Leidsch Dagblad 10% kassa korting 15 Verzekeraar betaalt voor sneeuwleed carpet-land Koerdische gevangenen in hongerstaking Nog tot zaterdag rïnst stijgt, mzet daalt voor mannelijke postbodes WEKEN GRATIS Leidsch Dagblad Rechter: Varkenswet voorlopig opschorten [nilever: «PBWilVifilPPPK FNV eist korte broek Storm verandert strand in vuilnisbelt Er kan heel veel misgaan voordat het echt misgaat' OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Sesprek van de Dag Feyenoord is het leven en soms meer dan dat Economie Cocktail Sport Massaontslag bij r jeansgigant Levi Strauss Pianorecitel verbroedert politici en zakenlieden Guus Hiddink mag bij Real Madrid nog even doormodderen "vaste tarieven en juridisch advies van hu» huis-advocaat BSBSBSEBI HET WOORD IS AAN VANDAAG 22 PAGINA'S Binnenland3,5 Buitenland7 Cultuur19 Economie8,9 Gesprek van de Dag2 Kerk en Samenleving14 Rubrieken/Strips10 Regio13,15,16,17 RTV/programma's11 Sport - 21 Uitgaan18 PvdA-V alkenburg neemt afstand van partijgenoten in provinciehuis Kom nu snel naar Carpet-land want tot en met zaterdag a.s. krijgt u 10% korting op alle producten, dus ook alle merken, r r wanneer u voor tenminste f750,-* besteedt. Bel voor openingstijden en het dichtstbijzijnde filiaal (020) 355 59 44. lAG/ALPHEN ANP ht jen die gevangen zitten na de incidenten van vo- i" feek in Den Haag zijn in hongerstaking gegaan. u iren betrokken bij de bezetting van de residentie Ie Griekse ambassadeur. In totaal zitten tachtig uien vast, onder meer in de Alphense Geniepoort. w ns advocaat Veldman zijn de hongerstakers zeer r" itiveerd en gaan ze door zolang ze niet worden vrijgelaten. Na aanvankelijke ontkenningen bevestigde het Openbaar Ministerie gisteren dat 38 Koerden sinds enkele dagen hun maaltijden weigeren. Volgens het ministerie van justitie drinken de Koerden nog wel. Een woordvoerder zegt niet te weten waarom ze met de hongerstaking zijn begonnen. Advocate Trotman van het Haagse advocatenkan toor Wladimiroff en Spong dat enkele van de Koerden vertegenwoordigt, verklaart dat hun cliënten zich 'be lazerd' voelen. Volgens haar zijn de Koerden onder val se voorwendselen uit de ambtswoning van de ambas sadeur gelokt. „Verteld was dat ze alleen mee naar het politiebureau moesten om hun personalia achter te la ten. Daarna zouden ze in vrijheid worden gesteld." Het verhaal van de Koerden wordt ondersteund door de verklaringen van de onderhandelaars, aldus de ad vocaat. „Die stellen ook vast dat het de bedoeling was dat de Koerden op korte termijn zouden vrijkomen." Christa Schokkaert Jij en ik zijn twee schadu wen die elkaar de hand rei ken. i [TERDAM ANP ïtwas- en voedingsmiddelen- ïcern Unilever heeft over )B een winst geboekt van bij- '6,5 miljard gulden. Zonder jtondere baten en lasten is it een stijging van dertien pro nt. De omzet daalde twee pro nt. Bestuursvoorzitter M. Ta- ksblatt noemt dat een 'te- irstellende ontwikkeling". Hij orziet dat de economieën n Noord-Amerika en Europa inder snel groeien. Hij ver acht geen snel herstel van de arkten in Zuidoost-Azië en tijns-Amerika. •gina 9: Unilever goed voor mdeelhouders Mannelijke postbodes moeten bij warm weer een korte broek kunnen dragen. Die eis legt de AbvaKabo vandaag voor aan de Commissie Gelijke Behande ling. Het kledingpakket van PTT Post, dat tot het concern TPG behoort, bevat voor mannelijke postbodes geen korte bedrijfs- broek, terwijl hun vrouwelijke collega's wel over een broekrok beschikken. Dat is een vorm van ongelijke behandeling, concludeert de vakbond. Op warme dagen kan het li chamelijk zware beroep voor de postbode 'bijzonder onaange naam' zijn. Volgens de regels van PTT Post zijn vaste bestel lers verplicht bij het rondbren gen van de post bedrijfskleding "gj te dragen. Zij kunnen daarom geen bermuda uit hun eigen kledingkast trekken, aldus een woordvoerster van de AbvaKa bo. Bij het postbedrijf is de korte broek uit den boze omdat het concern deze niet representa tief acht, aldus een TPG-woord- voerster. Zij wijst er bovendien op dat de postbodes speciale zomerpantalons hebben, ver vaardigd 'van sterk en luchtig materiaal'. Bovendien is een korte broek niet te vergelijkèn met een broekrok, aldus TPG. Omdat de rokken van vrouwelijke postbo des op de fiets kunnen opwaai en, heeft het concern beslist dat ze daarom beter een broekrok kunnen dragen. 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: j iD Per maand Per kwartaal Qautomatisch (I. 96.90) Oacceptgiro (f. 97.90) Handtekening: --- i DE WERELD OM JE HEEN. OFBEL 071-51 28 030 Inkrimping gaat nog niet door De PvdA-afdeling in Valken burg neemt ondubbelzinnig af stand van het verkiezingspro gramma waarmee de PvdA de verkiezingen voor Provinciale Staten ingaat.De plaatselijke PvdA weigert elke vorm van medewerking aan de verkie zingscampagne en zal geen aanplakbiljetten of raamposters ophangen. Ook weigeren de Valkenburgse sociaaldemocra ten huis-aan-huis folders te verspreiden of zitting te nemen in het stembureau. Steen des aanstoots voor de Valkenburgse PvdA vormt de passage in het provinciale ver kiezingsprogramma die betrek king heeft op eventuele bouw plannen op het terrein van het marinevliegkamp. Daarin staat dat Valkerhout, zoals het gebied steevast wordt aangeduid, door middel van een grenswijziging een Leidse bouwlocatie moet worden. „Wij kunnen en willen dit verkiezingsprogramma niet on derschrijven", verklaarde frac tievoorzitter N. Smits gister avond tijdens de commissiever gadering voor inwonerszaken. „Om dit te onderstrepen, zien we af van welke medewerking dan ook aan de provinciale ver kiezingscampagne van de PvdA." Van een negatief stem advies heeft de lokale fractie af gezien. In het programma voor de Provinciale Statenverkiezing van de PvdA staat ook dat de provincie samenvoeging van gemeenten niet uitsluit, als zij niet in onderling overleg grens overschrijdende vraagstukken zoals volkshuisvesting kunnen oplossen. Daarmee zou ook het zelfstandig voortbestaan van Valkenburg onzeker zijn. van Landbouw, belast met de uitvoering van de wet, zal van een beperking van het mest overschot daarom weinig te rechtkomen, zegt hij vandaag in het vakblad Boerderij. Hij ver wacht dat duizenden varkens- boeren geheel of gedeeltelijk de dans zullen ontspringen bij de eerste 'kortingsronde' van 10 procent. Juridisch boekten de boeren vandaag een belangrijk succes met de uitspraak van de Haagse rechtbank. De boeren spanden eerder een procedure aan bij het Europees Hof van de Rech ten van de Mens over de var kenswet omdat de Nederlandse overheid hen onrechtmatig zou behandelen in de nieuwe wet. Omdat een uitspraak lang kan duren, eisten ze tevens in kort geding voor de Haagse recht bank dat de Varkenswet tot de Europese uitspraak wordt op geschort. De wet is dermate in grijpend, aldus de rechtbank, dat die eis terecht is. De uitspraak geldt alleen voor de boeren die lid zijn van de NW. Volgens de rechter heeft de andere organisatie van var kenshouders, LTO-Nederland, in perspublicaties aangegeven dat wat hen betreft de wet niet hoeft te worden opgeschort. Zij willen overigens wel een scha devergoeding. De tienduizenden Nederlandse toeristen die door de enorme sneeuwval nog vast zitten in Oostenrijk en Zwit serland krijgen het merendeel van de extra verblijfs- en reiskosten vergoed. Dat geldt ook voor de mensen die pas afgelopen weekeinde vertrokken toen bekend was dat er grote problemen zijn in Oostenrijk en Zwitserland. De Europeesche heeft besloten in ieder geval alle extra ver blijfskosten te vergoeden. Van de 750.000 Nederlanders die eLk jaar op wintersport gaan, is 25 tot 30 procent bij deze organi satie verzekerd. „Als mensen echt willen, kunnen ze ook met de helikopter weg. Die vlucht, waarmee ze naar het dichtstbij zijnde treinstation worden ge bracht, vergoeden we tot 250 gulden per persoon", zegt woordvoerder Van Tiel. Het te rugrijden van de auto bekijkt de verzekeraar per geval. Ook reis- verzekeraar Elvia vergoedt alle kosten, ook aan mensen die pas afgelopen weekeinde zijn ver trokken. „Zolang er geen nega tief reisadvies van de ANWB klaarligt, zien wij geen reden om niet gewoon alles te vergoe den. Het Verbond van Verzeke raars heeft zijn leden echter aangeraden om de extra kosten op de heenweg niet te vergoe den. „Er is sprake van voorzien baar risico. Mensen wisten wat hen te wachten stond, maar zijn toch vertrokken", zegt woordvoerder Uri. Vooralsnog lijkt niemand deze richtlijnen te volgen. Unigarant, de reisverzekeraar van de ANWB, was dat in eerste instantie wel van plan, maar besloot later alsnog om net als de meeste andere verzekeraars ook de heenreis te vergoeden. Nederlanders met een reisver zekering van de ANWB die op de heen- of terugreis proble men krijgen of die hun hotel niet kunnen verlaten, kunnen voor extra verblijfs- en vervoer kosten op een vergoeding van maximaal 1.000 gulden per po lis rekenen. Mensen die bij de ANWB een permanente reisver zekering hebben lopen, krijgen maximaal 1.200 gulden. Pagina 2: Commentaar Pagina 7: Situatie in Alpen kri tiek door nieuw pak sneeuw De aanhoudende noordwesterstorm van de laatste dagen heeft het strand veranderd in een vuilnisbelt. De harde wind zweepte de golven hoog op, waardoor veel scheepsaf- op de kust terechtkwam. Niet alleen langs de vloedlijn, maar ook hier bij de Katwijkse Uitwatering ligt het afval hoog opgestapeld. FOTO DICK HOGEWONING 'ier incidenten op Schiphol binnen zestien uur 4 innen zestien uur vier incidenten met fiegtuigen. Het was gisteren flink raak p Schiphol. Toch is er geen reden tot org, menen woordvoerders van lucht- aven en vliegmaatschappijen. Pas een uur was 22 februari oud toen piloot van een Boeing 747 proble- fi aen meldde. Het toestel taxiede rich- n ng startbaan toen de band van een (iel af liep. Het ging om een vrachttoe- itel van het Amerikaanse Atlas Air dat j: ras ingehuurd door El Al, aldus J. May s an de Raad voor de Luchtvaart. Atlas-woordvoerster V. Foster in New iork kan over opdrachtgever noch racht iets melden. Volgens bronnen 05 ip Schiphol had het toestel 101 ton racht aan boord, zeven ton minder dan het maximum. Het tweede incident gebeurde gister ochtend met een MD-11 van Martinair. Het zou 234 passagiers naar het Cari- bisch gebied brengen. Bij het afduwen van de pier raakte een vleugel een stil staande KLM-Boeing 737. De totale schade was aanzienlijk. Krap drie uur later was het alweer raak. De piloot van vlucht BA 146 van KLM UK uit Aberdeen meldde rook in de cockpit. De brandweer snelde te hulp, maar hoefde niet in actie te ko men. „Er is geen vuur geconstateerd en het toestel is netjes geland", aldus May. Transavia deed de vierde duit in het zakje met een Boeing 737 die 164 pas sagiers naar Tenerife zou vliegen. Bij de start hoorde de bemanning 'een tik te gen het neuswiel'. Klapband? Ook klap te het wiel langzamer in dan normaal. Om mensen op de grond te laten kijken of er ernstige schade was, vloog het toestel tweemaal over de verkeerstoren, waarna het veilig landde. Technici con stateerden 'een hydraulisch probleem'. De passagiers zijn met een ander Transavia-vliegtuig en een Martinair- toestel alsnog naar Tenerife gebracht. Vier incidenten binnen een dag, is dat niet wat veel? H. van Loenen zucht. Hij is voorzitter van de dorpsvereniging van Haarlemmerliede, vlak bij Schip hol. „Als je ziet wat er gebeurt en wat de plannen zijn, dan denk ik dat we in een zeer bedreigd gebied wonen." Voorman B. Baksteen van het Plat form voor de Nederlandse Luchtvaart meent dat dat wel meevalt. „Wereld wijd vallen er door de luchtvaart 1.200 doden per jaar. In het verkeer 1.200 per dag." Hij onderstreept dat het ging om zeer uiteenlopende incidenten. „We reldwijd worden per kwartaal een paar honderd incidenten geteld. Maar er kunnen redelijke wat kleine dingen misgaan, voordat het echt misgaat." „Ik doe er niet laconiek over, maar we moeten er ook geen al te groot ver haal van maken", vindt Transavia-top- man J. Legro. KLM-zegsman Baas ziet het ook zo: „De aanrijding tussen de toestellen van KLM en Martinair was geen risicovol incident". In het licht van de Bijlmerramp-enquête begrijpt woordvoerder U. Buys van Martinair best dat 'alle ogen zijn gericht op de luchtvaart'. Of vier incidenten op één dag veel is? Buys: „Nou nee; 350 dagen per jaar gebeurt er niets". De inkrimping van de Neder landse varkensstapel kan voor lopig niet doorgaan. Vanmor gen heeft de Haagse rechtbank bepaald dat de wet Herstructu rering Varkenshouderij moet worden opgeschort totdat de boeren een schadevergoeding krijgen voor het feit dat ze min der varkens mogen fokken of totdat duidelijk is dat de wet niet in strijd is met het Europe se Mensenrechtenverdrag. De Nederlandse Vakbond van Var kenshouders (NW) had de rechtbank in kort geding om de opschorting gevraagd. Na jaren van politiek touw trekken en ondanks zeer felle protesten van de varkenshou ders besloot de politiek vorig jaar om de Nederlandse var kensstapel op termijn met 20 procent in te krimpen om het mestoverschot en daarmee de verzuring te beperken. Volgens de boeren gaan daardoor ech ter vooral kleinere bedrijven failliet. In de wet is mede daar om een ruime overgangsrege ling met de nodige uitzonde ringsbepalingen opgenomen. Volgens topambtenaar Kalden

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1