,eiden Regio LUMC zoekt kamers voor leerlingen Kropjes sla en honderdduizendklappers Treinverkeer gestremd Aquino gaat meer sporten Coupe soleil wordt cuba libre SP bezorgd over toekomst 'Noord' Cursus K&O stress en werk ivj zz. rcDr\ur\r\i 1:7:7:7 y/i Jan grijpt vandaal :qen Een Leidenaar die zag hoe twee mannen van 29 en 31 ^Toud in de Oosterstraat in het holst van de nacht zijspiegels ingeparkeerde auto's trapten, besloot handelend op te treden. 5j greep één van de vandalen vast en leverde die over aan de olitie. Wél moest hij zich, net als het duo, later op het bureau frantwoorden. Hij zou die zaterdagnacht het recht in eigen md hebben genomen door de verdachte enkele klappen te ge- -n. lond uit water gered g)ENDe politie heeft, samen met omstanders, gistermiddag en grote witte hond uit het water van het Utrechts Jaagpad ge- ed. De langharige hond zag geen kans om op eigen kracht op lekant te ldimmen en dreigde te verdrinken. Na flink wat in- panning trok men de hond uiteindelijk op het droge. Het beest smet lichte onderkoelingsverschijnselen door de dierenambu- uice meegenomen. liefstal met geweld gpEN Een 18-jarige Leidse is zaterdag op de Hogewoerd op rute wijze van haar scooter beroofd. Zij had de brommer net pslot gezet toen een drietal jongens haar dwong het sleuteltje [te geven. Toen ze dat weigerde, sloegen ze haar tegen de lond, kraakten het slot en gingen er met de scooter vandoor, an de daders ontbreekt tot nu toe elk spoor. n de file voor autobeurs fjDENDe autobeurs in de Groenoordhallen trok gisteren zo- eel bekijks dat het verkeer in de omgeving van de Willem de «ijgerlaan lange tijd ontregeld is geweest. In de file deed zich ok nog een incident voor na onenigheid bij het invoegen. Een 3-jarige man uit Oud-Heusden, die vond dat hij onheus werd fjegend, sloeg een 28-jarige Leidenaar in het gezicht. (ronken barbezoeker aangehouden pDENDe politie heeft zaterdagnacht op de Nieuwe Beesten- 130-jarige Leidenaar aangehouden die zich daar ver- tiend gedroeg. De man was al eerder door de portier van een lorecagelegenheid buiten gezet. Onder invloed van flink wat [rank bleef hij irritant bezig waarop de politie hem in de kraag i naar het bureau. Veer diefstal uit kerk boen Uit de Waalse kerk aan de Breestraat is gisteren een childerij ontvreemd. De diefstal vond plaats tussen 10.00 en 0.3O uur. De waarde van het schilderij is onbekend. Het is het [gelopen half jaar al voor de derde maal dat een kerk de dupe dieven. verkiezingsbijeenkomst allochtonen iden Kan de provincie iets voor allochtonen betekenen? Met ie! oog op de verkiezingen voor Provinciale Staten staat deze raag donderdag centraal tijdens een discussiebijeenkomst in en zaal van de Leidse Welzijnsorganisatie aan de Breestraat 17. Meander, het regionaal instituut voor interculturele ont- rikkeling, verzorgt de bijeenkomst. Er zijn zittende en aanko- aende statenleden van diverse politieke partijen aanwezig die in de hand van enkele stellingen met de bezoekers willen dis- i. Aanvang 20.00 uur. ieclassering verhuist 90ENDe reclassering in Leiden gaat woensdag verhuizen naar teVVitte Singel 8 in Leiden. Het nieuwe telefoonnummer wordt PI - 5175187. In verband met de verhuizing is de reclassering ■p maandag en dinsdag 22 en 23 februari lastig bereikbaar. ®euw bestuur 'De Ratel' Mn Mevrouw A. Gloerich uit Oegstgeest heeft het s overgenomen bij Werkgemeenschap 'De Ratel'. De nieuwe rogramma-coördinator is mevrouw W. van Weeren, eveneens Oegstgeest. 'De Ratel' werd in 1950 opgericht en stond on- meer aan de wieg van het Leidse Volkshuis. Tegenwoordig "I' irganiseert de 350 leden tellende organisatie sociaal-culturele rtiviteiten als lezingen en spelltjes-avonden. - lorecaservice op 100.000 iiDEN» De Stichting Stadsparkeerplan Leiden (SSL) heeft afge- open vrijdagavond de 100.000ste Want van de 'horecaservice' logen begroeten. De horecaservice houdt in dat parkeerders >p het Haagwegterrein 's avonds naar een restaurant worden ervoerd en na afloop weer worden opgehaald. De SSL begon net deze extra service in september '97 toen het parkeerterrein de avonduren werd opengesteld. De 100.000ste bezoeker <erd door de stichting getracteerd op een gratis diner. Bewoners Nieuweroord eind juli op straat Tientallen leerlingverpleegkundigen die in het complex Nieuweroord aan de Rijnsburgerweg wonen, weten nog niet waar ze na 31 juli naar toe moeten. Het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC) probeert in overleg met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting andere woonruimte voor deze groep te vinden. eind juli moeten verlaten. De Stichting Leidse Studentenhuis vesting die Nieuweroord ver huurt, had al wel de buiten landse studenten geïnformeerd zijn gehuisvest. Maar de de leerlingver- DORITH LIGTVOET De leerlingen hebben pas begin februari officieel gehoord van de Raad van Bestuur van het ziekenhuis dat ze het complex werkgever pleegkundigen, het LUMC, was minder vlot. De gemeente Leiden maakte onlangs bekend dat ze in de to ren van de flat zeshonderd asielzoekers wil huisvesten. Daarom heeft ze het huurcon tract per 31 juli opgezegd. Voor de leerlingverpleegkun digen met een huurcontract dat na die datum afloopt, zal het ziekenhuis een andere oplos sing moeten vinden. Probleem is dat het LUMC zelf geen an dere mogelijkheden heeft om de leerlingen te huisvesten. Daarom is het ziekenhuis in overleg met de Leidse Stichting Studentenhuisvesting. „Het gaat bij deze groep om woonruimte voor tijdelijke aard. De SLS beschikt over meerdere wooneenheden voor studenten en kan ons mis schien helpen", zegt LUMC- woordvoerder D. Ketting. Laat Dat de leerlingen laat zijn geïn formeerd door de Raad van Be stuur geeft hij toe. „De reden daarvan ken ik niet. Maar infor meel wisten de leerlingen na tuurlijk al veel langer dat ze op termijn zouden moeten verhui zen." Volgens de Stichting Leidse Studentenhuisvesting zijn er in middels enkele verkennende gesprekken geweest met het LUMC. Een oplossing voor de leerlingverpleegkundigen is echter nog niet gevonden. Over de vestiging van het asielzoeks- centrum bestaan ook nog steeds een aantal onduidelijk heden. Zo is onzeker hoeveel asielzoekers er precies in de flat Leeuwendans op het plein van de Beesten markt: het begin van het Chinese nieuwjaar. FOTO DICK HOCEWONING LEIDEN GERRY V Tromgeroffel over de Beestenmarkt kondigt zaterdag het begin van de Chinese leeuwendans aan, waarmee het nieuwe jaar wordt ingeluid. Vervolgens gaan twee honderdduizendklappers langs de vlaggenmasten om hoog. Rook en rode snippers ontnemen het publiek het zicht op de leeuwen die al dansend het geluk voor het nieuwe jaar moeten afdwingen. Het jaar van het konijn is begonnen. Officieel al op dinsdag 16 februari en nu dan ook in Leiden. Maar welk jaartal er precies bij hoort, heeft niet ie dereen paraat. Ook niet de Chinese ambassadeur, Hua Li Ming die 's avonds bij Asian Palace aanschuift voor een diner dansant ter ere van het nieuwe jaar. „Het is het jaar van het konijn. Dat staat voor vrede, vriende lijkheid en geluk," weet hij te vertellen. Voor Hua Li Ming is het zijn eerste jaarwisseling in Nederland. Hij heeft al veel festiviteiten bezocht deze week. .Allemaal heel erg kleurrijk, Nederland heeft een grote Chinese gemeenschap. Het is bijna hetzelfde als in China." De leeuwendans die in Leiden werd uitgevoerd door het 'Double Dragon Kwoon Lion Dance Team' uit Wad- dinxveen is helaas aan hem voorbij gegaan. De Beestenmarkt staat om vijf uur goed volgepakt met toeschouwers. De drie leeuwen en een welpje springen in het rond en gaan onder begeleiding van trommelaars en een soort erewacht naar het restaurant Asian Palace aan de Steenstraat. Daar hangt voor de deur een krop sla' klaar met een envelop met vier zilve ren munten. Als de rode leeuw de sla opeet en de en velop te pakken krijgt, betekent dat voorspoed voor het restaurant het komende jaar. Vervolgens gaat de groep naar restaurant Kwantung aan de andere kant van de Beestenmarkt. Hier heeft de witte leeuw aanvankelijk wat problemen om het kropje sla te pakken te krijgen. Maar twee mannen uit de erewacht bieden de leeuw een schild als opstapje en ook Kwantung kan het ko mend jaar voorspoed venvachten. Na deze kleurrijke opening begint de kungfu -emon- stratie van leerlingen van Rene Scharff, eveneens uit Waddinxveen. Stokgevechten, spiegelgevechten en an dere vormen van deze krijgskunst wisselen elkaar. Het commentaar is helaas niet altijd even verstaanbaar en een deel van het publiek haakt af. Op zoek naar warm te en iets te eten. De zestig liter Chinese tomatensoep en 200 loempiaatjes die gratis worden uitgedeeld, zijn zo op. De rest neemt zijn toevlucht tot een frietje en een hamburger. Het wachten is op het vuurwerk en op de avond schemering. Het publiek moet steeds meer naar achte ren om te voorkomen dat er ongelukken zullen gebeu ren. Presentatrice Monique Lasschuyt probeert de aan dacht van het publiek vast te houden. Lasschuyt vraagt de kinderen hun lampionnetjes aan te steken en er niet mee te zwaaien. „We hebben er vierhonderd uitge deeld en dat kost wel wat. Dus jullie moeten ze wel aansteken, anders doen we dat volgend jaar niet meer." Uiteindelijk branden er zo'n vijftig lampionne tjes rondom de afzetting. Nieuwe honderdduizend klappers worden uitgerold. Kegels en doosjes waaruit de vuurpijlen zullen moeten komen, worden verspreid over het plein. Om half zeven barst het vuurwerk los. Mooi, hard en nog veel meer rook en rode snippers dan bij de start van de leeuwendans. Als het tien minuten later voorbij is, ligt de hele Beestenmarkt vol rood papier. Terwijl de bezoekers naar huis gaan, komen de eerste veegwa- gentjes al aangereden. komen te wonen. De gemeente, de bewoners van de omliggende Vogelwijk en de Centrale Organisatie Op vang Asielzoekers hebben daar hun eigen ideeën over. Daar naast is nog steeds onduidelijk of de laagbouw op tijd leeg komt. Daar wil de gemeente kantoorruimten vestigen en re- creatievertrekken voor de asiel zoekers. De huurder, De On derwijs Groep Haaglanden, heeft echter nog een contract dat doorloopt tot 1 augustus van het jaar 2000. Treinreizigers die vanochtend vroeg op weg waren naar Utrecht kwamen voor een on aangename verrassing te staan. De trein die om 6.08 uur uit Leiden zou vertrekken bleek de fect. De NS kon niet voor een vervangend treinstel zorgen, zodat de passagiers een half uur moesten wachten. Waarom de trein het niet deed is niet be kend. Gisteren was er vanaf 9.55 be perkt treinverkeer mogelijk van Leiden naar Haarlem vanwege een ongeval bij Lisse. Door gaande treinen reden om via Schiphol. Reizigers liepen zo'n tien minuten vertraging op. De normale dienstregeling kon om 13.30 worden hervat. Het Leidse Aquino College be gint donderdag 25 februari met een gezondheidsproject in zwembad Poelmeer in Oegst geest. Tijdens het project dat de naam 'Fit and Fun' heeft mee gekregen worden jongens en meisjes van de tweede klassen van het Aquino College 'op een aantrekkelijke manier' gestimu leerd om meer te bewegen en te sporten. Op school wordt ook in de biologielessen aandacht gegeven aan dit onderwerp. In een speciaal werkboek komen de aspecten van bewegen en het effect op de gezondheid aan de orde. Het F&F-team bestaat uit klassenvertegenwoordigers, de sectie lichamelijke opvoe ding en de sectie biologie. Om het geheel aantrekkelijk te ma ken omvat het project een Move on Music-ciicuit (bewegen op muziek), een sportgezond- heidsquiz, een personalityquiz en disco-zwemmen. Wethou der A. Pechtold, directeur A. Van Popta-Kwant en oud-Ne derlands kampioen boksen Chris Lantrok geven donderdag om kwart voor elf het startsein voor het project. zepen ze nog iedere dag- ioze hoofden in en hante- ze de schaar alsof ze er- i geboren zijn. Vanaf 9 (ril is dat verleden tijd. Dan miilen ze de coupe soleil de cuba libre. Nicky, iudia en Diana van Cosmo irstyling aan de Haarlem erstraat leggen hun baan als pstèr neer en gaan op Kreta nter de bar staan. Voor een Q jaar, in eerste instantie. Je wonen allemaal thuis, we allemaal vrijgezel, nu kan nog", giebelen de dames in de kantine van Cosmo. Als het echt bevalt, nemen ze volgende winter misschien wel net zo'n baantje in een Zwitsers ski-oord. Maar diep in hun hart zien ze zonnig Kreta meer zitten. „Ik sta lie ver in bikini achter de bar", laat Diana weten. De drie zijn al jaren colle ga's en evenzoveel jaren vriendinnen. Nicky, Claudia en Diana hebben bij Cosmo respectievelijk een carrière van 6, 7 en 10 jaar achter de rug. Tijd dus voor wat anders, menen ze. Nicky en Claudia lonkten al vaker naar het werk achter de bar, tijdens hun va kanties in een zonovergoten oord. Toen de drie afgelopen zomer in appartementencom plex Porto Greco in het Kre tenzische Chersonissos ver toefden, werden die dromen steeds heviger. Eerst waren de meiden nog doorsnee gasten, maar al snel mochten ze zelf hun drankjes pakken. „Toen waren we na tuurlijk niet meer achter die bar weg te slaan", vertelt Nic ky. Dit moeten we warmhou- den, dachten de meiden. „Ze hebben er altijd mensen no dig, dus je weet dat je een kans maakt." Maar toen de Griekse eigenaar ze uiteinde lijk officieel vroeg om het ko mende seizoen voor hem te werken, was het toch nog wel een verrassing. De beslissing was gauw ge maakt: opzeggen die baan en boeken dat ticket! Diana: „Ik sta hier nu al tien jaar. Altijd hartstikke leuk hoor, maa!r nu wil ik wel eens wat anders. Misschien mis ik over een half jaar het kappersvak heel erg. Maar misschien ook niet. Dan ga ik wat anders zoeken." Ook Nicky wil wel eens wat anders dan haren knippen. „Ik heb bereikt wat ik wil in dit vak. Nu wil ik eens wat an ders doen." „Op het kappers vak kun je altijd terugvallen. Er zijn banen zat", vult Clau- De huidige bewoners van Lei- den-Noord en de Kooi dreigen het slachtoffer te worden van de toekomstplannen voor deze wijken. Door de verkoop van goedkope huurwoningen en sloop en nieuwbouw van duur dere koophuizen wordt de koopkracht van de wijk welis waar vergroot, maar komen de zittende bewoners in de knel. Dat stelt de Socialistische Partij in schriftelijke vragen aan zowel burgemeester en wethouders van Leiden als aan Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland. Deze twee colleges brengen vandaag een werkbezoek aan de achterstandswijken. De SP yvil van de gemeente en de provinciebestuurders ho ren hoe zij de mensen die uit de wijken moeten verhuizen weer betaalbaar onder dak wil bren gen. De partij geeft verder aan te vrezen dat de nieuwbouw van dure woningen ten koste zal gaan van de sociale samen hang in de wijken, omdat de nieuwe bewoners en de oude bewoners elkaar niets te vertel len zullen hebben. Daarom zouden op het Slachthuister rein en rond de Willem de Zwij gerlaan als het aan de SP ligt geen de vrije-sectorwoningen moeten komen, maar 'midden klassewoningen dia aan. Oké: dat ze eens wat anders willen, soit. Maar waarom geen baan als secretaresse, bloemenverkoopster of biblio theekjuffrouw? Ah, daar komt de aap uit de mouw. „Ik zie het eigenlijk als een werkva kantie". biecht Claudia op. „Er is daar geen stress. Als ik het even warm heb, duik ik het zwembad in. De klanten vinden dat niet erg. Als ze maar op tijd hun biertje heb ben." „Ze zeggen wel dat je er hard moet werken, ja. Maar dat doe ik hier ook", vindt Nicky. „Je maakt lange dagen, maar of je nou voor of achter de bar staat, dat maakt niet uit. Daar is iedereen op vakan tie, dus er heerst een relaxte sfeer. Mensen hebben geen haast", weet Diana. Gaan de drie dames vanaf april de hoofdrol spelen in een Kretenzische Baywatch, Cos mo hairstyling blijft eenzaam achter. „Het zijn de drie druk- sten", vertelt een collegaatje. „Het zal hier wel stiller wor den." „Onze baas, Wilger, vindt het natuurlijk jammer dat we gaan", weet Nicky. „Maar hij reageert wel posi tief. Hij heeft zelf een paar keer zo'n soort kans gehad en die niet gegrepen. Daarom zegt hij tegen ons: 'je moet het nü doen, nu ben je nog jong'." Op 27 maan knippen ze voor het laatst. De vaste klan ten staan al in de rij. Claudia: ,,'s Avonds gaan we met z'n allen naar de Baya Beach Club." Om alvast in de stem ming te komen. JANNEKE DE JONGE» cursus. Aandacht voor stress is er volop, maar maatregelen om overspannenheid te voorkomen blijven doorgaans uit. Veel hardwerkende Nederlanders klagen juist met enige trots over de werkdruk. De cursus laat kijken naar hun eigen helpt zoeken naar mogelijkheden om te voorko men dat de deelnemers nog eens overspannen thuis komen te zitten. Voor informatie en inschrijving: 071 -5141141 (K&O). Met oefeningen, opdrachten, discussies en een map vol nut tig leesvoer bindt de Leidse Volksuniversiteit K&O de strijd aan met werkstress. De cursus 'omgaan met stress en werk' begint morgenavond. Liefst zestig procent van de Nederlan ders heeft regelmatig stress klachten, stelt het Instituut voor Stress Preventie, dat trainster Karin Peperkamp beschikbaar heeft gesteld voor de Leidse Nu nog achter de wasbakken, straks achter de bar. Diana, Nicky en Claudia (v.l. voor een half jaar naar Kreta. vertrekken in april FOTO TACO VAN DER EB

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9