Personeel in conflict met leiding IND 'Ik zal je aan die strik over de balie trekken' Binnenland ok Zuid-Holland wil eepraten over Schiphol Wijken voor lawaai 'Mannen zwanger? Dat kan al tien jaar!' edrijfsleven al druk met tianciering laatste stuk A4 Beloning voor tip over overval op geldwagen D66-statenlid: Leiden kent geen woningnood 'Provincie nodig als regisseur' (AC 23 FEBRUARI 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten ge eis voor moord op gokbaas «dam Justitie in Rotterdam heeft gisteren twaalf en elf jaar eëist tegen drie mannen die ervan worden verdacht vorig ?en man te hebben doodgeslagen. Het slachtoffer bezat een ial gokhuis en justitie denkt dat het drietal hem heeft be ien gedood. De 47-jarige man werd door de politie zwaar iandeld aangetroffen. De verdachten (twee van 27 jaar, en i-an 34) ontkennen niet dat ze in het goklhuis zijn geweest, rzeggen dat ze de man niet hebben mishandeld. Hun ad- ten willen dat ze wegens gebrek aan bewijs worden vrijge- 3 ken. De rechtbank doet op 8 maart uitspraak. i positief over verslavingszorg AAGHet VN-orgaan INCB is positief gestemd over de ver- ngszorg in Nederland. In een jaarrapport over 1998 consta- de organisatie met tevredenheid dat er in Nederland veel iteiten zijn om verslaafden te helpen. Ook is de INCB blij iet aantal verslaafden in de jaren negentig stabiel is geble- Volgens de organisatie lijken de pogingen van Nederland je handel en productie van nieuwe synthetische drugs te rijden, vruchten af te werpen. Ook over het experiment met lïne-verstrekking is het INCB positief. Kritiek is er op het gnomen cannabis-gebruik in Nederland. ree keer slachtoffer van overvallers jTRiCHïEen 39-jarige man uit het Zuid-Limburgse Cadier [eer is zondag twee keer overvallen en mishandeld door de- le daders. Hij werd zondagochtend vlakbij het station in 1 istricht overvallen, in elkaar geslagen en van een portemon- met driehonderd gulden beroofd. De politie wist de daders en 26 jaar) te pakken, maar nadat zij 's avonds weer op vrije len waren gekomen, zochten ze de man opnieuw op om 1 ik te nemen. Daarbij kregen de twee overvallers hulp van i nog onbekende man. Gedrieën sloegen en schopten ze het I htoffer. Na behandeling in het ziekenhuis deed het slachtof- cederom aangifte. Het tweetal werd vervolgens opnieuw gehouden. Naar de derde verdachte is de politie nog op elle boot Amsterdam-Lelystad ïtad De auto en de trein krijgen er vanaf komende zomer concurrent bij op het traject van Lelystad en Almere naar en vice versa. Rederij Flevo Ferries en het beentelijk Vervoerbedrijf Amsterdam laten dan over het ikermeer een 'hogesnelheidscatamaran' varen als nieuwe van openbaar vervoer. De snelheid van de catamaran ligt ruim zestig kilometer per uur. De reistijd tussen Lelystad en sterdam bedraagt drie kwartier. De prijs voor een kaartje is ;eveer gelijk aan dat van de trein. Er is nog overleg gaande r aansluitend busvervoer. Dienst overbelast door stijgend aantal asielzoekers hans jacobs -Holland eist dat het kabi- ii de discussie over Schip- de toekomst van de ivaart ook rekening houdt wensen van die provin- Het nieuwe provinciebe- r komt in het geweer tegen rijk en de provincie Noord and om de belangen van de oners in het noordelijke van de provincie, van Lei tot Hillegom, veilig te stel- it nu toe speelt Zuid-Hol- slechts een ondergeschikte n het luchtvaartdebat. Vol- gedeputeerden Jansen en Wolf (PvdA) moet dat nderen. Zuid-Holland wil praten en meebeslissen. De kregen gisteravond tijdens ,'erkiezingsdebat in Leiden een steun van D66 en enLinks. oord-Holland heeft een bedrijfsleven voert al enige gesprekken om de aanleg e rijksweg A4 tussen Delft Schiedam te realiseren. Vol- ïngewijden zou het gaan een consortium met onder ING Bank, ABN-Amro, lobank en NBM Amstelland. dag maakte het kabinet be id definitief af te zien van de Jeg van de laatste 6,5 kilo- eeland wil leer natuur oor toerisme keurig geschoren gazons, ders met perkplantjes en goudvissenvijver, maar sjes, houtwallen, poelen en Dgstamfruitbomen. Deze skeigen aankleding zou toe- nstmuziek moeten zijn voor Zeeuwse campings en bun- dwparken. De Stichting adschapsbeheer Zeeland heeft een folder samenge- met voorbeelden om zo mogelijk exploitanten en- «siast te maken voor het De ondernemingsraad van de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) van het ministerie van justitie, is in conflict geraakt met de leiding onder aanvoering van di recteur Elting. De raad dreigt naar de rechter te stappen, omdat de IND-leiding 'de medezeggenschap van het personeel niet serieus neemt'. het personeel met zeshonderd man. Tegelijkertijd beoogt het project de kwaliteit van het werk bij de IND, belast met de verwerking van asielaanvragen, te verbeteren. Bij de uitvoering van het project verzuimt de di rectie te voldoen aan de wette- den haag anp Volgens vice-voorzitter Boers- ma van de OR is de directe aan leiding het bij de dienst in gang gezette project 'Verantwoord groeien'. Dat moet de komende jaren leiden tot uitbreiding van lijke verplichting om de perso neelsvertegenwoordiging om advies danwel instemming te vragen, vindt de OR. Volgens Boersma speelt op de achtergrond mee dat er on der de IND-werknemers grote onvrede bestaat en dat er mo menteel weinig vertrouwen is in de leiding. De dienst is zwaar overbelast door het stijgend aantal asielzoekers. Overwerk is aan de orde van de dag. Het ziekteverzuim is opgelopen tot zo'n negen procent. „Het per soneel begint er bovendien ge noeg van te krijgen dat het steeds weer wordt afgeschil derd als een dienst die niet wil werken", aldus Boersma. „Wij willen dat de leiding serieuzer kijkt naar structuele oplossin gen." De kwestie leidde gisteren tot spoedopverleg tussen de IND- directie en de OR. De directie heeft daarin toegezegd dat de OR nauwer bij de uitvoering van plannen zal worden betrok ken. Partijen praten op 10 maart verder. De OR houdt de mogelijkheid open alsnog naar duidelijke mening. Op termijn moet de nationale-luchthaven in zijn geheel worden verplaatst naar een eiland in de Noordzee, voor de kust van IJmuiden. Zuid-Holland is van die optie niet erg gecharmeerd. Welis waar neemt dan de geluidshin der in het noorden van de pro vincie af, maar tevens wordt de bedrijvigheid in dit gebied be dreigd. De meeste Zuid-Hol landse, politieke partijen zijn dan ook voorstander van hand having van Schiphol op de hui dige plek. Aan het handhaven van de luchtvaart in Haarlemmermeer zitten voor de Bollenstreek en de Leidse regio ook gevolgen. De mogeiijke komst van een tweede Kaagbaan bijvoorbeeld betekent dat de geluidsoverlast toeneemt. Reden voor de gede puteerden Wolf en Jansen toe te geven dat de provincie een actieve rol moet gaan spelen. barendrecht Gas-, water- en stroom worden afgesloten bij huizen in Barendrecht. De huizen worden gesloopt omdat dit binnen luttele jaren één van de lawaaiïgste plekken van Nederland wordt. De be staande spoorweg dié de wijk passeert, wordt verdubbeld. Bovendien komt de Hogesnelheidslijn naar Parijs hier te lopen, terwijl het nu nog rustige transport-spoorlijntje onderdeel wordt van de Betuwelijn. Alles bij elkaar reden om 130 woningen met de gron gelijk te maken. FOTO ANP TON BORSBOOM rotterdam tom tibboel meter van de A4 en het initiatief aan het bedrijfsleven over te la ten. Volgens directeur Economi sche Stimulering Brink van de Kamer van Koophandel Rotter dam wordt op korte termijn met Rijkswaterstaat gesproken over de vorm van tolheffing die men na aanleg van het stuk A4 wil invoeren. Brink denkt dat al binnen enkele maanden een definitief plan op tafel kan lig gen om de A4 op de grens van Schiedam en Vlaardingen en dwars door het natuurgebied Midden-Delfland aan te leggen. De tijd is nabij dat ook mannen kinderen zullen baren. De medische wetenschap is zover. En daarmee zijn zwangerschappen niet langer exclusief voorbehouden aan vrouwen. Voor de Rotterdamse vrouwen arts Alberda"was dit bericht in het Britse zondagsblad The Sunday Times echter geen nieuws, maar veeleer een 'déjavu'. „Ik heb dat tien jaar geleden al eens gezegd. Toen zei ik al dat het mogelijk is volgens het principe van een büitenbaarmoederlijke zwangerschap." Alberda, sinds zeven jaar verbonden aan het Rotterdamse Sint Franciscus Gasthuis, is gespecialiseerd in reageerbuisbevruch ting. In 1983 was hij betrokken bij de eerste succesvolle reageerbuisbevruchting in Ne derland en een jaar later had 'Dijkzigt' de wereldprimeur van de eerste 'diepvriesba by'. In zijn tijd bij het AZR is het volgens de gynaecoloog eenmaal gebeurd dat een mannelijk homopaar hem op het spreek uur vroeg een van hen kunstmatig te be vruchten. „Ze hadden een ei-donor. Maar ik ben er niet aan begonnen. Zo'n experi ment zou ik als arts niet op mijn geweten willen hebben. Ik denk ook niet dat de we reld hier op zit te wachten." Het bericht in de Britse zondagkrant hing samen met een boek dat binnenkort ver schijnt van de vooraanstaande Britse vruchtbaarheidsonderzoeker Robert Wins ton. In dit boek, getiteld 'The IVF Revoluti on', wordt de zwangerschap van een man min of meer voorgesteld als een fluitje van een cent. Maar er kleven wel degelijk risi co's en nadelen aan een dergelijke zwan gerschap. Zoals een grote kans op bloedin gen en borstvorming door toediening en aanmaak van vrouwelijke hormonen. Toch is er, na de gebruikelijke dracht van negen maanden, het uitzicht op de geboorte van een nieuwe wereldburger, zij het via een keizersnede. Het is echter niet aan medici om het initia tief te nemen voor proefnemingen met zwangere mannen, vindt Alberda. Ook niet uit nieuwsgierigheid? „Dat is de kwestie niet. Los van het feit wat er bijvoorbeeld zou kunnen gebeuren met een meisje dat groeit in een lichaam dat door mannelijke hormonen wordt gedomineerd, een man is er nu eenmaal niet op gebouwd om kinde ren te krijgen. Als honderd mannen zich aanbieden die per se zwanger willen zijn en het risico willen nemen, heiligt het doel misschien de middelen. Maar meer dan sensatie levert het niet op." amsterdam anp Een van de twee agenten die gisteren tijdens een schietpartij na een gewelddadige overval op een geldwagen in Amsterdam gewond raakte, is weer thuis. Hij liep lichte verwondingen aan zijn gezicht op. Zijn 32-jari- ge collega, die in het bovenli chaam werd geraakt, ligt nog in het ziekenhuis. Justitie in Am sterdam heeft een beloning van 50.000 gulden uitgeloofd voor de tip die leidt tot de aanhou ding van de daders. De overvallers schoten min stens twintig keer op zowel de geldauto als de wagen van de politieagenten. De politie ver moedt dat het om vier daders ging. Ze droegen bivakmutsen en donkere kleding. Ze beschik ten over twee bestelbusjes en een vluchtauto met valse kente kenplaten en gebruikten meer dere vuurwapens, waaronder een automatisch geweer. De daders hadden bovendien springstof bij zich, vermoedelijk om een deur van de geldwagen op te blazen. De mannen slaag den er niet in geld te bemachti- genen. De twee agenten waren tij dens het incident in de omge ving op surveillance en stonden net stil bij een van de bestel busjes van de overvallers, dat op een merkwaardige wijze stond geparkeerd. Gealarmeerd door een getuige reden zij door schiphol mariëlle nuland Ouwe hoeren bitch. Fleur Cou- lier, grondstewardess bij Trans- avia, krijgt dergelijk fraais door reizigers op Schiphol regelma tig naar het hoofd geslingerd. „Als een vlucht wordt gecanceld vanwege sneeuwval geven pas sagiers ons de schuld. Ik kan daar natuurlijk ook niets aan doen, maar probeer ze dat maar eens duidelijk te ma ken..." De eeuwige glimlach bevriest steeds vaker op de lippen van het grondpersoneel op Schip hol. Agressieve passagiers ma ken het werk er niet makkelijker op. Vooral schelden is aan de orde van de dag. Meer dan veertig procent van het perso neelsleden dat met reizigers in contact komt, voelt zich daar om niet meer veilig op de werk vloer, blijkt uit een gisteren ge presenteerde enquête van de CNV Bedrijvenbond. Is schelden al zeer grievend, passagiers gaan soms nog veel verder. Het overkwam een grondstewardess die anoniem wenst te blijven: „Een meneer had te veel bagage en daarom raadde ik hem aan om een deel daarvan mee te sturen als vracht. Dat is namelijk voor passagiers de goedkoopste op lossing. Maar dat stond hem niet aan. Hij begon me direct uit te maken voor teringlijer, gevolgd door: 'Ik maak je af en ik zal je aan die strik over de ba lie trekken'. Toen hij wegliep, wees hij me er fijntjes op dat 'hij me wel zou weten te vin den'. Daar ben ik behoorlijk on dersteboven van geweest. Maar het érgste vond ik nog dat de man zonder extra te betalen kon vliegen. Mijn baas heeft me gewoon laten vallen." Hoewel de werknemers altijd proberen hun kalmte te bewa ren, lukt dat maar moeilijk als je voor nazi wordt uitgemaakt. „Je krijgt er een dikke huid van", zegt KLM-passage-employée Moes. „Je voelt het van binnen koken, maar je moetje inhou den alhoewel dat steeds moei lijker wordt. Ze spuwen al hun gal over je uit. Dan krijg je te horen dat de KLM een Mickey- Mouse-maatschappij is: het lijkt heel wat, maar het is niets." Een ander vertelt: „Een collega Leden van het grondpersoneel op Schiphol hebben het zwaar te verdu ren. Gefrustreerde passagiers schelden ze uit voor alles wat mooi en le lijk iS. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER ROB HENDRIKS van me kreeg een zeer opgefok te passagier aan haar balie. Zijn vlucht had vertraging, zijn ba gage was kwijtgeraakt en bo vendien stond hij nu bij de ver keerde luchtvaartmaatschappij in te checken. Dat was voor hem de druppel. Hij spuugde haar zo in het gezicht." schreeuwen en tie ren er op los. Maar je moet ge woon voet bij stuk houden", meent een KLM-grondstewar- dess. „Een vrouw had vijf kilo te veel bagage bij zich en weigerde bij te betalen. Ze ging demon stratief haar koffers uitpakken en de spullen in haar zakken de rechter te stappen. D66-Kamerlid Dittrich heeft begrip voor het standpunt van het IND-personeel. Hij wijst er op dat de IND een groeiende organisatie is 'naar wie ieder een met een vergrootglas zit te kijken'. De directie zou dus goed naar de wensen van het personeel moeten luisteren. Al leen zo kunnen straks de zes honderd mensen worden ge vonden die nodig zijn voor de uitbreiding. Fractieleider Rosenmöller van GroenLinks noemt het bui tengewoon zorgelijk dat de lei ding van de IND de OR pas seert. „Bij de IND werken zeer loyale medewerkers en daarom zou de leiding juist hen moeten raadplegen." Rosenmöller vindt dat dit conflict nog eens bewijst dat er grote interne spanningen zijn en wil daar snel met staats secretaris Cohen over praten. „Cohen moet structurele maat regelen nemen, want er zijn en kele staatssecretarissen geweest die het hebben laten verslon- leiden hans jacobs vulde Van Rij aan. „Leiden is de duurste regio van Nederland. Er zijn nauwelijks nog betaalbare woningen", verzekerde ook PvdA-fractieleider Hillebrand. „Ik ken die nood niet", hield Weber vol. Bovendien moet volgens hem een eventueel te kort in ruimer verband worden gezien. De Haagse regio heeft een overschot. Leidse studen ten en jongeren moeten daar maar iets zoeken, zo opperde Weber. Dat het onderwerp ruimtelij ke ordening voor verhitte reac ties zou zorgen stond vantevo- ren vast. Het was daarom op vallend dat het CDA verstek liet gaan. Van de dertig kandidaat statenleden, onder wie tenmin ste vijf Leidenaars, was nie mand bereid aan het debat deel te nemen. De gedeputeerden Wolf en Jansen (die WD-lijst- trekker Nolten verving) pleitten beiden voor hun, inmiddels be kende, oplossing voor de nood van de Leidse regio. Wolf koos onomwonden voor Valkenburg, met de Grote Polder als tweede keus. Jansen verdedigde de keuze van de liberalen voor de Oostvlietpolder en Grote Pol der. De Noordwijker verwachtte niet dat minister Pronk (ruim telijke ordening) als bewaker van het Groene Hart, op ter mijn zijn veto handhaaft. „Niet al het groen is even waardevol", aldus Jansen. haags redacteur D66 heeft gisteravond onver wacht voor vuurwerk gezorgd tijdens het door de PvdA geor ganiseerde verkiezingsdebat in huize Rijn en Vliet in Leiden. Het D66-statenlid Weber baar de opzien door vraagtekens te zetten bij de ruimtenood van Leiden. „Ik ben er niet van overtuigd dat er woningnood is", zei Weber tot verbazing van de Leidse wethouders Van Rij en Baaijens. Ook de drie aan wezige gedeputeerden, Jansen (WD) en Wolf en De Jong van de PvdA hadden moeite om hun gezicht in de plooi te hou den. „Je hebt groot lef', hield Van Rij de vertegenwoordiger van D66 voor. „Kom dit stand punt maar eens uitleggen aan de studenten en jongeren die bij ons op de wachtlijst staan." Weber hield echter voet bij stuk. Volgens hem zijn de cij fers die de woningbehoefte van een regio aangeven niet be trouwbaar. „Waarop baseer jij dan dat die behoefte er niet is", vroeg de kersverse Leidse gede puteerde De Jong meteen. „Lei den heeft de grootste woning nood van Zuid-Holland. Dat blijkt uit cijfers van het rijk", naar de geldwagen honderd meter verderop, waar zij op een kogelregen werden onthaald. Een van de daders vluchtte te voet over de Borneokade. De andere drie stapten in een per sonenauto en zijn via de Piet Heintunnel richting de ringweg AIO gevlucht. Onderweg strooi den zij kraaienpoten uit de auto om de banden van de achter volgende politiewagens te ver nielen. Dertig rechercheurs on derzoeken de zaak. stoppen. Ondertussen schreeuwde ze tegen mij: Wie denk je wel niet wie je bent? Hoe haal je dit je hoofd? Denk maar niet dat ik nog een keer met jullie vlieg!" KLM-grondsteward Vuijk con stateert ook dat steeds meer passagiers stevig van zich af bij ten: „Ze blijven maar op je in praten. Vervolgens willen ze je naam weten en dreigen ze een brief aan je baas te schrijven. Maar daar blijft het dan bij. Misschien komt dat omdat ik een man ben en ze daarom ver der niets durven te onderne men." Martinair-kader is ervan over tuigd dat de benadering van passagiers een hele belangrijke rol speelt als sprake is van agressie. Een supervisor: „We geven cursussen servicegericht heid, waarin je leert hoe je mensen juist bejegent. YVant ir ritatie- roept alleen maar irritatie op." Maar ook de supervisors bij Martinair geven onmiddel- j lijk toe dat de passagiers steeds mondiger' worden. „Mensen j stellen steeds meer eisen en hebben het vage idee dat ze wel weten hoe het hier werkt." Op 3 maart worden de verkie zingen gehouden voor Provin ciale Staten. In deze serie tre den regionale kandidaten voor het voetlicht door tien vragen kort maar krachtig te beant woorden. Naam: Jan Hermans Leeftijd: 46 jaar Beroep: Hoofd douanedistrict Hoofddorp, per 1 maart direc teur 'directe belastingen' op ministerie van financiën. Woonplaats: Leiderdorp Partij: PvdA Plaats op de kieslijst: 8 Belangrijkste politieke erva ring: Acht jaar raadslidmaat schap in Leiderdorp Wie is politiek gezien uw grote voorbeeld? „Ik heb altijd heel veel bewon dering gehad voor Joop den Uyl, vanwege zijn enorme be zieling." Noem één goede reden waarom we op u moeten stemmen. „Ik denk dat ik een goede in breng kan hebben gezien mijn bestuurlijke ervaring in een kleine gemeente aan de rand van het Groene Hart, tegen Lei den aan. Bovendien hebben we hier de HSL en de A4: daar kan ik ook over meepraten." Waarom heffen we de provincie eigenlijk niet gewoon op? „Omdat het van belang is om een tussenlaag te hebben tus sen rijk en gemeenten, die co- ordineert en regisseert. Ook is het goed dat de provincie een deel van de uitvoerende taken op zich neemt. Toezicht op we gen en water moet je niet aan het rijk overlaten: het rijk is te ver weg. Ook niet aan gemeen ten: die werken onvoldoende samen." Welk principe is u heilig? „Solidariteit." Waar gaat u zich het eerste op storten als u een zetel bemach- tigt? „Wat ik erg belangrijk vindt, is dat de samenwerking tussen gemeenten verbetert. De pro vincie kan daarbij een belang rijke rol vervullen als regis seur." Wat is uw zwakke punt als poli ticus? „Ik vind dat ik als raadslid be hoorlijk heb gefunctioneerd, maar ik vind wel dat ik me te weinig in het Leiderdorpse ver enigingsleven heb laten zien. Door vergaderingen, werk en gezin kwam het daar niet van. Daar heb ik spijt van." En uw sterke punt? „Het debat. Proberen op het juiste moment politieke punten binnen te halen." Hoe heilig zijn de grenzen van het Groene Hart voor u? „Dat is een heel lastige vraag. Als het gaat om bouwen, kan dat het beste in of aan de ste den. Dus in Leiden of aan Lei den. Als ik moet kiezen tussen bebouwing van vliegkamp Val kenburg en de Grote Polder, dan ik Ities ik - om het Groene Hart te ontzien - voor Valken burg. In het Groene Hart zelf zijn de contouren van belang. Bebouwing binnen de contou ren is bespreekbaar." Wanneer is de Leidse regio wat u betreft vol? „Zolang als er mensen in de Leidse regio zijn. moeten er mensen wonen. Ik vind het erg makkelijk om te zeggen: gaan jullie maar in Haaglanden wo nen of in Friesland." Mag afvalbedrijf Vliko uitbrei den in de Leiderdorpse Achtho- venerpolder of moet het verhui zen? „Uitbreiding op die plek is heel moeilijk. Ik denk dat je het be drijf beter elders kunt onder brengen. De provincie kan een belangrijke rol vervullen bij het zoeken naar een andere plek, omdat de provincie onafhanke lijk is." tekst» judy nihof foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5