Guus Hiddink zwaar onder vuur Kafelnikov stuk dichter bij machtsovername Sport Ahoy breekt weer toeschouwersrecor Diervriendelijke hindernissen getes MAANDAG 22 FEBRUARI 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464. plv.-chef janet van dijk. 071 Gele kaart voor 'Schwalbe' Cardiff De scheidsrechters moeten met ingang van komend seizoen direct een gele kaart geven aan spelers die zich schuldig maken aan een .Schwalbe". De wereldbond FIFA heeft bij een bijeenkomst in Cardiff bepaald de misleidende acties aan te pakken. Naast deze maatregel besloot de FIFA volgend seizoen in de hoogste afdeling van de Noorse competitie en nog twee Europese liga's te gaan experimenteren met twee scheidsrech ters. Proeven met camera's of andere technologische hulpmid delen op de doellijn worden tenminste nog een jaar uitgesteld. Een experiment, dat sinds vorig jaar in Jersey liep, waarbij de plek van een vrije trap een meter wordt vooruitgeschoven als de verdedigers te dicht bij de bal staan, wordt voortgezet. Het pro ject waarbij de bal wordt ingetrapt in plaats van ingegooid, wordt stopgezet. Uittocht topteams in Franse beker parus Slechts drie clubs uit de hoogste Franse divisie bereik ten zaterdagavond de achtste finales in de strijd om de beker. Lens, Metz en Nantes bekeren door. Olympique Marseille was de prominentste verliezer. Marseille ging met 3-1 onderuit bij Lens. Paris Saint-Germain verloor op eigen veld na strafschop pen van Nantes. De Parijzenaars hadden drie minuten voor tijd een 1-0 achterstand ongedaan gemaakt. Nantes-doelman Landreau werd in de strafschoppenserie de held van zijn ploeg. FIFA niet eens met overspelen duel llantrisant De FIFA steekt mogelijk een stokje voor het over spelen van het duel in de vijfde ronde van de FA Cup tussen Ar senal en Sheffield United. Michael Zen-Ruffinen zei zaterdag namens de wereldvoetbalbond dat er geen geldige reden is om de 2 -1 overwinning van Arsenal ongeldig te verklaren. Het be kerduel werd vorige week beslist door een omstreden treffer van Marc Overmars. Arsenal-trainer Arsène VVenger bood onmid dellijk aan het duel over te spelen. De Britse voetbalbond (FA) ging daarmee akkoord. Volgens Zen-Ruffinen, secretaris van de FIFA, moet dat besluit mogelijk worden herroepen. Anderlecht pakt de draad weer op brussel Anderlecht versloeg zaterdagavond in een inhaalduel in de hoogste klasse van het Belgische voetbal Germinal Ekeren met 2-0. De Nederlander Patrick van Diemen maakte het twee de doelpunt voor de Brusselse club. In het bekertoernooi kwam een einde aan de droom van derdeklasser Ingelmunster. Uitge weken naar het veld van Harelbeke ging de ploeg in de kwartfi nales met 3-1 onderuit tegen Standard Luik. Lokeren schakelde Westerlo uit. Het pittige duel eindigde in 3-0. Monsterscores Rangers en Celtic Glasgow Koploper Glasgow Rangers raast maar door in de Schotse competitie. De ploeg van trainer Dick Advocaat maakte zaterdag voor 50.000 toeschouwers korte metten met Dundee: 6-1. De Duitser Jorg Albertz was met drie treffers de grote man bij Rangers. Voormalig Feyenoorder Giovanni van Bronckhorst maakte het laatste doelpunt. Celtic haalde tegen Motherwell nog forser uit: 7-1. Henke Larsson scoorde viermaal. Dertien miljoen voor vijftienjarige madrid Real Madrid neemt met zijn talenten het zekere voor onzekere. De Spaanse club van Guus Hiddink heeft in het con tract van het 15-jarige talent David Aganzo een afkoopsom van bijna dertien miljoen gulden laten vastleggen. Aganzo maakte het afgelopen seizoen 23 doelpunten. Hij heeft voor de komen de jaargang een contract op amateurbasis ondertekend. Vrouwelijke lijnrechter debuteert madrid Een vrouwelijke lijnrechter maakte gisteren haar de buut in de Spaanse hoogste divisie. De 22-jarige Carolina Do- menech treedt in het duel tussen Espanyol en Deportivo La Co rtina op als assistent van scheidsrechter Juan Ansuategui Roca. Domenench is sinds haar zeventiende actief als arbiter. Juventus lijkt vorm te hervinden Louis van Gaal was nog maar twee maanden gele den de Kop van Jut in Bar celona. Nu wordt in Ma drid hartstochtelijk het hoofd van Guus Hiddink geëist. Real Madrid verloor zaterdagavond op eigen veld met 1-0 van Athletic Bilbao en de fans schreeuwden om diens vertrek. In de Spaanse zon dagbladen geldt de Italiaan Fabio Capello unaniem als opvolger van Hiddink. rtr/anp/dpa Van Gaal weet wat Hiddink nu doormaakt. Zelf zit hij inmid dels weer in een riante zetel, al zag hij gisteren naaste belager Mallorca dichterbij komen. Barcelona hield het in de uit wedstrijd bij Celta de Vigo op 0- 0. Mallorca won bij Oviedo met 3-1 en staat nu op drie punten. Voor het eerst sinds lange tijd speelde doelman Ruud Hesp een hoofdrol. Van Gaal wisselde in de slotfase Kluivert en Ro nald de Boer. Zenden kreeg en kele minuten speeltijd. Bij Celta ontbrak de geblesseerde Jordi Cruijff. Real Madrid-voorzitter Lorenzo Sanz sprak een week geleden, na de al even smadelij ke 3-0 nederlaag bij Barcelona nog zijn volste vertrouwen uit in coach Hiddink. Na het 1-0 verlies tegen Bilbao (doelpunt Ezquerro) sprak Sanz al over maatregelen. „Het publiek is boos, en terecht. Zo kan het niet langer", aldus de voorzit ter. Hiddink zelf bleef uiterlijk rustig onder alle commotie. „Ik kan me niet voorstellen dat de voorzitter zijn mening over mij heeft veranderd. Ik maak me geen zorgen", aldus de geplaag de coach, die zaterdag vele wit te zakdoekjes zag wuiven. Zijn door de Spaanse pers beoogde opvolger Fabio Capello was toevallig genoeg gisteren in Ma drid. Engeland Dankzij een treffer van Willem Korsten, zijn eerste in Engelse dienst, versloeg Leeds United zaterdag op eigen veld Everton met 1-0. Jerrel Hasselbaink werd evenzo gevierd. Nadat de spits eerst de paal had geraakt, haalde hij in blessuretijd een inzet van Matera zzi van de doellijn. Aan de kop van de ranglijst veranderde er niets. Manchester United, Chelsea en Arsenal wonnen. Manchester BUITENLAND Drieëntwintigste speeldag: A Ekeren 2-0 Stand aan kop: RC 50. Brugge 23-49. Moeskroe Gent 23-40. St.Truiden 23-j h lecht 22-38. Standard 23-38, li 37 burg-Bayern M. 0-3, M'gladbach Stand aan kop: Bayern M. 19-47 Hertha E Leverkusen 19-37 Dortmund i] Kaïsersl. 19-37 Wolfsburg 1860 Münch 19-35 HSV Zevenentwintigste speeldag: Ai cester 5-0, Blackburn-Sheffiel day 1-4, Coventry-Manchester II: Derby C -Charlton A 0-2, Leeds-! ril 0, Liverpool-West Ham 2-2, Mid - gh-Tottenham 0-0, Nottingham^ 3, Southampt -Newcastle 2-1, M - Aston Villa 0-0. Stand: Man.United 27-54 Middlesbr.fcl Chelsea 26-50 Sheff Wed rP 26-49 Tottenham 26-44 Leicester 26-42 Everton 26-39 Charlton 26-37 Blackbum West Ham 26-37 Coventry Wimbledon 25-36 Southamp n Newcastle 26-34 Nottingha Arsenal Aston Vil. Leeds Liverpool Edgar Davids in de knoop met Vicenza-speler Osmane Dabo. Juventus zou met 2-0 winnen. United kende de meeste pro blemen in de uitbeurt bij Co ventry City. Ryan Giggs besliste het duel in de 79ste minuut: 0- 1. Arsenal haalde fors uit tegen Leicester City. Het werd 5-0 in Londen onder meer dankzij drie doelpunten van Frans in ternational Anelka. Twee keer was Dennis Bergkamp zijn aan gever, de andere assist kwam van Mare Overmars. Parlour maakte de andere twee Lon- dense doelpunten. Stadgenoot Chelsea kwam in Nottingham al vroeg op voorsprong dankzij de Finse teenager Forsell. Gold- baek verdubbelde de voor sprong na 25 minuten. Pierre van Hooijdonk bezorgde het thuispubliek hoop door nog voor rust tegen te scoren. Na rust loodste Goldbaek Chelsea in veilige haven: 1-3. Italië Inter Milan lijkt definitief afge haakt in de strijd om de Itali aanse titel. De ploeg van Aron Winter verloor de topper bij La- zio Roma met 1-0. De Romei nen blijven koploper in de Serie A, waar AC Milan^aan een op mars bezig is. Dat ondervond Cagliari. al was de score (1-0) beperkt. Het verschil tussen In- ter en de koploper bedraagt in middels elf punten. Twee keer zat Carlo Ancelotti bij Juventus op de bank. twee keer won het elftal van Edgar Davids. De Ou de Dame lijkt zo waar na het vertrek van trainer Lippi de vorm te hervinden. Ditmaal werd thuis het laag geklasseer de Vicenza verslagen: 2-0. De doelpunten kwamen al vroeg in de wedstrijd op naam van Amoruso en Conté. Duitsland Op de eerste speeldag na de winterstop deed Bayern Mün- chen meteen goede zaken. De koploper won zelf bij MSV Duisburg (0-3) en zag naaste belager Bayer Leverkusen pun ten verspelen tegen SC Frei burg. 1860 München handhaaf de zich in de subtop dankzij een ruime 4-1 zege op Eintracht Frankfurt. Bayer Leverkusen liep op eigen veld averij op te gen SC Freiburg. De ploeg van Erik Meijer, die ontbrak wegens griep, kwam niet verder dan FOTO REUTERS een 1-1 gelijkspel. FC Kaisers- lautern kwam langs Leverkusen door de overwinning bij Borus- sia Mönchengladbach, 0-2. Voor bijna 70.000 toeschouwers versloeg Hertha BSC in het Olympisch stadion van Berlijn Borussia Dortmund met 3-0. De thuisploeg speelde zonder Nederlanders in de basis. Bij FC Nürnberg debuteerde René van Eek met een 1-1 gelijkspel tegen Werder Bremen. Schalke 04 verloor ondanks een doelpunt van Youri Mulder bij VfB Stutt gart (2-1). Djordjevic opende namens Stuttgart meteen na rust de score. Mulder maakte gelijk maar dankzij een laat doelpunt van Markovic waren de punten voor de club van Frank Verlaat. Coupe de France, zestiende finali nl -Le Havre 1-0, Guingamp-Strash Lens FC -Marseille 3-1, Paris S D 1-1 Nantes wns Tweëntwintigste speeldag: Udine s 0, AC Milan-Caghari 1-0, Boloa )t 2-0, Lazio-lnter 1-0, Salernit.-Pi Venezia-Perugia 2-1, Sampdoria 3-2, Fiorentina-Roma 0 cenza 2-0. Stand: Lazio 22-45 Cagliari Fiorentina 22-43 Venezia AC Milan 22-43 Perugia Parma 22-41 Vicenza Udinese 22-36 Sampdoria t Inter 22-34 Piacenza Juventus 22-33 Salernit. Roma 22-32 Empoli Bologna 22-32 Empoli 2 Bari 22-26 mindering SCE Vijfentwintigste speeldag: Dur« Aberdeen 3-0, Hearts - Johnston marnock-Dunferml uitg. Ranger 6-1, Motherwell-Celtic 1-7 Stand aan kop Rangers 25-56 Motherwell Celtic 25-46 Aberdeen Kilmarnock 24-41 Dundee Johnstone 25-39 Dundee Ul Drieëntwintigste speeldag: E<tn tis 2-1. R Madnd-Bilbao 0-1. nerife 3-1, Celta-Barcelona 0-0. Deportivo 2-2, Santander-Z« Oviedo-Mallorca 1-3, Sociedad- Barcelona Mallorca Celta Deportivo Stand aan kc 23-44 Valencia 23-41 R. Madrn 23-38 Bilbao 23-38 Oviedo Rus doet goede zaken in Rotterdam ROTTERDAM GERTJAN VAN GEEN Ophef over te hoge startgelden, jubelstemmingen over de op mars van jeugdige talenten en kritiek op de te snelle onder grond in Ahoy". Yevgeni Kafel nikov trok zich er de afgelopen week niets van aan tijdens het 26ste ABN/AMRO World Ten nis ToemooL De Rus concen treerde zich op zijn werk en le verde een prestatie af die de perfectie benaderde. In zijn jacht op de troon van Pete Sampras, de nummer één van de wereld, deed hij gisteren weer een geslaagde aanval door Tim Henman in de finale in twee sets te kloppen: 6-2 7-6 (5). Minder dan vijftig punten is het gat na Rotterdam tussen Kafelnikov en Sampras. De Rus wordt er steeds vrolijker van. Deze week kan hij in Londen de nieuwe wereldleider worden op tennisgebied. Tim Henman wond er na afloop geen doekjes om. „In mijn opinie is hij op dit moment de beste", zei de ge slagen Brit. „Maar het rankingsvsteem liegt niet. Je kunt de punten niet kopen en je krijgt ze niet. Je moet ze zelf verdienen." Kafelnikov was afgelopen week onmiskenbaar de beste tennisser in sportpaleis Ahoy\ Tegen Greg Rusedski in de hal ve finale had hij al laten zien hoe een wedstrijd met name tactisch gespeeld moet worden. Onverstoorbaar liet hij de aces van het servicekanon passeren, om op de juiste momenten toe te slaan. Ook tegen Henman liet hij zich niet opjagen nadat hij in de tweede set met 5-2 was achter gekomen. Hij wachtte als een roofdier de fouten van de Engelsman af en trok zich tege lijkertijd op aan het niveau van zijn opponent. „Tim dwingt me altijd om tot de limiet te gaan. Ik zou elke week wel tegen hem willen spelen. Maar hij maakt ook fouten en dat moet je tegen iemand als ik niet doen. Als je de deur opent, ga ik erdoor heen." Henman hielp Kafelnikov in derdaad in het zadel. De En- Rotterdam gertjan van geen Krajicek weet echter dat zijn naam op h fiche toeschouwers (en sponsors) trekt, het grastoernooi van Rosmalen in de week Wimbledon duren de besprekingen mi Muiderberger over het startgeld vijf min terwijl de onderhandelingen in Rotterdam zienlijker meer tijd in beslag nemen. Buite deed uiteindelijk meer water bij de wijl Krajicek. De toernooidirecteur klaagde dat door d schakeling van Neerlands nummer één h( bliek weg zou blijven en maakte en passa opmerking dat de spelers zich niet reali dat de organisatie risico's loopt. Het toest wersrecord logenstrafte die theorie, maar tendijk wilde gisteren niet toegeven dat hij jicek ook in 2000 nodig heeft. „Ik heb elke tienspeler nodig", bleef hij cryptisch. „Ikl de dat Cees van Veen (Krajiceks directe n ger, red.) heeft gezegd dat het zo allemaal meer hoeft. Dat zal dan wel. We laten het rusten en dan gaan we gewoon weer pratei Toemooi-organisator Wim Buitendijk zat er na afloop van de finale van het 26ste ABN/AMRO World Tennis Toernooi ontspannen bij. Hij kon tevreden constateren dat zijn evenement weer alle records gebroken had. Ruim 96.000 mensen passeerden de afgelopen week de kassa's en dat waren er meer dan ooit. Meer ook dan begroot, want Buitendijk had op 90.000 man gerekend. Eerder in de week had Buitendijk nog forse kritiek geuit op Richard Krajicek en in iets min dere mate op Goran Ivanisevic. De Nederlander verloor in de tweede ronde na twee tie-breaks van Cedric Pioline, Ivanisevic had zich in de eerste ronde al laten verrassen door Bohdan Ulihrach. „Beiden zijn hun startgeld niet waard geweest", fulmineerde Buitendijk, doelend op de gages die de topspelers ontvangen voordat ze überhaupt een bal geslagen hebben. „Je be taalt ze veel geld, maar ze presteren niet evenre- dig." Military loopt warm voor 'boomstammen' van piepschuim nukerkrene beune De venijnige blik van de latere winnaar, Yevgeni Kafelnikov, tijdens zijn partij met Tim Henman in de finale van het 26ste ABN/AMRO tennis toernooi. FOTO ANP gelsman had tot 2-2 in de eerste set het beste van het spel. Een op het oog simpele forehand volley drukte hij in het net. Op het breakpoint dat volgde ein digde een forehand in het net. Twee dubbele fouten in de vol gende servicegame van Hen man leidden het tweede op- slagverlies in. Henman: „Ik ser veerde verschrikkelijk slecht. Daarom moest ik mijn speel plan veranderen." De verandering van tactiek deed Henman goed, maar hij werd te gretig. Op 5-3 in de tweede set leverde hij zijn servi ce in. Kafelnikov sleepte mede daardoor nog een tie-break uit het vuur. Daarin serveerde Henman te zwak om te kunnen Toch zag de Brit ook positieve punten. „Ik heb tegen een van de beste baseliners in de wereld rally's kunnen domi neren. Op een buitenbaan is het anders omdat het dan lang zamer gaat, maar ik houd hier een goed gevoel aan over." Bij Kafelnikov kon er na zijn winst wel een glimlach vanaf. De doorgaans koele Rus was de afgelopen week toch al in op perbeste stemming. Dat hij de top van de wereldranglijst na dert helpt daar ongetwijfeld aan mee. „Het publiek kon zich geen betere finale wensen. We hebben gezorgd voor een hoop entertainment. Volgende week in Londen kan het gebeuren. Dat is voorlopig nog heel onwe zenlijk", meende de winnaar niettemin. Wranger kan het haast niet. Dierenliefhebbers, voorvech ters voor de military, die sa menkomen in een manege in Nijkerk met maar één harten wens: laat het een keer goed fout gaan. „Ik zit te wachten op het moment dat een paard een keer hard doorglijdt tegen een van die bomen of er voor mijn part bovenop landt." De merkwaardige en zacht uitgesproken wens van Han van Amerongen, parcoursbouwer van de military van Boekelo, werd zaterdagmiddag niet ver hoord. De obstakels bij de in- doorcross in Nijkerk, gemaakt van 'verrassend' materiaal, ble ven intact. Meer dan zestien maanden geleden kwamen tij dens de military van Boekelo twee paarden zo zwaar ten val, dat ze later die dag afgemaakt moesten worden. Naar aanlei ding van die voorvallen werd er een commissie in het leven ge roepen, om onderzoek te doen naar de oorzaak van die valpar tijen. Ook kreeg die commissie de opdracht mee te bezien wat er gedaan kon worden om de risico's van de militarysport te verkleinen. Het resultaat werd zaterdag gepresenteerd in Nijkerk, bij een indoorcross. Van de 22 hin dernissen waren er vier opge bouwd met kunstbomen. De massieve, honderden kilo's zware boomstammen van wel eer waren vervangen door stammen, die gemaakt waren uit een kern van karton opge vuld met piepschuim en omge ven door een laag latex. De lichtgewicht hindernis kan zo onder de arm worden meege nomen. De nieuwe 'stam' is geen her- senkronkel van de een of ande re simpele ziel. Aan de presen tatie ging een jaar lang onder zoek en testwerk vooraf. Henk Schamhardt, als wetenschapper werkzaam aan de faculteit dier geneeskunde van de universi teit Utrecht, was degene die sturing gaf aan het project. Hij was zaterdag best trots op het resultaat, maar toonde zich bo venal realist. „Ook met de nu ontwikkelde boom zouden die dodelijke ongelukken in Boe kelo niet te voorkomen zijn ge weest." „Kijk de video en nog maar eens op na. Je ziet dan paarden weigerden, verv doorgleden en met de n gen de hindernis aankw Daar is weinig tegen te De ideale boom, ter voort van alle ongelukken, is g niet te maken. Dat ontwi is hetzelfde als zoeken na fiets die kan vliegen o snelweg", aldus Schamha Het was hem en de col sie te doen om het bed van een constructie, die delen van een massieve I stam moesten wegnemen De nieuwe stam moe bepaalde veerkracht hebt niet bij de minste of ge' aanraking breken, maart) begeven bij een grotere kl daarmee ernstig letsel bij en ruiter te voorkomen. Afgesproken is nu nieuwe bomen het kon jaar te testen. Met behulp van video- ratuur worden de bevini vastgesteld. „Het is nat afhankelijk van de resu maar ik sluit niet uit dat jaar in Boekelo al gebrui ken van het nieuwe matei aldus Boekelo-voorzitter Mosman.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18