Voor kinderfeestjes is tegenwoordig niets te dol Trends DINSDAG 23 FEBRUARI 1999 REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA 023- JETTY CLAUS EN EDDIE DE PAEPE Koekhappen, ganzenborden en zakdoekje leggen? Met die spel letjes hoe je tegenwoordig niet meer aan te komen op een kin derpartijtje. De jarige Job raakt verwend. Wie thuis z'n feestje viert, moet op z'n minst een clown of een goochelaar inhu ren. Bovendien zijn er talloze mogelijkheden om de partij uit te besteden. Steeds meer be drijven en instellingen spelen in op de stijgende vraag naar en tertainment op de kinderver- jaardag. En ouders zijn bereid om diep in de buidel te tasten. Op een zonnige, winterse zater dagochtend, die eigenlijk te mooi is om binnen te zitten, staat het parkeerterrein van het overdekte Almeerse kinder- speelparadijs Bal-lorig bomvol. Er zijn die dag maar liefst 28 partijtjes. De eerste jarige is nog niet binnen of de volgende dient zich aan. De formule van de twee en halfjaar geleden ge opende overdekte speeltuin slaat aan, want na AÏmere is er nu ook al een 'Bal-lorig' in Zaandam en staat er één op stapel in Rotterdam. In de hal staat een kleurige troon voor het feestvarken. Met een stemgeluid waarvan je oren gaan tuiten, vraagt de clown van Bal-lorig de aandacht van de kleintjes. „Kunnen schreeu wen is een voorwaarde om aan genomen te worden", lacht een baliemedewerkster enigszins verontschuldigend. Volgens haar vinden kinderen dat leuk. Het is ook noodzakelijk om de herrie in de speelruimte te overstemmen, waar honderden kinderen een paar uurtjes ko men klimmen en springen. Een vijfjarig meisje, dat is ge kleed in een feestelijke roze prinsessenjurk met kanten bloemetjes en andere tierelan tijnen, merkt dat zij toch beter een gewone broek en T-shirt had kunnen aandoen. Ze gooit de boel uit. Als volwassene moet je in het bloedhete speel- paradijs oppassen, dat je niet je nek breekt over verdwaalde projectielen uit de ballenbak. Vaders en moeders zitten aan tafeltjes een beetje verveeld voor zich uit te staren. Zij do den de tijd met bladeren in ou de tijdschriften. Een vader wiens zesjarige doch ter een partijtje heeft, werkt net een uitsmijter naar binnen. „Ik ben blij dat we het feestje hier houden. Thuis breken ze tent af en luisteren, ho maar. Dat heb ben vorig jaar wel meegemaakt. Dit is een stuk gemakkelijker." De zesjarige Olivier Forma uit Amersfoort viert ook een partij tje in Bal-lorig. Zijn moeder: ..Wat het kost. maakt me eigen lijk niet uit. Ik ben gewoon op gelucht dat we toch weer iets leuks hebben gevonden. Het is altijd een worsteling." Volgens vader zijn er echter grenzen. „Het moet niet te decadent worden, zoals laatst bij een par tijtje van onze dochter. Zij werd door een auto met chauffeur opgehaald en naar de manage gereden. De patat werd uitge- serveerd door de butler. Dat gaat me te ver." Oliviers ouders hebben een paar jaar speurtochten en zes kampen bedacht. „Er gaat heel veel tijd aan voorbereiding in zitten en je schaft zoveel spul len aan dat je toch nog duurder uit bent. Je moet ook je hele trucendoos opendoen, want die kinderen willen constant ver maakt worden", aldus vader. Een kinderpartijtje aan huis op bestelling is ook in de mode. Met een bus vol attributen zo als discolichten, microfoons, piratenkleding, camouflagepak ken en prinsessenjurken rijdt Désirée McGrail (3fi) van het kindervermaakbureau Alles Kids uit Huizen het land door, om jarigen en hun vriendjes een onvergetelijke dag te bezor gen. Haar eenmansbedrijf met acht freelancers loopt als een trein. „Ik ben op het randje van overspannenheid, zo druk heb ik het." Zij verzorgt acht kinderpartijtjes per week en krijgt zo'n dertig telefoontjes per dag. Haar klan ten zijn tweeverdieners die niet op een dubbeltje kijken. De prijzen variëren van ongeveer ruim vierhonderd tot duizend gulden per feestje. „Moeders bieden tegen elkaar op. Ze ko men bij me en zeggen: bij een klasgenootje van mijn dochter gaf je na afloop een broche. Ik wil wel dat ze een cadeautje krijgen dat minstens zo leuk is." Haar eerste ervaring met 'dra ken van kinderen', in een villa met dure Ming-vazen, heeft zij inmiddels ook achter de rug. „Het waren van die ongelooflij ke verwende nesten, die op al les commentaar hadden en je uitprobeerden door papiertjes van de lolly op de grond te gooien met een blik van 'daar ben jij toch voor om het op te ruimen'. Ze keken echt op ons neer en hadden totaal geen dis cipline. En die taart van drie honderd gulden die moeder had laten maken, vonden ze ook niet lekker." McGrail kan zich best voorstel len dat ouders het partijtje uit besteden. „Niet iedereen is in de wieg gelegd om een meute kinderen te vermaken en vreemde ogen dwingen. Als moeder zit je er veel te dicht op, terwijl de kinderen mij allemaal lief vinden. Het is ook vaak een goedmakertje van ouders die hard werken en veel weg zijn. De aandacht voor de kids schiet er dan soms bij in. Dat partijtje moet een bijzondere dag voor hun kind worden. Ouders gaan soms zelf weg: de stad in of uit eten. Anderen pakken de video camera om alles vast te leg gen." Alles Kids maakt er echt maat werk van. „Voor stoere jongens wordt in de bossen een survi- valtocht opgezet met camoufla gepakken en een echt kamp vuur. Als een kind in de ban van de Spicegirls is, doen we van alles rond het thema show bizz en studeren we bijvoor beeld een show in. Vaders en moeders krijgen aan het slot een voorstelling te zien en pin ken vaak een traantje weg als zij hun hummel achter de micro foon zien." Een jaar geleden nam zij het bedrijf over van twee dames die het 'erbij' deden. McGrail, vroe- tekening mirjam vissers ger werkzaam in het sociaal- cultureel werk, stortte zich er met hart en ziel op. Zij timmer de flink aan de weg en kwam op televisie bij het programma Koffietijd. Nu wordt zij ge vraagd in het hele land. Ook be drijven huren haar in voor on der meer personeelsfeesten. „Dit weekeinde had ik een groot piratenfestijn op een schip. Wij zaten onderdeks, ter wijl de ouders boven zaten." „Ik loop niet met dollartekens in mijn ogen hoor", zegt Mc Grail. Aan die kinderpartijtjes houd ik niet veel over, omdat ik ook freelancers moet inschake len om mee te gaan als begelei der of bijvoorbeeld als gooche laar. Met die bedrijfsfeesten N heb je gelukkig een groter bud get. Bij een bijstandsmoeder van driehoog-achter kijk ik wat zij kan missen." Voor de Stich ting Opkikker, die ernstige zieke kinderen een onvergetelijke dag wil bezorgen, heeft zij belange loos een feestje verzorgd. Als iemand weet wat er in par tijtjes-land omgaat, dan is het Marion van der Vegt wel. De Haarlemse bedacht Kinderuit jes, een 'infolijn voor uitstapjes met kinderen en kinderpartij tjes'. Wie er zelf niet niet meer uitkomt of een goede tip kan gebruiken, hoeft alleen maar op woensdagmiddag (van één tot vijf) of zaterdag (van tien tot twaalf) 0900-2025216 (één gul den per minuut) te draaien of te toetsen. In de kaartenbak van Kinderuitjes bevinden zich in middels zo'n 1500 uitstapjes, voorstellingen, musea, pretpar ken en een waslijst clowns en poppenspelers. Van der Vegts ervaring is dat een kinderpartijtje van de ou ders best een aardige zakcent mag kosten. „Twintig, vijfen twintig gulden per kind vinden mensen normaal. Terwijl partij tjes vaak voor tien of meer kin deren worden gegeven." De medewerkers van de Kinderuit jes krijgen te horen: 'Niet bij McDonalds, dat hebben we ge had'. 'Ik heb absoluut geen zin om zelf met die kids op sjouw te gaan', of 'Het kan me niet schelen wat het kost, als het maar uniek is'. .Laatst belde er iemand die vorige keer Jantje Smit had ingehuurd, maar nu wel eens wat anders wilde". De ouders bellen, maar de kin deren hebben het voor het zeg gen. „Veel bellers krijgen een waslijst van ideeën voorgelegd en melden dan: 'Nu ga ik het nog even met de kinderen be spreken'. Dat ligt natuurlijk aan de opvoeding". Zelf zou zij het anders doen. „Gewoon de keus bieden uit twee mogelijkhe den." Kinderen zijn de baas. Die be palen waar het uitstapje heen gaat, waar het partijtje wordt gehouden. En het moet aparter, leuker zijn dan laatst bij dat vriendje of vriendinnetje. Ofte wel: indruk maken op de klas. „Bij ons ging dat vroeger met het trakteren, maar tegenwoor dig wordt het steeds gekker. Een kind van vier wat mag be slissen, dat is toch onzin?" Ook de reclame speelt een rol. „Ze zien een pretpark zo vaak op televisie langskomen, dat ze gaan denken: daar is het leuk. Maar ja, de entree is wél 35 gul den per persoon, exclusief eten en drinken." Ouders weten de weg soms niet. „Zij laten zich manipuleren door de kinderen. Ik hoor wel eens: 'dat uitstapje heeft zoveel geld gekost, dat we van de zomer maar een paar dagen op vakantie kunnen'. Dat is toch triest?" En dat terwijl het volgens Ma rion van der Vegt helemaal niet zoveel geld hoeft te kosten. Zelf heeft zij een zwak voor leuke musea. „In het Legermuseum in Delft worden de kinderen tot ridder geslagen. In het stoom gemaal in Halfweg mogen zij op bepaalde dagen zelf steen kool in de oven gooien. Hart stikke leuk én leerzaam. Dat zijn de dingen waar ik naar zoek." P u Z Z E L 123456789 10 Anagram Op elke verticale regel dient een zes letters te wor den ingevuld. Het woord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is inge vuld. vormen de letters in de vet omlijnde kolom een 1Legerleiding - lang stuk metaal - aardhars; 2. tweetal - christelijk feest - postludium; 3. vers - rij manschappen - van kracht; 4. Oudiers alfabet - tropische vrucht - verkeer; 5. Engelse titel - dwaler - achterklap; 6. verharde huid - verbouw - sportman; 7. verdriet - deel v.e. drukpers - van geledingen voorzien; 8. delfstof - mannelijk dier - gebakken vloersteen; 9. knorhaan - toegehaalde strik - aanschaf; 10. getal - niemendal - balspel. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Wie; 5. wil; 7. nevel; 8. aks; 9. ion; 11. terra; 14. ha; 16. of; 17. los; 18. gin; 19. om; 20. si; 22. order; 25. tas; 27. oir; 29. einde; 30. sta; 31elf. Verticaal: 2. Ink; 3. eest; 4. weer; 6. Ido; 8. ach; 9. ia; 10. nuf; 12. eiser; 13. regie; 15. alm; 16. ons; 19. oot; 21. Ier; 22. os; 23. drie; 24. rode; 26. abt; 28. iel. JFS ZAL Ai'/J &&T v't zw/e&s*laZ2F/Vart last/& 72f 1/all&a/ /*£t zv ST0/MME AALTJES. TOM POES Heer Bommel en de Killers Commissaris Bulle Bas had nacht dienst. Buiten loeide de wind, maar binnen was slechts het gepruttel van de koffiepot te horen en omdat et niets te doen was, kortte de politie chef de tijd met het oplossen van een kruiswoordpuzzel. Hierin werd hij echter plotseling gestoord door een gesmoord lachje. „Drommels!" riep hij, toen zijn blik op de gestalte viel, die tegenover hem zat. „Hoe kom jij hier? Wat moet dat?" „Kalm, sheriff!" zei de ander sussend. „Het is een belangrijke taak, die je in de gemeenschap hebt. Ontspan je je wel genoeg in je vrije tijd?" „Ja", sprak de commissaris streng. „Ik ontspan mij. Mijn hobby is voetbal len - en dat is heel gezond, jonge man. Maar wat betekent die ver momming? En heb je een vergun ning voor het dragen van vuurwa pens?" De ander stond op en trok met een snelle beweging een revol ver. „Dit is een heel speciale proppe- schieter", legde hij uit. „De burge meester heeft hem zelf goedgekeurd. Ter zake, sheriff. Je lijkt me lelijk overspannen! En wat doe je daar met dat papier?" „Ik wacht op het rap port van brigadier Snuf!" snauwde de hooggeplaatste politiebeambte. „Dit is een puzzel, waarmee ik zo lang de tijd dood. Maar wat voor de donder..." „Tijd doden!" riep de vreemdeling uit. „Ik zal je helpen! Ontspan, paardner!" Zonder op een antwoord te wachten begon hij met een neusstem te zingen, zichzelf be geleidend door hakgestamp, spoor- gerinkel en gedraai van zijn wapen. En voordat de commissaris van zijn verbazing bekomen was, zonk hij reeds getroffen achterover in zijn draaistoel. Jeugdcultuur 1 IE Even terug in de tijd naar je jeugd. Dat is de opzet van de sitie 'Jong!', die een beeld wil geven van vijftig jaar jongere turen in Nederland. De tentoonstelling wordt volgend jaar bruari geopend in zowel het Historisch Museum Rotterdai het Drents Museum in Assen. Maar de musea zijn nu al di bezig met de voorbereidingen, omdat ze op zoek zijn naar sen die zelfgedragen kleding en accessoires uit hun jeugd bruikleen willen afstaan. Ook houden ze zich aanbevolen: attributen uit de jaren vijftig tot en met negentig, zoals foto films, affiches, buttons en plakboeken. Jacques Borger, ho communicatie van het Historisch Museum Rotterdam: „W pen dat mensen die ons iets uitlenen, ook willen vertellen zij de periode uit him jeugd hebben beleefd. Dat geeft stra iets persoonlijks aan de expositie en tegelijkertijd een Ned j landse dimensie. Wat jeugdculturen betreft zijn we altijd g neigd naar Engeland en de Verenigde Staten te kijken." Jeugdcultuur 2 De tentoonstelling staat geheel in het teken van de nostalgit jaren vijftig met de nozems; de jongens met de vetkuif en to latten. De jaren zestig met langharige en kleurrijk geklede fl wer-power-jeugd, gevolgd door de discogangers met hun gj en glamour. En de bizar uitgemonsterde punkers uit de jare tachtig, die ook nu nog worden gesignaleerd. „De jaren neg tig kennen geen eenvormigheid van stijl", stelt Borger. „Fr een enorme diversiteit. Alles kan. Disco, punk, zelfs invloed van de nozems zie je terug". 'Jong!' wordt gesplitst in tweei posities. Het Drents Museum laat eerst de jaren vijftig tot ei met tachtig zien, het Historisch Museum Rotterdam de jare negentig. Omstreeks half mei volgend jaar wisselen de mus Er zal ook een boek verschijnen met foto's en achtergrondv halen. Borger: „Het wordt een uniek document. Dit is de ee keer dat op zo'n grote schaal jeugdculturen bij elkaar worde j) geplaatst." Wie spullen in bruikleen wil afstaan kan tot 14 aj bellen van maandag t/m woensdag tussen 10.00 en 16.00 ut bellen naar het Historisch Museum Rotterdam 010 - 421 49; Wonen en klussen In de Jaarbeurs in Utrecht wordt van woensdag 3 tot en met zondag 7 maart de Woon- manifestatie 99 gehouden. Meer dan 200 bedrijven tonen nieuwe stijlen en trends voor woonkamer, keuken, badka mer en slaapkamer, middels meubilair, vloerbedekking, stoffering, accessoires en kunst. Ook zijn er bekende stylisten aanwezig voor vragen op woongebied. Tegelijkertijd vindt in de Jaarbeurs de doe- het-zelf beurs Klus 99 plaats. Er worden onder meer door lopend demonstraties gehou den van veel voorkomende klussen op gebied van sani tair, verven, bouwen, isoleren, electra, houtbewerking, met selen en beveiliging. Belang stellenden kunnen onder lei ding van deskundigen zelf aan de slag. Beide beurzen van 3 tot en met 7 maan in de Jaar beurs. Woensdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 22.00 uur, in het weekeinde van 10.00 tot 17.00 uur. Entree 20 gulden Op de Woonmanifestatie ist i een overzichtstentoonstellin| zien van meubilair van eigen bodem. Zoals deze stoel van ontwerper René Holten, be kroond als Beste Nederlands Meubelontwerp. foto per persoon. Kinderen tote met 12 jaar gratis. Bij de NS stations zijn voordelige toe gangskaarten verkrijgbaar. Kort, blond en speels Hoe de haarmode er deze zomer precies uit gaat zien, is nog een groot kappersge heim. Maar enke le hoofdlijnen zijn al bekend: een kort koppie, kleur (liefst blond) en speelse krullen. Over een paar we ken weten we meer, want dan wordt de nieuwe haarmodelij n offi cieel gelanceerd in kapsalons, ma- FOTO GPD/JAN ZEEMAl den en op tv. Vol gens directeur C. Tieleman van Haarpromotie Nederland (HPN) hoeven geen re volutionaire ver andering van de haardracht te ver- Zomerkapsel. wachten. „Echt iets nieuws kun je niet bedenken. De haarlijn moet passen bij wat de kledingindustrie heeft bedacht. Alles komt weer terug, maar dan net even anders. Er zijn verschillende trends, er ma veel en het is maar net de vraag watje leuk vindt." Volgens Tieleman wordt kleur heel belangrijk, vooral blond. „Geen coupe soleil, maar hlonde plukjes. IJsblond, vanilleblö en verschillende rood- en kopertinten zijn favoriet. Het liefst 'ton sur ton' - in drie nuances van één kleur - voor een speels effect. Ook speelse krullen maken een come back. Een beeld uit de jaren vijftig. foto eva besh

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10