Te weinig rendement op staatsbeleggingen De magische werking van een Italiaans maatkostuum j Economie Ben is niet zo eerlijk als hij heeft beloofd In rijke streken wonen veel arme mensen Mogelijk helikopterfabri" van RDM op Maasvlakti 1999 340 Felle kritiek van Algemene Rekenkamer: De Algemene Rekenkamer (ARK) klaagt over de inkom sten van de staat op beleggingen in ongeveer 25 Neder landse bedrijven. Ze zijn aan de lage kant en sommige leiden zelfs tot een zekere mate van subsidiëring. Dit kost de staat miljoenen guldens. De 'rijkscontroleur' wijst erop dat van het in 1985 ingezette beleid om ver koopbare bedrijven af te stoten sinds 1996 weinig is te rechtgekomen. De ARK rapporteert sinds 1993 aan de Kamer over de manier waarop het rijk met zijn aande len in bedrijven omgaat. Zij be pleitte ook toen al om het be leid over staatsdeelnemingen preciezer vast te leggen en het ministerie van financiën daarin een sterkere inbreng te geven. De Rekenkamer klaagde al eerder over de te lage dividen den. In het bijzonder geldt dat voor de staatsdeelneming in Schiphol. Op deze wijze krijgt de NV Luchthaven Schiphol jaarlijks een extra 'dividendsub sidie' van circa tien tot twintig miljoen gulden. Vorig jaar uitte de kamer op nieuw felle kritiek. „Het beheer door de overheid van deze geldstromen is voor verbetering vatbaar. Er is heel gebrekkig in zicht in de doelmatigheid van de aanwending van de geldstro men. Ten slotte ontbreekt een betrouwbaar beeld van de fi nanciële risico's." Het afgelopen jaar ontving de Nederlandse staat 4.5 miljard gulden aan winstuitkering van ondernemingen waarin zij een belang heeft, waarvan bijna de helft uit aardgasverkopen via de Gasunie. De deelnemingen stonden eind vorig jaar - blij kens het meest recente over zicht - voor een totale waarde van 69 miljard gulden in de boeken. Het 'rendement' op de staatsbeleggingen bedroeg dus iets meer dan drie procent. De marktwaarde van het pakket ligt inmiddels rond de 117 mil jard gulden. Tussen 1983 en februari 1996 heeft de rijksoverheid in totaal ruim 22 miljard gulden aan staatsdeelnemingen verzilverd. Dat ging om aandelen in bedrij ven als Hoogovens. KLM, DSM. NMB Postbank, Vredestein. Eu rometaal Volvo Car, ING, Fok ker, DAF en KPN. In 1996 volg de nog de beursgang van Alpin- vest (opbrengst 279 miljoen gulden) en in juli 1998 ging het laatste deel van KLM voor ruim een miljard gulden over de toonbank. Binnenkort wordt de Nationale Investeringsbank (NIB) verkocht aan de pensi oenfondsen ABP en PGGM. D66 wil dat het rijk vaart zet achter de verkoop van zijn deel nemingen in bedrijven. Met het extra geld dat dit oplevert moet de staatsschuld verder worden verlaagd en kunnen de rente lasten worden gedrukt. De par tij zal dit voorstellen bij de na derende discussie over miljar denbezuinigingen die nodig zijn om grote tegenvallers op te vangen. D66 wil bezuinigingen op onderwijs, zorg en milieu voorkomen. De staatsdeelnemingen die het meeste waard zijn, betref fen de belangen van 43,9 pro cent in KPN Telecom en TNT Post Groep, die samen een beurswaarde van meer dan 47 miljard gulden vertegenwoordi gen. Verder heeft de staat tafel zilver in bezit als de Bank Ne derlandse Gemeenten, Schip hol, De Nederlandse Water- schapsbank en aandelen Hoog ovens, Postbank en de Roccade Groep. Commercieel directeur van Ben, Wemer Schrijven „De Nederlan der wil graag een telefoon voor niets." foto cpd Ben, de jongste mobiele tele foonaanbieder. is lang niet zo eerlijk als hij beloofde. De 'optimale vrijheid' met abon nementen zonder opzegter mijn waar Ben bij de intro ductie begin deze maand zo op tamboerde, blijkt voor de meeste klanten niet op te gaan. Bij combinaties met spot goedkope toestellen blijkt in de praktijk minimaal een jaarcontract te gelden, dat net als bij de andere netwer ken moet worden uitgediend of afgekocht. Volgens com mercieel directeur Wemer Schrijver kost dat de klant 100 gulden voor 'Ben Soms' tot maximaal 360 gulden voor 'Ben Vaak'. Wie bij een filiaal van Comshop naar een zaktele foon informeert, wordt door de verkoper al gauw meege nomen naar een glazen vitri ne op enige afstand van het Ben-display. Daar heeft Comshop zijn eigen aanbie dingen staan. De winkelketen biedt een Ericsson voor een gulden, maar dan moet de klant wel voor een jaar teke nen. Bij Ben. En als hij er eer der van af wil, eist Comshop het totale resterende bedrag aan belminuten op. Door gaans dertig gulden per maand, 360 gulden voor een jaar. Dat is heel wat anders dan 'geen opzegtermijn'. De commercieel directeur van Ben, Wemer Schrijver, verontschuldigt zich voor de 'miscommunicatie.' Hij klinkt gepijnigd, want Schrijver wil graag 'duidelijk zijn zonder misverstanden', zegt hij. Maar dat blijkt moeilijker dan gedacht. Ben wordt door de winkelketens wel gedwongen jaarabonnementen aan te bieden, zegt Schrijver. Als ie dereen gewoon kiest uit de drie standaardpakketten was er niets aan de hand. Behalve dan dat de chipkaart in de te lefoon ('sim') op slot zit met een sim-lock waardoor het toestel een jaar lang niet bij de concurrent te gebruiken is. „Maar de Nederlander wil graag een telefoon voor niets, dus daar spelen de winkelke tens op in." De winkelketens kopen een doorgaans oud model Erics son, Nokia of Motorola in en verlagen de prijs kunstmatig tot niets of bijna niets, legt Schrijver uit. Dat er geen geld bijmoet is mogelijk dankzij de bonus die Ben aan de win kels betaalt voor elk verkocht contract. Volgens Schrijver was die 'subsidie' twee jaar geleden nog 1.000 tot 1.200 gulden per abonnee. „Dat kon toen door de hoge prij zen van 1,50 per minuut en door driejarige contracten te verkopen." Een minuut mo biel bellen kost bij Ben maar één of twee kwartjes en de toestelprijzen zijn in twee jaar ook sterk gedaald. Dus betaalt Ben volgens Schrijver nu grofweg 100 tot 150 gul den bonus aan de winkelier- dealer per abonnee en loopt de totale 'subsidie' op tot 400 tot 500 gulden per verkocht toestel. „Daarvan neemt de dealer ook een deel voor zijn rekening." De nul-guldentoestellen' kosten in werkelijkheid tus sen de 200 en 300 gulden in koop. Die subsidie' wil de winkelier dus terugverdienen. Op een 'middenklasse' model _'een goede Nokia'_ is die subsidie zelfs 300 tot 400 gul den. Daarom eist de winke lier zijn bonus volledig bij Ben en brengt Ben dat weer bij de klant in rekening. Een '30 minuten-per- maand'-contract van 15 gul den levert Ben op papier maar 180 gulden in een jaar op. Minder dan de subsidie. Maar in de praktijk kopen klanten vaak ook accessoires bij hun toestel zoals extra batterijen en leren tasjes, wat de winkelier gelukkig maakt. Ze bellen meer dan ze had den gedacht en draaien dure servicenummers (inlichtin gen, berichtenservice, weer bericht, voice mail), wat Ben gelukkig maakt. Schrijver: „We zijn wel ge dwongen om ook jaarcon tracten aan te bieden, omdat winkels die nu eenmaal ver kopen. Er is maar één manier om echt simpel te worden en dat is de subsidies op tele foons eruit te halen. Als je een nieuwe auto koopt krijg je toch ook geen korting op de benzine van Shell. Maar Nederlanders vallen nu een maal voor een gratis toestel." Onverwachte effecten door cijfers van Eurostat CORRESPONDENT De inwoners van hartje Londen zijn puis sant rijk. Volgens Europese statistieken heeft de 'real Londoner' ruim twee keer zo veel uit te geven als de gemiddelde Europe aan. Opvallend is ook de hoge score van Groningen: bijna dertig procent rijker dan de rest van Nederland. Gepast gegniffel klinkt op bij Eurostat, de erkende en gewaardeerde leverancier van alles wat in getallen te vangen valt in de Eu ropese Unie. Ja, bevestigen de koele cijfe raars. 'the City' steekt inderdaad met kop en schouders boven de rest uit als het om rijkdom gaat. Als de gemiddelde Europese weivaan op 100 procent wordt gesteld, laat 'inner London' 222 procent noteren. Ham burg is goed voor 194 procent (bijna twee keer het EU-gemiddelde) en Brussel komt op 172 procent. Wie er dagelijks rondloopt, zou het niet verwachten. De verklaring voor de opmerkelijke sco res zit in de berekening. Eurostat deelt na melijk simpelweg de waarde van de gepro duceerde goederen en diensten in de stad door het aantal inwoners. En dat geeft on verwachte effecten. Zo herbergt 'the City' talloze banken en financiële dienstencen tra. Veel omzet dus, maar zij die het verdie nen, wonen vrijwel zonder uitzondering in de bekende yuppie-districten buiten het centrum. Gevolg: de hoge omzet wordt gedeeld door een minimaal aantal inwoners (een handjevol zwervers plus de paar echt heel rijken die zich een penthouse midden in de stad kunnen veroorloven), waardoor de welvaart per stadsbewoner riant uitvalt. Hetzelfde verhaal geldt voor Hamburg en Brussel, verzekert Eurostat: zakenlui en ambtenaren wonen 'buiten' maar verdie nen 'binnen'. De keerzijde van deze reken methode laat zich nu makkelijk raden: sta tistisch 'arme' buitengebieden, waar het wemelt van de welgestelden. Flevoland is zo'n streek. Volgens Eurostat bedraagt de welvaart in de polder slechts 75 procent van het EU-gemiddelde (in 1996), terwijl Nederland als geheel op 107 procent uit komt. De oorzaak: al die ex-Amsterdammers die nog steeds in de hoofdstad werken en verdienen, maar wonen in het 'groen'. Be gin jaren negentig zorgde deze statistische vertekening er overigens wel voor dat Ne derland 330 miljoen gulden Europese steun kreeg om de 'armoede' in Flevoland te be strijden. Vanaf 2000 valt die steun overi gens weg: het gemiddelde inkomen is op papier iets gestegen. Kennelijk hebben een paar oud-Amsterdammers een baan dichter bij huis gevonden. Dat Groningen op papier de rijkste regio van Nederland is, heeft eveneens alles met getallen en niets met inkomens te maken: gaswinning. De omzet van Slochteren drukt op de noordelijke provincie, terwijl de inkomsten grotendeels naar Den Haag vloeien. Dankzij haar statistische rijkdom viel Groningen echter wel steevast buiten ^de Europese steunprijzen. ROTTERDAM CPD Rotterdam maakt een goede kans voor de vestiging van de helikopterfabriek die de RDM heeft overgenomen van Boeing. Het gaat om de assemblage van de helikopters van het type MD-500, MD-600N en MD-902. De fabriek, die werk moet bie den aan ruim 200 mensen, zou over twee jaar op de Maasvlakte moeten worden geopend. Er wordt al enige tijd gespro ken over verhuizing. Naast Rot terdam is ook Antwerpen in de markt. Assemblage in West-Eu ropa ligt voor de hand omdat de onderdelen van deze heli kopters vanuit alle delen van de wereld komen. De Rotterdamse wethouder Simons (haven en economische zaken) bevestigt desgevraagd dat hij samen met hoofddirec teur mr. W.K. Scholten v; ie Gemeentelijk Havenbedri terdam in Phoenix (Anjli heeft gesproken met de B directie. Bij dat overleg wi r< de eigenaar van de RDM- d J. van den Nieuwenhuvzei e wezig. Het ging om een vi nend gesprek. De drie helikoptertypei door Van den Nieuwenh [j zijn ondergebracht in zijn we groep MD Helicopter; 51 ding, zijn toestellen z u staartrotor. De MD-500e MD-600N-series zijn eeni,r rige toestellen, de MD-902 f betreft een tweemotorige e kopter. De overname va Boeing-helikopters door werd anderhalve week geir al bekend. De transactie nog op goedkeuring don Amerikaanse federale haq,, commissie. Sicilicianse kleennakers steken Nederlandse zakenman in het nieuw 'het is geen toeval dat de u r der van de rits een Nederli was' - en missen ze bepaal ervaringen. „Weinigen we! wat het is een letterlijk om chaam gegoten pak te dra{ j! waarin niets gelijmd is ent versteviging te danken is a; fl paarden- en kameelhaar." Vandaag hebben vijf Nede ders, allen afkomstig uit h( e drijfsleven, de gang gemaa naar het Okura. Sinds de o l richting van La Sartoria zijr vijftien maatpakken de dei f uitgegaan. Het streven van e bina en Roger is het eerste j, 100 tot 150 pakken te verkil e Er wordt geadverteerd, ma het bedrijf moet het vooral c ben van mond tot mond re 3 me. „Ons streven is niet ee e zaak in de PC Hooftstraat tl c openen", zegt Roger, die hi e actief is achter de schermei e het commerciële brein van onderneming kan worden11 noemd. Volgens hem verko de pakken zichzelf. ,Als jei mand ziet in een maatpak, denk je: wat is dat prachtig, zou ik ook wel willen." Dat een maatpak een magii werking kan hebben, heefti kennis van Roger, Anant Sii ervaren. Deze 25-jarige zaki man in de dop, die op het f staat zowel zijn studie Bedi kunde als de HEAO af te rol den, heeft nu twee pakken] kocht bij La Sartoria Italian Hij had nog nooit serieus n dacht over kleding, tot hij s moest gaan lopen bij Unile „Ik kocht een pak bij La Sai ria, een krijtstreep, niet om ik zo modieus ben, maar 01 ik wilde scoren. Het effecti inderdaad verbluffend. Het maakt dat iedereen op je lel dat je meteen al een overvvi hebt in een gesprek. Top-re ters blijken jou te zien staal anderen niet." Anant kreeg de smaak te pa ken en paste zijn bril, zijn k sel en zelfs zijn ondergoed; draag alleen nog maar Calvi Klein" - aan. Hij voelt zich2 een ster in de duisternis die Nederlandse zakenleven vo gens hem is. „Het is ongelo lijk hoe slecht - van hoog to laag - men gekleed gaat. Bijl alles is confectie en altijd zif dezelfde, effen combinaties witte overhemden en bizafl stropdassen. Ook op hoog a veau, ik zweer het, ben ik de gelijke Mickey Mouse-figuri tegengekomen." Het is een overgang, maar Mi- chele Gioè wekt niet de indruk er moeite mee te hebben. Giste ren zat hij nog op een terrasje in Caltanisetta, een hooggele gen provinciehoofdstad in het fraaie maar erg arme centrale deel van Sicilië. Nu zetelt hij, voor een dag, in een kamer op de derde etage van de Japanse tempel Okura. Het ruikt er naar espresso en op een tafeltje lig gen Belgische bonbons. Het tweepersoons bed is bezaaid met stalen van de gerenom meerde stoffenfabriek Ermene- gildo Zegna uit Turijn. Bij het raam staan twee half aangeklede paspoppen vol spelden 'die even de suggestie wekken dat hier extravagante voodoo-rituelen plaatsvinden. Gioè streelt liefdevol de mouw van een bruin colbert met krijt streep en legt uit dat hij een ambachtsman is. „Ik lever uit sluitend authentiek handwerk. Elke keer weer, want geen twee lichamen zijn gelijk." Confectie kan niet. De kleermaker is klein van stuk en heeft priemende bruine ogen die hij vooral lang laat rusten op de details van de kle ren van zijn gesprekspartner. De 'fake' knoopsgaten van je colbert, voelen plots aan als een zware last. Hij zegt er niets van. Conform de Siciliaanse traditie is Gioè vriendelijk en gereser veerd tegelijk. Er vallen korte pauzes die het pas gezegde meer gewicht geven. De opmer king dat we bij Italiaanse mode vooral aan Milaan denken, doet hem serieus glimlachen. „De echte kleermakerij is gebo ren in de Meridione - het zui den van Italië. Wel is het waar dat veel zuiderlingen, denk aan Gianni Versace, carrière ge maakt hebben in het noorden." De 'Siciliaanse school' heeft be langrijke representanten, zoals het duo Dolce Gabbana, dat de cult-status heeft bereikt in de homo-scene en bij disco gangers. Ze imiteren de sobere boerenkleding uit de jaren '50 en refereren graag aan de we reld van de 'oude' (en gero mantiseerde) maffia. Gioè vindt maffia niet echt interessant ('ze zit in de hele wereld'), maar ty peert de Siciliaanse en dus ook zijn stijl, wel als sober en vooral klassiek. „De mode voor de man verandert nooit veel. We blijven variëren op een thema Kleermaker Michel Floridia (links) en dochter Sabine meten in een kamer van het Amsterdamse Okura Hotel een klant een maatpak aan. foto cpd cees zo rn dat stamt uit de jaren dertig. Waar het om draait is het vak manschap." Niet alleen de Agnelli's en de Berlusconi's maken in Italië de gang naar de kleermaker. Gioè zegt dat mensen met smaak zijn klanten zijn. „Zij begrijpen dat een maatpak je persoonlijk heid bepaalt. Het onderscheidt je van anderen." Maar hoe moet dat in het calvinistische Nederland, waar de regel van het maaiveld nog steeds geldt? Een land met mannen boven- dien die gemiddeld vijf procent van hun inkomen reserveren voor hun uiterlijk (25 procent minder dan de Italiaanse man) en aantrekken wat hun vrou wen 's ochtends klaarleggen. Gioè lacht discreet. Hij heeft tot nu 'veel aardige mensen' gezien en vindt Amsterdam een 'leven dige stad'. Maar is de kleding niet helemaal mis? Gioè's ogen bevestigen het, maar zijn mond zegt: „De Nederlanders kunnen misschien wat hulp gebruiken." Die Italiaanse ontwikkelings hulp was niet zijn idee, maar dat van de jeugdige Sabina Flo ridia. Ze deed een opleiding voor mondhygiëniste, maar de nestgeur bleef werken. Ze vond het zonde dat al die ervaring van haar vader, Michele Flori dia, niet meer benut werd. Hij keerde zes jaar geleden terug naar Caltanisetta, na een der tigjarige carrière in Nederland, waar hij onder anderen had ge werkt bij Jaap de Zwart, Dick Holthaus en de Society Shop. „Ik vond dat er met al die ken nis in Nederland nog wat ge daan moest worden en polste mijn vader voor mijn plan: ik zoek de klanten, doe het voor werk, jij komt om de zoveel tijd terug naar Nederland om te ad viseren en de maat te nemen. De pakken worden gemaakt in Italië en opgestuurd." Vader zag er brood in, maar wilde nu hij zestig is echt van zijn pensioen genieten. De maat nemen en coördineren vond hij goed; het echte werk wilde hij graag overlaten aan zijn 11 jaar jongere stadgenoot meneer Gioeè die in Caltaniset ta een florerend atelier heeft met tien kleermakers. Samen met haar partner, medi cijnstudent Roger, werd het plan doorgezet. In september ging 'La Sartoria Italiana' van start. Samen zijn ze aanwezig in Okura. Roger ontvangt de gas ten in de hal en begeleidt ze naar de kamer. Sabina assis teert de kleermaker, schrijft de maten op, en - niet het onbe langrijkste - vertaalt. Ze onder streept dat de persoonlijke aan pak centraal staat. „We reserve ren gemiddeld een uur voor el ke klant. Onder het genot van een kop koffie of een drankje worden de stoffen gekozen en de maten genomen. Meestal ben ik overigens al bij de klant langs geweest met stalen en en kele modellen. Men kan kiezen uit twee- en driedelige kos tuums, blazers, pantalons, overjassen en gelegenheidskle ding als smokings en rokkos- tuums. Voor dames maken we mantelpakken, tweedelige maatpakken, blazers, rokken en mantels." Sabina beaamt dat Nederland, waar de echte kleermakers nog op de vingers van een hand te tellen zijn, geen echt grote kle- dingtraditie heeft en de prijs van een maatpak - bij La Sarto ria Italiana tussen de 2.800 en 3.500 gulden - een hindernis kan zijn. Ze richt zich dan ook op directeuren, topmanagers, politici, medisch specialisten „en alle anderen die zich willen onderscheiden en die hoge ei sen stellen aan kwaliteit, draag- comfort en raffinement". Maar ook op het hoge niveau valt er nog veel te leren - denk aan de ING-top. die in verkeerde pak ken en schoenen met spekzolen naar Londen reisde om de chi que Engelse bank Barings in te lijven. Volgens Sabina zijn Ne derlanders praktisch ingesteld - De luchthaven Schiphol is voor 75,8 procent staatseigendom en vertegenwoordigt in de boeken een waarde van 1,7 miljard gulden. n foto wfa capital! ar

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 6