ultuur Kunst Pleidooi voor een ander kunstbeleid Lauryn Hill troeft Madonna af Vervreemdende effecten van Maurice Braspenning Herdenkingsexposities Feininger en Van der Gaag in Rotterdam Zuid Zuid West: veel pap, weinig krenten Alleen op de wereld' is niet zielig 4DERDAG 25 FEBRUARI 1999 reek de Jonge in operette n haag Freek de Jonge wordt operettesolist. De cabaretier •eft over een jaar een belangrijk aandeel in 'Die lustige Witwe' n Léhar bij het Brabants Orkest. Hij neemt de spreekrol van egus op zich. Freek de Jonge schrijft zelf de tekst, die naar rluidt wel enige eigentijdse vrijheden zal bevatten. Aan de incertuitvoering neemt ook de sopraan Charlotte Margiono •el, die voor het eerst de 'Witwe' zingt. Julian Reynolds diri- ert. Het werk wordt onder meer op 27 februari 2000 in het nsterdamse Concertgebouw uitgevoerd. Iet de bus naar Verdi haag De Roemeense Staatsopera brengt op 6 maart Verdi's i usical La Traviata ten tonele in het Nederlands Congres Cen- num in Den Haag. K&O in Leiden verkoopt kaarten en biedt lidenaren als service gratis busvervoer van Leiden naar Den aag en terug aan. De bus vertrekt om 19.15 uur vanaf Molen Valk. Meer informatie: tel 071 - 5141141. rkest van het oncertgebouw b Japanse toer iterdam anp n rijsdam, 071-5356444, plv. chef annet van aarsen 071-5356443 rotterdam anp De Kunsthal in Rotterdam wijdt een speciale tentoon stelling aan de vorige week overleden Amerikaanse foto graaf Andreas Feininger. Op de expositie zijn 150 foto's van zijn hand te zien. Maan dag maakte de galerie Soho Triad Arts de dood van de 92- jarige in Frankrijk geboren Feininger bekend. Feininger groeide op in Duitsland waar hij aan het Bauhaus in Wei- mar studeerde. In 1939 emi greerde hij naar de Verenigde Staten. Daar werkte hij van 1943 tot 1962 voor het toon aangevende tijdschrift Life. Er verschenen talloze boeken met zijn foto's. Ook schreef Feininger enkele boeken over fotografie. De herdenkings tentoonstelling in de Kunst hal is van 15 mei tot en met 4 juli. Museum Boijmans-Van Beuningen heeft met onmid dellijke ingang een kleine in memoriam-presentatie van vier beelden en twee schilde rijen van Lotti van der Gaag ingericht. Van der Gaag over leed vorige week op 75-jarige leeftijd. Ze had in 1992 een van haar laatste exposities in Boijmans. De huidige mini tentoonstelling is te zien tot en met 4 april. De stukken komen uit de eigen collectie van Boijmans-Van Beunin gen. 'Minister moet zich niet inhoudelijk met kunst bemoeien Thorbecke zei ooit: de overheid moet zich niet met kunst bemoeien. Vandaag de dag kunnen veel kunstvormen niet bestaan zonder enige subsidie van diezelfde over heid. Maar dat heeft een gevaar: de minister of staatsse cretaris die over de schouders van de kunstenaar mee kijkt, en als het werk hem of haar niet bevalt, onmiddel lijk de geldkraan dichtdraait. Daarom moet het kunstbe leid veranderen, vindt onderzoekster Aletta Winsemius. Vrouwen domineren bij Grammy's utrecht/leiden los angeles gpd Concertgebouw in Amster- én zal volgend jaar op ge- "e muzikale wijze aan- :ht besteden aan de viering de dan 400 jaar oude be- flfckingen tussen Japan en Ne land. De beroemde muziek- organiseert, in samenwer- g met de Stichting Nobuko ai van de gelijknamige altvio- re, een serie van vier concer- waarin traditionele èn ei- L) itijdse Japanse muziek ge- >peld worden aan Neder- idse muziek uit heden en leden. de concerten werken Ne- rlandse en Japanse topmusici e, onder wie Ronald Brau- im, Gustav Leonhardt, Toyo- o Satoh, Naoko Yoshino, ïko Ueda, Katsuya Yokoyama theatergroep Umewaka Ken- kai. Onder de Japanners zijn luitist, de bespeelster van zogenoemde biwa en een luoos op de shakuhachi. )e Nederlanders Jan Rokus Roosendael en de Japanner liro Nodairo gaan ieder een npositie voor zowel Neder- als traditionele Japanse vervaardigen. De ie wordt uitgevoerd in de ;ine Eaal, waar komend sei- •n onder meer ook series met I eunermuziek en „zuidelijke j ssies" zijn. foor de Grote Zaal zijn voor winter 1999/2000 orkesten ontracteerd als het London ilharmonic Orchestra, het ssisch Staatsorkest, de Wie- Philharmoniker, het Pitts- rgh Symphony Orchestra en New York Philharmonic. fis belangrijkste solisten die de hoofdstedelijke muziek- 'I npel te beluisteren zijn, wor- n genoemd Krystian Zimer- "tn, Yo-Yo Ma, Vadim Repin, kne Sofie von Otter, Bobby :Ferrin en Truls Mork. Interessante barokorkesten in het Concertgebouw ko- jn spelen zijn onder meer het 1 ibriëli Consort Players, het u chestra of the Age of Enligh- en het Orchestre des lamps Elysées. In de serie in concert is Die lustige 4twe een wat vreemde eend in bijt. Meer dan een jaar nadat de film is uitgebracht, heeft het thema uit Titanic gisteravond de Grammy Award gekregen voor het beste lied. Het nummer 'My Heart Will Go On', geschreven door Will Jennings (tekst) en Ja mes Horner (muziek), werd po pulair gezongen door Céline Dion. De Canadese zangeres was minder succesrijk bij de toekenning van de onderschei ding voor de beste cd in de pe riode tussen 1 oktober 1997 en 30 september 1998. Deze eer ging naar Madonna voor haar album 'Ray of Light'. The Mate rial Girl versloeg behalve Dion, die genomineerd was voor het album 'Let's Talk About Love', onder anderen Eric Clapton ('Pilgrim') en het Brian Setzer Orchestra (The Dirty Boogie'). De prestigieuze prijzenregen van de Amerikaanse muziekin dustrie werd dit jaar in Los An geles voor de 41-ste keer ge houden en draaide uit op een regelrecht 'vrouwenfeestje'. Madonna, in een rode jurk ge kleed, opende de gala-avond met het lied 'Nothing Really Matters' in een Japans decor. Zij kreeg voor haar Ray Of Light' nog drie Awards, waar onder die voor de beste dans muziek. De al sinds 1984 hitge voelige zangeres had tot dusver slechts één Grammy gewon nen. In 1991 kreeg zij de onder scheiding voor de beste video clip. Hip-hop De grote ster van de avond was echter niet Madonna, maar de 23-jarige hip-hop zangeres Lau ryn Hill, die in totaal vijf Awards in ontvangst mocht ne men. Nog nooit kreeg een zan geres op één avond zoveel Grammy's uitgereikt. Tot dus ver was Carole King record- houdster met vier uitverkiezin gen voor haar langspeler 'Ta pestry' in 1971. Hill, eerder ac tief met The Fugees, was in tien categorieën genomineerd. Zij werd onder meer onderschei den als de beste nieuwe arties te. Haar cd 'The Miseducation of Lauryn Hill' werd uitgeroe pen tot het beste rhythm and blues-album en zij werd geko zen tot de beste zangeres op dit terrein van de lichte muziek. caroline van overbeeke De psychologe promoveerde vanmiddag aan de Leidse uni versiteit op haar proefschrift De overheid in spagaat: theorie en praktijk van het Nederlands kunstbeleid. Winsemius deed de afgelopen jaren bij de vak groep bestuurskunde onder zoek naar het kunstbeleid. „Ik vond het opvallend dat de over heid volgens Thorbecke geen oordeel mag vellen over kunst of wetenschap, terwijl er van daag de dag wel 400 miljoen gulden van het ministerie naar de kunsten gaat. Dat is prima, maar hoe kun je vrijheid van kunst garanderen onder zulke omstandigheden? De overheid wil namelijk niet alleen de vrij heid van kunsten beschermen, maar ook artistieke kwaliteit en vernieuwing stimuleren, kunst verspreiden en ervoor zorgen dat mensen deelnemen in die kunstuitingen. Hoe zijn deze soms tegenstrijdige doelstellin gen te verenigen?" Winsemius ging op zoek naar het antwoord op die vragen. Ze onderzocht onder meer de rol van ambtenaren, politici, de Raad voor Cultuur en verschil lende kunstinstellingen bij de manier waarop het Kunsten plan 1993-1996 tot stand kwam. Ook legde ze een aantal subsi- Madonna neemt haar Grammy in ontvangst voor de beste cd 'Ray of Light'. FOTO REUTERS Hill las bij het in ontvangst ne men van een van de Grammy's een deel uit psalm 40 voor: 'Ik heb geduldig op de Heer ge wacht. Hij heeft zich naar mij gewend en heeft me horen hui len'. De Canadese Alanis Moris- sette won de Award voor de beste rocksong ('Uninvited') en tot beste rock-cd .werd uitge roepen 'The Globe Sessions' van Sheryl Crow. Shania Twain liet zich huldigen voor de mooi ste country-song: 'You're Still The One'. In dat genre werd 'The Complete Hank Williams' bekroond met twee Grammy's als meest bijzondere verzamel box. Whitney Houston's moe der Cissy oogstte een Award voor haar traditionele gospelal bum 'He Leadeth Me'. The Beastie Boys troffen bij de rap- acts twee keer de roos: met 'In- tergalactic' (beste presentatie) en met 'Hello Nasty' (beste al ternatieve presentatie). Oeuvre- prijzen waren er uitsluitend voor mannen: Johnny Cash, Mei Torme', Smokey Robinson, wijlen Otis Redding en wijlen Sam Cooke. diebeslissingen onder de loep. Ze ontdekte dat vooral politici op belangrijke momenten hun stempel op het kunstbeleid drukken en dat artistieke oor delen van adviesorganen zoals de Raad voor Cultuur in zo'n geval opzij worden geschoven. Van enige afstand tussen over heid en kunst is in dat geval geen sprake, benadrukt ze. „Een voorbeeld: minister D'Ancona - in de jaren 1989- 1994 minister van wvc - wilde het orkest-en operabestel in het oosten en zuiden reorganise ren. De toenmalige Raad voor de Kunst had haar dat geadvi seerd. Een aantal orkesten was ook artistiek onder de maat. Toen kregen de plaatselijke overheden daar lucht van en gingen op hun achterste benen staan. Vervolgens besliste de Tweede Kamer dat de spreiding van kunst belangrijker is dan de mening van de Raad voor de Kunst. De reorganisatie was daarmee zo goed als van de baan. Een ander voorbeeld: de Raad voor de Kunst adviseerde in het Tweede Kunstenplan dat de subsidie voor Dogtroep ge schrapt moest worden omdat de groep zich niet vernieuwde. De minister legde dat advies naast zich neer omdat die de Dogtroep veel te leuk vond." Ook over de huidige staatsse cretaris Rick van der Ploeg is ze niet te spreken. De staatssecre taris vindt dat kunst niet elitair mag zijn en verkondigt aan ie dereen die het horen wil dat er meer ruimte moet komen voor massacultuur. Winsemius: „Hij heeft zich als politicus nooit be ziggehouden met kunst en hij is nog geen dag in het zadel of hij begint al inhoudelijke uitspra ken te doen over de richting van de kunst." „Op het huidige ministerie van ocw wordt wel eens gezegd dat Elco Brinkman misschien wel de beste bewindsman was, omdat hij geen barst van kunst wist. Hij werd niet gehinderd door voorkeuren. Misschien moet een bewindsman of vrouw vooral manager zijn en zich niet inhoudelijk met kunst bemoeien." Winsemius pleit voor meer helderheid. „We hebben in Ne derland een heel behoorlijk kunstbeleid maar er gebeuren soms rare dingen. Het moet ook helder zijn voor de burger. Daarom pleit ik voor een twee deling tussen kunst- en pu- blieksbeleid. Kunstbeleid moet geld beschikbaar stellen aan de Raad voor Cultuur en de kunst wereld. Die moeten het netjes verdelen onder de kunstenaars, zodat ook vernieuwende kunst, de kunst zonder groot publiek, een kans krijgt. Publieksbeleid zorgt ervoor dat het publiek ook van kunst kan genieten. Dat be leid kan elkaar aanvullen. Zo kunnen gezelschappen die iets extra's voor het publiek beteke nen een extra bonus krijgen. Een dansgroep die bijvoorbeeld geld krijgt uit het potje kunst beleid, kan iets extra's krijgen uit het potje publieksbeleid als ze een speciaal project hebben voor middelbare scholieren." bij. De opnames mislukken door een gebrek aan opstandig heid, wat later onder het eten tot een monoloog over rollen en waarden leidt. Intussen zijn er forellen gebakken en verlang ik al hevig naar het einde. Dat wordt uitgesteld als in een ou derwets gereformeerde kerk. Zoals de titel al doet vermoe den, komen in de voorstelling onder meer de windrichtingen aan de orde. Die worden zoals dat hoort in de new age gekop peld aan kleuren, elementen, emoties, energie, en dergelijke kwaliteiten. In het programma boekje zijn de teksten na te le zen die ook opgelezen worden: Oost - waar de zon opkomt, de ochtend, de lente, de plek van het begin, de nieuwe start, het water, enzovoort. Die teksten worden niet belachelijk ge maakt, maar ook niet serieus genomen, zoals de hele voor stelling niet kiest. Dat is vast een van de thema's, maar met zo weinig tempo, structuur en substantiële elementen levert dat vooral verveling op. theater recensie dick van teylingen Nes producties. Zuid Zuid West. Regie: Carina Molier Vormgeving en camera: PieterSmit. Spel: Henk Bakker, Marcel Fa- ber, Gusta Geleijnse, Juda Goslinga, Lotte Proot en Pieter Smit. SEX! zetten jolige studenten bo ven de advertentie waarin ze een kamer zoeken. Het is een afgelikte truc, die nog steeds schijnt te werken. Ook in het theater: Zuid Zuid West werd aangekondigd door een dame met een aanstekelijke glimlach en weinig kleren. En als het plaatje je niet naar het theater lokte, deed de ondertitel het wel: een computergestuurd ero tisch new age drama. Op dezelf de manier werd De dokter en het lichte meisje een van Vest- dijks beter verkochte romans. De actie had succes: er kwamen veel meer bezoekers naar het LAKtheater dan naar de laatste voorstelling van Carina Molier die ik daar zag. Eigenlijk is dat jammer, want dat was een veel sterkere voorstelling dan Zuid Zuid West. Zo werkt je pr toch nog tegen je. Carina Molier maakt voorstellingen vol media, techniek en decor. Zuid Zuid West heeft links een keuken blokje, achterin een ook al wer kende douche, en hier en daar bedden, tafels en videocame ra's, bediend door twee man nen. Achter kastjes en knoppen worden muziek en beeld op het podium geregeld; het transpa rante voordoek dient als projec tiescherm, zodat je tegelijk de handeling en een uitsnede kan zien. Dat hoeft natuurlijk alle maal geen bezwaar te zijn. De voorstelling begint als een hi tech-house-disco-new age-talk- show. Gusta Geleijnse vraagt de andere acteurs naar hun kwali teiten of benoemt ze zelf. De een kan gewéldig zoenen, de ander geeft een demonstratie boven- en onderop de inter viewster, de derde is erg mooi. Dat komt allemaal erg van pas in de pornofilm die ze daarna maken. Die scène is even grap pig, maar wordt genadeloos uit gerekt: de misluktste Jiskefetaf- levering is er flitsende televisie Fragmentarische voorstelling door Het Paleis beeldende kunst jeugdtheater recensie paulien koopmans rj orstelling 'Alleen op de wereld' door Paleis Regisseur Ad de Bont Mu- Guus Ponsioen Gezien 24/2, Leidse Schouwburg. Leiden je hond doodgaat, je vrien- :n verdwijnen, en je niet weet e je ouders zijn, dan ben je nzaam. Hector Malot schreef 1878 een van de zieligste eken die er bestaan: 'Alleen de wereld'. Het grootste deel n zijn oeuvre is inmiddels rgeten, maar dit ene verhaal itroert nog steeds.De inhoud bekend. Remi groeit op bij oeder Barbarin tot hij op een g verkocht wordt aan de Itali aanse straatmuzikant Vitalis. Samen met de honden Dolce, Capi en Zerbino en het aapje Joli Coeur trekken ze Frankrijk rond en geven ze voorstellingen op straat. Remi is een tijd lang gelukkig totdat Vitalis sterft. Maar na veel omzwervingen vindt hij uiteindelijk zijn moe der en broer. Voor de theaterproductie 'Al leen op de wereld' heeft regis seur Ad de Bont het verhaal vrij getrouw .gevolgd. Hiermee legt hij zichzelf beperkingen op. 'Al leen op de wereld' is een frag mentarische voorstelling die zonder het boek als referentie kader moeilijk te begrijpen is. De keuze voor een muzikale za 6. di 9 mrt GüStprogrjmmcring presenteert de onweerstaanbaar vrolijke 20 15 uur voorstelling Paradis van hel Franse dansgezelschap Compagnie zo 7 mrt Montalvo-Hcrvieu. Hiphoppers en breakdanccrs, een klassieke 14 00 uur ballerina, zebra's en kinderen spelen met schijn en werkelijkheid waalse kerk walenpleln 157. mm IS.OOuur Mozart programma toegang f40.-/F35.-,rcs.020-623818 ■aiiiFm.i.uji.u.HrnimHwiiBMM.ncr»! voorstelling is logisch. Deze vorm past mooi bij de inhoud van het verhaal. De straatvoor stellingen van Remi en Vitalis vormen zo een evenwichtig ge heel met de rest van de voor stelling. Grappig is dat Hector Malot zelf ook muziekcriticus was. En de oorspronkelijk Fran se editie van het boek eindigde met de partituur van een Napo- litaans liedje dat Vitalis aan Re mi had geleerd. Het spel van de Antwerpse theatergroep Het Paleis is sterk. Vooral de nukkige, maar char mante Remi, zijn maatje Mattia en de slechte oom James vallen op. Daarnaast is het bewonde renswaardig hoe het beperkte aantal acteurs steeds wisselt van rol. Daarom lijkt het gek dat de voorstelling zo weinig emotie kent. De eenzaamheid van Remi wordt- nooit echt aan grijpend. En ook zijn verdriet om de dood van Vitalis en de beesten doet het niet goed. Dit is een beetje teleurstellend, maar ook begrijpelijk. Het Pa leis wil met 'Alleen op de we reld' te volledig zijn. Maar met de versnippering van het ver haal mist het juist zijn doel. En daarom is deze 'Alleen op de wereld' niet echt zielig. recensie martun verhoeven Tentoonstelling: Maurice Braspenning Te zien: t/m 19 maart, ma. t/m za 10-22 uur, zo 14-17 uur, LAKgalerie, Cleverin- gaplaats 1, Leiden. De Leidse kunstenaar Maurice Braspenning doet de ideeën voor zijn schilderijen op tijdens het reizen. Dat kan een verre reis zijn naar Amerika, maar evengoed de dagelijkse treinreis door het Hollandse polderland schap. Tijdens het reizen met de trein, vooral 's avonds laat. raakte Braspenning geboeid door de verlaten industrieter reinen net buiten de stad. Het abstracte lijnenspel boven de horizon en de contouren van de talloze rookpijpen, in de avond nog net te zien, waren voor hem de aanleiding voor een serie olieverfschilderijen die nu te zien is in in de LAKga lerie. Als er één ding duidelijk wordt op de tentoonstelling is het wel dit: Braspenning houdt van eenvoud. De vormen en kleuren van fabrieken en luch ten zijn tot in hun essentie te ruggebracht en met trefzekere streken geschilderd. Overal is ruimte gereduceerd tot een plat vlak. De schilderijen mogen geba seerd zijn op zijn blik uit het treinraam, toch weet Braspen- Afterparty, olieverf op linnen. ning de werkelijkheid naar zijn hand te zetten. Zo blijkt een rookpluim zich niets aan te trekken van de wetten van weerspiegeling: in het water waait hij eigenwijs de andere kant op. Hoe langer je kijkt, hoe meer gewone elementen in on gewone veranderen. Vervreem dend is bijvoorbeeld ook de boom die kaarsrecht in een ha gelwit landschap staat en aan de uiteinden van zijn takken oranje en groene ballen draagt. FOTO PR En wat doet die zwarte, ronde stip in de rechteronderhoek van het schilderij? In zijn raadsel achtigheid doet het werk den ken aan de schilderijen van de veelgeprezen René Daniels. De vervreemding neemt uit bundiger vormen aan in een meer recente serie van binnen ruimtes. Het idee voor deze se rie deed Braspenning op in North Dakota waar hij in aanra king kwam met de zogenaamde 'fish houses'. In deze kleine zelfgebouwde huisjes, die op een bevroren meer zijn neerge zet, vangt men vis door in het ijs geboorde gaten. Braspen ning schilderde deze interieurs maar bevolkte ze vervolgens met verzonnen voorwerpen: omgevallen stoelen, flesjes, gla zen, cd's en een tv- toestel met koptelefoon. Uit de in het ijs geboorde gaten liet hij onder tussen een spookachtig, myste rieus licht schijnen. In deze se rie is de verf veel minder streng opgebracht. Hier en daar is ge bruik gemaakt van eitempera wat de verf een aquarel-achtige kwaliteit verleent. Niet alle werken zijn even overtuigend, maar de presenta tie als geheel is meer dan de som der delen. Braspenning weet de kijker een wereld bin nen te trekken waarin aan de werkelijkheid een bijzondere draai wordt gegeven. Dat mag een prestatie van fonnaat wor den genoemd in een omgeving waar je aandacht maar al te snel wordt afgeleid door opruk kende koffieautomaten en schreeuwende reclameborden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13