'Tracéwet is ongehoord' VERBIJSTEREND1 van verschil met Haags buurthuis' Passage Kempenaerstraat verdwijnt Regio ie jaar cel geëist tegen twijkse verkrachter Fractievoorzitter LO legt haar taken neer Blessures door slechte staat trainingsveld Voorschoten '97 Wethouder Smitsloo mag tuin uitbreiden de Bijenkorf 9AG24 FEBRUARI 1999 erwoudse steelt planten uit tuinen oude Een Zoeterwoudse (64) is gisteravond op heter- itrapt toen zij uit een voortuin aan de Nassaulaan in /oude een aantal sneeuwklokjes stal. Een bewoner van it betrapte de vrouw en hield haar tegen. Tegenover de lekende de vrouw ook de diefstal van drie kerstroosjes lassaulaan, die al in haar fietstas zaten. De Zoeterwoud- waarschijnlijk een geldboete voor het stelen van de nten. •schotens gemeentenieuws op tv hoten Voorschotenaren kunnen vanaf 1 april gemeen- nformatie op hun eigen televisie ontvangen. De politiek gisteravond in met de komst van een Voorschotens in- ekanaal op de teletekstpagina's van de publieke zender 1 Centraal. Volgens W. Carabain (PvdA) is het goed dat eente nu de beschikking heeft over meerdere informa- nen. Een daarvan, de gemeentelijke internetpagina, laat Dgen nogal te wensen over. De informatie is vaak weken al lang niet meer actueel. jedupeerden naar Leyhof iR£_i Leiderdorpers die moeten verhuizen als gevolg van eg van de HSL of de verbreding van de A4 krijgen bin- voorrang in nieuwbouwwijk Leyhof. Daar bouwt de fir- orlander twintig koopwoningen van ongeveer drie ton. ïeente gaat bouwers van andere nieuwbouwprojecten of zij het voorbeeld van Noorlander willen volgen. Meer nderd Leiderdorpers moeten de komende jaren op zoek 1 in ander huis. Een groot deel kan terecht in de nieuw- rijk die speciaal voor deze mensen aan de Ruigekade neergezet. Maar dan blijven er nog steeds tientallen men- er die elders onderdak moeten komen. erbroeken gestolen bij Zeeman tARTextielwinkel Zeeman in de Wassenaarse Lang- teeft te maken gekregen met een opmerkelijke diefstal. ibak in de winkel zijn 77 herenonderbroeken verdwenen. ecieze aantal is via de winkeladministratie achterhaald. 1 fstal is gisterochtend ontdekt, en waarschijnlijk zaterdag- g tegen sluitingstijd gepleegd. Een verkoopster van de rinkel meldt dat ze 'zo'n soort diefstal nog nooit heeft maakt'. bedekking gedumpt \ar De politie heeft deze week ruim twee kubieke meter lekking gevonden in de struiken op parkeerplaatsen bij igt en de Buurtweg in Wassenaar. De gemeentereiniging iet spul weggehaald. De politie neemt de zaak hoog op en ïaar mensen die informatie kunnen geven over de illegale irt. j/katwuk iegmond it cel. Dat is de straf die re aanklager R. Bos in ruitzicht zou willen stel- i de 33-jarige Katwijker I ermiddag terecht stond itucht en verkrachting, t met twee minderjarige waaronder zijn nichtje, krachting van zijn ex- Hij heeft alle vergrijpen atwijker ondernam ver- ïde keren seksuele spel- met zijn Hillegomse van haar achtste tot ende levensjaar. Tussen n 1994 dwong hij haar Uende om keren zijn ge- delen te betasten. Drie er kwam hij opnieuw bij ver de vloer. Hij zocht p op haar kamer en be- ïaar borsten. Ie jaren daarvoor gingen zijn vrouw uit elkaar. De 'oor hij bij haar wegging, htte hij zijn vrouw. „Dit afscheidscadeautje voor au hij daarbij hebben ge- tus vorig jaar ging hij laatste maal over de Het nichtje van zijn nichtje was toen voor de Kat- wijkse kust aan het zwemmen. Ook de Katwijker, een bekende van het meisje, stapte het water in en betastte de borsten van het meisje en later ook van diens vriendinnetje. Hij verhin derde hen daarbij het water uit te gaan. Toen het meisje hoor de dat haar nichtje na jaren aangifte had gedaan, stapte zij ook naar de politie met haar verhaal. De Katwijker heeft al deze fei ten bekend, en daarover zijn spijt betuigd. Officier Bos stelt dat hij, 'als intelligent persoon', beter had moeten weten. Drie jaar cel eiste hij, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Na afloop van zijn celstraf moet hij contact blijven houden met de reclassering, en zich laten be handelen voor zijn probleem. Uit een psychologisch rap port blijkt namelijk dat de Kat wijker gedeeltelijk ontoereke ningsvatbaar is. De kans op herhaling is groot, meldt het rapport. Het zou de man vooral gaan om 'machtsuitoefening en drang naar meer', dan om sek suele gevoelens. „Al denk ik niet dat je dat los van elkaar kunt zien", nuanceerde de aan klager. oegstgeest maarten keulemans Fractievoorzitter L. van Haef- ten van Leefbaar Oegstgeest legt met onmiddellijke ingang al haar politieke taken neer. Dat heeft de Oegstgeestse het college van burgemeester en wethouders gisteren per brief laten weten. Van Haeften ver laat de gemeenteraad om per soonlijke redenen. Vice-frac- tievoorzitter B. van den Broe- ke neemt zo lang haar taken over. Van Haeften maakte een jaar geleden haar debuut in de Oegstgeestse raad. Vanwege haar politieke ervaring bij di verse landelijke WD-werk- groepen en -commissies werd de nummer vier van de LO- kieslijst al direct na de verkie zingen getipt als kandidaat voor het wethouderschap. Een functie, waar ze uiteindelijk voor bedankte. Onduidelijk is nog wie de le ge raadszetel van Leefbaar Oegstgeest gaat opvullen. „Het is gebruikelijk dat het de volgende van de kieslijst wordt", zegt Van Haeften. Dat is L. van Ruiten, die bij de ge meenteraadsverkiezingen als *£9 achtste stond genoteerd, en die momenteel lid is van de steunfractie van de dorpspar tij. De LO-raadsleden vergade ren donderdag over de opvol ging van Van Haeften. „Voor ons komt dit ook erg onver wacht", zegt LO-raadslid A. Hauwert. „We moeten de boel eerst eens rustig op een rijtje zetten." voorschoten dimitri walbeek Een trainingsveld van voetbal- balvereniging Voorschoten '97 zit 'vol met kuiltjes'. Door de slechte staat van dit - zevende - veld lopen leden van de club blessures op, zegt secretaris J. Raap. De vereniging heeft de gemeente als eigenaar van sportpark Adegeest 'gevraagd meer, en vaker, aandacht aan het onderhoud van het veld te geven. Secretaris Raap bena drukt dat de andere zes velden van Voorschoten '97 in goede staat verkeren. Zeker gezien het groot aantal elftallen dat op za terdag en zondag voetbalt op de velden, staat het gras er nog goed bij. „Als het hele district Leiden er uit ligt, kunnen we hier nog voetballen. De velden zijn prima in orde", zegt Raap. „Maar nu een of twee selectie spelers geblesseerd raken, dan gaat het blijkbaar als een lo pend vuurtje dat al onze velden slecht zijn. Dat is een opgeklopt verhaal." oegstgeest maarten keulemans Het Hoogheemraadschap van Rijnland geeft de Oegstgeestse wethouder en projectontwikke laar M. Smitsloo toestemming om zijn tuin in de wijk Clinc- kenburgh uit te breiden. Smits loo wil 850 vierkante meter van het Poelmeer bij zijn eigen tuin en die van zijn directe buurman betrekken. Een groep van tus sen de twintig en dertig omwo nenden had hiertegen bezwaar aangetekend. Het waterschap schuift de bezwaren van de buurt nu ech ter terzijde. „Er is ons gebleken dat de werkzaamheden geen gevolgen hebben voor de wa terstaatkundige huishouding in het Poelmeer", zegt een woord voerder van het schap. Tijdens een hoorzitting gaf de advocaat van de omwonenden vorige maand al toe dat het de be zwaarmakers eerder is te doen om het uitzicht over het water dan om waterloopkundige pro blemen. Voor het waterschap telt mee dat Smitsloo de aanvraag voor de tuin-uitbreiding heeft ge koppeld aan een ander project: de aanleg van een haven voor waterrecreanten in de Veerpol- der. Omdat die haven zo'n 2200 vierkante meter groot wordt, neemt de totale hoeveelheid water in het Poelmeer toe. Als Smitsloo het voornemen om zijn tuin uit te breiden doorzet, moet hij nog een ver gunning aanvragen: bij de ge meente waar hij zelf wethouder grondzaken is. Smitsloo heeft al te kennen gegeven dat hij in dat geval afstand neemt van de ver gunningprocedure. n drukke Haagse achter- ivijk naar het rustige Lei- p. Marije Kerkhof (44), ?en paar weken de nieu- ördinator van sociaal cul- centrum Sjelter is te ekomen in een compleet i wereld. Daar was ze aan .Ik kreeg steeds meer and tegen de grote stad. leer de mensen op elkaar hoe meer spanningen er iet ging me benauwen, de eerdheid van de mensen, rie." eerste indrukken van idorp? „Een gezellig dorp, ;e bevolking. De mensen n aandacht en tijd voor Marije Kerkhof - spor- outfit, Haagse tongval, igjes - zit er ontspannen dat is niet omdat het bij zo'n dooie boel is. „O let is hier misschien nog fctischer dan bij mijn vo- saan. Maar het is op een maniér hectisch. Het Ui eel bij Sjelter is dat de eten makkelijk lopen, Je mensen, de gemeente, rs. Als je in Den Haag iets bereiken moest je vier i en door." d Ihof woont sinds enige een dorp - Lisse -, en nu ze ook al in een dorp. Het igen naar rust en ruimte Je Kerkhof al een tijdje ,Het zal wel komen [at ik een dagje ouder zegt ze met een veront- Jigend lachje. Toen ze isde uit Den Haag, wilde ar baan in die stad, als so- égt «5* Marije Kerkhof„In Leiderdorp hebben de menseritijd en aandacht voor el kaar.foto taco van der eb ciaal cultureel werkster in een buurthuis, aanvankelijk niet opgeven. Maar de lange reistijd, haar groeiende weerzin tegen de stad en het feit dat ze in haar werk haar grenzen had bereikt, gaven de doorslag om naar een andere baan uit te kijken, dich ter bij huis. „Het was van alles bij elkaar. Nee, ik was het werk niet zat, was ook niet afgeknapt, maar ik was toe aan iets anders. En qua functie zat ik aan mijn top." Zin om in de buurthuiswereld ho gerop te komen, had ze niet. „In Den Haag heb je per vijf buurthuizen een buurtmana- ger. Maar dat werk spreekt me niet aan. Dan sta je weer zo ver van de mensen af Ben je puur aan het managen. Ik ben juist dit werk ingegaan om contact met mensen te hebben." Er speelde nog iets mee. Wat ze jarenlang interessant en leuk had gevonden, het werken met mensen uit andere culturen, begon haar ook een beetje op te breken. In de buurt waar ze werkte is negentig procent van de mensen allochtoon. „In Den Haag moest je eerst door taal barrières heen, wilde je de mensen kunnen bereiken. Dan heb je nog de cultuurverschil len. Het kost heel veel moeite om vertrouwen te krijgen. Maar andere culturen blijven me heel erg trekken, hoor." In het 'binnenhalen' van mensen in het Haagse buurt huis ging veel tijd en energie zitten. Bij Sjelter ligt dat anders. „In Den Haag moest ik het be lang aangeven van activiteiten, moest ik bijvoorbeeld ouders overtuigen dat het belangrijk voor hun dochters was om aan bepaalde activiteiten mee te doen. Terwijl die meisjes hart stikke enthousiast waren. Maar de ouders vonden het belang rijker dat hun dochters op hun broertjes en zusjes pasten. Een wereld van verschil met hier. De mensen die naar'Sjelter ko men, willen het zelf ook. En ou ders vinden het belangrijk dat hun kinderen aan activiteiten deelnemen." Toch heeft Kerkhof wel even getwijfeld of ze er wel goed aan deed om over te stappen naar Sjelter. In Den Haag had ze een bijzondere band gekregen met de allochtone meisjes die ze be geleidde. „Ze hadden zoiets van: aan wie moet ik nu mijn problemen kwijt? Ze kwamen naar de huiswerkbegeleiding, maar ze kwamen óók voor mij. Dat klinkt misschien raar," zegt Kerkhof bescheiden. „En het mag misschien niet, maar ik was me ook aan hun gaan hechten. Het afscheid was be hoorlijk emotioneel." Het is moeilijk om Kerkhof uitspraken te ontlokken over de koers die ze met Sjelter wil va ren. Ze is wel voorstander van uitbreiding van de activiteiten voor jongeren, iets waarover de laatste tijd veel te doen is. „Maar in welke vorm, daar doe ik geen uitspraak over. Uitbrei ding - ja - als maar niet verge ten wordt dat Sjelter er voor alle leeftijdsgroepen is. Van peuters tot ouderen." In de regel zijn het de jongeren die het hardst roepen, 'die meer willen, die al les willen', weet Kerkhof uit er varing. De groepen die hun mond houden, mogen daarvan niet de dupe worden, vindt ze. „We hebben nu een cursus' 'Ko ken voor oudere mannen'. Maar Voorzover ik het nu kan overzien, zou Sjelter ook best wat méér voor ouderen kunnen organiseren, in samenwerking met het Gecoördineerd Oude renwerk bijvoorbeeld." Kerkhof heeft een half jaar uitgetrokken om Leiderdorp en de Leiderdorpers goed te leren kennen. „Dat is wat ik nu het belangrijkste vind. In de avond uren deed ik tot voor kort nog een opleiding tot sportmasseu- se. Maar daar ben ik voorlopig mee gestopt. Ik kan er nu even niks naast hebben." Plan minister Netelenbos verbijstert Leiderdorp Minister Netelenbos van verkeer en waterstaat maakt zich met haar nieuwe tracéwet schuldig aan 'onzindelijk bestuur'. Dat schrijft het gemeentebestuur van Leider dorp aan de Tweede Kamer, die het wetsontwerp bin nenkort beoordeelt. Netelenbos zet de gemeenten bui tenspel bij de aanleg van wegen en spoorlijnen. leiderdorp afke van der tooien Met de nieuwe tracéwet trekt het rijk de bevoegheid naar zich toe om de planologische veran deringen door te voeren die no dig zijn bij de aanleg van wegen en spoorlijnen. Nu heeft de mi nister daar nog de medewer king van de betrokken gemeen ten voor nodig. Daardoor kun nen zij proberen er zoveel mo gelijk uit te slepen. Zo dwong Leiderdorp de minister tot een concessie bij de verbreding van de A4: een extra potje geld om de overlast voor de omwonen den te beperken. Als de Kamer de wet aanneemt, is die invloed verleden tijd. Leiderdorp vindt dat uit de nieuwe wet blijkt dat economi sche en infrastructurele belan gen voor de rijksoverheid zwaarder wegen dan de kwali teit van de leefomgeving. „Met andere woorden, het rijk schiet door", aldus de gemeentelijke brief aan de Kamer. „Er ont staat de indruk dat tijdens het spel eenzijdig de spelregels worden veranderd. Wij achten dit een gang van zaken die niet alleen als ongehoord, maar ook in bestuurlijk opzicht als onzin delijk valt te kwalificeren." Bovendien wil Netelenbos dat de tracéwet met terugwer kende kracht van toepassing is op de aanleg van de HSL en de verbreding van de A4. „Een voor ons onverteerbaar punt", schrijft Leiderdorp. Als de mi nister deze bepaling erdoor krijgt, kan zij de procedure die nu nog loopt voor de verbre ding met één rijstrook per weg helft intrekken, en een proce dure nieuwe-stijl beginnen voor de extra verbreding met twee rijstroken die zij wil. Wet houder V. Molkenboer denkt overigens niet dat het zo ver komt. „Die bepaling wordt al leen van kracht als de wet er voor 1 april doorkomt. En dat lukt waarschijnlijk niet." De passage in de De Kempenaerstraat: straks winkelruimte met een tuin erachter. foto henk bouwman oegstgeest maarten keulemans De winkelpassage tussen de De Kempe naerstraat en de Terweeweg in Oegstgeest wordt afgesloten. De eigenaar van de pas sage, Proper Vastgoed, wal een gedeelte van de passage ombouwen tot een binnentuin. Het deel van de doorgang die aan de De Kempenaerstraat grenst, wordt extra win kelruimte voor boekhandel De Kier. Proper heeft een opvallende reden voor de verbouwing: het bedrijf is de overlast van rondhangende jongeren in en rond de passage meer dan zat. ..Als je hier maan dagochtend komt, is de stank niet te har den", zegt L. Proper. „De entree aan de kant van De Kier gebruiken ze als urinoir. Ze mollen de intercom, ze hebben zelfs de bel al eens verbrand. Het is hier echt een klein drugshoekje. Ze doen hier alles, tot poepen aan toe." Bovendien, zegt Proper, is de smalle winkelgang gedateerd en dom weg toe aan vernieuwing. Het vastgoedbe drijf hoopt zo snel mogelijk met de verbou wing te beginnen. De gemeente heeft het bouwplan al goedgekeurd. Nu moet de provincie nog alckoord gaan. Vervolgens moet de toegang tot de pas sage vanaf de Terweeweg worden afgeslo ten met een sierhek, waarachter een lang werpige tuin wordt aangelegd. Om de tuin van extra licht en lucht te voorzien, wordt de lichtkoepel boven de passage vervangen door een rooster. Aan de kant van de De Kempenaerstraat wordt boekhandel De Kier twee keer zo groot, omdat de 'hal' van de doorgang en het eerste stuk van de pas sage bij de winkel worden getrokken. Par fumerie-schoonheidssalon Guerlaine, nu nog gevestigd in het hart van de passage, verhuist vervolgens naar de Terweeweg. „Ik denk dat het er ontzettend leuk wordt", zegt Proper. Voor De Kier, die nu volgens K. Schafrat 'in een pijpenla' is gehuisvest, komt de ver bouwing als geroepen. „We zitten hier al jaren op te wachten. Voor ons is een winkel kleiner dan tweehonderd vierkante meter eigenlijk niét rendabel. Nu hebben we ein delijk de kans om er een mooie winkel van te maken." Het vloeroppervlak van de boekwinkel gaat door de uitbreiding van honderddertig naar tweehonderdzestig vierkante meter. topartiesten. Zoals The Corrs, Eros Ramazotti. Rosenberg Trio, U2, Celine Dion, Bette Midler, Laura Pausini, Frank Boeijen, Jacques Brei en vele anderen. Van 29,95 voor 19,- De Bijenkorf zet de toon.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19