UIT Koude club met een warme tak SLOOS sport Sport De IJsclub „Hoogmade" te Hoogmade heeft in hoofd zaak ten doel, als middel voor werkverschaffing, het in orde maken van een ijsbaan voor schaatsenrijders, het opruimen van sneeuw en (als de kas het toelaat) het hou den van hardrijderijen. Voor dit doel komt allereerst in aanmerking het communiecatiewater tusschen Leider dorp en Woubrugge. Tot het in orde maken dezer baan zullen in het werk gesteld worden mannen uit Hoogma de, bij voorkeur gehuwden ofbehoeftigen. (Artikel 1 en 2 van het reglement van de IJsclub Hoogmade). CLUB van de WEEK IJsclub Hoogmade Deze woorden dateren uit 12 december 1902 en zijn opge steld door het eerste bestuur van de club. De toenmalige voorzitter was de heer D. Van Rijn. „Dat is mijn overgrootva der", zegt de huidige preses Henk van Rijn niet zonder trots. „Die leefde in de tijd dat de functie van een vereniging nog puur te maken had met nut en vermaak. Zo werden er voor de oorlog wedstrijden gehouden waarbij spekprijzen te winnen waren. Meestal reden de schaatsers dan voor anderen, zodat ze een gewonnen stuk vlees aan de armste inwoners van Hoogmade kondeil schen ken." Tegenwoordig is deze liefdadig heid niet meer nodig, maar de wedstrijden zijn gebleven. „We zijn van oudsher gespeciali seerd in het kortebaanschaat- sen. 160 meter recht vooruit. Dit is voortgekomen uit het feit dat er vroeger natuurlijk nog helemaal geen ijsbanen waren, waardoor je dus alleen maar rechte stukken kon schaatsen." De kortebaantraditie van IJs club Hoogmade kan dus slechts leven worden ingeblazen als het kwik zich een aantal dagen onder het vriespunt ophoudt. Als er natuurijs ligt, komt echt de hele vereniging tot leven", zegt bestuurslid Jan Jansen. „Dan komt het bestuur onmid dellijk bij elkaar om afspraken te maken over het houden van de clubkampioenschappen. Ook zijn we samen met zes an dere ijs verenigingen uit de buurt mede-organisator van de Molen- en Merentochten, die nogal veel drukte met zich meebrengen. En als het weer gaat dooien, houden we prik sleewedstrijden." Volgens voor zitter Van Rijn valt de vereni ging, vanwege de afhankelijk heid van de vorst, het best te omschrijven als „een koude ijs- club met een warme tak." Deze wat cryptische omschrij ving kan hij als volgt uitleggen: „Met de warme tak bedoel ik de jeugdafdeling, omdat zij het he le jaar door actief is. Van okto ber tot half maart op de ijsbaan in Leiden en de overige maan den door middel van allerlei skeeler-, loop- en fietstrainin gen. Dat koude ijsclub slaat op het feit dat we van oudsher een kortebaanvereniging zijn, af hankelijk van natuurijs dus." De leden betalen eene jciarlijk- sche contributie van één gulden. Donateurs of donatrices zijn zij, die minstens f 2,50 bijdragen. Dames kunnen lid worden der Vereeniging tegen betaling van 50 cents per jaar. Leden, buiten Hoogmade woonachtig, zijn niet stemgerechtigd, doch heb ben eene adviseerende stem. Ie der, die lid wil worden, deelt zulks mede aan den Secretaris of een der Bestuursleden. Die als lid wenscht te bedanken, is ver plicht zulks vóór 1 November aan den Secretaris mede te de len. (Artikel 5 en 7). IJsclub Hoogmade telt in 1999 zo'n vijfhonderd leden (inclu sief donateurs), waarvan er een kleine honderd jeugdlid zijn. In 1972 werd het jeugdschaatsen bij de ijsclub ingevoerd, nadat Henk de Jeu van IJsvereniging Woubrugge en Hoogmadenaar Jan Jansen de handen ineen hadden geslagen. „In het belang van het district Sassenheim, waar Hoogmade en Woubrugge onder vallen, hebben we het jeugdschaatsen gecombineerd opgestart. Ik weet nog goed dat we toen met vijf kinderen begonnen", zegt Jansen, terwijl hij door een aan tal oude notulen en kranten knipsels bladert. „Vijfentwintig jaar lang heb ik het met veel plezier gedaan. Gelukkig heb ik in Piet Verschie een goede op volger gevonden." Niet alleen met veel plezier, maar ook be hoorlijk succesvol heeft Jansen zijn werk gedaan. Ruud Borst, Henk Angenent, en momenteel de junioren Marleen Elstgeest en Helen van Goozen, zijn klin kende namen in de schaatswe reld. Een dorp met minder dan tweeduizend inwoners, maar op de schaatslandkaart promi nent aanwezig. Jan Jansen: „Hoogmadenaren leven al ge neraties lang aan het water. Die binding is natuurlijk heel be langrijk voor het schaatsen. Goed voorbeeld doet goed vol gen, waardoor veel kinderen al op jonge leeftijd beginnen. Toen vooral Kees en Dorus Borst ook op nationaal niveau goed begonnen te presteren, werd de aantrekkingskracht van de club alleen maar groter." Nog steeds voert de vereniging een actief jeugdbeleid, onder andere door middel van het houden van schoolwedstrijden. In geval van ontbinding worden de bezittingen der vereeniging verkochten te gelde gemaakt en wordt het in kas zijnde geld, door de zorg van het Bestuur, naar evenredigheid verdeeld on der de armen van Hoogmade. (Artikel 16). IJsclub Hoogmade zal in 2002 haar honderdjarig bestaan vie ren. Over de feestelijkheden wordt binnen afzienbare tijd gesproken. En wat betreft die ontbinding: „Als je als club al 97 jaar oud bent, kun je de toe komst wel met vertrouwen te gemoet zien. Zolang er ijs is, zal er altijd worden geschaatst." TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HENK BOUWMAN DE CLUB VAN DE WEEK krijgt Isportmateriaal aangeboden i Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 ER TUSSENIN iNDAG 22 FEBRUAR11999 GESPROKEN f Mart Smeets in Vara TV magazine: Michael Jackson en Patrick Kluivert zijn allebei kinderen van deze tijd. Over het paard getild, onwelwillend, veel te rijk en niet goed opgevoed. In de sport ga ik vaak voor de nummer tivee, de loser, want daar zit een mooier verhaal in. Peter Mueller in Vara TVma- gazine: „Een goede sprinter is gewoon een luie allrounder. Idem: „Er is me wel eens gevraagd of we het seizoen afsluiten met een feestavond. Nee, dat doen we niet, want dat is helemaal niet nodig. Dit hele team is een feest en daarom is het elke dag feest. Jan Bos in de Volkskrant: „In Assen stapte ik een kroeg in en toen begon iedereen Heja Jan Bos te zingen, terwijl ik daar op dat moment helemaal geen be hoefte aan had. Maar toen ik snel de bar weer uitliep, riep ie dereen dat ik een klootzak was. Nou jadan maar een arrogante klootzak. Vitesse-voorzitter Karei Aal- bers in Sportweek: „Ik probeer ook te denken als de vader die een goed voetballende zoon heeft. Als hij een voorzitter zou hebben die hem aan zijn contract zou houden, dan zou ik als vader door het lint gaan. Idem: Moetenmoeten., er moet niks. Maar als je vijf of zes jaar verder kijkt, dan is Vitesse misschien wel één of twee keer kampioen van Nederland geworden. Idem: „Van de voorzitter tot aan de materiaalman. Iedereen moet het als abnormaal beschouwen wanneer Vitesse verliest. Idem: „Ik zeg wel eens tegen Neu mann: 'En nu ga ik je technisch advies geven.Weet je wat er dan gebeurt? Dan begint-ie te lachen. Raymond van Barneveld in Humo: „Raymond van Barneveld privé bestaat niet meer. Ik ben pu bliek bezit geworden. Ik kan geen café meer binnenstappen of ik word uitgedaagd voor een partijtje darts. Dat is niet altijd even fijn, maar het zij zo. Mijn manager is jarenlang adjudant in het leger geweest: hij sleept me wel door deze oorlog. Idem: „Louis van Gaal, toch niet de eerste de beste, vindt mij een toonbeeld van concentratie en zelfbeheersing. Zo'n heksenketel en toch winnen met het kleinste verschil. 'Mijn spelers kunnen daar nog wat van opsteken', be weert hij. En ook belangrijke mensen alsAndré van Duin en Paul de Leeuw vergeten me niet. Zelfs mijn grootste idool Marco van Basten zat op het puntje van zijn stoel naar de fi nale re kijken. De brave man komt zijn huis niet meer uit, maar darts vindt hij geweldig. Binnenkort gaan we samen eten. Idem over zijn concentratie: „Ik doe het met acupunctuur en enkele Grand Marniers. Dat geeft me een lekker gevoel. De tip om Grand Marniers te drin ken, komt van een kennis die er ook rustig van wordt. Hij heeft gelijkHet werkt en ik heb op merkelijk veel minder nodig dan vroeger. Ik zou het liefst gooien zonder druppel alcohol, maar dan hoor ik elk theelepel tje vallen. Idem: „Er staat een zonnebank bij mij thuis. Alle wereldkampioenen zijn ijdel. Ik heb ook graag dat de vrouwen zeggen: hij heefteen leuk kontje. Idem: „Hier is het geld te verdienen, niet in Engeland. Ik maak zo veel los bij de Nederlanders, die Engelsen zitten daar met ver bijstering naar te kijken. Som mige Engelse tegenstanders wil-- len nu zelfs naar Nederland ver huizen, maar dar raad ik ze ten stelligste af. De Nederlander wil toch alleen maar Barney. Idem over zijn kansen om sportman van het jaar te wor den: „Er is geen belangrijk voetbal toernooi van de zomer en de schaatsers pakken altijd punten van elkaar af. Kortom, de con currentie komt alleen van Mi chael Boogerd of Richard Kraji- cek. Als zij zouden uithalen in de Tour of Wimble don, dan pakt een van beiden de titel. Falen ze. dan zie ik niet wie me kan J kloppen.- ij mste de Olympische Spe len Tan Atlanta, omdat zijn ach \rouwen belangrijker nd dm trainen. Gewichthef- Dionisio Rozalina hoopt op n heikansing voor Sydney 00, naar het heilige vuur is rdweien. „Sinds de dood n miji dochtertje, twee jaar leder, weet ik dat er belang eer dhgen zijn in het leven n spat", zei de Duivenaar terer, nadat hij zijn elfde iderlandse titel had behaald, was gistermiddag niet bijs- drukin de Amsterdamse landral. Een kleine hon- rdvijiig mensen vonden de tionae titelstrijd gewichthef- eenbezoekje waard. De ort, éen van de takken van de ininkl.jke Nederlandsche achtsDort Bond, is er duide- een /an amateurisme en fhebberij. Het is geen wereld n kitsch en klatergoud, maar m ove zichtelijkheid en ou- jon^ens-krentenbrood. Op NK gngen 37 deelnemers, ider wie twee vrouwen, met gewichten in de weer. In een ier vai ons kent ons. )e top is bijzonder smal", eet Ycto Yotov, die twee jaar ledenis aangesteld als trai- trvande Nederlandse natio- ile ploeg. „Gewichtheffen is Nedeiand niet zo populair bij ons, maar dat willen we oberen te veranderen." Bij is wil leggen in Bulgarije, iar is Yotov een gevierd man. jn curriculum vitae mag er n: viei keer wereldrecord- 'uder.drie keer wereldkam- oen, zes keer Europees kam- öen er twee zilveren plakken Dionisio Rozalina lacht bij het behalen van de titel bij het NK gewichtheffen in de klasse tot 77 kilo. op de Olympische Spelen van respectievelijk Barcelona ('92) en Atlanta ('96). De juiste man, zo lijkt het, die mag proberen Nederland op de wereldkaart van het gewicht heffen te zetten. Een loodzware opgave, erkent ook de nationa le keuzeheer. „Maar dat wil niet zeggen dat er helemaal geen goede gewichtheffers rondlopen in Nederland. Bij de vrouwen behoort Teresa van der Stoep tot de Europese top. Bij de mannen kan Joop Pas toors (tot 105 kg), een junior van Atlas uit Nijmegen, een he le grote worden. Samen met Dionisio Rozalina (tot 69 kg). Mohammed Wahab (tot 77 kg), Norvell Busby (tot 85 kg) en Sharlon Hellement (boven 105) behoort hij tot de top van Ne derland." Daartoe behoort Dionisio Ro zalina al jaren. Geboren op Aruba, opgegroeid op Curasao. Al twaalf jaar woonachtig in Nederland, en sinds gistermid dag elf nationale titels rijk. De sportman uit Duiven is een markante verschijning. Slechts 1 meter 57 groot, ongelooflijk veel spieren, steevast een aan stekelijke lach op z'n gelaat. 'De kleine man met de grote ballen', werd hij eens ge noemd. 'Jerommeke', grapte een toeschouwer gisteren. Hij had in de hoofdstad extra reden tot jubel en euforie. „Mijn beste wedstrijd ooit", glunderde Rozalina, nadat hij in de klasse tot 77 kilogram op punten de baas bleef over de in Nederland verblijvende Iranees Mohammed Wahab. „Dit is de eerste keer dat ik een concur rent heb. Ik ben tien keer kam pioen geworden in de klasse tot 69 kilogram. Nu weeg ik 71 ki logram, daarom ben ik naar de klasse tot 77 kilogram gegaan. Prachtig. Want iedere sport man heeft concurrentie no- dig." Hij kleurde zijn nababbel met een trotse lach. Dionisio Roza lina is op de weg terug, na een inktzwarte periode in zijn le ven. Hij leek voorbestemd om in 1996 een heldenrol te vervul len op het podium der podia: de Olympische Spelen. Het zou er niet van komen. De reden: falende begeleiding. Bonds coach Yves Vivaldi, geloof het of niet, ging tijdens een trai ningsstage op Tenerife op vrouwenjacht en was na drie dagen met de noorderzon ver trokken. „Daar wil ik het liever niet meer over hebben", zei Rozali na gisteren. „Die trainer was gefrustreerd, hij gunde mij niets, omdat hij er zelf niet in geslaagd was om Barcelona en Seoel te halen. Meer wil ik er niet over kwijt." Daarvoor was het allemaal ook niet belangrijk genoeg, weet Rozalina nu. „Twee jaar geleden stierf ons dochtertje \dak na haar geboor te. Dót is pas belangrijk." Het heeft van hem een ander mens gemaakt. „Vroeger moest ik altijd presteren. Maar nadat mijn dochter overleed, kon ik niet meer zo leven. Ik ben over geschakeld naar de Antilliaanse leefwijze. Leven van dag tot dag. Genieten, leven, dat is be langrijker dan presteren. Wel heb ik mijn overleden dochter daarna beloofd dat ik weer goed zou worden. Ik zou weer gaan vechten, maar gewicht heffen is nooit meer zo belang rijk voor me geweest als voor heen." De omschakeling werkte even wel wonderlijk. „Vorig jaar zat het aanvankelijk tegen, maar nu presteer ik beter dan ooit." Maar, zo erkent Rozalina, na vier EK's en evenzovele WK's is de droom nog niet verwezen lijkt. „De spelen van Sydney zitten in mijn hoofd. Met mijn 32 jaar ben ik ook zeker nog niet te oud voor deze sport. Ik wil graag naar Sydney, alleen is het voor mij geen kwestie van moeten meer..." SCHAATSSTERvan de WEEK Heten van Goozen niurlijk is Helen van Goozen de schaatsster van de week. En iet alleen in de Leidse regio, maar eigenlijk in heel Nederland, t de echte schaatsliefhebber kan het niet ontgaan zijn dat de irige hoogmadese vorig weekeinde een waar kunststukje heeft everd. In het Noorse Geithus werd zij de eerste Nederlandse ju- •nkampioene all-round in de geschiedenis van het Nederlandse 'baanx! iaat sen. En deze prestatie is vorige week maandag dan litgebieid gevierd. Het hele dorp was uitgelopen om een glimp haar U kunnen opvangen. tijd on van deze festiviteiten uit te nisten heeft ze niet gekre- want ir barstte een ware mediagekte los rond het blonde atstaleit. Radio, televisie en schrijvende pers: allemaal wilden les var. haar weten. Nog één keer blikt ze terug, want het vizier talweer gericht op het Nederlands Kampioenschap all-round, taandweekeinde in Den Haag. „Het was echt te gek allemaal, e inenten langs de kant van de weg, dat had ik nooit verwacht. 10 minals dat ik had verwacht dat ik wereldkampioene zou len. Ikdacht: ik ga gewoon eens kijken en ik zie wel hoe ver ik Ver dus, want ondanks het inmiddels vaak aangehaalde in- itje - eb bel voor de laatste ronde luidde te vroeg - wist Van ■.en de voornamelijk Japanse concurrentie voor te blijven, asis voir haar wereldtitel staat bekend als De Does, het water mlosnnkelijk met Hoogmade is verbonden. „In dit dorp gaan i alle knderen meteen achter de stoel aan als er ijs ligt. Ik dus m ik vond het schaatsen zo leuk dat ik op mijn achtste lid ben wden ian de ijsclub. Vooral de snelheid gaf me een kick. Daar- ten ik er ook bij gaan shorttracken en daar heb ik heel veel aan gehad. Ik verbeterde mijn bochtentechniek en mijn uithou dingsvermogen. Toen ze twee jaar geleden werd geselecteerd voor Jong Oranje, stopte ze met shorttrack om zich helemaal aan het langebaanschaatsen te wij den. Met succes, wantin 1997 werd Helen van Goozen Neder lands juniorenkampioen all round en sprint. Deze week gaat ze gebrinken om „lekker te trainen." Zodat ze wel licht nogmaals voor een verassing kan zorgen, komend weekeinde. Een aantal toppers, zoals Barba ra de Loor en Annamarie Tho mas, heeft afgezegd, dus je weet maar nooit hoe ver ik kan ko men. Ik ga gewoon eens kijken. Dat zei ze vorige week ook, toen ze op het vliegndg naar Oslo stapte om ven'olgens als wereld kampioene op Schiphol terug te keren. aam: Isclub Hoogmade Ipgeritht: 28 november 1902 edenaantal: Vijfhonderd (inclusief donateurs), waarvan 96 jeugdleden ntribuüe: Vijf gulden per jaar «denaanmelding: 071- 5018731 (Leo Lieverse) oogtepunt: Het behalen n de wereldtitel all-round ij de junioren door Helen van Goozen, vorig reekeii de in het Noorse Geithus eptepmt: Geen medaille tijdenshet Nederlands impioenschap in 1966 te ppingedam, ondanks de anmoedigingen van een buslading clubleden. Jan Jansen (links) en Henk van Rijn op De Does, waarop bij na tuurijs wordt geschaatst.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23