L«JLi Snurken: soms helpt een operatie Gezondheid Weekenddienst 3 4 mm MAANDAG 22 FEBRUARI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Het is acht uur in de ochtend als ik de telefoon pak. We hebben een ge meenschappelijk telefoonnummer voor de avond- en weekenddienst. Dat maakt het voor patiënten die ziek zijn en in acute situaties hulp nodig hebben, eenvoudiger de dokter te raadplegen. Enkele minuten later rin kelt de telefoon. ..Kimt u me ook zeggen of er spreek uur is? Mijn kind heeft oorpijn, en we willen langs komen." Er is inderdaad spreekuur, al jaren in het weekeinde op dezelfde tijd. Tussen twaalf en een uur worden patiënten ontvangen die niet kunnen wachten tot maandag. Ik vertel dat, maar voor ik naar naam en adres kan vragen, wordt de hoorn op de haak gegooid. „Het moet nog dui delijker in de folder", denk ik. De volgende die belt heeft rugpijn. Al vijf dagen. Nu ben ik snel genoeg om te vragen naar de naam en het adres, met geboortedatum van de beller. Dat moet ik noteren, omdat er veel mensen bellen die niet tot mijn eigen praktijk behoren. En om de vraag op de juiste waarde te beoordelen heb ik achtergrondgegevens nodig. Daarna vraag ik waar de pijn precies zit, en of het hem zo belemmert, dat hij met spoed een dokter wil zien. De pijn zit laag in de rug, trekt wat naar het been. Meneer heeft slecht geslapen. De afgelopen week is hij er mee door gelopen, hij heeft het zich niet ge gund een afspraak te maken bij de ei gen huisarts. We komen overeen dat hij dit weekend rustig aan doet, en met wat spierverslappers het week end overbrugt. Vervolgens melden zich een aantal mensen met een urineweginfectie. Zij brengen een plasje mee, en krijgen indien nodig medicatie. Een meisje is gevallen, vader ver trouwt het niet. Een jonge vrouw belt: een pil vergeten gisterenavond, heeft dat consequenties voor het weekend? Moeten ze voorzichtig zijn met seksu eel contact? Dan ouders die rode blaasjes hebben ontdekt. De waterpokken zijn actief. Ik heb er de afgelopen week al een aantal kinderen mee gezien: rode vlekjes, met blaasjes, die als een puk keltje beginnen, soms al tot een blaasje zijn gevormd, en in het eind stadium indrogen met korstjes. Ze zitten overal, soms zelfs op de schaamlipjes bij meisjes, of op de pe nis bij jongens. Meestal zijn de kinde ren verkouden en hangerig. Volwas senen zijn veel zieker. Alleen bij hef tig hoesten en hoge koorts is onder zoek van de longen nodig, om een longontsteking uit te sluiten. Anders is er maar één remedie: uitzieken. Tot twaalf uur, als het spreekuur be gint, bellen er regelmatig mensen, met wie ik een afspraak maak om langs te komen. Tot mijn grote verba zing komen er vijf mensen niet opda gen. Zonder af te bellen. Ik vraag me af waarom. Is het plotseling niet meer nodig? Of is het bij nader inzien te veel moeite om naar de praktijk te ko men? In de middag is het rustig. Mijn colle ga gaat visites maken, terwijl ik op de telefoon let. Hij gaat bij een patiënt langs, die voor het weekeinde ontsla gen is uit het ziekenhuis: de familie vraagt om advies. Het blijkt te gaan om een stervende man. De thuiszorg regelen, medicatie controle, en een goed gesprek. Het is heel wat om zonder ervaring een familielid te moeten verplegen. Dat vraagt veel van mensen. De ongerustheid blijkt een belangrijke factor te zijn. Onder steuning overdag en in de nacht van professionele mensen is dan een voorwaarde, om in een laatste stadi um aan de belangrijke dingen toe te komen. Vooral aan de rust, om naar het afscheid toe te groeien. In overleg met de thuiszorg regelen we iemand die komt waken van nacht, en zo nodig een handje kan helpen. De patiënt zelf ligt rustig in bed, heeft kennelijk vrede weer thuis te zijn. Als het mogelijk is, lijkt dat ook het beste. Vanavond voor het sla pen gaan, rijden we nog een keertje langs om te zien of alles in orde is. Rond etenstijd gaat de telefoon op nieuw: een rood oog, gevallen met de fiets, hoofdpijn, grieperig, pijn in het been. Ik besluit wederom een klein spreekuur te houden. Eén patiënt be loof ik dat mijn collega langs zal ko men. Hij moet ook nog naar een kind dat ziek is geworden, en waar de ou ders het niet vertrouwen. Zo rond acht uur, spreek ik af. Voor ik aan mijn eten kan beginnen, belt de ambulance: ze zijn met spoed geroepen, bij de familie aan wie ik een visite heb beloofd na acht uur. Bij onderzoek kunnen ze niets vinden, hart nagekeken, bloeddruk gecontro leerd, trombose is niet waarschijnlijk. Wat te doen? In overleg komt de pati ent zelf aan de telefoon: bij nader in zien zijn de klachten al weer gezakt, het is misschien wel niet meer nodig dat ik kom. Maar ze waren plotseling in paniek geraakt. Gelukkig is het te lefonisch te regelen, met de belofte dat ze kunnen bellen als het niet goed gaat. Ook zij zullen proberen het weekeinde af te wachten, en maan dag naar de eigen huisarts te gaan. Een paar mensen verschijnen op het avondspreekuur, zo rond etenstijd, en dan wordt het weer rustig. Wat zal de avond en nacht brengen? Na een hele dag is het vooruitzicht dat ook 's avonds en 's nachts zich mensen kunnen melden een zware belasting. Als de patiënten voldoende rekening houden met het spoedeisend karak ter van de hulpvraag is het wel op te brengen. Dan ga je als arts ook zon der morren. Maar de behoefte aan zorg neemt toe en er komen steeds minder huisartsen. Laten we hopen dat mensen zorgvuldig omgaan met hun hulpvragen. Bij het snurken helpt het soms om v slaaphouding te veranderen. Meestal gebeurt dat door een por van de partner. foto united photos de boer MARIEKE VAN SCHIE. huisarts Snurken is niet alleen maar irritant, maar kan ook gevaarlijk zijn. Een deel van de snurkers heeft 's nachts perio den van ademstilstand en zuurstofge brek. Dat geeft overdag concentratie problemen, stelt dr. D.P. Kooper, als KNO-arts verbonden aan het VU-zie- kenhuis in Amsterdam. „De snurkers en hun omgeving lopen door die over vermoeidheid een flinke kans op onge lukken", stelt hij in een interview in het blad VU-blad Synaps. Het typische snurkgeluid ontstaat door de trilling van gehemelte en huig. Over dag zijn de spiertjes van het gehemelte aangespannen, in de slaap zijn ze ver slapt. Met name slapen op de rug werkt snurken in de hand. Ook fors overge wicht speelt een rol. Soms stokt de ademhaling een kwart tot anderhalve minuut. Zo n ademonderbreking heet een apneu. Uiteindelijk schrikt de snur ker half wakker, om naar lucht te hap pen. Apneu-lijders voelen zich slaperig, kunnen zich minder goed concentre ren, hebben problemen met hun ge heugen en kampen soms met emotio nele labiliteit. Volgens Kooper heeft tien tot vijftien procent van de mannen en vrouwen last van snurken. Rond de tienduizend mensen lijden aan apneus. Vaak wor den hun klachten niet gekoppeld aan snurken. Er zijn verschillende manie ren om er iets aan te doen. Behalve af vallen en minder roken en drinken kun je ook de slaaphouding veranderen. Meestal gebeurt dat door een por van de partner. Verder worden 'zwemgor- In de loop der tijden zijn er allerlei mecha nische hulpmiddelen bedacht om het snurken tegen te gaan. Hier een rubberen masker, bedacht door de Oostenrijkse professor Hermann Knaus. foto anefo dels' gebruikt, die iemand dwingen op z'n zij te liggen. Ook zijn er allerlei me chanische hulpmiddelen voor de mond en neus, maar veel mensen ervaren die als hinderlijk. Bovendien veroorzaken sommige middelen weer nieuwe klach- In een enkel geval kan anatomische correctie uitkomst bieden. Snurkers met een te kleine of naar achteren ge plaatste onderkaak kunnen met een kleine ingreep verlost worden van apneus. Een andere mogelijkheid is het van vorm veranderen van de huig, het zachte gehemelte en een deel van de keel. Huig en eventuele keelamandelen worden verwijderd. Bij het zachte gehe melte wordt een reepje weefsel verwij derd. Een tweede techniek is behande ling met een laserstraal, om de huig te verwijderen en het zachte gehemelte strakker te maken. Beide ingrepen zijn behoorlijk pijnlijk en geven lang last. Sinds kort is er een nieuwe techniek: de somnoplastiek. De patient wordt alleen plaatselijk verdoofd. Vervolgens wordt een kleine electrode door het slijmvlies in het zachte gehemelte gebracht. Deze techniek veroorzaakt vergeleken met andere ingrepen niet of nauwelijks >pijn. Volgens Kooper gaat het om een dure behandeling. De electroden kun nen maar eenmalig worden gébruikt en kosten ongeveer 700 gulden per stuk. De kosten worden tot nu toe niet ver goed door de verzekeraar. Maar dat is voor velen geen probleem. Kooper: „We merken dat de patiënt bereid is hogere kosten te dragen voor een be handeling die nagenoeg pijnloos is en goede resultaten lijkt te op te leveren." (Voor wie meer wil weten: op de pagina Uitgaan staat een korte recensie van het boek Snurken: Oplossingen voor hinderlijke slaapproblemen", van Ul- rich Doenike, uitg. De Driehoek, f 25,-) P u Z Z E L 1 2 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Zangstem; 4. bundel; 7. zeeboezem; 10. voorzetsel; 12.-laag; 13. familielid; 14. puntig staafje; 15. wig; 16. voorzetsel; 17. woonschip; 19. rondhout; 20. bloeimaand; 21. tevens; 22. familielid; 23. veerkracht; 25. voorzetsel; 27. deel v.e. fuik; 28. zandheuvel; 29. compact-disc; 30. keukengerei; 32. familielid; 33. lange nekharen; 35. nog eens; 36. blikken trommel. VERTICAAL: 2. Verbrandingsrest; 3. hengelsnoer; 4. viskaar; 5. rund; 6. op het kantje; 8. inwendig orgaan; 9. brilslang; 11geen mens; 13. transactie; 17. houding; 18. keukenmeester; 22. glimmer; 24. geestdrift; 26. zode; 30. oogholte; 31. vogelbek; 33. muziek noot; 34. thans. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Akelig: 7. loper; 8. Seine; 9. griet; 10. drom: 11. figaro; 12. kortaf. Verticaal: 2. Korst; 3. loeier; 4. geheim: 5. slag; 6. springer; 10. doof; 11. fok. HEINZ WÊÊÊtm S T //vs77/sc7- wse7- t/taasta jt tcsf71/f t£ £a/zam&j oe vagoóto va// t/rr£& sto&m/ TOM POES 0/////&v, waas? kac& 's wlg£- g7&oc*he> a1£t££s/ du/cj?£*s£>£ a!£svs£s/masca f\: "5"^ ,e' J/**'", Heer Bommel en de Killers Heer Ollie begon de heuvel te be klimmen, die naar Bommelstein leidde en Kid de Killer liep met rin kelende sporen achter hem aan. „Wees maar niet bang, Old Boll", sprak hij. „Ik schiet alleen op de vij and als je zelf wilt." „Ik heb geen vij and", zei heer Bommel onzeker, maar de ander liet hem niet uitspre ken. „De tijd," hernam hij, „je weet wel. En je moet je energie niet ver spillen aan wandelingen waar nie mand iets aan heeft, je moet uitrus ten om morgen fit je zware taak op je te kunnen nemen. Laat je onnuttige, vrije tijd doden, pal, dat is beter!" Na deze woorden verdween hij plotse ling in de schaduw van een grote boom en heer Ollie vervolgde wat beduusd zijn wandeling. Op datzelf de moment was de kruidenier Grootgrut bezig zijn waren voor de nacht naar binnen te brengen. Hij werd hierin gestoord door een on verwachte verschijning, die uit de duisternis van een poortje te voor schijn kwam. „Well!" riep deze uit. „Het is een belangrijk job, dat je voor de gemeenschap hebt, is het niet?" „Daar heb ik nooit zo over ge- Doofheidsgen dacht", zei de middenstander be vreemd. „Maar nu je het zegt... Wat had u gehad willen hebben? Ik ben eigenlijk gesloten, maar ach..." „Wees niet zo gespannen!" viel de ander hem in de rede. „Ontspan je je wel genoeg in je vrije tijd? Je moet goed uitrusten om morgen weer fit te zijn. Laat je onnutte, vrije tijd do den, pal." De winkelier liet zijn wa ren rusten, want hier had hij wel oren naar. „Maar hoe?" vroeg hij. „Laat dat maar aan mij over!" ant woordde de vreemde en hij drukte hem kil de hand. Duitse neurobiologen zeggen een gen te hebben ontdekt verantwoordelijk is voor erfelijke doofheid. Het gaat om f doofheidsgen KCNQ4. Voor het onderzoek werkte de ond zoeksgreoep van de Universiteit van Hamburg samen me tenschappers van het Institut Pasteur in Parijs. De neurol gen hebben hun bevindingen gepubliceerd in het wetens pelijke blad Cell. Het gevonden gen bevat een „bouwplaii het ionenkanaal. Dat kanaal zit in het binnenoor in de zq naamde haarcellen. Die cellen zijn noodzakelijk voor dec ting van geluid in een zenuwimpuls. De impulsen ivordet volgens door de hersens verder verwerkt. Als het ionenkai niet goed functioneert, kan de betrokkene minder goed hi Bij veranderingen van het gen, treedt snel toenemende hi rendheid op. Als die in de jeugd inzet, kan dat tot volledig doofheid leiden. Volgens de onderzoekers is bij drie op d< hardhorende of dove kinderen dat ongemak genetisch be Een op de zes volwassenen heeft een vorm van doofheide kan worden behandeld. Operatie epilepsie Sommige epilepsiepatiënten kunnen het best operatief w behandeld. Voorwaarde voor een ingreep is, dat precies y vastgesteld waar het centrum van de epilepsie-aanval be§ Dat stelt G. Brekelmans, die op dit onderwerp is gepromo aan de Universiteit Utrecht. Het gaat om mensen die niet reageren op medicijnen, ongeveer een kwart van de lOO.t derlanders die aan epilepsie lijden. Bij hen zou een ingret bevelenswaardig zijn. Mensen met een ernstige hersenaf» mogen echter niet onder het mes. Met video-opnames va aanvallen en EEG-onderzoek alsmede een hersenscan rai artsen bepalen waar de aanval precies vandaan komt. /Ms dat de aanvallen uit één deel van de hersenen komen, kat operatie succesvol zijn. In een aantal gevallen zal de open epilepsie niet geheel genezen. „Dat geldt voor een kwart t vijfde van de patiënten", verwacht Brekelmans. Wel zal d< ent na de ingreep beter reageren op medicijnen en zullen vallen minder vaak voorkomen. Vinger aan de lies Door een vinger te leggen op de lies van een pasgeborenl kan worden vastgesteld of het kind een hartafwijking hee jonge zuigelingen zijn de longslagader en de lichaamsslaj met elkaar verbonden. Wanneer die verbinding pas na en weken verdwijnt, is er kans op een serieuze hartafwijking, „Wanneer de ductus in de eerste weken na de geboorte n open is, merk je daar niets van", zegt kindercardioloog di Sreeram in Scan, het blad van het Universitair Medisch C trum Utrecht. Het tekort aan bloed wordt dan aangevuld de ductus. Als die na vijf of zes weken dicht gaat, wordt e< by kortademig en drinkt slecht. Vaak wordt dan niet in ee instantie aan een hartprobleem gedacht. Volgens Sreeran werkzaam bij het Wilhelmina Kinderziekenhuis, verspiller sen daarmee veel kostbare tijd. Sommige baby's zijn bij la wachten niet meer te opereren, omdai ze door slechte oio culatie al te veel nier- en hersenschade hebben opgelopet gens Sreeram kan gemakkelijk worden bepaald of er hart kingen zijn. Een vinger aan de pols geeft weinig informati gezien de bloedcirculatie in hoofd en armen na het sluita de ductus meestal geen probleem oplevert. De onderkant het lichaam is wel afhankelijk van de ductus. Als het harti de lies klopt, is er iets mis. Anticonceptie Steeds meer vrouwen gebruiken tot op hoge leeftijd de ad cepriepil. Dor hangt sanu n net de hoge:, leeftijd waarop wen kinderen krijgen. De pil was in 1998 onder vrouwent de 18 en 49 jaar veruit de meest favoriete methode om nil zwanger te raken. Van de vrouwen tussen de 18 en 49 jaar bruikte vorig jaar 67 procent een methode voor anticonce 17 procent gebruikte niets, 7 procent was zwanger of wild worden, en 9 procent was onvruchtbaar. Met name tusse 30 en 42 jaar is het gebruik van de pil opvallend gestegen, lisatie onder dertigers loopt verder terug. Ook dat komt oi meer vrouwen na de dertig kinderen nemen. Meer dan de van de kinderen die in 1997 werden geboren, had een ma die 30 jaar of ouder was. Het gebruik van condooms of ee raaltje is voor alle leeftijdsgroepen gelijk gebleven. Het pe um. coïtus interruptus, periodieke onthouding of overige thoden worden minder vaak toegepast. Van de jonge vrou tussen de 18 en 24 gebruikt 70 procent de pil, van wie 13 j cent de pil combineert met het condoom, met name uit h oogpunt van veilig vrijen. Van de oudere vrouwen doet sli procent dat. Opmerkelijk is dat voor alle leeftijdsgroepen! aandeel vrouwen dat helemaal geen anticonceptie toepas de jaren negentig is gestegen tot gemiddeld 17 procent. D houdt direct verband met het feit dat minder vrouwen e relatie hebben. foto united photos de b Antibioticum kan goedkoper Als specialisten in ziekenhuizen zich bij de toediening bioticum beter houden aan de richtlijnen, levert dat ziel zen een enorme kostenbesparing op. Voor veel patiënteni het niet uit of ze een antibioticum toegediend krijgen v ia (oraal) of via een infuus of injectie (intraveneus). Pillen zi keer goedkoper dan een intraveneuze behandeling. Een 2 huis kan daarmee jaarlijks zeker 50.000 gulden besparen.) bedrag dat kan oplopen tot 300.000 gulden, als wordt met kend dat patiënten die pillen slikken het ziekenhuis een p dagen eerder kunnen verlaten. Dat blijkt uit onderzoek va Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM). Drie maanden werden honderd patiënten gevolgd die een antibioticum 1 gen, onder meer voor long- en urineweginfecties. Dat toel ning vaak intraveneus gebeurt, is volgens dr. A. Beysens.l klinische farmacologie en toxicologie van het AZM, uit gel gewoonte. „Vlak na een operatie is het eenvoudiger om ht dicijn via het infuus toe te dienen. In een later stadium ka nog worden overgestapt op pillen, maar dat komt in de pi nauwelijks voor." De overschakeling staat wel in de richtl Ook kan de dosering van antiobiotica vaak omlaag. Zo scl artsen bij een bepaald antibioticum tegen longontsteking! daard een viermaal daagse dosering voor, terwijl nooit is toond dat dit beter is dan driemaal daags doseren. Ook intraveneuze kuur langer te duren dan waarschijnlijk n lijk is. Ander voordeel voor de patiënt is dat orale toedi minder belastend is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14