Studenten in leg| huizen rond A4 Meerburg wil sportpark opknappen Rechter houdt laagvliegende brokkenpiloot uit cel Regio Mogelijk toch mini-pipe voor skaters Wassenaar Centrum moet 'parel' van Wassenaar worden Geldboete na diefstal uit hotel in Oegstgeest Nieuwe tracéwet baart belangenvereniging zorgt Oudste Wassenaarder heft het glas Nieuw onderzoek naai supermarkt Warmonf GERECHT DINSDAG 23 FEBRUARI 1999 973 Politie staakt onderzoek overval zoeterwoude De politie is gestopt met het zoeken naar de twee overvallers die vorige maand gewapend met een pistool een snackbar aan de Kerklaan in Zoeterwoude-Dorp overvielen. De recherche is van de zaak afgehaald, omdat er geen aankno pingspunten meer zijn om verder te gaan met het onderzoek. Onlangs pakte de politie nog een 18-jarige Zoeterwoudenaar op nadat de Rabobank namen en adressen van rekeninghouders had doorgegeven aan de politie. Op verzoek van de politie gaf de bank de gegevens door van mensen die op de avond van de overval hadden gepind om de hoek van de Kerklaan. De 18-jari- .ge verdachte was niet meer in Zoeterwoude op het moment van de overval. De buit van de overval bdroeg enkele honderden guldens. Weer polderdag in Zoeterwoude zoeterwoude De stichting Grote Polder Groene Hart organi seert dit jaar op 16 mei een polderdag. Net als de vorige twee keer zet de stichting dan weer wandel- en fietsroutes uit in de veenweidepolders rond Zoeterwoude. Op deze wijze wil de or ganisatie inwoners uit de regio "kennis laten maken en laten ge nieten' van het Groene Hart. Naast het wandelen en het fietsen kunnen belangstellenden ook terecht in molens, boerderijen en de oudheidkamer van Zoeterwoude. De routes kunnen van 11.00 tot 15.00 uur worden afgelegd. wassenaar erna straatsaaadoor een groep van ongeveer 25 skaters. Aan de vraag om een Wassenaarse inline-skaters krij- mini-ramp wilde de gemeent gen mogelijk toch een mini-pi- echter niet voldoen, omdat een pe. Wethouder E. van Dijk is dergelijke voorziening erg kost- bereid alsnog te onderzoeken baar is. Van Dijk: „We dachten of de gemeente wil meebetalen in eerste instantie dat dit 60.000 aan een dergelijke voorziening, zou kosten, maar nu blijkt dat De skaters krijgen binnenkort het voor 35.000 ook kan. Daar een eigen terrein in sportcom- moeten we nog maar even heel plex Ter Weer. waarvoor de ge- serieus naar kijken." meenteraad gisteravond 30.000 De skaters zelf bepleitten bij gulden uittrok. Voor dat geld de politieke dat een mini-pipe verrijzen een aantal zogeheten er alsnog zo snel mogelijk fun-ramps, jumpramps. een komt. Deze voorziening is vol- fly-ramp en een slide. De voor- gens hen onmisbaar voor ge- zieningen zijn aangevraagd vorderde skaters. wassenaar erna straatsmarel" worden. De nieuwbouw moet ook on- Het nieuwe sociaal-cultureel derdak geven aan de openbare centrum aan de Luifelbaan in bibliotheek en komt in de Wassenaar moet een 'architec- plaats van een reeks oude tonisch hoogstandje' worden, schoolgebouwen, waarvan een Een meerderheid van de ge- deel wordt gesloopt. De sloop meenteraad sprak die wens gis- van schoolgebouwen aan de teravond uit. Wethouder E. van Van Zuylen van Dijk (financiën) is het daarmee Nijeveltsraat/Johan de Witt- eens: „We willen iets dat echt straat en de Van Bellelaan mooi is en dat kunnen we ons maakt ruimte vrij voor woning- ook permitteren.'' De totale in- bouw. vestering van de nieuwbouw De gemeenteraad stemde gis- _t 8,5 miljoen gulden. teravond in met het houden De politiek wil dat de nieuw- van een haalbaarheidsonder- bouw het dorpscentrum leven- zoek naar de nieuwbouwplan- diger en aantrekkelijker maakt. nen. Daarvoor is een bedrag Het gebouw moet zoawel van van ruim zeven ton uitgetrok- binnen als van buiten 'een pa- ken. De rechtbank heeft een kamer meisje van het Oegstgeestse Bastion Hotel gisteren een voorwaardelijke geldboete van duizend gulden opgelegd voor haar aandeel in de diefstal van 12.000 D-mark uit een van de hotelkamers. Het kamermeisje, een 20-jari- ge vrouw uit Leiden, keek vori ge maand toe terwijl haar min derjarige collega het geld uit een kussensloop van een bij het hotel logerende bloemenkoper haalde. Pas nadat het kamer meisje het voorval met haar vriend had besproken, besloot ze de diefstal aan te geven bij haar baas. De dievegge werd hierop ontslagen en overgedra gen aan de kinderrechter. Het kamermeisje dat gisteren voor Justitie eiste een boete van 1500 gulden, waarvan de helft direct moest worden betaald. De officier van justitie wees er op dat de twee kamermeisjes hadden besproken waar ze het geld aan zouden uitgeven: aan een borstvergroting en een po ny. De Leidse zou de helft van het bedrag krijgen. „Er zat ken nelijk iets niet goed tussen de oortjes op dat moment", wreef de officier haar onder de neus. De advocaat van het kamer meisje vond dat zijn cliënte vrij spraak verdiende, omdat de vrouw volgens hem 'niets van het geld moest hebben'. De ver dachte zelf gaf haar fout vol mondig toe. „Ik ben gewoon stom bezig geweest." Het ka mermeisje heeft intussen zelf ander werk gevonden. zoeterwoude dimitri walbeek De Zoeterwoudse voetbalvereniging Meer burg heeft nieuwe kleedkamers en een ex tra wedstrijdveld nodig. De club verwacht de komende jaren zo'n honderd nieuwe le den, voornamelijk uit Leiden. Meerburg telt nu 450 leden. Nu al voetballen Leidenaars uit de Pro- fessorenwijk en de Rivierenbuurt bij Meer burg. En er komen er waarschijnlijk meer naar de Zoeterwoudse club. „Ook omdat er in de wijk Roomburg in Leiden binnen en kele jaren zo'n duizend huizen gebouwd worden, net aan de andere kant van de A4", schrijft voorzitter J. Silverentand deze week in het clubblad van Meerburg. Sinds een paar jaar herstelt de 70-jarige vereniging van lastiger tijden. Het schrik beeld van de 'bevroren' jaren lijkt definitief voorbij: Meerburg voetbalde van '57 tot '61 niet, omdat er geen veld beschikbaar was om te kunnen voetballen. En vier jaar gele den slonk de gemeentelijke subsidie tot het minimum. Maar het ledental van de vijfde- klasser trekt sinds kort weer aan, en het eerste elftal begint weer bezoekers te lok ken: een promotie naar de vierde klasse lijkt nabij. „Nieuwe jeugdspelers hebben een goede impuls gegeven. Toen is 't bal letje weer gaan rollen. Dankzij de jeugd draait het eerste team nu ook goed", aldus secretaris E. Kluiters. Het bestuur overlegt daarom met de ge meente over uitbreiding van sportpark Meerburg. Het derde veld is nu alleen in gebruik voor trainingen, maar moet een wedstrijdveld worden. Kluiters: „Dat huren we als trainingsveld, maar het wordt nog amper gebruikt. De gemeente onderhoudt het veld nu nog slecht. We gooien er zelf nog wel eens wat zand op." Daarnaast moeten er meer, en betere, kleedkamers komen. Kluiters: „Want onze kleedkamers zijn slecht geïsoleerd, de warmwatervoor ziening en het dak zijn aan verbetering toe." Discussiepunt is waar de nieuwe kleed hokken komen te staan. De club wil de kleedruimte het liefst midden tussen de velden, naast de tribune. Maar de oude bunker van de Bescherming Bevolking naast de velden, nu in gebruik bij KPN-Te- lecom, komt niet in aanmerking. „Dat is niet haalbaar. Je mag niets aan die bunker verbouwen. Voor het geval het weer oorlog wordt...Het trappetje is nu te klein om al die spelers op en neer te laten lopen." De gemeente wil het jeugdhonk van Meerburg gebruiken om er een opvang plaats voor 'hangjeugd' uit Zoeterwoude- Rijndijk van te maken. „Zoeterwoude wil iets voor de jeugd doen. Daar hebben we geen 'nee' tegen gezegd. Zo hebben we al lebei belangen bij de gesprekken over Meerburg", aldus Kluiters. warmond erna straatsma Er komt een nieuw onderzoek naar de vestigingsmogelijkhe den van een supermarkt in Warmond. Het onderzoek moet tevens duidelijk maken wat er mogelijk is met de locaties Dek- kersgaard, 't Meerpunt en de oude gymzaal. Burgemeester en wethouders trekken 20.000 gul den uit voor het inschakelen van een extern adviesbureau. Belangrijkste onderdeel van het onderzoek is de vraag waar een supermarkt het best kan komen en welke 'formule' deze winkel moet hebben. De ge meente praat al tijden over de vestiging van een supermarkt, omdat de middenstand in het dorp noodlijdend is. De laatste jaren zijn veel kleine winkels in de Dorpsstraat gesloten. De meeste Warmonders gaan voor hun dagelijkse boodschappen naar supermarkten in Sassen- heim of Oegstgeest. De flat aan de Dekkersgaard wordt afgebroken en ook 't Meerpunt verliest zijn functie. Als het nieuwe sociaal-cultureel centrum aan de Herenweg open gaat komt het 't Meerp leeg te staan. De gemee overweegt het gebouw te pen. Daardoor ontstaat rui q voor nieuwbouw aan de zo heten 'kop van de Dorpsstn Verder moet er een nieuwe ni stemming komen voor de oi ie gymzaal, als de daarin geves n de openbare bibliotheek 1( huist naar het sociaal cultui centrum. j De bouw van een supermi maakt het noodzakelijk dai;a meer parkeerruimte in de o j geving van de Dorpssü jj komt. Ook daar moet het 0 viesbureau een oplossing v e bedenken. >j De plannen voor 'revitali ring' van de Dorpsstraat I b staan al jaren, maar de polit wordt het niet eens over de t n te waarin het dorpscentr moet veranderen. Onder I rj ding van het CDA werden de !L gelopen jaren grootscheej renovatieplannen bedacht. I n huidige college van Progress Warmond en de WD is beh( t dender. Beide partijen wil a het huidige uiterlijk van de w r keistraat niet te veel aantastei j wassenaar De oudste Wassenaarder, J.Taams (102), heft op zijn verjaardagsfeest het glas met burge meester P.H. Schoute en diens vrouw. Gistermiddag vierde de oudste huisarts die Wassenaar ooit heeft gekend een bescheiden 'party' in zijn woning aan de Prinsenweg. Taams, en zijn 83-jarige vrouw zijn nog kerngezond, kreeg burgemeester Schoute te horen. De oudste inwoner was ruim 43 jaar huisarts in het Noord-Hollandse dorp Oostzaan. Hij promoveerde in 1933 op de toen gevreesde ziekte tyfus. Het echt paar verhuisde 32 jaar geleden naar Wassenaar, waar ze hun tijd nu vooral met tuinieren doorbrengen. Taams weet zich in het gezelschap van nog drie honderdjarigen in de gemeente. foto»henk bouwman Het ziet ernaar uit dat studenten leegkomende panden rond de A4 gaan bewonen. De gemeente Leiderdorp en de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) hebben de Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) gevraagd de panden tijdelijk aan studenten te verhuren, totdat ze worden gesloopt. ,,Er is nog geen overeen komst. Maar in principe willen we wel", meldt hoofd verhuurzaken N. Stikkelorum van de SLS. leiderdorp afke van der toolen maarten keulemans Nu al zijn er omwonenden van de snelweg die met het oog op de komende verbreding van de snelweg maar alvast vertrekken. Momenteel staan er drie huur woningen in de omgeving leeg. En dat worden er de komende jaren alleen maar meer. Tijdens een ledenvergadering van de Belangenvereniging A4/HSL gisteravond kwam ongerust heid naar voren over die leeg stand. Die kan immers leiden tot verpaupering van de buurt. Huisvesting van studenten heeft als voordeel dat het om tijdelijke 'klanten' gaat: van ie dere tien studenten verwisselen er jaarlijks zes van woning. Niet alleen de huurhuizen, maar ook de koopwoningen komen voor de tijdelijke huisvesting in aan merking, aldus wethouder V. Molkenboer. Volgens Molkenboer zou de voorkeur uitgaan naar buiten landse studenten, omdat die in de regel maar tijdelijk in Neder land wonen. De SLS spreekt dit echter tegen. „Bij de verken nende bespreking die er is ge weest is er natuurlijk van alles over de tafel gegaanzegt Stik kelorum. „Maar welke groep er in gaat is nog helemaal niet duidelijk. Wij gaan eerder uit van gewone Nederlandse stu denten." Buitenlandse stu ten hebben het nadeel dat3311 compleet ingerichte kametsvvi mers worden ondergebi Bovendien is het bij de SI) ?r leid om buitenlandse studen- zo dicht mogelijk bij elkaj 8te huisvesten, 'met het oogooer beheersbaarheid'. t" De ruim zeventig huunvow gen rond de A4 blijven o gens gewoon eigendom va AWL. De SLS huurt de wt gen van de bouwvereniging ze vervolgens door te verh aan de studenten. Een structie, die in Leiden al i toegepast in onder meei Meelfabriek en het slacht! Stikkelorum verwacht SLS de woningen nog enigszins moet aanpassen j" prijs van zulke aanpasSii e.v wordt verrekend met de hm De SLS hoopt eind n overeenstemming te bere over de operatie. F. Schi 'e' van de AWL houdt zich i op de vlakte: „We hopen tussen nu en vijf of zes r den eens te worden". Er moeten nieuwe kleedkamers bij Meerburg komen. foto»henk bouwman Extra wedstrijdveld en nieuwe kleedkamers leiderdorp afke van der toolen De nieuwe tracéwet, die op dit moment bij de Tweede Kamer ligt, zou nadelige gevolgen kun nen hebben voor Leiderdorp. De Belangenvereniging A4/HSL vreest minder inspraak bij de plannen voor extra verbreding van de A4, met twee rijbanen per weghelft "in plaats van een. De nieuwe tracéwet bekort pro cedures drastisch. Het rijk krijgt namelijk de be voegdheid om bestemmings plannen zelf te \Vijzigen. Nu heeft het daarvoor de mede werking van de gemeenten no dig, en daar kan erg veel tijd overheen gaan als die niet wil len, zoals de afgelopen jaren te zien is geweest in Leiderdorp. „Een gevaarlijke ontwikke ling, waar wij niet vrolijk van worden", zei voorzitter R. Noé van de Belangenvereniging gis teravond op de algemene le denvergadering. Waarop hij somberste scenario schetstear de wet met terugwerke?n kracht in werking treedt, dat betekenen dat de hui1 procedure voor de verbreies' van de A4 met één rijl wordt ingetrokken en er zoi veel omwegen direct een f sluit komt voor een verbrei 'f met twee banen." Het huidige tracébesluiv0 verbreding met één rijbaa^ ligt op dit moment bij de IIiei van State. Volgens Noé is er h goede kans dat het wordt f nietigd, omdat één maande het besluit de minister met plan voor de extra verbrei kwam. „Maar nu lopen wetta het risico dat het ministerie 31 wacht op de uitspraak van11 Raad van State. Dat betel,e dat de overwegingen die 'iZ Raad van State zou kun hebben om het besluit nie1'3 aanvaarden, nergens meeit( de besluitvorming zouden ct rugkomen." m Herinnert u zich het nog een beetje?' „Herkent u die auto?" Het gezicht staat op blanco. „We kunnen wel even doorbla deren in het rapport. Op de vol gende pagina's staan er meer foto's." Dan pas begint het een beetje te dagen. „Begrijpt meneer wel dat het zijn auto is die daar geparkeerd staat in de hal van het politie bureau..?" Als de tolk die vraag van rechter Van Daal heeft vertaald, herin nert hij het zich weer. De om standers zullen de indrukwek kende kakofonie van motorger- aas en glasgerinkel ook niet licht vergeten. Op 23 juli 1997 zagen zij de verdachte, uiterst verdacht parkeermanoeuvres maken vlak voor het hoofdpoli tiebureau in Noordwijk. En ver volgens zagen ze ook hoe de laagvliegende brokkenpiloot flink gas gaf en besloot met zijn Opel Corsa een persoonlijke, al ternatieve oplossing te forceren voor het Noordwijkse parkeer probleem. De pui van het poli tiebureau kan het niet meer na vertellen. De politie, bij uitzon dering onmiddellijk ter plaatse, kon geen zinnig woord uit de man krijgen. En het proces-ver baal verhaalt zelfs over het uit blijven van elke reactie op pijn- prikkels, wat je je daarbij ook moet voorstellen. Nu is de wilde baard en dito haardos de kalmte zelve en wordt geflankeerd door een tolk die hem bijstaat in het Servo- Kroatisch. De rechter vat het nog even kort en bondig sa men. „De verklaring die me neer toen heeft afgelegd, komt er grofweg op neer dat hij het allemaal niet zo goed meer weet." Misschien ook niet verwonder lijk met 2,39 promille aan alco hol in je bloed. Toen de ver dachte nog drankproblemen had, dronk hij zo'n 30 halve li ters bier per dag, plus nog een aantal glazen sterke drank. Daar kwam nog bij dat hij pro blemen had met zijn woning. Die was te klein en 's nachts belden mensen hem uit zijn bed. Ook daarvoor had de 48-jarige Servische vluchteling een net zo simpele als rigoureuze oplos sing. Heel veel benzine en een telijk voorwaardelijke straf met een bijzonder voorwaarde. De verdachte moet onder toezicht van de reclassering hulp zoeken in de ambulante psychiatrische hulpverlening. Hij loopt nu al bij het Riagg en drinkt sinds die 23 juli, na die kreten om hulp, zoals de rech ter de kamikaze-acties betitelt, geen druppel alcohol meer. Hij is dertien kilo afgevallen, heeft al zijn tanden laten trekken en slaapt slecht. Hij woont nu in een wat rustiger omgeving in Nijmegen, waar hij geen last heeft van bedreigende landge noten. „Heeft meneer nog wel een soort toekomstperspectief?" wil de rechter weten. Hij ziet zijn broer in Bosnië tweemaal per jaar. Maar hij gaat niet terug, nooit meer. Hij is somber en heeft angstdro men. „Ja, ik kan een gevangenisstraf opleggen van zes maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk. Die andere drie maanden zou u dan behandeld moeten worden voor uw pro- bleinem. En u moet natuurlijk nog die 23.800 gulden betalen voor de pui van het politiebu reau. Wat vindt meneer daar van?" Twee handen gaan onze ker en machteloos langs het li chaam omhoog. „Het betekent dat u dan in ge vangenis moet gaan zitten." Hij zegt dat hij al twee jaar in een gevangenis zit. Hij zit de hele dag binnen en gaat alleen voor het hoogstnoodzakelijke naar buiten." Rechter Van Daal probeert het nog eens: „Als meneer dat wil, kan ik zijn gevangenisstraf om zetten in onbetaalde arbeid." En dan wordt de helpende hand andermaal toegereikt. Duidelijker kan het nu niet. „Wat wil hij liever? Zitten of werken?" De verdachte wil liever werken. En dus moet de Serviër die bij na geen woord Nederlands spreekt 140 uur onbetaalde ar beid gaan verrichten wellicht met anderen, 'collega's'. En zo houdt de rechter de Serviër uit de ene gevangenis en haalt hem tegelijk uit die andere. Die van zijn isolement. Bonduelle Hollandse snijbonen Alvast gesneden en even voorgekookt, dus snel op tafel. Blik 545 gram i/nnusr aansteker. Drie weken voor het parkeerincident liepen twee po- litie-agenten, getipt door de bu ren, zijn huis binnen en kregen meteen last van prikkende ogen. Als de agenten hem niet tijdig de aansteker hadden kun nen afpakken was het hele huis in vlammen opgegaan. Herinnert hij zich ook niet meer. Ja, wel dat hij die dag nogal veel had gedronken. Rechter Van Daal: „Herinnert u zich dan misschien het gesprek met de psychiater." Dus frist de rechter zijn geheu gen even op. „De psychiater wees erop dat er sprake was van alcoholmis bruik of -afhankelijkheid. En wellicht ook een persoonlijk heidsstoornis." Dan pauzeert hij even en vraagt voorkomend aan de tolk of dat laatst woord wel te vertalen is. Geen probleem. „De neurotische persoonlijk heidsstructuur die gepaard gaat met het genoemde alcoholmis bruik maakt de gedaagde kwetsbaar voor emotionele be lading die zich kunnen ontla den in geweldsdelicten." Pauze en vragende ogen richting tolk. Prima, geen probleem. „Conclusie: enigszins vermin derd toerekeningsvatbaar." De tolk doet haar werk, maar de man geeft nog steeds niet thuis. De officier van justitie begrijpt het wel. Net zoals hij ook be grijpt dat de herhalingskans van zulke incidenten tot een mini mum moet worden beperkt. Hij pleit dan ook voor een gedeel-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16