Soapacteur en musicalster in prille liefde Publiek kent zijn eigen Edison toe f lufs hoezen: mooie dame bij mooie muziek Cultuur Kunst Knap uitgevoerde psycho-analyse 'Fotograaf New York' overleden haucers Works niet verkocht Het paradepaardje van het Leidse antiquariaat Aioloz, wi negentiende-eeuwse in varkensleer gebonden luxe editie van offrey Chaucers werken, heeft nog geen nieuwe eigenaar ge- [iden. Aioloz-eigenaar Piet van Winden, die afgelopen zater- t. gop Nederlands grootste antiquarenbeurs in de Rai in Am- jti rdam stond, weet wel te vertellen dat er zich heel wat gega- :e jden hebben aangediend voor het typografische wonder. ee, ik kan niet zeggen wie. Maar het is niet onwaarschijnlijk (hij eerstdaags alsnog wordt verkocht. Je moet natuurlijk wel g denken dat 175.000 gulden niet niets is." Met boeken van Ne- rlandse auteurs had hij meer succes. Van Winden verkocht nc jliofïele edities van werken van onder anderen Gerard Reve, igo Claus, Maarten Biesheuvel en een zeer zeldzame Coupe- s, 'Van oude menschen, de dingen, die voorbij gaan' met een ad stoffen omslag. urkse muzikanten mogen niet weg den* De concerten die de Turkse muziekgroep Besiktas deze «k zou geven in Nederland, gaan niet door. Drie leden krij- n geen toestemming het land te verlaten. Volgens impresari- [Paradox in Leiden zijn de drie werkzaam bij het Turkse mi- sterie van Cultuur en mogen ze vanwege „het verhoogde vei lt ifieidsrisico in West-Europa" niet weg. Dit zou alleen gelden ior mensen in dienst bij de Turkse overheid, omdat de overige er leden van Besiktas het land wel mogen verlaten. Een Dordvoerder van het impresariaat wacht nog op een verkla- i": ïgvan het Turkse ministerie van Cultuur. oneelschrijfster Sarah Kane dood hden Sarah Kane, een van de meest controversiële toneel- hrijfsters in Groot-Brittannië, is dood in haar flat aangetrof- n. Kane, die 27 jaar is geworden, heeft slechts vier toneelstuk- in geschreven, maar die kregen veel aandacht door de on- irmhartige manier waarop zij met seks en geweld omging, jlgens de Britse krant The Independent heeft zij waarschijnlijk s lónoord gepleegd. Zij is zaterdag dood aangetroffen, maar *i iar overlijden is nu pas bekend geworden. Kane maakte op 23- ii nge leeftijd haar debuut met het stuk Blasted, waarin kanni- 1 den en verkrachters de hoofdrol spelen. Haar drie andere wer- in, die haar tegenstanders in hun gelijk bevestigden, waren haedra's Love, Cleansed en Crave. Vooral de boulevardbladen jalden fel naar haar uit, waardoor ze al snel de naam kreeg in enfant terrible van de Britse toneelwereld. tuim 40 werken van Grieg ontdekt ünster In een kluis van het Noorse Grieg Genootschap zijn ïlangs ruim 40 tot dusver onbekende composities van de ne- j(| intiende-eeuwse Noorse componist Edvard Grieg gevonden. rii at hebben onderzoekers van de Wilhelms Universiteit gisteren d: skendgemaakt. De vondst werd gedaan door de musicoloog lachim Dorftnüller, voorzitter van het Duitse Grieg Genoot- iiap. De stukken, die zijn gecomponeerd toen Grieg van 1858 it 1862 aan het conservatorium van Leipzig studeerde, geven ,j, en ander beeld van de jongere Grieg. De werken zijn meer ba ss ikdan romantisch, zeiden de onderzoekers. Enkele van de ;'e umposities zullen in maart in Leipzig voor het eerst worden ra pgevoerd. De stukken zullen worden opgenomen in een bun- d als aanvulling van het 20 delen tellende verzamelde werk dat 11993 werd uitgegeven ter herdenking van de geboorte van neg 150 jaar eerder. Rick Engelkes en Vera Mann steken 'Twee op de Wipin nieuw jasje Een uitgebluste liefde, een onmogelijke liefde en nu een beginnende liefde. In zijn drieluik over liefde en harts tocht keert Rick Engelkes letterlijk terug naar het eerste afspraakje. In dit geval een afspraakje met musical-ster Vera Mann. „In de vorige twee stukken speelde ik met dames die ik al kende van 'Goede Tijden Slechte Tijden'. Ik wilde nu absoluut iets anders", zegt acteur en produ cent Engelkes. Het stuk heet 'Twee op de wip' en toert tot eind mei door het land. Begin maart staan Mann en Engelkes in Leiden. AMSTERDAM MARTIN HERMENS Rick Engelkes zag Vera Mann jarenlang geleden eens in 'Les misérables', een musical die niet zoveel indruk op hem maakte. Vera Mann wilde Rick Engelkes in 'De minnaar' zien, maar kwam daar niet toe om dat ze het zelf avond aan avond op de planken stond. Nu spelen ze samen in 'Twee op de wip' van de Amerikaanse auteur William Gibson. Dankzij Hugo Metsers. Hij wist dat Vera graag toneel wilde spelen. „Het is raar hoe dingen soms lopen", zegt de Vlaamse musi calvedette. „Na 'Joe' had ik mu sical even gehad. In die extreem zware voorstelling ben ik tot het uiterste gegaan. Ik had geen zin om weer te gaan zingen; ik wil de me concentreren op spelen in een kleine productie. En op dat moment vroeg Hans Kemna of ik zin had om te spelen in een kleine toneelproductie." „Ik heb eerst het script gele zen en dacht: moet ik dit gaan spelen? Toen ik hoorde dat Co ot van Doesburgh het zou be werken, was ik snel verkocht", zegt Mann. Rick Engelkes vult haar aan: „De eerste keer dacht ik ook: dit kan niet meer, het stuk is te oubollig. Toen ben ik het nog eens met andere ogen gaan lezen. De thematiek is heel toepasselijk voor deze tijd, maar moest wel vertaald wor den naar de jaren negentig." 'Twee op de wip' vertelt het verhaal van twee dertigers die een relatie proberen op te bou wen ondanks eerdere teleur stellingen op dat gebied. „Een redelijk herkenbaar stuk", vindt Engelkes. „Mijn personage moet kiezen tussen twee vrou wen. In het verleden heb ik ook in een soortgelijke situatie geze ten. Dat heeft een aantal jaren geduurd, maar dat ligt gelukkig weer achter me." Het is een humoristische voorstelling met dramatische kanten. „Ik speel een danseres die geen werk meer heeft", legt Vera Mann uit. „Dus haar carri ère staat haar niet meer in de weg om aan de man te komen. Ze is een nerveus en hysterisch type met een maagzweer. Ze wordt ziek en Michiel, de nieu we vriend, voelt zich verant woordelijk voor haar. In de re latie met mij voelt Michiel hoe slecht hij omgaat met zijn eigen vrouw. En ik ben bang dat hij weggaat zodra ik beter ben." Er valt een korte stilte.Als je iets vervelends doormaakt in je relatie, kom je er altijd beter uit", aldus Rick Engelkes. „Ei genlijk is de thematiek van dit toneelstuk heel gewoon. Tege lijkertijd is het ook comedy. Een tragische comedy met veel hef tige dingen erin. Je merkt dat het publiek lacht en dat het dan een lach van herkenning is." „Elke scène is tweedelig. Het begint leuk, daarna wordt het drama. Dat maakt het zo lastig om 'Twee op de wip' te spelen. Het publiek gaat lachen en ver volgens moet je het de mond snoeren en het naar je toe trek ken." Vera Mann vult hem aan: „Wij moeten er voor zorgen dat we niet meegaan in die hilari teit. We mogen niet te licht gaan spelen. Het succes van het Vera Mann en RickEngelkes in 'Twee op de wip', ontluikende liefde. foto cpd/edith paol stuk hangt af van hoe wij twee- en de spanning vasthouden." „Iedereen herkent wel iets in 'Twee op de wip', vervolgt En gelkes even later. „Ik vind het een mooi liefdesverhaal over twee mensen die proberen sa men iets op te bouwen. Naast alle humor en drama is het vooral ook ontroerend. Voor ons is het zwaar om te spelen. We staan twee uur lang continu op het toneel. Speel je met meer mensen, dan kun je af en toe gas terug nemen. Dat kan nu dus niet." Vera Mann grijpt het spelen van toneelstukken aan om haar eigen acteertalent verder te ont wikkelen. „Mijn grote frustratie is dat er in België en Nederland slecht geacteerd wordt in musi cals. Het publiek is blijkbaar snel tevreden met het niveau van acteren in musicals. Ik wil me daar niet bij neer leggen. Ik zou graag een keer willen wer ken met Dirk Tanghe. Als ik zie hoe hij het beste in acteurs naar boven haalt, denk ik dat hij ook bij mij het onderste uit de kan kan halen." „Niet dat ik verwacht dat To neelgroep Amsterdam mij voor een rol vraagt na het zien van deze voorstelling", roept Vera Mann meteen. „Kijk, het hangt er van af wat voor kansen je krijgt. In dat opzicht is deze voorstelling belangrijk voor mij. Als ik het goed doe, zullen pro ducenten mij misschien eerder vragen voor andere stukken. Ik ben nu 35 en blijkbaar al te oud voor een heleboel musical-rol len. Op het gebied van toneel liggen meer mogelijkheden." Voor Rick Engelkes betekent de rol in 'Twee op de wip' weer een stapje verder weg van het personage dokter Simon waar mee hij in 'Goede Tijden Slech te Tijden' bekendheid verwierf. „Die rol zal altijd wel aan mij blijven kleven. Daar zit ik niet mcc; ik heb cr veel aan te dan ken. Maar het beeld van dokter Simon vervaagt een beetje door al die andere dingen die ik doe." Vera, met overtuiging: „Dit is het leukste stuk van het sei zoen. Dus moet iedereen ko men kijken. Je ziet een soap ster en een musical-ster samen in één productie. Dat is toch geweldig. Al voel ik me verre van een ster. Zolang ik zelf de afwas nog moet doen, ben ik geen ster." Voorstelling: 'Twee op de wip' van William Gibson. Ver taling: Coot van Doesburgh. Regie: Dick Hauser. Tournee door het land tot en met 30/5. Leidse Schouwburg: 4 maart; Ware nar, Wassenaar: 6 maart TONEEL RECENSIE BERTJANSMA Toneelgroep De Appel met 'Na de repeti tie' van Ingmar Bergman. Vertaling: Karst Woudstra. Regie: Aram Adriaanse. To neelbeeld: Guus van Geffen. Met Marjon Brandsma, Carline Brouwer en Eric Schneider Gezien: 21/2 Den Haag (Ap peltheater, Studio I). Daar nog te zien t/m Wanneer een theaterman als Ingmar Bergman zich als schrij ver aan de achterkant van het toneel opstelt om daar een re gisseur, een jonge en een oude re actrice te observeren, moet er wel iets fascinerends uit ko men. Bergman heeft een leven lang met en tussen acteurs ge werkt, kent zijn vak, zijn pap penheimers en zichzelf. Zijn 'Na de repetitie' is dan ook vooral een knappe psycho-ana- lytische studie, dat overigens nooit geschreven is als theater. Het ontstond vanuit een fictie ve briefwisseling tussen een ou dere regisseur en een jonge ac trice en groeide uit tot een sce nario voor de televisie. Berg man verfilmde het zelf (1984): 'Een stukje gecinematografeer- de televisie over theater' noem de hij het. Bij De Appel is het nu met veel nuances door regisseur Aram Adriaanse uitgediept in bijna honderd minuten vaak zeer knap spel. De twee actrices zullen om beurten met de re gisseur Henrik Vogler (Eric Schneider) geconfroneerd wor den. Eerst de jonge Anna (Carli ne Brouwer) die na de repetitie van 'Droomspel' bij de regis seur binnenkomt. Zogenaamd om een vergeten armband te halen. Maar ze zoekt meer. Ze zoekt zekerheid, wil behagen, doordringen tot de man die de touwtjes in handen heeft, door dringen in zichzelf en haar rela tie tot haar moeder. Die moe der Rakel (Marjon Brandsma) is overleden aan een alcoholver giftiging. Ze was een beroemd actrice en had een verhouding met Vogler. In een herinnering (in dit ge val komt ze uit het publiek) ver schijnt ze. Ze is eind veertig, ongeneeslijk ziek en heeft van haar vroegere minnaar nog een rolletje van twee regels gekre gen. Ze valt hem aan, wil hem terug, wil haar oude zelf terug en zal uiteindelijk weer plaats maken voor haar dochter. In een bijna cyclisch slot laten Vogler en de jonge Anna in een gespeelde toekomstblik zien hoe hun levens, hun verhou ding acteur-regisseur, minnaar minnares zich zouden kunnen afspelen. Pijn en liefde samen, die twee elementen zitten volop in de voorstelling. Eric Schneider is prachtig als de regisseur, ergens tussen een theatergod en een charlatan. Marjon Brandsma brengt een dofgeworden tragiek mee, doorbroken door uitbar stingen van levensdrang. Caro line Brouwer is het onschuldige jonge actricetje dat óók in dat grote spel mee wil en al haar of fer gebracht heeft. Het is intiem theater, je zou af en toe willen dat er een ca mera op die gezichten stond om ze dichterbij te krijgen. Het is schrijnend, raakt bijna aan tragiek. Wat ontbreekt is net dat stukje onvermijdelijkheid in de manier waarop deze levens ver kleefd zijn. Zeker wat het eroti sche aspect van hun verhou dingen betfeft. 'Na de repetitie' heeft net iets teveel van een snijtafel. Met zeer knap uitge voerd chirurgijnswerk. NEW YORK DPA/ANP De beroemde Amerikaanse fo tograaf Andreas Feininger is, naar nu bekend is geworden, eind vorige week overleden in zijn woonplaats New York. Fei ninger werd 92 jaar. Feininger, die in Parijs werd geboren als zoon van de schilder Lyonel Feininger, groeide in Duitsland op. Na zijn opleiding tot archi tect in het Bauhaus in Weimar beschouwde hij architectuurfo tografie als bijvak. Na 1936, toen hij sinds drie jaar in Zwe den woonde, concentreerde hij zich helemaal op de fotografie. In 1939 emigreerde hij naar de Verenigde Staten. Daar werkte hij van 1943 tot 1962 voor het Amerikaanse tijd schrift Life. In de jaren veertig maakte hij in New York zijn be roemdste opnamen, die hem de bijnaam 'meester van het licht' bezorgden. Met de telelens maakte hij vele opnamen van flatgebouwen, de skyline en de mensen op straat. Life bracht foto's als 'Brooklyn Bridge in de mist', 'Zondag op Coney island beach' en op 5th Avenue' over twee pagina's. Niet meer louter zaak vakjury AMSTERDAM HANS VISSER Voor het eerst is het toewij zen van de jaarlijkse Edisons, de onderscheidingen voor de beste cd's van het afgelopen jaar, niet louter de zaak van een vakjury. Ook het publiek mag zijn voorkeur laten blij ken. Iets wat in de boekhan del intussen al lang gebrui kelijk is. In het kader van de naderende Edisonuitreiking, volgende maand, is een cd verschenen met daarop achttien fragmenten uit ge nomineerde opnamen. Bo vendien zit daar een setje bonnen bij waarmee de ge nomineerde cd's met 20 pro cent korting kunnen worden gekocht. Wat de publieks-Edison betreft zijn typische 'pu blieks'- cd's genomineerd, waaronder de prachtige nieuwe opname van Pieter Wispelwey in de cellosuites van Bach, vastgelegd in het kerkje van Valkkoog. Zijn collega Yo-Yo Ma is genomi neerd met 'The protecting veil' van Tavener. Terecht hoort ook de opname van Thomas Quasthoff in Schu berts 'Winterreise' daarbij. En over Schubert gesproken: zijn impromptu's onder de handen van Maria Joo Pires dingen ook mee. Populair was het afgelopen jaar na tuurlijk eveneens die andere pianist, Wibi Soerjadi. Hij staat kandidaat met zijn Chopin-cd. Er is ook opvallend veel tango genomineerd met cd's van violist Gidon Kremer en de tenor Jos Cura. En het zal niemand verbazen dat ook Cecilia Bartoli van de partij is met haar bejubelde concert registratie. Trouwens, haar opname met Chailly van Rossini's 'II Turco in Italia' is genomineerd voor een ge wone Edison in de categorie opera. In de andere catego rieën zijn er nominaties voor Ivo Pogorelich, Andreas Scholl, The Beau Hunks en historische opnamen van Van Beinum en Lotte Lenya. ïziekliefhebbers in de jaren iïg konden niet om Ann kford heen. Op sfeervolle jze poseerde zij voor 52 pla- ïhoezen, waarmee Philips V1 n nieuw publiek trachtte te li nnen. Sommigen waren ge lokt door de foto's van Paul if. Werd de muziek 'veruiter- t'? De 52 hoezen zijn nu be- renswaardige verzamelobjec- <s l In het Groninger Museum irden ze ter gelegenheid van ui Hufs 75ste verjaardag tot april tentoongesteld. En ne arachtig, in verkleinde vorm iaa op vier cd-boekjes voor een verschenen uitgave in de Êps-serie Dutch Masters - nl in ze er nog steeds mooi uit. langspeelplaat ligt langza- erhand ver genoeg achter ons u nostalgie te kunnen losma- n. En dat geldt zeker voor de hoes. Die had een allure iaraan het bij het cd-boekje itbreekt. Het valt blijkbaar et mee om daarmee op een 16 ipervlak van twaalf bij twaalf ntimeter te wedijveren. Een ooie hoes ontwerpen in de ffo gintijd van de langspeelplaat, 4 i jaren vijftig, was een kunst. iaraan kwamen (soms) men- a met ideeën te pas. Het was 15 en nog niet normaal, dat ie- re artiest zichzelf wilde laten beelden op de verpakking van in product. u- De eerste lp's, begin jaren jftig, waren gestoken in fanta- eloze, grauwe hoezen. Ze wa- a niet veel fraaier dan de om- ilsels van bruin pakpapier, eom de meeste 78-toerenpla- n zaten. Maar onder invloed in de Amerikaanse platenin- ïstrie in de categorieën jazz i populaire muziek groeide 3' >k in West-Europa al snel de ïhoefte aan mooie en ook ste ge hoezen, die het product M in aureool van luxe en duur- tamheid gaven. Platenmaatschappijen pakten en alles wat ze konden krijgen imooi vonden. Als het maar sprekende kleuren was. Hele ties symfonieën en pianocon- irten werden van onderling avisselbare landschapsfoto's rorzien. Intussen groeide toch ok hier en daar weer de be- oefte iets artistieks met de I oezen te gaan doen. Bekende itografen als Ed van der Els- in, Nico Jesse en Cas örthuys werden ingeschakeld, oen kwam rond 1955 Paul Huf 'beeld. Philips opperde het plan met in serie lp's te komen, die er pvallend dienden uit te zien. J,® 'e maatschappij wilde dat de «lezen een nieuw, jong publiek ouden aanspreken. Ook de rijs van die platen was daarop igestemd: f 16,50. In die tijd ostten 30 cm lp's gewoonlijk Een foto voor een lp-hoes uit de spraakmakende Philips Favourites Serie. De spectaculaire foto's die Paul Huf van het Engelse fotomodel Ann Pickford maakte, brachten de klassieke muziek in rep en roer. foto cpd tussen de f 20,00 en f 30,00. De serie kreeg de titel 'Classical Fa vourites', maar werd ook be kend als 'SL-serie', in verband met de letters die aan de cijfer codes van de betreffende platen voorafgingen. Het waren be paald geen winkeldochters, die Philips in deze serie wilde stop pen. Maar het succes moest van de hoezen komen. De platenmakers vervoegden zich bij Paul Huf. Die kwam op het idee het Britse model Ann Pickford in te schakelen. Hij liet een foto van haar zien met het oog op een lp met het Viool concert van Brahms. Dat was wat ze bij Philips wilden. Huf kreeg het verzoek voor de hele serie de hoesfoto's te maken. Die reeks zou oorspronkelijk uit twaalf stuks bestaan. Maar het succes was zo groot, dat dat aantal meer dan verviervoudigd werd. Ann Pickford werd door Huf in de meest uiteenlopende uit monsteringen en omgevingen op de gevoelige plaat vastge legd, meestal zodanig dat daar mee iets van de sfeer van de muziek werd weergegeven. Ann met blote buik in een harem achtige omgeving voor 'Sheher- azade' van Rimski-Korsakov, Ann omringd door bloemen voor Schumanns 'Lente-symfo nie', Ann loerend in een kom met een goudvis voor Debus sy's 'Poissons d'or', Ann met gesloten ogen leunend op een klassieke zuil voor Brahms' Eer ste symfonie. Het was een enorm succes. Maar er kwam ook protest. Leo Boudewijns, die toen tot het Philips-team behoorde dat de vormgeving begeleidde, kreeg boze brieven op zijn bureau. Of er geen punt kon worden gezet achter dergelijke 'smakeloze Amerikanismen'. En er waren winkeliers, die de serie niet wensten te verkopen en die het reclamemateriaal geïrriteerd te rugstuurden. „Voornamelijk in de provincie en met name langs het IJsselmeer", zegt Boude wijns. Ook de media bemoei den zich er mee. Een bloemle zing uit dagbladen en tijdschrif ten bevat omschrijvingen als 'banale prenten', 'toppunten van dilettantisme' en 'veruiter lijking van de muziek'. Tegenwoordig wordt gevoch ten om die hoezen met Ann Pickford. Op ruilmarkten pro beren verzamelaars koortsach tig hun collectie uit te breiden. Tot de weinigen die ze allemaal hebben behoort Leo Boude wijns. Hij is er zeer verknocht aan, vindt ze 'zo geniaal vorm gegeven, dat kunst en verkoop beide volledig aan hun trekken zijn gekomen'. Zijn meeste exemplaren zijn nog zo gaaf, dat het Groninger Museum graag op zijn aanbod inging om ze te exposeren. Expositie 'Hufs Favourites' in het Groninger Museum t/m 13 april.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19