Feyenoord is het leven TV WEER Het Gesprek van de Dag Poprecord Troetelkevf in Duitslan weinig in tri Grootste jurk DINSDAG 23 FEBRUARI 1999 COMMENTAAR Onnodig sneeuwleed De ingesneeuwde Nederlandse wintersporters in het Alpengebied morren. Wat een lekkere skivakantie had moeten worden, is door de grillen van Moeder Natuur verworden tot een ongewenst lang en gevaarlijk uitstapje, dat - overigens op kosten van de verzeke raar - noodgedwongen tussen de muren van het hotel moet wor den doorgebracht. Als er al een kamer beschikbaar is, want de va kantiegangers die er al waren kunnen niet weg, en de mensen die nog moesten beginnen aan hun weekje skiën blijven komen alsof er niets aan de hand is. De gedupeerden klagen, en verwijten de gastlanden dat ze niet snel genoeg worden geholpen. Dat is een op zijn minst een won derlijke reactie. Natuurlijk is het zo dat de Alpenlanden hun ber gen en hun sneeuw exploiteren, en goed geld maken door elk jaar weer zo veel mogelijk wintersporters te trekken. Je mag dus ver wachten dat die gastlanden hun best doen om het de bezoekers zo veel mogelijk naar de zin te maken, ook als die buiten hun schuld in de problemen raken. Er is echter een grens. De Alpenlanden zijn verrast door een ab normaal grote hoeveelheid sneeuw, waardoor abnormaal grote problemen zijn ontstaan. De autoriteiten in deze regio zijn toch heel wat gewend, maar ook zij moeten in dit weer hun meerdere erkennen. Er is kortom sprake van overmacht, en de eerste priori teit van de Alpenlanden zal nu niet liggen bij de repatriëring van toeristen, maar bij het voorkomen van dodelijke lawines en van nóg grotere problemen. Die zullen er zeker komen als de voorspelde hoeveelheden sneeuw in de rest van deze week inderdaad gaan vallen. Bij het voorkomen van die problemen worden de Alpenlanden niet geholpen door va kantiegangers die deze week willens en wetens naar een gebied zijn gekomen dat al dik in de problemen zat. Die mensen hadden beter thuis kunnen blijven. Voor zichzelf, maar vooral voor de gastlanden. Het is vervelend als een duur betaalde en bijzonder welkome vakantie niet kan doorgaan, maar het kan nu eenmaal gebeuren. Er gaat toch ook niemand uit vrije wil naar een gebied dat net een orkaan of een aardbeving is getroffen? En als mensen zelf niet in staat blijken het gevaar van een gang naar een lawinegebied in te zien, dan zouden autoriteiten op reis- gebied als de ANWB en de ANVR hen daarop moeten wijzen. Die beperken zich vooralsnog echter tot het geven van adviezen tegen onderkoeling in de onvermijdelijke files, en zijn daarmee de auto riteiten en redders in de Alpenregio evenmin van dienst. Is er er gens op de wereld sprake van een politieke of militaire noodsitua tie, dan ligt een negatief reisadvies er binnen de kortste keren, maar nu is dat ten onrechte uitgebleven. Het had veel onnodig leed en frustratie kunnen voorkomen. Oude wijn Spraakmakend, origineel, schokkend, confronterend? Wat is eigen lijk de bedoeling van de nieuwe latenightshow van Barend en Van Dorp. Gisteren lanceerde RTL4 een nieuwe serie talkshows van het illustere journalistenduo. De twee zijn vooral bekend in de sportive- reld, maar mogen driewekelijks (en vanaf volgende week naar het schijnt dagelijks) de late avond vullen met een praatprogramma ge baseerd op de actualiteit. Niet alleen sport dus, liever zelfs zo min mogelijk. Het tweetal wil laren zien dar hun horizon verder reikt dan voetbal en andere fysie ke bezigheden. Bewijzen dat er inderdaad meer is op de wereld en dat ze ook over andere onderwerpen dah Ajax en Barcelona kunnen praten met hun gasten. Maar Barend en Van Dorp kunnen voorlopig nog geen afstand doen van hun werkelijke liefde. Het programma begon met een grapje van Henk. Hij zat zich meteen krant in zijn hand (gefelici teerd jongen, je leest een krant!) te ergeren aan het feit dat het we reldrecord van Jan Bos op de 1000 meter schaatsen eindeloos werd herhaald op televisie. Frits reageerde met de nodige zelfkritiek dat ze zelf ook niet origineel waren. Zij ontvingen namelijk onder ande ren het veelbesproken duo Lennart Booij/Erik van Bruggen, dat een vergeefse poging naar het voorzitterschap van de PvdA had gedaan. Sport als leidraad, het zal de komende tijd vaker gebeuren bij B &vD. Stuitend was de opmerking van Barend aan het adres van Booij en Van Bruggen. Jullie zijn 30 en 28 jaar. In de voetballerij ben je dan oud, in de politiek ben je dan jong". Ja, zou het. Erg diep ging het gesprek niet, net zo min als er opzienbare uitspra ken werden gedaan. Zelfs Jan Mulder, inmiddels omgedoopt tot doe-normaal-deskundige', kon Barend en Van Dorp gisteren niet redden. Mulder was niet scherp en verre van aanwezig. De sjeu die hij aan het sportprogramma gaf is er nog niet. Erg verrassend was het dus allemaal niet. Zeker ook doordat de for mule van hun nieuwe programma identiek is aan het oude. Grapje, gesprekje, filmpje, muziekbandje, gesprekje. Ik kon geen nieuw idee ontdekken. Wellicht komt het omdat de heren eerst nog warm moe ten draaien. Maar voorlopig is Barend en Van Dorp' veel oude wijn in nieuwe zakken. wil buys Zacht weer op komst Tijdens het afgelopen etmaal is een hele stoet winterse buien vanaf de Noordzee over onze regio getrokken. Sommige buien waren vluchtig, andere duurden langer en gingen vergezeld van onweer en zware wind stoten. Het zicht nam daarbij af tot soms minder dan 100 meter waar door kortstondig sprake was van waar noodweer. De zwaarste windsto ten kwamen opnieuw voor rekening van de kustgebieden. Op IJmuiden haalde de noordwester uit tot 94, op Valkenburg bij Leiden tot 90 kilo meter per uur. Dat was tussen drie en vier uur 's middags. Korte tijd la ter rapporteerde Hoek van Holland een windstoot van 101 km/uur; er was daar enige tijd sprake van windkracht 9. De heftigste buien hadden een voorkeur voor de regio Rijnmond, Brabant en Limburg. In zuidelijk Limburg viel zelfs een pak sneeuw. In Hoensbroek lag vanochtend 15 cm. De neerslagaftapping over het gehele etmaal bedroeg daar 32 mm, in Stompwijk slechts 11Met na me Zeeuws Vlaanderen profiteerde weer van wat daar de 'schaduw van Engeland' wordt genoemd. Doordat de meeste buien boven zee ontstaan bleef Zeeland van buien verschoond. Vanwege de overheersende windrichting, west noordwest, is het stukje Noordzee tussen de Engelse oostkust en Zeeland te kort om de buienactiviteit flink op te peppen. Een iets ruimende wind is evenwel al voldoende om daar verandering in te brengen. Wel kregen de Zeeuwen gisteravond erg veel wind te verstouwen. Op de meetpaal bij Stavenisse werd een windstoot van 117 km/uur gerapporteerd. Tegen middernacht ging Vlieland daar nog gemakke lijk overheen met een schuiver van 144 kilometer. Als deze uitschieter cocrect is gaat het hier om de hoogste windsnelheid sedert februari 1990. Morgen is het windgeweld voorbij. De uit het noordwes ten waaiende wind is hooguit matig. Verder kan er 's och tends nog een bui vallen. Woensdagmiddag is het op de meeste plaatsen droog en zo nu en dan komt de zon tevoorschijn. De temperaturen stijgen tot maximaal 6 graden. Vanaf donderdag voltrekt zich een overgang naar zacht weer. Wel valt er van tijd tot tijd regen. jan visser MENSELIJKJ Het is 1969. De zevenjarige Eric, idolaat van Feyenoord, wordt voor zijn huis in Lisse aangereden door een auto. Hij loopt een schedelbasisfractuur op en raakt in diepe coma. Voor zijn leven wordt gevreesd. Op de avond dat Ajax in Madrid de Europa Cupfinale tegen AC Milan speelt, wordt een allerlaatste poging ondernomen. ..Ajax speelt om de Europa Cup I tegen Milan," zegt de arts aan Erics bed. „Spannend hè?" Even blijft het stil. „Ze redden het toch niet" reageert Eric plotseling vanuit zijn diepe coma. Later ontwaakt Eric alsnog, net als Ajax, uit zijn droom. De finale wordt door de Amsterdammers met 4-1 verloren. Trouwe supporter hoeft geen vrouw maar heeft relatie met dé club De Amerikaanse filmster BARBRA zo bang voor het bleem dat zij haar huis versterkte vesting veran wakers met pens zullen haar villa rond nuari bewaken. Overal generatoren geplaatst geval de elektriciteit badkuipen in haar twaalf mers worden met water gev Tegen een vriend heeft de res volgens het persbureau WENN gezegd zich ernstig^1 gen te maken. ,,Wie weetw kan gebeuren? De stroom- tervoorziening kan uitvallen het gepeupel kan brandsticl UI en plunderend de straten afne! schuimen", waarschuwde! ht< sand. Zij erkende dat anden haar bezorgdheid met een schouderophalen afdoen, rj10 ,,er kan een ramp gebeuren wil niet dat mijn echtgenool n ik daardoor worden getroffe Streisand heeft ook beslote deel te nemen aan een mill niumconcert in Madison Sq Garden in New York. Zij looj daarmee een gage van mi: wel 20 miljoen gulden mis Een jurk van dertien meter lang en 200 kilo. Die was gisteren te zien Torremolinos. De grootste jurk van de wereld werd geshowd doore« model en trok veel belangstelling in de toeristische stad in het zuiden II ICTI IC \/AKI /~\CI van Spanje. Niet bekend is of de jurk zal worden aangemeld vooreen J Ub I Ub VAN CJtL plek in het Guinness Book of Records. foto aprafaRü De echte Feyenoordsupporters steunen hun club door dik en dun, in goede en in slechte tijden. Een trouwe supporter hoeft geen vrouw, want hij heeft een relatie met zijn club. foto hans van weel Het is zomaar een anekdote uit het legioen van Feyenoord. On geloofwaardig, maar volstrekt waar gebeurd. Tekenend voor 'De liefde die Feyenoord heet', zoals de titel luidt van het boek dat sinds kort in de winkel ligt. Het boek gaat over de magische aantrekkingskracht van de club op Rotterdam-Zuid. Over club liefde. Positieve clubliefde en extreem vergaande clubliefde. Dat alles belicht vanuit de kern van de supportersschare in de Kuip. De basis voor het boek is een verzameling anekdotes die de afgelopen jaren zijn opgete kend door Peter Blokdijk, een Feyenoord-fan pur sang. Met hulp van de oud-hoofdrecac- teur van het maandblad Elf - een man met een voorkeur voor Ajax - kwam hij in contact met schrijver Ronald Giphart en journalist Rob van Scheers. Blokdijk gaf de twee schrijvers 'de vrije hand om iets met de anekdotes te doen'. Een seizoen lang (1997/1998) volgden Giphart en Van Scheers alle thuiswedstrijden van Feye noord. Onder meer in gezel schap van Herman Kuiphof, Nelli Cooman en Hugo Borst hebben ze geprobeerd om het Feyenoord-gevoel te verwoor den. Het resultaat is een mix van in tellectuele diepgang en simpele anekdotes. Grappig, ontroerend en in veel gevallen ontluiste rend en ongeloofwaardig. „Het doel is te laten zien hoe ver clubliefde kan gaan", zegt Blok dijk. „Niet alleen in het extre me, maar ook in het subtiele. Het moest iets absurds zijn." Dat de liefde voor Feyenoord ver kan gaan, blijkt wel. Je hebt 'succesfans' (komen alleen als het de club voor de wind gaat), 'normale supporters' (zijn ge woon voor Feyenoord als Feye noord speelt) en 'nep-suppor- ters' (de hersenlozen in de 'nieuwe harde kern'). „Maar die hebben totaal geen clubliefde", zegt Blokdijk over de laatste ca tegorie. „Die zijn alleen uit op sensatie. Voor een echte sup porter uit de oude, harde kem zou een stadionverbod het ergst denkbare zijn, dat er be staat. Want stel je voor dat Fey enoord dat seizoen kampioen wordt..." En daar gaat het boek juist wel over: de fanatieke fans, die de club door dik en dun steunen. Over de supporters voor wie Feyenoord het leven is en soms meer dan het leven. Mensen die de kop van voorzit ter Jorien van den Herik in su performaat op hun dijbeen la ten tatoeëren, of Pippi Lang kous in Feyenoordshirt met de Kuip in haar hand. Een haven sjorder die een tunnel naar Vak G graaft om zijn zoon een wed strijd te kunnen laten volgen, de vrouw die op>het hoogte punt van de seksuele daad niet de naam van haar man, maar die van publiekslieveling Jozsef Kiprich gilt, en de docent die al le Ajacieden onder zijn leerlin gen een punt minder geeft. Een ankedote die niet in het boek is opgenomen, maar vol gens Blokdijk toch alles zegt, is het verhaal van een man uit Hoek van Holland. Zijn vrouw verbood het hem om naar wed strijden van Feyenoord te gaan, maar tijdens het zestien jaar durende huwelijk deed hij het twee keer stiekem. Het liep uit op een echtscheiding. „Ik hoef geen vrouw", was zijn nuchtere commentaar. „Ik heb een rela tie met Feyenoord." Blokdijk was vroeger ook steke blind van Feyenoord. Zoiets blijft natuurlijk wel hangen, zegt hij, maar met een vriendin en een drukke baan is het wel minder. Toch heeft het boek voor hem een bijzondere waar de. Het is namelijk opgedragen aan 'Witte', een goede vriend van Blokdijk en een fanatieke Feyenoord-fan, die in 1997 bij een busongeluk in Kenia om het leven is gekomen. Jaarlijks houden zijn vaste vrienden een reünie. „Die periode van eind jaren zeventig, begin jaren tachtig, vergeet je niet. Die sfeer van voetbalvriendschap en ka meraadschap laat je nooit meer los." De kameraadschap is datgene waarom de Feyenoord-suppor- ters door vriend en vijand zo geroemd worden. Maar wat verklaart die magische aantrek kingskracht en wat is dat pure Feyenoord-gevoel? 'Het gevoel' is de erfenis van 1970, namelijk het winnen van de Europa Cup I als eerste Ne derlandse club. Of, zoals Hugo Borst zegt: „Als je naar Feye noord gaat, denk je aan vroe ger." Blokdijk: „De oudere ge neratie heeft alle hoogtepunten meegemaakt, mijn generatie heeft de club alleen maar naar beneden zien gaan. Het is de hunkering naar datzelfde suc ces. Ze willen zo dolgraag." Zo bungelt een Feyenoordfan elk seizoen weer tussen walhal la en hel. Het begint met de hoop tijdens de jaarlijkse 'open dag', om vervolgens langzaam af te glijden naar weer een mis lukt seizoen en omhoog te krabbelen naar de hoop tijdens de volgende open dag. Feyenoord is elk jaar weer gelo ven in het 'Nieuwe Feyenoord', de bejubeling van nieuwe aan kopen als Mike Obiku ('de nieuwe George Weah') en Julio Dramaschrijven een drama Beste Mevrouw Goos, deze maand kwam ik u zowel in de VPRO-gids als in de Volkskrant tegen; in de Volkskrant zelfs pagina vullend. U beklaagt zich daar - als ik het even breed mag samen vatten - over de uitzichtloosheid van schrijven voor de Nederlandse televisie. Waardoor al uw succes - met Oud Geld en Pleidooi - u uiteindelijk niets dreigt op te leveren. Het is voor u straks terug de WW in, want op nieuwe ideeën van u zitten de omroepen niet te wachten. Ze willen uw eventuele nieuwe serie namelijk óf langer, óf anders, óf goedkoper, en bo vendien wensen ze zelf het acte rend en regisserend personeel te bepalen. Inderdaad, mevrouw Goos, zo is het. En eigenlijk nog erger. Uw talent voor dra maschrijven heb ik niet, wel een paar andere, en ik kan uw ervaringen volledig onderschrijven. Dat doe ik zelfs graag, want klagen heeft mis schien geen zin, het lucht wel op. Voor even. De schrijver staat in Neder land buitengewoon laag in de TV-hierarchie. Zoals ik het zelf wel eens zeg: 'Ze zijn één keer blij met je: als je zegt dat je een idee hebt. Maar zodra je het eerste woord typt begint het ge zeik'. In mijn - tot op heden - treurige geval ook nog gezeik uit de mond van 23-jarige jongedames, die onlangs zijn afgestudeerd op de Middelbare Commu nicatie School, in het vak dramaturgie. Een dramaturg beste lezers, bezit als het goed is het vermogen om op papier een tekst te beoordelen die later gespeeld moet gaan worden, aan de hand van vragen als wie is wie, hoe spannend is het. en waarom dit alles. Vroeger was zo n dramaturg iemand die zelf 40 jaar toneel en televisie had gedaan, en zijn klassieken kende van Alceste tot Station Zebra. Het bezoeken van een heden daagse dramaturge staat, helaas, gelijk aan het rijles nemen bij een blinde. Aan iemand, die vaag op de motorgeluiden afgaand, instructies verstrekt waarvan de consequenties geheel voor de leerling zijn. De mooiste instructie die ik mocht ver nemen was:Ik vind de eerste zin een beetje lang'. Dit in een script voor 99,3 bestaande uit korte zinnen. En de eerste zin wós niet eens lang. Datzelfde script, nog steeds inclusief de verborgen gebre ken, kwam na maanden gesteggel te recht bij de regisseuse. De schrijver zeif ik. Justus - legde uit hoe het volgens hem zat met wie is wie en waarom en zovoort. De regisseuse knikte enthousi ast. Jaja. Zo gaan we het doen! Nog een herschrijvinkje later werd het resultaat van ons topoverleggefilmd. Niets, maar dan ook niets zag ik op TV terug van al die redenen waarom het al die keren an ders had gemoeten. Erger nog tot op he den weet ik van al mijn televisieproduc ten nog steeds niet zeker waar de fout lag. bij mij, of bij de anderen. Want het plan, en hoe het werd uitge voerd, herkende ik nog nooit als mijn idee. Dus mevrouw Goos, als ik u een hart onder de riem mag steken: treurig is inderdaad het schrijversbestaan, maar gelukkig zijn er ook schrijvers die hun aantoonbare talent -al is het maar 30 afleveringen lang -op TV hebben te ruggezien. Jaloers ben ik niet, niet meer, eerder blij toe dat de hemel waarin ik ooit hoopte te komen niet blijkt te be staan. Het is bijna een opluchting: schrijven voor TV heeft in Nederland geen zin, want Maria Goos van Pleidooi en Oud Geld heeft het zelf gezegd! Onlangs stortte een mij bevriend kunste naar totaal in, najaren vergeefse jacht op schoonheid. Ik heb aan zijn ziekbed gezeten en hem uw klaagzangen voorge lezen. We konden er bijna om lachen, om ons, om u, om alles. Maar niet de WW ingaan, dat is onzin. Neem een co lumn in een krant ofzo, zo los ik het ook op. Veel groeten, mevrouw Goos, en ook deze dinsdagavond kijken wij weer alle maal naar Oud Geld. Toch? Cruz ('Beter dan Van Basten'), eerst kankeren op miskopen als Henk Vos en hem vervolgens de hemel in prijzen als die ge scoord heeft. Feyenoord is meehuilen bij het afscheid van John de Wolf, meevloeken als het Ajax-lijflied 'We are the Champions' in de Kuip wordt gespeeld, en een waardeloos seizoen goed gemaakt zien worden door één overwinning op Juventus. Feyenoord is de blinde haat je gens Ajax, tegenover orgasti sche genotsexplosies bij doel punten tegen datzelfde Ajax Feyenoord is het 'Second City Syndrome' (Rotterdam tegen de rest van de wereld) en het sa menzweringscomplot ('Ieder een is tegen ons, behalve wij'). Feyenoord is jaloezie tegenover de successen van anderen, maar tegelijk blij zijn dat de club verstoken blijft van verza diging als gevolg van aanhou dende successen, legt Blokdijk uit. „De zucht naar succes wordt hier tien keer geïnha leerd. Dan is de voldoening die ene keer des te groter." 'De liefde die Feyenoord heet' van Peter Blokdijk, Ronald Giphart en Rob van Scheers. Uitgeverij De Fontein, 24,90. TONNYVAN DER MEE Zeventien jaar is ze nog maar, en nu al breekt ze verkoopre cords. De Amerikaanse Britney Spears kwam zondag met 'Baby one more time' op 1 binnen in de Engelse hitlijsten. De enige singles die in de popgeschiede nis in de eerste week beter ver kochten, waren Candle in the Wind (Elton John), Do they know it's Christmas (Band Aid) en Wham's Last Christmas. Ba by one more time ging vorige week in Groot-Brittannië 463.000 keer over de toonbank. LONDEN ANP r Zangeres NICOLE APPLETO^ van All Saints heeft ruim ee week na de liefdesbreuk me ROBBIE WILLIAMS al spijt wil zich met de voormalige! ger van Take That verzoeneike meldt het Britse showbizzp- e bureau WENN. De zangeres van gedachten veranderd, ze in de krant had gelezen Williams tijdens een optrede1^ Newcastle een zenuwinzinkiler had gehad. De zanger schokf zijn fans, toen hij vertelde hij had geprobeerd de relatüi met Appleton nieuw leven blazen. ,,Er is geen ander inr leven. Ik hou van Rob en ik; dat altijd blijven doen. Wij zin zien wat er gebeurt", aldus/ pleton. Williams nam eerder' F ze maand de schuld voor de breuk geheel op zich. ,,lk be^' wispelturig als ieder ander zijn 25e. Nicole wilde meer tigheid, ze vroeg een 'commf01 ment' die ik niet kan geven' de zanger. De New Beetle, de retro van de aloude Volkswagen ver, wordt in Duitsland mil goed verkocht dan verwach de Verenigde Staten, waai New Beetle voorjaar 1998 geïntroduceerd, liep het si( Binnen een paar maanden de gehele jaarproductie 130.000 stuks uitverkocht. Toen de auto in novembi Europa werd aangeboden, de Volkswagen ook hier six te krijgen. Maar in Duitsl de bakermat van de Kever, dat tot nu toe tegen, aldus Duitse blad Bild. Er komen belangstellenden kijken, i tot het einde van januari ben niet meer dan 17.0001 sen daadwerkelijk een Beetle gekocht. Sommige autodealers bie de cultwagen al aan zoop' wachttijden en met maar 8 procent korting. Volgens i kundigen verbruikt de niei kever te veel benzine, is h klein en vooral te duur. exemplaar kost in Duitsl omgerekend 40.000 gulden. In Nederland verloopt de' koop volgens een woordv ster van importeur Pons A mobielhandel in Leusden gens plan. Van de 2000 es plaren die er voor dit jaar de Nederlandse markt zijn ongeveer de helft aan de gebracht. „Wij zijn niet oi vreden."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2