Vredesakkoord Kosovo lijkt nog altijd ver weg GOED KOOP Koerden hopen heel voorzichtig op verandering '5°: Buitenland Europese Commissie: bevries landbouwuitgaven meerderheid in Nigeria Ook man kan baby krijgen 21» Athene erkent fouten in afhandeling zaak Öcalan eden hongerde gehandicapten dood iijOLMDe leiding van een Zweedse inrichting heeft in de veertig vermoedelijk meer dan tweehonderd zwaar ver- jelijk gehandicapte patiënten met opzet laten doodhonge- lat meldde de krant Dagens Nyheter. In de betreffende pe- r van 1941 tot 1943, verdrievoudigde plotseling het aantal evallen in de categorie van de zwaarst gehandicapten in huis. De instelling deelde de patiënten in zes categorieën f bewoners met de lichtste handicap werden door de jarts omschreven als mensen die een nuttige rol kunnen Jlen omdat ze 'monotone, eenvoudige, saaie werkzaamhe- (unnen vervullen'. De patiënten van de laagste categorie en door deze arts 'van een lager niveau dan veel diersoor- pnoemd. lia en Pakistan dichter bij elkaar Een bustrip van de Indiase premier Vajpayee naar zijn laanse ambtgenoot Sharif heeft in het weekeinde het ijs iken tussen de twee aartsvijanden. Maar een echte door- in de betrekkingen kan er nog niet inzitten als gevolg van iistappel Kashmir, het gebied waar de twee al vijftig jaar trijden. Wel kwamen de kemphanen gisteren vertrouwen- ende maatregelen overeen. Daartoe behoort ook toezicht «kernwapens aan beide kanten. Zij willen bovendien vaart i achter de onderhandelingen over Kashmir. restaties na onderzoek Omagh De Ierse en Noord-Ierse politie hebben gisteren zeven ien opgepakt in het kader van het onderzoek naar de aan- Omagh, vorig jaar augustus. Bij de explosie kwamen 29 en om en vielen meer dan tweehonderd gewonden. Vol- onbevestigde berichten zou een van de arrestanten lid zijn ■al IRA. een terroristische splintergroepering van het Ierse iblikeinse Leger, IRA. die zich verzet tegen het vredesproces gebied. Na de aanslag pakte de politie enkele verdachten ie echter kort daarop weer op vrije voeten kwamen. ;isme bij Britse politie aan het licht Een Londens gerechtshof heeft The Sunday Telegraph en toegestaan uittreksels te publiceren uit een rapport in de Londense politie van racisme wordt beschuldigd. De ring had zaterdagavond om een verbod gevraagd en aan- elijk gekregen. Het rapport gaat over het onderzoek naar de van de 18-jarige zwarte Stephen Lawrence. Die werd in in Londen door vijf jonge blanken doodgestoken. Geen leze vijf is veroordeeld. De politie wordt verweten dat zij uit rische motieven onvoldoende aandacht aan de zaak heeft lonken. raw: Clinton misbruikte me iNGTONEr lijkt weer een nieuw seksschandaal voor de rikaanse president Clinton op te doemen. Juanita Broad- zegt in The Wall Street Journal dat ze twintig jaar geleden Clinton gedwongen is tot seks. Broaddrick zegt dat ze Clin- die toen procureur-generaal van Arkansas was, in 1978 had kennen. Zij stond toen aan het hoofd van een verpleeg- en was actief in de campagne die Clinton voerde om tot emeur te worden gekozen. Clinton stelde voor een kopje in haar hotelkamer te drinken. In de kamer dwong Clin- m tot seks. nieuw geweld op Molukken [Ai Zeker één persoon is vandaag om het leven gekomen ilaaiende onlusten op de Molukken. De incidenten tussen lenen en moslims in het dorp Siri Sori op het eiland Sapa- legonnen in de vroege ochtend. De tegenstanders schoten oiden met brandbommen naar elkaar. Sinds de onlusten n de van oudsher op de Molukken levende christenen en utische nieuwkomers eind januari uitbraken, zijn zeker 160 en om het leven gekomen. Duizenden bewoners zijn het ontvlucht. den Irak na moord op ayatollah ^-Damascus Bij onlusten in Iraakse steden uit protest te- Ie moord op ayatollah Mohammed Sadeq al-Sadr zijn za- ig 'vele doden en gewonden' gevallen. Alleen al in de wijk m City in Bagdad hebben Iraakse troepen vijftien mensen od. Dat hebben Iraakse oppositiegroepen in Londen en ascus gisteren gemeld. De ayatollah was de hoogste sjiïeti- geestelijke in Irak. smao komt hoe dan ook vrij [a_ï De Indonesische regering laat de onafhankelijkheids- Ier Xanana Gusmao na het referendum over de toekomst )ost-Timor vrij. Rebellenleider Gusmao werd in 1992 ver- ■eld tot 20 jaar gevangenisstraf wegens zijn rol in de Oost- irese onafhankelijkheidsstrijd. De Indonesische president bie zei recentelijk dat hij de kwestie Oost-Timor het liefst oor januari 2000 wil regelen door middel van een réferen- errillaleider Colombia gedood rA» Een van de belangrijkste leiders van de Colombiaanse illabeweging FARC is gisteren in een gevecht met een spe- eenheid van het leger doodgeschoten. Het gaat om Jaime Lombana, alias Franklin. De marxistische FARC is de oud- rootste en meest gevreesde rebellenbeweging van Colom- 'orige maand begon de organisatie vredesbesprekingen le regering in Bogota, maar schortte die na dertien dagen mdat de regering niets doet tegen de doodseskaders. Betogende boeren leggen Brussel plat Generaal behaalt absolute LUXEMBURG MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De Europese Commissie is ge wonnen voor het bevriezen van de landbouwuitgaven van de Europese Unie. Geheel onver wacht nam Commissievoorzit ter Santer gisteravond afstand van zijn eerdere voorstellen, die deze uitgaven nog gevoelig la ten stijgen. Nederland is zeer ingenomen met de omme zwaai, waardoor het Europese budget de komende jaren ruim veertig miljard gulden lager kan uitvallen. Voor de boeren is de nieuwe opstelling van de Commissie een bittere pil. Het bevriezen van de landbouwuitgaven tus sen 2000-2006 op het niveau van 1999, verhoogt immers de kans dat zij nog meer moeten inleveren. Deze week vergade ren de EU-landbouwministers over de toekomst van het Euro pese landbouwbeleid. In Brussel verzamelden zich vanmorgen duizenden boeren voor een demonstratie tegen de mogelijke korting op de Euro pese landbouwsubsidies. De organisatoren rekenen op de komst van 30.000 demonstran ten, van wie de helft afkomstig is uit Frankrijk. Rond de demonstratie zijn uitgebreide veiligheidsmaatre gelen genomen. Ongeveer vijf duizend leden van ordetroepen begeleiden de demonstratie. Het leven in de Europese wijk van Brussel is zo goed als tot stilstand gekomen. Bijna alle Europese instellingen hebben hun personeel opgroepen thuis te blijven. De meeste winkels zijn dicht. De wijk is ook afge sloten voor alle verkeer. Eerdere boerendemonstraties in de ja ren zeventig en tachtig liepen fors uit de hand. Albright weer in de clinch met Serviërs en Kosovaren NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT De PDP (Democratische Volks Partij) van generaal Olesegun Obasanjo stevent na de parle mentsverkiezingen in Nigeria van afgelopen zaterdag af op een absolute meerderheid in het parlement. Inmiddels is tweederde van de stemmen ge teld. De partij heeft vooral veel stemmen behaald in het noor den en oosten van het land. De twee andere partijen, de AD (Alliantie voor Democratie) en APP (Totale Volks Partij) heb ben goed gescoord in respectie velijk het zuidwesten en zuid- oosteh. De verwachting is dat de presidentsverkiezingen van komende zaterdag eenzelfde stemgedrag zullen vertonen. De parlementsverkiezingen verliepen dit weekend overwe gend vredig en ordelijk en ken merkten zich door een zeer lage opkomst. Vooral in de zuidelij ke staten kwam in veel gevallen minder dan twintig procent en soms zelfs minder dan tien pro cent van de kiezers opdagen. De verwachting van de nationa le kiescommissie is dat het me rendeel van Nigeria's 40 mil joen kiezers vooral geïnteres seerd is in de presidentsverkie zingen van komende zaterdag en dan wel in groten getale naar de stembus zal gaan. Obasanjo neemt het in de presidentsver kiezingen op tegen de gezame- lijke kandidaat van de AD en APP, Olu Falae. Internationale waarnemers waren over het algemeen posi tief over de verkiezingen van zaterdag. Nigeria telt 120 mil joen inwoners is sinds de onaf hankelijkheid in 1960 vrijwel ononderbroken dictatoriaal ge regeerd door militairen uit het noorden. Die laten het land straatarm en uiterst corrupt achter. De parlements- en pre sidentsverkiezingen moeten de overgang vormen naar een de mocratisch controleerbaar bur gerbewind. LONDEN ANP Er is geen enkele reden waarom mannen met de hedendaagse techniek geen kinderen kunnen krijgen. Artsen zijn in staat een embryo mét moederkoek in de buik van de man te implanteren en negen maanden later het kind via een keizersnede ter wereld te brengen. De gerenommeerde IVF-pionier Robert Winston vergelijkt de mannelijke zwangerschap in de Britse Sunday Times met de buitenbaarmoederlijke zwangerschap bij vrouwen. Onlangs be wees een vrouw in Oxfordshire dat de baarmoeder niet noodza kelijk is voor de ontwikkeling van het embryo. Zij bracht succes vol een gezond buitenbaarmoederlijk kind ter wereld. Haar foe tus had zich vastgezet aan de dikke darm. Het is de placenta die een vrucht de hormonale omgeving biedt die het nodig heefL Zwangere mannen zijn ook aangewe zen op hoge doses vrouwelijke hormonen. Hierdoor bestaat de kans dat zij borsten ontwikkelen. Desondanks verwacht Wins ton dat een kleine groep kinderloze paren interesse zullen tonen in de revolutionaire techniek. Een Amerikaanse B-52 bommenwerper landt op de Britse vliegbasis Fairford. De VS stuurden in het weekeinde in totaal nog eens zeven B-52- bommenwerpers met kruisraketten, acht F-16's en verscheidene voor radar onzichtbare F-117 Stealth-jagers naar Europa. De militaire vliegtuigen zullen worden ingezet bij bombardementen op Servië, als er voor morgenmiddag nog geen overeenkomst is tussen de Serviërs en de Kosovo-AI- banezen is. foto epa martyn hayhow De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Al bright is vanmorgen opnieuw naar het kasteel Ram- bouillet getogen om de Serviërs en Kosovo-Albanezen te bewegen in te stemmen met een vredesakkoord voor Kosovo. Zaterdag lieten de partijen die kans lopen, on danks een ultimatum van de internationale Contact groep. Op verzoek van beide partijen is de nieuwe dead line gesteld op morgenmiddag 15.00 uur. RAMBOUILLET AFP-Rtr-DPA-ANP Een vredesakkoord voor de Ser vische provincie lijkt echter nog altijd ver weg, ondanks de 'aan zienlijke vooruitgang' die de Contactgroep voor ex-Joegosla- vië zaterdag signaleerde. Hoofdprobleem gisteren was dat de Kosovaren ondanks druk van Albright een referendum over onafhankelijkheid eisen, te houden na een overgangsperio de van drie jaar. In het ont werpakkoord is zo'n referen dum echter niet opgenomen. Zaterdag hadden de Serviërs en de Kosovaren in beginsel in gestemd met het politiek deel akkoord over autonomie voor de provincie, maar nog niet met de militaire regelingen die de groep voorstelt. De VS, Rus land, Groot-Brittannië, Frank rijk, Duitsland en Italië besloten toen de onderhandelingen tot morgenmiddag 15.00 uur te verlengen. Daarmee werden dè luchtaanvallen op Servische militaire doelen door de NAVO voorkomen. Maar ondanks aanhoudende massale druk door de NAVO gaven beide partijen gisteren niet verder toe. Belgrado bleef beslist tegen toezicht door NAVO-troepen op naleving van een akkoord. De Kosovaren kwamen met de eis van een re ferendum over onafhankelijk heid. Daar is niet alleen Servië tegen, maar ook de internatio nale gemeenschap. Die vreest voor destabilisering van de Bal kan. De eis van de Kosovaren ver raste Albright zaterdag: zeer. Zij was er van overtuigd geweest dat ae Kosovaren zouden in stemmen met het vredesplan. „Als beide partijen het ak koord blijven blokkeren, komen er geen NAVO-bombardemen- ten op Servië", zei de minister gisteravond. Rusland zou overi gens overwegen deel te nemen aan een internationale vredes macht, mits Belgrado het eens is met de komst van zo'n macht en de VN hun toestemming ge ven. Dit zei de Russische minis ter van buitenlandse zaken Ivanov vandaag. Soldaat Woo krijgt na 41 jaar cel amnestie SEOUL AFP-Rtr De vroegere Noord-Koreaanse soldaat Woo Yong-pak komt donderdag vrij. President Kim Dae-jung van Zuid-Korea ver leent hem amnestie. De 71-jari ge Woo verblijft al 41 jaar in een cel en wordt beschouwd als de langst vastzittende politiejce ge vangene ter wereld. Woo had vorig jaar al vrij kunnen komen, maar hij wei gerde toen een verklaring te on dertekenen waarin hij beloofde zich aan de Zuid-Koreaanse wet te houden. Woo was com mandant van een Noord-Kore- aanse eenheid die Zuid-Korea binnendrong, hij werd in 1958 veroordeeld. Behalve Woo wor den nog zestien anderen die al ten minste 28 jaar om politieke redenen worden vastgehouden, vrijgelaten. Amnesty Internatio nal en andere organisaties voor de mensenrechten hebben ja ren voor vrijlating van deze ou de en zieke gevangenen gepleit. President Kim, die zelf eens een politieke gevangene was, zal 8.812 veroordeelden amnes tie verlenen. De president is 25 februari een jaar aan de macht. VERSE WORST OF SAUCIJZEN 500 gram ^00 NU Lv FANTA [NU 3 FLESSENP UQ REGULAR j NAAR KiuZE I ■- OF LIGHT fles 1.5 liter 219 mBV tel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS istanbul jessica lutz CORRESPONDENT Een man buigt zich over de ta fel en dringt aan: „Mijn zoon, ze hebben mijn zoon meegeno men." De medewerker van de Vereniging voor Mensenrech ten in Istanbul stelt doelgerich te vragen: „Wanneer, waar, er kent de politie dat hij wordt vastgehouden?" De naam van de arrestant wordt genoteerd. Dan staat er al weer een ander klaar met de naam van een vriend die is opgepakt, dan een moeder, dan een broer... Faxen komen binnen uit Diyarbakir en andere steden in het oosten van Turkije. Overal razzia's, ar restaties. Meer dan tweedui zend sinds de arrestatie van de leider van de Koerdische Arbei derspartij PKK Abdullah öca- lan, is de laatste schatting. Allen zijn Koerden. De televisiebeelden van een ge blinddoekte öcalan, machte- loos'voor de bloedrode Turkse vlag, wrijven zijn sympathisan ten de nederlaag in. Sinds de arrestatie, van Turkije's vijand nummer één stellen de autori teiten zich, onder luid applaus van de media, grimmig op. Eenieder die het gedachten- goed van de PKK deelt, of zelfs maar het principe verdedigt dat mensen die mening zouden moeten kunnen uiten, wordt in koor tot vijand uitgeroepen. „Een dialoog is uitgesloten met een minderheid die uit is op de deling van Turkije", zei premier Ecevit gisteren in een perscon ferentie. Terwijl het leger met vliegtuigen pamfletten ver spreidt in de bergen om guerril la's met de belofte van strafver mindering tot overgave uit te nodigen, roept de PKK-leiding de Koerden in Turkije juist op om toe te treden en zich in de strijd te werpen. De haviken binnen de PKK hebben de over hand nu öcalan hen niet meer tegenhoudt. Hij was zelf sinds een paar jaar voorstander van matiging van de gewapende strijd in de hoop een politieke opening te creëren. Turkije koestert de valse hoop dat met öcalan ook de PKK en het streven naar autonomie zullen verdwijnen. Daarvoor is de organisatie echter te diep ge worteld, zowel in Turkije als in Europa. In Duitsland alleen al schatten de autoriteiten het aantal militante leden op 11.000 (op een half miljoen Koerden). De afgelopen week is gebleken hoe efficiënt het tele fonisch netwerk van het uitvoe rend comité werkt: in een mum van tijd werden in alle Europe se hoofdsteden demonstranten op de been gebracht. In 1993 organiseerde het comité op soortgelijke wijze een golf van aanslagen tegen Turkse doel witten in Europa. Maar als een stalinistische or ganisatie zijn Stalin verliest, moet er wat veranderen. Er wordt druk gespeculeerd over wie öcalan zal opvolgen. De Turkse kranten staan bol van berichten over een machts strijd. Koerdische bronnen me nen dat de leiding uiteindelijk in handen zal komen van een kleine groep. „Om beslissingen te nemen, zullen de leiders met elkaar moeten praten. Dat zal de PKK dwingen democrati scher te worden en zich meer op politiek terrein te begeven. Dan ook zullen andere Koerdi sche groeperingen zich einde lijk kunnen ontwikkelen", zegt een Koerdische intellectueel die na een korte carrière eind jaren zeventig als gewapend rebellen leider in de gevangenis beland- LUXEMBURG-ISTANBUL-ANTWERPEN ANP-DPA-AFP Griekenland erkent dat het fou ten heeft gemaakt bij de manier waarop het met Koerdenleider öcalan is omgesprongen. De Griekse minister van buiten landse zaken, Papandreou, kon gisteren tegenover zijn EU-col- legaministers niet aangeven welke fouten zijh voorganger Pangalos heeft gemaakt. Maar hij liet weten dat de Griekse re gering een onderzoek zal instel len naar de gang van zaken. De Turkse president Demirel heeft vandaag gedreigd met maatregelen tegen Griekenland als Athene de Koerdische op standelingen in Turkije blijft steunen. PKK-leider öcalan heeft namelijk tijdens verhoor tot in detail uit de doeken ge daan op welke wijze Grieken land zijn organisatie heeft ge holpen. Volgens de Turkse krant Hurriyet heeft öcalan ver klaard dat Griekenland zijn PKK wapens en trainingsfaciliteiten heeft verschaft en dat hij per soonlijk van de Griekse autori teiten een Grieks-Cypriotisch paspoort heeft gekregen dat hem in staat stelde naar het buitenland te reizen. Het proces tegen öcalan staat gepland voor begin april. Een uitspraak valt al in mei te ver wachten. Dat hebben Turkse media zaterdag gemeld. Vol gens de kranten zal de Koerdi sche leider op 25 maart formeel in beschuldiging worden ge steld van hoogverraad. Zijn ad vocaten krijgen daarop tien da gen de tijd om zich voor te be reiden op een proces, dat dan op 10 april begint op het eiland Imrali waar hij gevangen zit. Het afgelopen weekeinde is er weer veel gedemonstreerd tegen de arrestatie van Öcalan. In Istanbul zijn zaterdag vijf po litieagenten gewond geraakt, doordat onbekenden het vuur op hen openden toen zij beto gers achterna zaten. De politie arresteerde in totaal 380 men sen wegens betrokkenheid bij de protesten. Aanslagen met brandbom men troffen in de nacht van za terdag op zondag Turkse doel witten in Antwerpen en Basel. In Basel ging een Turkse kle dingzaak geheel in vlammen op. Vrijdagnacht werden er een levensmiddelenzaak en twee vrachtwagens uit Turkije getrof fen. In Antwerpen waren twee Turkse vrachtwagens doelwit. De trekker van een van de wa gens brandde volledig uit. De andere vrachtwagen, waarin twee Turkse chauffeurs sliepen, bleef onbeschadigd. In de Iraakse stad Sulaimania betoogden gisteren enige dui zenden Koerden tegen de arres tatie van öcalan. Ze marcheer den op naar een gebouw van de VN in de stad, wierpen stenen en verbrandden een Ameri kaanse vlag. Ook in Iraans Koerdistan zijn in het weekein de betogingen gehouden voor vrijlating van de Koerdische lei der. De protestmars in Amster dam van ongeveer drieduizend Koerden is zaterdag zonder problemen verlopen. de. Hij keerde zich daarna af van geweld, om vervolgens ge vangenisstraffen opgelegd te krijgen voor het uiten van zijn mening. „öcalan is gepakt omdat de in ternationale gemeenschap dat zo wilde. Er zijn afspraken ge maakt en Turkije zal iets terug moeten doen", zegt Ibrahim Si- nebenlioglu. De advocaat is lid van DEMOS, een Koerdische 'denktank' in Istanbul die naar een vreedzame oplossing streeft. Inderdaad werd dit weekeinde bekend dat de Ver enigde Staten actief hebben bij gedragen aan öcalans opspo ring en uitlevering aan Turkse geheime agenten in de Keny- aanse hoofdstad, waar hij zich schuilhield in de Griekse am bassade. „Het is afwachten of we wat Turkije bereid is te ge ven voldoende vinden. Maar als we dezelfde rechten krijgen als de Turken, dan hoeven we he lemaal niet af te scheiden." Het toekennen van culturele rechten aan de Koerden zal schoorvoetend gaan, en slechts onder grote druk van het wes ten. Het is niet waarschijnlijk dat de Koerden er zelf een stem in zullen krijgen. Hun pogingen in het verleden om samen iets voor hun gebied te doen, stuit ten op een muur van onwil. Als assimilatie niet lukt. zullen le ger en bureaucratie, de werke lijke macht achter de schermen in Turkije, hun eigen type etni sche Koerd willen scheppen. GENZINNIGE PROGRAMMA'S Vanaf 1 maart bij NET 5 Eigenzinnige programma's. Neem 'dell' Arte', mei Jan Pieter Glerum, een kunst- en antiekmagazinc me: ambities of 'Mijnheer Van Dale wacht op antwoord' een taalquiz van formaat gebaseerd op Het Groot var Dale Spel der Nederlandse taal.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5