Peper bekijkt vertrouwensman Binnenland opman: Roer moet om j Verkeer en Waterstaat Electoraal hapje CPB: Millenniumbug zal groei nauwelijks raken Dijkstal: meevaller moet naar financieringstekort CD A-leider De Hoop Scheffer vestigt hoop op regio DAG 23 FEBRUAR11999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten J lm: andere aanpak tegenvallers (UKMinister Zalm van financiën wil dat het kabinet anders jat met jaarlijks terugkerende tegenvallers zoals de uitga- roor het asielbeleid. Voorts wil de bewindsman kritischer ji naar de extra uitgaven waarover in het regeerakkoord af- cen zijn gemaakt, zoals voor het onderwijs en de zorg. Al in raorjaar wil de bewindsman voorts in kaart brengen hoe ministeries per jaar overhouden. Om in de komende mage- iren binnen de financiële afspraken uit het regeerakkoord te en, wil Zalm zich onder meer richten op het zoeken naar ssingen voor structurele tegenvallers. PvdA en D66 lieten norgen al weten niet te willen bezuinigen op onderwijs en ad Apeldoorn live op internet >oorn De gemeenteraads- en commissievergaderingen de gemeente Apeldoorn zijn voortaan live op internet te i. Tijdens de eerste raadsvergadering on line, vanmiddag, t de installatie van Apeldoorns nieuwe burgemeester De g af centraal. WD'er De Graaf krijgt de ambtsketen overhan- "i voor het oog van een in de raadszaal geïnstalleerde web- 1 (camera). Het adres van de site is www.apeldoorn.nl. i rnmastiekleraar gepakt na ontucht ii ;lle aan den ussel De Capelse politie heeft een 49-jarige Ca- u lenaar aangehouden wegens ontucht met meerdere meisjes, u man was gymnastiekleraar en werkte op alle openbare ba- icholen in Capelle. Bij de politie waren aangiften binnenge- nen tegen de man. Hij zou de meisjes hebben betast tijdens gymnastieklessen. De gymnastiekleraar is vastgezet. i ergiftigde ganzen sterven in vlucht iien Op een bouwland in Sint-Annaland heeft een jachtop- ner vanmorgen tientallen ganzen dood aangetroffen. De htopziener heeft een sterk vermoeden dat de 31 brandgan- i,zes rotganzen en een smient door gif zijn gedood. Enkele lavers waren al aangevreten door waarschijnlijk kiekendie- i of buizerds, die op hun beurt ook weër het mogelijke gif inenkrijgen. De jachtopziener vermoedt dat de vogels tijdens i vlucht zijn gestorven. jaag gpd ministerie van verkeer en irstaat zal veel doorzichti- toegankelijker en overzich- moeten worden. Die cultuuromslag moet niet worden gemaakt bij de sluchtvaartdienst (RLD), ook bij andere gespeciali- de nderdelen van het de terment. Secretaris-generaal stelt dat in het perso- Isblad Profiel naar aanlei- ;van de Bijlmer-enquête, ij stelt dat het onderzoek de ramp voor het ministe- een les moet zijn. Volgens bestaat er geen 'trucje irmee je het vertrouwen in paar weken kunt herstel- Niet alleen de Rijkslucht- rtdienst, ook andere onder en van het ministerie zullen imago moeten opvijzelen, orkomen moet worden dat Ambtenare?i moeten vragen over integriteit kwijt kunnen Minister Peper van binnenlandse zaken gaat serieus be kijken of de aanstelling van een vertrouwenspersoon op de departementen voor het melden van ambtelijke mis standen een haalbare kaart is, zoals D66-fractieleider De Graaf heeft voorgesteld. Binnenkort krijgt de Tweede Ka mer een rapportage over de voortgang van het integri- teitsbeleid bij de overheid. den haag gpdzoals nevenfuncties of het aan nemen van geschenken. Vooral de status van een vertrouwens persoon moet keihard worden vastgesteld, omdat de man of vrouw ook informatie toege speeld kan krijgen over de amb- het publiek geen zicht meer heeft op wat er in zo'n organi satie gebeurt en er een onder- buikgevoel ontstaat waartegen geen enkel argument is opge wassen is." De secretaris-generaal geeft toe dat de problemen niet uit sluitend op de Bijlmerramp zijn terug te voeren. ,,Het is pijnlijk, maar we zien met de kennis van vanc^ag precies waar be paalde dingen fout zijn gegaan. Het*departement is er absoluut niet bij gebaat als we dat ont kennen." Paans neemt zijn naaste ambtenaar Weck, die geduren de de verhoren zijn functie niet uitoefent, in bescherming. De ex-topman van de RLD kan wat Paans betreft snel terugkeren op het departement. „Ik ken hem als een integer en uiterst consciëntieus ambtenaar. Bijna alle departementen heb ben al een of meer vertrou wenspersonen waar ambtena ren terecht kunnen met vragen op het gebied van de integriteit, Rovers vergallen het wonen op Sint Maarten willemstad anp Op Sint Maarten heerst grote onrust onder Nederlanders in de dure villawijken. Niemand durft 's avonds meer buiten op het terras te zitten. Aanleiding is een roofoverval afgelopen vrijdag, waarbij een 55-jarige Nederlander is doodgeschoten. Het slachtoffer was als amb tenaar gedetacheerd op Sint Maarten. Hij zat op het terras van zijn huis toen een gemas kerde overvaller, onder bedrei ging van een vuurwapen, om geld vroeg. Toen hij opstond om zijn portemonnee uit zijn broekzak te halen, schoot de man hem in de borst. Gezaghebber Richardson heeft inmiddels een team van vijftien politiemensen op de zaak gezet. Buurtbewoners van de doodgeschoten Nederlander hebben 10.000 gulden uitge loofd voor de tip die tot de ar restatie van de dader leidt. In drie wijken, die al maanden worden geplaagd door gewa pende overvallers, is het aantal surveillances verhoogd. De gezaghebber wil voorko men dat door het toenemende gevoel van onveiligheid veel ka pitaalkrachtige Amerikanen en Nederlanders vertrekken. Dat zou zeker een sterke weerslag op de economie hebben. Ri chardson twijfelt niet aan de kwaliteit van het Sint Maarten- se politiekorps. Wel noemt hij de onderbezetting een groot probleem. De werving van poli tiemensen in Nederland lever de volgens Richardson slechts zes agenten op. Het korps op Sint Maarten telt in totaal 150 leden op een bevolking van 39.000 inwoners aan de Nederlandse kant en 30.000 aan de Franse kant van het eiland. Veiligheidsactie voor motorrijders zevenaar anp De Nederlandse Vereniging voor Verhoogde Motorrijvaar- digheid (NWM) begint een lan delijke veiligheidsactie voor motorrijders. Doel ervan is mo torrijders te leren hoe zij ge vaarlijke situaties kunnen voor komen en hoe ze moeten han delen als ze er toch in belan den. De actie gaat van start tij dens de motorbeurs die van donderdag 25 tot en met zon- 28 februari in de Utrechtse jaarbeurs wordt gehouden. telijke top of de eigen minister. Een vraag is bijvoorbeeld of de vertrouwenspersoon formeel deel moet uitmaken van de de partementale organisatie. Volgens De Graaf moet over heidspersoneel gevoelige infor matie in eerste instantie door spelen aan de leiding, maar als daar geen gehoor wordt gevon den komt de onafhankelijke 'ombudsman' in beeld. Dat kan desnoods anoniem. De politi cus vindt dat de verhoren in de Bijlmer-enquête en het daaruit voortkomende beeld over het functioneren van ambtenaren de betrouwbaarheid en geloof waardigheid van de overheid aantast. Vooral de Rijkslucht vaartdienst (RLD), onderdeel van Verkeer en Waterstaat, ligt zwaar onder vuur. De behoefte aan een vertrou wenspersoon is bij Verkeer en Waterstaat niet bijster groot. De misstanden zoals die zijn ont huld in de verhoren van de Bijl mer-enquête, vormen niet echt een acute aanleiding om snel een dergelijke functie te creë ren, zegt voorzitter De Jong van de ondernemingsraad. „We hikken op ons departement echt niet aan tegen de situatie dat ambtenaren gevoelige in formatie niet kwijt kunnen. De dienstleiding is toegankelijk ge noeg." De Jong, zelf werkzaam bij Rijkswaterstaat in Noord- Holland, gelooft dat 'afhanke lijk van het onderwerp' de meeste problemen intern kun nen worden opgelost. Dat is volgens hem ook in het belang van de organisatie. „Het levert op die manier geen schade naar buiten toe op." Politie zoekt naar legger grafkrans spukenisse anp De politie van Spijkenisse is weer op zoek naar de onbeken de die bijna een jaar geleden een grafkrans achterliet op het strand tussen Rockanje en Oostvoorne. Even daarvoor werd op datzelfde strand de romp van een man gevonden. De politie is er nooit achter ge komen wie dat was. De her komst van die krans is nooit achterhaald, aldus een politie woordvoerder. Hij wil niet zeg gen waarom de politie een jaar later alsnog naar buiten is geko men met de vondst van de krans. „De zaak staat opnieuw in de belangstelling", zo zei hij. tIM STEVENHAGEN Leeuwarden De PvdA-verkiezingskaravaan deed gisteren Friesland aan, en minister Pronk van milieu was daarbij de taak toebedeeld om een kijkje te nemen in het otterpark Aqualutra. Onder toeziend oog van hoofdverzorger Alfred Melissen mocht hij otter Paul een lekker hapje geven, foto cpd niels westra den haag anp De millenniumbug - het van slag raken van computers bij de eeuwwisseling - heeft geen blij vende gevolgen en zal in het ergste geval de economische groei volgend jaar met 0,75 tot 1 procent drukken, zo staat in een risicoanalyse van het Cen traal Planbureau (CPB). De re kenmeesters van de overheid denken dat de problemen zeer beperkt zullen zijn, mits be drijfsleven en overheid zich in spannen om hun computerpro gramma's in orde te malcen. Ook moeten ze noodvoorzie ningen treffen om verstoring in de productie tijdig te kunnen opvangen. Het CPB denkt dat een tijde lijk productieverlies begin vol gend jaar nog in de loop van hetzelfde jaar kan worden op gevangen door overwerk en een betere benutting van de pro ductiecapaciteit. Als een groot deel van de Nederlandse bedrij ven één tot vier weken zou uit vallen, kan het verlies aan pro ductie pas later in het jaar voor een kwart tot de helft worden opgevangen, hetgeen bijna een half procent economische groei kost. Andere gevolgen van het uit vallen van computers kunnen het hamsteren van levensmid delen en meer geld sparen zijn. Bovendien zouden consumen ten kunnen besluiten om voor lopig niet in een vliegtuig te stappen of zich te laten opne men in het ziekenhuis. Veel kan dus nog afhangen van berich ten over het millenniumpro bleem in de loop van dit jaar, die geruststellend kunnen zijn of juist onheilspellend. Proble men in het buitenland kunnen ook de groei hier drukken, maar daar staat tegenover dat Neder landse bedrijven veel spullen extra in het buitenland kunnen verkopen als daar bedrijven uit vallen terwijl ze hier blijven draaien. den haag gpd WD-fractievoorzitter Dijkstal is mordicus tegen de wens van de PvdA om de recente belasting meevaller van 1,8 miljard te ge bruiken voor iets anders dan het financieringstekort, zoals in het regeerakkoord is overeen gekomen. Dijkstal reageerde daarmee gisteren in Assen op uitlatingen van PvdA-fractielei- der Melkert in deze krant. Daar in zei Melkert dat het regeerak koord 'geen spoorboekje' is en dat er ruimte moet zijn om af te wijken van de afspraken. De PvdA'er wil wat extra's doen voor de lage inkomens omdat de economische groei tegen valt. De Voorjaarsnota noemde hij een 'uitgelezen moment om een paar nieuwe afspraken te maken'. In het regeerakkoord staat dat meevallers in de inkomsten uit 1998 moeten worden ge bruikt voor verlaging van het fi nancieringstekort. Die afspraak moet volledig worden uitge voerd, aldus Dijkstal gister avond. Hij toonde zich niet he lemaal gerustgesteld door de sussende woorden van premier Kok, die de suggesties van Mel kert vrijwel direct van de hand wees. De WD-fractievoorzitter maakt zich verder zorgen over de economische groei, die vol gens de nieuwste raming van het Centraal Planbureau dit jaar uitkomt op 2 procent in plaats van de eind vorig jaar nog wachte 2,25 procent. Dat scheelt bijna twee miljard gul den aan nationaal inkomen. Daar komt nog bij dat de aard gasbaten tegenvallen en er dit jaar meer moet worden uitge geven dan gedacht, bijvoor beeld aan de opvang van asiel zoekers. Ook dreigen er tegen vallers in de gezondheidszorg. Het CDA verdedigt met de Sta tenverkiezingen in zicht haar laatste grote bolwerken: in alle provinciale besturen is de par tij nog altijd prominent verte genwoordigd. Partijleider Jaap de Hoop Scheffer vestigt zijn hoop op de regionale kracht van het CDA. den haag maurice wilbrink CDA-leider Jaap de Hoop Scheffer ziet de paarse politici deze dagen door het land ren nen en dingen roepen, over en weer, en hij denkt: ketelmuziek. „Na de Statenverkiezingen zijn ze het allemaal weer fijn met el kaar eens." Nee, het CDA moet daar niet aan mee doen. Al thans, zo weinig mogelijk. Want deze verkiezingen gaan over de regio, niet over de WAO. De Hoop Scheffer wil dat de provincies meer bevoegdheden krijgen. „Mensen zoeken hun identiteit in hun regio. Het zou goed zijn als de provincie her kenbaarder wordt voor de in woners. Een provinciebestuur moet dan meer te zeggen krij gen. Bijvoorbeeld over gemeen telijke herindelingen. Een pro vincie moet ook kunnen coör dineren waar asielzoekerscen tra komen, zodat bepaalde ge meenten niet overbelast raken. De provincie zou ook meer in vloed op de ruimtelijke orde ning moeten krijgen, binnen het kader dat het Rijk aan geeft." De CDA-leider vreest te veel Haagse regelzucht. „Waarom zouden vanuit Den Haag regels voor ruimtelijke ordening moe ten komen die voor heel Neder land gelden? Waarom zou cen traal worden vastgelegd waar we de komende twintig jaar in Nederland wonen, werken, re- j creëren? Zou een regio niet eni- ge vrijheid moeten hebben te bepalen welk groen heilig is, waar weg of spoor kan komen, waar dorpsgemeenschappen moeten worden ondersteund?" Wat betekent dit voor de verkie zing van provinciale besturen? „Ik ben er voor dat Statenver kiezingen per provincie hun ei gen karakter krijgen. Als je alle provinciale campagnes tegelijk houdt, dan loop je grote kans dat landelijke thema's een over heersende rol gaan spelen. We zouden de Statenverkiezingen ook kunnen spreiden. Elk jaar verkiezingen in drie of vier pro vincies. Zoiets zou ook voor ge- meentëraadsverkiezingen kun nen gelden. Ik weet wel dat je nooit helemaal kunt vermijden dat de landelijke politiek een stempel drukt op lokale of pro vinciale verkiezingen, maar ik wil dat gevaar zo klein mogelijk maken." Het CDA weet haar traditionele kiezers vooral buiten de Rand stad nog altijd goed te vinden. In de regio is het CDA van de grote landelijke partijen nog het sterkst geworteld. Maar te wei nig nieuwe kiezersgroepen ma ken de oversteek naar het CDA, wat zichtbaar is in steeds tegen vallende peilingen. De CDA- jongeren hebben eind vorig jaar een vrij dramatisch getoonzette oproep gedaan aan de partij om nog drastischer met het verleden te breken: wil het nieuwe groepen stemmers be reiken, dan moet onder meer de christelijke symboliek over boord en moeten taboes wor den doorbroken. Wordt het geen tijd voor een dis- De Hoop Scheffer: „De term falen bevalt me niet." cnssie over de rol van het ko ningshuis „Nee. Onder mijn leiding wordt er binnen het CDA niet getornd aan de plaats van het konings huis binnen onze democratie. Ik zal er geen discussie over be ginnen, ik zal hem niet bevor deren en wat mij betreft komt hij er ook niet." Toch zitten u en andere politici er buitengewoon ongemakkelijk bij als het IOC-lidmaatschap van de kroonprins of uitgelekte opmerkingen van koningin Beatrix over pepperspray ter sprake komen. „Dat klopt. Ik voel me buiten gewoon ongemakkelijk als het koningshuis in verlegenheid wordt gebracht. Maar mijn op vattingen over de constitutio nele monarchie liggen in beton gegoten." Moet het koningshuis in de vol- I gende eeuw niet meer een cere- moniële functie krijgen om te voorkomen dat politiek en de j Oranjes steeds in verlegenheid raken, zoals recent een paar I keer het geval was? „Nee. Ik vind dat het systeem goed functioneert. Om met het staatsrecht te spreken: de ko ning is onschendbaar en de mi nister is verantwoordelijk. Dat is helder. En naarmate je verder van de kroon komt, worden de marges groter. Ik ervaar dat niet als knellend. Ik zal mijn mening niet herzien vanwege de discus sie over het IOC of Kamerleden die kleppen uit een overleg met de koningin." De christen-democraten in de Duitse deelstaat Hessen wonnen onlangs verrassend de verkie zingen metéén thema, de dub bele nationaliteit voor buiten landers. Is zo'n one issue cam pagne iets voor het CDA? „Nederland en Duitsland zijn niet-vergelijkbaar, maar als ik één thema hier zou moeten kie zen, dan is het de betrouwbaar heid en integriteit van de over heid. Daarin past een herwaar dering van het publieke ambt. Onderwijzers, verpleegkundi gen, politiemensen moeten weer respect en gezag krijgen." Bent u het eens met de stelling dat het CDA alleen via deelna me aan een kabinet eindelijk weer kan stijgen in zetelaantal? „In een regering kim je nieuwe kiezersgroepen sneller aanspre ken, dus daar zit wel wat in. In de oppositie duurt zoiets nou eenmaal langer. Maar ook in de oppositie sluit ik herstel van het CDA niet uit. De paarse coalitie is een mooi weer-coalitie. Als het economisch tegen gaat zit ten, komen er voor het CDA vanzelf kansen." Is kabinetsdeelname uw belang rijkste opdracht? „Voor een aanvoerder van een CDA-fractie is kabinetsdeelna me absoluut een belangrijke opdracht. In een kabinet kun je je idealen het beste verwezenlij ken." Als dit kabinet de rit uitzit, bent u vijfjaar partijleider. Vindt u dat u faalt als het CDA dan op nieuw in de oppositie terecht komt? Kunt u dan nog steeds fractieleider blijven? „Ja. Ik zie niet in waarom ik dan zou moeten opstappen. De term falen bevalt me ook niet. Als we in een tweepartijenstel sel zouden leven, zou het zo scherp liggen. Maar in een coa litiecultuur heb je kabinetsdeel name niet geheel in eigen hand."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3