OnzeToplO Nederlander blijft actief vrijwilliger Lefgozers van Niet Nix zijn PvdA net iets te veel Binnenland 1.25 2.99 7.98 1.19 2.39 9.90 1.99 1.99 0.79 2.19 Rosenmöller: 'Akkoord van Wassenaar nodig voor oplossen problemen zorg' Besmeurde vogels Booij en Van Bruggen balen als stier 'Groene Hart kan met drie gemeenten toe' Zuid-Hollanders moeten betalen voor TV-West UNDAG 22 FEBRUARI 1999 CPD Geassocieerde Pers Diensti fiel vrachtvliegtuig breekt af nPHQLEen vrachtjumbo van Atlas Air heeft vannacht de start naf Schiphol moeten afbreken vanwege een afgebroken wiel. dens het taxiën richting Kaagbaan verzocht de gezagvoerder verkeersleiding om een inspectie van het landingsgestel, om- t de Boeing 747 hevig begon te hobbelen. Monteurs consta- »rden dat het wiel onder de linkervleugel was afgebroken en de binnenste band van het hoofdlandingsgestel was afge- tt. De Kaagbaan is gewoon opengebleven. oorwaardelijk voor ex-generaal ihem Een 58-jarige ex-brigadegeneraal is vanmorgen ver- rdeeld tot een maand voorwaardelijk plus 5.000 gulden boete gens het declareren van een kleine dertig hotelovemachtin- n met ontbijt terwijl hij thuis sliep en at. De gepensioneerde ^militair was toen in het Duitse Seedorf gelegerd. Hij vulde daratieformulieren in om de kosten voor het aanhouden van huis in Apeldoorn enigszins te drukken. Zijn excuus dat zijn nsiecommandant hem expliciet toestemming had gegeven het opvoeren van de nooit gemaakte onkosten, accepteer de rechtbank niet. isschop in ouderenzorg haag Bisschop Muskens van het bisdom Breda heeft zich een verpleeghuis voor demente en gehandicapte bejaarden Breda aangemeld als vrijwilliger. De komende jaren wil hij durende één dag per week bewoners van het tehuis helpen »t onder meer eten en naar bed brengen. Ook gaat hij met pa- nten wandelen en voorlezen. De bisschop betoogde het afge- len jaar herhaaldelijk dat de rijken een 'zorgplicht' zouden leten hebben en voegt nu zelf de daad bij het woord. Hij zei hopen dat daarvan een signaal uitgaat naar anderen in de sa- ■nleving. Volgens Muskens is er in veel verpleeghuizen sprake 'schreeuwende ellende' als gevolg van het tekort aan perso- el en vrijwilligers. orst denkt aan bonus goedkope arts haag Minister Borst van volksgezondheid overweegt een inus in te voeren voor artsen die goedkope medicijnen voor- hrijven. Deze prikkel zou artsen ervan moeten weerhouden in gaan op giften van de farmaceutische industrie, heeft ze ge- n het Algemeen Dagblad. Medicijnfabrikanten proberen isen vaak ertoe aan te zetten hun producten voor te schrijven or hen cadeaus en reizen te geven. Ook proberen ze binding krijgen door voor artsen nascholing te verzorgen. Minister irst, de Tweede Kamer en de Landelijke Huisartsen Vereni- ig hekelen de in hun ogen soms agressieve lobby-praktijken de farmaciebedrijven. ode en gewonde op KI-station den Bij een ongeval op een KI-station voor rundvee in de lord-Limburgse gemeente Helden is zaterdagochtend een 26- ige man uit Maasbree om het leven gekomen. Een 35-jarige voner van Ittervoort is ernstig gewond naar het ziekenhuis in nlo gebracht. Volgens de politie was de man uit Maasbree rmoedelijk aan het werk in een ruimte waar door middel van kstof sperma wordt ingevroren tot -195 graden Celcius. Mo- lijk is er door een lek zuurstofgebrek ontstaan, waardoor de m onwel is geworden en overleed. Inderzoek mishandeling islamschool olle Enkele ouders van leerlingen op een islamitische basis- hooi in Almere hebben een klacht ingediend wegens mishan- ling en discriminatie. Acht sjiïtische schoolkinderen zouden slagen zijn, omdat ze niet op de voorgeschreven manier wil- q bidden. De politie bevestigt dat de ouders afgelopen week politiebureau hebben bezocht om hun klachten kenbaar te iken, maar hij kon niet zeggen of er daadwerkelijk aangifte is daan. lassale vechtpartij Zevenbergen ienbergen Een massale vechtpartij tussen Turkse en Marok- inse jongeren uit Zevenbergen en Oudenbosch heeft de poli zaterdagnacht in Zevenbergen handenvol werk bezorgd. De jepen gingen elkaar te lijf in een discotheek en later in een verderop in de straat. In de discotheek waren ongeveer 'honderd bezoekers. Een ME-peloton uit Breda en politie- nheden uit verschillende plaatsen in West-Brabant moesten 'n tweehonderd vechtersbazen uit elkaar halen. tlderlander weigert advertentie SP iwuK Dagblad De Gelderlander en de regionale zender Ra- M hebben een advertentie en commercial van de Sociali- he Partij tegen IKEA geweigerd. De SP voert sinds november rig jaar actie tegen het mogelijke gebruik van kinderarbeid bij productie van IKEA-goederen. De advertentie en commercial rmden een onderdeel van een grootscheepse protestactie te- de opening van een nieuwe vestiging van de meubelgigant - lensdag in Duiven. De SP eist van het concern, dat het garan- geeft dat het geen gebruik maakt van kinderarbeid. Broccoli, 500 gram 2.49 Bonus voordeel 1.24 Ctl Clementina Fortuna mandarijnen, net 750 gram 3.99 Bonus voordfisl 1.00 C(1 Rundergehakt, kilo 13.98 Bonus voordeel 6.00 C(1 Magere spekreepjes, verpakt 100 gram 1.69 Bonus voordeel 0.50 Cd Yorkham of Yorkham fiimé, 100 gram ®sra® 3.39 Bonus v oordeel 1.00 Cd Goudse belegen kaas 48+, kilos®® 15.50 Bonus voordeel 5.60 Cd Bolletjes, wit of bruin of witte puntjes, zak 10 stuks 2.89 Bonus voordeel 0.90 Nutricia chocomel, vol of halfvol, pak 1 liter 2.44 Bonus voordeel 0.45 Uit de diepvries: CdBoerenkool, doos 450 gram 1.29 Bonus voordeel 0.50 Hero rode vruchten frisdranken, cassis, bosvruchten of cerise, fles 1.5 liter 2.79 Bonus voordeel 0.60 (ijk in onze winkel voor nog 100 Bonus aanbiedingen. amsterdam anp De financiële problemen in de zorg en de groei van het aantal arbeidsongeschikten zijn alleen op te lossen door een nieuw Akkoord van Wassenaar tussen de sociale partners, vindt frac tievoorzitter Rosenmöller van Groenlinks. „De pogingen van minister Borst om groeiende kosten van de gezondheidszorg de baas te blijven, worden steeds wanhopiger", consta teerde Rosenmöller gisteren op een partijbijeenkomst met een verwijzing naar de recente be zuinigingen op hulpmiddelen als 'blindenstokken en stoma zakjes'. Volgens de GroenLinks-leider blijkt daaruit dat de overheid niet bij machte is de financiële problemen in de zorg alleen op te lossen, die vooral voortko men uit de vergrijzing van de bevolking. Rosenmöller herinnerde aan het Akkoord van Wassenaar dat begin jaren tachtig werd geslo ten. Bij dat akkoord spraken werkgevers en werknemers af de lonen te matigen in ruil voor (herverdeling van) werk om de sterk oplopende werkloosheid het hoofd te bieden. Hij wil nu een soortgelijk pact over de ge zondheidszorg, waarbij werkge vers en werknemers het eens moeten worden over een be perkte inkomensafhankelijke stijging van de premies voor ziekte en zorg die niet via hoge re looneisen zouden moeten worden gecompenseerd. De overheid zou daarbij garant moeten staan voor een com pensatie voor de laagste inko mensgroepen. Om arbeidsongeschiktheid beter te voorkomen, zou bo vendien moeten worden beslo ten tot het opnieuw invoeren van de Ziektewet na de eerste dertien weken, zoals ook bin nen het midden- en kleinbedrijf vaak wordt bepleit. Grote werk gevers profiteren van een der gelijk akkoord. Door al eerder in de ziekteperiode te letten op het risico van arbeidsonge schiktheid, kan volgens Groen links het aantal arbeidsonge schikten en dus de WAO-pre- mies omlaag. Rosenmöller pleitte gisteren ook voor het rechtstreeks kie zen van de Eerste Kamer die nu indirect wordt gekozen door de leden van de Provinciale Staten. „Die getrapte verkiezingen zijn een relikwie uit het verleden", aldus de GroenLinks-voorman. „Directe verkiezing is democra tisch en helder." De verkiezin gen voor de Eerste Kamer zou den gelijktijdig met de Staten verkiezingen moeten worden gehouden. Overigens vindt Groenlinks nog steeds dat het beter zou zijn de Eerste Kamer af te schaffen. i zee Engel Prins van de vogelwacht Egmond laat een aantal door olie en chemicaliën omgekomen vogels zien die het afge lopen weekeinde aanspoelden langs de Noord-Hollandse kust. Ook op de Groningse Waddenkust spoelden honderden vogels aan, waar van eveneens een groot aantal vergiftigd bleek door een schoon maakmiddel. Bij Schiermonnikoog zwemmen nog eens enkele hon- M£>. i derden zwarte zee-eenden en zeekoeten rond die ook onder dikke stookolie zitten. Het vogelopvangcentrum De Fügelpits bereidt zich hoe dan ook op het ergste voor. Een paar weken geleden spoelden ook al zo'n honderdvijftig besmeurde vogels aan op Schiermonnik oog, Terschelling en Ameland. foto gpd martin mooij Marijke van Hees nieuwe voorzitter PvdA den haag gpd Uit alle macht proberen Lenn- art Booij en Erik van Bruggen hun teleurstelling te verbijten. Het PvdA-congres heeft zojuist een ondubbelzinnige voorkeur uitgesproken voor Marijke van Hees en dat doet pijn. Nog even kijkt het Niet Nix-duo toe hoe Van Hees een privé-feestje viert. Dan vinden ze het welle tjes en verlaten het strijdtoneel. Eenmaal in de beslotenheid van een achterafzaaltje, om ringd door geestverwanten, ko men de waterlanders. Lennart Booij laat zijn emoties de vrije loop en vloekt hartgrondig. Uit alles blijkt dat hij zich gepakt voelt door zijn eigen partij. Booij hervindt zich wonder baarlijk snel. „Het zij zo", is zijn eerste reactie op de vraag of hij baalt als een stier. „Het is een duidelijke uitslag. Wat moet ik hier nog aan toevoegen? Na tuurlijk is dit uiterst teleurstel lend. Ik hoopte dat het anders om zou uitpakken." Zijn maatje Erik van Bruggen is iets nuch terder. Hij is er altijd van door drongen geweest dat Marijke van Hees een gevaarlijke outsi der zou zijn. „Jullie van de pers hebben ons op een voetstuk ge zet. Iedereen dacht dat het al een gelopen koers was. Nou, je hebt het gezien." Naar de reden waarom de af gevaardigden het avontuur met de jonge gasten niet aandurf den, valt slechts te gissen. „Fei telijk hebben we de afgelopen weken steeds moeten opboksen tegen een beeld dat van Niet Nix bestaat: veel vorm, weinig inhoud. We zijn tweehonderd afdelingen langs geweest om dat beeld te ontzenuwen. Maar de PvdA heeft zeshonderd afde lingen", denkt Booij. Wat de twee het meest dwars zit, is dat ze verloren hebben van een volgens hen behou dende, politieke lichtgewicht. „Als mensen ons verwijten dat we geen inhoud hebben, vraag ik me af waar ze het over heb ben. Ten eerste is het een groot en dom verwijt en ten tweede; waarom kiezen ze dan wel voor Van Hees?" De suggestie dat ze snel de partij zullen verlaten (in het verleden hadden ze serieuze plannen om de jongste partij van Nederland op te richten) wijzen ze emotioneel van de hand. „We blijven lid", zegt Booij. „Maar niemand moet gek opkijken dat we voorlopig een andere toon zullen aan slaan." Voor Marijke van Hees kan het feest in de zaal niet lang ge noeg duren. In de pauze komt ze bescheiden naar buiten. Tijd om een kop thee te drinken krijgt de Twentse niet. Iedereen wil het verhaal uit haar eigen mond vernemen. Uiterlijk on aangedaan zegt ze dat ze vanaf vrijdag berichten van afdelin gen doorkreeg die erop duiden dat het wel snor zat. Ze voegt er in één adem aan toe dat ze 'echt niet' op een overwinning had gerekend. „Je moet tot het laatste toe blijven presteren. Voor je het weet rolt de bal de andere kant op." Het besef dat ze eerdaags met Wim Kok en Ad Melkert in de ring moet om de belangen van de PvdA veilig te stellen is er nog niet helemaal, erkent ze. „Ik moet even aan die gedachte wennen, maar bang ben ik ab soluut niet." Wat ze van Booij en Van Bruggen vindt? „Er is nogal eens gezegd dat een stem op mij een stem tegen de jeugd zou zijn. Ik vind dat onzin. Ik voel me met mijn 37 jaar ook niet zo oud. En wat die jongens zelf betreft: ik hoop dat ze een rol blijven spelen binnen de partij." Oudere doet meer dan jongere Van de mensen die regelmatig naar de kerk gaan, is de helft actief als vrijwilliger, tegenover een kwart van de buitenkerkelijken. Ook zijn jongeren minder actief als vrijwilliger dan anderen, zo blijkt uit het vandaag ver schenen rapport 'Vrijwilligers vergeleken' van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). den haag anp Het SCP stelt echter dat hieruit niet de conclusie mag worden getrokken dat Nederlanders minder dan ooit bereid zouden zijn zich belangeloos in te zet ten voor anderen. In verschil lende opzichten is men juist meer maatschappelijk actief dan enkele tientallen jaren gele den. Een kwart tot eenderde van de bevolking doet regelma tig vrijwilligerswerk en besteedt hieraan meer dan vijf uur per week. Niet alleen kerkgang stimu leert vrijwilligerswerk, ook een hoog opleidingsniveau. Zo is in de vier grote steden slechts 12 procent van laag opgeleiden ac tief als vrijwilliger, terwijl dat percentage onder hoog opgelei de kerkgangers 72 is. Dat jongeren minder als vrij williger werken dan ouderen verontrust het SCP niet. Ver moedelijk hangt dit vooral sa men met de fase van het leven. Ook bij ouderen is de deelname minder. In de 'tussenfase' wordt veel vrijwilligerswerk ge daan dat te maken heeft met de kinderen, zoals helpen op school of werk voor de sport vereniging. Het vrijwilligerswerk mag on der ouderen minder voorko men, het zijn wel de gepensio neerden onder de vrijwilligers die er de meeste tijd in steken, evenals werklozen en arbeids ongeschikten. De sociale betrokkenheid wordt niet minder, maar is wel anders van aard dan vroeger. Sinds 1980 groeide het aantal leden van organisaties op het gebied van natuur en milieu met 510 procent, internationale solidariteit met 176 procent en morele onderwerpen (euthana sie en abortus) met 662 pro cent. Het geld dat werd uitgege ven aan goede doelen steeg van 319 miljoen in 1974 tot 1,3 mil jard in 1996. Maar de betrok kenheid beperkt zich niet tot het overmaken van geld per gi ro. De bereidheid om vrijwilli gerswerk te doen is naar inter nationale maatstaven hoog in Nederland. Tweeduizend bezoekers in Den Haag (kandidaat-)statenleden te be schikken. Burgemeester Ekkers van 's Gravenzande bijvoor beeld. Vorige week probeerde hij in Noordwijk tijdens de 'Grote Avond' van de WD de show te stelen met een clow nesk optreden, zaterdag viel hij op in een discussie met partij genoot Waterman. Beiden wil den in het debat over de toe komst van de luchtvaart de lof trompet steken over Schiphol als banenmotor en spil van de nationale economie. Het 'duet voor twee ijdeltuiten' moest te genwicht bieden aan de ferme uitspraken van de Leidse SP'er Vergeer, die vraagtekens zette bij nut en noodzaak van de luchthaven. De SP is met D66 voor sluiting van Rotterdam Airport. PvdA-lijsttrekker Wolf had andere problemen. Morgen moet hij aanwezig zijn bij de opening van een teleskibaan voor naturisten in het Rotteme- rengebied. „Ik doe maar een tangaslip aan", antwoordde de gedeputeerde op vragen van bezoekers over zijn deelname aan dit campagne-onderdeel. Volgens schattingen kwamen tussen de 2.000 en 2.500 men sen een kijkje nemen op de open dag. hans jacobs Met drie gemeenten in het Groene Hart en één in het Westland kunnen de proble men in die gebieden veel effec tiever en beter worden aange pakt. Met die boude uitspraak bracht WD-statenüd Schreuder zaterdag leven in het debat in het Haagse Provinciehuis over de toekomst van de stad. Hij kreeg overigens maar weinig handen op elkaar voor zijn voorstellen, ook niet van zijn partijgenoten. Het Groene Hart telt nu 43 gemeenten, verdeeld over drie provincies. Alle gemeenten voe ren nu hun eigen beleid. Dat is in veel gevallen niet in het be lang van de omliggende steden. Door het aantal gemeenten drastisch terug te brengen, één in elke Randstadprovincie (Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht), kunnen de proble men van stad en aangrenzend platteland beter worden aange pakt, aldus WD'er Schreuder. De WD bleek tjdens de door enige duizenden mensen be zochte open dag in het Provin ciehuis over meer opmerkelijke Marijke van Hees loopt met haar bloemen langs het verslagen duo Van Bruggen en Booij. foto anp Raymond rutting den haag «hans jacobs Zuid-Hollanders moeten straks tussen de vijf en tien gulden ex tra betalen voor de regionale te levisiezenders TV Rijnmond en TV West. Tot nu toe was het provinciebestuur hier vierkant tegen, maar tijdens een debat in het Provinciehuis bleek za terdag brede steun voor provin ciale opcenten, zeg maar pro vinciale kijkgelden. D66 heeft haar verzet opgege ven, terwijl CDA, PvdA, Groen Links, SP en de nieuwe regiona le partij Onafhankelijken Zuid- Holland zich nadrukkelijk uit spreken voor financiering van de twee zenders. Alleen de WD is tegen, maar de verwachting is dat de liberalen er niet te zwaar aan tillen. Vorig voorjaar wist TV West een faillissement ternauwer nood te voorkomen. Alleen dankzij 4,8 miljoen gulden extra steun van de gemeente Den Haag, het ministerie van OCW en de tegenstribbelende pro vincie, kon de zender in de lucht blijven. utrecht leo roggeveen en koos van wees Het lefgozers-imago van de voorzit terskandidaten Booij en Van Bruggen is hen opgebroken. Met een onver wacht grote meerderheid van 740 te gen 451 stemmen koos het PvdA-con- cres zaterdag de 37-jarige Marijke van Hees als nieuwe partijvoorzitter. Dat Van Hees won was gezien de toene mende steun de afgelopen week geen verrassing, maar wel het enorme ver schil waarmee ze haar concurrenten achter zich liet. Tot grote teleurstelling van tal van PvdA-prominenten, die de ingezonden brievenrubrieken en opi niepagina's de afgelopen weken teis terden met hun voorkeursacties voor 'B Van B'. Slechts weinigen konden zaterdag de moed opbrengen te erken nen dat die voorkeursacties juist heb ben bijgedragen aan het grote verschil. Want natuurlijk zette elke zichzelf res pecterende PvdA-'afdeling de hakken in het zand bij de oproepen van Ka mervoorzitter Jeltje van Nieuwenho- ven, staatssecretaris Rick van der Ploeg, oud-minister Margreeth de Boer en een fiks aantal Kamerleden om vooral op het duo te stemmen. Dat maken die afdelingen tenslotte zelf wel uit, en dat wilden ze laten weten ook. Daarbij hielp ook het soms provoce rende gedrag van Booij en Van Brug gen. De twee maakten in hun campag ne een karikatuur van Van Hees' verle den als lid van het partijbestuur. Bij al les wat fout is gegaan binnen de partij werd op haar medeverantwoordelijk heid gewezen. En evenmin als gewone kiezers houden PvdA'ers van al te na drukkelijk uitgestoken beschuldigende vinger. Booij en Van Bruggen staan voor vernieuwing, zo heette het. Dat geluid hadden veel congresbezoekers al eerder gehoord. „Ik herinner me nog het duo Rottenberg/Vreeman. Heel leuk en vernieuwend, maar ik mis sindsdien wel zo'n zestigduizend le den", aldus een oudere Haagse heer in zijn oproep om voor Van Hees te stemmen. De herinneringen aan de vorige aanval van vernieuwingsdrift zijn binnen de PvdA nog levend. Felix Rottenberg schudde de PvdA en haar kaders flink door elkaar in zijn streven de partij alert en bij de tijd te houden. Het ge volg was dat veel van die kaderleden hun vertrouwde positie bedreigd dan wel verdwenen zagen. En veel van de processen die hij in gang zette, zijn nooit afgemaakt. Dat is niet de ver nieuwing waarop de meeste partijle den zitten te wachten. De duo-kandidaten golden als be schermelingen van Rottenberg, vol gens sommigen zelfs als klonen. Maar waar Rottenberg zijn branie koppelde aan een grote intellectuele begaafd heid, moesten Booij en Van Bruggen strijden tegen het beeld dat ze wel zijn grote bek, maar niet zijn inhoud heb- ben. „We hebben absoluut wél in- i houd", zo trachtte Lennart Booij na de verpletterende nederlaag dat beeld bij te stellen. Het congres vond dat de PvdA toe is aan rust, na de nog nadeinende ver- nieuwingsgolven van het vorige duo voorzitterschap. Aan onrust veroorza kende schreeuwers is even geen be hoefte. Het gaat immers goed? Van Hees kon uiteindelijk volstaan met gewoon zichzelf te zijn. Veel min der oud en belegen dan haar tegen standers haar afschilderden, sponta ner. minder argwanend, bescheidener. Of dat in de gevechten met haar partij genoten Kok en Melkert een voordeel is zal moeten blijken, maar verfrissend is het wel.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3