Leidsch Dagblad ien doden en 30 gewonden na lawine 9 23 %ses Juliana wil rust op 30 april Pronk tegen kortere HSL-tunnel >p Kosovo mislukt, Toshack vrijwel zeker opvolger Guus Hiddink rkansing in maart ultirent Net 5 maandag nog niet in Leidse regio TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 4esprek van de Dag Koeien praten met elkaar en met de mens OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Miljardengift Unilever valt verkeerd Nieuwbouwwijken gf* hebben weer behoefte aan kerken Erotiek in de kunst: de mus als liefdesbode Juliana heeft gisteren soonlijke brief laten uit- raarin zij de wens uit- met rust gelaten te wor- haar negentigste ver- op 30 april. „Deze dag elf graag in de kring van gen familie willen door is n. Ik verwacht dat u mijn i in dezen kunt begrij- zult willen respecteren", de prinses. betekent tevens dat ik ;le blijken van medele- hartelijkheid uiteraard aardeer, maar deze niet meer zal kunnen beantwoor den," aldus Juliana in haar brief. Het verzoek paleis Soest- dijk niet te overstelpen met at tenties en kaartjes voor de jari ge prinses is overigens niet nieuw. Al sinds haar tachtigste verjaardag in 1989 laat Juliana deze oproep jaarlijks via de Rijksvoorlichtingsdienst ver spreiden. Opmerkelijk is wel dat Juliana in de door haar ondertekende brief verklaart „niet langer offi ciële verplichtingen te aanvaar den, omdat het optreden naar buiten op mijn hoge leeftijd te veel van mij eist." Officiële plichtplegingen waren sinds 1990 overigens toch al een zeld zaamheid. In januari 1997 ver richtte de prinses voor het laatst een openbare taak toen ze de nieuwe kazerne van de Marechaussee in Baarn open de. Wel verscheen zij nog bij fa milieaangelegenheden, zoals het huwelijk van prins Maurits en prinses Marilène vorig jaar mei. De persoonlijk verklaring zou volgens de RVD niets te maken hebben met de gezondheid van Juliana, die begin januari werd behandeld aan een stolsel in de bloedvaten van de hersenen. Prinses Juliana: Optreden naar buiten wordt teveel, foto anp arthur bastiaanse DEN HAAG MONICA WESSELING PvdA-minister Pronk van ruimtelijke ordening en milieu gaat alleen akkoord met een kortere HSL-tunnel door het Groene Hart als onom stotelijk vaststaat dat natuur en milieu hier door nauwelijks extra schade lijden. De minis ter zei dat gisteren tijdens een bezoek aan Rijn- woude en andere gemeenten in het Groene Hart in het kader van de verkiezingen voor provinciale staten. Pronk volgt hiermee dus niet blindelings de koers van zijn verkeersminister T. Netelenbos, Zij laat, op uitdrukkelijk verzoek van de meer derheid van de Tweede Kamer, opnieuw de va riant van een kortere en dus goedkopere tun nel onder het Groene Hart onderzoeken. Als een wordt gekozen voor een korte tunnel dan komt de snelle trein in het natuurgebied De Wilck weer boven de grond. Dit is net aan gewezen als internationaal erkend vogelgebied. „Ik vertrouw op de uitkomst van het onder zoek", aldus Pronk gisteren. Overigens bena drukte hij dat het kabinet nog niet heeft beslo ten om de lange tunnel te laten vallen. „Maar het kan geen kwaad als Rijnwoude in een brief aan het kabinet meldt dat zij daar geen voor stander van is." Pagina 5: Pronk; 'Ik sta voor natuur en mi lieu' HET WOORD 15 AAN Mark Twain Ik ben een oud man en heb een heleboel narigheden ge kend, maar de meeste ervan zijn nooit gebeurd. itorgen luchtbrug geopend naar Galtiir Nog tientallen mensen vermist 379° 5790 371 o° 20% 70% 70% 335? 30% 10% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina28 VANDAAG 30 PAGINA'S lekende Oostenrijkse wintersportplaats Galtiir zijn 11 tientallen mensen onder een lawine bedolven, jerhelikopters en drie toestellen van de rampenbe- ïg hebben vandaag in alle vroegte een luchtbrug nd naar Galtür. Hulpverleners hebben gisteravond inacht tien doden geborgen. Zeker 30 personen ewond onder de sneeuwmassa vandaan gehaald, ■n verkeren in levensgevaar. Zo'n dertig mensen n nog vermist. Alle slachtoffers bevonden zith in ij vier woningen en een pension die door de lawi- rden verwoest. klosterle peter de knegt ren op deze berg geen lawines meer voorgekomen. Over een afstand van 800 meter kwam de immense sneeuwstroom op het dorp neer. „Ineens werd het donker en dachten we: het is gebeurd", liet pater Alois Atems gisteravond vanuit Galtür we ten. „Het leek wel een aardbe ving." Birgit Walter van de VW in het Tiroolse dorp is geschokt. „We hoorden een enorm la waai. Ik dacht gelijk aan een la wine toen er opeens overal sneeuw was. Reddingswerkers en lawinehonderi werken nu als gekken om zoveel mogelijk mensen te redden. Het is ver schrikkelijk. Onbeschrijflijk. Niemand had gedacht dat dat ons kon gebeuren, niemand be grijpt er iets van. De stemming is zeer gespannen. Iedereen die niet kan helpen moet thuisblij ven. We kunnen alleen met de hand sneeuw scheppen." Kort na middernacht werd Galtür opnieuw door een lawi ne getroffen. Een huis aan de rand van het dorp werd onder de sneeuw bedolven. Daarbij vielen geen gewonden. likopters voerden van- korte tijd al meer dan :d reddingswerkers, ap en medicamenten aan :hten de eerste zwaarge- i naar een ziekenhuis in Zams. Volgens artsen i slachtoffers van de lawine eruit als aardbe- achtoffers, getuige hun ireuken en kwetsuren, gevolg van het slechte onden hulptroepen de lek gisteren niet berei- en plaatselijke arts, drie artsen die in het dorp op ie zijn alsmede een aan- itiemensen en vrijwilli- atfermden zich over de Jen. Pogingen om le- raarlijk gewonde slacht- net een helikopter naar luizen in de omgeving te arteren, mislukten. Gal- geliefd oord bij Neder- vvintersporters, is al een dagen van de buitenwe- ;esloten. De ANWB had rond geen enkele indica- iederlanders bij de ramp trokken. awine ontwikkelde zich Jrieskopf. Sinds 1919 wa- Binnenland Buitenland Cultuur /'V Pagina 7: Ski-oorden blijven van buitenwereld afgesloten Reddingswerkers zoeken in de Zwitserse Alpen naar vermiste Franse toeristen. foto reuters gaties raadplegen achterban Voorzitter Sanz zwicht voor druk supporterslegioen iillet cees van zweeden over Kosovo in het Fran- ibouillet is gisteren mis- le Serviërs en Albanezen echter op 15 maart op- bij elkaar komen. Plaats conferentie is waar- ijk Parijs. De top in Ram- eindigde twee uur na rstrijken van het ultima- n drie uur 's middags. 0-ministers, die hadden jd met militair ingrijpen partijen niet inbonden, toe dat er geen enkel ak- vvas getekend. Ze zeiden hoop te putten uit de ;atie van de conferentie maart in de Franse ,We hebben een iroces geschapen", de Britse minister van idse zaken Robin Cook iop. „Vandaag eindigt de eerste fase van dat otorverhuur Nu met iseizoenskorting! tie adv. in deze krant) proces. De top faalde gisteren op twee punten: de Servische wei gering om in te stemmen met een NAVO-macht in Kosovo en de Albanese eis tot onafhanke lijkheid. Beide partijen produ ceerden echter een document waarin ze. in vage bewoordin gen de mogelijkheid van con cessies open lieten. Hoe vaag de teksten waren, bleek uit de woorden van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Madeleine Al bright. „De Serviërs spreken over de mogelijkheid om een internationale aanwezigheid in Kosovo te bespreken. Ze hou den niet van de term militaire aanwezigheid", verklaarde ze. „Maar ik weet niet of je dat ook als vooruitgang beschouwt als je net wakker bent." Albright toonde zich 'tevre den' over de Albanese delega tie, die zich na zware druk on der voorbehoud akkoord ver klaarde met autonomie. De de legatie zei echter eerst de ach terban in Kosovo hierover te willen raadplegen. Ook de Ser vische delegatie wenste daarop de achterban te raadplegen. Pagina 2: Commentaar Pagina 7: Partijen strijden ver der na mislukte vredesbespre kingen in Rambouillet madrid gpd John Toshack, nu trainer van het Turkse Besiktas, wordt vrijwel zeker de opvolger van Guus Hiddink bij Real Madrid. Hid dink werd vannacht bij de koninklijke uit Madrid aan de kant gezet, ondanks een 1-0 zege in de Spaanse beker op Ra cing de Santander. Real-voorzitter Sanz is vandaag naar Turkije afgereisd om de transfer van Toshack rond te maken. Toshack is volgens de Real-baas in staat om de spelers van Real Madrid weer in het gareel te krijgen. „Een per soonlijkheid met een sterk karakter", noemt Sanz hem. Toshack is geen onbe kende voor de voorzitter van Madrid. Deze kent hem uit de periode toen hij trainer was van Real Sociedad. In het seizoen 1989-1990 werd Toshack trainer van Real Madrid onder voorzitter Men- doza. Toen won de Koninklijke de liga met een record aan doelpunten. Hiddinks ontslag kwam toch nog on verwacht. Nadat Sanz tevergeefs had ge probeerd om de Italiaan Fabio Capello over te halen de stoel van Hiddink met onmiddellijke ingang over te nemen, leek het er op dat Hiddink respijt zou krijgen. Sanz voelde zich onder druk van het supporterslegioen toch genoodzaakt de knoop voortijdig door te hakken. Als belangrijkste reden voor het ont slag van Hiddink wordt zijn relatie met de spelersgroep genoemd. De resultaten waren nog niet eens zo slecht. Tot op het laatst heeft Hiddink daar op geha merd tegen alle kritiek van de suppor ters en de sportpers in. Voorzitter Sanz maakte duidelijk dat het niet alleen bij het ontslag van Hid dink zal blijven. „Spelers die het witte shirt van Real Madrid niet waardig zijn gaan er ook uit", waarschuwde hij. Economie10,11 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving16 Rubrieken/Strips9 Regio15,17,18,19 RTV/programma's13 Sport26,27 Uitgaan25 Op uitnodiging van de X brengt Palio-Paréa poëzie en melodieën uit Griekenland in de tuinzaal van sociëteit De Burcht in Leiden, waarvoor een kortingsbon. Rechter stelt medewerker RIVM in gelijk utrecht anp De rechtbank in Utrecht heeft de geschorste RIVM-medewer- ker J. de Kwaadsteniet in het gelijk gesteld. Het RIVM moet de schorsing per 3 maart onge daan maken. Ook het opgeleg de verbod om met de pers te praten is geschorst, zo maakte de rechtbank vanmorgen be kend. De Kwaadsteniet was eind ja nuari door de leiding van het milieu-instituut geschorst om dat hij in een artikel in Trouw forse kritiek had geuit op de manier van werken van het in stituut. Het RIVM zou te weinig echt meten en zich te veel base ren op modellen, vond De Kwaadsteniet. De wetenschapper is erg blij met de uitspraak. Vooral de op heffing van zijn spreekverbod met de pers, waar hij zich overi gens niet aan hield, stemt hem tevreden. „Het is fantastisch. De opheffing van het spreek verbod is ook belangrijk voor de samenleving. Dat gaat boven mijn persoon uit." Morgen heeft De Kwaadste niet een gesprek met het minis terie van VROM, officiëel zijn werkgever, over zijn toekomst. Of hij terugkeert op het RIVM weet hij nog niet. De leiding van het RIVM heeft al laten we ten De Kwaadsteniet niet terug te willen. Programmaraden willen zich niet haasten voor nieuwe commerciële zender regio wim koevoet Alle inwoners van Leiden, de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek kunnen van af maandag 1 maart de nieuwe televisie zender Net 5 nog niet ontvangen. De pro grammaraden voor deze twee verschillen de regio's moeten nog vergaderen over de komst van de nieuwe commerciële zen der, een onderdeel van SBS 6. Slechts tien procent van de Nederlandse huishoudens blijft op 1 maart van Net 5 verstoken. Het staat vrijwel vast dat de program maraden in deze regio Net 5 in de loop van volgende maand wel zullen toelaten op de kabel. De programmaraad voor de Leidse regio moet echter nog een beslis sing nemen over welke zender moet wij ken. In het noordelijk deel van de Duin en Bollenstreek kan per 1 april gebruik worden gemaakt van glasvezelkabel. Dat betekent een enorme capaciteitsvergro ting. Voor de komst van Net 5 hoeft in die regio geen andere zender te verdwijnen. De vertraagde komst van Net 5 wordt door betrokken bestuurders en ambtena ren niet of nauwelijks als een probleem ervaren. Dat kijkers nu enkele afleverin gen moeten missen van een aantal popu laire series, nu nog te zien op SBS 6, ver ontrust ze niet in het minst. De Leidse wethouder mediazaken A. Pechtold (D66): „Ik schijn het tegenwoordig ook al een probleem te moeten vinden dat land genoten drie dagen langer dan voorzien in hun ski-oord moeten blijven. Tot die categorie schijnrampen zou ik ook deze willen rekenen. We moeten ons niet aan passen aan het tempo van SBS 6 en Net 5. Bovendien is Net 5 niet de enige, er zijn nog meer aanvragen, Het is geen kwestie van alleen maar even een knop omdraai en, want er moet een zender verdwijnen. De besluitvorming moet zorgvuldig blij ven. Ik denk aan bij voorbeeld de belan gen van allochtonen met hun zenders in eigen taal." De wethouder stelt dat, welke keus de programmaraad ook maakt, deze een tijdelijke is. Over een jaar of twee schakelt ook de Leidse regio over op glas vezel en is er geen capaciteitsprobleem meer. Ook R. Kamphues, ambtelijk secretaris van de programmaraad voor de Duin- en Bollenstreek, wil zich niet haasten voor Net 5. „Het overplanten van die series is gewoon tactiek van SBS 6. Dat wil zo druk uitoefenen, maar daar hoeven we niet di rect voor te zwichten. Ik denk ook niet dat veel kijkers zich gedupeerd voelen. Ik hoor nog helemaal niemand over Net 5." i Postcode: - 'Tel: Plaats: Il.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) W I Nr. bank/giro: Handtekening:i Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1