15 PORT Wereldrecord troost voor Jan Bos ntz is niet meer de uinman van De Kuip indoor kan veel leten gestolen worden Postma niet op 1000 meter Marianne Timmer vierde I WD/ DAG 22 FEBRUARI 1999 yson in isoleercel Tdple n vijft iwillem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071 -5356463 "tpo/iLLE Disciplinaire maatregelen dreigen voor Mike Tyson, in een driftige bui in de gevangenis met een televisie smeet, voormalig wereldkampioen in het zwaargewicht moest het ekeinde doorbrengen in een isoleercel. Vandaag moet in een sloten hoorzitting blijken welke consequenties deze uitbar- ng voor de vuistvechter heeft. Tyson zit sinds twee weken in Montgomery gevangenis. Hij kreeg een celstraf van twee jaar van één voorwaardelijk, wegens openlijke ge- eging. In augustus raakte hij slaags met twee mannen vijftig en zestig jaar die bij een licht verkeersongeval waren P [rokken. Met zijn gewelddadige gedrag heeft Tyson de kansen ivervroegde vrijlating verkleind. „Tyson gooide de tv tegen 11 dies waar achter een paar mensen stonden. Niemand raakte "fivond", aldus een woordvoerder. einig animo voor 'elfstedentocht' tRLEMDe Finse alternatieve elfstedentocht, die zaterdag in Finse Kuopio wordt gehouden, telt weinig Nederlandse A- ders. Slechts dertien schaatsers uit de hoogste categorie heb- n zich tot dusver aangemeld. Onder hen bevinden zich er- nde natuurijsspecialisten als Kromkamp, Stam, De Vries, Ver- i en Hotze Zandstra. In Nederland wordt op hetzelfde tijd- de zeventiende KNSB-marathon verreden. Klassementstop- rs als Angenent, Van Meggelen, Ruitenberg, Heideman en ;c rst krijgen van de schaatsbond geen dispensatie voor het uit- ipje naar Kuopio. Zij moeten zich melden voor de marathon Amsterdam. Volgend seizoen worden beide evenementen meer op dezelfde dag op de kalender gezet. iket en Karpov remiseren iaco De eerste partij van de tweekamp tussen de Leider- rpse schaakgrootmeester Jeroen Piket en FIDE-wereldkampi- n Anatoly Karpov uit Rusland is gisteren in Monaco geëin- ;d in remise. De met wit spelende Piket kwam met gering ordeel uit een Dame-Indische opening en zou in het eindspel nsen hebben gekregen als hij op de 31 ste zet tot een gevaar- ogende pionopstoot had besloten. Volgens Pikets secondant ;olic was dat kansrijk geweest. De tweekamp over acht partij lis de tiende en laatste match van een serie van Piket, die ird gesponsord en georganiseerd door een Nederlandse za- nman die in Monte Carlo woont. Jeremy Wotherspoon ongenaakbaar op WK sprint werd er om gevochten, ge leld en gesmeekt. Startbewij- voor een EK of WK indoor den gretig aftrek. Tegen- irdig kunnen die uitstapjes imige atleten gestolen wor- De teller voor het wereld- ïpioenschap in het Japanse ibashi komt voorlopig niet Ier dan drie. De vertegen- irdiging bestaat uit Ester ssens (400 meter), Monique Wilt (polshoog) en Patrick Balkom (200 meter), ikele atleten lieten reeds bij rbaat weten geen interesse en WK-uitstapje naar Japan ebben. Volgens een zaken- artiger in de atletiekwereld n bond en sporters daar- de plank commercieel vol- Hij heeft het over wende kinderen' en 'onpro- ioneel gedrag'. De bond zou t druk moeten uitoefenen zo ook sponsors, die uitzien naar grote evenementen, te ple zieren en waar voor hun geld te bieden. Hordenloper Robin Korving acht zich echter niet goed ge noeg voor een finale tijdens het WK in Japan. Sprinter Troy Douglas zet liever alles op een voorbereiding voor het out- doorseizoen. Kogelstootster Corrie de Bruin geeft de voor keur aan trainen boven een jet lag. „Je verspeelt drie weken met zo'n WK-weekeindje." De atletiekunie is niet van plan om meer druk uit te oefe nen. De bond is tolerant, mee gaand en deelt het standpunt van sommige aüeten. „Het WK- outdpor in Sevilla is dit jaar ver reweg het belangrijkst. Hier moeten de aüeten al olympisch niveau tonen", aldus technisch directeur Bert Paauw. Vandaag zal hij nog bellen met de IAAF om te praten over een eventue le WK-indoordeelname van ko gelstootster Lieja Koeman en verspringer Chiel Warners. De Nederlandse sprint- ploeg liet afgelopen week einde een stortvloed aan persoonlijke records note ren op het wereldkampi oenschap sprint in Calga ry, maar lag na een dag al lichtjaren achter op een man die twee wereldre cords uit zijn mouw schudde. De 22-jarige Ca nadees Jeremy Wother spoon werd met een grote voorsprong (0.650 punten) wereldkampioen. Jan Bos werd tweede, met een we reldrecord op de 1000 me ter (1.08,55), Jakko-Jan Leeuwangh vierde, Erben Wennemars vijfde en Rint- je Ritsma negentiende. cus van oosten Jan Bos herstelde zich gisteren van een slechte eerste dag door met klein verschil zowel de 500 meter (34.87) als de 1000 meter (1.08.55) te winnen. Maar dat was lang niet voldoende om Wotherspoon in het eindklasse ment te passeren. De schaatser uit Hierden liet wel Shimizu, die na de eerste dag de tweede plaats bezette, achter zich. De Japanner eindigde als derde, Leeuwangh net daarachter. Wennemars, vorig jaar nog derde, verloor te veel op de 500 meter van zaterdag om nog mee te doen in de strijd om een podiumplaats. „Ik kwam veel te opgefokt aan de start", zei de schaatser uit Dalfsen. „Ik heb het gevoel dat ik er pas op de tweede dag het maximale uit heb gehaald." Wennemars no teerde twee persoonlijke re cords (35.29 en 1.09.23), even als Jakko-Jan Leeuwangh (35.43 en 1.09.45). Jan Bos snoepte Wother spoon gisteravond wel het we reldrecord op de 1000 meter af. De onttroonde wereldkampi oen leverde een uitzonderlijke prestatie door de afsluitende af stand in 1.08.55 te rijden, waar de nieuwe wereldkampioen in 1.08.58 seconden een fractie van een seconde langer over deed. Wotherspoon had zater dag het wereldrecord op 1.08.66 gesteld. Bos verspeelde de wereldtitel op de 1000 meter van zaterdag door onprofessioneel met de omstandigheden bij de start om Jan Bos juicht na zijn rit op de 1000 meter. Zijn tijd, 1.08,55 betekende een nieuw wereldrecord. Op de achtergrond Jacco Jan Leeuwangh. foto te gaan. Hij werd afgeleid door twee valse starts en een braam behandeling aan de schaats van zijn tegenstander Kevin Over land. Bos verspeelde bijna een seconde op Wotherspoon. „Ik was niet meer met de start be zig, maar met Overland. Wat een eikel, schoot door mijn hoofd", aldus Bos. „Ik verpruts te die rit. Het was slaapschaat- sen wat ik deed en daardoor gooide ik in een keer het kam pioenschap weg." Bos treurde niet te lang over zijn verloren ütel. Het wereldre cord op de 1000 meter bracht troost. „Ik ben heel erg blij on danks het feit dat ik geen we reldkampioen ben geworden", zei Bos. „Jeremy is terecht we reldkampioen en ik ben terecht tweede geworden." Nergens schaatst Jeremy Wo therspoon met zoveel souples se, kracht en overtuiging als op zijn thuisbaan in Calgary. De 22-jarige Canadees is ver trouwd met het snelle ijs van de Olympic Oval. Wotherspoon piekte op het belangrijkste mo ment en doorbrak op zaterdag met twee indrukwekkende we reldrecords twee barrières (34.76 en 1.08.66). Wotherspoon kent het won- derijs van de Olympic Oval als geen ander. Hij boekte de grootste winst in de bochten. „Ik weet hoe het is om hard te schaatsen. Ik kan goed met de hoge snelheid van deze baan omgaan, zonder de controle over mijn schaatsen te verlie- Wotherspoon, door Canadese kranten omgedoopt in 'Won- derspoon', dook op de 1000 meter als eerste man op aarde onder de 1.09 grens. Hij sloeg een groot gat met Bos, Leeuw angh en Wennemars. Bos had gehoopt het verlies op de 500 meter goed te maken op de 1000 meter, maar halverwege het toernooi had de opper machtige Wotherspoon het klassement al gemaakt. Bos stond op dat moment al klaar om de witte vlag te hijsen. Wotherspoon is, na Gaetan Boucher in 1984, de tweede we reldkampioen sprint uit Cana da. Op dertienjarige leeftijd toonde hij zich een buiten beentje door het schaatsen bo ven het nationale tijdverdrijf ijshockey te stellen. „Je kan een grote ijshockeyer zijn, maar toch in een slecht team spelen. Als schaatser doe je het hele maal zelf." Wotherspoon, zoon van een onderwijzersechtpaar, groeide op in Red Deer, Alberta. Om optimaal te kunnen profiteren van de faciliteiten van de Olym pic Oval en zijn talenten tot ontplooiing te brengen, ver huisde Wotherspoon na de middelbare school naar Calga ry. Hij staat ingeschreven aan de universiteit, maar van stude ren is nog niet veel terecht ge komen. Wotherspoon - hobby vliegvissen - jaagt liever op we reldrecords dan op goede stu dieresultaten. Het grote talent van Wother spoon onüook vorig jaar toen hij in het wereldbekercircuit uitgroeide tot een internationa le topper. Hij won de wereldbe ker op zowel de 500 als de 1000 meter. Wotherspoon werd, na een spannend gevecht met Jan Bos, in Berlijn tweede op het WK sprint. Op de Olympische Winter spelen in Nagano won de Cana dees zilver op de 500 meter. Voor het olympisch goud was hij vorig jaar, volgens eigen zeg gen, nog niet gerijpt. „Het was een leerjaar. Ik was niet gewend om met druk om te gaan." Wotherspoon ziet zichzelf meer als liefhebber dan als schaatsprof. Hij krijgt een be scheiden toelage van de Cana dese overheid en sinds vrijdag heeft hij een persoonlijke spon sor. Wotherspoon tekende een sponsorovereenkomst met de eigenaar van een nachtclub in het centrum van Calgary. Het schaatsen zal van Wotherspoon geen miljonair maken, maar zo lang hij wereldrecords kan ver garen, is hij een gelukkig mens. „Ik zal nooit stoppen omdat het geld niet goed is. Ik vind schaatsen nog veel te leuk." In Salt Lake City gaat het volgend jaar nog harder calgary anp Nog anderhalf jaar en dan wordt de Olympic Oval in Calgary ingehaald als snelste ijsbaan ter wereld. In no vember 2000 is de olympi sche piste in Salt Lake City klaar. In de mormonenstad in de Amerikaanse staat Utah worden in 2002 de eerstvolgende Winterspelen gehouden. In Canada wordt op 1035 meter hoogte geschaatst, straks in de Verenigde Sta ten op 1600 meter. Hoe ijler de lucht, hoe sneller de tij den. „De ijsmeester van Mil waukee is hier, die werkt dan voor Salt Lake", zei de Nederlandse bondscoach Peter Mueller. „En reken maar dat er daar nog harder geschaatst gaat worden." Tijdens de WK sprint wer den afgelopen weekeinde op drie van de vier afstanden de wereldrecords verbeterd. Sprintcoach erkent fouten calgary anp Sprintcoach Peter Mueller stelt de trainingsschema's voor de wereldkampioen schappen afstanden bij. De Amerikaan erkende dat hij voor de WK sprint in Calgary een foute inschatting heeft gemaakt. Hij liet de schaat sers op de donderdag en vrijdag voor het toernooi lichtjes trainen. Zaterdag verloren de Nederlanders beslissend terrein, zondag was de aangerichte schade niet te herstellen. Mueller, die bij de WK all round in Hamar ook voor Tonny de Jong en Annama- rie Thomas een rustpauze ingelastte en zich na hun matig presteren veront schuldigde. was zondag avond opnieuw niet te be roerd de hand in eigen boe zem te steken. „Voor de WK afstanden blijven we ook de laatste dagen intensief trai nen. Je leert altijd", zei Mueller in de Olympic Oval. efzekere Argentijn wil bij Feyenoord blijven l van der kraan ie voetballers laten zich in grote wedstrijden Julio Cruz greep Feyenoord-PSV aan om klasse in het seizoen, waarin hij en Feye- ird een greep naar de macht doen, met een em optreden te onderstrepen. Briljant wa- ijn solo's, ongrijpbaar was hij voor de klau- van PSV-verdedigers. Niet voor die van PSV- per Ronald Waterreus, maar die moest zijn ral op de benen van de Argentijn met rood open. lio Ricardo Cruz, kortom, gaf de topper giste- glans, waarop het naar de titel hunkeren- egioen in Rotterdam hoopte. Hij gaf de door- in een strijd die lange tijd gelijk opging, me- Dmdat ze in Eindhoven de zaak weer aardig rde hebben. Feyenoord-PSV was ook de di- confrontatie tussen twee sluipmoorde- rs: Cruz versus Van Nistelrooij. Maar ook die ;d werd in het voordeel van de Zuid-Ameri- beslist. SV's nummer negen vond één keer het net, ïnoords nummer negen schoot twee keer en zorgde er met zijn fabelachtige solo aan eind van de eerste helft voor dat PSV met tien kwam te staan. De strafschop mocht hij zelf nen, een aardig gebaar van Van Gastel, die er 'in had benut. lulio was het verschil tussen Feyenoord en stelde Kees van Wonderen na afloop met tevreden gezicht vast. „Hij liet vandaag weer welke klasse hij bezit en dat hij Feyenoord extra's kan geven. „Eén man kan PSV niet slaan", stelde Bert Konterman. „Feyenoord ft een ijzersterk collectief, maar ik geef toe dat o in dat collectief de uitblinker was." Ie tijden dat de Argentijn 'El Jardinero' (de iman) werd genoemd, zijn lang en breed irbij. Cruz staat in de Kuip voor klasse en kwa- is ingeburgerd geraakt en ligt zelfs heel in de spelersgroep. Zo ongelukkig als hij in het begin voelde, zo geweldig vindt de Amerikaan het nu in Rotterdam. „In het be- ben ik hier door één verhaal in een weekblad fordeeld. Ik zou hebben gezegd dat ik na een "je Feyenoord al naar Spanje zou gaan. Er stond een verkeerd beeld van mij. Nu ben ik bijna twee jaar in Nederland, begrijp ik de jon gens in de kleedkamer en denk ik zelfs dat ik hier niet meer zal weggaan. Feyenoord is helemaal mijn club aan het worden. Als ze me morgen een contract voor nog eens vijf jaar aanbieden, teken ik dat." Die opmerkelijke uitspraak zal Feyenoord goed doen. Om niet te worden verrast door een vertrek van Cruz, onderzochten de Rotterdammers al de mogelijkheid om Michael Mols in de nabije toe komst over te nemen. Maar gelet op het enthou siasme en de blijheid van Cruz, die in Rotterdam over een paar maanden ook vader wordt, lijkt een vertrek voorlopig niet aan de orde. Met zijn optreden gisteren verdiende Cruz, met tien treffers Feyenoords topschutter, de titel 'man of the match' en de daarbij behorende fles champagne en bos bloemen. „Hartstikke leuk, maar ik ben niet belangrijker dan het elftal. Kampioen worden kunnen we al leen met z'n allen," onderstreepte hij zelf nog eens het saamhorigheidsgevoel. Het onderlinge respect, waaraan door Been hakker hard is gewerkt, is groot en bepaalt mede het succes van de Stadionclub. „Maar het kampi oenschap wordt niet bepaald in één wedstrijd te gen PSV", zette Van Wonderen zijn club na af loop meteen weer op aarde. „Je moet tegen de kleine clubs alles winnen, dan pas ben je op de goede weg. Tegen die tegenstanders vergooide PSV al vroeg in het seizoen zijn kansen op de titel. André Ooijer zag Feyenoord-PSV niettemin als een sleutelduel voor de Eindhovense ploeg, met het oog op plaatsing voor de Champions League. PSV staat nu een straaüengte achter op Feye noord en Vitesse. „Het way niet eens een slechte prestatie van ons, maar vanaf het moment dat we met tien man tegen elf van Feyenoord kwamen te staan, werd het heel moeilijk. Feyenoord is taai, staat gewoon absoluut nummer één in de eredivisie", constateerde Ooijer. De PSV'er vond dat hij zelf Feyenoord op het goede spoor had gezet in de bijna uitverkochte topper. Een onbesuisde actie van Ooijer ging aan de eerste strafschop vooraf. „Ik ging er te wild in bij Tomasson, had gewoon op mijn benen moe ten blijven staan. Nu ging hij gretig neer. Ik was woest op mijzelf en op de scheidsrechter." Peter Mueller wil hoger budget calgary gpd De kern van de sprintploeg van Peter Mueller blijft tot en met de Winterspelen van 2002 bij een. De vraag is echter onder welke paraplu het team zal val len. Er zijn contacten met het bedrijfsleven om een commer ciële ploeg op te zetten. Erben Wennemars zei na af loop van het WK sprint in Cal gary dat in ieder geval hij, Jan en Jakko-Jan Leeuwangh in hetzelfde team zullen blijven schaatsen. „Als we in een com merciële ploeg twee keer zoveel kunnen verdienen, dan lijkt mij de keuze niet zo moeilijk. Ik weet dat Peter (Mueller, red.) een groter budget voor trai ningsprogramma's wil heb ben." Volgens Jan Bos zal op korte termijn duidelijkheid over de koers van de sprintploeg ont staan. Bos haast zich te zeggen dat niet alleen geld een factor is. „Het gaat ook om betere fa ciliteiten. We zouden het niet doen als we er niet sportief be ter van zouden worden. calgary anp „Sorry Ids." Het klonk wat sar castisch uit de mond van Jan Bos. Door de verrichtingen van de sprinters Bos, JaÏJco-Jan Leeuwangh en Erben Wenne mars bij de wereldkampioen schappen in Calgarv, kan olym pisch kampioen Ids Postma bij de WK afstanden in Heeren veen niet op de 1000 meter starten. „Terecht", .sprak Bos, die zondag het wereldrecord op deze afstand op 1.08,55 bracht. „Wij drieën zijn het hele sei zoen al beter dan Ids." Postma solliciteerde üjdens de wereld bekerwedstrijden, eind januari in Berlijn, openlijk naar een mogelijkheid bij de WK afstan den alsnog op de 1000 meter te kunnen starten. Zijn pleidooi stuitte op onbegrip bij de leden van de sprintkemploeg, die door hun tijden in Calgary vol deden aan de gestelde criteria, plaatsing bij de eerste zes in het klassement van de twee kilome ters. Christian Gyan (links) en Jon Dahl Tomasson delen in de vreugde als Cruz (midden) Feyenoord op 2-0 heeft gebracht. „Feyenoord is helemaal mijn club aan het worden", zegt de Argentijn. foto anp moest het evenwel op de kort ste sprintafstand afleggen tegen de Duitse Monique Garbrecht, de Canadese Catriona LeMay- Doan en de Duitse Sabine Völ- ker die in die volgorde het podi um beklommen. Voor Garbrecht moest er gis teren een wereldrecord op de 1000 meter (1.14.61) aan te pas komen om LeMay, na drie af standen nog in leidende positie, de wereldtitel met 35-duizend- ste punt verschil af te nemen. In het eindklassement eindig den na de vierde plaats van Timmer, Andrea Nuyt als ne gende, Annamarie Thomas als tiende en Tonny de Jong als veertiende. Bijgestaan door een coach die haar grootvader had kunnen zijn, schaatste Marianne Tim mer afgelopen weekeinde in Calgary naai- haar beste presta tie - vierde - op een wereldkam pioenschap sprint. Niet de jon ge Sanex-coach Geert Kuiper maar de bejaarde Egbert van 't Oever (71) heeft dit seizoen het vertrouwen gewonnen van de tweevoudig olympisch kampi oene van Nagano. Timmer reed in Calgary per soonlijke records op de 500 (38.47) en 1000 meter (1.15.41). De 24-jarige Sappemeerse

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17