Uitbreiding winkelgebied Projectgroep zoekt contact met hangjongeren Benthuizen Eind volgend jaar 45 windmolens in Leidse regio ewoners Hoogeveenseweg vinden Bentwoud nutteloos Rijn Veenstreek rchitect pleit voor speelse tstelling van windmolens Handtekeningenactie tegen pedofiele buurman Verdachten noemen aanranding 'dolletje' rijdt rechtdoor bij viaduct A4 ade Een 42-jarige Belg is gistermiddag met zijn auto in ngrail gereden bij het viaduct over de A4. Samen met zijn reed hij over de provinciale weg van Hoogmade richting dorp. Toen hij het viaduct naderde, zag hij te laat dat de iar een bocht maakt. De man reed rechtdoor en belandde angrail. Zijn vrouw, die geen autogordel droeg, kwam sar hoofd tegen de voorruit. Zij is met een ambulance et Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp gebracht. uw tackelt winkeldief aan den rijn Een winkelende vrouw in De Aarhof in Al- chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 aan den Rijn heeft gisteren twee verkoopsters van een ju- i, swinkel geholpen een winkeldief te pakken. De vrouw zag r [elenverkoopsters de man achtervolgen en stak haar been iman kwam ten val en de verkoopsters sprongen boven- n. Ze wisten hem de buit ter waarde van 2750 gulden af- Jte maken. De dief ontkwam. De verkoopsters betrapten 0 oen hij met een ijzerdraadje een gouden collier en een ruit de etalage haald. Hij was toen nog vergezeld van een vrouw. Hun signalement is bekend bij de politie. urmatiemarkt over Alzheimer h woude-dqrpDe Alzheimer Vereniging Zuid-Holland l houdt donderdag 4 maart een activiteiten- en informa- rkt voor de verzorgers van mensen die lijden aan de ziekte zheimer of aanverwante aandoeningen. In het Dorpshuis j :erswoude-Dorp worden materialen getoond die speciaal a itwikkeld om dementerende mensen bezig te houden. te werken met bijvoorbeeld spellen, puzzels, video's of fo- innen familie en verzorgers beter aansluiting vinden bij levingswereld van de dementerende waar zij voor zorgen. de Alzheimer Vereniging zijn de provinciale en lokale bi- ieek en een plaatselijke boekhandel aanwezig. De informa- irkt in het Dorpshuis aan de Pieter de Hooghstraat duurt tee tot vier uur. Rijnwoude trekt twee jaar uit voor preventief jeugdbeleid constantun hoffscholte 'Om vier uur komen ze van school en slaat de verveling toe. Dan gaan ze hangen.' 'Ze hebben geen zin om hier binnen te ko men.' 'Misschien moeten we plekken aanwijzen waar ze beter met elkaar kunnen samenscholen.' 'Ze' waren op de eerste informatieavond over het project preventief jeugdbeleid gisteravond in Rijnwoude weer het hoofdonderwerp van ge sprek: de hangjongeren. Tijdens de bijeenkomst in dorpshuis De Tas in Benthuizen ging het voor al over de overlast van rondhangende jongeren op straat. Doel van het twee jaar durende project is het tegengaan van kleine criminaliteit en vandalis me. Rijnwoude kampt met een stijgende overlast op dit gebied. De gemeente heeft de jongeren werkstichting Bovos ingeschakeld voor het ont wikkelen van preventieve maatregelen. De ko mende weken houdt Bovos ook bijeenkomsten in Koudekerk, Hazerswoude-Rijndijk en Hazers- woude-Dorp. In Benthuizen benadrukte projectleider Ingrid Gouwens van Bovos het belang van contact met de jeugd die soms voor overlast zorgt. ,,In sa menspraak met de jeugd willen we tot activitei ten komen. Zo vergroot je de binding en krijg je kanalen om ook de wensen van de jongeren te horen. Door op straat contacten te leggen willen we zorgen dat de criminaliteit de komende jaren niet toeneemt." Volgens Gouwens is het zaak de hangjeugd naar bestaande plekken en organisaties te leiden, waar zij wel hun ei kwijt kunnen maar minder overlast veroorzaken. Precies op dat punt wringt de schoen, zo bleek gisteren. „Ik ben het er ook niet mee eens dat jongeren op straat lopen, maar hier komen ze niet. Ze hebben er geen zin in, voelen zich dan toch sneller gecontroleerd. En je kunt mensen niet dwingen om ergens binnen te komen", aldus een bestuurslid van jongerencen trum BOC, waar regelmatig activiteiten voor jon geren zijn. Gouwens drong aan op samenwerking tussen betrokken organisaties als het BOC, het kerkelijk jongerenwerk, de sportverenigingen en het on derwijs. „Gezamenlijk projecten bedenken en uitvoeren", adviseerde Gouwens. Wat dat in houdt is nog onduidelijk. Volgens de projectlei der gaat het in elk geval niet alleen om hang jeugd. „Dat is één van de punten, maar het ge heel moet breder zijn." Het project 'activiteiten preventief jeugdbeleid' staat onder regie van een stuurgroep, waarin naast Bovos ook wethouder Van der Lecq, amb tenaren en de politie zitting hebben. Daarnaast komt er een projectgroep met vertegenwoordi gers van organisaties uit alle kernen in Rijnwou de. Deze projectgroep moet in september een plan van aanpak voorleggen, met aanbevelingen over preventief jeugdbeleid. De volgende informatieavond over het project is donderdag 25 februari in Koudekerk in vrije tijdscentrum De Ridderhof en begint om 20.00 uur. Stuurgroep plant turbines langs wegen leiden/regio K arré of drie verspringen- en ten oosten van de He- !g. Dat zijn de twee mo- jj i voor windmolens die e este uit de verf komen in jbjVierambacht, meent de chapsarchitect van bu- Haskoning. Deze vor- legde hij de commissie elijke ordening van Ja- yj voude gisteravond meest vernieuwend j en de polder eer aan. het voorgestelde vier- staan 16 molens rond- i(j ie kruising van de Heren- n de Kruisweg. In de drie ringende lijnen kunnen 2 taal 15 turbines worden e iatst. De overige drie mo- zijn in de ogen van de e| lect minder. Een rij aan e szijden van de Herenweg n ai. Daarbij is het ook al ie ilan om bij rijksweg 11 en ei I de weg te volgen. De ar- vindt dat in Ja- woude de polder centraal staan. CDA-er J. Grovenstein rela tiveerde de presentatie door de architect erop te wijzen, dat dit Jacobswoudes eerste windmolens worden. „U heeft er misschien al duizend ge zien en denkt na al die rijen, laten we eens een vierkantje doen. Wij niet, dit zijn onze eerste molens en dat vinden wij al heel wat." Om toch een beeld te krijgen van de polder met windmolens stelde Gro venstein voor montagefoto's te laten maken. In de Jacobswoudse polder, menen de commissieleden, moeten windmolens komen met drie wieken. Dat geeft een rustiger beeld dan twee wie ken. Daarbij moeten de turbi nes meer dan dertig meter hoog worden. Lagere wind molens leveren te weinig energie op. De commissieleden namen gisteravond nog geen stand punt in over de windmolens. Voor zij dat doen bespreken zij de presentatie binnenkort eerst nog met hun fractiege noten. Nog voor eind volgend jaar moeten er 45 nieuwe windmo lens worden gebouwd in de ge meenten Zoeterwoude, Rijn woude en Jacobswoude. De molens zijn gepland langs de A4 in Zoeterwoude, de Nil tus sen de Burgemeester Smeets- weg in Zoeterwoude en de rondweg Alphen en in de pol der Vierambacht direct ten noorden van Alphen. Een stuurgroep van de regioge meenten, de provincie en ener giebedrijf EWR is van mening, dat op deze plekken de molens het snelst kunnen verrijzen. Op de langere termijn heeft de stuurgroep nog acht andere plaatsen op het oog waar wind molens kunnen komen. Dat zijn onder meer plaatsen langs de rijksweg A44 bij Rijnsburg en Sassenheim, in de Korteraar- sche Hoek in Ter Aar en in de droogmakerij tussen Hazers- woude-Dorp en Boskoop. De EWR heeft, net als alle an dere Nederlandse energiebe drijven, de opdracht uiterlijk in het jaar 2000 drie procent van haar energie van duurzame bronnen te betrekken. Tien jaar later moet dat zelfs tien procent zijn. Als de eerste 45 molens volgend jaar worden gebouwd haalt het energiebedrijf net op tijd dat streefniveau. Worden alle nu als goed aangemerkte plaatsen benut, dan komt het EWR aardig in de buurt van de tien procent. „Maar we streven uiteindelijk naar een hoger per centage duurzaam opgewekte elektriciteit", aldus EWR-direc- teur J. van Leeuwen. Wie de molens gaat exploite ren is voor de EWR op dit mo ment niet zo belangrijk. Van Leeuwen: „Het maakt niet uit of wij de molens bouwen of ande ren, zo lang wij de energie maar kunnen afnemen. Wel willen wij ons ervoor inzetten dat er op kansrijke plaatsen molens komen." Voor Jacobswoude en Zoeter woude sluit de stuurgroep aan bij bestaande initiatieven. In Ja cobswoude heeft een aantal agrariërs zich inmiddels ver enigd met de bedoeling samen een windmolenpark te exploite ren. Hier zouden twintig mo lens moeten komen. In Zoeter woude kreeg een kweker vorig jaar van de gemeente toestem ming voor de bouw van twee molens. Dat aantal breidt de stuurgroep nu uit naar vijf. Wethouder H. van der Kooi liet gisteren weten positief te staan tegenover dit idee. Ook de Rijnwoudse wethou der F. Uljee is in principe be reid om mee te werken. In een besloten vergadering heeft Ulj ee inmiddels de meningen van de politiek gepeild. „En dat gaf me niet het idee dat we ermee moeten stoppen." In zijn ge meente is in eerste instantie plaats voor een lange rij molens Hoogvliet positief over verhuizing Projectontwikkelaar T. Bavelaar wil het winkelgebied aan de Da Costasingel in Hazerswoude-Rijndijk flink uitbrei den. De directeur van Sastin BV uit Leiderdorp over weegt drieduizend vierkante meter winkeloppervlakte te bouwe op het voormalige NCK-terrein en de metaalwa- renfabriek aan de Willem Kloosstraat. Jacobswoude is gecharmeerd van windmolens met drie wieken, zoals die in Noord-Holland langs het Spaame staan. foto united photos de boer die om de 240 meter ten zuiden de grondeigenaren is inmiddels van de rijksweg 11 komen. Met contact opgenomen. nieuwe generatie hoeven we niet meer warm te maken wtijn hoffscholte ra ad het gewoon erg jam- 01fe boert met hart en nie- dat wordt je dan zo af- 1 aen." Mevrouw Van Velde 111 fan het Bentwoud. De be iter van de Hoogeveense- ni i Benthuizen ziet de boer- aI an haar familie in de toe- verdwijnen voor een 10 'recreatiebos. ook al is het werk op de v erij geen 'vette bek', op ntwoud zit mevrouw Van echt niet te wachten. bedrijf zat al voor de oor- to de familie, maar de nieu- neratie hoeven we nu niet ^ivarm te maken." :ies langs de kern van iuizen ligt de grens van ekomstige Bentwoud, een od hectare groot gebied aprovincie als loofbos wil to !ten. Agrariërs aan de ant van de Hoogeveens- w fallen nog net binnen dit Zij worden sinds vorige benaderd met de vraag of reid zijn hun grond te ver verkoop gebeurt op vrij- e basis. „Nee, veel ver ren heb ik daar niet in", lm Velde. „Je kan het mis- i nog lang vasthouden, straks moet er toch wat gebeuren. Daarom probe- flj de tweede tak van het |f uit te breiden, de handel rkheft rucks." zelfde ontwikkeling vol- zich bij het iets verderop en overslagbedrijf Delta zegt woordvoerder Henk iper. „De gebouwen kun- waarschijnlijk blijven zodat het bedrijf wel kan gaan. De akkerbouw je straks kwijt, maar ik niet dat het nodig is om biaal te verhuizen. Het is de £ling dat we de accenten Ts leggen." Begrip voor de fg van het Bentwoud heeft pper niet. „Ik zit er niet om ?ringen, nee. Polders zijn ook mooi?" utteloos", noemt W. Bos Boer Van der Eijk: „De Flevopolder is een alternatief, al ga je er sociaal gezien dan natuurlijk op achteruit. Mijn familie zit hier al drie generaties, dat de aanleg van het Bentwoud. De Benthuizenaar rekent erop, dat de grond die hij aan de Hoogeveensweg huurt om spruitkool te verbouwen straks niet meer beschikbaar is. „Voor mij zou dat nog niet zo'n grote strop zijn, want ik kan m'n land ook ergens anders huren, bij voorbeeld aan de overkant van weg. Maar goede grond is hier hard genoeg nodig." Naast het- verlies aan grond ziet de bewoner nog een ander nadeel. „Vandaag de dag brengt een bos ook onveiligheid met zich mee. Het kan gebeuren dat kinderen er 's avonds niet meer langs durven. Wat dat betreft zouden ze er beter volkstuintjes van kunnen maken." P. van der Eijk, bewoner en akkerbouwer aan de Hoog eveenseweg protesteerde sa men met zo'n vijftig andere agrariërs en de Westelijke Land en Tuinbouw Organisatie (WL- TO) bij de Raad van State tegen de plannen voor het Bentwoud. Daar werden alle bezwaren echter verworpen. Aan verkoop van zijn bedrijf denkt Van der Eijk nog niet. „Je weet nooit wat er op termijn gebeurt, maar de grond is hier goed en zoals de prijzen nu staan kun je misschien met heel veel moeite ergens een be drijf terug kopen. Qua grond is de Flevopolder een alternatief, al ga je er sociaal dan natuurlijk op achteruit. Mijn familie zit hier al drie generaties, dat heeft ook waarde." Van der Eijk wijst op de af spraken tussen de provincie, de Agrarische Commissie Bent woud en de WLTO. In een spe- hazerswoude-runduk marieta kroft Een parkeergarage met 146 tot 190 plaatsen maakt deel uit van de plannen van de projectont wikkelaar. Bavelaar is met su permarkt Hoogvliet, die nu ge vestigd is aan de ventweg langs de Rijndijk, in gesprek over een verhuizing. In een brief aan de' gemeenteraad vraagt Sastin BV medewerking om het bestem mingsplan te wijzigen. „Pas als dat rond is, onderneem ik ver dere actie", zegt Bavelaar. Directeur M. Hoogvliet van de supermarkt staat positief te genover een verhuizing. „Een projectontwikkelaar is met het plan naar ons toegekomen. Het is ambitieus, maar in principe hebben we wel interesse." De nieuwe plek trekt haar wel, om dat Hoogvliet daar de beschik king krijgt over een groter op pervlak. Nu is de supermarkt over twee plaatsen verdeeld. Ook noemt de grootgrutter als argument, dat de buren niet blij zijn met de huidige situatie. Het voormalige NCK-terrein is al in handen van Bavelaar. Volgens hem heeft daar alleen een transportbedrijf opslag ruimte. De metaalwarenfabriek staat ernaast en is nog in ge bruik. Bavelaar voert met de ei genaar van deze fabriek bespre kingen over verhuizing naar een bedrijventerrein. Zodra dat rond is, krijgt hij ook de be schikking over dat terrein. „Maar bedrijventerreinen lig gen niet voor het oprapen", zucht hij. Wethouder F. Uljee van ruimtelijke ordening spreekt van een 'ambitieus proefballon netje'. „Op zich hoeven we daar niet tegen te zijn. Maar er zitten nogal wat beperkingen aan. Zo kunnen daar geen huizen wor den gebouwd die de kosten kunnen dragen. Daarvoor heb ben we het contingent niet." De wethouder heeft eind vo rig jaar al een gesprek gehad met Bavelaar. „Dat was oriënte rend. We moeten die man uit nodigen om zijn plannen toe te lichten. Misschien kunnen ze in fases worden uitgevoerd." De verhuizing van de super markt naar een plek achter de Da Costasingel vindt wethou der Uljee op zich een goed idee. „De plek waar de supermarkt nu zit, is een vervelende. De vraag is dan wel weer. wat er voor in de plaats komt als Hoogvliet vertrekt." roelofarendsveen marun kramp Burgemeester A. Meerburg overweegt een pedofiele man die in Roelofarendsveen zou komen wonen een ander huis aan te bie den. Een toekomstige buurvrouw is een handtekeningenactie be gonnen tegen de komst van de man. De vrouw mobiliseert wijkbe woners, omdat de man haar kind enige jaren geleden heeft mis bruikt. Zij vindt het onaanvaardbaar dat hij in de buurt van haar gezin komt wonen. Afgelopen zondag ontdekte de Veense tot haar schrik wie het vrijgekomen huis in haar buurt zou betrekken. Ze zag de man die haar kind heeft misbruikt het huis binnengaan. De vrouw deed destijds aangifte van het zedendelict en de man werd veroordeeld. „Toen ik hem zondag zag, ben ik direct in actie gekomen. Maan dag krijgt hij de sleutel en dan is het onomkeerbaar." De vrouw nam contact op met de huurdersbelangenvereniging. Die stapte naar de burgemeester. Ook lichtte zij Woningbouwvereniging Al kemade in. De vrouw zegt dat zij ten einde raad is. Zij hoopt met de actie de woningbouwvereniging tot actie te dwingen. Een wijkbewoner stelt een brief op aan alle politieke partijen. Burgemeester Meer burg onderzoekt of het verhaal van de vrouw klopt. Hij is in ge sprek met de woningbouwvereniging. „Ik prefereer een andere op lossing. Wat er is gebeurd is voor die vrouw heel erg. en het is zeer ongelukkig, dat die man nu in die buurt komt wonen. Ook voor hem lijkt mij dit geen ideale situatie. V. de la Rie van de woningbouwvereniging laat weten dat de zaak in behandeling is. „We zoeken naar een oplossing." De nieu we bewoner was vandaag niet bereikbaar voor commentaar. heeft ook waarde.foto hielco kuipers ciaal opgesteld 'afsprakenka- der' is vastgelegd waar op gelet moet worden bij de grondver werving. Naast het uitgangs punt van de vrijwillige verkoop is daarin ook opgenomen dat de provincie voor essentiële on derdelen als wegen, paden en waterlopen tot onteigening kan overgaan. De provincie streeft ernaar het Bentwoud binnen tien jaar te aan te leggen. zetten een pornofilm op en be gonnen het meisje te plagen. Een van de mannen tilde haar op en bracht haar naar de slaapkamer. De vrouw riep van achter de computer dat ze de mannen wel zou helpen als dat nodig was. In de slaapkamer trokken de mannen de trui van het meisje omhoog en knepen in haar borsten. Eén van de mannen zou gezegd hebben, dat ze haar zouden verkrach ten. Het meisje vluchtte in pa niek het huis uit. De mannen verklaarden dat het maar een dolletje was ge weest. Dat ging Jiet verstand van rechter Van Kempen te bo ven. Hij vond dat de twee een 'ziek' gevoel voor humor had den. Maandag 8 maart doet de rechtbank uitspraak. De vrien din van de 31-jarige Alphenaar moet voor haar aandeel in de zaak nog voorkomen. den haag/alphen aan den run marun kramp Het was een plagerijtje, een stoeipartij en absoluut geen po ging tot verkrachting. Dat zei den twee Alphense mannen van 31 en 32 jaar gisteren tegen rechter J. van Kempen. Bij geen van beiden was het op de be wuste dag in juli vorig jaar op gekomen zich aan het 16-jarige meisje te vergrijpen. De officier van justitie, C. de Groot, meen de dat het bewijs voor een po ging tot verkrachting inderdaad te mager was. Zij eiste vijf maanden cel voor aanranding. Het meisje bezocht op 5 juli 1998 het huis waar de 31-jarige Alphenaar en zijn vriendin woonden. De laatste had ge vraagd of zij langskwam, omdat er iets aan de hand was met haar katten. Kort na het meisje kwam ook de 32-jarige Alphe naar op bezoek. De mannen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17