Architectencafé praat over Roomburg veertig keer op zaterdag- ond op de televisie geweest nog steeds wordt de Leidse ula Stokkel niet herkend op aat. dat toch terwijl ze, evenals inmiddels wél landelijk be nd geworden Hagenaar ink Bres, al twee jaar vaste 'bater is in het populaire y^A-programma Het Lager- iiis. Stokkel: „Ik weet niet aarom ik elk seizoen weer ord gevraagd, terwijl ik zo einig opval. De regisseur is >ed over me te spreken. Hij left mij speciaal op het hoekje izet, omdat ik snel weer ga tten als ik wat heb gezegd, at is gemakkelijk voor de ca mera. Ik hoef geen bekende Nederlander te zijn, maar ik zou het leuk vinden als mensen me op straat eens zouden aan spreken over het programma. Het hoeft niet op meppen uit te draaien, maar ik wil graag met mensen in discussie gaan. Nu lijkt het alsof ik nergens voor sta. Ik heb geen gezicht." Zelfs medewerkers van het pro gramma herkennen Paula Stokkel niet altijd als lid van Het Lagerhuis. „Heeft u wel ge reserveerd?", vroeg de portier van de tot studio omgetoverde zaal waar het programma wordt opgenomen aan haar. De cameraman die haar al on telbare malen voor de lens De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad heeft gehad, herkende haar evenmin toen ze in de zaal zat bij Laat de Leeuw, het pro gramma van Paul de Leeuw. Maar toen zelfs de vriendin van een mede-debater haar snibbig toevoegde: 'ga niet op de plaats van mijn dochter zitten', was de maat vol. De volgende dag viel haar oog op een advertentie van het VPRO-programma Waskracht waarin mensen werden ge vraagd zich op te geven voor een auditie om te vertellen waarom ze zo graag op televisie willen. Stokkel schreef een brief over haar onzichtbaarheid en mocht met een cameraploeg van Waskracht op pad in Lei den om te kijken of ze inder daad ook echt niet werd her kend. „Het was wel leuk om eens de hoofdpersoon te zijn. Ik heb 75 mensen aangesproken. De één dacht dat ik een verpleegster uit Medisch Centrum West was en een ander zei: ik weet het al, u bent Monique. Een student is wel vier keer langs gelopen. Pas toen wist hij te vertellen dat ik in Het Lagerhuis zit. Maar hij was wél de enige die dag." Stokkel, die verpleegkundige is in het LUMC, en dus die rol in Medisch Centrum West wel aan zou kunnen, is nu bezig aan haar laatste weken bij Het Lagerhuis. „Ik zie steeds onder werpen terugkomen, er zit voor mij geen opbouw in. Ik doe geen moeite om politiek cor rect te zijn of intelligent over te komen. Ik wil niet op mijn te nen lopen. Het is niet zo dat ik nu meer durf te zeggen als in het begin. Ook al weet ik dat ik niet door de gangen hoef te sluipen van het ziekenhuis. Laatst raadde een patiënt me aan eens naar Het Lagerhuis te kijken. Dat vond ze zo'n goed programma, zij keek altijd. Nou, dan vraagje toch." Stokkels grote idool, Lagerhuis presentator Paul Witteman, was niet zo blij met haar uit stapje naar Waskracht. Stokkel: „Ik vind het gewoon leuk om te zien hoe televisieprogramma's worden gemaakt. Ik geef me dan spontaan op, zonder dat ik weet waar het op uit zal draai en. Wat overigens nog niet wil zeggen dat ik Sex voor de Buch zou doen." Nee, maar dat is dan ook een heel ander verhaal. Zwemvliezen Wie nog een oude duikbril, een paar gebruikte zwemvliezen of eventueel een in ongerede ge raakte onderzeeër in de schuur heeft liggen, kan daar nu een mooie bestemming aan geven. De Watersport Vereniging Lei den houdt namelijk een zoge naamde Nautische Rommel markt waar dit soort spulletjes mogelijk nog prima van pas ko men. Op zaterdag 6 maart kan eenie der die ook maar iets heeft op watersportgebied dat nog te verkopen is, deze zaken inleve ren in het clubhuis van de ver eniging aan het Marowijnpad. Voor die inzameling is de kan tine bij de jachthaven geopend van 12.00 tot 16.00 uur. Een dag later, op zondag, gaat dan om 12 uur de rommelmarkt van start. Tien procent van de opbrengst vloeit in de vereni gingskas en dient derhalve een goed doel. Opruimen dus die zolders en schuren. Want wie weet komt die lang verloren gewaande duikerklok van opa alsnog bo vendrijven. GERRY VAN BAKEL AD VAN KAAM Kreten als 'duurzame steden bouw' en rekening houden met het landschappelijk ele ment' waren niet van de lucht gisteravond. Het Leidse Archi tectencafé kwam bijeen in So ciëteit de Burcht en sprak over de nieuwe wijk bij Roomburg. Spreker was Kawus Forouzand, stedenbouwkundig ontwerper van de gemeente Leiden, die de nieuwe wijk ontwerpt. „Ik wil drie woongebieden creëren, met ieder hun eigen identiteit." Op de kaart wijst Forouzand de drie delen aan. „Hier lag vroeger het Romeinse castellum Matilo. Dit gebied moet een historische sfeer krij gen en dat moet in de bouw materialen en de architectuur naar voren komen. Op de hoe ken moeten torentjes komen, om het idee van een oude ves ting te suggereren." Op de plaats van het oude castellum zelf moet een park komen voor de bewoners van Roomburg en Meerburg. Het castellum komt terug als ijsbaan, het middel eeuwse klooster dat daarnaast stond komt terug als 'klooster tuin' met 'kruidige gewassen'. Het gebied tegen het Rijn- Schiekanaal krijgt het thema 'energie' mee. Alle huizen krij gen een zonnepanelen en een zonneboiler. Het thema 'Land schap' beheerst het gebied langs de Willem van der Made- weg. „Het Hollandse landschap komt terug in de lange rechte lanen met bomen." De Anna- hoeve, midden in het centrum van de nieuwe wijk, blijft ge spaard en staat op de kaarten aangeduid als kinderboerderij. Rond de boerderij komen wijk- voorzieningen. Aan de rand van de wijk is plaats voor dertig woonwagens. Natuur is belangrijk in Room burg. Rietvelden en \rijverpartij en vormen een beeldbepalend aspect van de nieuwe wijk. Om fiets en openbaar vervoer te sti muleren krijgt de wijk maar één toegangsweg voor auto's. „Over het kanaal komt een fietsbrug en vanuit Meerburg rijdt een bus door de wijk." Het klinkt indrukwekkend, maar vanuit de zaal klinkt ge mor. „Er zijn te weinig wonin gen om het woningtekort in Leiden het hoofd te bieden." „Er zijn juist teveel woningen." „Hoe houd je al die verschillen de architecten in het gareel?" „De wijk is te saai, er gebeurt niets." „Er is geen kerngebied." Forouzand weert zich goed, maar heeft niet overal een ant woord op. Hij verduidelijkt dat het nog gaat om plannen. „Hoe het er in werkelijkheid uit komt te zien, is nog niet zeker." Door gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. Onze zéér hoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting waaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielefelder - Lumiere Marioni en vele andere wordt verkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 Onze hele voorraad wordt verkocht. Profiteer hierva U bent van harte welkom. -■EXCLUSIEVE I INTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609 Paula Stokkel: „Ik hoef geen békende Nederlander te zijn, maar ik zou het leuk vinden als mensen me op straat eens zouden aanspreken over het programma." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21