Borst wil staatscommissie asielbeleid Binnenland Cohen voelt niets voor 'sleutelen' aan verdrag Profvoetbal op straat Peper: 'Overheid moet zich wapenen tegen PKK-terreur' VVD: Borst wil homo's definitief uitsluiten als bloeddonor 'Overheid aansprakelijk voor klachten' El Al biedt commissie Bijlmerramp hulp aan NSDAG 24 FEBRUARI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier jchtauto overval gevonden [fRDAMDe politie heeft gistermiddag in Muiden de vlucht- igevonden van de overvallers die maandag in Amsterdam gewapende overval op een geldwagen pleegden. Bij de ival raakten twee agenten gewond. Een 32-jarige agent werd ijn bovenlichaam geraakt en moest worden geopereerd. Hij eert inmiddels buiten levensgevaar. De daders, die geen Ibuit maakten, zijn nog voortvluchtig. In de vluchtauto za- dezelfde explosieven als bij de geldwagen werden aange- [en. Het Explosieven Opruimingscommando heeft die ter itse onschadelijk gemaakt. Om veiligheidsredenen werden [woningen ontruimd. De mislukte overval door vermoede rier gemaskerde mannen vond maandag rond half tien its in een nieuwbouwwijk in Amsterdam Zeeburg. tieplan informatietechnologie mond* Minister Jorritsma van economische zaken wil sa- imet haar onderwijscollega Hermans op korte termijn een dprogramma opstarten om studenten uit met name de ite sector (letteren, geschiedenis) vertrouwd te maken met irmatie- en communicatietechnologie (ICT). Volgens de be- dsvrouw kampt de informatiesector met een schreeuwend )rt aan jonge ICT-mensen en dat vraagt om een onconven- lele benadering. Dat zei ze tijdens een WD-verkiezingsbij- komst in Roermond. Ze wil samen met wetenschappelijke nndigen en het bedrijfsleven binnen enkele maanden een erwijsprogramma in elkaar te sleutelen dat al in september je start van het nieuwe studieseizoen aan studenten kan den aangeboden. De kosten moeten volgens haar voor het otste gedeelte door het bedrijfsleven worden gedragen. ten haast met Dodewaard haag Minister Pronk (milieu) wil de kerncentrale in Dode nd niet snel aan een vergunning helpen om weer kernafval ransporteren. Hij wil de aanvraag, die de reeds gesloten icentrale nog moet indienen 'met de grootste zorgvuldig- 1' beoordelen. „Gelet op de vragen die dit soort transporten rerschillende maatschappelijke groeperingen oproept" wil ak beslist geen haast maken. Dat kan betekenen dat de ge melijke termijn wordt overschreden, schrijft hij in een brief de directie. Voorgangers van Pronk beslisten binnen vier tot weken over een vergunningaanvraag, aldus een woordvoer- Pronk zelf deed dat nog niet eerder. elkert: toezicht op openbaar vervoer ere Een onafhankelijk orgaan moet toezicht houden op het nbaar vervoer en de kwaliteit ervan beoordelen. Maatschap- in die stipt rijden, comfort bieden en de tarieven matigen, nen premies te krijgen. Ondernemingen die beneden de at presteren, wacht daarentegen een boete. Dat staat in een n dat PvdA-fractieleider Melkert gisteren presenteerde in Al- re. Het onafhankelijk toezichtorgaan moet worden samenge- i ld uit reizigers, aanbieders van openbaar vervoer en provin- Ie overheden. Het orgaan moet ook een rol gaan spelen bij thillen tussen reizigers en aanbieders van openbaar vervoer. aneten geven helder licht iCH* Sterrenwachten en meldkamers van de politie in Mid- i-Nederland zijn gisteren aan het begin van de avond over bid door meldingen van mensen die een vreemd helder licht amemen aan de westelijke horizon. Het blijkt'te gaan om het i aenvallen van het schijnsel van Venus en Jupiter. Volgens 11 woordvoerder van de politie in Gelderland wijzen de mel- igen op een heldere lichtbundel, die op een ogenschijnlijk ite plaats blijft hangen. 66 wil telewerken bevorderen i rlen D66 vindt dat de overheid een krachtige impuls moet en aan het telewerken. Ze zou bijvoorbeeld als doel moeten Oen dat een 'substantieel' deel van het Nederlands kantoor- soneel twee dagen per week telewerkt. D66-leider De Graaf dat gisteravond tijdens een verkiezingsbijeenkomst van zijn rtij in Heerlen. Volgens De Graaf biedt telewerken de moge heid werk en andere verplichtingen beter te combineren. Bo- ;idien kan het het autoverkeer afremmen. Als de helft van de rknemers twee dagen per week telewerkt betekent dat twintig jcent minder auto's op de weg. De Graaf denkt dat telewer- 6 nog niet voldoende van de grond komt doordat werkgevers oken dat ze dan minder zicht hebben op de geleverde presta- De werknemers zijn op hun beurt bang voor hun carrière- ïsen als ze niet fysiek op hun werkplek aanwezig zijn. Vol- ïs De Graaf kan de overheid het telewerken stimuleren door elpunten weg te nemen. Ook kan de overheid voor fiscale kkels zorgen en technische voorzieningen aanbieden. nderzoek naar ronselen stemmen !Gen op zoom De burgemeester van Bergen op Zoom, Van ii Berg, heeft de politie gevraagd een onderzoek in te stellen ar het mogelijk ronselen van stemmen in haar gemeente. Zij ed dit als voorzitter van het hoofdstembureau. Van den Berg I weten of er sprake is van stelselmatig aanspreken van perso- met het doel ondertekende volmachten te verkrijgen. In rgen op Zoom gaat het gerucht dat vertegenwoordigers van n plaatselijke partij huis-aan-huis volmachten ophalen. De igemeester gaat vooralsnog niet uit van kwade opzet. Mocht het onderzoek blijken dat er inderdaad sprake is van ronse- zal er worden opgetreden. ovenleiding verzakt door sneeuw :ht« Het treinverkeer in Limburg is vanmorgen volgens de irmale dienstregeling van start gegaan. Gistermiddag en - ond raakte het gestremd op het traject Beek/Elsloo en Maas- r: Oorzaak was een een verzakking van een poort van de venleiding als gevolg van hevige sneeuwval. Het herstelwerk lurde tot vanmorgen vroeg. faalkade Nijmegen loopt onder imegen De Waalkade in Nijmegen komt vandaag onder water staan. Vanmorgen waren de parkeerplaatsen bij de kade al ider het Waalwater verdwenen. Het rivierwater klotste tegen rand van het hoger gelegen gedeelte. De gemeente heeft van- sag voor de tweede keer dit seizoen bankjes en andere obsta- van de kade verwijderd. Vanavond worden waterkerende hotten geplaatst. Naar verwachting komt het water ongeveer icentimeter hoog te staan. Ook de Rijnkade in Arnhem en de terwaarden langs Rijn, Maas en Waal lopen vol. Het rivierwa- ris sinds gisteren razendsnel gestegen. Rijkswaterstaat ver acht echter geen kritieke waterhoogten top op smartshops Amsterdam 6STERDAMAmsterdam wil dat er geen smartshops meer bijko en een deel van de binnenstad. Door de concentratie van winkels worden volgens het college jonge drugsgebruikers idrugstoeristen aangetrokken, die het leef- en vestigingskli- taat aantasten. Het gebied waar groei van smartshops wordt eperkt, betreft de Prins Hendrikkade, Damrak, Rokin, Munt, Spui, Nieuwezijds Voorburgwal en Martelaarsgracht. ;ar lebben zich volgen de gemeente inmiddels tien nartshops gevestigd. De winkels verkopen geestverruimende liddelen, zoals paddestoelen, die niet onder de drugswetge- ing vallen en vrij verhandelbaar zijn. Het is voor de eerste keer it Amsterdam tegen de groei van de shops optreedt. (advertentie) Bericht aan onze lezers inzake de uitslagen van de trekkingen van de STAATSLOTERIJ. De directie van de Staatsloterij heeft besloten met onmiddellijke ingang de uitslagen tan de trekkingen niet meer te publiceren in de meeste dagbladen in Nederland, ronder Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Lcidsch Dagblad, de uitslagen en de publicatie daarvan kunnen wij u helaas geen mededelingen doen. fcor informatie in het algemeen gelieve u zich te wenden tot de Staatsloterij te Den Haag, via tel 0900-8695 (22 ct/min) en voor de uitslagen 0900-3004950 (75 ct/min) 'Politiek moet af statui nemen van vreemdelingenvraagstuk' heerlen anp Vice-premier Borst vindt dat er zo snel mogelijk een staatscommissie moet komen die het kabinet binnen vier maanden adviseert over het asielbeleid. Daarbij gaat het vooral om de vraag welke extra maatregelen nodig zijn boven de afspraken die al in het regeerakkoord zijn gemaakt over aanscherping van de Vreemdelingenwet. cussie te stellen. De vice-pre- mier doelde onder meer op de voorstellen van PvdA-fractie- voorzitter Melkert, die uitge procedeerde asielzoekers geen opvang meer wil bieden. „En de WD kondigt nu al overal aan dat ook zij binnenkort weer met een hele lijst nieuwe voor stellen wil komen", aldus Borst. Beide partijen doen volgens Borst echter vooral voorstellen waarover geen consensus kan worden bereikt. Zij vindt dat een heilloze weg, omdat het bij het asielzoekersvraagstuk om 'een nationaal probleem' gaat. „Het wordt dan ook tijd dat de politiek een stapje opzij doet", Borst zei dit gisteravond op een D66-verkiezingsbijeenkomst in Heerlen. Volgens haar is de po litiek zelf niet meer bij machte consensus over het asielbeleid te bereiken. Staatssecretaris Cohen van justitie wees het voorstel van Borst direct met kracht van de hand. Hij zei desgevraagd 'geen enkele behoefte' te hebben aan een staatscommissie. Borst be kritiseerde met name de PvdA en de WD, die de campagne voor de Statenverkiezingen hebben aangegrepen het asiel zoekersbeleid opnieuw ter dis- aldus Borst. De door Borst ge wenste staatscommissie moet daarom vooral worden samen gesteld uit 'verstandige mensen van buiten de politieke arena' die alle voorstellen en sugges ties van de afgelopen maanden onder de loep nemen en het ka binet adviseren over wat er naast de afspraken uit het re geerakkoord nog meer kan ge beuren. „Daarna kan de poli tiek zich daar weer over bui gen." Borst benadrukte wel dat staatssecretaris Cohen van jus titie intussen wel 'gewoon moet doorgaan met de uitvoering van de afspraken uit het regeerak koord'. De daarin opgenomen wijziging van de Vreemdelin genwet is bedoeld om de asiel procedure drastisch te verkor ten en het aantal statussen voor asielzoekers sterk te verminde ren. Verwacht wordt dat Cohen zijn wetswijzigingen nog voor de zomer bij de Tweede Kamer zal indienen. PvdA-fractievoor- zitter Melkert reageerde ook al niet enthousiast op het voorstel van Borst: „Staatssecretaris Co- hen komt binnenkort zelf al met voorstellen. Dit lijkt me dus overbodig. Het werkt boven dien onnodig vertragend." Het CDA is dat met Melkert eens. De partij vindt het voorstel van Borst een diskwalificatie voor de verantwoordelijke staatsse cretaris. „Blijkbaar is D66 er niet van overtuigd dat Cohen zelfstandig tot beleid kan ko men", zegt CDA-woordvoerder Wijn. WD-minister Jorritsma van economische zaken is erg hui verig voor een plan zoals Borst dat heeft voorgesteld. „Er lijkt nu voor het eerst concensus te ontstaan in de coalitie over het asielbeleid. Je moet dus ontzet tend oppassen voor vertra ging" den haag anp Staatssecretaris Cohen van justitie ziet weinig in pogingen om het vluchtelingenverdrag van Genève te veranderen. „Ik weet niet of dat nu zo urgent is en of je daar veel verder mee komt", zei hij gisteren in de Eerste Kamer bij de behan deling van de justitiebegro ting. Regeringspartij WD wil wel 'morrelen' aan het ver drag. WD-leider Dijkstal zei afgelopen weekeinde te willen kijken naar de uitvoering van het verdrag omdat verschil lende landen er anders mee omgaan. Aan de hand daarvan wil de WD plannen ontwikke len om de stroom van nieuwe asielzoekers in te dammen. Cohen zei verder het niet verwonderlijk te vinden dat er bij een 'kwetsbare organisatie' als de Immigratie- en Natura lisatiedienst (IND) sprake is van spanningen. Door de voortdurende stijging van het aantal asielaanvragen en de reorganisatie- en uitbreidings plannen staat de IND 'fors' onder druk, aldus Cohen. De ondernemingsraad van de IND dreigt naar de rechter te stappen om medezeggen schap af te dwingen, zo werd maandag bekend. Amsterdam Sacha Kunic (30) vertoont iedere dag zijn voetbalkunsten in het centrum van Amsterdam. De Bosnische voetballer doet dat sinds hij vanwege de oorlog zijn vaderland ontvluchtte en daarmee ook noodgedwongen afscheid nam van zijn eredivisie-elftal bij Zeljenicar in Sara jevo. Hij woont inmiddels vijfjaar in Nederland maar is er nog niet in geslaagd de interesse van een profclub te wekken. Om als baltovenaar op straat wel de aandacht van de toeristen vast te kunnen houden, traint hij nog steeds vijf uur per dag. foto paul van weel valkenburg anp Europese landen moeten informatie bundelen Peper schrijft in een vertrou welijk rapport aan de Tweede Kamer, dat de GSM-telefoon van grote invloed is geweest op de strak georganiseerde Koerdi sche acties van vorige week. „Dat is verrassend en nieuw", aldus Peper. In Nederland be zetten Koerden de Griekse ambtswoning in Den Haag en gijzelden drie mensen. Op na genoeg hetzelfde tijdstip be gonnen aanhangers op andere plaatsen in Europa met hun ac ties, toen duidelijk was dat öca- lan in Turkse handen was. De Koerden stonden volgens Peper voortdurend 'mobiel' met el kaar in contact. De bezetters van de Griekse ambtswoning onderhielden op dezelfde wijze contact met de 'buitenwacht'. Peper hekelde de eis van de Turkse openbaar aanklager om öcalan ter dood te veroordelen. „Dat is natuurlijk redelijk dra matisch. Het helpt niet echt bij de verhoudingen tussen Europa en Turkije", aldus Peper. Voor een verbod op de PKK. zoals dat onder meer in Duitsland het geval is, voelt Nederland niets. Peper vindt het beter om de aandacht te leggen op de 'dialoog met goedwillende Koerden'. De informatie die diverse Euro pese landen hebben over terro ristische groepen moet worden gebundeld. Zo kunnen landen niet meer worden overvallen door acties van zulke groepe ringen of hun sympathisanten, zoals vorige week bij de Koerdi sche bezettingsacties na de ar restatie van PKK-leider öcalan. Dat zei minister Peper van binnenlandse zaken gisteren op vliegveld Valkenburg na een bijeenkomst met zijn Europese ambtsgenoten in Bonn over het Koerdische probleem. Daar is afgesproken dat de politie en Europese inlichtingendiensten hun kennis zullen gaan bunde len en informatie gaan uitwis selen. De PvdA-bewindsman bena drukte dat het terroristische deel van de PKK verschrikkelijk goed is georganiseerd. „Daar moet de overheid zich tegen wapenen." De landen van de Europese Unie zijn volgens Pe per 'goed op de hoogte' van de activiteiten van de Koerdische Arbeiderspartij, maar houden de activiteiten van de PKK nu 'nog nauwlettender' in de ga ten. den haag anp Minister Borst wil volgens de WD homoseksuelen definitief uitsluiten als bloeddonor. Wel iswaar zegt zij dat seksueel ge drag en niet de geaardheid cri terium is bij het bepalen of ie mand geschikt is als donor. Maar in de praktijk komt het er volgens de liberalen op neer dat alle praktiserende homoseksue le mannen worden uitgesloten. De WD wil dat bloedbanken potentiële bloeddonoren niet meer naar hun seksuele geaard heid, maar alleen naar eventu eel risicovol seksueel gedrag vragen. Borst zou dat moeten bevorderen en zo discriminatie tegengaan. De WD reageert hiermee op antwoorden op Ka mervragen die de minister eer der deze maand naar de Kamer stuurde. De huidige richtlijn voor don orkeuring sluit mannen die sek sueel contact hebben (gehad) met een of meer mannen defi nitief uit. Volgens de minister is de richtlijn niet in strijd met een Europese aanbeveling die bepaalt dat iedereen die risico vol seksueel gedrag vertoont, moet worden uitgesloten. Zon der uitsluitingen zouden ont vangers van bloed gevaar lopen bijvoorbeeld aids te krijgen. Aanpassing van de richtlijn op dit punt is volgens de minister dan ook niet te verwachten, zo antwoordde zij eerder al. Bloedbanken vragen potenti ële bloeddonors nu niet alleen naar risicovol seksueel gedrag, maar mannen krijgen ook de vraag of zij ooit seksueel con tact hebben gehad met een an dere man. Beantwoorden zij die vraag bevestigend, dan komen zij niet in aanmerking als do nor. Ook een vaste, monogame homoseksuele relatie wordt al als risicovol seksueel gedrag ge zien. „Dan gaat het niet meer om het gedrag, maar om de ge aardheid", aldus een woord voerder van de WD-fractie. In december bepaalde de commissie gelijke behandeling dat bloed- en spermabanken homoseksuelen mogen weige ren. Die indirecte discriminatie is volgens de commissie ge rechtvaardigd, om de risico's voor de ontvanger zo veel mo gelijk te beperken. Minister Borst kijkt er anders tegenaan, aldus een woord voerster van het ministerie. Het gaat niet om de geaardheid, maar om het gedrag. Homosek sueel gedrag wordt gezien als een risicofactor. Advocaat 'Boeing BobVan der Goen over Bijlmerslachtoffers: Gezocht: bewakers van heden en verleden! Bel donderdag tussen 14.00 en 16.00 uur naar 020 - 595 17 58 en meld je aan voor de studie tot archivaris/informatiemanager! Instituut voor Media en Informatie Management (MIM) Hogeschool van Amsterdam Weesperzijde 190 1097 DZ Amsterdam Zie ook: www.hva.nl Hogeschool van Amsterdam soest* carine neefjes „Het allerbelangrijkste is dat slachtoffers van de Bijlmer vliegramp zekerheid krijgen over hun gezondheid. Medisch onderzoek moet aantonen of hun klachten zijn veroorzaakt door de crash. Als dat bewijs boven water komt, kan ook de overheid aansprakelijk worden gesteld", zegt advocaat Bob van der Goen (57), die de belangen van inmiddels vierhonderd slachtoffers behartigt. „Door de onzekerheid van de afgelopen zes en een half jaar is er ongelo felijk veel maatschappelijke on rust ontstaan. Daar is de rege ring verantwoordelijk voor." De advocaat is ervan overtuigd dat de overheid nalatig heeft gehandeld en wil haar daarom aansprakelijk stellen voor de gezondheidsklachten van zijn cliënten. Pas als hij kan bewij zen dat het onjuiste gedrag van bewindslieden daadwerkelijk heeft geleid tot lichamelijk of psychisch leed bij hulpverle ners en omwonenden, moet de overheid overgaan tot uitkering van schadevergoeding. Tijdens de verhoren van de par lementaire enquêtecommissie wordt steeds scherper zichtbaar dat de kwalen hoogstwaar schijnlijk niet zijn veroorzaakt door de lading van de neerge storte El Al-Boeing. De vracht bleek minder giftig dan ver wacht. En zelfs al zat het ramp toestel vol met gevaarlijke rot zooi, dan nog is het voor toxi cologen en medici zeer moeilijk aan te tonen van welk stofje hulpverleners en omwonenden precies ziek zijn geworden. Zij twijfelen dan ook over de zin van een medische diagnose. Van der Goen: „Uiteraard kan ik dat verband ook niet leggen, ik ben geen medicus. Maar ik blijf aandringen op een me disch onderzoek voor mijn cli ënten. Als vervolgens de con clusie luidt dat hun klachten niets hebben te maken met de lading of andere gevaarlijke stoffen die tijdens de enorme brand wij kwamen, dan weten ze dat tenminste." Vlak na het vliegtuigongeluk in 1992 hebben veel advocaten zich op de slachtoffers gestort, maar de afhandeling van scha declaims bleek een ramp. Van der Goen, die na de vliegramp op Tenerife in 1977 forse scha devergoedingen voor nabe staanden in de wacht sleepte, kwam pas in 1995 in beeld. Na een telefoontje van een Aru baanse vrouw die vertelde dat haar neefje van anderhalf wees was geworden doordat hij tij dens de ramp beide ouders had verloren, ging hij aan de slag. Van der Goen verwierf al gauw de bijnaam 'Boeing Bob'. Hij reisde naar de Verenigde Staten om daar te gaan procederen te gen vliegtuigfabrikant Boeing die volgens de advocaat in eer ste instantie aansprakelijk is voor de schade van de crash. Al van meet af aan opereerde Boeing schimmig. Er werd schadevergoeding uitgekeerd maar de vliegtuigfabrikant wei gert tot op de dag van vandaag informatie te geven over de hoogte van het bedrag en hoe veel slachtoffers geld hebben gekregen. Bij de rechtbank in Amsterdam heeft Van der Goen nog dertig vorderingen lopen. Het gaat voornamelijk om vergoedingen van materiële schade, zoals bij voorbeeld verhuiskosten, die zesenhalf jaar na de crash nog steeds niet zijn uitgekeerd door Boeing. Voor de Arubaanse weesjongen heeft Van der Goen een schadeclaim van 1,5 mil joen gulden ingediend. De Vereniging van Letselschade Advocaten (LSA) reageert terug houdender dan Van der Goen, zeker als het gaat om diens po ging de Nederlandse staat aan sprakelijk te stellen voor de ge zondheidsklachten van de slachtoffers. Woordvoerder Holthuis: „Ik voel aan mijn juri dische water dat zo'n proces zeer problematisch is. Een ab solute voorwaarde is dat in het eindrapport van de enquête commissie onomstotelijk vast komt te staan dat bewindslie den verwijtbare fouten hebben gemaakt. Vervolgens moet dan per slachtoffer worden aange toond dat dit r den haag gpd De Israëlische vliegtuigmaat schappij El Al heeft er bij de parlementaire enquêtecom missie Vliegramp Bijlmer op aangedrongen om U. Danor onder ede te verhoren. Danor was ten tijde van de ramp al gemeen manager bij El Al. Zijn collega Chervin getuigde vori ge week vrijdag dat Danor sa men met onder anderen El Al- medewerker Plettenberg naar de rampplek is gegaan. .Deze verklaring stond haaks op de uitspraken van Plettenberg eerder die week. In een brief aan de commissie zegt El Al dat zij bereid is aan Danor te vragen of hij naar Nederland wil komen om alsnog onder ede te getuigen. „Door middel van dit aanbod geeft El Al ui ting aan haar voortdurende wil volledige medewerking te verlenen aan de Nederlandse autoriteiten", aldus de maat schappij. De parlementaire enquête commissie had maandag ech ter al via de Nederlandse am bassade in Tel Aviv contact gezocht met Danor en ge vraagd een verklaring op pa pier te zetten naar aanleiding van vragen van de commissie. Aan deze verklaring wordt momenteel gewerkt. Chervin zei vrijdag voor de commissie dat zijn collega Danor hem had verteld dat hij samen met Plettenberg, een politieagent en iemand van de afdeling on derhoud naar de Bijlmer is ge gaan. Het is nog onbekend of die agent Nix was, die eerder getuigde niet op de rampplek te zijn geweest. Nix en Plet tenberg hielden ook na het verhoor van Chervin vast aan hun verklaring. psychische of lichamelijke schade heeft veroorzaakt. Dat is een enorme heisa. Van der Goen onderschrijft dit, maar blijft toch doorvechten. Als namelijk wel blijkt dat de overheid heeft gefaald en er zo veel verschillende groepen met klachten zijn, kan de rechter besluiten tot de zogeheten 'om gekeerde bewijslast'. „Hij kan zeggen: Overheid, bewijst u maar eens dat u al dit leed niet heeft veroorzaakt." De juridi sche strijd ziet hij niet als een gevecht tegen de bierkaai. „Ik was een van de eersten die rie pen dat er een parlementaire enquête moest komen naar de Bijlmerramp. Ook toen stond ik alleen. Smartengeld is uiteinde lijk wel een erkenning voor de slachtoffers."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3