'Ik heb één borst en één lege zak' Smaak Interieurbeurs met ideeën voor huis en tuin ff 21 ■1 DONDERDAG 25 FEBRUARI 1999 REDACTIE' MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023 Teleurstelling na cosmetische operatie Niet blij met uw oren? Ontevre den over uw borsten? Uitgeke ken op uw rimpelig vel? Of zit het overtollig vet in de weg? De plastisch chirurg weet er wel raad mee. Helaas is het resul taat lang niet altijd bevredi gend, zo blijkt uit een onder zoek van de Consumenten bond. Geen enkele operatie is zonder risico. Dat geldt ook voor cos- metisch-chirurgische ingrepen. Er is altijd een kans op nabloe- dingen, infecties, lelijke litte kens en wonden die opengaan. Bovendien kan het resultaat te genvallen. Toch is de helft van de mensen na een cosmetische operatie te vreden. Elf procent zelfs boven verwachting, zo blijkt uit het onderzoek. Ruim dertig procent noemt het resultaat minder dan verwacht. En negen procent heeft ronduit spijt van de be handeling. „Ik wilde graag borsten in plaats van een plat lijf', schreef een vrouw de Consumenten bond. „Maar nu heb ik één borst en één lege zak." En een ander. „Na mijn facelift had ik een kalkoenhals, omdat er te veel vet was weggezogen en te weinig huid weggehaald. Bo vendien lijken mijn oren wel aangeplakt." De op het gebied van estheti sche chirurgie internationaal befaamde Oosterbeekse specia list dr. A. Molenaar heeft in de loop der jaren heel wat machte loze en radeloze patiënten op zijn spreekuur gezien. Mensen die het slachtoffer werden van wat hij noemt 'schoonheidssla gers en cowboychirurgen'. ,Als een vrouw met een strakke kop grote oorbellen draagt, weet je dat er iets is misgegaan. En als die mensen durven te klagen over de bedroevende resultaten van hun operatie, krijgen ze te horen dat ze niet zo ijdel moe ten zijn Bij de Stichting Informatie Plas tische Chirurgie komen weke lijks gemiddeld dertig klachten binnen over cosmetische ope raties. Soms betreft het regel rechte 'versnijdingen'. „Vooral in het gezicht is dat natuurlijk vreselijk", stelt stichtingsvoor zitter loke Schaftelaar. Maar volgens haar zijn lang niet alle klachten gerechtvaardigd. „Er zijn bijvoorbeeld mensen die net zijn geopereerd en niet het geduld kunnen opbrengen om het eindresultaat af te wachten. Of mensen met te hoog gespan nen verwachtingen, omdat ze niet goed geïnformeerd wer den." Het weghalen van vet, de zoge naamde liposuctie, is bijvoor beeld een behandeling die bij velen op een teleurstelling uit loopt, louter omdat ze zich er te veel van hadden voorgesteld. Bij correcties van 'flaporen' en oogleden blijven er kleine litte kens zichtbaar. Bij een borst- verkleinende operatie kunnen die zelfs aanzienlijk zijn. Een bijkomende factor is dat het menselijk lichaam anders kan reageren dan gedacht. Of zoals secretaris S. Wijthoff van de Nederlandse Vereniging voor Plastische Chirurgie zegt: „Je kunt van te voren nooit exact het resultaat bepalen. Dat komt omdat wij geen beeld houwers in steen zijn, maar beeldhouwers in levend materi aal." In tegenstelling tot plastische chirurgie beperkt de cosmeti sche variant zich tot ingrepen die medisch niet noodzakelijk zijn. Tot de meest gevraagde correcties behoren borstverklei- ning of vergroting, spataderen verwijderen en ooglidcorrectie. Deze ingrepen worden niet al leen uitgevoerd door plastisch chirurgen, maar ook door kaak- chirurgen en KNO-artsen. „En zelfs door artsen die niet zijn opgeleid tot medisch specialist, maar zich wel cosmetisch- of esthetisch chirurg noemen", zegt Joke Schaftelaar. „Dat kan omdat het geen beschermde ti tel is. Plastisch chirurg is dat wel." Wie niet tevreden is met het re sultaat of vindt dat er ronduit prutswerk is verricht, heeft een aantal mogelijkheden om daar over zijn beklag te doen, varië rend van een gesprek met de behandelend specialist tot een klacht bij het Medisch Tucht college. Wie alleen maar uit is op erkenning van gemaakte fouten en excuses wenst, kan de klachtenfunctionaris of klachtencommissie van het zie kenhuis inschakelen. In deze procedures worden geen juri disch bindende uitspraken ge daan. Wil de klager wel een juridische aanpak en sancties, dan kan hij zich wenden tot het Medisch Tuchtcollege. Daarbij gaat het om toetsing van de kwaliteit van de geneeskunde. „Vaak realiseren mensen zich dat niet. Dan zijn ze teleurgesteld als een veroordeling uitblijft, om dat het aanzien van de medi sche stand niet blijkt te zijn ge schaad", constateert Corine de Ruiter van de Stichting Onder steuning Klachtopvang Ge zondheidszorg in Utrecht. „Wie in een civiele procedure de arts aansprakelijk wil stellen in ver band met schadeloosstelling doet er goed aan zich te laten bijstaan door een advocaat, ge specialiseerd in letselschade. En als het puur om strafbare feiten gaat, is er altijd nog het openbaar ministerie." (Stichting Ondersteuning Klachtopvang Gezondheids zorg, tel. 030-2610604: Stichting Informatie Plastische Chirurgie, tel 026-3642085) THEA WAMELINK Te zien op Binnenhuis 99: een bank met hoofdsteun en ingebouwde speakers. foto pr Eind deze maand wordt in Ahoy' Rotter dam de interieurbeurs Binnenhuis '99 ge houden, waar 300 standhouders acte de presence geven Er is een overzichtelijke vloerenexpositie, een presentatie van tech nische voorzieningen en aandacht voor de tuin - het verlengstuk van het interieur. Deskundigen geven advies over bouwkun dige problemen, de juiste kleurkeuze, de mooiste indeling en een goede plek in huis voor de pc. Verder worden er workshops gegeven, zoals het maken van 'romantische kleirozen', groendecoraties voor binnen en buiten, pottenbakken, werken met decora tief textiel en verftechnieken als sjablone ren en marmeren. Societykunstenaar Patty Harpenau heeft onder de titel 'Shaping the Future by Sha ring the Past' voor deze beurs een Millenni umschilderij gemaakt van 4x4 m, opge bouwd uit 2.000 beschilderde paneeltjes die informatie geven over de eeuw die ach ter ons ligt. Er is een prachtige expositie van glaskunst met een overzicht van het werk van glaskunstenaar Floris Meydam. Een sterk contrast daarmee vormen de ge toonde glasobjecten van Neil Wilkin. Ken merkend voor deze jonge Engelse kunste naar zijn kleurige kristallen slierten, waar mee hij manshoge bloemen, een tafelfon tein of een lichtomament creëert. Op Binnenhuis zijn noviteiten te zien die onlangs werden gepresenteerd werd op meubelvakbeurzen in Parijs, Milaan en Keulen. Zoals de nieuwe collectie verlich ting van Rolf Benz, tot nu toe voornamelijk bekend als fabrikant van zitmeubelen. Voor toepassing op de rugleuning van fauteuils en banken brengt Benz als opvallend nieuwtje een hoofdsteun met ingebouwde hoofdtelefoon. Opmerkelijk is verder het tweepersoons bed van de Groningse ont werper Jack Brandsma, dat uit een deken kist kan worden geklapt. Er is ook het tapijtkacheltje Thermo 2000, een 1 mm dun tussen polyester doek inge weven verwarmingselement, dat tussen on- dervloer en tapijt of laminaat wordt ge- - plaatst. Voor warme voeten steek je ge woon de stekker in het stopcontact. Ten slotte zijn er de bijzondere muurschilderin gen van Mishmash te zien, de hangende fauteuil voor binnen of buiten, badkamer- meubilair van gebogen hout en een creatief voorbeeld van recycling: een kroon met kapjes van theezeefjes. (Binnenhuis '99, Ahoy' Rotterdam, 26/2 t/m 7/3 1999. Open: weekdagen 11-17 u en 19-22.30 u, in weekeinde alleen overdag. Toegangsprijs: 17 gulden, met reductie- kaart 13,50, kinderen t/m 12 jr 8 gulden, gezinskaart (2 volw., 2 kind.) 40 gulden. In- temetters kunnen Binnenhuis '99 vinden onder http://www.binnenhuis.nl) P u Z Z E L 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 19 20 22 23 24 ^5 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Oeververbinding; 4. zachte veren; 8. wilde haver; J0. klompje planten; 11. dierengeluid; 12. slaapplaats; 14. familiel id; 15. dagtekening; 17. patroon; 18. contant geld; 20. persoon lijk vnw.; 21. uitroep; 22. rivier in Duitsland; 23. bloeiwijze; 24. soort appel; 25. kledingstuk; 28. kloosterlinge; 29. familiel id; 31. plechtige gelofte; 33. oorhanger; 34. beginsel van blad of bloem; 35. tabel. VERTICAAL: 1. Soort slee; 2. vlaktemaat; 3. grondtoon; 5. voorzetsel; 6. wolpluisje; 7. bladgroente; 9. vaste regel; 12. gronden; 13. vre zen; 15. harssoort; 16. lentemaand; 17. Turkse eretitel; 19. jon gensblouse; 25. hoogste dakrand; 26. muil; 27. kip; 29. snij- werktuig; 30. zangstem; 32. muzieknoot; 22. insect. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Dressoir; 5. overloop; 6. iers; 8. nier; 10. okapi; 12. kelen. Verticaal: 1. Dromen; 2. elegie; 3. salmi; 4. ivoor; 7. email; 9. rook; 11inn. jfs HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Killers „Je doet hier dus niets", gromde hij. „Raar is dat. Je kunt mij niet voor de gek houden, doe. Het ruikt hier! Je probeert tijd te winnen." „Nee, nee", zei de geleerde afkeurend. „Ge hebt niet goed opgelet, mijn waarde. Ik probeer geen tijd te win nen. Ik win niets! Puur niets. Zero. En wat u ruikt zijn de kwade dam pen die daardoor worden opgewekt! De vreemdeling lachte schamper. Hij snoof de lucht op, zodat zijn neusdoek wapperde en sprong toen plotseling op de tafel af, waar Sick- bock zijn reageerbuizen had opge steld. „Zo! En wat is dit dan?" riep hij uit. „Ik herken de vijand als ik hem zie en ik schiet hem op tien pas afstand tussen de wijzers! In die glaasjes zit tijd, doe! Ontken het niet!" „Tut, tut", hernam de profes sor. „Welk een beuzelpraat! Ik begin te geloven dat ge toch een student zijt. In deze kolfjes wolkt het zwarte niets rond..." „Het is tijd!" riep de indringer. „Ik heb je door! Je steelt mijn tijd!" De geleerde fronste de wenkbrauwen. Hij wilde iets zeg gen, maar in plaats daarvan nam hij een van de buisjes op en keek er peinzend naar. „Tijd..." hoorde men hem mompelen. „Zero is tijd. Het zou kunnen... Ahum, dat brengt mij op een gedachte! Ge moogt dit glaasje hebben mijn beste, maar dan moet ge het ontkurken." Maar nu strekte de vreemdeling de han den afwerend uit en deinsde terug. „Houd de tijd bij je", snauwde hij. „Je heult met de vijand en je pro beert mij te killen. Maar je speelt een gevaarlijk spelletje, Old Sick. Dood de tijd of de tijd doodt jou. Let op mijn woorden!" Uien 1 Uien worden overal ter wereld gegeten. In ons land consu ren we ongeveer vijf kilo uien per jaar per hoofd van de bcv king. Het gewas komt oorspronkelijk uit het Midden-Oosti Egypte werd de ui ruim drieduizend jaar voor het begin vai ze jaartelling gecultiveerd. Sindsdien zijn de uien over de g wereld verbreid. Vooral in Noord-Europa worden veel uien geten. Behalve als smaakmaker in veel gerechten kent men de ui ook een medicinale waarde toe. Er zijn witte, gele, lie] bruine en (paars)rode soorten met diverse vormen. Gele ui, laten zich over het algemeen goed bewaren. Ze worden me in augustus geoogst, en gedroogd op het land of onder een dak. In de zomermaanden zijn ook witte en rode uien te koif De meeste komen uit Egypte, maar er worden ook wel sooi L van eigen bodem aangeboden. De Hollandse rode Tropéa j v als een van de meest smakelijke rode uien die er zijn. Uien 2 t Witte en rode uien laten zich niet goed bewaren. Ze verliez trouwens ook veel van hun smaak en geur door. Uit Frank komen de lekkerste witte uien die er zijn. Ze worden ondei eigen soortnamen aangeboden, zoals printanier, élody, pa en gros de Rebouillon. Ook Italië exporteert witte uien, wa de soorten allemaal namen dragen die iets met Napels te r ken hebben. Daar komen ze oorspronkelijk vandaan. Ze zi n zo scherp als onze gele uien. In tegenstelling tot de meesten dere witte soorten kunnen ze redelijk goed bewaard wordt Rode uien zijn zachter van smaak dan de witte en gele uiei rode uien worden veel in de Aziatische keuken gebruikt. H p verstandig om uien pas vlak voor het gebruik schoon te m< j en te snijden. Als ze een tijd gesnipperd, gehakt of gesnede staan, gaan de uien oxideren waardoor ze een bittere sma. i; krijgen. Zoete uien uit Chili, foto »pr* Voedingsvezels 1 Er zijn nauwelijks bewijzen voor het beschermende effect v voedingsvezels tegen darmkanker, zo blijkt uit een groot An kaans onderzoek. Tot nu toe waren er wel aanwijzingen dat zeis een positief effect zouden hebben, maar echte bewijze waren er niet. Ondanks die nieuwe bevindingen is het echt nog steeds zinvol om voeding met veel vezels te gebruiken, len de onderzoekers. Wie veel groente, fruit en volkorenpro ten eet, loopt minder risico op hart- en vaataandoeningen, bloeddruk, diabetes en divertikels (uitstulpingen) van de d< men. Voedingsvezels bevinden zich in de celwand van plan Bij het bewerken van voedingsmiddelen verdwijnt een grot deelte van de vezels, zoals bij gepelde rijst en tot bloem ger len graankorrels. In zilvervliesrijst en volkorenmeel zitten n wel veel vezels. Ze worden verdeeld naar htm oplosbaarheit water. Alle voedingsmiddelen bevatten zowel oplosbare als oplosbare vezels, maar de onderlinge verhouding ervan ver schilt. Volkoren producten, vooral tarwe, leveren voornamt onoplosbare vezels, terwijl groente, fruit en peulvruchten v oplosbare vezels bevatten. Voedingsvezels 2 Op vezelrijke voedingsmiddelen moet goed worden gekauw Dat bevordert de afscheiding van maagsap. In de maag vom de wateroplosbare vezels een gel, waardoor de maaginhoud stroperiger wordt. Bovendien neemt de gel glucose, cholesti en vetzuren op, waardoor deze stoffen trager in het bloed \v den opgenomen: een mogelijke verklaring voor het gunstig( fect van vezels op hart- en vaatziekten en diabetes. Ook in h darmkanaal van de mens worden de vezels niet verteerd, m ze hebben er wel een functie. De onoplosbare vezel zuigt als een soort spons water op en houdt dat vast. De darminhou< wordt zo soepel en zacht, waardoor de spijsbrij het darmkai makkelijk passeert. Het is daarbij wel van belang dat er vol doende vocht beschikbaar is. De beide vezelsoorten worden de dikke darm bewerkt door de daar aanwezige bacteriën. H bij komen stoffen vrij die de darmbeweging stimuleren. Reii soorten vezels zorgen voor een goede stoelgang. Vezelrijke dingsmiddelen zijn aardappelen, groente en fruit, volkoren brood en peulvruchten. Ook noten, pinda s en zaden zijn rij aan vezels. Om de vezels beter te laten werken moet er voldi de water worden gedronken, dagelijks zo'n anderhalve liter] Barbie Veertig jaar geleden ver scheen de eerste Barbie-pop in de winkels. Door dit gege ven lieten vijftig gerenom meerde vormgevers, ontwer pers en kunstenaars zich in spireren. Het resultaat wordt getoond in de Kunst-Bar- bie'-collectie, vanaf 10 maart tot 5 april in de Amsterdamse Bijenkorf. Na afloop van de tentoonstelling worden de creaties verloot ten bate van een kinderproject van het Aids Fonds. Ook zijn er op de expositie allerlei verschillen de Barbiemodellen te be wonderen, die speelgoedfa brikant Mattel in de loop der jaren heeft uitgebracht. De helft van de mensen is tevreden over het resultaat van een cosmetische ingreep. Hier afbeeldingen van een vrouw voor en na haar operatie. foto cpd/anne marie kamp Volkoren brood bevat veel voedingsvezels. foto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18