f jr 'v G7 somber over wereldeconomie Economie Nieuwe vereniging gokt op 0.000 eigen bouwbaasjes Overleg over uitbreiding vLM-alliantie met Fransen' n P Nieuw verkoopcentrum Heineken Vier van de tien tekenen met succes bezwaar aan tegen WAO-schatting Consumptief krediet krijgt concurrentie van hypotheek Olivetti als slagvaardige David tegen Telecom Goliath lAANDAG 22 FEBRUAR11999 Sterkere positie CMG in Duitsland ictelveen Automatiseringsbedrijf CMG versterkt zijn positie op de IT-markt in Duitsland door het overnemen van Partner Consult, dat vestigingen heeft in Hamburg en Hannover. CMG betaalt voor zijn nieuwe aanwinst 26,9 miljoen gulden. Partner Consult telt 120 werknemers en realiseerde in het boekjaar dat eindigde op 30 september 1998 een omzet van 35,2 miljoen. Graanteelt alternatief voor maïs nifPENHEiMHet telen van graan, in combinatie met het oogsten van de hele plant, levert veel melkveehouders een goed alterna tief op voor snijmaïs. Dat blijkt uit de resultaten van een proef op dertig rundveebedrijven in Overijssel. De proef is gehouden door de stichting Stimuland Overijssel, in samenwerlting met De Landbouwvoorlichting (DLV). De resultaten van het onder zoek worden morgen gepresenteerd tijdens een open dag over graanteelt in Diepenheim. Volgens Stimuland-woordvoerder (reiner wijzen de praktijkproeven uit dat de graanteelt niet al- een financiële voordelen voor de boer oplevert, maar ook mi- jeuwinst. De teelt van het graan triticale, een kruising van tarwe rogge - vergt niet alleen weinig bestrijdingsmiddelen, het ge- is gaat ook efficiënt om met de mineralen, die de boer via mest en kunstmest op zijn akkers brengt. Handelsoverschot Japan fors hoger Tokyo Het overschot op de Japanse betalingsbalans is in janu ari in vergelijking met januari 1998 met 87 procent gestegen. De uitvoer zakte, maar de invoer nam nog veel meer af. Volgens het ministerie van financiën in Tokyo bedroeg het overschot in ja nuari 760,3 miljard yen (ruim twaalf miljard gulden). De invoer daalde met 10,6 procent tot 3,4 biljoen yen, maar de import met 22,1 procent tot 2,7 biljoen yen naar beneden. Handelstekort VS naar record Washington De Verenigde Staten hebben vorig jaar een tekort op hun handelsbalans geboekt van 169 miljard dollar. Nog niet eerder hebben de VS zo'n groot tekort opgelopen met hun han del in goederen en diensten. Het negatieve saldo is maar liefst 53 procent hoger dan dat van 1997. Wordt alleen de goederen handel berekend, dan kwam het tekort uit op het record van 248 miljard dollar. In december werd het tekort kleiner. Het kwam uit op 13,8 miljard dollar. Dat is 9,6 procent minder dan november. Toyota onderscheidt Hoogovens velsen-noord De Japanse autoproducent Toyota heeft Hoog ovens Staal onderscheiden met de Toyota Achievement Award Het staalbedrijf in Velsen-Noord dankt de onderscheiding aan prestaties op het gebied van kwaliteit, logistiek en kosten- management. Hoogovens laat weten zeer ingenomen te zijn met de prijs omdat het bedrijf zich nu 'kan scharen bij de tople- veranciers aan de automobielindustrie'. iet begonnen en al duizend le ien. De Vereniging van Zelf- en zonder Personeel KzP) ziet het ledental op af- ienbare termijn groeien naar o'n tienduizend. Vrijdag hield leze belangenvereniging voor baasjes in de bouw zich ïlfbewust ten doop. G. Wolting, gepokt en gema ild in het vakbondswerk door ertig jaar ervaring binnen de louw en Houtbond FNV, is één an de verwekkers van de nieu- telg. Hij voorzag dat een mreaucratisch apparaat' als de W niet aan de behoeften van Ie kleine klusser kon voldoen. „De FNV kan niet inspelen op behoefte van dit groeiend antal kleine zelfstandigen", ;gt Wolting. „In 1997 sprak het dencongres uit dat het lid- aaatschap van een zelfstandige an de vakbond onverenigbaar Ze verliezen leden als ze een ZP'er toestaan, want dat zijn oncurrenten. Collectieve ar- leidsovereenkomsten zijn de tm van het vakbondswerk en OME-PARUS AFP-ANP )e KLM, Alitalia en de Ameri- aanse luchtvaartmaatschappij forthwest Airlines zijn overleg Bgonnen over uitbreiding van un alliantie met Air France, iehalve met de Fransen is ook ontact opgenomen met Air ihina, zo is zaterdag vernomen kringen van Alitalia. Een woordvoerder van de KLM oreekt tegen dat van echt on- erhandelen sprake is. „We lebben alleen de gebruikelijke nntacten die er nu eenmaal tussen luchtvaartmaat- diappijen, maar niet meer dan 'at." Air France weigerde zaterdag ®ig commentaar te geven. Een Oordvoerder van de maat- thappij wees er daarbij echter *el op dat president-directeur ipmetta kortgeleden verklaarde lat Air France voor het eind ■an het jaar zijn strategische Hrtner in de VS moet kiezen. SLIMME WINKELIERS DOEN 60EDE ZAKEN OP TRADEJ^T UTRECHT. De Voorjaarsbeurs is coippleef i van de kaar(. J| m 1, IJeeft u nog geen kaart voor i Trade Mart UtrecJif? mo maart 1999 ,jê Bel: O8OO-6O7O. yoorjaarsbeurs trade mart utrecht :e groofsfe n°n-fo°d handdscentri up van N«d«rland- Stabiliteitsforum moet toekomstige crises voorkomen De zeven belangrijkste industrielanden (G7) zijn zater dag tot de conclusie gekomen dat de vooruitzichten voor de groei van de wereldeconomie sinds eind oktober enigszins zijn verslechterd. De gevolgen van de financië le crises in een aantal regio's worden nu ook elders ge voeld, aldus de groep in een verklaring na afloop van overleg bij Bonn. BONN Rtr-ANP De ministers van financiën en de centralebankpresidenten van de VS, Canada. Japan. Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië en Italië vergaderden in Bonn. Ook president Duisen- berg van de Europese Centrale Bank (ECB) en topman Camde ssus van het Internationaal Mo netair Fonds (IMF) waren van de partij. Volgens de verklaring zullen de landen van de G7 streven naar 'een evenwichtiger groei van hun economieën' om scheve verhoudingen in de handel te corrigeren en het her stel in crisisregio's te bevorde ren. In deze passage klinkt vooral het Amerikaanse stand punt door. De VS hebben een recordte kort op de handelsbalans. De Amerikanen vinden dat ze niet als enige de wereldeconomie kunnen trekken via hun import. Andere industrielanden moeten ook zorgen voor impulsen. De Amerikaanse minister van fi nanciën, Rubin, zei na afloop van het overleg dat Europa en Japan moeten zorgen voor ster kere economische groei via be vordering van de binnenlandse vraag en daarmee van de im port. De Duitse minister Lafontai- ne toonde zich ingenomen met de roep om versterking van de binnenlandse vraag, één van zijn stokpaardjes. Maar de ruimte daarvoor lijkt beperkt. De eurolanden zijn gebonden aan maxima voor hun begro tingstekorten en de ECB voelt niets voor een stimulerend ren- tebeleid als dat inflatierisico meebrengt. De G7 aanvaardde zaterdag een voorstel van Bundesbank- president Tietmeyer om een 'stabiliteitsforum' te vormen dat toekomstige crises moet voorkomen door tijdig zwakke plekken in het internationale fi nanciële stelsel te signaleren. Tietmeyer kreeg op de G7-ver gadering van oktober opdracht suggesties te doen naar aanlei ding van de crises in Azië, Rus land en Latijns-Amerika. Het stabiliteitsforum moet ten minste tweemaal per jaar bijeenkomen, in het algemeen tijdens de halfjaarijkse vergade ringen van het IMF. Het zal be staan uit deskundigen van na tionale en internationale toe zichthoudende instellingen. Be oogd voorzitter is de Brit Crockett. Hij is de topman van de Bank voor Internationale Be talingen (BIB), een overkoepe lende organisatie van de cen trale banken. De G7 sprak zaterdag ook af te werken aan uitbreiding en versnelling van de schuldver lichting voor de armste landen. Vooral de regeringen van Duits land en Groot-Brittannië heb ben daarop aangedrongen. Tij dens de G7-top in juni in Keu len moet daarover een akkoord worden bezegeld. die gelden hier niet." De FNV lijkt de slag te heb ben gemist om greep te krijgen op deze groep. FNV Bondgeno ten maakte vorig jaar weliswaar vijftien miljoen gulden vrij om meer freelancers aan zich te binden, maar niet eerder dan in juni moet een aan de FNV geli eerde vereniging voor zelfstan digen een feit zijn. De VZzP gaat de komende weken actief werven onder de klussers met behulp van het adressenbe stand van de Kamers van Koop handel. Voor 39,50 per maand krijgen die juridisch advies aan geboden, bemiddeling bij in casso van slechte betalers en bij het opzetten van een goede ad ministratie, en adviezen op ver- zekeringsgebied. Daarnaast be middelt de vereniging ook bij werk en streeft ze naar een keurmerk tegen beunhazen. In de bouw zijn naar schat ting zo'n 25.000 ZZP'ers actief. Dat kunnen er nog meer wor den, gezien de wens van een kwart van de bouwvakkers om zelfstandig te worden. Amsterdam Burgemeester Patijn van Amsterdam heeft vanmiddag een nieuw verkoop- en distributiecentrum van bierbrouwer Heineken geopend aan Scharenburg in Sloterdijk. Bier en andere artikelen worden vanuit dit centrum gedistribueerd onder 2.500 Amsterdamse horecavestigingen Voorheen gebeurde dit vanuit Hoofddorp (Verenigde Drankenhan del Veraar), Volendam en Amsterdam. foto anp cor mulder Noordelijke regio 's boven landelijk gemiddelde den haag gpd Zijn twee partners daar zijn nu Delta Airlines en Continental Airlines. Volgens de Italiaanse zegslie den hebben Alitalia, de KLM en Northwest op 12 februari be sprekingen gehouden in Parijs. Die zouden moeten leiden tot de vorming van een nieuwe al liantie die mogelijk Wings gaat heten. Daartoe zou ook Conti nental Airlines gaan behoren, de Amerikaanse partner van Northwest. Door toetreding van Air Fran ce zou de groep rond de KLM zich aanzienlijk versterken te genover de andere drie interna tionale allianties. Dat zijn One- world (onder meer British Air ways, American Airlines en Ca thay Pacific), de Star Alliance (onder meer Lufthansa, United Airlines en SAS) en de Qualifly- er Group (Swissair, Sabena, Au strian Airlines en Delta Air Li nes). ASSEN-GRONINGEN ROB SIEBELINK Vier van de tien noordelijke ar beidsongeschikten die bezwaar aantekenen tegen hun WAO- schatting, worden na een be zwaarprocedure in het gelijk gesteld. In een beroepsproce dure voor de rechtbank is dat aantal nog hoger. Ruim de helft van de bezwaren wordt door de rechter alsnog terugverwezen naar het GAK, de grootste uit voerende organisatie van de WAO. De WAO-schatting is de be oordeling in hoeverre iemand niet meer kan werken en hoe hoog de uitkering mag zijn. Vo rig jaar kwamen ruim vierhon derd WAO-kwesties bij de be- zwarencommissie van het GAK- Drenthe terecht. Uiteindelijk werden 250 gevallen terugver wezen naar de verzekeringsart sen: 150 door de eigen bezwa- rencommissie, later nog eens honderd door de rechter. Bij het GAK- Groningen lig gen de cijfers nog iets hoger. Van de 475 bezwaren werd in 1998 uiteindelijk bijna de helft gegrond verklaard. De noorde lijke GAK-regio's liggen daar mee ruim boven het landelijk gemiddelde, dat rond de 25 procent schommelt. De meeste verloren zaken doen zich voor bij het GAK in Oost -Groningen (Winschoten). Veertig procent van de bezwa ren werd terugverwezen naar de verzekeringsartsen. Win schoten is daarmee ook natio naal lijstaanvoerder. Het GAK- Groningen komt uit op 37 pro cent, het GAK- Drenthe (Assen) op 36 procent: alle ruim boven de landelijke index. Bij be roepszaken voor de rechtbank liggen de percentages daar soms ver boven. Volgens het GAK zijn de cij fers niet schrikbarend hoog maar 'gezien de aard van de problematiek wel logisch'. Ook zou er niets mankeren aan de WAO-systematiek, aldus het GAK in beide provincies. PvdA-Kamerlid Middel schrikt wel van de cijfers. Mid del, tijdens de invoering van de aangescherpte WAO-wetgeving woordvoerder van de sociaal democraten, noemt die 'te hoog'. kwam voor rekening van twee de hypotheken en oversluitin- gen. De groei van het aantal consumptieve kredieten be droeg over 1997 6,8 procent. De consumenten zijn volgens Van der Stadt meer gaan lenen omdat ze meer auto's, televisies en computers willen kopen. Het aantal aankopen steeg in 1998 met negen procent. Ondanks de hoge bedragen zijn Nederlanders over het alge meen bescheiden leners. Vol gens de Vereniging van Finan cieringsondernemingen in Ne derland (VFN) bedraagt het ge middelde geleende bedrag 793 euro, ongeveer 1.750 gulden. Een Belg leende in 1998 gemid deld 1.103 euro en een Duitser 2.572 euro. Hierbij spaart de Nederlander nog altijd liever dan dat hij geld uitgeeft. Nederlanders profiteren van de lage rente door een steeds ho ger consumptief krediet te ne men. Zij lieten hun krediet vol gens het CBS in 1998 oplopen tot 27,6 miljard gulden. Dat is 8,7 procent hoger dan in 1997. Toch krijgt het consumptief krediet volgens hetzelfde CBS meer en meer concurrentie van hypotheken. De totale hypo theekschuld nam in 1998 met 16 procent toe tot 483 miljard gulden. Volgens CBS onderzoeker H. van de Stadt sluiten steeds meer mensen een tweede hy potheek af om daar consump tieve uitgaven mee te doen. Al leen al in het vierde kwartaal van 1998 bedroeg de stijging van het aantal hypotheken 22 procent. De helft daarvan Het Italiaanse telecombedrijf Olivetti heeft inderdaad zoals verwacht zaterdag een vijan dig bod van ruim 101 biljoen lire (114 miljard gulden) uitge bracht op de veel grotere con current Telecom Italia, het voormalige staatsmonopolie in de telefonie. Het is het hoogste bod dat ooit binnen het Europese bedrijfsleven werd gelanceerd. ROME HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Bij de wereldtentoonstelling van 1911 in Turijn baarde Oli- vetti-oprichter Camillo Olivetti groot opzien. De joodse Italiaan zou er de ultieme typemachine presenteren, maar helaas, het model was niet op tijd klaar. Geen nood, Camillo liet zijn ar beiders voor het verbaasde pu bliek op Olivetti-stand aan de nu fameuze Ml typemachine werken. Zo slaagde hij erin voor afsluiting van de tentoonstel ling de wereld het nieuwste snufje Italiaans vernuft te to nen. Het verhaal is karakteristiek voor Olivetti: vooroplopen, met veel improvisatie. De theema chine maakte Olivetti wereldbe roemd. Amerikaanse rivalen als Underwood werden overgeno men. Onder de bezielende lei ding van de zoon van de op richter Adriano blikte Olivetti echter ook vooruit. Al in 1959 werd de eerste Italiaanse com puter gepresenteerd. Die nieuwe poot werd in de ja ren zeventig en tachtig uitge bouwd. Olivetti kwam met de eerste personal computer op de Europese markt, maar slaagde er nu niet in een beslissende voorsprong te nemen. Ameri kaanse en Japanse concurren ten veroverden de markt. Een aantal mislukte overnamepo gingen van de charismatische president-directeur Carlo de Benedetti droegen er toe bij dat Olivetti begin jaren negentig dik verlies begon te lijden. De Be nedetti, bijgenaamd 'de ingeni eur' moest aftreden, zijn zelfge kozen opvolger Roberto Colan- nino stootte de computerdivisie af en concentreerde het bedrijf bijna volledig op de communi catiesector. Achter de schermen bleef De Benedetti echter actief bij Oli vetti betrokken. Als eigenaar van de linkse krant Lm Repub- blica en een aantal progressieve weekbladen onderhield hij uit stekende relaties met links in de politiek. De al twee maanden circulerende geruchten over een Olivetti-bod op grote rivaal Telecom Italia kregen dan ook I een fikse aanjager toen De Be nedetti vorige week donderdag j bij de ex-communistische pre- i mier d 'Alema op de thee ging. Bij Telecom Italia, als staatson derneming gewend aan een monopoliepositie, moest na de privatisering in september 1997 eerst orde op zaken worden ge steld. Dat kostte grote ruzies in de bestuurskamer en leverde uiteindelijk begin dit jaar een nieuwe president-directeur op. Plannen voor internationale strategische samenwerking ont braken, en pogingen om iets op te zetten met Cable and Wire less, British Telecom en Unisource (waarin KPN deel neemt) kwamen niet van de grond. Voor Olivetti - met De Benedet ti op de achtergrond - is deze periode dan ook de juiste om toe te slaan. Slechts een beperkt aantal aandelen Telecom over nemen had geen zin. omdat de statuten van het bedrijf voor schrijven dat een bod op de volledige onderneming moet worden uitgebracht als meer dan drie procent van de aande len wordt opgekocht. Niemand durft te voorspellen dat Olivetti slaagt. De kwaad sprekers die beweren dat het bedrijf om kapitaal te vergaren straks delen van zijn concur rent gaat afstoten, lijken recht van spreken te hebben. Olivetti dat ondanks zijn lucratieve sa menwerking met de Duitse gi gant Mannesmann in Omnitel mobiele telefonie - vorig jaar 890 miljoen gulden winst - zelf een bescheiden 18,2 miljoen profijt boekte, is sterk van een bankconsortium en een aantal Italiaanse investeerders afhan kelijk om Telecom op eigen kracht te kunnen inlijven. Ook heeft het bedrijf al aangekon digd het ruim zestig procent belang van Telecom in mobiele telefoniedochter TIM - met ne gen miljoen aansluitingen de grootste in Europa - na de over name terug te schroeven tot een 'controlerend percentage'. Topman R. Colaninno van Olivetto. Zaterdag maakt hij bekend dat zijn bedrijf Telecom Italia wil overnemen. archieffoto Minder groei EU De economische groei in de landen van de Europese Unie komt dit jaar uit op twee pro cent of iets daaronder. Dat heeft de OESO (Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling) vrijdag laten weten. Daarmee is de groeiraming verlaagd. In de cember ging de OESO nog uit van een groei van 2,2 procent, aldus OESO-econoom Visco. De OESO heeft zijn raming voor de Verenigde Staten in te genstelling tot die voor de EU verhoogd. De organisatie houdt het er nu op dat de Amerikaan se economie dit jaar met 2,5 a 3 procent groeit. Eerder ging de OESO uit van 1,5 procent. Dat de prognose zo sterk is opge trokken, komt volgens Visco doordat de groei in het afgelo pen jaar een stuk groter is uit gevallen dan was verwacht. Japan zal ook een achteruit gang van zijn economie mee maken, maar een percentage noemde Visco niet. In decem ber ging de OESO er nog vanuit dat er een groeipercentage van 0,2 uit de bus zou kunnen ko men. Scheepsbouw wil miljoenensteun harlingen gpd De Nederlandse scheepswerven willen van de overheid 150 mil joen gulden steun, om een op dit moment woedende interna tionale prijzenslag te kunnen overleven. Vooral Zuid-Korea en Japan bouwen momenteel schepen tegen afbraakprijzen. Recent viste ook Frisian Shi pyard Welgelegen achter het net bij de opdracht voor een tankschip. Directeur Kortenhorst van de Harlinger werf heeft staatsse cretaris Ybema van economi sche zaken gevraagd in het ka binet aandacht te schenken aan de problemen. Ybema bracht samen met D66-kopstukken gisteren een werkbezoek aan de Friese havenstad. Kortenhorst noemt de huidige situatie in de scheepsbouw 'griezelig'. Frisian Shipyard maakt deel uit van de G5, een groep van vijf grote scheepsbouwers in Nederland. De werven worden op dit moment geconfronteerd met internationale concurrenten, die volgens Kortenhorst orders wegkapen doordat ze 20 tot 25 procent subsidie krijgen. Op dit moment geldt in de Europese Unie een steunplafond van ne gen procent. „Je ziet dat die ne gen procent officieel wordt be taald. terwijl de rest prettig on der de tafel wordt geregeld", al dus Kortenhorst. De prijzenslag is het gevolg van de economische malaise in het Verre Oosten. Scheeps- bouwlanden als Korea en Japan bouwen voor zeer lage prijzen. Die zetten ook de prijzen op de Europese werven sterk onder druk. Van Ommeren blijft ambitieus rotterdam gpd Na het stranden van het fusie- voomemen vorig jaar met Pak hoed heeft Van Ommeren zich tot doel gesteld binnen enkele jaren het grootste onafhankelij ke tankopslagbedrijf ter wereld te worden. Dat moet gebeuren door overnames, samenwer kingsverbanden maar ook door nieuwbouw. Binnen twee jaar zal daarvoor een aantal 'grote klappers' moeten worden ge maakt, zei bestuursvoorzitter Van den Driest vrijdag bij de presentatie van de jaarcijfers. De nettowinst van de groep steeg vorig jaar uitsluitend dankzij de tankopslag met 7,3 procent naar 150,3 miljoen gul den. De Van Ommeren-topman sprak nogmaals zijn teleurstel ling uit over het niet doorgaan van de fusie met Pakhoed (die in de tankopslag nog groter is). De samenwerking kwam vooral niet meer van de grond nadat de Europese Unie had geëist dat Pakhoed in Rotterdam nog al wat tankopslagcapaciteit moest afstoten. Van den Driest vertelde dat nu in de gehele onderneming het gevoel overheerst dat op ei gen kracht een noodzakelijke grote stap voorwaarts moet worden gemaakt in de groei strategie. Van Ommeren is met zijn tankopslag en aanvullende logistieke diensten (zoals zeetankvaart en binnentank- vaart) vooral afhankelijk van de ontwikkelingen in de olie- en chemische industrie. Daarin is het proces van schaalvergroting al volop aan de gang. Het ge volg is dat Van Ommeren ook zal moeten groeien om 'groot' genoeg te blijven als dienstver lener voor deze 'gigantenklan-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7