Huisdier als mens behandeld Tl WEER Het Gesprek van de Dag De toekomst van de PvdA Koopjesjager doet het ook graag 's nachts MAANDAG 22 FEBRUARI 1999 COM E N T A A R Hoe redelijk kan een progressieve partij zijn zonder haar geloof waardigheid te verliezen? Ooit veroverde Nieuw Links de Partij van de Arbeid met een dermate radicaal programma, dat het oudere electoraat spoorslags de partij verliet. Dertig jaar later dreigt het omgekeerde. Ouderen hebben de touwtjes stevig in handen, jon geren zijn vrijwel onzichtbaar en zelfs het ontwerp-beginselpro- gramma is van een slaapverwekkende realiteitszin. Vastgesteld kan worden dat de voorzichtige middenkoers die de sociaal-democraten de afgelopen tien jaar in toenemende mate aanhangen de partij terug in de regering heeft gebracht, een popu laire premier heeft opgeleverd en ook voor een stevige kiezersaan- hang heeft gezorgd. Er is kortom weinig reden tot klagen, ware het niet dat voor een aanhoudend succes in de toekomst investerin gen nodig zijn. Zo bezien is het jammer dat het PvdA-congres afgelopen zaterdag Marijke van Hees tot voorzitter heeft gekozen en niet het duo Len- nart Booy en Erik van Bruggen. Programmatisch verschilden de voorzitterskandidaten weliswaar niet veel. maar in hun stijl van leidinggeven zoveel te meer. Het mannelijke duo zou veel meer dan de nu gekozen voorzitter als luis in de pels van de partij zijn gaan fungeren. Het is in het algemeen onzin om jong met vernieuwend en oud met behoudend gelijk te stellen, maar in de politiek hebben dat soort etiketten wel degelijk gebruikswaarde. Waar fractievoorzitter Melkert een voorheen in de PvdA verboden kordaatheid jegens asielzoekers aan de dag legt. zijn de jonge socialisten bijvoorbeeld al lang toe aan de veel fundamenteler discussie over economische en culturele integratie van allochtonen en de gevolgen daarvan voor de verzorgingsstaat. Niemand zit te wachten op een terugkeer naar de heilloze strijd- puntenpolitiek die de PvdA in de jaren zeventig bedreef. Maar de zelfgenoegzaamheid die de partij nu tot een vrijwel rimpelloze vij ver maakt, is voor geëngageerde jongeren per definitie onaantrek kelijk. Om hun creativiteit en denkvermogen binnen de gelederen te houden, is actie van de leiding geboden. Hagel en sneeuw Een wereld van verschil tijdens het afgelopen weekeinde tussen de za terdag en zondag. Op zaterdag bleef het droog, liet de zon zich een aantal uren zien en was er voor de wind slechts een bescheiden rol weggelegd. Kortom een redelijke dag. Gisteren kregen we te maken met een sterk activerende randstoring van een depressie tussen Schot land, Noorwegen en IJsland. Het systeem veroorzaakte veel bewolking, perioden met regen en aan het einde van de middag en 's avonds flin ke buien die met heftige weersverschijnselen gepaard gingen. Rond acht uur bereikte een wel zeer actief buiencomplex westelijk Ne derland. De buien gingen vergezeld van zware hagel, hevig onweer en vooral zware tot zeer zware windstoten. Op Valkenburg bij Leiden werd een windstoot van 108 en bij IJmuiden 115 kilometer per uur geregi streerd. In de late middag hadden de zwaarste buien het vooral ge munt op het zuiden en zuidwesten van het land. In Rotterdam werden in een half uur tijd tussen de 50 en 60 bliksemontla- dingen geteld en in het Brabantse Aarle-Rixtel viel het kwik r tijdens een hagelbui in een kwartier tijd van 8 naar 2 graden. Morgen gaat Thialf door met het opruimen van zijn bovenka mer. In een opnieuw krachtige noordwestelijke luchtstroming komen buien met hagel en sneeuw tot ontwikkeling. Som mige buien kunnen eveneens vergezeld gaan van onweer en zware windstoten. Pas morgenavond is er sprake van een duidelijke afname van de buiigheid. De noordwes tenwind is over land vrij krachtig, langs de kust 's och tends nog hard tot stormachtig. De temperaturen stijgen tot maximaal 5-6 graden. Een nieuwe storing veroorzaakt morgen regen en sneeuw op de Britse eilanden maar laat ons land waarschijnlijk links liggen. De storing trekt op woensdag over Frankrijk naar het zuiden Bij ons is het woensdag op de meeste plaatsen droog en rustig weer. Van donderdag af nemen de regenkansen weer toe. Dat komt omdat een nieuw depressie bij IJsland flink uitdijt. Het wordt echter wel zachter met middagtemperaturen rond 8 graden. jan visser Jaarlijks bloedtransfusies voor 200 honden in dierenkliniek Utrecht Een zwarte Labrador puppy, nog groggy van de verdoving, ligt in een glazen kooi op de Intensive Care. Hij is ge opereerd aan zijn lever. Die functioneerde niet goed, waardoor hij te weinig stollingseiwitten in zijn bloed heeft. De lever moet rustig herstellen en zolang zorgt een infuus, een zak met doorzichtige plasma, voor de benodigde stollingsstoffen. De witbruine Cockerspaniël, die het tweede bed in de Intensive Care bezet, ligt ook aan het in fuus, een plastic zakje met rode bloedcellen. De hond lijdt aan bloedarmoede. De oorzaak ervan is onbekend. Kaïn, Mozes, Abel ofNoach? En wéér is daar een nieuwe loot aan de toch al zo rijke stam van te- levisiequizzen: Weekendmiljonairs op SBS6. Het gaat niet, zoals Twee voor Twaalf of Per seconde wijzer om de intellectuele bevredi ging van deelnemers en kijkers, om de moeilijkheidsgraad van de vragen en om de eer. Nee. het is wéér een quiz waarin het voorna melijk gaat om de prijs die er te winnen valt. En zo langzamerhand raakt wat dat betreft het eind zoek. In een nog niet eens zo grijs verleden konden de deelnemers aan een doorsnee televisiequiz koelkasten en krulsets mee naar huis slepen als ze een paar onbenullige vragen goed hadden beantivoord. Maar tegenwoordig trekt een omroep daar geen kijkers meer mee. En waarschijnlijk ook geen deelnemers. Pas wanneer enorme geldbe dragen kunnen worden gewonnen, zetten miljoenen kijkers zich voor de televisie en geven honderdduizenden zich op voor een quiz. De hoofdprijs bij Weekendmiljonairs: één miljoen keiharde Neder landse guldens. Daarbij verbleekt de Staatsloterijshow met zijn armzalige ton voorde winnaars volkomen. Kijk, natuurlijk gun ik bijna iedereen een miljoen.'Geen enkel punt. Moet kunnen. Maar daar mag dan toch wel een beetje inspanning tegenover staan, vind ik. Vindt SBS blijkbaar niet. Dus legt presen tator Robert ten Brink zijn kandidaten eenvoudige vragen voor. En laat hij hen kiezen uit vier antwoorden. Weten ze her niet? Geen nood. Tot drie keer toe mogen ze hulp van buitenaf inroepen. Één keer mag het publiek raad geven, één keer mag de kandidaat een vriend bellen om advies, en één keer streept de computer op verzoek twee foute antwoorden weg. Wie bouwde volgens de bijbel een ark vooralle dieren? Kaïn, Mo zes, Abel ofNoach?' Welke bijzondere dag vieren we op 14 februari in de westerse we reld? De dag van de arbeid, Allerheiligen, Driekoningen of Valen tijnsdag?' Een beetje hersens sleept zo een miljoen weg. denk je dan. Maar nee, dat is nog niet gebeurd. Ook afgelopen zaterdag niet. Bij vraag één, moest het gansje al de hulp van het publiek omroepen. 'Uit hoeveel pieken bestaar een joetje? Tien. honderd, vijfentivintig of duizend?' Wie de waarde van het geld niet kent, verdient niet te winnen. Het is rustig op de Intensive Care van de Utrechtse dieren kliniek van de faculteit Dierge neeskunde van de universiteit. Slechts twee honden krijgen bloed(preparaat) toegediend via een infuus. Het lijkt in te genspraak met de steeds verder doorschietende zorg voor die ren van Nederlandse bezitters van gezelligheidsdieren. Volgens Joris Robben, hoofd van de Intensive Care. krijgt de dierenkliniek jaarlijks ruim 15.000 dieren over de vloer. Operaties, bloedtransfusies en andersoortige specialistische begeleiding hebben in de kli niek plaats. Bezitters van huis dieren krijgen een doorverwij zing van de eigen dierenarts. Soms heeft deze simpelweg geen tijd voor een eigen goede behandeling, vaak wil de arts de hulp van een specialist inroe pen. In de kliniek komen uit eindelijk achthonderd patiën ten per jaar op de operatietafel terecht. Het geven van bloedtransfusies ligt in het verlengde van de operaties. Tweehonderd dieren, voornamelijk honden, krijgen per jaar extra bloed toegediend, na een auto-ongeluk of omdat ze lijden aan ziektes zoals he mofilie en bloedarmoede. Net als mensen hebben honden verschillende bloedgroepen en kan het gevaarlijk zijn om die bloedgroepen te mengen. De kliniek heeft veertien hon den, Greyhounds, die zijn ge traind om zonder verdoving bloed te geven. De proefhon- den hebben bloedgroep A+, de bloedgroep die zonder gevaar met alle andere bloedgroepen kan worden gemengd. Meestal wordt volstaan met één trans fusie, vertelt Robben.Als een hond niet met één bloedtrans- Joris Robben dient één van zijn patiënten een bloedtransfusie toe. fusie is te redden, ziet het er meestal slecht voor hem uit", verklaart de dierenarts. „Met een bloedtransfusie genees je de kwaal niet. Je koopt tijd. Dieren worden steeds vaker be handeld alsof het mensen zijn, is kritiek die Robben regelmatig krijgt te horen. ..Onzin", vindt de hij. Robben had onlangs ie mand over de vloer die net in Afrika was geweest. De man was furieus, omdat zelfs de die ren in Nederland op een betere medische zorg kunnen rekenen dan veel Afrikanen. „Dat heeft met de welvaart te maken. Als iemand kritiek heeft op de die renkliniek, moet hij ook kritiek hebben op de luxegoederen die in de winkels liggen, of op die FOTO CPD ROLAND DE BRUIN man met die dikke Mercedes onder zijn kont. Nederlanders besteden hun geld liever aan hun huisdieren dan aan Afri ka." Robben houdt zich dagelijks bezig met de vraag hoe ver hij in de behandeling van diei mag gaan. „Dat is boven a afhankelijk van de welzijn het dier. Wanneer een hor voor het verwijderen vane ongevaarlijk knobbeltje tvv weken in het ziekenhuis m liggen, ga je te ver", zegtd arts. „Eigenaren vragen va wanneer hun hond lijdt. N als het beestje hier in eenl in de Intensive Care ligt en thuis op een kleedje voort open haard, dan lijdt hij. om dan direct te zeggen 'w maken hem dan maar af,i gaat te ver." Het behandelen van een h dier is natuurlijk wel een k tie van geld. denkt Robbei plaats van een Fiat rijden; een Mercedes, in plaats va gewone tv hebben ze een breedbeeld tv, en waar me vroeger zeiden 'hou op me handelen en geef het beest maar een spuitje', zeggen 'ga maar door met behand ik heb het geld toch'." De eigenaren van de Cockerspaniël en de Labra puppy moeten in elk geval flink bedrag voor de dierei neertellen. Een dag op del tensive Care kost honderd gulden. De operatie en het derzoek komen daar bovei „Vijfhonderd tot vierduize gulden. Precies weet ik het niet", zegt Robben. „Maar kans dat beide dieren nad ene operatie zijn genezen, groot. Dus ik zou zeggen e operatie, zeker bij zulke jo dieren, zinvol is." eva carlicher Dronken lui en pillenslikkers kwamen er het afgelopen week einde niet in bij Magna Plaza, het Amsterdamse winkelcen trum. De ingang werd herme tisch bewaakt door mannen in zwarte pakken met oordoppen en mobilofoons. Ook zwervers konden niet profiteren van gra tis onderdak voor de nacht. Al leen trendy publiek doorstond de keuring aan de deur. Het monumentale gebouw ach ter het Paleis op de Dam. waar ooit het hoofdpostkantoor zat en sinds 1992 Magna Plaza is gevestigd, bestaat honderd jaar. Om dat te vieren hielden on dernemers afgelopen weekein de 33 uur hun deuren open. Er kwamen drommen mensen op af. Tot middernacht werden er uitbundig inkopen gedaan. Vooral babyzaak 'Bambam' - drie pakjes voor de prijs van één - was populair. Zoals bij moeder en dochter Schouten. „Ik kom uit Limburg en logeer een weekendje bij mijn doch ter. Lekker rondneuzen, bij ons doen ze zoiets niet", vertelt me vrouw Schouten, waarna ze bo ven aan de roltrap ontspannen haar gratis likeurtje nuttigt. De schoonzusjes Duyves uit Amsterdam vinden 's nachts winkelen de normaalste zaak van de wereld. „In de Kalver- straat kun je zaterdag na zes uur 's avonds een kanon af schieten. Amsterdam preten deert een wereldstad te zijn, dus 24 uur de winkels open is eigenlijk niet zo bijzonder." Na middernacht is het op. Er wordt nauwelijks meer gekocht. Vermoeid en verveeld hangt het personeel voor de winkelpuien. Met veel koffie en bruistablet ten proberen ze zich staande te houden. Cokkie en Yasemin van 'Formes', een speciaalzaak voor zwangere vrouwen, heb ben allerlei aanbiedingen uit de kast gehaald om klanten te trekken. Maar zelfs een gratis MENSELIJK Herman Brood trad op tijdens het 'koopweekeinde' in Magna Plaza. FOTO CPD PHIL NIJHUIS gaan nu feesten", zegt het bordje op de gesloten winkel deur. abonnement op Ouders van nu maakt van aanstaande moeders geen nachtbrakers. Ook Marl boro Classics', een kledingzaak Amsterdam gpd voor heren, houdt het om drie uur 's nachts voor gezien. „Wij Spice Girl MEL BROWN, beter bekend als SCARY SPICE, is moeder geworden. Haar dochter Phoenix Chi is vrijdagavond ge boren in een Londens zieken huis. De baby, die 2,5 kilo weegt, is drie weken te vroeg ge boren. Volgens Scary's man, de Amsterdammer Jimmy Gulzar, maken moeder en kind het pri ma. Eerder al had de zangeres onthuld dat de baby een naam zou krijgen die met een P begint. Sinds hun huwelijk, enkele maanden geleden, hebben Brown en Gulzar op hun handen hun eigen initialen en een mys terieuze P getatoeëerd staan. Het wachten is nu op Spice Girl Posh, oftewel Victoria Adams, die ook binnenkort moeder wordt. De andere drie Spice Girls waren tijdens de bevalling in een aangrenzende kamer in het zie kenhuis. In een gezamenlijke verklaring zeggen ze trots te zijn op hun bandgenote. ,,Het was echte Girl Power. Nu zijn we alle maal Spice-tantes", aldus de verklaring. De lokroep van de dodo Het bericht dat Lego een paar honderd man op straat zet omdat de jeugd van te genwoordig liever achter de computer kruipt dan plastic steentjes op elkaar sta pelt, haalde laatst nog alle kranten. Maar dat mijn zoon moet opgroeien in een maatschappij waarin de modelspoorbaan uit vrijwel alle speelgoedzaken is verdwe nen, is één van de verzwegen schandalen van deze tijd. Treinliefhebbers zoeken te genwoordig hun toevlucht tot, het alterna tieve circuit van de speciaalzaken, waar je voor de vitrines met locomotieven vooral kerels van middelbare leeftijd aantreft met de blik waarmee hun soortgenoten zich in het weekeinde ophouden voor het vol- wassenenrek van de videotheek. Het meest ongelukkig met die ont wikkeling zijn de speciaalzaken zelf. Want wie vroeger in de speelgoedwin kel middels een beginnersset (vier rechte rails, acht kromme, een loco motiefje en drie karretjes) ver trouwd raakte met het model- spoorwezen, werd later als van zelf in de armen van de specia list gedreven om de baan ver der uit te bouwen. Nu groeit er een complete generatie op waarvoor het kenmerkende geluid en de lucht van een lo comotiefje dat over de rails snort, net zo vertrouwd is als de lokroep van de dodo.Maar zo ver zal het bij mij thuis niet ko men. Op de zolder van mijn schoonmoeder vond ik laatst een vergeten treinset uit de jonge lingsjaren van mijn zwager; een DICK VAN DER PLAS locomotief van het Franse merk Jouef, een aantal bijbehorende wagons en een paar meters rails. Oude sentimenten kwamen boven. Zelf heb ik een belangrijk deel van mijn jeugd versleten voor een Marklin- -baan, die ik op mijn zestiende in één van de vlagen van verstandsverbijstering die de pubertijd kenmerken, verpatste om de aanschaf van een paar leren laarzen en een oranje Tomos te financieren. (De gevolgen waren verschrikkelijk: de brommer reed ik een week later met een borrel te veel op to tal loss tegen een auto en de laarzen ver sleet ik, als ridder te voet zonder brommer, binnen een paar maanden.) Op mijn eigen zolder bouw ik momenteel - pal naast de computertafel, dat nog wel - de erfenis van mijn zwager uit tot een treinbaan met eeu wigheidswaarde, om mijn nazaat tweeën half inmiddels alweer) vertrouwd te ma ken met het Nederlandse cultuurgoed dat net zo bij de opvoeding hoort als knikke ren, slootje springen en het doornemen van alle delen van de Kameleon. Nou ja, Ne derlands cultuurgoed... Her modelspoor wezen heeft nog steeds een hoog Zwarte Woud-gehalte, zo merkte ik toen ik de hal ve krokusvakantie doorbracht in de eerder door mij zo badinerend beschreven speci aalzaken. Niet alleen als het gaat om het materieel, ook bij het vormgeven van de baan kun je niet om de neo-romantische bouwstijl van het Zuid-Duitse platteland heen. Dominant op deze markt zijn de Ge broeders Faller GmbH uit Giitenbach (ja wel, in het Schwarzwald). De afgelopen week heb ik aan de hand van hun bouw dozen gewerkt aan een schaalmodel van het station van Giiglingen en een evangeli sche Dorpskirche, zo'n suikerwit geval met een oker given e pompoen op de toren waarin de dominee onder zijn toga nog een lederhose draagt. In voorbereiding is nog een machinefabriek, die met de las- licht-module 640 ('niet meegeleverd') en een rookgenerator ('model Seuthe Nr. 100 - niet meegeleverd') straks de wolken moet uitbraken die in het Ruhrgebied de gemid delde leeftijd aan de lage kant houden. Mijn echtgenote verlangt inmiddels al terug naar de tijd dat een arbeider zijn weekloon er nog gewoon in de kroeg door heen joeg. Want als volwassene met een pinpas voel je je in een rreintjeszaak toch een beetje ah een padvinder die met een fevonden portemonnee een snoepwinkel etreedt. Je weet dat het niet deugt, maar de aandrang is sterker dan jij. Met het be drag dat is gaan zitten in nieuwe locomo tieven (één heb ik er inmiddels verspeeld omdat die zichzelf van de tafel lanceerde op een traject dat nog onder constructie was), flexibele raih, elektrische wissels, spoorbruggen, tunneh en lintbebouwing, had Lovers de Nederlandse Spoorwegen de definitieve genadeklap kunnen geven. Toen ik gistermorgen om acht uur mijn zoontje de trap op hoorde stommelen in de richting van deze goudader en na enige tijd zijn triomfantelijke kreet: 'Pap, ik heb de trein aangezetnaar omlaag schalde, stelde ik het record opstaan op zondag morgen op spectaculaire wijze scherper. En het zat er al een tijdje aan te komen, maar toch schrok ik er nog van toen ik het mezelf tegen hem hoorde zeggen: .Afblijven! Dat is niets voor kinderen. CALVIN KLEIN zal hetcont met KATE MOSS niet voort ten. Het superslanke Britse model is acht jaar het 'gezi van het concern geweest. V gens een woordvoerster van is het besluit 'met wederzij! instemming' genomen. Het volgens haar niets te makel Moss' recente onthullingen het Britse blad The Face. D gaf het 25-jarige model toe ze de afgelopen tien jaar no nuchter op de catwalk heeft staan. Ze is op haar twaalfd gonnen met drinken en opl dieptepunt van haar verslav dronk ze 's morgens vroege pagne en ging ze de deur ni zonder een fles wodka. Mos heeft net een ontwenningsk achter de rug en bezoekt re| matig de AA (Anonieme Alc listen). Ierse mannen hebben een enor me hekel aan popster SINEAD O'CONNOR en zangeres DOLO RES O'RIORDAN van The Cran berries. Dat blijkt uit de jaarlijk se 'love and hate poll' van het Ierse mannenblad Himself. Elk jaar wordt Ierse mannen ge vraagd welke landgenoten zij ver afschuwen en verafgoden. O'Connor is met afstand de minst geliefde vrouw. Liefst een derde van de ondervraagde leren ergert zich 'kapot' aan de gemil limeterde zangeres. Ook het su perslanke fotomodel Kate Moss kan hen niet bekoren. Maar er werd met alleen gehakt. Zo wil len de leren Moss wel inruilen voor Hollywoodster Cameron Diaz. Ook over hun ideale sekse genoot hebben ze een idee. De meest bewonderde man op het eiland is Manchester United- aanvoerder Roy Keane, aldus het Britse showbizzpersbureau WENN. Oud-wielrenner ERIK BREI INK wordt bij NOS Sport co commentator bij wieierwed! den. Het contract daarvoor: een dezer dagen worden gel kend. Breukink volgt Stevel Rooks op, die een functie hl aanvaard als ploegleider var TVM-profequipe.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2