Wildzwijn-biefstukjes in luidruchtig paviljoen Champagne, rozen en smokings: wat wil een vrouw nog meer? Pianorecital verbroedert politici en zakenlieden Leidse regio is en blijft sterloos Transparant gebouw in Alkemade Leiden Regio AAN TAFEL (AG 23 FEBRUARI 1999 972 Champagne, smokings en rozen voor drie schoonzussen: Petra Volwater (midden), Co- ra Neijman (rechts) en Henny Neij man bij het elektronische busje van het Haagweg-pa rkeerterrein. foto hielco kuipers Zijn we toch weer overgeslagen bij de tradi tionele sterrenregen van de Michelin-gids. Vijf nieuwe zaken kregen een ster en zo kwam het totaal aantal op 47. Maar wij zijn en blijven een sterloze regio. Beukenhof-directeur Erwin Rozendal ooit was zijn Oegstgeester restau rant het eerste met twee sterren - had er stille tjes wel op gehoopt dat hij in de prijzen zou vallen. „Ik zeg dat niet alleen voor mezelf, maar ik vind het onterecht dat in onze regio geen en kele ster is uitgedeeld. De entourage hebben we: het LUMC, de universiteit, Wassenaar, de Haagse dames. Maar wat onszelf betreft: ik denk dat de Beukenhof is overgeslagen, omdat we relatief te kort geleden onze ster hebben verloren. De eerste in 1967, maar de tweede pas in 1996. Ik zwaai er nu drie jaar de scepter, ik hoor aan alle kanten dat we het zo goed doen. Het zou leuk zijn als we die ster in het jaar 2000 op de gevel kunnen plakken." Bedrijvig Alkemade mocht gisteravond een kijkje ne men in de nieuwbouw van aannemer Heembouw op het ook nog praktisch gloednieu we bedrijventerrein Lasso- Zuid. Tientallen bedrijven uit de kerkdorpen namen die kans waar. Zij zijn gebundeld in de Ondernemers Vereniging Al kemade (OVA), een heel actie ve club die als spreekbuis naar de gemeente fungeert en bo vendien regelmatig 'avondjes' voor haar leden organiseert. Bram van der Voet, eigenaar van touringcarbedrijf Bovo Tours, leidt de nu twaalfjarige club. „We hebben als plaatse lijke bedrijven behoefte aan onderling contact, dat blijkt keer op keer uit de opkomst en uit het ledental: dat schom melt rond de tweehonderd." Medelid en architect Jan van Rijn tekende voor het opzien barende ontwerp van de nieuwbouw. En directeur Pe ter Lammertink legde uit wat er zo bijzonder aan is. „Heem- bouw bestaat uit verschillende bedrijven die ook als groep moeten kunnen werken. De onderlinge communicatie is dus uiterst belangrijk en de ar chitect heeft die wens goed vertaald. Het gebouw is trans parant. Het bestaat uit drie kantoorvleugels, die om een glazen atrium heen liggen. Er zijn bruggen waardoor je ge makkelijk bij elkaar kunt bin nenlopen. De kleuren zijn menselijk: geel, warm. En het atrium geeft veel licht, waar door onze 140 tot 160 werkne mers plezierig kunnen werken. Want een aannemersbedrijf bestaat uit mensen in paats van kranen en keten." Champagne en rozen, uitgereikt door heren in smo king. Wat wil je als vrouw nog meer op een gure vrijdagavond? Het was, kortom, een klein feestje dat op het Haag- weg-parkeerterrein werd aangericht voor de Zoeter- woudse Petra Volwater, alsmede Cora en Henny Neijman uit Oude Wetering. Ze bleken toevallig of werden ze er op uitgezocht? - de 100.000ste gebrui kers Vein de restaurant-service en mochten gratis di neren in een restaurant naar keuze, Olympia. Henny Neijman: „Ik ging met m'n schoonzussen uit eten, omdat ik onlangs veertig ben geworden. We hadden al gereserveerd en omdat je toch die auto nergens kwijt kunt, zetten we 'm op de Haagweg. Krijgen we ineens dat hele circus over ons heen. Daar denk je toch niet aan als je even je auto gaat parkeren? Ik ben er nog beduusd van". Chris Verplancke, aan het woord in zijn functie van secretaris Stichting Stadsparkeerplan, kan het niet la ten om te benadrukken dat wethouder Alexander Pechtold 'toevallig' ook aanwezig was bij die 100.000-ste. „Leuk toch, dat die man ook van ons parkeerterrein gebruik maakt? Ja, wij zijn het best lo pende transferium van Nederland. We zitten nu op 760.000 parkeerders en hopen eind dit jaar op een miljoen te zitten. En op zo'n dag als afgelopen zon dag gaat het helemaal snel: er was een bridgetour- nooi in diverse restaurants in Leiden. De hele stad zat barstens vol met bridgers, overal vandaan, en ze kwa men massaal bij ons die auto neerzetten". Huisconcert alternatief voor verjaardag-in-de-kring or een culinair journalist is het ideaal I Is een restaurant een 'parade van voor- chten' op de kaart heeft staan. Datzelf- :ldt voor de 'proeverij van nagerech- .vaarbij een selectie van zoetigheid op komt, inclusief een vingerhoedje kof immer dat Stadscafé/Restaurant Van Verff aan de Steenstraat in Leiden geen :aan hoofdgerechten' biedt, maar ver- lebben we niets te klagen over de mo eheden om hier op één avond te proe- vat de kok te bieden heeft, scafé Van der Werff - vernoemd naar 1 eidse burgemeester die zijn onderda- tijdens het beleg van de Spanjaarden i >74 wilde redden van de hongersnood - n paviljoenachtige ruimte met glas-in- ramen. Het heeft de allures van een i d café, een trendy en succesvol ver- f jnsel in de horeca. Zoals in de meeste f d cafés kun je hier ook eten. En dan )en we het niet over een simpel dag- iteltje maar over serieuze spijzen met erop en eraan, in een café wil eten, moet zich ook leggen bij enige geluidsoverlast. Ook ijn die avond voorbereid op een eten- lat niet in alle rust zal verlopen. Het ca- ordt druk bezocht, maar er is nog een' Itje vrij in het rookvrije gedeelte. Dat te pluspuntje is al genoteerd. Ook over n aart zijn we te spreken: compact maar j veel variatie. Het stadscafé biedt opval- i' Iveel vis. 'De vangst van de dag' is een akken roodbaarsfilet, krijgen we van het v sje van de bediening te horen. Verder is ok een dagsoep: mosterdsoep van- id. is rumoerig maar ook gezellig bij Van Werff. Overal zitten mensen achter een ïkje of een bord eten. Verderop is een I I onder de tafel met lego in de weer, ouders knabbelen van frietjes. De eet- achter de bar wordt vooral voor groe- gebruikt en is vanavond gesloten, is kan daar op vrijdag gegeten worden, ir vaak is de zaal bezet vanwege borrels esloten dineetjes. buigen ons over de kaart en lezen dat ider Werff speciaal voor twee personen zuurkoolschotel biedt, met fazant, ver- aucijs en spekkies-jus. Klinkt aantrekke- smaak is goed. Maar van die rode wijn ont waar ik niks en ook word ik geen spoortje knoflook gewaar. De vis is gedompeld in een dunne witte saus waar niet erg veel smaak aanzit. Dat is jammer, want nog maals, de ingrediënten zijn prima. Mijn partner heeft dezelfde ervaring met zijn wildzwijn. „De saus ontbeert iets." Cran berries dus. En misschien nog wel iets. Het vlees smaakt goed, maar het gerecht is 'niet af. Erbij heerlijke Vlaamse frieten, mayonaise en een schaaltje groenten: snijbonen met spekkies, bloemkool, een groentetaartje, worteltjes en een roodgestoofd peertje. Het moet gezegd, de bijgerechten zijn goed ver zorgd bij Van der Werff, maar de hoofdge rechten zijn niet helemaal zoals het had kunnen zijn. De basis ligt er. Met het juiste beetje creativiteit kan de kok daar nog iets mooiers van toveren, vermoeden wij. Veel ruimte voor een nagerecht is er niet meer. Maar samen willen we ons nog wel aan een 'proeverij van nagerechten' 14,50) wagen. Het duurt zo lang voordat de bediening die bestelling komt opnemen, dat daar inmiddels weer wat ruimte voor is. Er verschijnt wederom een bordje vol: een stuk huisgemaakte appeltaart, chocolade taart, een gevuld soesje, chocolademousse, mango-ijs, room, een glaasje 'koffie hup peldepup' (een soort Irish Coffee). We smikkelen er ons een weg doorheen en lik ken tevreden onze lippen af. Wij waggelen vervolgens naar buiten, de stilte in, 117,50 armer. TEKST STELLA CARSON FOTO HENK BOUWMAN I huisconcert met een 0 lelbelovend pianiste aan leugel. Dat is nog eens een natief voor de verjaardag- 1 de-kring. De Oegstgeester i nman Herman Klaver kan er meepraten. htgenote Els organiseerde concert voor de nietsver- iidende 60-jarige eigenaar Ij een herenmodezaak, en I 65 zakelijke en politieke kregen een uitnodi- zonder ons af te laten leiden door de dis cussies van anderen die soms luid en dui delijk verstaanbaar zijn. Maar we beklagen ons niet: dat wisten we van te voren. De be diening is vriendelijk, maar af en toe iets te lang afwezig. We hebben vlak na onze binnenkomst een fles huiswijn 25 gulden) besteld: een Spaanse Elegido Tinto (1996), die aan de lichte kant is. Bij het bestuderen van de kaart zien we nog tal van wijnen in dezelfde prijsklasse die de moeite waard lijken: een Chileen en een Italiaan bijvoorbeeld. De jongeman die ons de huiswijn liet zien, had ons daar nog wel even op mogen wijzen. Verder hebben we geen klachten over de bediening die vriendelijk en attent is. Bij de wijn komt ongevraagd een karaf water op tafel en dat maken we ook niet vaak mee. Na de bestelling komen de voorgerechten vrij snel op tafel. De parade van voorge rechten is een heel flink bord vol. Grappig zijn de drie minisoepkommetjes met thee lepeltjes met daarin romige soep van wilde bospaddestoelen, visstoep en tagliatelle met vis. Het restaurant neemt deze parade wel erg letterlijk. Ernaast ligt een gegrillde gamba in zoetzure saus en daarnaast een berg rauwkost met carpaccio. Van alles wat dus. Een vreemde combinatie, maar wel aardig om eens te kunnen proeven wat de kok in huis heeft. Het nadeel van de mini-soepkommetjes is dat ze niet lang warm blijven, maar de smaak van de soep is goed. De gamba is overheerlijk. De carpaccio is een beetje flauw maai' het vlees is mals. Over de mos terdsoep hoor ik lovende geluiden. We hebben ook een broodplankje met donker bruin waldkornbrood en boter op tafel, een andere trend in het restaurantwezen. Hoe wel ik tracht me niet te buiten te gaan aan het brood, mijn voorgerecht is ruim beme ten, begin ik toch te vrezen voor mijn hoofdgerecht. En inderdaad: de royale soepkom die ver volgens op tafel komt en tot het randje is gevuld met vis, zal die avond niet leeg mijn tafel verlaten. Hoe zit dat met die hoofdge rechten? De vis, ik ontwaar zalm, stevige witvis, garnalen, mossels en een rivier kreeftje, is ongetwijfeld spartelvers, want de lijk. Daarnaast is er boerenkaasfondue (voor de vegetariër?), maar ook de klassieke tournedos, lamsvlees en de must voor elk café, de saté met alles erop en eraan, pnt- breken niet. De keus van ons voorgerecht is makkelijk: we nemen de 'parade van voor gerechten' 16,50) en de mosterdsoep 6,50). We aarzelen over de zuurkool als hoofdgerecht maar besluiten toch ieder iets anders te nemen. Ik voel wel wat voor de 'Bourgondische visstoofpot' met rode wijn, knoflook en groene kruiden 26,50) en na lang aarzelen kiest mijn tafelgenoot de wildzwijnbiefstukjes met 'saus van verse cranberries'. Intussen trachten we een gesprek te voeren nan Klaver: „Dat mij zoiets eens zou overkomen, d je even de deur uitge- rd, kom je terug, blijkt je huiskamer in een mini- ïcertzaal te zijn omge- ivd. De gasten wisten ook wat ze zagen. Je komt toch ïien soort plechtig sfeertje t cht: komt binnen, gaat een zitten, alsof je in een mwburg of concertzaal Els had alles in het ge- geregeld. Via het Haags servatorium had zij een 0 liste geregeld: een Bulgaar- Avrimova, die het ge- lig deed. En mijn gasten aden het ook heel uniek, ik heb achteraf zoveel ven en telefoontjes gehad", concert smeedde zaken- 1 lolitieke wereld aaneen. De stgeestenaar is bestuurslid Centurion, een vereniging zo'n 100 inmode-detaillisten. Een f ga tie daarvan kwam naar concert. Daarnaast be- ;it Klaver zich veel en graag de plaatselijke politiek („Er ;ten ook ondernemers in, alleen ambtenaren") en m bij de laatste verkiezin- net niet voor de WD in de leenteraad. ontmoette het Oegstgees- WD-bestuurslid en oud- ïrurg Henk Beerstecher op verjaardagsfeestje een van oud-leerlingen, Reinout Huiskamer wordt muziektheater. Oegstgeestenaar Herman Klaver vierde zijn verjaardag met een pianorecital van de Bulgaarse pianiste Ani Avri mova. foto mark lamers van Schilfgaarde. Van Schilf- Schilfgaarde is een van die den gevestigde Integraal Kan- Na afloop van het toch wat gaarde is nu hoogleraar in het mensen. Ik was bHj dat ik hem kercentrum West. Ach, u weet plechtige gebeuren werden de Academisch Ziekenhuis Gro- na jaren weer zag". hoe dat gaat: ze weten je op klapstoelen vervangen door ningen. Beerstecher: „Je hebt De oud-chirurg heeft een in- een gegeven moment te vin- hangtafels en werd het nog 'ge- bekenden met wie je na jaren drukwekkend cv. Zo was hij den. En een mens moet bezig woon' gezellig aan de Lange zo de draad weer oppikt. Van mede-oprichter van het in Lei- blijven". Voort. Stadscafé/restaurant Van der Werff Steenstraat2 Leiden tel. 071 - 5130335 Keuken: goed Menukaart: veelz idig Ambiance: cate Bediening, vriendelijk Prijs/Kwaliteit: goed )Wv\\\\\\\VVVN m\\\\\\\\\\v£ lESÜ i ff A Architect Jan van Rijn, Heembouwdirecteur Peter Lammertink en OVA-voorzitter Bram van der Voet (vlnr) in het revolutionaire ge bouw van de Alkemadese aannemer. foto engel lameijer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15