,eiden Regio Bewoners boos over ophogen Plantsoen Studenten in actie tegen GSM-masten ote bomen verdeeld over zons in Leiden-Noord >ze conciërges maken rartboek voor Hermans Metamorfose park Brahmslaan Straatkrant moet dakloze meer bieden dan alleen inkomen fog altijd: een bord voor je kop Vier maanden cel geëist tegen wanhopige vader AG 23 FEBRUARI 1999 A wegman, 071-5356414, plv.-chef herman joustra, 071-5356430 juw beroofd van tas Li Een 68-jarige vrouw was gistermiddag het slachtoffer asjesrovers. De Leidse liep rond kwart voor drie vanuit de iansstraat de Nicolaas Beetsstraat in toen twee jongens op ivvarte scooter een plastic tas uit haar handen rukten. Het verdween in de richting van de Genestetstraat. De vrouw haar portemonnee met daarin een bedrag van 275 gulden, paspoorten, belastingformulieren en vijf zojuist aange- fte broeken. ie steigers meegenomen Li Bij een bedrijf in aanbouw aan de Endegeesterwatering jisteren drie steigers gestolen. Hoewel ze onderling verbon- ivaren met een kabelslot, verhinderde dat de dieven niet le steigers, inclusief slot, uit het gebouw in het bioscience- weg te halen. Het materiaal is eigendom van een bedrijf uit De schade voor de eigenaar bedraagt 5000 gulden. De dertig centimeter hoge betonnen rand die bij het Plantsoen de weg scheidt van het park, is bij de bewo ners niet in goede aarde gevallen. Het overgrote deel van de Plantsoen-bewoners vraagt in een petitie om de rand weg te halen en de ophoging van het park met dertig centimeter grond ongedaan te maken. leiden ruud Sepheid' van het Plantsoen aan, terwijl de bomen kunnen ster- Volgens de bewoners tast de ven als gevolg van de plotselin- rand de 'monumentale een- ge ophoging van het terrein. De gemeente is sinds een half jaar bezig met de renovatie van het oude singelpark. Daarbij worden onder andere de paden versmald en wordt een aantal bomen verplant. Als afschei ding tussen weg en park had de gemeente de bewoners een nieuw, bescheiden hek in het vooruitzicht gesteld. Een afscheiding is nodig om te voorkomen dat er aan de rand van het park auto's wor den geparkeerd. De nu gekozen oplossing kwam voor de buurt als een volslagen verrassing. Bobsleebaan „De verhoging van het Plant soen is nooit ter sprake ge weest", weet P. Terwen, één van de initiatiefnemers van de handtekeningenactie. Volgens hem ziet de straat er door de hoge rand nu uit als 'een bob sleebaan'. Wethouder J. Laurier reageert verbaasd op de kritiek. „We hebben de zaak uitgebreid doorgesproken met vertegen woordigers van de bewoners. Een stukje van die betonnen band ligt er al sinds eind vorig jaar. Die is ook uitgebreid beke ken." Hij is niet bang dat bomen te lijden zullen hebben onder de ophoging. „Dat is uitgebreid door onze groenspecialisten bekeken." Het verzoek van de bewoners om de rand weg te halen en de verhoging onge daan te maken, maakt wat hem betreft dan ook weinig kans. „Dat maakt allemaal onder deel uit van het bestek. Het lijkt me niet voor de hand te liggen daarin nu te gaan schrappen." huizing wegens bouw Overrhijn alisten van de Nationale nbank verplaatsen vol- week 39 grote bomen, lat om esdoorns, platanen en die weg moeten in ver met de bouw van ver- tehuis Overrhijn aan de n de Zwijgerlaan. bomen komen bijna alle- terecht in vrijstaande ga- in Leiden-Noord. Dertien plaren keren terug in de ie omgeving van het ver tehuis. gemeente maakt gebruik le kennis van de Bomen- omdat deze 'groenaanne- is gespecialiseerd in het anten van grote bomen, asdooms, eiken en plata- taan voor 1 april, het eind tiet plantseizoen, op hun Ook een aantal scholen en kinderdagverblijven krijgt een boom op het plein. Zo zal wethouder Jan Laurier maan dag 1 maart om half twaalf de eerste boom op het schoolplein van de Viersprong aan de Ti- morstraat plaatsen. Vier esdoorns worden in de Esdoomstraat geplant. In de Arubastraat komt een flinke eik te staan evenals in het Kooi- park. Op de hoek van de Coran- tijn- en de Paramaribostraat staan straks twee grote plata nen. Langs het water aan de Van Toorn vlietstraat staan straks vier grote esdoorns. In het Steneveltpark komen twee eiken. Een flinke plataan siert straks het Kamerlingh Onnesplein in de Professorenwijk terwijl in het gazon van het Jacques Ur- lusplantsoen een esdoorn wordt geplaatst. k te laag gewaardeerd' „Ik krijg 2.400 gulden netto in de maand. Een bijstandsuitke ring voor iemand met een gezin komt tegenwoordig al op 2.100 gulden. Ik werk me dus kapot voor driehonderd gulden", al dus Martin Jacobs van het Leid se Da Vincicollege, een van de vier leden van het comité. Het comité eist dat conciër ges moeten kunnen doorstro men naar hogere salarisschalen dan nu mogelijk is naarmate hun takenpakket zwaarder wordt. Niet alleen de politiek, ook de bonden doen daaraan te weinig, vindt het comité. „Ze hebben bij de cao-onderhande- tingen erg hun best gedaan voor de leraren, maar het on derwijs ondersteunend perso neel komt er bekaaid vanaf", aldus Jacobs. Hij verwacht veel bijdragen voor het zwartboek. Uit een eerdere actie van de Rotterdammer Jan van der Schee bleek de onvrede onder conciërges groot. In korte tijde had hij drieduizend handteke ningen bij elkaar. conciërges hebben vorige in Leiden het Congierge ité opgericht. Ze gaan een [boek opstellen vol klach- an huismeesters van scho- Dat moet nog voor de zo- aan minister Hermans van ;rwijs worden aangebo- SP-Kamerlid Harry van mei nam het initiatief, conciërges zijn boos over age waardering voor hun De afgelopen jaren zijn taken op scholen stelsel- g verzwaard als gevolg van en bezuinigingen in het irwijs. Een conciërge houdt allang niet meer alleen be- met beheer, toezicht en onderhoud. Begeleiding leerlingen, beveiliging en 0 behoren op de meeste ilen tot het dagelijkse werk. behoren conciërges met onmakers nog altijd tot de ;t betaalde personeelsleden it onderwijs. leiden In het kader van de wijkverbetering ondergaat het park aan de Brahmslaan mo menteel een complete gedaanteverandering. De grond wordt met tien centimeter opge hoogd, er worden bomen verplaatst en er ko men vijftig bomen bij. Het centrale basket balveldje, waar in het verleden 'half' Leiden en 'heel' Zuid-West bijeenkwam om te spe len, blijft waar het is. Als toegevoegde waar de komen er ook voetbaldoeltjes. Een skate- baantje, geheel verzonken in de bodem en dus geluidsarm, geeft het park een meer ei gentijds karakter. De reconstructie is van het het voorjaar gereed. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden marc vlek Honderdtachtig bewoners van de studentenflat aan de Vrij heidslaan hebben actie onder nomen tegen plaatsing van GSM-zendmasten voor mobiele telefonie op het dak van hun flat. De actie staat niet op zich zelf. De studen ten verwijten de eigenaar van de flat, de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS), dat zij slecht met haar huurders com municeert, een onduidelijke na- heffing voor elektriciteit en SLS: wij hebben nog geen klacht ontvangen verwarming stuurt en slecht beheer pleegt. „Wij kregen kort geleden een brief waarin de SLS aankondig de dat er vier masten geplaatst werden", zegt Philip Niewold, een van de initiatiefnemers van de actie. „Daarnaast krijgen we zomaar een naheffing over 1997 en 1998 van 200 gulden. Die zou niet eerder verzonden kun nen zijn omdat er iemand zwanger was of zo. Wij vragen ons af waar het geld dat de stichting verdient met de plaat sing van de masten blijft." Nie wold is met zijn huisgenoot Tij- men van Dobbenberg een handtekeningenactie begonnen en schrijft een brief naar de stichting. Daarnaast overwegen zij een bezwaarschrift in te le veren. De actievoerders hebben zo'n honderdtachtig handteke ningen verzameld. N. Stikkelorum van de Stich ting Leidse Studentenhuisves ting begrijpt weinig van de op hef. „Wij zijn een non-profit or ganisatie met een ideële doel stelling, geen commercieel be drijf. Wij rekenen nette prijzen voor de kamers. Die naheffingen zijn voor gas, water en licht dat de mensen echt zelf ver bruikt hebben. Dat wordt altijd achteraf berekend." Stikkelorum vermoedt dat de actie tegen de zendmasten voorkomt uit ontevredenheid over deze naheffing. „Het geld dat wij verdienen met het plaat sen van de masten en de nahef fing zijn twee onvergelijkbare dingen." Over de 'slechte com municatie' kan hij kort zijn: „Wij hebben 5000 huurders, die kun je niet allemaal persoonlijk benaderen. De bewoners kun nen met hun klachten over on derhoud altijd terecht bij de rayonbeheerder. Wij hebben zelf overigens nog geen klacht van de Vrijheidslaan ontvan gen." leiden robbert minkhorst Nu de plannen voor een Leidse daklozenkrant serieuze vormen aannemen, komt ook de eerste, voorzichtige kritiek: een straatkrant moet een dakloze meer bieden dan alleen een vorm van in komen, vindt ond^r meer de gemeente Leiden. Stichting Het Straatmagazine Leiden kan wel re kenen op subsidie van Leiden, maar de hoogte en de duur ervan is afhankelijk van de mate van hulp en begeleiding die de stichting de daklozen verder biedt, zegt wethouder H. Baaijens van zorg. „Maar we staan wel achter het initiatief." Ook J. Palm, hoofdredacteur van het Leidse universiteitsblad Mare vindt dat een straatkrant een dak- of thuisloze meer moet bieden dan de gulden die hij nu per exemplaar in eigen zak mag steken. „Voor heel veel mensen is dakloos zijn geen vrijwillige keus geweest. Door verschillende omstandigheden zijn ze in die situatie terecht ge komen. Vaak weten ze niet meer hoe ze daar uit kunnen komen. Een daklozenkrant moet met lichte aandrang daklozen de mogelijkheid bieden uit die situatie te komen." Leefritme T. Tegelaar, sociaal-pedagogisch medewerker van de Stichting Binnenvest en secretaris van het stichtingsbestuur van Straatmagazine Leiden, stelt dat de krant ook meer gaat doen voor daklo zen. Een van de voordelen is volgens hem, dat de dakloze door het verkopen van het magazine voor zijn geld werkt. Een tweede pluspunt is dat een dakloze 'een bepaald leefritme aanleert'. „En wanneer blijkt dat een verkoper van de daklozen krant meer in zijn mars heeft, gaan we hem pro beren te begeleiden bij bijvoorbeeld een Melkert- baan, of bij het zoeken van een reguliere baan." Volgens een schatting van Binnenvest telt Lei den ongeveer tweehonderd zwervers. Een aantal van hen verkoopt nu de Haagse straatkrant. In de Leidse krant komen nieuwsverhalen, re portages en achtergronden over onder andere daklozen. Daklozen uit de stad zelf publiceren ook in het blad (zoals bijvoorbeeld gedichten). Het wordt een Leidse straatkrant, aangevuld met artikelen uit andere edities. Het Leidse magazine werkt daarvoor samen met Rotterdam, Utrecht en Landgraaf. De Stichting Straatmagazine Leiden wil dat het eerste nummer deze zomer verschijnt. Zij heeft al bijdragen gekregen van het Leidse Burchtfonds (10.000 gulden), en van het Julianafonds en het VSB Fonds (respectievelijk 60.000 en 75.000 gul den). Die eenmalige bijdragen zijn bedoeld om de eerste (verwachte) tekorten te dekken. Binnen een paar jaar moet de krant zoveel mogelijk op eigen benen kunnen staan. Wat Tegelaar betreft zou een initiatief als in Utrecht, waar daklozen worden betrokken bij de productie en verkoop van de straatkrant en tege lijk een woning krijgen, ook prima in Leiden pas sen. Maar voordat zo'n project in Leiden aan de orde is, moet het straatmagazine goed draaien. Ook Straatnieuws uit Utrecht is niet meteen begonnen met het woon-werkproject, zegt hoofdredacteur P. ten Cate. De eerste vier daklo zen traden in 1996 bij de krant in dienst en kon den de verantwoordelijkheden niet aan. Daarna zijn de criteria waar daklozen aan moeten vol doen aangepast en sindsdien is het project een succes. de reclame gaat in Neder- id jaarlijks zo'n 12 miljard Iden om. is geen kattenpis. Maar ie- een die wat wil verkopen, verteert dan ook. Kranten, ;-aan-huis-bladen, folders, sters, magazines, radio- en en internet; de markt wordt idaag de dag overspoeld met ormatie, slogans, spotjes en lere reclame-uitingen. Als nsument kun je je ogen er al- ig niet meer voor sluiten, of no et zo ver gaan om op Rot- nmerplaat te gaan wonen, clame is overal - of je dat wilt of niet wilt, daar wordt naar gevraagd. Dat alles is natuurlijk niet nieuw. Die trend - waarbij commercie nadrukkelijk onder één hoedje speelt met massa communicatie - is zo'n 25 jaar geleden pas goed ingezet. Re clamebureaus in den lande schoten als paddestoelen uit de grond en varen er intussen wel bij. De handel in verleiden en verkopen, zoals een toonaan gevende reclamemaker zijn stiel eens treffend omschreef, is blijvend winstgevend. Dat kan je gerust zo stellen. Die hele ontwikkeling van hoe deze bedrijfstak al een kwart eeuw lang de markt manipu leert, is niemand ontgaan. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Want zoals gezegd, je wordt da gelijks met de uitingen daarvan geconfronteerd. Toch is er een groep mensen die blijkbaar de hele tijd heeft zitten slapen. Of die altijd maar een andere kant opkeek. Ze hebben van reclame of van de werking van moderne marktmechanismen nog nooit gehoord. Eigenlijk, zouden ze zich daarmee gelukkig mogen prijzen. Want een leven zonder reclame zou best eens gelijk kunnen staan met een gelukki ger leven. Alleen, van politici wordt geacht dat ze wéten wat er speelt in de hedendaagse maatschappij. Weten ze dat dan niet? Nou, als het om reclame gaat klaarblij kelijk niet, nee. In een tijd dat baby's bij hun geboorte een e- mailadres krijgen, dat kinderen van twaalf jaar wereldwijd via internet communiceren en dat 'communicatie' in zijn alge meenheid wordt gezien als het snelst groeiende segment in de markt, werken politici nog met houten borden. Stem lijst 1, staat er op. Veertig jaar geleden stond dat voor de KVP, als ik het me goed herinner. De Ka- thofieke Volks Partij. Die partij bestaat intussen al lang niet meer. Die houten bor den daarentegen staan er nog altijd. Bijna een halve eeuw na dato is er op dit terrein name lijk nog niets veranderd. Er hebben intussen mensen op de maan gelopen, er is een heel nieuw computertijdperk opge start, ja, er zijn zelfs mannen die straks kinderen kunnen krijgen - maar wat de politici betreft is alles bij het oude ge bleven. Je zet een bord langs de Reclame uit het stenen tijdperk. En daarbij: een beetje wild-plakker doet het netter. weg met je kop erop en de mensen stemmen als vanzelf op je. Ook straks weer, op 3 maart bij de verkiezingen voor Provinciale Staten. Want ach, reclame, dat is zó simpel. Een kind kan de was doen. Tenmin ste, daar adverteren ze toch ook mee? Hopeloos verouderd dus die borden. En zeker als je ziet hoe ze momenteel worden ge bruikt. Halfslachtig. Een beter woord is er niet voor. Vroeger zat er nog een soort van sys teem in het gebruik van die borden. De grootste partij hele maal links, de kleinste rechts en daartussen in de mogelijke coalitiegenoten. Dat was in elk geval nog helder en duidelijk. Tegenwoordig plakken de be trokken partijen links en rechts maar ergens een pamfletje, de volgorde is volstrekt willekeu rig. Alsof ze er zelf ook niet echt meer in geloven. Hoe wil je dan, als je zo plichtmatig te werk gaat, geloofwaardig over komen bij het kiezersvolk? Dat werkt toch niet meer, in deze tijd. De voorspellingen omtrent de opkomst voor de komende Sta- ten-verkiezingen zijn ronduit somber. Dat is niet zo vreemd. Er komt anno 1999 meer voor kijken om de interesse van de FOTO HENK BOUWMAN kiezer op te wekken dan het plaatsen van wat borden. Een treurig gegeven voor de demo cratie? Dat kan zijn. Maar een politieke partij kan zelf natuur lijk ook het initiatief nemen om zich beter te verkopen. Neem bijvoorbeeld eens een goed re clamebureau in de hand. Als dat iri staat is om met succes een merk wasmiddelen aan de man te brengen - er schijnt niks moeilijker te zijn dan dat - dan weet dat bureau ook wel een manier te vinden om de kiezer te bereiken. Dan kan zo'n bord met die kop erop voortaan achterwege blijven. ad van kaam leiden/den haag persbureau cerberus Tegen een 36-jarige Leidenaar is gisteren bij de rechtbank in Den Haag acht maanden cel geëist waarvan de helft voor waardelijk. De man onder neemt al een tijd lang wanho pige pogingen zijn zoontje van vier bij zijn ex-vrouw uit huis te krijgen, omdat zij nu zou sa menwonen met een geweld dadige junk. Het ventje zou zwaar verwaarloosd worden. In de afgelopen twee jaar leid den de pogingen van de vader ertoe dat hij zijn zoontje twee keer met zich mee naar huis nam, tegen de door de rechter vastgelegde omgangsregelin gen in. Eén keer ging dat ge paard met geweld tegen de nieuwe vriend van zijn ex. „Wat ik heb gedaan is een noodkreet. Ik doe het voor mijn zoontje. Ik zie die jongen steeds verder afglijden. Ik vraag al anderhalf jaar bij alle instanties of ze me alsjeblieft willen helpen", legde de ver dachte gisteren tijdens de zit ting radeloos aan de rechters uit. Zijn advocate, mr. L. Ban ning, stuurde protestbrieven, klachten en verzoekschriften naar de raad van kinderbe scherming en aan alle andere betrokken instanties. Maar gisteren bleek dat het de verdachte heel zwaar valt om ondertussen geduld op te brengen voor de trage proce dures. „Ik wil gewoon niet dat mijn kind bij een illegale pitt- bull en een junk in huis woont", zei hij. Op 26 augustus '97 besloot hij er iets aan te doen. Hij haalde zijn zoontje uit het kin derdagverblijf en meldde zelf bij de politie dat hij hem voor lopig niet terug zou brengen. Hij deed dat „om iets op pa pier te krijgen," om de instan ties wakker te schudden. Daar na liet hij het over aan zijn ad vocaten en besloot hij niet meer zelf het recht in eigen hand te nemen. Dat lukte tot 19 juni vorig jaar. Toevallig zag de vader die dag in een benzi nestation aan de Dr. Lelylaan in Leiden zijn zoontje, met de nieuwe vriend van zijn ex. Die man was diezelfde dag door de rechtbank veroordeeld we gens mishandeling van de moeder van het ventje, maar hij hoefde niet langer in de ge vangenis te zitten. De verdach te vader gisteren: „Hij stond daar meteen weer bier te ko pen en te drinken. Met mijn zoontje. Toen is bij mij het licht uitgegaan." Hij ging het tankstation binnen, sloeg de begeleider van zijn zoontje te gen de grond en gaf hem nog een trap voordat hij met het ventje naar buiten liep. Advocate Banning was van oordeel dat haar cliënt uit psy chische overmacht had gehan deld. Ze vond dat hij geen straf meer verdiende. Hij had voor wat hij had gedaan inmiddels al vier weken in voorarrest ge zeten en dat vond ze meer dan genoeg. Op 8 maart doet de recht bank uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13